DE WERELD VERANDERT )e (koud vau Chicago Loop der bevolking inde BegriPPen' .and- en T uinbouwpraatje. tate AAKGEK0MEN' •a nummer vondt u een artikel van hen oud-minister van Buitenlarid- Anthony Eden, waarin hij zijn CMmberlain betuigt voor diens geslaagde pogingen om den redden, z«n '«ugde uit nfbppv rip.r volk „ebleken over den afkeer der volken, om oor- ^"E"iaar tevens een zeer somber •c voerden thans ontstanen toestand ®jn zegt jat het geweld thans de eeni- „je" factor in Europa is, bezweert rfiaiooten zich 0P<=«erin^h v0°r zo° fÖ°Site bewapening te getroosten sj-steem moet hebben afge- en t«urt oyer de verslechtering van Handelspositie. Duitsehland's ver- '?l!n laed in Centraal- en Oost-Europa j-geischen uitvoer zwaar benadeelen. 'f-mu sullen onze lezers het waardee- S!®J|cliten van een zoo schrander, be- „belangrijk man als Eden in hun blad fn velen ook in ons land spreken TiaflC"- 01 - - - jamden zin als hij, al bekommeren de ia zich nu niet zoozeer om Enge- ;i?3markten. Wat den lezer evenwel 3' al evenals het mij treft, is de tegen- tu'sschen de vreugde van Eden over die toonden niet te willen vechten, fflthousiasme daarvoor te missen, en de iding van Eden dat het geweld thans 3'L beslissende factor in Europa is. blijkt uit dat Eden den oorlogs-afkeer ^volken slechts als een incidenteel of toe- P verschijnsel ziet, of van meening is dat toch geen blijvende, ingrijpende beteeke- dat hij zich daarin vergist. De -drift waarmee Chamberlain en Daladier ïïschland als vredesbemiddelaars ont- ?en werden door een volk, dat wekenlang ^aatisch tegen Tsjecho-Slowakije en de |j democratische staten was opgezweept, n0g merkwaardiger dan de trieste stern es waarin men in Engeland en Frankrijk •oor gaf aan voorloopige mobilisatie- V «gelen en zich voorbereidde op bescher- der burgerbevolking. Men voelde ner- m meer iets voor den oorlog. Maar in Richland bleek bovendien dat de geest- ipaganda voor de mobilisatie was ge- 'i!d. -jo verschijnselen vormen een historische exartenls van geweldig belang en menschen '1 een studie van massa-psychologie hebben •r-akt zullen dat grif erkennen. Mr. Eden iat het kennelijk niet. Misschien heeft hij i nooit in het onderwerp verdiept. Er be aat overigens buitengewoon belangwekken- lltteratuur over, waaruit blijkt hoezeer rjsa-psychosen het uitbreken van oorlogen til opstanden beïnvloed hebben. Daar volgt hoe belangrijk het is als een massa-psy- se uitblijft terwijl alle factoren volgens historische tradities daarvoor aanwezig ijnen. Maar een Eden, levend in het be- cïte kringetje der Britsche aristocratie, :-!t zich allicht, evenals zijn gelijken, zelden de roerselen der massa verdiept en is ge- rsd te redeneeren volgens oude begrippen m macht en prestige al wil hij dan ook «11 gaarne den vrede behouden. Hij ziet niet in dat de moderne oorlog een slechte reputatie heeft verworven bij de goote menigte, dat men hem inderdaad min- üht, Vroeger minachtte men hem niet. Men ï.nd hem wel hard en vaak wreed, maar de :>bele gedachten van bescherming van huis haard, van niets ontzienden moed en zelf- fjollering voor een gemeenschappelijk doel, ns een glorie die rechtmatig te verwerven iim, overheerschten. De gevoelens der eenvoudige menschen -•rent hetgeen goed en nobél is zijn veelal at en in elk geval zeer belangrijk, mr. to! Z(j voelen in den modernen oorlog niets nobels meer. Zij weten heel goed dat haard niet meer beschermd worden, ill er geen moed in het spel is als men door (tn onzichtbaren tegenstander van tientallen □meters afstand wordt gedood, dat gifgas üeen maar verduiveld gemeen is en dat dit begrip moderne oorlog heelemaal pa bewondering maar alleen afschuw ver- fat Dit besef is een ommekeer in de geschiede- '4 gebleken in die laatste Septemberdagen, - weerleggend dat geweld de eenige tor is die Europa beheerscht. Dat besef een nieuwe factor doen optreden, in srijd met de oude begrippen. Zijn verdere ont steling kunnen wij nog niet overzien raar hij geeft hoop. Niet alleen vreugde. Ook koop, R. P. ISPLRANTO-LEZING OVER ESTLAND. Pkatseljjke afdeeling van de Federatie Arbeiders Esperantisten houdt op Woens- '4 19 October een ontwikkelingsavond in het -□gebouw aan de Baanstraat. In deze bij- ^oinst zal de heer L. Merivoo, een Est- r-wch esperantist een lezing houden over '■mi. BEVERWIJK Weer een nederlaag voor de Hoogovenmenschen. WestzaanV. V. B. (40) De eerste aanval is voor de thuisclub V.V.B. forceert direct daarop twee corners, die niets opleveren. Voor rust was V.V.B. de meerdere in het veld. De aanvallen van de thuisclub zijn ech ter zeer gevaarlijk, mede doordat de backs zich uitermate moeilijk konden verplaatsen. Bij een snellen uitval der thuisclub neemt "Westzaan na een half uur de leiding. Ook V.VJ3. laat zich niet onbetuigd, maar het lukt niet zulks in tegenstelling met de thuis club, die 5 min. voor rust weer bij een uitval scoort 20. Tot de rust blijft het moeilijk voor de V. V. B.-verdediging. Na rust krijgt Westzaan een strafschop te nemenn wegens hands. Deze wordt echter naast geschoten. V.V.B. zet dan een geweldig offensief in. Zij beheerscht het veld volkomen, maar backs en keeper weten alle aanvallen af te slaan. Bij eenige uitvallen van Westzaan, weet zij de score tot 40 op te voeren. Door stug verdedigen weten de Westzaners dien voorsprong te behouden. V.V.B. leed een onfortuinlijke nederlaag. NAJAARSCOMPETITIE VAN KENNEMERLAND. De Rennersclub „Kennemerland" hield voor de najaarscompetitie een recordrit voor alle klassen. De uitslagen waren: A-klasse, 55 K.M.: 1. S. Hollander, 1 uur 35 min. 16 sec. 2. J. Berkhout, 1 uur 36 min. 13 sec. 3. A. Mooy, 1 uur 36 min. 50 sec. 4. G. Kwantes, 1 uur 38 min. 12 sec. 5. A. Drenth, 1 uur 44 min. 49 sec. (lekke band). B-klasse, 44 K.M. 1. Th. Kwantes, 1 uur 15 min. 6 sec. 2. J. Jonker, 1 uur 18 min. 50 sec. 3. W. Dekker, 1 uur 19 min. 4 sec. 4. K. Troost, 1 uur 20 min. 9 sec. 5. S. Terbraak, 1 uur 24 min. 21 sec. 6. G. Bak, 1 uur 25 min. 4 sec. C-klasse, 33 K.M.: 1. A. Kuilman, 56 min. 54 sec. 2. J. Hoefsmit, 58 min. 35 sec. 3. J. Jongejans, 61 min. 22 sec. 4. D. Mooy, 61 min. 38 sec. Zondag a.s. wordt de derde rit voor deze competitie gehouden, een sprint over 500 M. DE CULTUREELE FILM opent haar serie succesfilms op DONDERDAG 20 OCTOBER 8.15 uur. PAUL MUNI'S MEESTERWERK KENNEMER THEATER. Leden vrije toegang. Kaarten verkrijgbaar a 50 cent. (Adv Ingez. Mea.j NIEUWE HULPPREDIKANT BENOEMD. De kerkeraad. van de Ned. Herv. Gemeente te Wijk aan Zee en Duin heeft als opvolger van den heer M. Foeken benoemd tot hulp prediker, den heer T. Offerings, thans candi- daat te Scheveningen. De op de Dinsdagavonden in het Vereni gingsgebouw aan de Populierenlaan te hou den bijbellezingen zullen vanaf heden onder leiding staan van den predikant der Gemeente, ds. A. Hovy. DE ZWALUWEN—HOU STAND. Zondag zal de voetbalgroep van de plaat selijke afdeeling van den N.A.S.B. de Zwalu wen een thuiswedstrijd spelen tegen Hou Stand uit Amsterdam. De Zwaluwen komen uit in de volgende opstelling: Doel: Leijen. Achter: N. Adelaar, M. de Reuver. Midden: C. de Reuver, Van Thiel, A. Ade laar. Vóór: Gerrits, A. de Reuver, Groot, Man denmaker en Bast. demaker en Bast. DE INTREDE VAN DS KRIJGER TE ROTTERDAM. A.s. Zondag wordt een autobusreis naar Rot terdam georganiseerd voor belangstellenden, die de intrede van Ds. C. M. Krijger in zijn nieuwe gemeente willen bijwonen. HET WINTERPROGRAMMA VAN DE JONGENSCLUB. Woensdagavond half acht zal de Chr. Jon gensclub in het Ned. Hervormd Vereeni- gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat weer voor de eerste maal bijeenkomen, In deze Bijeenkomst zal het winterprogramma worden besproken DE DRIEVOUDIGE WIJSHEID VAN VADER WANG. Op Donderdag 20 October zullen de St.-Jo- zeph-gezellen van Beverwijk, Velsen-Noord en Heemskerk in het K.S.A.—gebouw opvoeren „De drievoudige wijsheid van Vader Wang", een dramatisch spel in vier bedrijven door Henri Gheson. De regie is in handen van den heer A. Sweers. Alcm. Victrix—De Kennemers (4-2) Een onfortuinlijke wedstrijd te Alkmaar. In dezen wedstrijd wogen beide elftallen vrijwel tegen elkaar op, maar in de laatste minuten van de spannende ontmoeting geluk te het tenslotte aan de gastheeren om uit een corner den voorsprong tot 42 te vergrooten. Alcmaria Victrix kreeg hierdoor wel wat meer dan haar toekwam. Vrouwe Fortuna was den Alkmaarders den geheelen wedstrijd gunstig gezind. Bij het laatste doelpunt van Alcm. Victrix, dat uit een corner ontstond, ontging den scheidsrechter een duidelijk handsgeval. Het leder belandde uit de cbrner, n,l, bij Schaaper, die heel duidelijk den bal met de handen naar beneden sloeg, zoodat zelfs de backs bleven staan, waarna hij den bal in het uiterste hoekje van het doel plaatste. On danks de protesten van den grensrechter van Kennemers bleef de heer Miezerus bij zijn beslissing. Voor de rust speelde zich echter nog een merkwaardiger voorval af, dat op de neu traliteit van de clubgrensrechters weer een schaduw werpt. De doelverdediger van Alc maria kon een schot van Groot slechts ten koste van een corner stoppen maar om ook dezen corner te voorkomen wierp hij zich op nieuw op den bal, die toen al achter de lijn was. Scheidsrechter noch grensrechter.' con stateerden dit. De doelman gooide echter toen er niet gefloten werd voor corner, den bal het veld weer in; juist voor de voeten van Brethouwer, die eerst keurig om de backs heenspeelde en daarna den stand op 21 in het voordeel van de Kennemers bracht. De scheidsrechter, die geen enkele overtreding had geconstateerd, keurde het doelpunt goed, maar nu komt het mooie van het geval. De grensrechter van Alcmaria, die, toen het le der achter de lijn was, niet gevlagd had voor een corner, snelde naar den scheidsrechter en wist dezen te overtuigen dat de bal achter de lijn was gestopt en dus een hoekschop gege ven moest worden. De scheidsrechter herriep zijn beslissing op advies van den Alkmaar- schen grensrechter, die eerst actief werd. toen zijn club een doelpunt tegen zich zag gescoord. De heer Miezerus herriep zijn be slissing op een advies, dat derhalve geen steek hield. Na den aftrap was Kennemers iets sterker, maar de Alkmaarsche verdediging ondervond in deze periode zeer veel steun van de mid denlinie, die zich vrijwel in één lijn opstelde met de verdediging. Hierdoor ontstond vaak een opeenhoping van spelers, waaruit de gekste situaties voortkwamen. De binnenspelers van Alcmaria, Schaaper en Van der Pol verstonden echter als verbin dingsspelers uitstekend hun taak en vooral Schaaper zette herhaaldelijk de voorhoede aan het werk. Deze snelle aanvallen gaven de verdediging volop werk en voor beide ploegen was het gelukkig, dat alle spelers zeer veel hinder ondervonden van het gladde veld. Aan beide kanten werden voorzetten, zoowel door verdediging als voorhoede radicaal gemist en vele kansen om zeep gebracht. Vooral Boom heeft kansen gemist door het gladde veld en bal en door zijn treuzelen. Verscheiden kee- ren ontving hij in een goede positie om te schieten het leder, maar even veel keeren werd hem het schieten door het treuzelen en „pingelen" onmogelijk gemaakt. Na de rust bleek Veenstra in de halflinie vervangen te zijn door Six, wat allerminst een verzwakking was. Zagen wij voor de rust nog verscheide ne goede en gevaarlijke .vporzetten van de voeten van Hamstra komen; na de rust heb ben wij die niet veel meer gezien. Van der Wal liet zijn vleugel nog al vrij maar Bos sloot hierbij ditmaal beter aan dan wij gewend zijn en verscheidene keeren losten deze twee spelers handig combineerend ge vaarlijke situaties op. Overigens is het vrijwel een gelijkopgaan den wedstrijd geweest, waarin de gastheeren iets sterker en gevaarlijker waren. De schut ters ontbraken echter in het aanvalskwintet van Alcmaria en Kennemers, wat wel blijkt uit het feit dat twee doelpunten ontstonden, doordat de keepers de ingeschoten ballen door de gladheid lieten glippen. De overige doel punten kwamen bijna alle uit kopballen. Op merkelijk was het ook, dat de corners zeer goed werden genomen. Zij leverden dan ook de meeste doelpunten op. De gastheeren, die met een geheel gewij zigde opstelling uitkwamen, behaalden uit eindelijk de overwinning door meer gebruik te maken van de. kansen, die in dezen wed strijd legio voorkwamen. Beverwijk—Assendelft (7—0) Doelpuntenregen aan den St. Aagtendijk. Hoewel eenzijdig, was de wedstrijd dank zij het levendige spel van de Wij kers het aanzien waard. Over alle linies was de thuisclub verreweg de meerdere. Slechts sporadisch kwamen de bezoekers op de Beverwijk-helft, doch hun voorhoede was te machteloos om ook maar eenigszins gevaarlijk te worden. Trouwens dit was maar gelukkig, want de invaller-doelman Grapendaal maakte bij het weinige werk wat hij te doen kreeg, geen al te betrouwbaren indruk. Zijn collega aan den anderen kant heeft zijn handen vol gehad en bracht in menige situatie redding. Het zou ondoenlijk zijn de kansen te be spreken, welke den rood-witten geboden zijn. Ook het aantal schoten, dat op het doel der gasten werd gelost was legio, maar het meeste ging over of naast. Ondanks het groote overwicht van de thuis club duurde het nog geruimen tijd, alvorens de score geopend werd. Dat gebeurde pas na 33 minuten spelen toen Maenhout den bal door gaf aan Markx. die kalm en zuiver in het net plaatste (1—0). Vijf minuten voor de rust scoorde Konig na een mooien aanval van links nummer twee, met welken stand de rust in ging. De tweede helft was een getrouwe copie van het eerste deel van den strijd. Reeds 3 minuten na de hervatting lost Maen hout een onverwacht hard schot, dat doel trof en 3 minuten daarna benut Teeling een voor zet van Koning en vergroot den voorsprong tot 4—0 Het vijfde doelpunt door Markx ge scoord was het mooiste van alle. Een hooge voorzet van Teeling kwam voor het doel te recht en met een sierlijken zweefsprong kopte Markx den bal in het uiterste hoekje langs den verbluften keeper. De tweede helft was toen nauwelijks 15 minuten oud. Dan volgt een korte periode, waarin Assen delft enkele aanvallen opzet. Ze krijgt zelfs een drietal corners kort echtereen te nemen, doch zij wisten er niet van te profiteeren. Beverwijk nam het spel weer in handen. Koning was niet gelukkig met schieten, tot dat hij eindelijk zijn werk beloond ziet, wan neer een van zijn schoten doeltreft (6—0). Wanneer Maenhout er 70 van maakt is er een einde gekomen aan den doelpunten- honger der rood-witten. Teeling ziet kans van een meter afstand nog hoog over te schieten en ook Maenhout schiet van dichtbij keihard naast. Kort daarna kwam het einde van dezen wedstrijd. Opmerkelijk is het, dat Beverwijk in de tweede helft van een wedstrijd het noodi;_ oordeelt haar voorhoede te wijzigen. Ook in dezen wedstrijd werd van plaats verwisseld. Zoo zagen we Markx een poosje linksbuiten speletn en Teeling middenvoor. Een verbete ring is dat niet. O.i. is de sterkste combinatie in den vorm waarin de rood-witten beginnen. De rechtsbinnen is het zwakke punt van de voorhoede. Deze speler schijnt zich op die plaats niet erg thuis te voelen en zijn door geven van den bal duurt veel te lang. De oogenschijnlijke langzame speler Koning blijkt in vrije positie zeer snel te zijn. Ook zijn voor zetten komen dikwijls goed voor het doel, dit in tegenstelling met Teeling, wiens voorzetten iets te laag zijn. LANGS DE LIJN. PROGRAMMA VAN DE RADIOCENTRALE. Dinsdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 10.50 Keulen; 11.20 Parijs; 12.05 Diversen; 12.20 Parijs; 1.20 Brussel Ned.; 2.20 Nationaal pro gramma; 2.35 Keulen; 3.05 Parijs; 4.50 Londen Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 7.05 Brussel Fr.; 7.20 Brussel Ned.; 7.50 Keulen; 8.20 Brussel Fr.; 9.05 Keulen;. 9.20 Brussel Fr.; 10.50 Keulen. Lijn IV: Brussel Ned.; 9.2Ó Diversen; 10.35 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 5.20 Brussel Fr.; 5.50 Keulen; 6.20 Nationaal programma; 6.45 Londen Reg.; 7.00 Nationaal pogramma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 1.20 Brussel; 2.15 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 4.40 Londen Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 5.50 Keulen; 6.20 Londen-Reg. 7.40 Diversen; 7.50 Nationaal programma; 9.20 Brussel Fr.; 10.50 Keulen. CASTRICUM C. S. V. verovert haar eerste punt. Sporters—C. S. V. (2—2) C.S.V. is er in geslaagd het eerste winstpunt in den K.N.V.B. te bemachtigen en dat nog wel in een uitwedstrijd tegen de lang niet mal- sche Sporters. Een resultaat, dat weer hoop geeft voor de toekomst. Voor rust was Sporters het meest in den aanval, maar toch waren de tegenaanvallen van C.S.V. niet van gevaar ontbloot. Dat bleek wel uit de twee fraaie doelpunten die Bakker wist te scoren. Na rust zakte aan de zijde van C.S.V. het spelpeil bedenkelijk. Sporters profiteerde hiervan en slaagde er in den stand gelijk te maken. Dat was het sein voor de C.S.V.'ers om weer wat beter aan te pakken. Zij slaagden er dan ook in een kostbaar puntje te bemach tigen. De wedstrijd C.S.V. 3Zaanlandia 3 vond geen doorgang, omdat Zaanlandia niet kwam opdagen. De uitslagen van de overige wedstrijden wa ren: Knollendam 2C.S.V. 2 2— C. S. V. aAlcm. Victrix d 3— EEN NUTTIGE CURUS VAN HET WITTE KRUIS. In de a.s. wintermaanden zal het Witte Kruis een cursus geven in huiselijke zieken verpleging. Dze cursus kan kosteloos worden gevolgd door vrouwen of dochters van leden boven 18 jarigen leeftijd. Zij kunnen zich voor 1 No vember aanmelden bij den heer W. A. Nijsen, Torenstraat 1 A. Geboren: Nicolaas Adrianus. zoon van A Zoontjes en E. Leering; Petrus Johannes Gerardus Joseph, zoon van G. P. Klaase en M. C. Greuter; Hendrika Cyriaca Theresia dochter van B. Th. F. Louman en M. G Beerepoot. Overleden: Bartholomeus Jacobus van Aken, oud 54 jaren, echtgenoot van A. Prins, wonende te Haarlem; Petronella Cornelia Klinkenberg, oud 79 jaar, weduwe van E. G. W Veldhuijzen, wonende te Zaandam. Getrouwd: Bernardus Bancras de Wit, oud 29 jaar, wonende te Beverwijk en Hendrica Maria Hageman, oud 28 jaar, wonende te Castricum. lAav. ingez. Mea.j INVLOED VAN KALIGEBREK OP DE MARKTWAARDE VAN VERSCHILLENDE GEWASSEN. Nu het oogsten der gewassen weer volop aan den gang is, hebben wij ruimschoots gele genheid ons te vergewissen of al de geoogste producten aan de gestelde eischen voldoen. Is zulks niet het geval, dan moet getracht worden de oorzaken na te gaan welke op den oogst van nadeeligen invloed zijn geweest. Behalve de weersomstandigheden, waarvan wij de schade slechts ten deele kunnen voor komen, spelen vele andere factoren een be langrijke rol. Wij denken b.v. aan juiste ziekte-, ongedierte- en onkruidbestrijding, goede keuze van zaai- en. pootgoed, noodzake lijke grondverbetering en oordeelkundige be mesting. Over elk dezer factoren is wel een heel boek te schrijven. Wij bepalen ons voor dit maal slechts te wijzen op den invloed van kaligebrek op de marktwaarde van verschil lende gewassen. Misschien kan men, bij het oogsten der gewassen bepaalde hier ge noemde afwijkingen constateerende, voor het komende jaar zoodanige maatregelen treffen, dat de verschijnselen van kaligebrek bij een volgenden oogst niet meer voorkomen. Onzer zijds gevoelen wij ons dankbaar tot deze gun stiger oogst-resultaten te hebben medege werkt. Want alle middelen moeten worden aangewend, welke tot verbetering en vermeer dering van den oogst kunnen leiden. En het middel is vaak zoo eenvoudig en goedkoop, als men het maar weet en toepast. Bemerkt men bij aardappelen het blauw on der de schil, dan kan men vrij zeker zijn dat kaligebrek hier van de ooi-zaak Is. Zulke aard appelen kunnen slecht duren, zien er onoog lijk uit en hebben vrijwel geen verkoopwaar de. Bij gekookte aardappelen treedt door kaligebrek een verhoogd melanin-gehalte op, waardoor de knollen, wanneer ze een poosje op tafel hebben gestaan, een neiging vertoo- nen om een leelijke donkere kleur aan te ne men. Dit verschijnsel komt vooral voor wan neer naar verhouding te veel stikstof gege ven is. Ook de smaak der aardappelen wordt door kaligebrek ongunstig beïnvloed. Daar de aardappel niet alleen hier te land© het hoofd voedsel voor rijk en arm is, doch ook als uitvoer-artikel van de grootste heteekenis voor onzen handel op het buitenland, is het een eerste eisch, dat alle aardappelsverbou wers er zich terdege van bewust zijn, dat al deze nadeelen niet behoeven voor te komen, wanneer de kalibemesting in orde is. Is het suikergehalte der bieten, ondanks een goede keus van het zaaizaad, opvallend laag en de duurzaamheid gering, dan kan zulks door kaligebrek veroorzaakt worden. Bij kallgebrek geeft vlas grooter bastschil- vers, daartegen minder en slechter vezel. Sluitkool geeft bij kaligebrek losser kop pen met taaier blad. Veer erger verschijnsel is de zoogenaamde zanderigheid bij sluitkool, welke vrijwel geheel voorkomen kan worden wanneer men geregeld zorgdraagt ruim vol doende kali te geven. Witte kool, welke te wei nig kali ontving is voor den inmaak en zuur koolbereiding niet zoo geschikt, vooral wan neer naar verhouding te veel stikstof werd ge geven. Voor selderij en kropsla geldt hetzelfde, terwijl ingelegde spercie- en snijboonen bij kaligebrek vaak harde, slecht gaarkokende peulen leveren. Bij kersen is het vruchtvleesch door kallge brek minder saprijk en blijven de vruchten kleiner; appels hebben dan vaak een typisch onrijpe kleur en zijn slecht van duur. De smaak van alle ooft ook van druiven is niet zoo lekker, het aroma en de saprijkheid zijn minder wanneer te weinig kalimest verstrekt wordt. Zoo ziet men dat verschillende gebreksver schijnselen bij algemeen geteelde gewassen zijn terug te brengen. En ieder, die deze ver schijnselen thans bij zijn geoogste gewassen waarneemt, heeft het ook in zijn macht hier mede bij de eerstvolgende bemesting rekening te houden. Onze nieuwe ingezetenen. Vertrokken: K Groen en echtgenoote naar Medembiik, Begijnhof 11; J. Hemelrijk naar Oegstgeest, Stichting Voorgeest; C. Reek Bakker en kinderen naar Hilversum, Irisstraat 2 c., H. C Ouwerkerk, naar den Haag, Namensche- straat 22; J. van Vliet naar Amsterdam, Ho- lendrechtstraat 13 III; H. J. A. Eijckelhoff en echtgenoote, naar Amsterdam, Kinker straat 308 H; F. W. A. Bollongino en gezin, naar Amsterdam, Elisabeth Wolfstraat 47; S. Groot naar Bloemendaal, Saxenburgerweg 3- 'J H. Denneman naar Zuid-Scharwoude, Dorpstraat A 205; M, Brakenhoff, naar Am sterdam, Nes 92; J. van Beek en echtgenoote, naar Putten Gld„ Bakkerstraat 16. Ingekomen: t H. Koldijk van Rotterdam, Torenstraat 19; L. J. van Essen en gezin van Beverwijk, Nu- hout van der Veenstraat 2; A. Dijkstra en gezin van Zaandam, Oude Haarlemmerweg 53; L. J. van der Lelie en gezin, van Soest, Be verwijkerstraatweg 150; J. V. M. Stuijt, van Nijmesen Dorpsstraat 1. s.s. Hamburg m.s, Boston (Line.) s.s. Hamburg mg s.s. Oulu m.s. Gothenburg - s.s. Mesane mndria s.s. Rotterdam «i. Norresundby 5 fa 111-S- Londen s.s. Batavia W«tIndlS {S&JPSwlMmn lü? s.s. Danzig Eftftntamlt s.s. Duinkerken ;wi u. Loiwen S5 u' Snntokmd Su Hamburg s.s. Follonica b([ VERTROKKEN. tijii"- Rotterdam t Antwerpen iff XV sa Rotterdam L s;s' Vüssingen Ma u. West Indië i Erskine s.s. Cardiff Iris s.s. Danzig Akershus s.s. Oslo Sturdee Rose s.s. Rotterdam Sambre m.s. Parijs Totus s.s. Rotterdam Michail Franze s.s. Leningrad Alcinous m.s. Swansea 15 October: Oostzee m.s. Rotterdam Vyshera s.s. Leningrad Henca m.s. Exmouth Regeja m.s. Rotterdam Zeehond m.s. Londen Cordillera m.s. Hamburg Forshult s.s. Huil Pluto s.s. Kopenhagen Anna W. m.s. Mistley Bilton s.s. New Castle Leny m.s. Scheveningen Fortuna s.s. Bremen Borthwick s.s. Leith Schokland s.s. Port Talbot Aldan s.s. Archangel Meliskerk s.s. Rotterdam Enid Mary s.s. Goole Pygmalion m.s. Hamburg Pericles m.s. Hamburg Hontestroom s.s. Londen Cabo m.s. Londen Wilbo m.s. Londen Flandria s.s. Gothenburg Vechtstroom s.s. Huil Bellatrix m.s. Gothenburg 16 October: Bolette s.s. Arendal Colleville s.s. New Castle Taj andoen m.s. Batavia IJzerverscheping. Het Zweedsche s.s. „Sif" arriveerde gisteren van Norresund bij de Hoogovens om aldaar een lading ijzer in te nemen voor een Oost zeehaven. Een zelfde lading ging naar Noor wegen met het van Amsterdam gekomen Noorsche stoobmschip Bolette. Stuk|foederen gelost. Het gistermorgen van West Indië aangeko men Duitsche m.s. „Cordillera" loste in de Buitenhaven zijn voor Amsterdam bestemde hoeveelheid stukgoederen in lichters, waarna het schip na een kort oponthoud de reis naar Hamburg voortzette. 23 dezer a.s. keert het schip van Hamburg alhier terug om de voor de West geboekte passagiers alhier in te schepen. Binnendoor gekomen. Het met hout beladen Nederlandsche s.s. „Regeja", dat van Danzig naar Rotterdam be stemd was, is binnendoor over het IJselmeer naar hier gekomen om vervolgens buiten over zee naar de haven van bestemming verder te gaan. Passagiers ingescheept. Het van Hamburg komende Nederlandsche motorschip Tajandoen heeft in de Buitenha ven een aantal passagiers ingescheept en eenige lading ingenomen, waarmede het schip vervolgens naar Batavia verder ging. Opnieuw vertrokken. Het Nederlandsche motorschip Leny, dat met ledige vaten van Gdynia naar Scheve ningen bestemd tweemaal tevergeefs gepoogd had daar binnen te loopen vervolgens naar hier kwam. is gisteren opnieuw vertrokken. Van de deklading was hier een gedeelte gelost in de Visschershaven. Incidenten in voormalig Tsjecho- Slowakije. De Tsjecho Slowaaksche dagbladen maken sedert eenige dagen melding van een vrij groot aantal plaatselijke, min of meer ernsti ge incidenten in de Sudeten Duitsche gebie den, die aan Duitschland zijn afgestaan en vooral in de neutrale zone, die gelaten is tus- schen de Duitsche bezettingstroepen en de Tsjecho Slowaaksche troepen na de evacua tie. Bijna al deze incidenten: gewapende aan vallen op Tsjechische ambten aten, die voor- loopig ter plaatse zijn gebleven, mishande lingen van Tsjechische burgers, worden, vol gens de Tsjechische bladen veroorzaakt door vroegere ordebewaarders der Sudeten Duit sche partij. Daarentegen stemmen al de ge tuigenissen overeen ten opzichte van de vol strekt correcte houding en de menschelijk- heid der Duit&che officieren en bezettings troepen. Het oorlogsgerucht in de huiskamer TOKIO, 15 October (Reuter). De Ja- pansche troepen hebben volgens het leger- bericht Sintang, halverwege tusschen Tam- sjoei en den spoorweg Kanton-Kauloen, ge nomen. Andere af deelingen, die naar het noorden oprukken, hebben Wonglitang aan de Oostrivier bereikt. Gemeld wordt verder dat op 18 October een aanvang zal worden gemakt met de ma noeuvres, die een insluiting van Hankau ten doel hebben. Er zijn reeds regelingen ge troffen voor het uitzenden van een radiover slag van den komenden strijd. Twee radio verslaggevers zijn in de eerste linies der Ja- pansche troepen aangekomen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3