KORT VERHAAL Recepten Go8' !(J verkoopen -hoertnvrouwtje Van önzegbaren Iëèf- Alienor hnnhlrr-a a o-i.o nn oor ot êen nieuw bontkraagje op een jjjc ïö°,ntel. (Üe misschien al vier jaar oud Mflvieke verkoopstertje in het groote -n legt oen plat grijs kraagje op de In bewondert de adspirant-koopster sintel ei' ten zi.fPctaat u heusch erg goed, en het past hii den mantel, kijkt u maar eens j»o Je\ de vrouw met critische blikken t rwiil de vrouw met criuscne Dinuten Sa van deze mogelijke aanwinst ''■•r sDieCTel staat te bewonderen, passeert !C c*n *p jong stadsmeisje, naar de laatste een ;a^'ieed. Ze heeft juist de laatste woor- hoord en vraagt zich met verbazing den v€el fluweelen zoetheid een ver- al een klant toch wel iets kan aan- S°eren dat kraagje is immers hopeloos stijf efl!imdske°ï'niet de eenige die zoo denkt; nog meer wantrouwende menschen, e: ziJJ,jd J^eenen, dat winkelpersoneel er maar op uit is, om te probeeren de ^enJ wat in de handen te stoppen als maar kwijt is, heet het dan. a f is waar, Justus van Maurik beschreef rmakelijke geschiedenis van den aan- een jas op de markt waarbij de «en k°°P ^Uerhevigst werd bedot; maar dat is ÜaD ffeleden en dat zal ook wel een ver- l3llgi (Teweest zijn, die van het begrip mo- ï07niet het flauwste benul had. 'n nu maar Jifc speciaie gevajte^biij- «n: r\m nu maar ujj w die Kieren juffrouw zoekt inderdaad >E: gijjf en ouderwetsch kraagje, dat is finaak, zij zou zich hoepeloos mallotig nrr Tmn Viof irvnrro m in de moderne Meeding van het jonge we- bovendien vindt zij dat leelijk. Het is lm de verdienste van de winkeljuffrouw zoo gauw begrepen heeft wat deze Jf'f mooi vond en wat zij bedoelde te npn Dat zij zich daarbij enthousiaster iö5ipfc dan zij zich persoonlijk voelt, pleit V°Thaar objectieve opvatting van het vak: YS wat zij mooi vindt, geldt, maar wat de iter graag wil hebben. Bovendien zijn Vrouwen, vooral wanneer wij, zooals deze Sfw van buiten niet zoo jong meer zijn, Sltineerd genoeg in het koopen om te zeg- wanneer het ons niet naar den zin is. Straks moet ditzelfde verkoopstertje bij de ofdpelincr bontkragen zich verdiepen in de Sen van het jonge meisje; zij zal dit Waarschijnlijk wel met meer enthousiasme Sin omdat het meer in haar eigen leeftijd Jten bovendien meer aan de jeugd is be- -ïd maar wanneer zij een goede verkoop- der is, zal ZÜ zich voor iedereen kunnen en ^llen uitsloven. Natuurlijk bestaan er verkoopsters in soor ten maar heeft u zich weieens voorgesteld, het niet gemakkelijk is om na een paar, ims zeer vage aanduidingen van de klant, al te begrijpen wat die bedoelt? Heel vaak heeft men zich van tevoren al In een aankoop verdiept, wanneer het belang rijke dingen betreft, soms zelfs al heel gron dt En nu stapt men een winkel binnen en reriangt zonder blikken of blozen dat het winkelmeisje na een paar woorden volkomen berijpt wat eigenlijk de bedoeling is! Dat Is toch wel wat veel gevergd. Zeker, in een winkel, waar men een vaste Kant is en waar het personeel weinig wis selt, daar verloopt het meestal wel vlot en f veel uitleggingen, maar komt men er- v.„ maar zelden of misschien eens een enkelen keer, dan is er toch wel eenige in formatie gewenscht, om tenminste in groote trekken uit te leggen, waar het eigenlijk om gaat. Natuurlijk hoort daarbij een zekere routine: de verkoopster van damesartikelen ziet aan het uiterlijk van de koopster meestal wel gauw, in welke richting haar smaak gaat, maar er zijn nog zoo enorm veel andere dingen cie met smaak op het eerste gezicht niets uitstaande hebben en die toch ook ge- en verkocht moeten worden. Praat daarom niet te gauw van „aansme- jn" of „oude rommel verkoopen"; in een goeden winkel is het personeel er ook heel wat aan gelegen dat de klant tevreden weggaat en dus terugkomt te gelegener tijd. Want dat is het eigenlijke voordeel: de vaste klant, niet die van één keer en daarna nooit reer. E. E. J.P. NIEUWE UITGAVEN. In de Cultuurserie van de Zuid-Hollandsche 'itgeversmaatschappij is verschenen „Episode" door Rosamond Lehmann. de Kroonserie van deze uitgeverij ver tellenen: „De eenzame kudde", door Christian Munk. „In den zomer van het leven", door Gwen Selderijsoep Benoodigdheden: 1 L. selderijwater (aan gevuld met water of bouillon)40 gr. bloem (21/2 lepel), 40 gr. boter (5 lepels), wat groene selderijblaadjes. Bereiding: De boter laten smelten, de bloem toevoegen en dit papje even goed verwarmen. Het selderij water er langzaam bij schenken de soep door laten koken en afmaken met k gehakte groene selderij. Gebakken dobbel- brood er bij geven. SCHATTEN VAN DEN HERFST. E>en overvloed van bladeren om ons huis mee te sieren. Nu de bloemen hoe langer hoe schaarscher Widen, gaan we naar andere versiering •oor onze kamers omzien. Het bosch levert ons verschillende soorten xtfvf11' ,waarvan eikenbladeren wel de «eriste zijn. En dan zijn er rietpluimen en taelige „sigaren". Voor een smaakvolle kamerversiering zijn 2fle takken in een vaas van aardewerk oaoende, maar laten we opletten dat de tieuren harmonieeren. Kaderen kunt u een heele tijd bewaren als oe uiteinden van de stelen flink plat slaat mefi!611 einde afschilt. Maar als u er prijs nLw, ^en ^€e^en winter goed te houden, wei dan eens het volgende middeltje: uaak en mengsel van glycerine en water m i!deelen) en dompel de bladeren direct j flet Plukken hierin. Laat ze er veertien lit r ^gen- Beste is, slechts een paar ai behandelen. ais de bladeren uit dit „badje" komen, heb- ,ze ^en water meer noodig. De groene tm rvMZu*len zacht blijven en niet verdor- tehöuden ze hun tint, als u er maar Als28 r"et in de zon staan- v',i u van „doorschijnende" bladeren jw, verzamel dan een hoeveelheid afge- ïitw P?Sulierenblaadjes. Leg ze in heet is an V? ket bladgroen geheel verdwenen tam, ,het nervenstelsel overblijft. In- tLÏ meyyn ijzerdraadjes de blaadjes aan ïerk» ler\mdt» krijgt u een prachtig „kant- Probeert u 't maar eens. Hoe we van oud nieuw maken Ditmaal geven we een idee om een jurkje op te knappen en toch het gekleede cachet te behouden. We kiezen hiervóór een van die mooie, doorschijnende stoffen met bloempa- troon. Het bovenstuk wordt in bolero-model geknipt en heeft aangeknipte, van onderen wijd uitloopende mouwen, die ingerimpeld op een smal manchetje gezet zijn. Een schuine reep stof, hetzij van de jurk of van een contrasteerende kleur wordt meege- stikt en loopt van de zijnaad 1 achter om den hals weer in de zijnaad 2. Deze schuine bies geeft een afgewerkt geheel aan de japon. Hulp in nood De vorstin von Bülow was zeer gesteld op de etiquette. Het lichtste vergrijp tegen de goede manieren aan tafel of in den salon werd door haar opgemerkt engewroken. Zoo kwam het, dat de jonge officieren yan het Berlijnsohe garnizoen eigenlijk doods bang waren voor een uitnoodiging van de vorstin, want maakten ze een klein foutje dan behoefden ze er niet op te rekenen, ooit weer te worden uitgenoodigd. Eens zag een jong luitenant tot zijn schrik en ontsteltenis, dat hij op het sneeuwwitte damast van het tafellaken een kleine jusvlek had gemaakt eneen paar plaatsen van hem af zat de vorstin en deze,,zou dus het ongelukje stellig zien. Hij zat een poosje te tobben en kwam toen op een reddende ge dachte. Stilletjes begon hij aan het tafellaken te trekken om de vlek onder zijn bord te kun nen verbergen en dit gelukte hem tenslotte zonder dat iemand er iets van gemerkt had. Ook de tafelversiering was door het trekken niet in 't minst in wanorde gemaakt. Een paar minuten later zag de luitenant echter opeens de vlek weer boven zijn bord. Hij wist niet hoe hij 't had, tot hij toevallig de oogen van een tegenover hem zittend meisje ontmoette. Ze keek hem smeekend aan: de luitenant begon werktuigelijk weer aan het tafellaken te trekken envoelde dat aan den anderen kant ook getrokken werd. Boven het bord van de jeugdige gravin bevond zich ook een vlekje. De luitenant maakte een lichte neiging, het meisje stamelde blozend „dank u". Haar vlek verdween: de jonge officier ech ter werd nooit meer door de vorstin uitge noodigd. Onze toekomst Hoopvolle klanken klinken uit Engeland, v;aar een vrouwelijke doctor in de sociale we tenschappen, Elisabeth Sloan geheeten, zich waagt aan een profetie omtrent de vrouw in het jaar 2000. Huishoudelijke beslommeringen zullen zoo goed als verdwenen zijn, daar de rationali seering der huishouding haar climax heeft bereikt. Huishoud- en lijfwasch zullen van papier worden vervaardigd evenals het ser vies, maar zóó keurig en smaakvol dat het niet van batist, zijde, fijn damast ofsteen goed te onderscheiden zal zijn. Denkt u eens in, hoe gemakkelijk: inplaats van de waschmand met de heele rompslomp van waschlijsten, waschman, waschrekening. teilen, -boenders, -zeep, -knijpers, -lijnen enz., enz. komt een speciale oven, waarin al les, wat men eenige dagen gedragen heeft, spoorloos verdwijnt om te worden verbrand. Na het eten pakt de huisvrouw het tafel laken met alles wat er op staat benevens de spijsresten bij vier punten, rolt alles in elkaar en duwt het eveneens in den oven! De maal tijden zelf worden door groote centrale keu kens geleverd; men behoeft ze enkel op smaak af te maken. Er zullen oneindig veel nieuwe groenten en vruchten worden ge kweekt, zoodat het menu een rijke afwisseling biedt. De vrouw zal aldus miss Sloan in het jaar 2000 veel meer tijd over hebben voor haar man en kinderen en ze zal een veel jeug diger kameraad voor hen kunnen zijn. Want de vrouw der toekomst zal stellig over een ro- bustere gezondheid kunnen beschikken: We tenschap en hygiëne zullen zoover gevorderd zijn, dat er geen vrouwenkwalen meer zullen zijn. Een vrouw van vijftig zal er uitzien als een dertigjarige van thans. Als u bedenkt, dat nog voor twee gene raties een vrouw van dertig er uit zag als een vijftigjarige van nu, dan gelooven we, dat althans op dit laatste punt de voorspelling van miss Sloan nog zoo gek niet is! Nieuwe Vrouwen - Nieuwe Wereld Een ernstige boodschap van de Oxfordgroep aan ons allen. Van de wereldconferentie voor Moreele Her bewapening, te Interlaken in September bij een, ontvingen wij de volgende boodschap uitgaande van de vrouwen uit meer dan 40 landen, die reeds eerder in ons blad werd opgenomen: 19181938. Twintig jaren van vrede. En nu? Gebroken gezinnen, gebrek aan persoonlijke discipline, collectieve onverantwoordelijkheid vormen den achtergrond voor oorlog. Hebben wij vrouwen hier een deel aan? Voor vrede moet een prijs betaald worden. Namelijk een wereldoorlog tegen zelfzucht. Wat kunnen wij vrouwen aan dien oorlog bijdragen? Ons gevoel voor details, om geduldig telkens en telkens weer dezelfde kleine dingen te doen. Ons vermogen om met ons hart te denken en met ons verstand te voelen en onze gedach ten en gevoelens meteen in daden om te zet ten. Onze ervaring in het vredestichten, bedenk eens, hoeveel tijd vrouwen dagelijks besteden om als buffers tusschen man en zoons op te treden. Ons vermogen tot het brengen van offers. Ons zorgen en durven, zdnder compromis, voor de menschen, die we liefhebben. Onze bereidheid, ons leven te verliezen om nieuw leven te scheppen. Dit zijn dingen, die vrouwen ter beschik king staan voor den moreelen en geestelijken aanval in onze volkeren. Geleid door God kunnen zij gebruikt worden om wantrouwen af te breken en vertrouwen op te bouwen, liefde op te wekken, een ziel te geven aan een volk. Vrouwendie volkeren verzoenen, vrouwen Savoyekool Aardappelen Rijst met appelen DONDERDAG: Haché Rijst ZONDAG: Vermicelli'soep Ossetong Witte boonen Zure saus Aardappelen Appeltaart MAANDAG: Griesmeelpudding Witte boonensoep Gestoofde abrikozen Varkenskarbonaden VRIJDAG: Bieten Gestoofde kabeljauw Aardappelen Wortelen Vruchten Aardappelen DINSDAG: Broodschotel Zuurkoolschotel ZATERDAG: Wentelteefjes Erwtensoep WOENSDAG: Beschuit met kaas Ribstuk Appel VEGETARISCHE MENU'S. Omelet met padde- 3. Tomatensoep stoelenragoüt Bleekselderij in een Havermoutlapjes vuurvasten schotel Gesmoorde andijvie Aardappelen Aardappelen Zweedsche Citroenvla met bis- schotel cuits 4. Tomaten gevuld 2. Groentesoep met roerei. Stamppot van aard- Aardappelen appelen en appelen Chineesche kool Rijstkoekjes Trommelkoek met stroopsaus. Appeltaart. (eenvoudig recept voor een springvorm 20— 22 cM. middellijn). Benoodigd: 200 gr. bloem, 150 gr. boter, 80 gr. basterdsuiker, 1 ei, 4 zure appelen, pl.m. 80 gr. suiker, 2 theelepels kaneel, zout. Bereiding: De bloem met iets zout in een kom doen, de boter toevoegen en deze in klei ne stukjes snijden. De basterdsuiker en de grootste helft van het losgeklopte ei toevoe gen en met de hand doorkneden tot men een soepelen bal heeft. Deze een half uur wegzet ten om op te stijven. In dien tijd de appelen schillen, wasschen en in dunne schijfjes snij den. Den springvorm met boter besmeren. Het deeg uitrollen op een met bloem bestrooide tafel tot pl.m. 1/2 cM. dikte. Den bodem en den rand van den vorm er mee bedekken, maar nog een stukje deeg achterhouden voor garneering. Den vorm met de vruchten vullen, de suiker en kaneel er tusschen strooien. Den bovenkant garneeren met smalle reepjes deeg, die kruiselings over elkaar gelegd worden. De ze bestrijken met het restje ei en de taart in een tamelijk warmen oven gaar bakken in 3/4 a 1 uur. Voldoende onderwarmte geven, zoo dat de taart van onderen goed gaar wordt. Na bekoeling voorzichtig uit den vorm nemen. Haché leenvoudig recept) Benoodigdheden: 4 ons overgebleven rund- vleesch (ribstuk, runderlappen rollade), 1/2 L. magere jus aangevuld met water, zoodat ze niet te zout is of 1/2 L. water en 2 bouillon blokjes, 1 groote ui, peperkorrel, kruidnagel, laurierblad, 1/2 d.L. azijn. 40 gr. boter of vet van jus, 40 gr. bloem. Bereiding: Het vleesch in niet te kleine stukjes snijden. De ui snipperen en in de boter of het vet bruin bakken. De jus, de kruiden en het vleesch toevoegen, ook de azijn, en alles zachtjes laten koken tot het vleesch ge heel zacht is. pl.m. 1/2 uur. De kruiden verwijderen en het vocht binden met de aangemengde bloem, naché met bruine saus. Benoodigdheden: 4 ons malsch zacht rund- vleesch, 1/2 L. magere jus 1 groote ui, 40 gr. boter of vet, 50 gr. bloem, peper, soya, 1/2 dL azijn. Bereiding: Het vleesch in nette, niet te klei ne stukjes snijden. De ui in groote stukken snijden met de bo ter en de bloem in de pan doen, en steeds roerende bloem en uien bruin bakken. De verdunde jus er langzaam bijgieten, de saus goed door laten koken en zeven door een me talen zeef. De saus op smaak en kleur afma ken met soya, zout, peper en azijn en het vleesch er even in verwarmen. Op doen in een rijstrand. Haché geven met roode kool of bieten. die inspireeren, vrouwen die scheppen. Eén vrouw kan een volk vernietigen. Eén vrouw, door God geleid, kan een volk redden Vrouwen, die al haar kracht onder God's leiding gebruiken, kunnen een nieuwe wereld scheppen. Hier in Interlaken zijn mannen en vrouwen uit West-Europa, uit den Balkan en het Noor den, uit Klein-Azië en Britsch-Indië, uit de Ver. Staten en Canada. Uit meer dan veertig landen zijn zij vereenigd en vastbesloten, de stem van God tot de stem van het gezonde verstand in de tegenwoordige wereld te maken Tot zoover de boodschap van de wereldcon ferentie te Interlaken. Ze is duidelijk en vraagt m.i. een duidelijke toelichting. Want ze is gericht aan ons allen en dus mag niemand van ons haar terzijde leggen, ook niet die vrouwen, die niet met de Oxford groep sympathiseeren, zélfs niet de vrouwen, die nimmer van God spreken en liever haar hoogste ideaal, de glans van haar leven, klee- den in een anderen vorm. Wat ons ook moge scheiden van opvattingen of overtuigingen, één ding hebben wij vrou wen allen gemeen: den drang om ons op te offeren. Tenminste als we échte vrouwen, na tuurlijke, gezonde vrouwen zijn. U zult me misschien tegenwerpen, dat het percentage échte vrouwen van tegenwoordig wel zeer gering is. En u denkt aan leegloop- sters, die het hoofd en den mond vol hebben met niets anders dan haar „schoonheid" en wat er allemaal bij behoort, aan de vrouwen (misschien ook wel moeders) die uit wanhoop al maar door bridgen, winkelen, de bioscoop bezoeken Laten we haar niet al te hard vallen. Mis schien was een hevige levensteleurstelling het begin van deze ellende; misschien zijn ze op gevoed in de foutieve opvatting, dat „zich uit leven" ooit leven kan zijn. Want iedere vrouw met gezonde op vattingen weet, dat egoïsme in het vrouwen leven ja, natuurlijk in het leven van ieder mensch den dood beteekent; dat het brengen van offers, het leggen van het eigen leven op het altaar van gezin of andere ern stige levensroeping, het Leven is. Deze offer vaardigheid is de diepste grond van ons be staan; zij mag soms in ons sluimeren, zij mag tijdelijk door onszelf worden ontkend, maar zij zal door het harde leven gewekt en aan gewakkerd, in iedere echte vrouw eens naar boven komen. Zoo ooit, dan is nu de tijd gekomen om ons op deze dingen zeer ernstig te bezinnen en ons af te vragen: Ben ik diep genoeg doordrongen van den ernst der tijden? Ben ik er werkelijk van overtuigd, dat alleen het offeren van ons aller persoonlijk leven in dienst van de menschheid, een nieuwe wereld kan voorbereiden? Leef ik deze offervaardigheid wel geheel uit ten opzichte van mijn naaste omgeving? Sta ik vast genoeg in mijn schoenen om mijn overtuiging als het moet te verdedigen? Laten we dit alles maar eens ernstig over denken enernaar handelen. Als alle vrouwen ter wereld, die nu reeds van nature den drang tot het offer in zich dragen, zich ook werkelijk bewust wilden wijden aan het scheppen van een nieuwe wereld door het offer, zou er dan een nieuwe wereldoorlog kunnen ontstaan? Zeer zeker niet. Wordt het niet tijd, dat we ons onze groote macht ten goede eindelijk bewust worden? Het ernstig overdenken van deze bood schap van een wereldconferentie van ern stige menschen moge ons hiertoe aanleiding geven! hierna, eenigszins onzeker: „Ben jij soms Rini Wég begin van tranen groote oogen van verbazing. Ben begon te lachen. „Ken je mij niet?" vroeg hij enthousiast. Zij schudde met het hoofd, terwijl de wind haar natte blonde haren voorover wierp. „Ik benik ben Ben Asler," riep hij enthousiast uit. „Ja", zei zij langzaam en peinzend, „ja nu herken ik u ook." Zij was in het geheel niet verheugd. Een constateerde dat met groote teleurstelling.. „Dus," begon zij weer, „ben je zóó ge worden." Zij zei het koud, maar veelbeteekenend. Het trof hem diep. „Laten wij nu niet meer over die paraplu kwestie pratenje vergist je, indien je naar aanleiding daarvan een conclusie wilt trekken omtrent mijn karakter. Je be grijpt. „Ik wensch in het geheel geen schadever goeding meer aan te nemen," kwam het nu trotsch," nadat u zich zoo gedragen heeft ik loop doortot ziens." „Neenga nu niet weg. En spreek mij niet met „u" aan.weet je nog: wij tweeën met die glazen knikkersEn die groote stukken drop in dat kleine winkeltje, die jij nooit ineens in je mond kon steken Langzaam trok een glimlach om haar lip pen. En tenslotte begonnen zij hartelijk te lachen, terwijl de regen met vernieuwde he vigheid kwam opzetten. „Wij zullen naar een cafétje gaan en een kop warme koffie nemen; dat zal wel smaken bij dit weer, Rini Toen wierpen zij alle twee de parapluresten met een royaal armgebaar weg meende hij zelfs, haar te kennen. Botsing door JAAP STIGTER. BEN Asler liep ineengebogen met de paraplu als een gevaarlijk wapen voor zich uit. De wind gierde om de hoeken der huizen en geeselde de voorbijgangers met regenvlagen en vuile herfstbladeren. Neen het was verre van prettig buiten. Geen won der, dat Ben's humeur geenszins zonnig was. Grijs, koud en nat was de stad. Uit den lood- grijzen hemel plenste heteindeloos. Op den hoek van een smal straatje zou het merkwaardige ongeval zich voltrekken. Een nijdige trilling liep door de paraplu, onmid dellijk gevolgd door een wild krakend geluid. Waarna er van de paraplu practlsch gespro ken niets meer over was De schuldige was niet de wind. Maar een jonge vrouw in licht-blauwe regenjas, die blijkbaar ook niet goed de straat had kunnen overzien in dit noodweer en ook een der wei nige personen was, die voor schuilen niets voelden, omdat zij haast hadden. De botsing was raak. De paraplu van de tegenpartij werd letterlijk gehalveerd. Wat hierop volgde, laat zich denken. Het werd een verbitterden strijd met woorden, waarin beiden om het hardst schadevergoeding eischten. Er werd gedreigd met de politie en andere onaangename dingen. Men trachtte de paraplu-resten als wapens tegen elkaar in het strijdperk te brengen En toen bedacht Ben ineens, dat hij zich verre van galant en voorkomend jegens een dame gedroeg. Zelfs al was het recht aan zijn zijde, dan had hij spontaan het vergoeden der reparatiekosten aan moeten bieden. Maar jadat nare weerdat had hem parten gespeeld. Hij wilde juist zijn fout goed ma ken en een heele andere houding aannemen maar het was reeds te laat. In haar vergeet-mij-niet-blauwe oogen glommen ineens tranen. En zij zei, met gebro ken stem: „Jullie mannenjullie Zij sprak niet verder, maar Ben was heftig geroerd. Hij was op het moment in staat ge weest, den eersten den besten winkel binnen te loopen en zes paraplu's voor haar tegelijk te koopen. Hij keek haar aan en zag, dat zij zeer char mant was. Hij wist niet, wat hij zichzelf had kunnen aandoen maar het was heel erg. En toen hij haar nog eens goed aankeek Die typische gelaatsvormdie stand der oogen Het zou wel zeer toevallig zijn, peinsde hij Het buurmeisje, waarmede hij ongeveer der tien jaar geleden in het kleine provincie stadje zandbergjes bouwdesamen voor een paar centen zoute drop kocht of met ge kleurde knikkers speeldenu ineens voor hem. In dezelfde groote stad, waar hij stu deerdeneen, het kon haast niet. Weer nam hij haar gelaat op. En vroeg Eenige hoofdlijnen van de mode 1938—1939. ./5.V le. De mode Is door en door vrouwelijk. Steeds gracieus en aangenaam ver sierd. En toch is er ook een sportieve kant aan. 2e. Het hooge kapsel heeft alles omverge worpen, wat tot dusver tot onze silhouet behoorde. Als compensatie voor onze lange kale nekken krijgen we fraai bewerkte lijfjes, kraagjes, mouwen. Het kapsel herinnert aan de elegance 18801900 enook de lijn der avondtoiletten herinnert hieraan met haar wijden rok, mof, veeren, borduurwerk enz. 3e. U houdt niet van strikjes en kwiikjes? Wees gerust: uw jurken voor overdag mogen eenvoudig en keurig zijn. Tailleurs met korte rokken, nauw, wijd of geplooid, laten een sportleven gang toe. Tinten? Zachte ruiten en zwart. Korte manteltjes in levendige kleuren. Helroode en blauwe blouses in de tinten van gebrand schilderd glas. Iets practischers gevraagd? Dan bruinrood, terra en alle wijntin ten. 4e. Voor 's middags: elegante tailleurs met bont- en fluweelgarneering. Laméblouses tot over de taille. Hooge boordjes, halsuitsnij dingen geborduurd of versierd met halfedel- steenen. Mantels zeer wijd of nauwsluitend. 5e. Voor 's avonds: ten eerste de cocktail japon, kort en zeer eenvoudig van vorm (de z.g. coupe chemisier), doch vervaardigd van kostbare stof. Ten tweede de „tailleur de diner" met lange mouwen. Het silhouet is in de meeste gevallen recht en slank, soms met zeer belangrijke mouw partijen. Decolleté diep en puntig. De zeer gekleede japonnen zijn soms geheel zonder schouderbandjes. Men heeft overigens de keus tusschen den zeer slanken en zeer wijden rok. De laatste doet denken aan crinoline, panier en tour nure.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7