HET NIEUWE AVONDBLAD Karl Kautsky overleden IAARCANC NO. 296 DINSDAG 18 OCTOBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/* ets., per maand 52V* cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1*3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. otis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.belde leden duim 1100.een lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk f 30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marlnevaartulgen enz. fm— verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Krachtige ontwikkeling der Duitsche walvischvaart. cpizoen wordt met zeven moederschepen en K ja&ers öe walvischvlss®herij uitgeoefend. in 1936 begon men zich in Duitschland ïPffffea op de walvischvaart. Tot voor - - MM moest dit land zijn behoefte aan c ten bedrage van 200000 tot 250.000 ton tr3hPt buitenland dekken, maar reeds in het Siaar van de eigen walvischvisscherij 5p deze visscherij bijna 90.000 ton op en verminderde de aankoop in het buitenland 'Üwdkwn hoogte dit jonge bedrijf zich ppniee jaren heeft ontwikkeld blijkt uit de iep de o-egevens omtrent de sterkte van de n Hsche deelneming aan de walvischvaart in e'zoen 1938/'39, het derde seizoen, dat de jjakenkruisvlag zich in de antarctische wate- "ivcerste'vloot is reeds eind September uit tftmburg vertrokken, nJ. het moederschip Weiem 11746 bruto reg. ton met haar ïht iagers Treff 1 tot 8 van de Erste Deut- Se walfang G.m.b.H., een onderneming SirvaiT de fa. Henkei Co. te Dusseldorf de motste aandeelhoudster is. Andere onderne mingen zijn die van den Rijnlandschen groot- Sbrikant Walter Rau met het moederschip Walter Rau. 15000 br. reg.ton en acht jagers, de Deutsche Margarine Verkaufs Union (Um- Vver Concern) met het moederschip Unitas 52000 br reg.ton (met de Japansche Kyo- k'uvo Ma'ru het grootste van de wereld) en acht ia'ers. En ten slotte de grootste onder- nemin0" op dit gebied, de Deutsche Oel- mühlen Rohstoff C-.m.b.H., een bedrijf van de Duitsche Margarine Industrie. Deze onderne- minff zendt niet minder dan vier vloten uit, nl het moederschip Südmeer 8300 br. reg.ton niet zes jagers, het moederschip C. A. Lar- sen 13200 br. reg.ton met zeven jagers, het moéderschiD Skytteren, 12000 br. reg.ton met zeven jagers en de Vikingen, 20.000 br. reg. ton met 8 jagers. h'et spreekt vanzelf, dat voor dit bedrijf een groot aantal arbeiders noodig is. Het eigen aardige geval doet zich voor, dat waar de Duitsche koopvaardijvloot en ook de Noord- ree- en Noordvisscherij met moeilijkheden ten aanzien van dé werving van personeel te kampen heeft, deze moeilijkheden niet gol den voor de walvischvaart. Uit alle deelen van het land kwamen arbeiders zich voor deze visscherij aanmelden, zoodat in korten tijd 12C0-zeelieden en arbeiders gemonsterd kon den worden. De expeditie Jan Wellern staat onder lei ding van den Noor Christensen; ook de an dere expedities staan onder leiding van No ren, die op dit gebied de grootste ervaring hebben. De Jan Wellern en haar acht vangbooten ssan de visscherij uitoefenen aan de kust van Peru in de Stille Zuidzee, waar jacht wordt gemaakt op de potvisch. Hier blijft de vloot tot begin December, wanneer ze „ver huist" naar de Antarctis, waar de blauwe walvisch het zal moeten ontgelden. De andere Duitsche vloten begeven zich rechtstreeks naar de antarctische vanggebieden. De wereldvloot bestaat het komende sei zoen uit 35 moederschepen, 2 landstations en 209 jagers, waarvan het grootste deel in han den is van Noorsche en Britsche onderne mingen. Onder Duitsche vlag waren dit sei nen 7 moederschepen en 52 jagers. Aangezien Duitschland ongeveer de helft van de wereld-traanproductie opneemt, mag worden verwacht dat de capaciteit van de Duitsche walvischvaart in de naaste toekomst nog meer vergroot zal worden. Deze bedraagt thans ongeveer 1/5 van die van de geheele wereld. OUDERAVOND SCHOOL J. Op den laatsten ouderavond van school J. varen tal van ouders aanwezig. In zijn openingswoord memoreerde het hoofd der school, de heer K. Faber o.a. de feestelijkheden ter eere van het 40-jarig re geringsjubileum van H. M. de Koningin. Spr. roemde den optocht der sportorganisaties. Voorts wees spr. op den zoo uitstekend ge slaagden kinderoptocht in het algemeen en JP het succes, dat school J. behaalde in het bijzonder, in dit laatste verband roemde hij óe samenwerking tusschen de ouders en het personeel der school. Na deze blijde klanken liet de heer Faber een meer somber geluid hooren. Het onder vijs, aldus spr., heeft ernstig te lijden onder «hooge leerlingenschaal. Hoewel destijds ge- zegd werd, dat het onderwijs niet in zijn vi ta* belangen zou worden geschaad, is dit reeds lang bet geval. Ook voor school J pak- «n donkere wolken zich samen.Met 1 Januari a.s. zal waarschijnlijk een leerkracht moeten togen over de 4 teidata minder den 286 be- VKdwijnen. daar het gemiddelde aantal leer- Qraagt. Er zullen dus weer klassen gecombi neerd moeten worden, als althans geen andere middelen beraamd worden. Na deze inleiding werd een aantal school- toDdscommissieleden aangewezen. Ten slotte hield de heer G. J. Bremerkamp een inleiding over het stelonderwijs aan de •a?ere school. Spr- zeide, dat het doel van het stelonder- *ds op de lagere school was, de leerlingen in te stellen hun gedachten in behoorlij «nvorm schriftelijk uit te drukken. Na er op gewezen te hebben, dat tal van wenschen zoo'n „hekel" aan schrijven had- ton, dezen „hekel" echter verbergen onder !)et van „ik kan er gewoonweg niet toe somen", toonde hij met tal van voorbeelden S'hoe nuttig en noodig het is, dat men behoorlijk kan stellen. Hierna vertelde spr. hoe men dit doel tracht te bereiken. Bij een der middelen nl. het z.g.n. vrije opstel, bleef hij uitvoerig stilstaan, niet alleen om aan te toonen, dat dit een goed mid del was, maar ook, omdat het den onderwij zer gelegenheid geeft z'n leerlingen beter te leeren kennen, hetgeen hij in deze tijden van groote klassen, nu het „persoonlijk" contact" zoo schaarsch is, een voordeel noem de. Vervolgens las spr. onder groote belangstel ling een aantal vrije opstellen voor om te ein digen met het voorlezen van een leesles uit een boekje van de hoogere klassen, waaruit naar sprekers meening zoo duidelijk bleek, hoe „rijk" je bent als je mooie gedachten zoodanig op papier kunt stellen, dat anderen er van genieten kunnen. RIJKE HARINGVANST. Vrijdagochtend j.l. vertrok de GDY 32. schipper W. den Heyer, ter haringvisscherij Des avonds ging men aan schot en toert den volgenden ochtend de netten werden gehaald, bleken zij de ongekende hoeveelheid van 32 last haring te bevatten. Omdat het schip daarmede geheel vol was, werd daarop weer naar Scheveningen koers gezet, waar de boot Maandag binnenliep. HARING AAN RUSLAND VERKOCHT. 's-GRAVENHAGE, 17 October. De Ree- dersvereeniging voor de Nederlandsche Ha ringvisscherij heeft heden van de vangst 1938 13.000 Schotsche tonnen haring aan Rusland verkocht Het einde van de stratosfeerballon „Ster van Polen", waarmede kapitein Burzynski een poging wilde doen het hoogterecord 22 K.M. te breken. Het omhulsel vloog, tengevolge van explosie, tijdens den nacht in brand en werd geheel door het vuur verteerd. Feestelijke Ouderavond openb. Lagere School E. Tienjarig bestaan herdacht. Dezer dagen werd een drukbezochte ouder avond gehouden aan de O. L. S. E aan de Ek sterlaan te IJmuiden-Oost, die een feestelijk karakter droeg in verband met de herdenking van het tienjarig bestaan der school. Het gym nastieklokaal was daartoe door vrienden handen eenvoudig, maar smaakvol versierd, terwijl veel bloemen en enkele bloemstukken het geheel een fleurig aanzien gaven. Om half negen opende de voorzitter der Ouderconimissie de heer F. Bussemaker de bijeenkomst en"heette de meer dan 250 aanwe zige ouders hartelijk welkom er zijn verheuge nis over uitsprekende, dat zóóvelen aan de uit- noodiging der commissie hadden gehoor ge geven. Hij deed mededeeling van een ingeko men schrijven van Dr. L. S. Limborgh Meijer, den voorzitter van de eerste Oudercommissie aan school E, die steeds een warm vriend dei- school was en de initiatiefnemer van het School-Gedenkboek, dat bijgewerkt tot den huldigen dag, en vermeldende het wel en wee der school in woord en beeld gedurende de afgeloopen 10 jaren, op de tafel ter inzage lag. De oud-voorzitter moest tot zijn grooten spijt aan de Oudercommissie berichten, dat hij de zen avond verhinderd was, doch zond zijn beste wenschen voor de school, waaraan hij en zijn kinderen nog steeds zeer prettige her inneringen bewaarden en complimenteerde de school met haar jubileum. Voorts waren in gekomen twee fraaie bloemstukken respectie velijk van de familie Oudshoorn en de Ver. E. H. B. O., die reeds jaren gebruik maakt van het gymnastieklokaal voor haar oefeningen. De voorzitter deed voorlezing van de begelei dende brieven en bracht beide schenksters, dank voor hun attentie, die zeer op prijs werd gesteld. Mevrouw Oudshoorn-Leeuwendal, die gedurende bijna 10 jaren secretaresse der ach tereenvolgende Oudercommissies was en in deze functie en ook nog op andere wijze zeer veel voor de school heeft gedaan, wat zeer wordt geapprecieerd, sprak nog een persoonlijk woord van dank en herinnering aan den tijd, dat haar kind op School E onderwijs genoot en gewaagde van de groote medewerking en het meeleven, dat zij steeds van de zijde dei- school had mogen ondervinden. Na voorlezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, werd op vlotte wijze een keurig samengesteld programma afgewerkt, waaraan medewerking werd verleend door het gezelschap Excelsior, een Hawaiian-ensemble dat buitengewoon veel succes oogstte met zijn muziek en liedjes, die zóó goed vertolkt werden door de dames in haar keurige costuums. dat zij de gedachten der aanwezigen ver weg voer den naar de altijd zonnige stranden van die paradijsachtige Zuidzee-eilanden. Voorts zong de heer K. Schmitz met pianobegeleiding van den heer J. Beukman op verdienstelijke wijze eenige liederen, terwijl bij sommige het refrein 'dapper door de aanwezigen werd meegezongen. Voor de pauze werd door het Hoofd dei- school den heer J. H. van Oosterom, iets ver teld uit de geschiedenis van de school gedu rende het tijdvak 1928—1938. Hij gaf een ex posé van de ups en downs der school met ver melding van diverse cijfers, die lieten zien, hoe de school, ondanks de vaak ongunstige facto ren, vooral der laatste jaren, gegroeid was van 98 leerlingen in 1928 tot 294 in 1938, en uit de verschillende zesde en zevende klassen in dien tijd pl.m. 95 pet. voor het Voortgezet en Mid delbaar Onderwijs examen deden en in al die jaren slehts 3 candidaten werden afgewe zen, wat dus feitelijk beteekent, dat zoo goed als altijd al haar candidaten slaagden. Hij her innerde aan de piano, die de ouders in 1928 te beginnen, aan de school hebben geschonken. Hij meende te mogen zeggen, dat in het af gesloten decennium het geheele personeel er steeds ernstig naar had gestreefd, uiting te geven aan deze opvatting: de school is pri mair een opleidingsinstituut voor het leven. Secundair bezit de school vooral drie midde len om dit primaire doel te bereiken: ontwik keling van het karakter, het bijbrengen van de noodzakelijke theoretische bekwaamheid en de noodige technische vaardigheid. Spreker eindigde met dezelfde woorden, waarmee hij voor tien jaar zijn inleiding had besloten, die zoo juist den geest vertolken van zijn opvatting over de verhouding school huisgezin en onderwijzerleerling, een citaat uit een stukje van de Vlaamsche schrijfster Nele Klauwaerdinne in 't Verloren Hoekske van het „Laatste Nieuiws". Na de pauze deed de voorzitter mededeeling van de moeilijkheden, die een goede school organisatie biedt bij 294 leerlingen voor 6 leerkrachten. Hij deed een ernstig beroep op de ouders, hun offervaardigheid in het afge loopen jaar betoond voor ditzelfde doel, in het komende niet alleen te willen volhouden, maar zoo mogelijk te versterken, opdat school E in staat blijve te zijn, wat ze altijd was. Een commissie, waarvoor zich spontaan 12 personen opgaven, zal voor de uitvoering van het plan verder zorgen in samenwerking met de Oudercommsisie en het personeel. Tot slot vertoonde de heer Hos van Bloe- mendaal een mooie film over de ontwikkeling van bol tot bloem, die met groote aandacht werd gevolgd en ons opnieuw deed zien, het wonderlijk teere en schoone in de natuur, spe ciaal van het stukje van Nederland, waarin we zelf hier in Kennemerland wonen. Om over twaalven sloot de voorzitter de feestelijke en zeer geslaagde bijeenkomst on der dankzegging aan alle belangeloos mede werkenden en aan alle dienende Martha's die voor de aankleeding van het lokaal en het ronddienen van thee en gebak hadden willen zorg dragen. Een woord van dank ten slotte ook nog aan den Directeur van Openbare Wer ken en zijn medewerkers, die op korten ter mijn voor zoo'n groot aantal stoelen wilde doen zorgdragen en allen daardoor buitengewoon van dienst is geweest. FANCY-FAIR DER ST. JOSEPHGEZELLEN. Zaterdagavond werd de fancy-fair, die Don derdag, Vrijdag en Zaterdag j.l. in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Kerkstraat ge houden werd ten bate van de St. Josephgezel- lenvereeniging IJmuiden I, gesloten. De praeses kapl. Jac. Betjes bracht in zijn slui tingswoord zijn bijzonderen dank aan alle parochianen voor de vele, van hen ontvan gen, cadeaux. Hieruit blijkt de groote belang stelling voor de St. Josephgezellenvereeniging Tevens betuigde de Eerw. spr. zijn groote voldoening over het behaalde resultaat. Afdeeling IJmuiden van den R.-K. Volksbond viert haar zilveren jubileum. Een geslaagde feestavond in de Witte Bioscoop. Mochten wij enkele weken geleden melding maken van het zilveren jubileum van de af- deeiing IJmuiden-Oost, thans verplaatsten wij ons naar het R.-K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat waar de afd. IJmuiden-West van den R.-K. Volksbond op feestelijke wijze haar jubileu mherdacht. Te half twaalf werd een goed bezochte re ceptie gehouden in het R.-K. Vereenigingsge bouw. De voorzitter, de heer P. de Jong, open de de bijeenkomst met den Christelijken Groet, waarna de voorzitter het woord gaf aan dën eere-voorzitter der afdeeling Velsen en oud voorzitter van den kring, den heer C. P. Maas. Spreker zeide zich te verheugen met dit ju bileum. Deze kleine kring heeft in het groote verband getoond iets te kunnen presteeren. In verband hiermede memoreerde spreker het ko- lenfonds, de Volksspaarbank, het reisfonds enz. De vereeniging kan dus met trots terug zien op de afgeloopen periode. De heer Maas wenschte den kring nog vele jaren van vruchtbaar werk. Hierna was het woord aan den heer Geelen namens de afd. Velsen, den kring IJmuiden- Oost en den R.-K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph. Na, namens deze instanties de. jubilee- rende afdeeling geluk gewenscht te hebben, overhandigde spr. van elke vereeniging een en veloppe met inhoud. Pater Strijbosch voerde dan het woord na mens de R.-K. Volksuniversiteit, onderafdee- ling van den R.-K. Volksbond. Op overtuigen de wijze werd door de eerw. spreker de nood zakelijkheid van een R.-K. Volksbond aange toond. Met den wensch dat de afd. IJmuiden nog vele jaren moge blijven voortgaan, besloot pater Strijbosch zijn felicitatie. Pastoor J. C. de Moei, spoorde in zijn felici tatiewoord het bestuur aan, met volle energie en toewijding te werken om het gouden jubi leum te bereiken. Tevens bracht spr. dank voor al het, dikwijls zware werk in IJmuiden, vooral op geestelijk gebied, tot stand gebracht. Verder werd het woord gevoerd door den heer E. v. Kaam namens den R.-K. Transport arbeidersbond, den heer Flores van den kring Velsen-Noora, den heer C. M. Straatsburg na mens den R.-K. Metaalbewerkersbond en als voorzitter der centrale propagandaclub, den heer Lagerberg namens de St. Josephgezellen IJmuiden I en den heer Jac. Beemster, als voor zitter der R.-K. Volksuniversiteit, waarna de geestelijk adviseur kapelaan Jac. Betjes het woord vroeg. Deze zeide o.m. dat uit den Volks bond alle andere organisaties voortkomen en daarom hoopt de spreker, dat de Volksbond nog veel moge doen voor de stoffelijke en ze delijke welvaart der leden. De secretaris, de heer Hendriks las hierna een gelukwensch voor van de R.-K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn", waar na de heer P. de Jong wederom het woord nam en bedankte voor de geluk wenschen. Des avonds werd in de Witte Bioscoop de jubileumviering met een feestavond voor de le den voortgezet. Om 8 uur heerschte er een vroolijke stemming in de zaal waarbij vooral „The Jolly Band" er het hare toe bijdroeg. Vele besturen van andere afdeelingen en zusterver- eenigingen alsmede de eere-voorzitter de heer C. P. Maas waren aanwezig. De voorzitter de heer P. de Jong heette allen van harte welkom in het bijzonder pastoor J. C. de Moei, den geestelijken adviseur kap. Jac. Betjes en in het bijzonder den heer W. Wiegman, die bij de op richting van de jubileerende vereeniging pen- ningméester was. In zijn openingswoord zeide spreker, dat er reden is voor de afdeeling om feest te vieren. Als we den toestand van 40 jaar terug bezien dan zijn wij een grooten sprong omhoog ge gaan. Hij herinnerde aan de zorg voor de werk- loozen, welke nog niet geheel volmaakt is maar die toch veel verbeterd is. Ondanks de crisis die zij al jaren hebben meegemaakt zijn zij toch trouw lid gebleven van hun organisatie, waardoor zij hebben mede gearbeid aan den groei en den bloei daarvan. De jubileerende vereeniging heeft in de af geloopen 25 jaar er naar gestreefd niet alleen de geestelijke belangen te behartigen maar zeer zeker de stoffelijke. Zeer vele onderafdeelingen zijn opgericht en hebben tot nu toe de ver eeniging tot grooter bloei gebracht. Vooral de R.-K. Volksuniversiteit wordt door zeer veel le den bezocht, Ook heeft de R.-K. Volksbond gewerkt in het belang van de groote gezinnen om kindertoeslag en met vrucht. Er komt ken tering ook in de andere organisaties. Tevens stelt de bond alles in het werk om de gehuwde vrouw weer in de huisgezinnen te plaatsen en zoodoende de mannen weer in de gelegenheid te stellen aan het werk te komen. Met een opwekkend woord, de vergaderingen meer te bezoeken, besloot spreker zijn rede. Het verdere gedeelte van den avond werd verzorgd door de voordrachtkunstenaars „Duo Joe en Nellie" uit Utrecht met een actueel non stop repertoire en „The Jolly Band hield tot ver na middernacht de vroolijke stemming er in. De vroegere Oostenrijksche staatsman en econoom Karl Lautsky is Maandag op 84- jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. VELSEN Volksgezondheid en Volkshuis vesting in de Genieentehegrooting. Kosten resp. f 33761.39 en 10323.45. Hoofdstuk IV der geme-entebegrootimg is dat van de volksgezondheid. Het totaal der uitgaven van dit hoofdstuk bedraagt f 67776.60, dat der inkomsten f 34014.61, zoodat er een nadeelig slot is van f 33761.99. Ook onder dit hoofdstuk vinden we eenige belangrijke posten. Onder de inkomsten vinden we o.a. keur en slachtloonen f 23500 (v.j. f 26000), inkom sten in verband met de invordering van rechten ingevolge de warenwet f 2400 (onv.), Bijdrage van de provincie, vereenigingen enz. in de kosten van bestrijding der tuberculose f 3145.43 (v.j. f 3099.39), keurloonen ten be hoeve van het Rijk geheven bij invoer van vleesch f 2000 (v.j. f 1000), vergoeding van het Rijk voor het keuren van ingevoerd vleesch f 1000 (v.j. f 500). Uitgaven: kosten van maatregelen, geno men krachtens de besmettelijke ziekten wet f 2243.83 (v.j. f 2463.64), kosten van bestrij ding der tuberculose f 9135 (v.j. f 9225», kos ten van den keuringsdienst ingevolge de vleeschkeuringswet f 9997.80 (v.j. f 9733.80), bijdrage in de kosten van den keuringsdienst ingevolge de Warenwet f 4400 (v.j. f 4830). Kosten van en bijdragen voor uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantiekolonies f 1120 (onv.), subsidie aan het Witte Kruis f 7200 (onv.), id. aan Het Wit-Gele Kruis f 1395 (onv.), subsidie aan de Maria-Stichting (Antonius Ziekenhuis) f 10.000 (onv.), kosten van den Geneeskun- dingen- en Gezondheidsdienst f 8720 (v.j. f 8695), bijdrage in de kosten van exploitatie van ziekenauto's f 1100 (onv.) Hoofdstuk V. Volkshuisvesting heeft een totaal aan uitgaven van f 419468.67 en aan inkomsten f 379145.22, zoodat het nadeelig slot f 40323.45 bedraagt. Onder dit hoofdstuk worden de administra tieve verhoudingen tusschen het Rijk en de woningbouwvereenigingen via de gemeente geregeld. Onder de ontvangsten staan in hoofdzaak vermeld renten en aflossing van verleende voorschotten, onder de uitgaven de annuïteiten, aan het Rijik verschuldigd ter zake van ontvangen voorschotten in het be lang van de verbetering der volkshuisvesting. Voor de kosten der bouwpolitie is geraamd een bedrag van f 12194.75 (v.j. f 12344.75). School E maakt een Vierdaag- schen Herfstvacantiefietstocht. Logeeren in Jeugdherbergen. Een groep leerlingen uit de hoogere klassen der Openbare Lagere School E maakt van Dinsdag 18 October tot en met Vrijdag 21 October een fietstocht door het Gooiland en over de Veluwe in herfsttooi. Hedenmorgen 9 uur vertrok men van Vel sen via Halfweg en Amsterdam naar het Gooi Via Laren, Blaricum, Baarn en Soest gaat de tocht naar Amersfoort welke stad bezichtigd wordt, als Koppelpoort, oude Muurhuizen, geboortehuis van Johan van Oldenbarnevelt, e.d. Het avondeten wordt genuttigd in de Jeugd herberg „Jong Amersfoort", waar ook over nacht wordt. Woensdag 19 October vertrekken de jonge lui om 9 uur over Nijkerk en Putten naar de Drieër-bosschen. Bezoek Sollsche Gat. een voorhistorische gletscherkom met in de buurt z.g. tumuli of prae-historische grafheuvels. Verder over Elspeet en de Gortelsche heide naar Ernst. Logies in de Jeugdherberg „De Steenhoeve". Donderdag staat op het programma wan delen of fietsen in de omgeving van Emst- Epe; genieten van de schoonheid van bosch- en hei in herfsttooi. Logies Jeugdherberg „De Heemhoeve". Vrijdag wordt door de mooie bosschen en over de heide via Vierhouten en de Leuvenum- sche bosschen naar Harderwijk gereden. Van daar met de boot van 5 uur naar Amster dam. Aankomst aldaar om plan. 8.30 uur. Per fiets over den Betonweg naar Velsen. Thuis om pl.m. 10 uur. V. Z. V. I—STAR GING NIET DOOR. Zondagmiddag zou in het Velserbad de promotie-degradatie wedstrijd V. Z. V. I— Star (Utrecht) plaats vinden. In verband echter met het 10-jarig bestaan van Star is deze polo-wedstrijd voorloopig' tot a.s. Zon dag uitgesteld. Dien avond zullen dan de eerste competitie-wedstrijden in het Velser bad gespeeld worden. i

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1