De wilde Zwanen fa groote schuren prooi der vlammen. Palestina, vereenigde staat onder Britsche leiding? Rubriek voor Vragen De Japanners bezetten Tsjengsing. Zestig kilometer ten Oosten van Kanton. TOKIO, 19 October (Domei). Een com muniqué van het Japansche hoofdkwartier meldt de inneming van Tsengsjing, gelegen op 60 K.M. ten Oosten van Kanton, aan den Noordelijken oever van de Oostrivier. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de Ja pansche militaire verrichtingen in Zuid China een zeer vlot verloop hebben en dat de Chi- neesche tegenstand, waar die geboden werd. gebroken is. De val van Teian, aan de spoorlijn Nant- sjang-Kioekiang, wordt elk oogenblik ver wacht, daar de Japanners een algemeen of fensief op de 45.000 man sterke Chineesche troepenmacht in het gebied van Teian hebben geopend. De Chineezen hebben alle bruggen over de Teian-rivier afgebrand, teneinde den Japanschen opmarsch naar de ommuurde stad te stuiten. Te Hongkong wordt volgens nadere berichten bevestigd, dat de Japansche troepen Sjekloeng, 55 K.M. ten Oosten van Kanton, genomen hebben. F overzicht van het blusschingswerk van den brand in Haarlem-Noord, waar er groote schuren aan den Rijksstraatweg tegenover de R.-K. Kerk een prooi der vlammen werden. Met lucifers spelende jongens veroor zaken brand in Haarlem-Noord. 'aard in het vuur omgekomen. HAARLEM, Woensdag. Hedenmorgen zijn vier groote hou ten schuren aan den Rijksstraatweg, tegenover de R.K. Kerk, in Haarlem- Noord een prooi der vlammen gewor den. De schuren waren eigendom van den 76-jarigen heer D. v. Staveren, die drie schuren aan een fietsenmaker, en huurd had. Een paard van den schil lenboer was toen de brand uitbrak al voor den wagen gespannen. Een veu len kon eveneens worden gered. Doch het paard „Corrie" kwam in het vuur om het leven. De fietsenmaker was zijn bedrijf in de gehuurde schuren pas begonnen. Hij stalde en sloopte ook auto's. Eén auto kon nog bijtijds uit de vlammen geduwd worden. Een andere wagen werd evenwel door het vuur vernield. Om kwart voor tien bemerkten omwonen den dat er in een kleine bij schuur in het complex van groote schuren brand was uit gebroken. Door den krachtigen wind grepen je vlammen snel om zich heen en vatten moedig de groote schuren aan. De brandweer, ie onverwijld gewaarschuwd werd was eerst een half uur later ter plaatse. In den tus- Khentijd probeerden de omwonenden zelf te redden wat te redden viel. De 76-jarige heer Van Staveren, die door rheumatische aan doeningen zeer slecht ter been is bleek noch tans in een der brandende schuren, die hij als werkplaats voor zichzelf in had gericht, aan den arbeid te zijn. De oude heer was door den brand zoo overstuur dat hij aanvankelijk niet uit de werkplaats weg wilde gaan. De omwonenden slaagden er evenwel in hem bulten gevaar te brengen. Men begon in- tusschen ook één van de schuren, die nog op eenigen afstand van de vuurhaard verwij derd was, met water nat te gooien. Hierdoor bleef deze schuur, die ook aan den fietsen maker toebehoorde, overeind. Toen öe brandweer eenmaal gearriveerd was werd met vier slangen water gegeven. De wind bleef evenwel van groote kracht en wak kerde de vlammen zoodanig aan dat er prac- tisch van de schuren, die reeds in brand ston den, niets te redden viel. Toen het vuur uit gewoed was bleven er smeulende hoopen van verkoold hout over. Allerlei werktuigen van den slooper, de diverse karretjes van den schilleboer vorm den één onontwarbare zwarte massa. Zoodra kon een aanvang worden gemaakt met de opruimingswerkzaamheden of men toog op zoek naar het paard Corrie, dat in het vuur omgekomen moest zijn. Het duurde niet lang of een droeve vondst bevestigde ten over vloede deze zeer waarschijnlijke veronderstel ling. Ergens lag het half-verkoolde bord Autostalling" dat getuigde van de groote plannen van den fietsenmaker, die thans let terlijk in rook zijn opgegaan. De heer v. Sta veren is, naar wy van den zoon vernamen, verzekerd voor zijn eigendommen, doch zeer laag. De zoon had zijn auto ook in één van de schuren gestald, doch hij was vanmorgen uitgereden, zoodat zijn wagen den dans van het vuur ontsprongen was. De commissaris E. H. Tenckinck was bij de blusschingswerkzaamheden aanwezig. En wie zijn nu de oorzaak van deie bedroevende geschiedenis? Een aantal jongens die met lucifers speelden! En wel op een zeer brutale en onverant woordelijke manier. Een kolensjouwer verklaarde ons dat hij omstreeks den tijd, dat de brand uitbrak, zakken kolen in een huis in de buurt binnen droeg. Hij zag een aantal jongens lu cifers aansteken en blijkbaar spelen derwijs in één der schuren werpen. Toon hij het huis uitkwam stond de schuur in lichterlaaie. Plan van Minister Malcolm MacDonald LONDEN, 19 October (ReuteiVA.N.P.) Volgens de Daily Telegraph zal mi nister Malcolm MacDonald vandaag het kabinet nieuwe voorstellen ter goedkeuring voorleggen, waarin wordt afgezien van 't plan tot verdeeling van Palestina, en besloten wordt tot hand having van het Britsch bestuur en, met als laatste doel de vorming van een vereenigden sta&t onder Britsche leiding. MacDonald beveelt volgens het blad in het licht van het rapport der commissie-Woodhead verwerping der voorstellen van de commissie- Peel aan. Peel wilde verdeeling van het land en op heffing van het Britsche mandaat, terwijl de commissie-Woodhead van meening is, dat verdeeling in een Arabischen en Joodsche staat billijk noch uitvoerbaar zou zijn. Zuivering van Jeruzalem begonnen. JERUZALEM, 19 October (Reuter/A.N.P.) Britsche troepenafdeelingen, de „Goldstream Guards" zijn vanochtend de oude stad binnen gerukt om haar van onstandelingen te zuive ren. Prins Bernhard op Terschelling. Opening van nieuw station der Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij. TERSCHELLING, 19 Oct. Het waren he denochtend belangrijke uren voor Terschel ling en zijn bewoners, want Z.K.H. Prins Bernhard heeft in zijn functie van eere-voor- zitter van de N. Z. H. R. M. een nieuw station van deze maatschappij op het Noorderstrand geopend, waarmee hij een koninklijke traditie voortzette. Het weer liet eigenlijk alles te wenschen over. Om acht uur was Prins Bemhard te Har- lingen aan boord gegaan van de „Noord Ne derland" der firma Doeksen en hoewel wind en tij gunstig waren, duurde de overtocht toch nog twee uur. Inmiddels waren in het dorp zelf alle voorbereidingen getroffen voor de ontvangst van den prins: vlaggen klapperden in den wind en de bewoners van het eiland stonden reeds vroeg aan de haven om de komst van den prins af te wachen. De schepen waren gepavoiseerd. Om tien uur liep de „Noord Nederland" met den prinselijken standaard in top de haven van Terschelling binnen. Op het bovendek bevonden zich Z. K. H. Prins Bernhard, gekleed in plus four met don kerblauwe winterjas en blootshoofds, verder o.a. zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, de heeren P. E. Tegelberg, voorzitter, H. Th. de Booy, secretaris en H. de Booy, penningmeester van de N. Z. H. R. M. Ter begroeting waren op de kade aanwezig de burgemeester van Terschelling, tevens voorzitter der plaatselijke reddingscommissie de heer J. A. H. Rynders, met alle leden dier commissie. Vervolgens had de opening van het nieuwe bootenhuis aan het Noorderstrand door den Prins plaats. De prins bezichtigde onder leiding van den heer de Booy de nieuwe installatie en het nieuwe bootenhuis. Toen werd de boot naar buiten gebracht, terwijl de Prins zich van oliekleeding en laarzen had voorzien. De tocht naar het strand, waar een demonstratie met de reddingsboot „Nicolaas Marius" plaats had duurde ongeveer zeven minuten, gedurende welken tijd Prins Bernhard herhaaldelijk fo tografeerde. Om ongeveer 12 uur werd de terugtocht naar het dorp aanvaard, waar Prins Bernhard met zijn gezelschap de lunch gebruikte in hotel Nap. Om half twee ging de Prins terug naar het vasteland, wederom met een extra-boot. meester te Harlingen en G. Visscher, expert te Heeren'vees De zitting was niet openbaar, daar open bare bahandeling alleen plaats vindt, wanneer zulks door den minister van water staat wordt bepaald. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 18 October 1938. 1. Arie Keur, metselaar, wonende te Zand- voort, Marisstraat 49. Curator: Mr. A. van Leyenhorst te Haar lem. 2. J. C. A. van Rijn, bedrijfsleider, wonen de te Haarlem, Rijksstraatweg no. 481. Curator: Mr. D. de Jong, te Haarlem. 3. H. Oostewaal, muziekhandelaar en hulp besteller P.T.T., wonende te Beverwijk, Noor- derwijkweg 18. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haar lem. 4 J. G. J. van Zeist, slagersknecht, wonende te Lisse, Grachtweg 42. Curator: Mr. W. Veniet, te Haarlem. 5. A. W. van Dongen, aardappelhandelaar, wonende te Nieuw-Vennep, Hillegommerdijk no. 500. Curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. Commissaris, koopman in gras, wonende te Heemstede, Cloosterweg 1. Curator: Mr. J. H. Junge, te Haarlem. Door het verbindend worden der 3e tevens slot-uitdeelingslijst is geëindigd het faillisse ment van de N.V. Bloembollenhandel Walter Blom en Zoon, gevestigd te Hillegom. Curator: Mr. W. de Rijke, te Haarlem. Commissie voor binnensclieep' vaartrampen voor het eerst bijeen. Onderzoek naar het vergaan van de „Jonge Jan 3". AMSTERDAM, 19 October. Naar wij ver nemen is Dinsdag ten stadhuize te Leeuwar den naar aanleiding van het zinken van de „Jonge Jan 3" op 4 October j.l. op het Ber- guinermeer de eerste zitting gehouden van de commissie binnenvaartrampenwet, onder voorzitterschap van mr. W. A. C. van Dam. met als bijzitters de heeren P. Schaap, haven De nieuwe gezant te Washington. Dr. A. Loudon benoemd. 's GRAVENHAGE, 19 October. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen kan weldra de benoeming worden verwacht van dr. A. Loudon, thans H.M.'s gezant te Bern, in gelijke hoedanigheid te Wash ington. Dr. A. Loudon werd op 5 Juli 1892 in Den B&g geboren. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit in de rechten en trad na de diplomatieke examens te hebben afgelegd, in M 1920 in diplomatieken dienst. Als gezantschapsattache was hij aan de te Londen en later als gezantschaps secretaris 2de klasse aan het gezantschap te ™<nos Aires verbonden. Ook van de legatie te Washington maakte dr. Loudon deel uit. Bij Koninklijk Besluit van ii Juni 1926 werd hij benoemd tot gezant schapssecretaris eerste klasse. Na een jaar rerlof buiten bezwaar van 's lands schatkist k nebben genoten, werd hij bij de legatie te üadriQ aangesteld. Zijn benoeming tot ge- ^^schapsraad volgde in Mei 1932. In het- jaar benoemde de regeering dr. Loudon tot tijdelijk zaakgelastigde te Lissabon en met ®png van 20 November 1934 verleende zij den persoonlijken titel van buitengewoon Êöant en gevolmachtigd minister, kinds 1937 is dr. Loudon gezant te Bern d welke functie hij Mr. H. Ridder van Rappard «opgevolgd. Als zoodanig is dr. Loudon ook v!n p,ermanente vertegenwoordiger bij den volkenbond. xv!:^udon officier in de orde van Oranje ridder in den orde van den Neder- kÜr0, Le*uw en drager van verschillende ^nlandsche ordeteekenen. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen Elize meende, dat niemand haar gezien had. Maar zij vergiste zich. Toen zij het paleis verliet, sliep niet iedereen. De bisschop was wakker gebleven en toen deze voetstappen hoorde, was hij gaan kijken. Hij was Elize gevolgd en had gezien wat zij op het kerkhof had gedaan. Bedroefd dacht hij, dat hij nu toch gelijk had. De bruid van den Koning was dus een heks, die haar man en het volk door haar schoonheid had verblind. De bisschop wist met recht, wat hij thans moest doen. Het was zoo moeilijk om tegen den wijzen Koning, die zijn volk goed en rechtvaardig behandelde, te zeggen, dat zijn vrouw, die hij zoo beminde, een heks was. Maar toen de Koning kwam biechten, kon de bisschop zijn geheim niet langer onder zich houden. Hij moest den Koning waarschuwenZoo deelde hij hem mede, dat hij de Koningin 's nachts had gevolgd naar het kerkhof.. Toen de harde waarheid tot den Koning doordrong, keek hij naar de prachtige Heiligenbeelden in de kerk. Het was alsof deze droef met het hoofd schudden. Wilden ze den Koning beduiden, dat Elize onschuldig was? Maar de bisschop legde dat anders uit. „Zie, mijn Koning", zoo sprak hij, „zelfs de Heiligen schudden het hoofd over de zonde van Uw echtgenoote!" De Koning stond be droefd op. Tranen rolden over zijn wangen en met twijfel in het hart keerde hij terug naar het slot. Wordt vervolgd,). Dc steekpartij te Eindhoven. EINDHOVEN, 19 October. In den afge- loopen nacht is de gemeentepolitie van Veld hoven er in geslaagd, den 29-jarigen J. H. van der V. aan te houden, die gezocht werd als ver dachte van den doodslag op L. Sanders tijdens een vechtpartij, den nacht tevoren in de He melrijken onder Woensel gepleegd. De man was in een boerenschuur gaan slapen, waar hij werd aangehouden en naar Eindhoven over gebracht. Bij zijn verhoor door den commissaris van politie verklaarde hij echter niets met de vechtpartij te hebben uit te staan. Dat hij met de 38-jarige vrouw Fr. de Bie op den motor is weggereden verklaarde hij met de mededeeling, haar slechts een korten rit tot het einde der straat op de duo te hebben laten maken. Voor de politie staat het evenwel vast, dat deze vrouw hem op zijn nachtelijken motorrit heeft vergezeld. Zij is tot nu toe onvindbaar. Van der V. ontkent pertinent, dat hij Sanders gestoken heeft. De man wordt ter beschikking van den Officier van Justitie in Den Bosch gesteld. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd, aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver- melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. Hoe kan ik salvia's bewaren? Zijn ze Zij staan in potten in den vollen VRAAG: vorstvrij grond. ANTWOORD: Salvia's zijn niet gemakkelijk te bewaren. Kweekers zetten ze in den winter in een warme kas, om dan het volgend voorjaar de jonge scheutjes als stekken te gebruiken. Ze moe ten in elk geval vorstvrij en in 't volle licht staan. VRAAG: Ik heb een cyclame overgehouden die nu in het blad staat. Ik geef de plant eens per week water, doch nu beginnen de bladeren geel te worden en slap te hangen. Wat is hier van de oorzaak? ANTWOORD: U kunt de plant nu binnen zet ten in een onverwarmde kamer, dicht voor het raam. U moet zelf zien of de grond droog is. Is de grond niet droog en geeft u toch water, dan verzuurt de aarde en worden de bladeren geel. Steekt u met een houten pennetje het gaatje on der in den pot goed open. VRAAG: Mijn clivia heeft dezen zomer geen blad gevormd en groeit zeer langzaam. Misschien moet er nieuwe grond in. Wat voor aarde heeft zij noodig? Ook komen op enkele bladen kleine ruwe plekjes voor. De wortels komen boven de aarde uit. Ook mijn varen groeit slecht. De nieu we stengels worden wel een meter lang, maar komen nooit tot hun recht. De toppen gaan dood en vormen ter halve lengte groen. (Er wordt niet tegen aan gestooten; de planten krijgen vol doende water en bemesting). ANTWOORD: Dat de clivia wortels boven de aarde heeft is een bewijs dat ze meer voedsel en nieuwe aarde noodig heeft, doch u kunt daar mee beter wachten tot begin April. Half blad- aax-de en half goede zwarte tuinaarde is het best. Zoodra ze na het verplanten begint te groeien bemesten. De bruine plokjes moet u afwasschen. Dat zullen wel dopluizen zijn. Uw varen staat te donker, dus meer licht geven. RECHTSZAKEN VRAAG: Ik ben per week aangenomen. Maandagmiddag 26 September heb ik mijn pa troon gezegd dat ik er diezelfde week Zaterdags voor het laatst was. Nu heb ik de heele week gewerkt en kreeg Zaterdag 1 October geen loon. Heeft mijn patroon daartoe het recht en waar moet ik mij vervoegen om recht te krijgen? ANTWOORD: Uw opzegging was onjuist. Uw patroon heeft het recht als schadeloosstelling een bedrag, gelijk aan een week loon af te houden. Wij nemen aan dat het loon 's Zaterdags be taald werd. DIVERSEN. VRAAG: Waar worden in Nederland de kroon, de scepter en de rijksappel bewaard? ANTWOORD: In de Koninklijke Intendance in Den Haag. j

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7