HET NIEUWE AVONDBLAD Huwelijksfantasie. jaarcanc No. 295 MAANDAG 17 OCTOBER '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 127s ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gaatoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.belde leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. yam— DO vciuimB1u6ouuuu viwi uuscvtti njuciiis uc vacuouut, ecu uictAiuiuxii va.il j ^000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. W afzonderlijke verzekering voor abonnés °P het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN T\S'EE BELANGRIJKE HOOFD STUKKEN VAN DE gemeentebegrooting. Algemeen Beheer en Openbare l ulligheid vragen ruim vier ton. maar voor haar huishouding ontvangt de gemeente uit het gemeentefonds een bedrag van 371.154.98. De hoofdstukken II en III resp. Algemeen Beheer en Openbare Vei ligheid zijn twee belangrijke hoofd stakken der gemeentebegrooting. Eerstgenoemd hoofdstuk toch geeft antwoord op de vraag r wat kost onze gemeente-administratie? en hoofdstuk ïn zegt ons, wat wij Ijetalen voor po litie, brandweer en straatverlichting. Voor deze hoofdstukken geeft de begrooting «m totaal aan uitgaven aan van resp. f 179582.03 en f243.553.46. Dat hoofdstuk II nochtans een batig slot van f 226.243.15 aan wijst komt doordat onder dit hoofdstuk is verantwoord de uitkeering uit het gemeente fonds voor 1939 geraamd op f 371.154.98. Ondr de uitgaven van hoofdstuk II vinden we o a vermeld: Jaarwedde van den burge meester f8200 (onv.), jaarwedden van de wet houders f7500 (omv.), jaarwedde van den secretaris f6800 (onv.), jaarwedde van den ontvanger f4850 (onv.), presentiegelden leden vanden raad f1620 (onv.), jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente secretarie, den concierge en de boden en van het kantoor van den gemeente-ontvanger f72.150 (v. j. f71.578.40), druk- en bindwerk f3900 (onv.), onderhouden en schoonhouden secretarie en kantoor van den gemeente-ont vanger f3580 (V. j. f4595), verlichting en ver warming f1975 (onv.), kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesverrichtingen f4680 (v. j. 350). In 1939 zullen stemmingen plaats vinden voor de verkiezing van leden van de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad)pre sentiegeld leden stemibureaux f 1072 Cv. jpro memorie), pensioenen enz. f3.985.55 (v. j. 14.350.55, kosten raadsverslag f 2300 (onv.) III (Openbare Veiligheid) ver meldt o.a. de volgende uitgaven: Jaarwedde van den commissaris van politie f5250 (v. j. f5125), belooning van de inspecteurs, die naars en verdere beambten van politie, mits- s van de veldwachters (die er niet meer zijn) f133.550 (v. j. f 127.336), kleeding en uit rusting van politiedienaars en veldwachters 112.745 (v. j. f 11.665)kosten van wachtge- óouwen en bureaux, alsmede licht en brand stoffen voor die lokalen f3587 (f3600), kosten ian telefoon en telegraaf en van radio-tele- ionische en -telegrafische berichtgeving f1830 (onv.), belooning en premiën aan brandmeesters en brandspuitlieden f 3300 (v. j. f3175), aanschaffing van forandblusch- middelen en reddingsmiddelen f435 (v. j. f200), onderhoud idem f3900 (v. j. f3070). Onderhoud der lantaarns en verdere kosten der straatverlichting f 45.500 Cv. j. f45.000), kosten van plaatsing en onderhoud van waar schuwingsborden en wegwijzers f 1575 (onv.), kosten van de burgerwacht en van den bij- zonderen vrijwilligen landstorm f 1200 (onv.), kosten inzake bescherming van de bevolging tegen luchtaanvallen f1500 (onv.), uitgaven voor de politie ten dienste van den burge meester f 100 (onv.). STEUNBONNEN VOOR DE RADIODISTRI BUTIE. De Radio-commissie voor de uitreiking van steuntonnen aan de werklooze aangeslotenen bij de radio-centrales verzoekt ons te melden, dat hernieuwde inschrijving voor de maand November zal plaats hebben voor de centrales Kennemerland en Velsen-Noord op Donderdag 20 October en uitreiking op 27 October voor de Centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6V27 Va uur. Voor de Centrale Kennemerland is de in schrijving en uitreiking in het gemeentelijk stempellokaal in de Lorentzstraat. oor de centrales Huisman en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 21 October en uitrei king op 28 October van 78 uur bij Outenaar, Enschcdéplein. DRIE JUBILARISSEN BU VAN GELDER ZONEN. Het aantal jubilarissen bij de papierfabriek tin Gelder Zonen is dit jaar wel opvallend FJot'Dit is voornamelijk het gevolg van het va oko van directiewege een dienstverband van -o, 30 en 35 jaren als een jubileum wordt aangemerkt. i»Kn° -was er Zaterdag weer een viertal rioiianssen en wel drie met een dienstver end van 35 jaren, t.w. de heeren P. M. Zeven- 3en van de afdeeling Buitenploeg. J. Wal- smitvan de afdeeling Kapperij en P. Smit van wheeling Sjouwploeg, terwijl de heer G. Wart i Van de afdeeling Mechanische Pifl,aats 25 j&ar geleden als bankwerker in Must kwam. Des morgens werden de jubilarissen om T ten kantore ontvangen door de heeren - en Ir- W. A. Staring, procuratiehou- tegenwoordigheid van de verschillende ;'^lin8schefs, die hen met hun jubileum ge- 'cp ilih'i en' eeni§en fcÜd onderhoudend met pphl»iu^-¥sen spraken en hen vervolgens de fcirf v enveloppe overhandigden. De doorbrelngen" mochten hun gedenkdag thuis Pensionneerimg en-gros bij Van Gelder Zonen De vorige week ging een 30-tal arbeiders met vervroegd pensioen. In de vorige week is een dertigtal arbeiders bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen met vervroegd pensioen gegaan, wat tot heden toe het grootste aan tal is dat in zeer korten tijd de fabriek heeft verlaten. De meesten legden op één dag, na melijk j.l. Woensdag hun taak neer. Onder deze arbeiders waren er, die zelfs meer dan 40 dienstjaren hadden en dus al heel jong bij de firma Van Gelder Zonen werkzaam waren. Doch ook de geheele afdeeling ..Tellen en Sorteéren", waarvoor tot voor kort nog een negental meisjes werkzaam was, wordt a.s. Woensdag, 19 October naar de fabriek te Wor- mer overgeheveld. Hierdoor zijn tegen dien datum alle meisjes ontslagen. Onder hen be vinden zich meisjes, die van 89 jaar in deze afdeeling hebben gewerkt en nu voor het feit zijn geplaatst naar een andere betrekking uit te zien. Naar wij vernemen zullen voor de vervroegd gepensionneerden zoo noodig jongere krachten in dienst worden genomen. tooneelavond van papyrus. De personeelsvereeniging „Papyrus" der fa. van Gelder Zonen opende Zaterdagavond haar winterseizoen met een uitstekend geslaagden tooneelavond. De zaal van Concordia was vrij goed bezet toen de voorzitter de heer C. Pels de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder het artistenpaar, de lieer en ■mevrouw Schmidtde Vista, welke dezen avond zullen optreden. Na hun succesvolle tournee door Ned.-Indië, welke ruim twee jaren duurde genoot „Papyrus" het voorrecht van de première van hun kunstreis door Ne derland. De heer Pels eindigde met den wensch uit te spreken, dat zoowel de artisten als de toehoorders een succes- en genotvollen avond mochten hebben. Te oordeelen naar de aandacht, welke voor het spel bestond en het applaus waarmede het beloond werd is deze wensch goeddeels in vervulling gegaan. Het eerst werd opgevoerd een uit het Fransch vertaald tooneelstukje, „Barbier Everard". Deze kunstuiting was zoowel naar inhoud als uitbeelding niet het beste staaltje der pro grammanummers. Maar alle begin is moeilijk zullen we zeggen en ook hier werd het steeds beter. Achtereenvolgens werden opgevoerd „De proefbruidegom", eén vro.olijk spel door Joh. Schmidt, „De dief" transformatiespel van Otto Zeegers en „de Groene hagedis" (een Hongaarsch blijspelletje). Vooral in „De dief" kwamen de kunstenaars gaven van den heer Schmidt ten volle tot hun recht en toonde hij zich een goed karakter speler door op uitstekende wijze een zestal personen uit te beelden. Aan het slot van den avond bracht de heer Pels namens alle aan wezigen dank aan den heer en mevrouw Schmidt voor het door hen geschonken kunst genot waarbij mevr. Schmidt een fraai bou quet chrysanthen werd overhandigd. UMUIDEN Gratis voorstelling voor ouden van dagen. Een mooi gebaar van de directie van het Rex Theater. Naar wij vernemen, heeft de directie van het Rex Theater het comité Ouden van Dagen te Velsen voor de oudjes van Velsen, Velsen- N., IJmuiden-O. en Driehuis een gratis bios coopvoorstelling aangeboden. Nadere bijzonderheden hieromtrent kan men vinden in een advertentie in ons blad van a.s. Woensdag. Een mooi gebaar van de directie. Zij zal ongetwijfeld op een druk bezoek mogen rekenen. (Te Parijs is dezer dagen een huwelijk gesloten in een zwem bassin). Een huwelijk in een zwembassin, Dat scheen Parijs nou te vermaken, Persoonlijk vind ik hetenfin, Er is nog steeds verschil in smaken. 't Mag wezen dat die huwlijksband, In koelen bloede is gesloten En dat is dan een waarborg van 't Geluk voor deze echtgenooten. Zij voelden zelfs al nattigheid En stonden samen in de koude, Voordat hun huwlijk werd tot feit, En toch heeft dat ze niet weerhouden. Eén ding in die geschiedenis Is daadlijk duidelijk voor allen, Een huwlijk dat er al in is. Kan niet meer in het water vallen. Maar hoe dat zij, dit vreemde paar Kan 'k in zijn zucht naar het bijzondre Tenslotte alles bij elkaar, Toch met geen mooglijkheid bewondren. Je kunt toch beter van den wal In 't ranke huwlijksbootje stappen, En hoe onschuldig ook 't geval. Ik hou niet van dit soort van grappen. Als iets niet bij het huwlijk past, Dan is het, er den gek mee drijven, Je dient met beide beenen vast Op den beganen grond te blijven. 't Is geen sportief soort avontuur. Waarmee je luchtigjes kunt spotten, Als het verwatert op den duur, Is dat al erg genoeg tenslotte. P. GASUS. Druk bezochte bijeenkomsten tier S. O. V. Velen moesten des avonds teruggezonden worden. Onder groote belangstelling hield de S. O. V. Zaterdagmiddag een film-propaganda voor de kinderen in het Hervormd Vereenigingsge bouw aan de Kalverstraat. Vertoond werden de films: Felix de Kat, een natuuropname van Luxemburg, Avonturen van een jongensclub en een Sprookjesfilm. Toen des avonds een propaganda-avond voor de ouderen gehouden werd moesten er velen teruggezonden worden. Bij de opening, door den voorzitter, heette deze in het bijzonder welkom Opoe en Opa de Ligt. Beide oudjes, welke dragers zijn van het insigne voor 25-jarigen trouwen dienst in de S. O. V., waren speciaal voor dezen avond overgekomen uit Rotterdam. Hierna werd een mooi zangprogramma uit gevoerd door het niannenkwartet „Orpheus" uit Haarlem onder leiding van den dirigent C. v. Hint. Alle nummers werden met aandacht aan gehoord en met een daverend applaus beloond. Na dit muzikale gedeelte kwamen de films aan de beurt. Vooral de film „Verovering der Zeediepten" was de moeite waard. Ook het modernste duikapparaat werd hierin geftemonstreerd. Hierna werd gepauzeerd. In de pauze vernamen wij nog dat de Afd. Velsen der S.O.V. draagster is van het Blauwe Lint wegens het aanwerven van het grootste aantal leden in 1937. Het aantal leden be droeg thans 43. Na de pauze kwam „Orpheus" wederom op het podium met een viertal mooie liederen, gevolgd door den spreker den heer W. G. L. de Haas, Algemeen Secr. der S. O. V. Het is, aldus spr., een beetje ondankbare taak om na deze poëtische ontboezemingen het woord te voeren. Toch is dit noodig om eenigszins tot bezinning, tot denken te komen. Het is geenszins sprekers bedoeling, een ver klaring van de film te geven. Deze spreekt voor zichzelf. De film, is gewijd aan het spoor bedrijf, het zwaartepunt ligt in de zeer groote verantwoordelijkheid die bij den huldigen stand van het snelverkeer op het spoorweg- GROOTVORST CYRILUS VAN RUSLAND, het hoofd van het Huis der Romanofs, is, naar wij gemeld hebben, in Neuilly bij Parijs overleden. Na de bezetting van het door Tsjecho Slowakije aan Polen afgestane grensgebied, defileert het Poolsche vrijcorps te Teschen voorbij maarschalk Smigly Rydz. personeel drukt. Waarom, aldus spr., zijn wij hier bij elkaar? Zijn er niet veel meer dingen die onze aandacht vragen? Professor Huizinga zeide: „We leven in een bezeten wereld". Wat blijft er tegenwoordig over van het fatsoens- begrip? Verbeeldt u, als Jansen een oogje heeft op het ameublement van Pietersen en zegt als ik het 1 October niet heb doe ik een inval in je voorkamer, of als iemand een ander doodslaat dan is dit misdaad. Doen de Staten zoo iets dan heet dit heel anders en de ware motieven worden met allerlei fraaie woorden bedekt. Spr. wenscht niet op politiek terrein te ko men doch constateert dat de individuëele samenleving veel beter is geordend dan de samenleving der staten. In alle opzichten zijn de menschen ver bazend knap. Zij vinden allerlei prachtige dingen uit, die voor het menschdom aJlei'lei nut zouden kunnen hebben. Ze worden echter altijd tot schade van de menschheid aange wend. Wat beteekent echter dat beetje drank ellende, bij alle andere ellende in de wereld? Dit, dat door de geweldige toeneming van het snelverkeer, de kleinste hoeveelheid alcohol zeer funest kan zijn. Hoe krijgen we dan menschen met grooter verantwoordelijkheidsgevoel? Door hen in de school der geheelonthouding de naastenliefde, den trouw aan het gegeven woord en de op offeringsgezindheid te leeren. De geheelonthouding leert de solidariteit, wij voelen dat wij voor elkaar verantwoorde lijk zijn. De S. O. V. werd in 1909 met 50 leden opge richt, thans bestaan er 50 af deelingen en correspondentschappen. Wij propageeren de geheelonthouding met alle geoorloofde mid delen, doch het persoonlijke contact treedt op den voorgrond. De doorloopende vriend schapsband doet in dezen strijd zeer goed werk. Met geheelonthouding mag niet ge transigeerd worden. Men kan ook niet een beetje echtbreken of een beetje doodslaan. De S. O. V. wenscht een gemeenschap te zijn, die streeft naar betere maatschappelijke ver houdingen. Hierna bedankt de voorzitter allen die aan het welslagen dezer vergadering hebben mede gewerkt in het bijzonder den heer L. Menist, die de geluidsinstallatie kosteloos had aange legd en de zangers. Toen kwam de S. O. V.-film aan de beurt, welke in groote lijnen het werk der spoor- menschen laat zien en in het bijzonder de groote verantwoordelijkheid die op hen rust. Ook het werk der S. O. V. en de huldiging der lJmuidenaren op het congres kwam hier goed tot uiting. Om ongeveer half twaalf werd deze avond gesloten. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Op Woensdag 19 October a.s. des avonds half 8 zal een samenkomst plaats hebben van de leden der transportcolonne en dames help sters in het gebouw Breesaapstraat tot het houden van een interne bespreking. Bij het vertrek van dr. Ch. F. Haje. LANGS DE STRAAT De gelukkige vischvangst. Twee mannen wandelden lang het strand, zoo maar voor hun pleizier. Ze genoten van het lekkere Octoberzonnetje, ze keken naar de levendige zilveren rimpels, die de ondergaande zon op de zee tooverde en ze vertelden elkaar verhaaltjes van wat ze vroeger, toen ze niet alleen voor hun pleizier langs het stand wan delden, hebben meegemaakt. Aandachtig luisterden ze naar eikaars stoute verhalen En toen werd hun aandacht opeens afge leid naar de zee, die daar rustig langs hun pad kabbelde. Natuurlijk hadden ze, onder al die verhalefti door, de zee geen oogenblik uit het oog ver loren en hoe spannend het verhaal ook was, steeds bleef één oor gereserveerd voor gelui den die van den waterkant kwamen. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. En het had immers pas gestormd en dan zorgt de zee nog wel eens voor een verras sing En dat deed ze ook nu. Er was opeens een eigenaardige beroering in een soort zwinnetje. Kijk daar eens! zei de een tegen den ander. - Jö, da's een visch, zeide de ander tegen den een. En plotseling zagen ze in den vallenden sche mer een breeden visschenrug aan de opper vlakte verschijnen. Da's geen makreel, zei Kees tegen Jaap. En een pieterman is het ook niet, zei Jaap tegen Kees. Die is ons! En even later grepen ze zoo maar eon mooi kabeljauwtje van een pond of zeven uit de zee. Die was zeker van zijn familie afgedwaald en toen naar het strand gelokt of gedreven. En dat was tevens zijn einde, want u begrijpt natuurlijk wel, dat het vischje niet in een aquiarium, maar in de maag van Kees en Jaap en derzelver huisgenooten trecht is ge komen. Zoo'n krimpgesneden kabeljauwtje is niet te versmaden. En het smaakte extra lek ker omdat de kabeljauw deze week juist erg duur was. Kabeljauwen zijn tegenwoordig aan het strand haast even zeldzaam als orca's. En wat een toeval, dat dit kabeljauwtje juist het pad van onze lJmuidenaren kruiste. Zoo'n orca is een groot beest en zie je al kilometers ver; een kabeljauw is wel een flinke visch, maar in zee is ze als een speld in een hooi berg. Maar toeval en geluk spelen een groote rol in 's menschen leven. S. B. Oud-leerlingen willen hem huldigen. Zooals wij reeds hebben gemeld gaat dr. Ch. F. Haje, leeraar aan de Rijks H. B. S. met pensioen. Van de oprichting af is de heer Haje aan de school verbonden geweest en honder den leerlingen hebben geprofiteerd van de lessen van dezen bekwamen leeraar, die bo vendien bij de leerlingen zeer gezien (we zou den haast geschreven hebben „populair", maar de man van „Taalschut" houdt niet van vreemde woorden) was. Er heeft zich inmiddels een comité van oud leerlingen gevormd, welk comité zich tot taak heeft gesteld, den heer Haje met zijn vertrek een huldeblijk aan te bieden. Het geschenk zal vergezeld gaan van een herinneringsalbum met de namen der schenkers. Bijdragen kun nen worden gestort op giro nr. 268538 van H. W. Stol Jr., Willebrordstraat 75 of aan zijn adres of dat van P. Meerman, Lijsterlaan 28, worden 'bezorgd. nederl. ver. voor natuurgenees wijze. De afdeeling Beverwijk en omstreken van bovengenoemde vereeniging belegt op 20 Oct. a.s. in „de Griffioen" te IJmuiden-O. een openbare propaganda-avond. Als spreker komt arts Hettema met het onderwerp „De Natuur als Arts". Hiermede opent de afdee ling haar winterprogramma, waarna ver schillende cursus-avonden zullen volgen. Voor IJmuiden zijn de volgende datums vastgesteld, behoudens enkele wijzigingen, nl. 17 Nov., 22 Dec., 26 Jan., 23 Febr., 23 Maart en 20 April a.s. Bij voldoende deelneming orga niseert de afdeeling voor de dames een cursus in het bereiden van moderne voeding. Een nationale vrijwilligersdienst in Engeland? LONDEN, 15 October. Algemeen gelooft men in politieke kringen, dat een noodwetgeving, waarbij de re geering de bevoegdheid heeft een na- tionalen vrijwilligersdienst te orga- niseeren, spoedig van kracht zal wor den. Hier en daar gelooft men zelfs, dat een aankondiging ervan zal ge schieden in de rede van den Koning, bij de opening van het parlement op 8 November Woensdag, zoo verwacht men, zal de re geering beraadslagen over de vorming van een ministerie voor nationalen dienst. Dit mini sterie zal, als men tot overeenstemming komt de verantwoordelijkheid dragen voor alles wat de burgerverdediging betreft. Enkele goedingelichte politici noemen reeds Sir John Anderson aLs den nieuwen minister. Sir John Anderson heeft ten zeerste de aandacht op zich gevestigd als voorzitter van de commissie belast met de evacuatie van de burgerbevol king van Londen. De bedoeling is, dat als de wetgeving voor den verdedigingsdienst wordt ingevoerd, alle gezinshoofden lijsten in te vullen krijgen, waarop alle leden van het gezin vermeld moeten worden, met aant-eekeningen omtrent leeftijd, gezondheidstoestand, bijzondere tech nische bekwaamheden, opleiding, die voor den staat van belang kan zijn en eventueele adressen in tijd van nood, zooals telefoon nummers der kantoren etc. Bovendien, zoo meent mén, heeft het mi nisterie van oorlog en defensie 't voornemen voor verdediging van Londen ingrijpende wijzi gingen in te voeren, met name de evacuatie op groote schaal als grondslag te nemen en voorts reusachtige schuilkelders in de bin nenstad te bouwen, voor een bedrag van naar schatting vier millioen pond. (United Press).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1