Exploitanten van wilde busdiensten zullen zich verzetten. Tien jaren K. N. I. L. M. H Slaap Uw Verkoudheid weg met Dampo Wonderlijke diefstal te Amsterdam. v Cl 27 OCTOBER 1938 Actie zal met alle geoorloofde middelen worden gevoerd. audiënties aangevraagd. ystel voor een „Wapenstilstand". loitanten van wilde autobusdiensten 18 SLsdagmMdag in Krasnapolsky te SJJL, bij elkaar gekomen om te be- Sm over hetgeen thans gedaan kan t worden.'nu blijkbaar krachtens een rfm minister van Justitie verzonden Id0or alle plaatselijke hoofden der '«.krachtig «>rdt opgetreden tegen het - van busdiensten op trajecten. Krent in kort geding vonnis is gewezen. "r'„joitanten van busdiensten hadden 1 uitnoodiging van het dezer dagen ge- f./actiecomité gehoor gegeven en enke- to.ren zelfs vergezeld door hun '.njtche adviseurs. - - was men van meenmg, dat de mi- 'V van Justitie buiten zijn bevoegdheid «treden en dat de inhoud van zijn cil'cu- op geen enkelen wetsgrond rust. Na zeer breedvoerige discussies werd besloten den strijd met alle geoorloof de middelen voort te zetten. Het actie-comité dat dien strijd zal toeren en dat daartoe door alle be langhebbenden financieel in de ge legenheid werd gesteld, heeft om te beginnen een audiëntie aangevraagd bij den minister van justitie met het doel den minister ervan te overtui gen, dat hij buiten zijn bevoegdhe den is gegaan, hetgeen naar de mee ning van het comité het geval is. Subsidiair zal den minister worden venocht zijn opdracht aan de politie autoriteiten in zooverre te wijzigen dat alleen wordt opgetreden tegen de busdiensten waaromtrent een vonnis is gewezen. Het comité verzoekt dus den minister, dat al worden opgetreden tegen busdiensten wel-is-waar op dezelfde trajecten rij- ioch die tot nu toe ongemoeid werden alaten. De vergadering machtigde het comité voorts a in verbinding te stellen met een aantal frien om gezamenlijk te overwegen welke lichtlijnen in de toekomst gevolgd moeten «den. Bovendien werd besloten een audiëntie aan «vragen bij den minister van Waterstaat net 't doel den minister te bewegen een „wa- tnd" te sluiten tot 15 Februari a.s. vanneer het R.A.P. afloopt. Voor hetzelfde joel zal een audiëntie worden aangevraagd bij ie directie der spoorwegen. Voorts zal een schrijven worden gericht de ministers van Defensie en Financiën, ïnrijl een uitvoerig gedocumenteerd adres si worden gezonden aan de leden van de &ste- en Tweede Kamer Bovendien zal door het houden van open- bare vergaderingen, door het verspreiden van pamfletten en door het laten cireuleeren van itokenlijsten het oordeel worden gevraagd tan het publiek, dat van de busdiensten ge- teaik maakt. Aan het slot van de vergadering, waarin het soms heftig toeging, werd een motie aangenomen, waarbij werd besloten zich met alle geoor loofde middelen tegen den gang van zaken te verzetten. Het comité werd gemachtigd al die maatregelen te nemen, die het daartoe noodig acht. Tijdens de vergadering werd nog mede- ceeld, dat de in Den Haag wonende werk- isners, die bij de exploitanten der wilde in dienst zijn, een audiëntie bij van Waterstaat hebben aan- De „Chryssi" ligt zeer gevaarlijk. of het wrak zal worden opgeblazen. scheepvaart op den Nieuwen Waterweg t&e bij Poortershaven tengevolge van het s&o van het Grieksche s.s. „Chryssi" was gestremd, kon Woensdagmiddag omstreeks "w worden hervat, ofschoon het passee- van het wrak nogal moeilijkheden met «ft medebrengt. Alleen bij helder weer is y mogelijk de gevaarlijke plek voorbij te 'Min. De bergingsvaartuigen „Meermin" en «ftinvisch" van Van der Taks bergingsbe- y' toonden zich nog ter plaatse om de -gelijkheid van het aanbrengen van een fining onder oogen te zien. Heden zal het «aait vallen of het schip zal worden leeg- ■•Tftnpt of door middel van dynamiet zal wien opgeblazen. Het zeer drukke scheep- eischt, dat het wrak zoo spoedig "w den we° wordt geruimd. ™°[nsdagavond is gebleken, dat de ruimen «Chryssi" reeds gedeeltelijk zijn open- .«ftgen, zulks als gevolg van den sterken -oom,.zoodat de steenkolen uit het schip •J oei£n; hi de onmiddellijk nabijheid van r-iwT ^€t water dientengevolge zwart gevraagd. Deze audiëntie is hun voor heden ochtend verleend. Nog een proces aanhangig gemaakt. De rechtbank te Rotterdam heeft Woensdag in kort geding de zaak behandeld, aanhangig gemaakt door de Nederlandsche Spoorwegen te gen de N.V. Rotterdamsche reiscentrale, de N.V. Van Zetten en den heer S. A. van Zetten. Deze ondernemingen onderhouden autobus diensten o.a. op Den Haag op geregelde tijden en tegen vergoeding. De rechtbank werd gepresideerd door mr. H. W. B. Thomas. Voor de Spoorwegen trad op mr. Wijckerhelt Bisdom, terwijl gedaagden verde digd werden door mr. G. de Grooth en mr. Van Maas. De uitspraak werd bepaald op 1 November a.s. (Adv. Ingez. Med.) Mist belemmerde luchtverkeer. Niet alleen over ons land hing gisternacht en gistermorgen een zware mist, welke het lucht verkeer ernstig stagneerde, maar ook in het buitenland heeft men met nevel te kam pen gehad. Schiphol lag in vrij zwaren mist, maar de machines konden nog vertrekken en landen. De vliegvelden in Engeland waren echter volkomen onbereikbaar, zoodat ver schillende internationale diensten niet werden uitgevoerd. De vrachtmachïne van de K.L.M., welke lederen nacht naar Croydon vertrekt, kon niet starten, terwijl de ochtendiensten gewacht heb ben totdat de mist tegen den middag eenigs- zins optrok en de voornaamste Engelsche vliegvelden bereikbaar waren. Woensdagmiddag werden de meeste dien sten weer normaal uitgevoerd. GOEDKOOP DIE DUURKOOP WERD. Een hoofdstedelinge, die op koopjes uit was, was eens op de markt in de Albert Cuypstraat te Amsterdam gaan kijken. Zij wandelde tus- schen de rijen kraampjes met hun fleurige uit stallingen van fruit, groente, dassen en porce- lein in bonte verscheidenheid, tot ze eindelijk voor de verleiding bezweek bij een stalletje vol prachtige appelen. Ze legde haar handtaschje even uit de hand om de mooiste uit te zoeken en deed daarna nog eenige aankoopen in an dere kraampjes. Toen zij wilde betalen, kwam de vrouw tot de ontdekking, dat zij haar hand taschje, waarin f 230 was geborgen, miste. Het taschje werd later op den Amsteldijk leeg terug gevonden. ZEVEN SPOORWAGONS UIT DË RAILS GELOOPEN. Wissel sprong te vroeg om. Bruidspaar in de bioscoop U iveet dat de meeste menschen naar de bioscoop gaan om een film met een happy- end te zien. Gisteren waren de rollen in het Haarlemsche Luxortheater omgekeerd. Het witte doek aanschouwde in de zaal een happy- end; een bruidspaar uit Nieuw Vennep het bruidje in compleet bruidstoilet en de bruidegom met zijn hoogen hoed op en jaquet aan stapte met het gebruikelijke gevolg van familieleden van het Stadhuis naar de bio scoop, om daar te genieten van een film. Een zeer moderne wijze om den trouwdag te vie ren; en moet het initiatief daartoe nu juist uitgaan van Nieuw-Vennep?Men zou zooiets eerder van wereldstadburgers verwachten Op bovenstaande foto zien we het bruidspaar uit Nieuw-Vennep de Luxorbioscoop verlaten. Mevrouw Hartman, de vrouw van den theater directeur, biedt de bruid een souvenir aan. Effectenbeurs gaat tegen den zwendel strijden. Naar de Tel. verneemt, zou in de heden te houden bestuursvergadering van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam bespro ken worden, welke maatregelen het bestuur wenscht te nemen ten einde een herhaling te voorkomen van hetgeen zich afgespeeld heeft bij de débacle van de Commanditaire Bankver- eeniging Wiegerinck, Muschter Co. Het ligt in het voornemen de nieuwe bepalingen op zeer korten termijn van kracht te doen zijn. Verlaging monopolielieffing op den invoer van appelen gevraagd. In verband met de schaarschte van binnen- landsche appelen en den daarmee gepaard gaan den hoogen prijs van dit fruit, hebben B. en W. van Amsterdam, na ingewonnen advies van de met den levensmiddelenraad verbonden commis sie voor aardappelen, groente en fruit, tot den minister van Economische Zaken het verzoek gericht te bevorderen, dat de verlaging van de monopolieheffing op den invoer van appelen reeds op 1 December, in plaats van op 1 Maart a.s. zal ingaan. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 24 October 1938, is met ingang van 1 November 1938 benoemd tot bur gemeester der gemeente Didam: H. A. B. de Leeuw, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Am- merzoden. Autobus van den dijk gereden. Woensdagavond is op het Pernisser gedeelte van den Heyschedijk bij Rotterdam een on geluk gebeurd, dat gezien de omstandigheden nog wonderlijk goed is afgeloopen. Een bus van de Rotterdamsche Electrische tram, die den dienst tusschen Pernis en den Linker Maas oever onderhoudt, is, toen de bestuurder voor een tegenligger moest uitwijken, te ver op den zachten berm geraakt en na in botsing te zijn geweest met een boom, van den ongeveer vijf meter hoogen dijk afgereden. Halverwege de glooiing is de bus gekanteld en op de rech terzijde terechtgekomen. Er was spoedig as sistentie ter plaatse. Toen men de twaalf pas sagiers, die in de bus zaten, er uit had ge haald, bleek dat een jongen slechts eenige lichte snijwonden had opgeloopen aan de rech terhand. De andere elf passagiers, alsmede de chauffeur van den bus waren ongedeerd, een wonderlijke speling van het lot, want de bus was, zooals is te begrijpen, zeer zwaar be schadigd. Vooral aan de rechterzijde is er een ware ravage aangericht: eerst de botsing met den boom en daarna het omslaan op die zijde, waardoor alle ruiten zijn gebroken en de car rosserie sterk is ontzet. Tot laat in den avond is men nog doende geweest om met twee ta kelwagens den bus op te takelen, teneinde hem weg te sleepen. Dat dit ongeluk nog zoo bijster goed is af geloopen, is vermoedelijk te danken aan het feit, dat de inzittenden bijtijds hebben zien aankomen, dat het mis ging en dat zij zich toen stevig hebben vastgegrepen aan de ban ken en stangen. Anders is het haast niet ver klaarbaar, dat er niet meer gewonden zijn l weest, al was het alleen maar tengevolge van het brekende glas. ONGELUK BIJ WEESPERPOORTSTATION TE AMSTERDAM. Woensdagavond omstreeks half negen zijn ter hoogte van den spoorwegovergang bij de Linnaeusstrat te Amsterdam zes zandwagens en een z.g. stootwagon, welke behoorden tot een rangeerenden zandtrein, door een verkeerden wisselstand uit de rails geloopen en voor een gedeelte in elkaar geschoven. De zandtrein, die naar een ter plaatse in aanleg zijnden verhoogden spoordijk gediri- weerd werd en daarvoor op een zijlijn ge bracht moest worden, werd op het moment dat het ongeluk gebeurde, door een locomotief tief geduwd en dus niet getrokken. Nauwe lijks waren de stootwagon en een tweetal zandwagens de wissel gepasseerd, toen deze oversprong. De gevolgen laten zich begrijpen. De eerstvolgende zandwagens liepen uit de rails, schoven gedeeltelijk in elkaar en trok ken ook de zandwagens uit de rails, welke de wissel reeds waren gepasseerd. De stoot wagon kwam geheel dwars over de rails te liggen en kantelde op enkele meters afstand van den spoorwegovergang. De uit de rails geloopen en op elkaar ge schoven wagens versperden een der twee hoofdsporen, welke de zoo drukke verbinding vormen tusschen het Weesperpoortstation en Centraalstation. In verband hiermede werden onmiddellijk maatregelen genomen om het gewone treinverkeer zoo weinig mogelijk te stagneeren. Het treinverkeer van C.S. naar W.P. kon op goed spoor blijven rijden, daaren tegen het verkeer W.P.C.S. over verkeerd* spoor tot post no. 4 bij den spoorwegovergang Cruqiusweg. Voor electrische treinen, die van Utrecht via WP. naar C.S. rijden, was het evenwel zeer bezwaarlijk om over verkeerd spoor te rijden, om welke redenen de elec-- trische treinen uit Utrecht niet verder gin gen dan het W.P. Passagiers voor het C.S. moesten in stoomtreinen overstappen om de reis naar het C.S. te vervolgen of werden per autobus door de stad naar het C.S. overge bracht. Of het ongeluk is veroorzaakt door een ontijdige wisselbediening dan wel door een defecten wissel, wordt thans nog nader on derzocht. In den loop van den nacht is men met het opruimingswerk gereed gekomen. De rails van het hoofdspoor en de zijlijnen zijn niet beschadigd. Slechts zijn enkele dwarsleggers ontzet. 's Avonds aangewend 's Morgens reeds opgeknapt. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) Burger luchtverkeer in Indië breidde zich sinds 1928 sterk uit. Subsidie werd voortdurend minder. schip „Marie Cristina" dat -o zeer waarschijnlijk heeft ver- bS? ei? dat een groote deuk in den voor- ;Lheeft' is naar zee vertrokken. Kapitein (Ma "7" van dit schip hullen zich, in de L t u ZWijgendheid en het eal moeilijk ^vl^ijzen, dat „Marie Cristina" de 'Mg heeft veroorzaakt, want niemand «eft den naam van het schip, dat met de n botsing kwam, kunnen lezen. ET was op den 16den Juli van het jaar 1928, toen enkele groote Neder landsche Handelslichamen tot de op richting van een Nederlandsch-Indi- sche Luchtvaart Maatschappij overgingen. Dat wil niet zeggen, dat burger luchtverkeer tóen in de Oost een onbekend artikel was. Het wa ren juist de proefvluchten van de K.L.M., die den grooten stoot hebben gegeven en die aantoon den tot welke enorme mogelijkheden het ver keer door de lucht leidde. Op 15 October 1928 kreeg de nieuwe luchtvaartmaatschappij het eerepi-eadicaat „Koninklijke" en zoo ontstond de naam „Koninklijke Nederlandsch Indische Lucht vaart Maatschappij", of kortweg Knilm ge naamd. Het doel van de Knilm was in de eerste plaats het scheppen van een luchtnet, dat de belang rijkste centra in Nederlandsch Oost-Indië on derling zou verbinden, alsmede het onderhouden van verbindingen met de omliggende landen, waarmede men belangrijke handelsbetrekkin gen onderhoudt of denkt te gaan onderhouden. Hier denken we aan Australië, de Philippijnen, De Straits, Indo-China en Japan. Ideaal land voor lucht verkeer. Nu kunt u zich geen idealer land voor het luchtverkeer indenken, dan een warm land, waar de afstanden groot en de verkeersmidde len slecht zijn. Groote afstanden, waarover men vroeger dagen deed, treintje, boot, trein; over stappen, overstappen en dat in die hitte.het vliegtuig doet er enkele uren over. Indien wij ter gelegenheid van het eerste lustrum der Indische burgerlueiitvaart eens te rugzien, wat in dat tijdvak tot stand is gekomen, dan kan dat niet anders dan tot voldoening stemmen. Tot groote voldoening zelfs, indien we de omstandigheden in aanmerking nemen, waar onder dit luchtverkeer tot stand is gekomen en de moeilijkheden, waarmede men voortdurend te kampen had. Om het succes we doelen hier in de eerste plaats op het economisch succes van lucht verkeer te verzekeren, moeten verschillende factoren medewerken. Factor 1 is wel de bevol kingsdichtheid en die is, over den archipel ver deeld, uiterst gering, indien we in aanmerking nemen, dat het alleen de Europeanen zijn, die practisch van het luchtverkeer gebruik kunnen maken en we onder bevolkingsdichtheid dus in dit speciale geval verstaan: de dichtheid van de blanke bevolking. Punt 2 is de koopkracht van die bevolking. Deze is zeer bevredigend, zoodat een groot gedeelte van de blanke bevol king inderdaad financieel in staat is de toch nog altijd vrij kostbare luchtreis te betalen. Punt drie en dat is een zeer teer punt de sub sidie, de steun, dien de overheid aan 't luchtnet verleent. Bij de oprichting in '28 (toen dus nog in Indië een gunstige conjunctuur heerschte) sloot de Knilm met het Gouvernement een vijf jarig contract af, waarin bepaald werd, dat de Knilm een jaarlijksche subsidie van 1 millioen gulden zou genieten, welke moest dienen om het zoowel door de Regeering als door de Maat schappij verwachte verlies in de eerste jaren te dekken. Teneinde echter te bewerkstelligen dat zooveel mogelijk van die subsidie in de schat kist terugvloeide, werd tevens bepaald, dat van een eventueel te maken winst 3/4 gedeelte aan het Rijk zou komen. Deze overeenkomst ein digde op 1 Januari 1934. Tengevolge van de depressie, welke in het Indische leven zulke diepe wonden had geslagen, dreigde zelfs een oogenblik de overeenkomst met de Regeering te zullen eindigen, maar op aandringen van de volksvertegenwoordiging besloot men een nieu we overeenkomst aan te gaan voor den tijd van drie jaar, waarbij de subsidie maar liefst met 6 ton per jaar werd verlaagd. In 1937 is de subsidie zelfs tot f 240.000 per jaar teruggebracht, waardoor de Knilm momen teel tot de laagst gesubsidieerde luchtvaart maatschappijen ter wereld behoort. Eigenlijk kan men hier nauwelijks meer van een steun spreken, omdat de geheele subsidie weer in 's lands schatkist terugvloeit aan benzine-ac- cijns, landings- en stallingsgelden, diverse be lastingen enz. In verband met voorgenomen uit breiding van het luchtnet heeft het Gouverne ment voor enkele weken de subsidie voor het volgend jaar op f 300.000 gebracht, hetgeen nog veel te laag is. Het behoeft dus hier wel geen nader betoog, dat de financieele omstandigheden van de Knilm nfet gunstig waren en daarbij re kening houdend, dat het geheele Indische leven juist in die eerste belangrijke periode, een ra dicale wijziging heeft ondergaan, dan zult u het wel met ons eens zijn, indien we concludeeren, dat de omstandigheden, waarin de Knilm zich heeft ontwikkeld, uitermate ongunstig waren. Wat tot stand gebracht Is. Des te grooter wordt echter onze waardeering, als we voornoemde omstandigheden in aanmer king nemend, eens gaan onderzoeken, wat in deze 10 jaren tot stand is gebracht. Het luchtnet in Indië zelf werd gestadig uitgebreid. Het materiaal van de Knilm is zeer modern en bestaat uit een vloot van Douglas DC 2 en Lock heed 14 vliegtuigen, naast een verouderde vloot van enkele Fokkers XII en XVIII, welke nog wel voor de kleinere luchtlijnen gebruikt wor den. Tevens heeft de Knilm twee speciale car- tografie-vliegtuigen en zij heeft vooral de laat ste jaren zeer veel groote carteeringsopdrach- ten voor regeering en cultuurmaatschappijen uitgevoerd. De lengte der lijnen, die de Knilm momenteel wekelijks vliegt bedraagt een kleine 30.000 K.M. Zij heeft in de eerste jaren ruim 150.000 passa giers vervoert met een dienstregelmaat van om en nabij 100 pet. Zij bracht meer dan 10.000.000 H.A. onbekenden grond in Nieuw-Guinea in kaart, terwijl uitgestrekte terreinen in Java, Sumatra en Borneo zijn opgenomen. Toekomst-aspecten. De toekomst ziet er dus, ondanks de vele om standigheden van tegenslagen niet al te somber uit. Er ligt nog een zeer groot terrein voor nieu we werkzaamheden en uitbreidingen braak. Australië is een jong land, met ongekende enorme mogelijkheden. Het is bezig een tweede Amerika te worden. De luchtlijn JavaAustra lië heeft goede vooruitzichten en verheugt zich in de belangstelling van het Australische pu bliek. Hoe de resultaten van de onlangs ge opende verbinding op Saigon zal zijn, valt nog moeilijk te zeggen. Indien zij gunstig blijken, dan staat het als een paal boven water, dat Saigon geen eindstation van deze lijn zal blij ven; zoodra de politieke omstandigheden gun stiger zijn, hoopt men deze verbinding tot in China te kunnen doortrekken. In verband met de omstandigheden is natuurlijk van een lucht- verbinding tusschen Batavia en Tokio niets ge komen, alhoewel daar van beide zijde vol doende interesse voor is. JOHN S. ZODIJ. Ten onrechte verdachte schadeloos gesteld. Naspel van Echtelosche moordzaak. De raadkamer van de Arnhemsehe arron- dissements-rechtbank heeft een uitspraak gedaan in verband met de veel besproken Echteldsche roofmoordzaak, waarbij aan den Echteldschen orgeldraaier J. van B. een schadeloosstelling toegekend werd. Van B. werd namelijk kort na den moord op grond van valsche beschuldigingen van den eveneens aangehouden Echteldschen werklooze A. J. van T„ die eerst veel later verklaarde de wandaad zelf zonder hulp van anderen te hebben begaan, in voorloopige hechtenis gezet en daaruit tenslotte na on- veer vier weken ontslagen. Doordat zijn invrijheidstelling niet ge paard ging met een rechterlijke verklaring van zijn onschuld, bleven er nog steeds velen aan zijn onschuld bwijfelen. Aan dezen twijfei, die van B. nog dagelijks groote schade berokkende als hij met zijn draaiorgel door de Betuwe trok, is thans echter voor goed een einde gemaakt, door dat de rechtbank hem nu schadeloos gesteld heeft voor de gevolgen van de ondergane voorloopige hechtenis, welke schadevergoe ding natuurlijk alleen toegekend wordt in geval van onschuld. Hoeveelheid requisieten gestolen. Toen na het overlijden van mevrouw Esther de Boer-van Rijk het naar haar genoemde tooneelgezelschap ophield te bestaan, werden de tooneelrequisieten van het ensemble voor- loopig geborgen in een gemeente-opslagplaats 'p de vroegere Groentenmarkt aan de Mar kstraat te Amsterdam. Ween-dagmiddag wilden de erfgenamen van mevror v de Boer-van Rijk deze décors en al wat er bij behoort tezamen een groote hoe veelheid naar een andere bergplaats ver huizen. Toen zij in de opslagplaats aan de Marnixstraat binnenstapten, kwamen zij ech ter tot de ontdekking, dat zij niet de eerste be zoekers en zelfs niet de eerste deskundige be zoekers waren, sinds de eigendommen van het vroegere de Eoer-van Rijk ensemble daar op geborgen waren. Het bleek n.l., dat een groot gedeelte van de requisieten was weggehaald. Dit was met zorg geschied, want men miste b.v. alle décors van „De Hut" uit „Op Hoop van Zegen", alle witte pakken uit „Tropenadel" en meer costumes, die bij elkaar behoorden. Ook muziekin strumenten waren gestolen. De ontvreemde hoeveelheid décors, costumes enz. is zoo groot, dat er ze ker een flinke vrachtwagen voor noo dig is geweest om haar te vervoeren. Wanneer de diefstal heeft plaats gehad weet men niet, want men was sinds geruimen tijd niet meer in de opslagplaats geweest. Om den diefstal te kunnen plegen, heeft men de slo ten moeten forceeren. De waarde van het ge- stolene is niet zoo groot. Alleen voor iemand, die het gestolene kan gebruiken, hebben deze requisieten waarde. Van den diefstal is on middellijk aangifte gedaan bij de politie, die thans zal moeten trachten „De Hut" en de andere gestolen décors, costumes enz. op te sporen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5