FI.3500.- AAN BELONINGEN! VELSEN Wat de visscherij in September opleverde. VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER De verhouding dokier tot patiënt Dr. A. J. van Leusen voor de Papyrus Studieclub. De „Papyrus Studieclub", een onderafdee ling van de personeelsvereeniging der papier fabrieken „Papyrus" kwam bijeen in de ruime leeszaal van Concordia, waar de heer A van Leusen, arts, een causerie hield over „De verhouding dokter tot patiënt". Voor een flink bezoek opende mej. H. Schut, 2e voorzitster, dezen avond met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder aan den spreker. Dokter Van Leusen vond het prettig als medicus iets meer aan anderen over de ver houding tusschen dokter en patiënt uit mo gen te beelden. Spr. schetste de vreugde van het doktersberoep, waar een dokter het groote voorrecht heeft in contact te komen met vele en verschillende menschen, waar men èn bij geboorte èn bij sterven altijd menschen vindt die een warm hart dragen. Ook zeide spr. het doktersberoep vreugdevol te vinden, omdat hij weet, dat hij een mooie taak tegenover zooveel verschillende men schen te vervullen heeft. Door het levendige contact is het dokters beroep nooit vervelend, alsmede door het won der van het leven zelf. Spr. wees erop, dat twee ziektegevallen nimmer gelijk zijn en dat de theorie, de be schreven theorie, zoo goed als nooit praktisch uitkomt, waarom het ook een dokter kan overkomen, dat deze niet altijd geheel zeker is van meerdere gevallen. Een dokter, volgens spr. moet zeker zijn in zijn optreden tegenover elke patiënt, die veelal gedreven door angstgevoel aan ver twijfeling kan lijden. Een dokter mag, al is hij inderdaad over een geval ongerust, dit niet aan den patiënt laten blijken, waar een eerste vereischte te genover den patiënt is volkomen rust en een veilig gevoel. Dokter Van Leusen behandelde voorts de onmacht van een geneesheer, wijzende op b.v. de ongeneeslijke ziektegevallen, waar het den dokter dan een schaduwzijde van zijn beroep geeft. Spr. gaf weer de eigenaardige verhouding, waar de dokter tegen betaling een machts positie krijgt over den patiënt, daar hij ten allen tijde in ziektegevallen zijn wetten en voorschriften voor geld geeft. In den zin van machtspositie behandelde spr. het bestaan van de kwakzalverij, een ze ker broodgebrek bij een geneesheer, en het euvel, dat de doktersmarkt- overvoerd zou worden. Het zieke kind, zeide spr., is een geweldig moeilijk probleem, vooral tegenover de moe ders, die door angst gedreven, alles in het werk willen stellen om verbetering te bren gen, doch daardoor juist het ziektegeval ernstiger kunnen maken. Spr. behandelde voorts het groote probleem van het sterfbed, waarbij een dokter ook al tijd medeleven zal hebben. Dokter Van Leusen besprak een sprekend voorbeeld uit zijn eigen praktijk. Een dokter komt bij elke behandeling voor heel veel problemen te staan; zijn leven is dus vol verwikkelingen, in elk waarvan hij immer de door de tegenpatrij te begrijpen waarheid zal geven, waarbij spr. een voor beeld uit zijn leven aanhaalde; het recht van den patiënt om te weten, waar deze aan toe is. Een dokter heeft slechts een adviseerende taak en moet ook altijd als zoodanig worden gezien. Tenslotte gaf spr. weer, dat de verhouding dokter-patiënt zegenrijk kan zijn, indien het vertrouwen beiderzijds blijft bestaan. Mej. H. Schut dankte den heer Van Leusen v-oor zijn prettige, leerzame en belangrijke lezing. De heer Pels, voorzitter van „Papyrus" zei de den heer van Leusen mede dank, daarbij de intimiteit van de voordracht aanhalend. Mej. Schut zeide nog, dat na deze causerie de aanwezigen met andere gedachten tegen over den huisarts zullen staan. Met het Papyrusclublied werd deze leer zame avond besloten. Concert Soli Deo Gloria. De Chr. Gem. Zangvereeniging Soli Deo Gloria gaf onder leiding van haar directeur, den heer S. Wiersma, in de Herv. Kerk te Vel sen Dinsdagavond een concert, dat matig be zocht was. Aan de uitvoering, die door de plaats waar ze gegeven werd, alle sfeer kreeg, werkten mede mej. Annie de Zoeten (orgel) en het nog slechts korten tijd bestaande dubbelmannenkwartet „Santpoort", eveneens onder directie staande van den heer Wiersma. De voorzitter van Soli Deo Gloria opende den avond op de gebruikelijke wijze, nadat geza menlijk een tweetal verzen van Ps. 150 gezon gen was. Soli opende met haar succesnummer van het concours te Bussum „Het Lied der Na tuur", waaruit bleek, dat de leider al zijn zorgen gewijd had aan het homogeen leeren zingen, zoodat de koorklank er zeer op voor uitgegaan is, Ook in 't welbekende Vrede van Kools sprak dit sterk; dit werkje genoot een uitvoering, die gezien de moeilijkheden qua klank en kleur van Vrede, voor Soli alleszins te loven was. 't Vrouwenkoor en 't mannen koor zetten hun beste beentje voor, er was uitdrukking in den zang. De nuanceeringen nam Wiersma en dus ook zijn koor goed in acht. De sopraantjes, die waar wij zaten zoo te hooren het best bezet zijn, hebben nog steeds neiging tot opdrijven, (een oud kwaal tje). Met genoegen luisterden we naar den keu- rïgen inzet van Richard Hol's Pelgrims Nacht lied. Jammer, dat er door de mannenstemmen zoo'n minder fraai glissando gemaakt werd bij den aanvang van den slotzang, waarmede de eerste stappen op het wankele pad van het detoneeren gezet werden. Dubbel jammer, omdat er in dienzelfden slotzang tevens naast de ongelukkige zooveel fraaie homogene mo menten voorkwamen. Maar dit werkje is dan ook lang niet gemakkelijk voor de zangers. Fier en frisch begon Soli aan Bonset's O Gulden Hoofd, waarin voor allen zulk een dankbare partij te zingen valt. In de vol-koor passages bereikte Soii terecht de gewenschte klinkende effecten. Ook het mf-gedeelte was zeer gelukkig dank zij het stevige vrouwenkoor, waarop de directeur hierin geheel kon steu nen. Nu nog een paai- stevige bassen er bij, want het donkere fond is nog niet zoodanig bezet, dat het alles „opvangen" kan. Bonset werd uitstekend vertolkt, er was in den loop van het jaar wel op gestudeerd evenals op Vrede en beide werkjes toonden aan, dat Soli op den gelukkigen weg van den vooruitgang is. Handi's Ecce quomodo, dat van ongelijke inzetten in de mannenstemmen niet vrij was kon dien indruk niet vervlakken. Uit de cantate Die Sieben Worte van Haydn zong het koor het eerste kruiswoord, dat rhythmisch wat stijfjes aandeed, maar waarin de klare sopraantjes veel eer mee in te leggen wisten. Een grooter bezet koor zal nog meer effect weten te sorteeren in zulk een werk. Laten we hopen, dat de wenschen van den voorzitter aan het einde van den avond geuit, in vervulling zullen mogen gaan. Het dubbelmannenkwartet zong uit het kwartetrepertoire een zestal, tot het publiek sprekende nummers: RiIter's Abschied van Abt, Schubert's Zum Sanctus. Van Beethoven's Vesper, Le Rossignol van Grêtry, Zondagmor gen van Ed. Flipse en Abt's Zondagswijding Wiersma heeft hier goede cn enkele zelfs ervaren) stemmen staan, die het in deze sa menstelling weliswaar verdienstelijk doen, maar waaronder veelvuldig een der eerste te noren te veel domineerde. En het zeker niet mooier maakte. Wanneer de dirigent dit nog weet te „effenen" zal het ensemble er zeker aan winnen. Er werd in ieder geval met animo en dynamisch verzorgd op toon gezongen. Was de Zondagswijding nog te grof, in Sanctus en Vesper deed men het beter, al bedierf de do minant wel wat van den bereikten indruk. Mooi was het basregister. Met le Rossignol hadden de heeren geen moeite en het bromstemmenkoor in Zondag morgen deed het goed. Flipse Iaat zich niet zoo vlot zingen ais diverse voorgaande num mers; Wiersma's ervaren kijk op de capaci teiten van zijn materiaal hielp de executan ten echter vlot over de moeilijkheden heen, zoodat er met aandacht naar hen door het publiek geluisterd werd. De organiste gaf een fraai geregisterde uitvoering van Boëlmann's Prière ten beste. Wel kwam goed uit hoe moeilijk het instru ment zich, wat dit onderdeel betreft, laat be dienen. Dit vraagt wel een moderne klaviatuur. Niettemin sloeg ze zich er kranig doorheen en liet dit dankbare werkje alle recht weder varen. Over Bach's Gezang 17 waren we niet ver rukt, omdat er aarzelend gespeeld werd en er geen harmonisch registerwerk was. Met het praeludium et fuga in G-groot van denzelfden componist herstelde ze zich echter lofwaardig, zoodat verschillende van de vele facetten, waar deze compositie zoo rijk aan is, belicht kon den worden, waarvoor onze waardeering. W. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: L. DoumaWielenga z., Hoofd buurtstraat 6, Velsen; J. M. J. Pirovano Seholte d., Watervlietstraat 52, Velsen-N., A. IngenKlomp d., Pastoorsstraat 5, Sant poort; G. v. d. Hoekde Jong z., v. Wasse- naerstraat 52. IJmuiden; A. Korfv. Dok d., Ger. Doustraat 28, IJmuiden; G. Moleman v. Leeuwen d., Bloemstraat 89, IJmuiden; C. M. Wessel—Böhm d., Trompstraat 111, IJmui den: M. J. G. Verkruijssende Visser d.. Fr. Netscherlaan 1, Santpoort; P. L. van Sunten- maartensdijkde Wit z., Ahornstraat 34, IJmuiden; B. M. Naaktgeboren—Jansson z.. Watervlietstraat 38, Velsen-N., E. S. Huij- boomHoenderdos z., Rijksweg 112-, Velsen; v. d. MoolenIndia z., Wijk aan Zeeërweg 46. IJmuiden; H. Post—v. Duin d., C. Dreb- belstraat 10 rood, IJmuiden; A. R. Helmers- Wouters d., Schulpweg 29, Velsen-N. Overleden: M. C. W. Hassink., 82 jaren, ongehuwd, Beverwijk; A. G. Kuiter 72 jaren, weduwe van J. Buding, Mahustraat 7, IJm., M. A. Willebrands 62 jaren, weduwe van M. Amersfoort, Schuitstraat 16, Santpoort. LEDENVERGADERING E. D. D. De afdeeling Velsen der Nederl. Beweging voor Eenheid door Democratie houdt Woens dagavond 2 November een ledenvergadering in café Centraal, Zeeweg hoek Tusschenbeeks- weg. De agenda vermeldt o.a. „Mededeelingen ran liet bestuur o.a. betreffende de plannen voor den a.s. winter". DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel sen ingekomen een verzoekschrift van S. de Vlugt van beroep vertegenwoordiger, wonen de te IJmuiden om een Verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenvoorlocaliteit van het perceel Bloemstraat no. 17 te IJmuiden. Vóór 8 November 1938 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. OPRICHTING VAN EEN GARNALEN- DROGERIJ. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie er inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Garnalendrogerij „IJmuiden", te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een garnalendrogerij, waarin een stoomketel van 13,7 atm. druk, O. 57 M2„ 2 stoommachines, resp. van 40 en 25 P.K.. 3 ovens met exhausters en 2 pom pen. in/op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie no. 377, plaatselijk bekend Middenhaven straat no. 54 te IJmuiden. Op Maandag, 7 November 1938, des voor middags te elf uur, zal ten gemeeritehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor 't bovenvermelde tijdstip op de secretarie dei- gemeente kennis nemen van de terzake in gekomen schrifturen. IJMUIDEN Resultaten waren over het algemeen minder dan in 1937. Maar de vangsten der trawlers waren bijzonder groot. Zeevisscherij. Aan de zeevisscherij namen 570 (575) Ne- derlandsche vaartuigen deel. Door Nederland- sche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 20542998 (21932614) kg. visch met een waarde van f 1833627 (2223624). Trawlvisscherij. 68 (80) stoomtrawlers brachten in 184 (227) reizen met 1506 (1889) reisdagen 6.416.442 (5428254) k.g. visch aan ter waarde van f 463010 (598690) of gemiddeld per reisdag 4261 (2874) kg. en f 307 (317). 1 (2) sleepboottrawler voerde te Zoutkamp in 4 (7) reizen 8381 (11-249) kg. visch aan. waarvoor f 1755 2294) werd b-esomd. 5 (3) motortrawlers maakten 14 (8) reizen met 129 (61) reisdagen en besomden voor 452227 (35214) kg. visch f 30497 (23855) of ge middeld per reisdag 3506 (5772) kg. ex f 236 (391). Van de motorloggers namen 38 (37) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 130 (134) reizen met 795 (786) reisdagen werd 223026 234247) k.g. visch aangebracht ter waarde van f 55753 (66734) of gemiddeld per reisdag 281 (298) k.g. en f 70 (85). Voor de kleine trawlvisscherij waren 196 (201) vaartuigen (motorkotters),, m'otorkust- visschersvaartuig-en en halfgedekte en open zeilvaartuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 1959 (1738) reizen en brachten 566220 (496287) kg. Noordzeevisch aan ter waarde van f 109836 (117612) of gemiddeld per reis 289 (266) kg. en f 56 (68). Te IJmuiden kwam één Belgische motorkot- ter binnen met 2654 kg. trawlvisch, waarvoor f 817 weid besomd. Visscherij met de zeevischzegen. Voor zoover bekend namen 29 (16) Nederlandsche vaar tuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 86 (43) reizen werd 159282 (55502) kg. visch aangebracht ter waarde van f 23300 (10877) of gemiddeld per reis 1852 (1291) k.g' en f 271 (253). 15 Deensche en 2 Zweedsche motorkotters die met de zeevischzegen hadden gevischt, voer den te' zamen in 30 reizen 186655 kg. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 25470 werd be somd Beugvisscherij. Evenals in September 1937 werd geen beugvisscherij uitgeoefend. Drij fnetvisscherijAan het einde van de maand waren van de Nederlandsche haring vloot 44 (42) stoomloggers en 201 (203) motor- loggei's in bedrijf. In 38 (51) reizen der stoomloggers en 212 (249) reizen der motor- loggers brachten de Nederlandsche haring- :chepen 2-1489 (26119) kantjes maatjesharing 72785 (85680) kantjes volle haring, 11831 (7353) kantjes ijle haring en 16116 (30903) kantjes steur haring aan, d.i. te zamen 122221 (150555) kantjes pekel- en steurharing of 11610-995 (14302725) k.g. ter waarde van f (39.41). Van de Poolsche reederij „Mewa" te Sche- veningen waren 15 (15) motorloggers in be drijf. Deze vaartuigen brachten in 19 (17> reizen 1139 (1460) kantjes maatjesharing, 5552 (4941) kantjes volle haring, 1084 (310) kantjes ijle haring en 1848 (1679) kantjes steurharing aan, dit is te zamen 914185 (8390) kantjes pekel- en steurharing of 914185 (797050) k.g. ter waarde van f 82894 (73272). De gemiddelde waarde per kantje van dp aangevoerde pekel- en steurharing werd be rekend op f 8,51 (8.66). Kustvisscherij In de Lauwerzee en -den Dollart, in de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van den Zuiderzee en in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij min der druk uitgeoefend dan in September 1937. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, in de Wadden zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten waren slechter dan in September van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 1465846 (2535730) k.g. en f 20660 (37118), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 3016525 (2867204) kg. en f 57082 (82159), in de Zuid- Hollandsche stroomen en zeegaten 367648 (333811) kg. en f 25443 29573). Uit Zeeland werden verzonden 620282 (892000) oesters ter waarde van f 39068 (83045) en 5070400 (6136500) kg. mosselen ter waarde van f 117192 (150200). Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee. De botvisscherij met schutwant leverde slechts een matig resultaat op, terwijl de vangsten met hoekwant en staande netten weinig loonend waren. Met aalfuiken werden nog geen vangsten van be- teekenis gemaakt De visscherij op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, was evenals de visscherij op garnalen voor de Amster- damsche markt ten gevolge van den geringen afzet van weinig beteekenis. De visscherij op Texelstroom op garnalen voor de drogerij te Oudeschild verliep over het algemeen bevre digend, daarentegen was het resultaat dezer visscherij onder Vlieland, Terschelling en Ameland niet gunstig. Van een oesterperceel bij Texel werden een aantal oesters opge- vischt en naar Zeeland vervoerd. Van de mos- selperceelen werden in het laatst der maand mosselen gevischt voor de markt te Rotterdam Op de natuurbanken vischte men voor den export naar Engeland; de verzending was, mede door het warme weder, nog van weinig beteekenis. Een tiental Wieringer motorvis- schers vischte om beurten op mosselen voor eendenvoeder. De visscherij op alikruiken bleef van weinig beteekenis. Twee vaartuigen zetten met gurïstig resultaat de kokhanen- visscherij voort. Lauwerzee. De garnalenvi&scherij ver liep vooral in de tweede helft der maand beter dan in Augustus. De vraag naar consumptie garnalen was niet groot. Dollart en Eems. De garnalenvisscherij verliep in de eerste dagen der maand tame lijk bevredigend, doch spoedig verminderden de vangsten, zoodat zij over het algemeen slecht waren. Visscherij in het IJsselineer. De geldelijke uitkomsten der visscherij wa ren minder goed dan in September van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengts dei- aangevoerde visch bedroeg n.l. volgens voor loopige opgave 492083 (596666) kg. en f 199439 (212873). A.-R. Kiesvereeniging. De Amerikaansche cowboys zijn misschien de beste ruiters ter wereldmaar als zij op een Rodeo een volkomen oningebroken paard moeten berijden, wordt het zelfs hun vaak te machtig, „Als een gordel van smaragd". Gisteravond heeft in het vereenigingsge- boüw Willetorord een vergadering plaats ge had van de A. R. Kiesvereeniging IJmuiden- Oost. De vergadering werd met een welkomst woord geopend door den voorzitter, den heer B. Schipper. Deze uitte zijn blijdschap over de goede opkomst van het publiek en hoopte dat waar de winterpropaganda zoo goed is in gezet dit zuo zal blijven. Spreker verheugde er zich over, dat men als kiesvereeniging be staansrecht heeft. De A. R. die steeds een vast beginsel heeft, ontleend aan Gods woord, zal steeds voortgaan om het welzijn der ge meenschap te zoeken. Met eenige voorbeelden, dat de A. R., met de beproefde beginselen vast staat, toonde de voorzitter dit aan. Met de opwekking om trouw te zijn aan beginsel en met activiteit aan het werk der kiesvereeni ging deel te nemen, besluit de heer Schipper zijn openingswoord. Er werd nog bekend gemaakt, dat 14 De cember het Kamerlid, de heer Wagenaar, zal spreken over het financieel beleid der regee- ring. Na voorlezing der notulen en behande ling van enkele huishoudelijke aangelegen heden was het woord aan Ds. H. Holtrop, Ge- ref. predikant te Beverwijk, die zou spreken over het onderwerp: „Als een gordel van smaragd". Naar aanleiding van dit onderwei-p wilde Ds. Holtrop het één en ander zeggen over Ned. Indië, waarbij het recht van Kolo niën aan de orde komt, als ook de positie van Ned. Indië voor het heden en de toekomst. Ds. Holtrop zeide, dat hij het onderwerp „Als een gordel van smaragd" heeft ontleend aan het boek van Multatuli. Eertijds, zeide spreker, bestond voor deze schoone eilandengroep weinig belangstelling. Hierin is verandering gekomen. Verschillende oorzaken werden hiervoor opgenoemd, maar een der voornaamste is wel de politieke vraag stukken die zich opdoen inzake het bezit van koloniën. Hiei-bij werd de aandacht gevestigd op den drang naar koloniën door Duitsehland. Spreker wilde hierop niet verder ingaan, hij wilde zich bij zijn onderwerp bepalen bij drie hoofdgedachten. Ten eerste: de grondslag van onze koloniale taak, ten tweede ons beginsel van onze kolo niale taak en ten derde het doel onzer kolo niale taak. Spreker hekelde hierbij zeer scherp de ge dachte, die wel geuit wordt, dat Nederland niets met Ned. Indië heeft uit te staan. Wil men beweren dat dit door onrecht is verkregen dan wordt dit door spreker ontkend. Zou Ne derland Indië loslaten, wat zou dit voor de koloniën beteekenen? Volgens spreker niet veel goeds. Gaarne erkende spreker dat de ves tiging van onze voorouders wel eens niet is gegaan als dit had kunnen gebeuren. Komen de aan de tweede gedachte, erkende spreker dat de O. I. Compagnie Indië slechts als winstobject heeft gebruikt. Ook toen de staat de koloniën van de Compagnie overnam heeft deze hieraan mee gedaan. Het waren, zeide spreker, een zekere Ds. v. d. Heuvel en ook Multatuli met zijn Max Havelaar, die op de uitbuiting van Indië de aandacht vestigden. Ook Dr. Kuyper heeft hierover gesproken en gewezen op het recht van den inlander. Gevolg is gewreest dat men gezorgd heeft voor de geestelijke en maatschappelijke opvoeding. Hierbij wees spr. op het bouwen van scholen en ziekenhuizen, den aanleg van wegen, het instellen van eigen bestuur. Hiermee heeft Nederland getoond een koloniaal land te zijn, waardoor de ontwikke ling van onze koloniën zelfs boven de Engel- sche koloniën uitgaat. Dat hierbij ook fouten gemaakt zijn, wilde spreker gaarne verkennen. Spreker toonde aan waarin deze fouten be staan. Ook werden de nationale stroomingen die ontstaan zijn door de handelwijze der Ne derlanders eveneens onder de aandacht ge bracht. Wat is het doel onzer koloniale politiek? Ons doel is om Ned. Indië te bewaren tegen over de verkeerde stroomingen van buiten af maar bovenal tegen den inlanders zelf. Waar Ned.. Indië met een zelfbestuur ecnigszins op zichzelf is komen te staan, daar is het nog niet rijp genoeg dat Ned. Indië van Nederland los kan zijn. Dit zou een groote verd?PMu der de inlanders te weeg brensen p ÖOli* hebben wij het te bewaren teSvEven^ mogendheden, die het anders sdopS1 inpalmen. Wanneer een Japan of hi 2o"% van onze koloniën iets zouden inpalmen. Wanneer een Japan of hi Z0l% van onze koloniën iets zouden hew at>i moeten wij het bewaren en hierin n60, tegenover Indië kennen. 0nze Pücht Als Indië eens een plaats zal nemen aan de tafel der mogenrth,*3 ia- dan? vraagt, spreker. In verband hWD' soreker, op hetgeen eens Dr zegd: dan zullen Ned. Indië en Sri groot land en rijk vormen. Verder w eetl ker op de plicht van de Nederlandspre" lndië. Dit is het werk der zending n,Je?eDs men vroeger, vooral tijdens de o I rw11"1 geweldig tekort geschoten. Nederlnv^i i?3^ de zending het doel onzer koloniale ta b61 iQ dege kennen. Met een opwekking ÏÏt N dingswerk te steunen eindigde snrelf.zen" rede. y eKer Hierna werd gelegenheid tot het steil vragen gegeven, waarvan door velen Lil werd gemaakt. «tafc "van NATUURKUNDECLUB „ST. FRAXCKrrt, Zaterdag 29 en Zondag 30 October bovengenoemde club in haar clubhui. lemsbeekweg 18 een tentoonstellS aquaria, zeeschelpen en cactussen 11 Het Deensche s.s. Amsterdam een lading gezaagd hmit had van Trangsund is thans aan het l ovenbedrijf aangekomen om aldaar eert" tij ijzer te laden voor een Oostzeehaven. De sleepboot Indus is hier gisteren ke?? Maassluis aangekomen en later met dtm zuiger Jokra naar Maassluis -« vanwaar deze verder gesleept werd naar"??' drecht voor de firma Bos Kalis, aldaar Naar het dok ee»™* Na de lading hout in Velsen te hebben p? lost is het Finsche stoomschip Modesta n«» Amsterdam gegaan om in het droogdok »n schoonmaakbeurt te ondergaan. Daarna ?i het schip een lading kolen innemen HALCYON LIJN. Stad Amsterdam, 25 v. Stockholm n, Lulea. Vredenburg, 27 (n.m.) v. Narvik te Rotter. dam/Vlaardingen verwacht. Rozenburg, 25 v. Vlaardingen te Antwerwn HOLLANDAMERIKA LIJN Edam, Baltimore n. Rotterdam 23 te Hal Drechtdijk, Rotterdam n. Vancouver 22 U Los Angeles. Binnendijk, Rotterdam n. Philadelphia 24t< Baltimore. Nieuw Amsterdam, 25 v. N.-York te Rott, Nela, Vancouver n. Rotterdam 25 te Liver pool. Lochmonar, Vancouver n. Rotterdam 23 té Seattle. Lochkatrine. Vancouver n. Rott. 24 te I. An?. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk, (uitr.) 25 van Suez. Aagtekerk (thuisr.) 25 te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein, 25 van Amsterdam n. ïïamb, Heemskerk, (uitreis) 24 van Zanzibar. Nijkerk, (thuisr.) 25 te Antwerpen (verb.)' HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, 24 van Amsterdam te Hamburg, Jaarstroom, (thuisr.) p. 24 Ouessant, 26 te Rotterdam verwacht. Reggestroom, (thuisr.) 23 v. Dakar vla Havre HOLLAND—BRITSCH-INDIë LLJN. Streefkerk, (thuisr.) p. 24 Perim. Hoogkerk, 25 van Rotterdam te Bremen, vertr. 26 van Bremen via Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk, 25 van Hamburg n. Rotterdam, KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland, (thuisr.) 24 te Rio de Janeiro, Salland, (thuisr.) 23 van Rio de Janeiro, Westland, (thuisr.) 27 (9 n.m.) te IJmuiden verwacht. Fort Archambault, (uitr.) p, 23 Ouessant. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 24 van Piraeus naar Thessaloniki, Agamemnon, Izmir n. Amst. p. 24 Finisterre Ajax, 25 van Odense naar Gdynia. Alkmaar. Chili n. Amst. 20 v. Curacao via Liverpool. Baarn, Chili n. Amst. 24 v. Lpl. via Antw. Crijnssen, 20 van Curacao n. Santa Marta. Juno, Stamboul n. Amst. p. 24 (n.m.) Lydd. Merope, 23 van Kymassi naar Catania. Odysseus, 24 van Amsterdam te Kopenhagen Perseus, 24 van Kopenhagen naar Stettin. Theseus, 25 van Stettin te Amsterdam. Titus, 24 van Oran naar Genua. Vulcanus, Venetië n. Amst. 24 v. Algiers. Ariadne, Rotterdam n. Tunis, 24, 80 m, V. Land's End. Ulysses, Rotterdam n. Alexandre p. 24 Ones- sant. Irene, Rotterdam n. Lissabon p. 24 Ouessant Bacchus, 22 van W.-Indië te New-Yore. Stuyvesant, 24 van West-Indië te New-w.t Nereus 25 van Amsterdam te Gothenburg. Achilles 25 van Thessalonika n. J™ir- Bodegraven 23 van Paita naarJ&unes. Barneveld Amsterdam n. Chili -2 te Caiiao. Juno 5 van Stamboul te Amsterdam. Oranje-Nassau 24 v. Paramaribo n. .ims Juno 25 van Stamboul te Amsterdam. Amazone 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ. Deucalion Japan n. Rottm. 25 van Ad®. Sarpedon Yokohama n. Rott. p. 25 Gibia Phrontis Batavia n. Amst. p. 25 PrawleH. C. of Oran Dairen n. Rott. 25 v. Mann Benvorlich, Hongkong n. Rott. 24 te Sing p. Antenor, Japan n. R'dam 23 v. Y°ko. - Memnon, Japan n. R'dam 22 van Yoko Gleniffer, Japan n. R'dam 24Pena g ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisreis) p. 24 Dempo (uitreis) 25 van Port Said. Kertosono (thuisr.) p. 24 Perim. Kota Baroe (uitreis) p. 24 Ouessant. Tosari (thuisr.) p. 24 Point de Gaiie. Kota Tjandi (thuisreis) p. 25 Sagies. Soekaboemi (uitreis) P- 25 Finisterre. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA UJN. Alphacca (thuisr.) 23 van Montevideo Alwaki 26 (6 v.m v. B.-Ayres te Rott. vei Alhena (thuisr.) 23 van Bahia, Aluidra (uitreis) 24 te Montevideo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Tarakan (thuisr.) p. 24 Gibraltar. Salabangka (thuisr.) 25 van Moena (thuisr.) 25 van Port Saia.-t Alcyone (uitreis) passeerde 24 Oct. 0 Marnix (thuisr.) 25 te Genua. Tawali 25 van Batavia te Amsterdam. WIJK LIJN. Katwijk 24 van Koivisto te Zaanigni. Stolwijk 25 van Rotterdam n. Boraeaua.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2