DRUKKE WEEK VOOR DE BRITSCHE STAATSLIEDEN Weer tal van incidenten in Palestina. HAS VAN PRAAG Elize mocht niet sprekenHaar lippen waren verzegeld, want één enkel onbedachtzaam uitgesproken woord zou haar broers het leven kosten. Maar toch wist zij den Koning, die alles deed om haar te verblijden, haar dankbaarheid te toonen. Taten zij aan tafel, waarbij de Koning de kostelijkste spijzen liet op dienen, dan schitterden haar oogen den Koning liefdevol tegen. Na iederen dag die verstreek werd haar liefde voor den Koning, die zoo goed voor haar was, grooter. En iederen dag ook vond het meisje het moeilijker om te zwijgen. Zoo graag had zij haar man alles, alles willen vertellen. Maar zij mocht niet spreken. het werk zag, Slechts door te zwijgen kon zij haar taak volbrengen. Daarom moest zij stilletjes, wanneer iedereen in het slot reeds lang sliep, naar het kamertje sluipen, dat ingericht was als het hol, waar de Koning haar gevonden had. Zij wilde niet, dat iemand haar aan Lnst haar man. van Instelling ine nieuwe iepartementen Pe geheele Britsche pers verwacht, daar Chamberlain heden uit Schotland terugkeert, een week van belangrijke besluiten. Er moeten opvolgers voor Duff Cooper en Lord Stanley benoemd worden en verder acht men het mogelijk, dat een nieuw ministerie zal worden ingesteld, dat van nationalen dienst. Twee bladen spreken zelfs over de instelling van drie nieuwe departementen, n.l. nationale dienst, voorraden en koopvaardij. Pan zijn er nog andere vraagstukken, die beschouwd moeten worden, zooals de leemten in de defensie, die bij de laatste crisis aan het licht zijn getreden, de toestand in Palestina, de betrekkingen met Italië en de kwestie van een handelsverdrag met de Ver- eenigde Staten. Times" schrijft, dat Chamberlain een Pfj'aat en een groote gelegenheid wach- C1 taak is niets minder dan de orgam- Art hulpbronnen van het land, opdat kan worden aan de behoeften van nieuw tijdperk. Ook de gelegenheid is Jr weerga, omdat de bewoners van het Fneeland nooit te voren in vredestijd 2ÓÓ bereidwillig hun diensten hebben aange- 1 We?- blad betoogt, dat organisatie even noodzakelijk is als wapening. Er is geen te- Saak tusschen de organisatie van de She macht en het gelijktijdig streven Zr"een betere organisatie van den vrede. Bo Britsche herwapening is de sleutel tot den ^Tenslotte, aldus de „Times", kan slechts m overeenkomst betreffende vermindering m wapening een Europeesche regeling be- iielen Daarna zal de diplomatie een aanval „neten' doen op de bron van vrees en twijfel Europa Bij elke doeltreffende pacificatie ral noodzakelijk rekening moeten worden ge- tanden met het volle aandeel en het volle «wicht van Duitschland, welks macht en ioed door de overeenkomst van München toegenomen, doch een werkelijke voor- nlteang is niet mogelijk, zoolang de methode van overleg niet volledig in de plaats is geko- komen voor de wijze waarop Duitschland tot dusverre naar verwezenlijking van zijn doel heeft «estreefd. Zoolang zal het ook noodig Churchill doet een beroep op Amerika. zijn, dat de westelijke en de andere landen voorbereid zijn, opdat zij met eigen midde len en actie een onzekeren toestand het hoofd kunnen bieden. Twee voordeelen van de crisis De „Daily Telegraph" zegt, dat de beproevingen, die het land heeft doorgemaakt, twee voordeelen hebben opgeleverd: het gevoel van het pu bliek voor de werkelijkheid van dezen tijd is ontwaakt en er is een rustpoos, waarin maatregelen kunnen worden ontworpen en ten uitvoer gelegd. Het is duidelijk, dat men thans met een regeling bij stukken en brokken niet kan volstaan, maar dat een alge meen schema om doelmatig te zijn moet steunen op de spontane mede werking van het volk. Volgens de „Daily Mail" verwacht het volk, dat thans een einde is gekomen aan de aar zelingen en de halve maatregelen, welke heb ben geleid tot het gebrek aan voorbereiding, waarvan men getuige geweest is. De veilig heid steunt op één fundamenteele voor waarde: het volk moet de gelederen sluiten en zich als nooit te voren achter den minis ter-president scharen Partijbelang en eigen belang moeten terzijde gesteld worden. Cham berlain verwacht de medewerking van de op positie bij industrie en arbeiders, bij de reus achtige pogingen die hij in het werk stelt om de nationale veiligheid te verzekeren. Sinds 1 October 461 dooden en gewonden Na verschillende incidenten tijdens het weekeinde is gisteren voor de oude stad Jeru zalem een verbod uitgevaardigd om zich ge- gedurende 24 uur op straat te bevinden. 0.a. werd hier Zaterdag een bom geworpen naar een Engelsche militaire patrouille. Engel- sche politiebeambten werden door Arabische terroristen onder vuur genomen. Sterke af- deelingen politie en miltairen hebben daarop de geheele oude stad afgezet en een stelsel matig onderzoek ingesteld. Alle Arabieren hebben daarop direct hun zaken gesloten. Alle voorbijgangers moesten zich laten fouilleeren. Tal van personen wer den gearresteerd. In meer dan twaalf steden in Palestina, waarvan het meerendeel een Arabische be volking heeft, bestaat een verbod om des nachts op straat te komen. Terwijl de arbeiders van de in Britsche eigendom zijnde Jeruzalem Electric Corpora tion aan het werk waren, werd een aantal schoten gelost, de politie beantwoordde het vuur. Niemand werd gewond. Om twaalf uur gistermiddag is een bom ge worpen in de moskee in de Omarwijk. Vier Arabieren werden gewond. In de stad Ramleh is een poging gedaan om een Britschen agent van politie neer te schie ten, echter zonder succes. Troepen omsingel den de stad en fouilleerden 300 verdachten. Ook in deze stad. is een verbod afgekondigd om zich gedurende een bepaald uur op straat te bevinden. In de heuvels van Judea, ten westen van Jeruzalem is een vuurgevecht geleverd tus schen een Britsche militaire patrouille en bandieten. Drie Arabieren werden gedood, een Britsche officier werd gewond. Op den spoorweg nabij Gaza heeft zich een ontploffing voorgedaan. Men zag toen een zestal mannen opspringen en vluchten. De troepen openden het vuur op hen, waardoor drie hunner gedoocl werden. Twee anderen konden gevangen genomen worden. Niet ver van het politiebureau te Jaffa werd een Arabische inspecteur van politie dood ge schoten. De straatweg van Akkro naar Safed is des nachts weer op verscheiden plaatsen vernield en onbegaanbaar gemaakt. In de buurt van Nabloes is een Engelsche militaire auto bij een nachtelijken inspectie tocht verongelukt. Twee soldaten zijn daarbij om het leven gekomen, terwijl twee andere inzittenden ernstige wonden opliepen. Tengevolge van uitgebreide vernieling van draden zijn de telefoon- en telegraafverbin dingen te Jeruzalem volkomen gestoord ge weest. Men is thans druk bezig met het her stelwerk onder bescherming van militaire pa trouilles. Tusschen 1 October en 15 October j.l. zijn in Palestina volgens een niet- officieele schatting 461 dooden en gewonden gevallen. Van deze 461 slachtoffers werden 358 gedood, van wie 270 bandieten waren. Verder wer den acht Engelschen gedood en 23 gewond. Bij zijn dertig jarig tooneeljubileum. Elias van Praag, die door de ongunst der tijden zijn zilveren tooneeljubileum heeft moeten laten voorbijgaan, zal nu toch zijn dertig jarige loopbaan van acteur op fees telijke wijze herdenken. Het zal een zeer on gewoon jubileum zijn, want Van Praag zal niet op de planken in een volle zaal worden gehuldigd, maar op Woensdag 19 October bij een uitzending van de V.AR.A. voor de microfoon. Hij zal dan in een hoorspel „De Strijd om het hoogste bezit" van Willem van Cappellen, dat gewijd is aan het leven en werken van den ontdekker der tuberkel-bacil, prof. Robert Koch, de titelrol vervullen. Elias van Praag. Het is niet toevallig, dat Elias van Praag in een studio zijn jubileum zal vieren. Hij is immers sinds eenige jaren verbonden aan de V.A.R.A., waarvan hij als „hoorspeler" een der beste medewerkers is. Toch lijdt het voor mij geen twijfel dat Van Praag, voor de keuze gesteld tusschen werkelijk tooneel en radio- tooneel, niet dan met een bloedend hart voor het laatste heeft geopteerd. Hij is te volbloed acteur om niet met smart de planken al is het dan tijdelijk vaarwel te hebben zegd. Maar hij moest tenslotte leven en het is begrijpelijk, dat hij in deze ongewisse tijden ter wille van zijn gezin den moeilijken stap heeft gedaan en zich aan het radio-tooneel dat een acteur toch nooit geheel voldoening zal kunnen schenken heeft gewijd. Van Praag kan bij zijn jubileum op een eervolle loopbaan terugzien. Hij is een acteur, die zijn vak door en door kent en door zijn kunstbroeders als tooneelspeler en als mensch want hij is een voortreffelijk collega ten zeerste wordt gewaardeerd. Ik had reeds het voorrecht met Van Praag kennis te maken, toen hij nog geheel aan Het voege zich bij de krachten der Europeesche beschaving. HAARLEM Maandag. De Britsche staatsman Winston Churchill heeft gisteravond een voor Amerika bestemde iaüioredevoering uitgesproken, waarin hij van repliek diende op de door Hitier op hem. Eden en Duff Cooper uitgeoefende critiek tijdens zijn recente redevoering te Saarbrücken. Churchill verklaarde, dat hij niet wist hoe lang nog zulke vrijheden veroorloofd zullen zijn. „Er is nog een tijd voor hen, voor wie de vrijheid eener parlementaire regeering iets oeieekent, om gezamenlijk overleg te plegen". Churchill herhaalde dat hij ervan overtuigd is, dat wanneer maanden geleden Groot Brit- tannië, Frankrijk en Rusland gezamenlijk een verklaring zouden hebben afgelegd, dat zij te zamen zouden optreden, wanneer Duitschland een niet-geprovoceerden aanval pleegde op Tsjecho-Slowakije, en Polen, Joego Slavië en Roemenië hadden uitgenoodigd zich aan te sluiten bij de combinatie van de vrede-ver- dedigende mogendheden, Hitier dan tegenover een zoo geweldige strijdmacht zou hebben ge staan. dat de krachten der gematigdheid in Duitschland zouden zijn opgeleefd. De geheele wereld wil vrede en veiligheid, maar zijn die verkregen door het opofferen van Tsjecho Slowakije, dat verlaten, vernield en verslonden is en dat thans verteerd wordt"? Is ooit eenig voordeel of eenige voortgang door het menschdom bereikt door onderwer ping aan georganiseerd en berekend geweld? Integendeel, aldus Churchill, de roem der naiies werd gegrondvest op den geest van weerstand tegen tyrannie en onrechtvaardig heid. Europa, zeide Churchill, ligt thans neerge slagen en verstrooid voor de triumfeerende aanmatigingen van de dictatoriale macht, zelfs in Zuid-Amerika begint het intrigeeren der nationaal socialisten de structuur der Braziliaansche maatschappij te ondermijnen". Spreker noemde in dit verband nog Spanje, China en Abessynië. Churchill richtte zich tot de Vereenigde Staten als tot „ver af zijnde toeschouwers, die, wanneer ik dat er aan mag toevoegen, steeds ®eer betrokken toeschouwers zijn van de tragedies en misdaden". Niemand twijfelt er aan, aan welken kant de sympathieën van Amerika liggen en spreker vroeg „Wilt gij wachten tot de Britsche vrijheid en onafhan kelijkheid het onderspit heeft gedolven en gij alleen dan de zaak opnemen, wanneer S] voor driekwart geruïneerd is? De nog over zijnde krachten der beschaving zijn overwel fd. Wanneer zij vereenigd zijn in een ge zelschappelijke opvatting van recht en plicht, zal er geen oorlog zijn. Integendeel, het yilhge, dappere Duitsche volk zou, bevrijd van Qe tegenwoordige nachtmerrie, een eervolle Pjaats innemen in de voorhoede der mensche- maatschappij en verklaren, dat de we reldkrachten aan onzen kant overwegend zijn". voortgaande verklaarde Churchill, dat Groot Brittannië zich zou wapenen voor den natio nen dienst, daarbij moet echter gevoegd worden de kracht der denkbeelden, want de retoren zijn bevreesd voor de woorden, die het buitenland worden gesproken en de ge stoten. die in het binnenland in beweging worden gebracht. .Is dit een oproep tot den oorlog"?, zoo vroeg onurcnill vervolgens, om dan voort te gaan: vtL ,- dat eenige waarborg voor den üo« 0 e^en is in een snelle en vastberaden aaneensluiting van krachten om de militaire Sjffwle agressie het hoofd te bieden, een ii7p!!ra<*en aanvaarden van hun plicht door e jngeisch sprekende volkeren en door alle trekf ^oot en klein> die met hen willen op- t begin van zijn carrière stond. Het is precies dertig jaar jaar geleden, dat Adriaan van der Horst den toen nog zeer jongen tooneelspeler in mijn komedie Fatsoen de wel is waar epi sodische maar voor het stuk toch heel belang rijke rol van den ouden werkman Knossen toevertrouwde en ik herinner mij, dat Van Praag op bijzonder knappe en markante wijze deze rol speelde. Hij deed zich toen reeds kennen als een zeer consciëntieus, ernstig, bescheiden en talentvol kunstenaar met een rijk gevoel voor humor, wat hij heel zijn leven is gebleven. Daar, bij het prachtige ensemble van de oude Tooneelvereeniging. naast artisten als Ternooy Apel, Adriaan van der Horst, Jan Musch, Dirk Holkers, Alex Post, Mien van der Horstvan der Lugt Melsert, Tilly .Lus en mevrouw De Boervan Rijk vond de jonge acteur een voortreffelijke school voor het na turalistisch en realistisch tooneel en het is aan zijn spel nog altijd duidelijk te zien, dat hij uit deze school is voortgekomen. Maar gelukkig voor Van Praag is hij daar niet alleen bij gebleven. Royaards, die zoo goed talenten wist te onderscheiden, zag al heel spoedig, wat Van Praag als acteur waard was, en hij engageerde hem bij zijn gezel schap. Bij dezen grooten tooneelleider speelde hij een veelzijdig-er, minder beperkt reper toire. Hij stond er in de klassieken en leerde er het zeggen van verzen. Hij speelde er o.a. den Spie, den Bode en den Bisschop in Gys- breght van Aemstel, Apollion in Lucifer, de Herder in Oedipus, Puck voortreffelijk in Midzomernachtsdroom, Autolycus in Win teravondsprookje, maar ook de beide hoofdrol len in Kotzebue's „Notabelen", den professor en Striese in De Sabijnsche Maagdenroof en Ba rendje in Janus Tulp. Want Royaards had heel goed gezien dat Van Praag een zeer veelzijdig talent bezat en heeft hem daarom rollen van zeer uiteenloopend karakter toevertrouwd. Zoo herinner ik mij uit dien tijd nog altijd zijn feilen fanatieken St. Just in de onvergetelijke voorstelling van Dan ton's Dood. Van Praag is een speler, die feitelijk in een sterk ensemble thuis hoort. Hij is een karak terspeler, die eerst tot zijn voile recht komt, wanneer hij ook belangrijke spelers naast of tegenover zich vindt. Wie hem bijvoorbeeld in Oplichters van Poldar heeft gezien in de rol van Vitek, naar Saalborn zal het samenspel van deze twee zeker nooit meer vergeten. Hoe fijn speelde hij in zijn schuchtere verlegen heid dezen ondergeschikten bankdirecteur, wat vormden Saalborn en Van Praag samen niet een kostelijk, elkaar volkomen aanvullend span. En welk een succes werd voor hem ook niet de kruier in „Nummer zeventien" dien hij zoo kleurrijk en uitbundig-komisch speelde met Bart Kreeft als tegenspeler. Zijn rijk beeldend, virtuoos talent komt ook uit, wanneer hij in'de gelegenheid is op een avond verschillende rollen te spelen. Wij heb ben triplures van Van Praag gezien, waarin hij met een verbazingwekkende zekerheid tot drie maal toe in de huid van een ander kroop, zoo knap en scherp van typeering, dat hij telkens weer verraste. Een opmerkelijk staaltje van zijn talent gaf hij o.a. in De Kapitein van Köpenick, waarin hij achtereenvolgens ver scheen als de hofkleermaker Wormser, de rhetorische gevangenisdirecteur en een Joodsch koopmannetje, alle drie even zeer af en compleet van uitbeelding. En een zelfde bewijs van verbluffend snel -en raak typeeren gaf hij in Boeven en Burgers, waarin hij ver schillende volkstypen onmiddellijk na el kander zeer drastisch en levenswaar weer gaf. Van Praag heeft in deze 30 jaar bij ver schillende goede gezelschappen want hij was na het heengaan van Royaards o.a. ver bonden aan Het Nieuwe Nederlandsche Too neel en Het Masker zeer vele belangrijke en groote rollen gespeeld. Ook zelfs wanneer een rol hem minder goed lag wat natuur lijk ook wel eens gebeurde kon men toch altijd zien, dat hij zich met alle ernst en toe toewijding aan zijn rol gaf en hij het er nooit maar „op aan liet komen". Van Praag is een tooneelspeler, die zijn kunst steeds hoog heeft gehouden. Het zou ondoenlijk zijn hier alle rollen uit zijn uitgebreid repertoire te noemen, maar één wil ik hier toch aan het slot van dit artikel memoreeren en wel zijn Clémen- ceau in het helaas zeer weinig gespeelde „Versailles" van E-mil Ludwig. In mijn herin nering zal Van Praag's Clémenceau blijven voortleven als een der mooist gespeelde rollen, die ik in mijn lange loopbaan van criticus heb gezien en al had Van Praag nooit anders dan dezen Clémenceau gespeeld zoo groot van visie en uitbeelding dan zou het voor mij reeds vaststaan, dat hij een der beste karak terspelers van ons land is. Laten wij dan ook hopen, dat hij zijn plaats weer spoedig zal innemen in een goed ensemble op het werke lijke tooneel, waar hij krachtens zijn talent thuis hoort. J. B. SCHUIL. Britsche torpedojager door bomscherven getroffen. Tijdens bombardement op Gandia. VALENCIA, 17 Oct. (Reuter-ANP) Tijdens een luchtaanval der opstan delingen op Gandia zijn scherven van bommen, die op minder dan dertig meter van het vaartuig vielen, op het dek van een Britschen torpedojager terechtgekomen. Er deden zich geen ongelukken voor. De autoriteiten op Majorca hebben haar verontschuldi gingen aangeboden. Wiegerinck, Musch ter Co. failliet verklaard. AMSTERDAM, 17 October. De recht bank heeft vandaag failliet verklaard de commanditaire bankvereeniging Wiegerinck, Muschter Co., Keizers gracht 213. Ook de beide directeuren, de heeren Wiegerinck en Muschter zijn persoonlijk failliet verklaard. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. J. Sprey en tot curator mr. D. Giltay Veth. Twee vliegtuigen te Detroit verongelukt. Ijverig werkte Elize aan de pantserhemden. En haar handen li kwam gereed. En het vlas minderde zienderoogen. Toen zij zeven kregen er steeds grooter vaardigheid in. Het eene na het andere hemden af had, was het vlas op. Wat moest zij nu doen? Hoe kon ze aan nieuwe brandnetels komen? (Wordt vervolgd). Vijf dooden. DETROIT (Michigan), 17 October (A. N. P.) Gisteren zijn hier vijf menschen omgekomen, toen twee vliegtuigen, welke voor rondvluch ten boven de stad gebruikt worden op een hoogte van 300 voet op het vliegveld bran dend neerstortten. Ooggetuigen verklaren, dat een toestel juist omhoog ging om een rond vlucht te beginnen, toen het andere toestel wilde dalen. De slachtoffers zijn vier mannen en een ZYz jarig knaapje.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7