HET NIEUWE AVONDBLAD Continent kon het niet tegen Engeland bolwerken. 125 jaar Muziek. Mist. r~~ Engelschen verre de meerderen. Olivieri verhinderde grooter nederlaag. JAARGANG NO. 304 DONDERDAG 27 OCT. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12Vs ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ n.v. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. --«!nbij vciuiuiniujouuuu "«ui uu6^rai uyuciw uc «aam iuu ccü maAiuium ion i auuu.muicii ucKcuuc ungcvtu ucu uuuu van viji ui meer aDonnes tengevolge mocM neDDen. ffg afzonderlijke verzekering voor abonnés op bet Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 2000.—, overlijden 400.verlies van hand, voet ol oog 200.—, belde leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk f 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen eng, '2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. ninsdagavond heeft de H. O. V. het eerste drie feestconcerten gegeven, die gewijd ir het feit dat zij sinds 125 jaar zij spaan onder verschillende namen en in --elende klankformaties in deze stad maakt. Het was een schoone avond, de Haarlemsche schutterij anno in den Hout met publiek en al, en na de schonk het muziekgezelschap Melodia, 1838, ons de getrouwe weergave van de .'wering,die door Hildebrand's schildering De Familie Kegge" klassieke vermaardheid 'ft kregen. Verslag van dit alles te geven 'de taak van onzen muziekcriticus en ik zal niet gaan uitweiden. Maar zoowel de be- orlijke costumeeringen en groepeeringen n dezen avond, met al heb verdere dat Tilly gvion's bekwame regie bewerkt had, als de Muzikale prestaties zullen ons lang bijblijven dat wil ik toch even zeggen. Er zijn wel jgjs humoristische concerten geweestde £aor Jacques van Kempen heeft ze in de schaduw gesteld door zijn roerend-romanti- Khe voordracht van „Standchen" van Schu iert-en de romance „Plaisir d'Amour" van Martini, waarbij deze veteraan der Kunst ons joch allen ook weer .eerbied moet ingeboe- gnri hebben door het behoud van zulk o-aafheid van klank en techniek. En Hen- te Kegge's pianospel.neen, ik weid nu toch uit. Deze blik in het verleden zou kunnen ver leiden tot een poging, een blik in de toekomst te slaan. Over 125 jaarzal dan het 250- jgjjg bestaan van het Haarlemsche muziek corps gevierd worden? Natuurlijk! Wij zullen Cüen ontbreken bij die plechtigheid maar de der onverslaanbare H.O.V.-hand- haversde Bram Koolhoven's, Haitsma Mutter's, de Clereq's, Tadema's, Beets'en zul len zich zijn blijven voortzetten. Dit ras sterft niet uit. Het kampt met tekorten en tegensla- en, maai' het houdt vol en vindt telkens weer egaafde musici die den vaak-wisselenden naam van het Haarlemsche muziekkorps tot nieuwe artistieke glorie voeren. „De H.O.V. is van nationale beteekenis", heeft voorzitter h. A. Beets Dinsdagavond gezegd met 't on bewogen gelaat, dat hem kenmerkt als hij op het podium redevoert maar anders niet „want waar zouden onze groote orkesten an- s hun dirigenten vandaan halen?" De vraag leidt tot een gedachte die zeker- d is: dat Haarlem nu al 125 jaar lang een eigen orkest bezit, zij het dan in velerlei vor men en door velerlei moeilijkheden heen, be- wijsttoch zeker dat het er behoefte aan heeft! zou deze gedachte vooral willen opdragen aan gemeenteraadsleden, die daaraan wel sens twijfel 'geuit hebben. De volle zaal, de sfeer, de geestdrift, de 125 jaar moeten Dins- op de aanwezige burgemeesters, wethouders en raadsleden van drie gemeenten wel een diepen indruk gemaakt hebben en ik n mij niet voorstellen dat Heemstede's eer ste burger, die een zachte maar bijzondere wenk kreeg om de concerten in zijn gemeente en daarmee de Heemsteedsche subsidie te doen herleven, ongevoelig voor dit woord zou Wijven. Er is weer een tekort bij de II. O. V. en dit koopt men nu aan te vullen. Er zit muziek in de actie en met muziek zijn immers alle hin dernissen, nu al één-en-een-kwart-eeuw lang, genomen? Ik hoop ook op een betere finan ciële toekomst voor de musici. Er komen nu weer zooveel nieuwe leden, de laatste jaren hebben vooral bij de volksconcerten zulk een onmiskenbare uitbreiding van de belangstel ling voor serieuse orkestmuziek getoond, dat de teekenen der tijden inderdaad hoopvol ge noemd mogen worden. Misschien is het te stoute taal, die een H.O.V.-toekomst zonder ünanciëele perikelen poogt te schilderen. Die taal moge dus achterwege blijven. In den tóenst van Sancta Musica blijkt Haarlem toch wel tot zulke trouw in staat, dat wij vertrou wen in het voortbestaan en zelfs in het 250- iahg bestaan kunnen koesteren, al schijnt óau het kernwoord van een Franschman „II kt vivre dangereusement" men moet ge vaarlijk leven wel in het bijzonder aan de tt-O.V. bewaarheid te worden. Het tweede f eestconcert zal door Frits schuurman, het derde door Eduard van Bei- geleid worden. Beide beloven zeer veel. Het eerste heeft een uitnemend begin ge- maakt. p° IJMUIDEN erker botter weer vlot. Jiv Ul^er botter U.K. 76, schipper Post, gisternacht tijdens zwaren mist nabij 26 bij Petten aan den grond ge- p"j' Is Woensdagmiddag vlot gekomen, ïïrv v ren brachkn het anker uit en een •c.:er botfcer sleepte het schip af en bracht naar Umuiden. Alles was wel aan boord. Als een witte wollen wade Ligt de mist op wei en veld, En hij komt ons slecht te stade, Niemand is op mist gesteld. In de stad kan hij niet deren, Want de stad stelt zich te weer, Buiten kan hij vrij regeeren, Als een last voor het verkeer. Hij versluiert alle lichten En versluiert elk geluid, Alle snelheid moet wel zwichten, Als de mist den weg omsluit. Als u er doorheen moet trekken, Doe het met vertraagden spoed, Wissels op een mistbank trekken Leidt licht tot een mistbankroet 't Mist nu vaak, als alle jaren. Waarde automobilist, Laat ik u met ernst verklaren, Als u 't mogelijk niet wist, Er is uitzicht op gevaren, Als u ander uitzicht mist. G. Paul Boncour bezoekt het Staatsvisschershavciibedrijf. Attaché bij de Fransche legatie in Den Haag. Gisteren heeft de heer G. Paul Boncour, attaché bij de Fransche legatie in den Haag- en zoon van den oud-minister een bezoek ge bracht aan het Staatsvisschershavenbedrijf. De hooge bezoeker werd rondgeleid door den directeur, den heer C. Oud en legde bij de rondwandeling groote belangstelling voor de inrichting van het bedrijf aan den dag. In het bijzonder stelde hij belang in den Franschen export. 0.a. had hij een gesprek met een der Fransche exporteurs hier ter plaatse. Het is te hopen, dat dit bezoek een wat royaler houding van Frankrijk jegens, den Ne- derlandschen vischhandel tot gevolg mag hebben. HARING. Scheveningen, 26 October. Volle haring wellen f 19.20—10.80. Steurharing wellen f 8.20—8.80. Alles per ton en naar kwaliteit. President Lebrun heeft te Parijs een monument onthuld, dat gewijd is aan de Fransche moeders. In de Marnixschool werd een bazar geopend. Ten bate van de nieuwe Gereformeerde Kerk. Gistermiddag heeft de opening plaats ge had van een bazar, die gehouden wordt in de turnzaal van de Marnixschool. Deze bazar, waarvan de sluiting hedenavond plaats vindt, is georganiseerd door de Geref. Vrouwen- krans en is ten bate van de nieuw te bouwen Geref. Kerk aan de Burgemeester Rambon- netlaan. De opening geschiedde door ds. S. E. Wesbonk die in de eerste plaats zijn dank bracht aan de dameskrans door welker acti viteit deze bazar tot stand is gekomen. Er is veel tijd aan besteed, maar de resultaten hiervan mogen gezien worden. Het doel van den bazar, zoo vervolgde Ds. Wesbonk, staat in het middelpunt der be langstelling. Deze is ten bate van de nieuwe kerk. De opbrengst mag de Commissie gebrui ken voor het doel dat het noodigst is. Ds. Wesbonk deed hierbij de toezegging, dat er voor gezorgd zal worden dat voor het geld iets bijzonders zal worden gekocht als een latere herinnering aan dezen bazar. Verder bracht Ds. Wesbonk dank aan het hoofd dei- school, den heer C. Visser, voor de in orde brenging van de turnzaal en het etaleeren dei- goederen. Na deze opening, die alleen voor genoodigden was, werden de deuren geopend en heerschte er spoedig de bekende bazar- stemming. Er is op den bazar heel wat te zien en te koop. Zoo is er een prachtige collie tie lijf goederen en handwerken. Het overgroote ge deelte dezer goederen is door de vrouwen- krans zelf vervaardigd. Voorts zijn er boek werken, versnaperingen enz. te verkrijgen en de onmisbare bazar-attracties ontbreken evenmin. R.K. DAM- EN SCHAAKVEREEN. „GEZELLIG SAMENZIJN". Dinsdagavond werden de onderlinge com petities voortgezet. De uitslagen waren als volgt Afd. Dammen le klasse. L. HaverTh. de Reus 0—2 G. MeijssenJ. Speet 11 P. v. Buur enS. Nanne 2—0 B. GjertsenP. v. d. Klooster; 11 P. BalmN. Zoontjes 11 J. Jasperse—C. Bakker uitgesteld 2e klas. S. HaverJ. Robben 11 A. BakkerN. Nanne 02 J. KortekaasN. Zonneveld 20 A. EskesA. Bakker 02 J. GomesJ. Mors uitgesteld Afd. Schaken le klas. R. AngermannJ. de Beer 10 G. HaverA. Klaver 10 G. v. RixelY. Deden 01 In verband met Allerheiligen is de club avond volgende week verzet op Maandag 31 October! BEVERWIJK De eerste seizoenuitvoering van „Kunst na Arbeid". Een modern probleem op de planken. De Arbeiderstooneelvereeniging „Kunst na Ai-beid" heeft gisteravond in het Kennemer Theater voor een goed bezette zaal het seizoen voor haar leden geopend met een opvoering van „Zij roepen om werk" van Thierry Mar tinet. De heer G. Terstall Jr. deelde in zijn ope ningswoord mede, dat de vereeniging kernge zond is en 250 leden telt. Spr. was de meening toegedaan, dat reeds bij de tweede uitvoering de zaal geheel bezet zou zijn met alleen leden. In „Zij roepen om werk" heeft de auteur op een schrille wijze den geesel der werkloos heid trachten uit te beelden. Ook de chaos die na langdurige werkloosheid in een gezin kan ontstaan, heeft de schrijver als motief voor dit werk genomen, zoodat de dames in dit lang niet gemakkelijke stuk het leeuwen deel van het werk voor zich opeischten. In het derde bedrijf was het zelfs aan de dames overgelaten, om met een dramatische scène het spel te beëindigen. De heer D. Schuitemaker had als vader een dankbare rol in dit stuk. In het eerste bedrijf had hij direct al de lachers op zijn hand, om dat hij in aangeschoten toestand verkeerde De heer Schuitemaker legde hierop wel wat al te veel den nadruk, waardoor de eerste botsing in het gezin door het gelach in de zaal het beoogde effect miste. Zijn vrouw, mevrouw N. VoorenVlottes, heeft een goede uitbeelding van de moeder gegeven en vooral bij het bedisselen van de conflicten en de heftige botsing aan het einde van II was zij goed op dreef. In het laatste bedrijf was haar spel minder sterk dan in de eerste bedrijven. Hun kinderen, de heeren Jac. Steyn, W. de Ruiter en mevrouw H. Settelaarvan Heeren, hebben het er niet onverdienstelijk afge bracht. De uitbarstingen van den heer De Ruiter, die in tegenstelling met zijn broer werkloos is, over zijn lot, waren in I niet overtuigend, maar langzamerhand kwam hij er beter in, zoodat de heftige scènes, waarin hij betrok ken was, veel aan waarde wonnen. De heer Jac. Steyn zou ongetwijfeld met meer routine van zijn niet al te groote rol meer terecht gebracht hebben, hoewel zijn spel niet onverdienstelijk was. De heer Engelhart, als kostganger heeft een vlotte typeering gegeven en menigmaal de vroolijke noot in «dit stuk gebracht, dat dank baar door het publiek werd aanvaard. De overige heeren hebben kleine rollen vervuld en ook hier speelde de weinige routine nog wel eens parten. Mevrouw M. de Ruiter—Koomen wist meer malen den juisten toon te treffen, terwijl mej. VOETBAL. Twee doelpunten voor de rust een er na. De voetbalwedstrijd, die Woens dagmiddag tusschen het En- gelsche elftal en de Continen tale ploeg van Europa te Londen ge speeld werd, is door Engeland met 3—0 gewonnen. De rust kwam met een 20 voorsprong. Nog nooit heeft de nationale Engelsche voet balploeg een wedstrijd in Engeland tegen een landenploeg van het Continent verloren, zelfs niet gelijk gespeeld. Zij heeft daar Woensdag middag geen uitzondering op gemaakt, want met 3—0 heeft Engeland, volkomen verdiend, van de Continentale ploeg gewonnen, welke naar Arsenal's veld, Highbury, was gekomen om ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Football Association een wedstrijd te spelen. De Engelsche spelers. Het Engelsche elftal heeft zulk superieur voetbal laten zien, heeft bijna, den geheelen wedstrijd zulk een duidelijke meerderheid over elf van de beste voetballers van het vasteland gedemonstreerd, dat de Continentalen met deze nederlaag zeker tevreden mogen zijn. Aan doelman Olivieri en aan het feit, dat de En gelsche aanvallers tegen het einde van den wedstrijd te weinig eerzucht schenen te be zitten, is het te danken geweest, dat de En gelsche overwinning nog niet grooter is ge worden. Met uitzondering van het eerste kwartier van den wedstrijd is Engeland vrijwel voort durend in de meerderheid geweest. In dit eer ste kwartier kon de „vijflandenvoorhoede" het tot e enige aanvallen brengen, waardoor de Engelsche verdediging het niet gemakkelijk had. Maar deze aanvallen werden niet vol doende afgewerkt, zoodat er van eenig resul taat niets kwam. Daarna nam Engeland het heft in handen en liet dit niet meer los, vóór scheidsrechter Jewell voor de laatste maal floot. Het was schitterend voetbal, dat dit Engel sche elftal liet zien, voetbal van de bovenste plank, voetbal van leermeesters. Het sterkste deel van het elftal was ongetwijfeld de mid denlinie. In den wedstrijd, die Zaterdag j.l. te gen Wales verloren werd, gaf deze linie juist zorg, toen spil Young nog meespeelde. De En gelsche keuze-commissie verving dezen speler door Cullis; deze heeft het Continentale „ka non" Piola in bedwang gehouden en hij deed dat zoo meesterlijk, dat de Italiaansche mid- voor zich niet zeer behagelijk moet hebben gevoeld. De Engelsche kanthalfs verwaarloosden hun verdedigende taak niet, maar zij besteedden vooral hun aandacht aan het steunen van de voorhoede. Herhaaldelijk trokken zij mee ten aanval, zoodat de Engelsche voorhoede uit ze ven man bestond en dan groote verwarring in de Continentale verdediging stichtte, waardoor hun opereeren zeer gevaarlijk werd. In de voorhoede vielen vooral de binnenspe- lers Hall en Goulden op. Hal1 is een voetbal kunstenaar; zijn schoten waren geweldig hard en kwamen op de onverwachtste oogenblikken. Goulden bouwde het spel voortreffelijk op; hij was er steeds ijverig op uit, voor zijn mede spelers gunstige situaties te scheppen en hij slaagde daar zeer wel in. De Duitschers Kupfer en Kitzinger pasten zich hoe langer hoe slechter aan bij de Ita liaansche spelopvatting, wat ook in den oefen wedstrijd Zondag te Amsterdam was opgeval len. De Duitschers stonden tusschen de En gelsche vleugel- en binnenspelers in en wisten eigenlijk niet goed, wie zij wel zouden bewaken. Het gevolg was, dat er gaten in de middenlinie ontstonden, die door Engelsche spelers wer den gedicht, zoodat de situatie voor de Con tinentalen zeer moeilijk werd. De negentien jarige midvoor Lawton speelde doortastend en schoot zuiver. De beide buitenspelers Matthews en B'oyes waren zeer snel en zetten fraai voor; speciaal Matthews was een gevaarlijk aan valler. In de verdediging ging het feilloos toe. Het werk van de backs was alles even sober, doel treffend en bewonderenswaardig. Woodley had het in doel niet moeilijk, maar toonde zich, als dat noodig was, volkomen betrouwbaar. De Continentale ploeg. Over de continentale ploeg kan men min der geestdriftig zijn. Het beste deel er van was de verdediging en de beste Continentale speler was Olivieri. Deze donkere doelman, met zijn roofdierachtige lenigheid en snel heid van re age eren, heeft met zijn fraai werk eenige doelpunten voorkomen. Hij heeft er onmogelijke kogels uitgehouden; het was een genot, naar dezen speler te kijken. Zijn beide landgenooten Rava en Foni hebben uitste kend verdedigd. Vaak konden zij echter den bal niet ver genoeg wegtrappen, zoodat de Engelsche aanvallen zich dan onmiddellijk herhaalden. Niettemin hebben zij heel wat opgeruimd en het den tegenstanders heel moeilijk gemaakt. S-pil Andreolo was niet bang om zijn lichaamskracht op faire wijze te gebruiken, hetgeen zijn spel ten goede kwam. Van Kupfer en Kitzinger schreven wij reeds, dat zij zich steeds minder bij het speltype konden aanpassen. Hun spel was dan ook veel slech ter, dan men van hen in het Duitsche elftal gewend is. In de voorhoede was Braine te langzaam. Zijn techniek stelde hem tot veel fraais in staat, maar de Engelsche achterhoede was hem heel vaak te vlug af. De andere bin- nenspeler, Szengeller, was te onbesuisd; hij speelde met te weinig overleg om den mid voor Piola van dienst te kunnen zijn. Boven dien werd de Italiaan afdoende bewaakt. Dat hij toch nog eenige fraaie staaltjes voetbal liet zien, pleitte voor zijn voetbaltalent. Van de vleugelspelers en tevens van de ge- heele voorhoede was Brustad de beste. Hij was zeer snel en actief en durfde ook zelf te schieten. Aston speelde zeer verdienstelijk, maar ook vaak te ondoordacht. Holleman vooral 'in I het standsverschil door haar houding en manieren zonder overdrijving wist uit te beelden. Mej. F. de Dood had als het blinde buur meisje één van de moeilijkste rollen te ver vullen. Zij bracht het er niet onverdienstelijk af. De rolkemiis liet het geheele stuk door niets te wenschen over, een bewijs dat „Kunst na Arbeid" zich terdege op deze uitvoering heeft voorbereid. Uit het gebodene kan dan ook gerust de conclusie worden getrokken, dat de prestaties zich in stijgende lijn bewegen. De wedstrijd. Ruim "5.000 toeschouwers waren op de tri bunes van Highbury. De beruchte Londensche mist had plaats gemaakt voor een vroolijk zonnetje. Vóór het begin drukte de hertog van Kent den spelers de hand. Na den aftrap bleek het, dat het Continent zich niet liet overrompelen. Evenals de En gelschen durfden de vastelandbewoners aan te vallen; verscheidene malen kwamen zij ge vaarlijk voor het Engelsche doel. Brustad be sloot een snellen ren met een schot, dat nog juist over ging. Na zeventien minuten kreeg Engeland den eersten hoekschop te nemen; van toen af waren de gastheeren in de meerderheid. An dreolo, Kitzinger en Rava verdedigden echter met succes, hoewel zij den bal niet ver genoeg weg konden werken. Na 21 minuten kreeg de kleine Engelsche rechtsbinnen Hall den bal toegespeeld; hij schoot van zestien meter afstand onmiddellijk en met zulk een kracht in, dat zelfs een Olivieri machteloos stond (10). Een minuut later waren de Engelschen weer voor het doel, maar Olivieri redde fraai. Steeds grooter werd de Engelsche meerderheid, steeds beangstigender de druk op het Conti nentale doel. Doelman Olivieri had het druk, maar keer op keer redde hij uitstekend. Tot dat acht minuten na het eerste doelpunt Copping voorzette naar Lawton, die van drie meter afstand onhoudbaar inschoot (20). De Engelsche middenlinie speelde nu een klasse beter, dan die van het Continent; de misverstanden waren bij de gasten veelvuldig en gevaarlijk. Na 35 minuten kreeg Braine een kans; zijn schot kwam echter tegen de lat. De Engelsche aanvallen bleven aanhouden; reeds zes hoek schoppen hadden de gastheeren. moeten ne men, tegen het Continent geen enkele, maar tot de rust kwam er geen verandering meer in den stand. De tweede helft. Braine en Szengeller hadden in de tweede helft van plaats verwisseld, maar van betee kenis was dit niet. De Continentalen zaten er direct op; doelman Woodley moest handelend optreden. Nu kregen de gasten een hoekschop te nemen, maar even later forceerden de En gelschen twee corners. De Engelsche meer derheid teekende zich weer duidelijk af; Sproston, Hapgood en de spil Cullis drongen tot het midden van het veld op; minutenlang werd er voor het Continentale doel gespeeld, maar Olivieri was ongenaakbaar. Toen volgde er een snelle tegenaanval; Aston kreeg den bal toegespeeld; hij schoot in vóllen ren, maar Woodley stond op zijn post. De Continentalen kregen hierna twee hoek schoppen achtereen, maar resultaat hadden die niet. Na ruim een half uur loste Goulden een ge weldigen kogel, dien doelman Olivieri nog tot hoekschop kon verwerken, den tienden reeds voor Engeland. Een minuut later echter had Goulden meer succes, toen hij een ongeloof lijk hard schot inzond, dat geen doelman ter wereld had kunnen houden (30). Keer op keer kwamen de Engelschen daarna weer voor doel; de verwarring in de achter hoede der Continentalen was groot, zoodat het verwondering wekte, dat er niet nog meer doelpunten gemaakt werden, maar de Engel schen namen het nu kalmpjes op. Toen scheidsrechter Jewell voor den laat- sten keer floot, had Engeland dezen histori- schen wedstrijd met 30 gewonnen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1