Belangrijke gebouwen door de Chineezen opgeblazen. Maatregelen De graaf van Parijs weer op het tapijt. itERD AG 22 OCTOBER 1938 loSt-Kanton in handen der Japanners. Wil ijken |erscheidene i vlammen. berichten nit Kanton vol- ffKezctting van de stad door de «ms zich thans geleidelijk. oorboede der Japansche troepen ®5 olnlrd door tanks en andere ge- ■"tf.Lerde eenheden. Tegen het '"i van den middag bezette een be- effl ••i.a Tanansche troepenmacht de ivijken der stad. nor morgens was de geheele stad op- hnït door een reeks geweldige ont- SfSen Het bleek, dat het Chinee- nooerbevel order had gegeven v-vstematisch opblazen van alle :ci Üümrsbureaux, industrieonderne- ^Jfen andere belangrijke gebou- p^brJggen. •npn loeiden de sirenes hun waar- ^TTtPfrpn luchtaanvallen uit, waardoor f^rrin" nog grooter werd. i dnds het aanbreken van den dag de stad van het gebulder der zware - p het voorbij donderen 'van tanks en ^rtcbmeii van duizenden soldaten: de ^föche legers trokken zich in westelijke terug. militaire aftocht vormde het de spoorlijn van Sjekloeng, dat Maandag werd veroverd, naar Kanton optrokken. De kern van de troepen telde niet meer dan 30.000 man en marcheerde via Sengtsjing langs den hoofd weg. Groote troepen concentraties der Chinee zen zijn thans ten westen van de spoorlijn af gesneden, voornamelijk die, welke bij de forten Bocca Tigris en die in de sterk versterkte zones aan de oostkust van de Kantondeita liggen. Het is mogelijk, dat deze een toevlucht zullen zoeken in de Engelsche kolonie, wanneer de Japanners met de „zuiveringsactie" over het schiereiland een aanvang zullen maken. Het resultaat van de bezetting van Kanton zal zijn dat Hongkong over land, zee en door de lucht van China zal zijn afgesneden. Gemeld wordt nog, dat de evacuatie van Kanton door de Chineesche bevolking op or delijke wijze voortgang vindt. Totnutoe heeft zich in de buurt van Sjamien geen enkel in cident voorgedaan. koortsachtige ontruiming voor een *- 1het alleruiterste oogenblik. Duizen den burgers trokken den geheelen morgen v, He evacuatie door de provinciale en ge- ke autoriteiten werd slechts een van een militaire bezetting voor door de straten der stad weg. controle «sraiminr gn over Kanton achtergelaten. Op de volgden nieuwe ontploffingen, achtereenvolgens cementen vestingwer- runierfabrieken, electrische centrales en u„,,TTror. in de lucht vlogen. De belangrijke instellingen werden in S Bestoken. Vele wijken in de stad staan fikte laaie, zonder dat door brandweer rdt ingegrepen, aangezien de brandwachten uit de stad vertrokken waren. Het handjevol Chineesche soldaten, dat achtergelaten was, maakte het den Japanners moeilijk. Vernomen werd. dat de Japanners reeds op den Tand'van de binnenstad waren, toen een zwaar machinegeweervuur ge- ooend werd in Toengsjan, in de oos telijke wijk. des middags om 15 minu ten over vier. Een aantal Japansche vliegtuigen verscheen, cirkelde op slechts geringe hoogte boven de stad, doch wierp geen bommen neer en opende geen vuur. Op het Sjamien-eiland hebben de Britsche s Fransche autoriteiten de straten van burgers paiverd en de concessies versterkt met ma- hoepen. Ooggetuigen, die langs de poor- B van Sjamien passeerden en uit de buiten- den kwamen, deelden den wachters mede, al twintig tanks met Japansche vlaggen leagsjan reeds waren binnengerukt. Enkele ;hn van verlaten Chineesche verdedigings- ttepen lagen verspreid in de straten. United Press is de Japansche bezet' a van de oostelijke voorsteden geschied door )ïi) man gemotoriseerde troepen, die langs Hervatting der onderhandelingen tnsschen Praag en Boedapest verwacht. Duitschland zal zich niet met de grensregeling bemoeien. !n bevoegde Tsjecho Slowaaksche kringen iï men van oordeel, dat een snelle oplossing se ce Hongaarsch-Tsjecho Slowaaksche Taiskwestie, welke oplossing dan in over stemming zou moeten zijn met de aanbe- Klingen, die te München tot de Slowaaksche Roetheensche ministers zijn gericht, een pntvanhet grootste belang is. Derhalve tracht men te bereiken, dat de «handelingen met Boedapest zoo spoedig gelijk worden hervat. De onderhandelin gen, aldus meldt Havas uit Praag, ge beden op basis van het ethnografisch be- Ipse! en beoogen, tusschen Tsjecho ^3hje en Hongarije een zeker evenwicht ■j'z'and te brengen wat de verdeeling van -minderheden in de beide landen betreft. Op het oogenblik worden bespre ngen gevoerd met het doel een tweede conferentie tusschen Tsjecho Slowakije en Hongarije te organi seren, en men veronderstelt, dat oeze kwestie in den loop der volgen de week geregeld zal zijn. 1(?0P van den Vrijdagmiddag heeft onland laten weten, dat het in de kwes- -an de vaststelling der Hongaarsch- :,-;fsche grenzen de meest absolute neu- r.iJ 5 f ^ht wil nemen en men veronder- e-wJi i, aanstaande onderhandelingen Stt worden hetzij op Slowaaksch ian «Szy op HonSaarsch gebied, doch w geval op Duitsch gebied. borsch non-interventieofficier in Duitschland gevangen gezet. 1 conflict met Duitsche beambten. Dit jaar geen nationale feestdag in Tsjecho-Slowakije. De 28ste October een gewone werkdag. Officieel wordt uit Praag medegedeeld, dat met het oog op den buitengewonen toestand de 28ste October op grond van een regeerings- decreet beschouwd zal worden als een werk dag. Deze bepaling geldt slechts voor dit jaar. De 28e October wordt anders als nationale feestdag gevierd ter herinnering aan de uit roeping der onafhankelijkheid van Tsjecho Slowakije, welke op 28 October 1918 ge schied is. Hoofdpijn, Kiespijn. altijd een poeder of eaehet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd,,Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct. (Adv. Ingez. Med.) te Jeruzalem verzacht. Alle verzet echter nog niet gebroken. Franc-tireurs roeren zich .Volgens particuliere inlichtingen uit Ber- echtgenoote van den Noorschep fctóirt#» °- 5ier Jacobsen. die controleur II ti «.r^'^terventiecommissie, 11 October ^.-T^erdam een telegram van haar ontvangen, waarin hij zeide. dat ra-was in een Duitsch concentratie- VoWc me met name werd genoemd, jsw ffeen rapport van het Noorsche con- ric SeJaal te Hamburg heeft Jacobsen Duitsche beambten, die ^eip'iri hij" Z0U bijbetalen om in een 6 te reizen, dan op zijn W IJ n d aa?.^geven. De openbare aan- °fSnabrück heeft toen een maand ^eren hem o-eëischt wegens M öe politie. y ,f/°0.rscbe consulaat-generaal tracht to mvrijheidsste?Hng te verkrijgen. Naar Havas uit Jeruzalem meldt, hebben de autoriteiten in verband met de verbetering van den toestand besloten om, indien geen nieuwe ver ergering intreedt, van heden af het verbod om zich buitenshuis te be geven te doen gelden van 4 uur 's mid dags tot 10 uur 's ochtends. De toe gangen tot de oude stad zullen streng bewaakt worden. Slechts twee poor ten, de Damascuspoort en de Jaffa- poort, zullen voor het verkeer open gesteld zijn. Voor hedenmiddag is een groote levensmiddelenuitdeeling ge organiseerd. Reuter bericht, dat gistermorgen een Britsch soldaat gedood is door een franctireur in de oude stad. Het was de tweede doode, dien de Britsche troepen in de laatste 24 uur hebben verloren. Een luitenant werd n.l. bij ongeluk gedood op een patrouilletocht nabij Ramalia. Nabij Haifa is een Britsch soldaat gewond bij de ontploffing van een landmijn. Met tussehenpoozen werd Vrijdagmorgen in do oude stad geweervuur gegeven door franc- tireurs. Deze franctireurs houden nog stand in de omgeving van de moskee. De troepen der regeering beantwoordden het vuur. Nu en dan cirkelde .een vliegtuig boven de stad, dat het hoofdkwartier in kennis stelde van ver dachte bewegingen. De leidende sheiks der Omarmoskee hebben den districtscommissaris een schrijven gezon den, waarin zij het vuren uit de omgeving der moskee afkeuren. Zij bieden aan wachten te plaatsen bij de deuren der minarets teneinde wanordelijke elementen het binnenkomen te beletten. Voorts verklaren zij, dat zij er geen bezwaar tegen hebben, dat regeeringstroepen geplaatst worden in huizen, die over de moskee uitzien. In een ooggetuigenverslag verhaalt de cor respondent van Reuter die op den Olijfberg is geweest, dat moskee en heiligdom er ver laten uitzagen. De rebellen en anderen hiel den zich echter waarschijnlijk gedekt in de heilige gebouwen en kloosters. Een opstijgende rookzuil duidde aan, dat er brand was in een overbevolkte wijk, waar de brandweer slechts met de grootste moeite kan optreden. De autoriteiten hebben gisteren 10.000 brooden uitgereikt onder de bewoners van de nog niet bevrijde wijk. In een speciaal blad is het bevel gepubli ceerd van den opperbevelhebber luitenant generaal Haining, waarbij militaire gouver neurs worden aangesteld, die zullen staan boven de districtscommissarissen, in het g heele land. Schietpartijen elders in het land. Bij een gevecht tusschen Britsche troepen en politie aan den eenen en een troep terro risten aan den anderen kant, welk gevecht volgde op een aantal op een Joodsche autobus nabij Jaffa, is een rebel gedood en een ge wond, terwijl vijf rebellen gevangen werden genomen. Te Gaza zijn gewapende Arabieren het regeeringsziekenhuis binnengedrongen. Zij doodden er een vrouw, die verpleegd werd, omdat zij met dolksteken was gewond. In den loop van den nacht zijn de rails op de spoor lijn LyddaJeruzalem over een afstand van een derde mijl opgebroken. Een brug werd met ontplofbare stoffen beschadigd, te Nabloes wordt nu en dan door rebellen ge vuurd. Schildwachten van het hoofdkwartier der brigade beantwoorden de schoten. Het proces tegen de P. O. U. M. Waarvan de leiders beschuldigd worden. De secretaris van het Internationaal Solida riteitsfonds zendt ons een uitvoerige beschou wing over het op 11 October te Barcelona be gonnen proces tegen de leiders der P.O.U.M. (Spaansche Arbeiderspartij voor de Marxisti sche Eenheid). Wij ontleenen er het volgende aan: Hoofdbeschuldigde in dit proces is de door de G.P.Oe vermoorde revolution na ir socialist Andreas Nin. Het proces vindt geheel over eenkomstig de Moskousehe methodes plaats. Zooals Moskou dit tot nu toe met alle tegen standers gedaan heeft, worden ook de leiders van de P.O.U.M., die reeds sedert 16 Juni 1937 gevangen zitten, er van beschuldigd agenten van Franco te zijn, spionnage verricht te hebben in dienst van buitenlandsche fascisti sche mogendheden, de opstand van Mei 1937 georganiseerd te hebben, teneinde de fascis ten aan de macht te brengen. Men bedenke, dat deze beschuldigingen geuit worden tegen de leiders van een socialistische partij, die van het begin van den burgeroorlog af vooraan stonden in den strijd tegen Franco. Men zou een militair plan van Madrid ge vonden hebben ten huize van den fascist Golfin te Madrid. Op dit document zouden met inkt geschreven aanteekeningen voorkomen, die het bewijs zijn voor verbindingen van den schrijver met Franco. Die schrijver had met de letter ..N" geteekend. Volgens de acte van beschuldiging is deze N niemand anders dan de reeds boven genoemde Nin. Nin zelf kan hierover geen enkele verklaring afleggen, aangezien hij uit den weg geruimd is. De fascist Golfin, die verklaard heeft, dat de aan teekeningen later aangebracht zijn en dus op falsificaties berusten, dat hij niemand van de P.O.U.M. kent en dus ook geen verbindin gen met de leiders kan onderhouden, is in middels gefusilleerd. De katholieke minister van justitie Ceen Bask) M. Irujo heeft verklaard, dat het op het document geschrevene door de politie er aan is toegevoegd en dit document uit de politiearchieven gestolen is om het tegen de P.O.U.M. te gebruiken. David Vazquez, de com missaris generaal van politie te Madrid heeft medegedeeld, dat het document ontvreemd was uit de archieven van de veiligheidspolitie. Largo Caballero. de vroegere Spaansche minis ter-president, verklaarde dat hij afgetreden is, omdat hij de maatregelen tegen 'de arbei ders, terwijl de communistische partij de Mei dagen geprovoceerd heeft, niet voor zijn reke ning wenschte te nemen. De Spaansche regeering heeft geweigerd Henri Torres en Nogueres, twee Fransche advocaten, die zich naar Barcelona wilden begeven om de verdediging van de beklaagden op zich te nemen, in Spanje toe te laten. Gedurende de vorige week zijn zeven der beklaagden verhoord. Men heeft de verhooren uitsluitend doen plaats vinden op grondslag van de aanklacht wegens hoogverraad en spionnage en de beschuldiging den Mei opstand van 1937 geprovoceerd te hebben, terwijl nog voor het proces verklaard werd (officieel), dat men deze beschuldigingen niet langer staande wenschte te houden. Men heeft gegronde redenen te vreezen. dat voor de vijf hoofdbeklaagden de doodstraf zal worden uitgesproken. In de Spaansche pers komt men geen enkele berichtgeving over het proces tegen. Menschen, die nog dezer dagen uit Barcelona kwamen moeten in het buiten land ervaren, dat het proces plaats vindt. Protesten tegen dezen gang van zaken van vele arbeidersorganisaties en tal van intellec- tueelen uit verschillende landen zijn reeds bij de regeering Negrin binnengekomen. Ook een groep Nederlandsehe intellectueelen heeft zich met een telegrafisch protest tot de regeering gewend. DE VADER VAN DR. SCHUSCHNIGG OVERLEDEN Van officieuze zijde wordt uit Weenen ver nomen dat de gepensionneerde luitenant veldmaarschalk Arthur von Schuschnigg, de vader van den vroegeren bondskanselier, Don derdagavond op hoogen leeftijd is overleden. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING HAARLEMS CHE TOONEELCLUB. Men verzoekt ons de lezers van ons blad nog eens te herinneren aan de liefdadigheids voorstelling, welke de H.T.C. Vrijdag 28 Octo ber in den Stadsschouwburg geeft. Het pro gramma van dezen cabaret-avond met den heer Roest van Lemburg als conférencier belooft zeer veel. En wat misschien ook een attractie voor velen zal zijn, er zal worden nagedanst. De H.T.C. mag dus zeker op een volle zaal rekenen. (IN/T [NUTUREN^ Kunstenaars Centrum voor Geestelijke Weerbaarheid. Heden, Zaterdag wordt in het Amsterdam- sche Museum Fodor (op de Keizersgracht naast Hollenkamp) een zeer interessante tentoon stelling geopend die, ten deele ingericht om den schrijver Nico van Suchtelen, die a.s. Dins dag zijn 60en verjaardag viert, te huldigen, tevens een weerspiegeling van een belangrijk stuk geestesleven van de laatste halve eeuw wil zijn. Ret viel het bestuur van het Kunstenaars Centrum, dat de geestelijke waarden in ons volk in bescherming wil nemen tegen een te overmachtige mechanisatie en een overheer- sching der militaire apparaten, niet moeilijk die huldiging met de weerspiegeling te doen samenvallen, waar het geheele leven van Dr. Van Suchtelen in zijn arbeid overzien, als het ware één doorloopende manifestatie is van wat het Centrum als bereikbaar ideaal propa geert. In de prettige zalen van dit Gemeentelijk Museum heeft men van drie groote kunstenaars wier leven en idealen aan het streven van het Centrum verwant zijn, complete en overzichte lijke verzamelingen hunner werken bijeenge bracht en daar een soortgelijke collectie van Van Suchtelen's arbeid aan toegevoegd. Van mevr Henriette Roland Holst-van der Schalk, van Frederik van Eeden en van Herman Gorter is hier alles bijeen wat zij als dichters en den kers hebben gewrocht, wat mevrouw Holst en Gorter betreft zelfs in een absolute compleet heid. Op zeer overzichtelijke wijze is alles ge rangschikt. Wat in de vitrines werd tentoon gesteld correspondeert met de tabellen en groe peeringen zooals die op de wanden zijn aan geduid. Zoo is het oeuvre van mevrouw Holst naar tijdsorde in vier deelen onderscheiden die der mystiek en wijsbegeerte (18901900) dan het marxistisch socialisme (19001910) het communisme (19101920) en tenslotte de religie (1920 tot heden). Zoowel bij haar als bij de anderen werd niet naar bibliophiele ra riteiten gezocht, alleen gewenscht den gan- schen arbeid van ieder te demonstreeren en daardoor tot de kennismaking of nadere be studeering er van aan te moedigen. Op de wan den zijn de verbindingen, invloeden en ont moetingen der artisten, die op het werk een stempel hebben nagelaten, op graphisch han dige wijs duidelijk gemaakt. Zoo wijzen bij voorbeeld vier armen van het middelpunt Her man Gorter uit, naar de vier gestalten, waar onder hij zich als mensch deed kennen: als socialist, als propagandist, als geleerde en als sportsman. En op éen der opengeslagen bun dels in de vitrine daaronder valt het oog toe vallig op een gedichtje dat Gorter aan Willem Kloos en Karei Alberdingk Thym adresseerde: „Willem, gij hebt mij geleerd Dat het schoone moet zijn ideëel Karei, gij hebt mij geleerd dat het schoone moet zijn reëel En sinds zocht ik in der wereld zaal het reëel ideaal. Zoo werd het werk van Van Eden in spe len, verzen en romans onderverdeeld en daar naast een graph iek, als een levensboom met vertakte feiten opgebouwd, die groei en afwis seling in zijn levenswerk duidelijk doen on derscheiden. Leerzaam is zulk een expositie zeer zeker. Ze wordt nog aantrekkelijk gemaakt door tal van portretten, handschriften en gecorrigeerde druk proeven, die hier van de artisten uitgestald zijn. Opmerkelijk daarbij is een zeer recente brief van mevrouw Roland Holst aan haar jonge vrienden om uit het handschrift te mo gen concludeeren dat deze dichteres, hoewel nog vermoeid, geheel hersteld is. En uit de uit voerig minutieuse wijze waarop Van Suchte len zijn drukproeven pleegt te corrigecren zal een grapholoog licht eon gunstig getuigschrift over het karakter van den jubilaris van a.s. Dinsdag kunnen opstellen. In de kleine voorzaal, die bij ons bezoek nog niet geheel gereed was, komt een groote ver zameling portretten van litteraire artisten uit de periode der genoemden te hangen. Van doo- den en levenden en van bejaarden tot jonge ren. Men zal er Potgieter maar ook Slauerhoff aantreffen, de dooden op zwart, de nog leven den op wit carton opgezet, zoodat met een en kelen blik de eerewacht geïnspecteerd kan worden. Van Dr. Van Suchtelen alleen zijn een drie tal portretten aanwezig, in dit voor hem zoo belangrijk jaar vervaardigd. Een groot kniestuk, door Frans Huysmans geschilderd, geeft vooral in de kleeding mooie forsche stukken kleur te zien, al is het als ge heel nog een weinig rauween bezwaar dat door den tijd wel goeddeels zal worden opge heven. Rustiger is het olieverf portret dat George Rueter van den schrijver maakte, als geheel zeer wel geslaagd en met een bij Rueter niet steeds vooi-komende beheerscht-losse be handeling der stof. Nog meer zit dat plezier- hebben-in-'t-werk-zelf. in de teekening, die dezelfde artist naar Van Suchtelen maakte, welke teekening als basis gaat dienen voor een lithographisch portret, dat den bewondei-aars van den zestigjarige zal worden aangeboden. En zoo juist verscheen een bloemlezing uit zijn wei'ken, als feestgave van het bestuur der We- reldbibliotheek-vereeniging, en van het Huldi gingscomité, op welk keurig boekje wij nog wel eens uitvoeriger de aandacht vestigen zullen. Voorloopig zij onzen lezers alvast een bezoek aan de expositie aanbevolen, die in ieder ge val een blik doet slaan op den levensarbeid van vier kunstenaars, die bovendien ook als mensch een diep doorwerkenden invloed hebben uit geoefend. J. H. DE BOIS. Een pleidooi voor den moreelen en materiëelen opbouw van Frankrijk. Onverwachte verschijning op Fransch grondgebied. De graaf van Parijs, de zoon van den Fi-anschen „troonpretendent", heeft gisteren te Parijs een aan tal journalisten ontvangen om hun een politieke verklaring te doen. De bespreking geschiedde in je in Vexin (Seïne-et-Oise) waar de journalisten met groote omzichtigheid werden binnengeleid om de geheim houding der ontmoeting te verzekeren. De graaf van Parijs, die naar men weet vol gens de wet van 1886 Frankrijk niet betreden mag, was kort tevoren per vliegtuig aange komen. Bij de ontvangst der journalisten ver klaarde hij zich te verlaten op hun loyaliteit en vroeg hij hun een volkomen geheimhou ding in acht te nemen ten aanzien van de plaats der ontmoeting. „Ik zou u mijn verklaring langs normalen weg hebben kunnen doen toekomen. Gij zult de beteekenis van dit buitengewone gebaar be grijpen en ook waarom ik u deze zelf op het grondgebied van mijn vaderland wildé voor lezen om haar directer en krachtiger allen Franschen te doen toekomen". Na de voorlezing van zijne verklaring vertrok hij per vliegtuig. In deze verklaring zegt de graaf van Parijs allereerst, dat hij er zich van bewust is zijn stem aan het land te moeten doen hooren. Hij bezweert de Franschen te luisteren naar deze waarschuwing, die door geenerlei berekening wordt bezoedeld. Voortgaande maakt hij een toespeling op het „dictaat van München", dat volgens hem een in de geschiedenis van Frankrijk weei-galooze vernedering voi-mt en tot uiting komt in een nieuwe verzwakking van Frankrijk's strategi sche posities. De graaf is echter van meening, dat de regeering zich niet beter uit de omstan digheden had kunnen redden. Hij spreekt voorts over een „weerstandsbluf" die even misdadig zou zijn geweest als de ooi-log zelf. Vervolgens tracht de graaf bestek op te maken. Volgens hem kon slechts een offensieve militaii-e kracht tot instrument dienen aan de Fransche diplo matie, die sedert twintig jaar berustte op we- derzijdschen bijstand en op omsingeling van Duitschland. „Nu zijn sedert 1925 onze mili taire opvattingen streng defensief. München is slechts de ontknooping van deze onsamenhan gendheid". De graaf constateert, dat Duitschland zich wegen geopend heeft naar het Oosten, dat het Russische bondgenootschap niet meer werkt en dat de stoutmoedigste droomen van het pan- germanisme overtroffen zijn. Bij zoovele verb liezen hebben wij, aldus de graaf, een adem pauze gewonnen, laten wij die weten te be nutten. Ons verlies, evenals ons heil. zijn bij ons gelegen in de doeltreffendheid van onze legex-s en in de vurigeid van onzen wil. Sommi gen berusten in een terugtrekking achter onze natuurlijke grenzen, in een leven in een geslo ten ruimte. Zij wennen makkelijk aan de ge dachte Europa over te laten aan Duitschland. Nooit lieten sterke volken aan tweederangs landen het genot van hun rijk. Wij zouden heel spoedig gebracht worden tot een afzien van onze koloniën, om ons op een gegeven dag te zien staan tegenover een kolossaal Duitschland, dat twee derden van Europa zou hebben ver- teei-d. Op den weg van den afstand kan men geen grenzen vinden, want Duitschland, dat eeuwig in wording en nooit verzadigd is en het pan-germanisme, zullen slechts blijven staan voor den muur van de kracht. Naar de meening van den gi-aaf van Parijs zal Groot-Brittannië slechts de Fransche zaak steunen, voor zoover die van vitaal belang is voor Gx-oot-Brittannië. De graaf van Parijs. Voortgaande wijst hij op de nood zakelijkheid van een wederopbouw der moreele en materieele kracht van Fi-ankrijk. Hij verklaart, dat alleen de monarchie een continuiteit zal bren gen, zonder welke groote werken het licht niet zien. „Ik bepleit slechts de zaak van Frankrijk, ik denk alleen aan mijn land. Wanneer van daag 'n groep zou optreden, die er aan zou wer ken het land veilig te maken in eer en voor spoedig in rechtvaardigheid, zonder onze vrij heden te onderdrukken, uit naam van een to talitaire mystiek, zou die groep zich zeer ver dienstelijk maken voor het vaderland. Mijn hart en mijn geweten hebben mij dezen opx-oep ingegeven. Laat van nu af aan de Franschen en hun bestuurders hun verantwoordelijkheden op zich nemen en moee God Frankrijk red den". HET TOONEEL GELOOF EN WETENSCHAP. Saalborn als Crompie. Het was geen slechte keuze van het be stuur van „Geloof en Wetenschap", deze Grompie van Saalborn. Want Saalborn kan, zich als karakterspeler in de rol van dezen zonderlingen detective, den ouden brompot met het gouden hart, volkomen uitspelen en omdat hij bijna heel den avond op de plan ken is, geniet het publiek vier bedrijven van voortreffelijk spel, al is het dan ook voor namelijk solospel. Saalborn is de vierde Grompie, dien wij thans ik reken de dilettanten natuurlijk niet mee op onze planken hebben gezien. De eerste was Max Pallenberg, d-e beroemde Duitsche komiek, die van „Wau-Wau" zoo als het stuk toen heette zuiver een klucht maakte. In het kluchtige was het dol-verma- kelijk en Pallenberg speelde sommige scènes zooals het eten en het tooneel met de jas in II zoo burlesk, dat ik hem nog 15 jaar later in die tooneelen voor mij zie. Maar het was soms meer clownerie dan tooneelspel. Royaards, die een jaar na Pallenberg de rol speelde, maakte er een karakter van en gaf er zich zooals hij steeds deed, wanneer een rol hem „pakte" geheel aan. Hij had alle effecten nauwkeurig afgewogen ik zie hem nog in zijn uitgelaten blijdschap aan het slot van III over het tooneel huppelen en het was duidelijk, dat hij er zelf evenveel pleizier in had als het publiek. Natuurlijk stond bij Royaards ook de verdere voorstelling op zeer hoog peil welk een voortreffelijk factotum was bijvoorbeeld Oscar Tourniaire en als geheel was de op voering van Royaards verreweg de beste van de vier die wij hier gehad hebben. Cor Ruys, die het stuk 5 jaar geleden op zijn repertoire had genomen was men zou dit van dezen komiek niet verwacht hebben de fijnste Grompie. Het was een prachtige rol van Ruys en hij speelde vooral het zachte en teere van dezen ouden brompot met voorliefde uit. Maar de omgeving was veel en veel zwak ker dan bij Royaards. Saalborn geeft Grompie het meest uitbundig. Men ziet het aan zijn spel evenals bij Royaards dat hij pleizier heeft in de rol. Hij doet als Grompie nu en dan aan Royaards denken, al speelt hij hem ook heel anders. Hij legt minder het accent op het barsche en brommerige van dezen ouden heer. Voor dezen Andrew Bullivant zal geen sterveling werkelijk bang zijn. Zijn uitvallen zal niemand in zijn omgeving au sérieux nemen, omdat hij aldoor laat voelen, dat hij een hart van goud heeft. Hij maakt er ook niet een zoo oud, afgeleefd heertje van als Royaards deed. Hij is een en al bewegelijkheid. Zoowel zijn gezicht als zijn handen hoe kostelijk bij voorbeeld dat spel met zijn zakdoek, die steeds als een vlag uit zijn zak wappert zijn geen oogenblik in rust en ook zijn beenen spelen aldoor mee. En hij speelt zooals al tijd met veel vaart. Saalborn toont in deze rol weer, welk een voortreffelijk karakter speler hij is. Hij vult het tooneel zóó volkomen, dat men nauwelijks op de omgeving let en dat is eigenlijk maar goed ook, want die blijft wel ver beneden de hoofdpersoon. Het is heel d«n avond solo-spel met vrij zwak accompag nement. Een ster-voorstelling dus, zooals dit maar al te dikwijls het geval is, wanneer een speler zoo hoog boven de anderen uitsteekt. Omdat Grompie een ster-rol is, hindert dit minder, hoewel wij toch een enkel oogenblik wel met leedwezen aan Royaards, die van zulke stuk ken toch ook een model-voorstelling wist te maken, terugdachten. Maar Royaards was Royaards, die behalve tooneelspeler ook ja vooral een zeer groot tooneelleider was. Het publiek heeft zich met Grompie van Saalborn uitermate vermaakt. Na elk bedrijf was er een warm applaus en de voorstelling werd dan ook een groot succes voor Saal born zoowel als voor de Vereeniging Geloof en Wetenschan J. B. SCHUIL.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5