Zeer geraffineerde inbrekers aan het werk. HET NIEUWE AVONDBLAD Geschilderde theekist deed dienst als brandkast £ell Herinnering. Paardensprong. „Banklicht" noch controle waren voldoende. Ernstig verkeersongeval in de De Rijpstraat. JAARCANC NO. 307 MAANDAG 31 OCTOBER '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Va ets., per maand 52V« cents, per kwartaal 1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOTJRENS' COSTER, MIJ. VOOR COURANT UITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 31079L r-ratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200—, belde leden duim 1100—een lid duim ƒ50—, alle leden wijsvinger ƒ60 L of twee leden wijsvinger 25—alle leden anderen vinger ƒ15—, een of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15— Opvarenden van vlsschers-, marlnevaartutgen enz fmn_ bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben S 'afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het was de vorige week om precies te zijn: een eeuw geleden dat de Fransche 5:P"nonist Georges Alexandre César Leopold Ift te Parijs geboren werd en een kort leven dat veel vreugde en veel leed bracht, L' zijn draad plotseling afknapte op het inblik, waarop het zijn hoogtepunt had '"reikt. Want de aardsche glorie, aan Bizet's lm verbonden door de schepping van zijn Lra Carmen is te laat gekomen om door v m te worden genoten. Hij stierf drie maan- de première te Parijs, die een misluk tewas. Dat is een heel droeve herinnering. Velen hebben beweerd dat deze diepe teleur- «ieiling zjjn dood veroorzaakte, althans ver- vastte. Anderen onder zijn tijdgenooten heb- v-n het ontkend: de waarheid zal wel nooit 4 zekerheid kunnen worden vastgesteld. Het geslacht kan zulke roerselen van de men selijke ziel niet meer peilen. Maar als Bizet ËCh bewust was dat hij waarlijk een groote schepping' had volbracht, en dat schijnt zoo «eest te zijn, kan hij zijn vertrouwen in jen latere erkenning van zijn werk niet ge- verloren hebben. Te minder ómdat hij relfsin zijn korte levenhij was 36 toen hij j'iieri de grilligheden van de publieke gunst "al ruimschoots had ervaren. Ais negentienjarige had hij, korten tijd te Rome vertoevend, zijn eerste opera's Don Pro- (opio en La guzla de l'emir en de ouverture L chasse d'Ossian al geschreven. Vijf jaar later, in Parijs, oogstte de opera Les pêcheurs ie perles een matig succes dat later tot een veel grooter waardeering zou aangroeien. Zij staat nu nog steeds op het internationale repertoire en „de Italianen" hebben haar ver leden jaar nog in Amsterdam opgevoerd. La jolie fille de Perth kreeg evenmin een zeer Kime ontvangst bij haar eerste verschijning In 1867; het jaar van de Wereldtentoonstel ling die gansch Europa naar Parijs lokte en de apothéose van den praal van het Tweede Keizerrijk werd, dat toen reeds in al zijn voe gen kraakte. Bizet's werk legde het af bij de vröolijke oppervlakkigheid van Jacques Offen bach's operette La Grande Duchesse de Gé- loistein, die het succès fou van het Tentoon stellingsjaar werd. Een gevaarlijk succes, want zij bespotte de hoogwaardig- en doorluchtig heden aan de kleine Duitsche hoven en Bis- marek, ais gast van den Franschen Keizer, zat met een grimmigen glimlach van „Wacht maar" in zijn loge. Drie jaar later zou hij toe slaan. Djamileh (1872) bracht Bizet nog niet veel erkenning maar zijn muziek, bij Alphonse Daudet's tooneelstuk l'Arlésienne werd einde lijk zijn eerste groote overwinning op het Pa nische auditorium. Zijn tweede suite l'Arlé sienne, de suites Roma en Jeux d'enfance, drie symphonieën en de ouverture Patrie bevestig den dit. Daudet's tooneelstuk is nu vrijwel vergeten maar de beide l'Arlésienne-suites ontbreken geen enkel jaar op de programma's onzer orkesten en als straks Eduard van Bei- ami het derde Jubileums Feestconcert van de 5.0. V. komt leiden, zal hij er weer een vier- ia! fragmenten van uitvoeren. Die brillante, pittige, kleurige muziek van het Zuiden van Frankrijk, die mij van den zomer nog zoo sierk in herinnering kwam toen ik te Arles vas - waar de tragedie van een ander kun stnaar, Vincent van Gogh, zich kort na Bizet's dood zou voltrekken was als een voorbode van het wonder Carmen. hat is zij tot op den huidigen dag gebleven te vreemde, hevige Spaansche episode in •ransche sfeer getoondicht, altijd weer aan- Kjpend en boeiend door haar rhythme en &ur, haar prachtige melodieën, haar sterke corspronkelijkheid en voortal haar krachtige, tósende vitaliteit. Cannen „stond tusschen w grand opéra en opéra comique in". Zij was to 1875 een te onverwachte verschijning. Een a de Fransche pers wel zeer ongewoon puri tanisme had haar tevoren als onfatsoenlijk ^brandmerkt. Al deze dingen werkten blijk- i®ar 5amen tot de mislukking bij de première, •toar ook nu nog voelt de muziekminnende f?nsch deernis bij de herinnering aan den .ongen componist, die dien nacht wanhopig «or de Parijsche straten doolde, vergezeld Cöör een enkelen vriend die hem troost en ted poogde bij te brengenaan den Mepper van een onsterfelijk vitaal meester- wiens zwakke lichaam drie maanden i Bougival den strijd zou opgeven. On- rmddellijk daarop volgde de storm van geest- --'h. te Berlijn ingezet, die Carmen door de Bbsche wereld vergezellen zou. herinnering aan BizetVoor velen ter is dit ook een oogenblik van herinne- •®g aan Carmen, dat wij hoogstens nog eens SI Kalianen in Amsterdam kunnen gaan ïiggS Biaar dat jong Nederland in ons operaloozê land eigenlijk alleen uit pigmenten, enkele aria's en piano- ^npties zoo'n beetje vagelijk kent. Wij an?iv i treurig verstoken geraakt van de ^aal-dramatische kunst die in den opera- lichaamd. Daaraan herinnert de ""ig van Bizet's leven en werk ons ook. R. P. (Een nieuw wereldrecord hoog springen voor paarden is gevestigd door kapitein Gutierrezdie te Rome met Osoppo 2.44 Meter hoogsprong). Athleten springen kranig hoog, Soms boven de twee Meter, Een paard, dat hoeft nu geen betoog, Doet het nog l^el wat beter. "Daar heeft me toch zoo'n spring in 't veld, Een paardensprong genomen, Die als nieuw wereldrecord geldt Vertoond, in 't oude Rome. Osoppo onder Gutierrez, Om man en paard te noemen. Kan zich op dit fameus succes In een tournooi beroemen. De mensch zal nog wel niet zoo vlug Twee vierenveertig springen En dan met iemand op zijn rug, Daar valt niet naar te dingen. Met slechts één enkle paardekracht Van pezen en van spieren, Heeft het die tour de force volbracht, Dit nobelste der dieren. Misschien vindt u dit niet veel waard, O.p 't punt van spdrtsensatie, Maar Pegasus, 't gevleugeld paard, Groeit in die prachtprestatie. P. GASUS. IJMUIDEN Er kan nog meer visch naar België worden uitgevoerd. Maar Belgische „taksen" en Nederlandsche heffing belemmeren den handel. Een vergelijking van de cijfers van invoer in België door de drie voornaamste invoer- landen: Nederland, Denemarken en Noorwe gen over de jaren 1936 en 1937 doet zien, dat Nederland zijn positie zal kunnen handhaven en zelfs verbeteren, indien de handel door ge- regelden aanvoer en concurreerend prijspeil in de gelegenheid wordt gesteld dit eens zoo aanzienlijke afzetgebied te blijven voorzien, aldus lezen we in het jaarverslag van de IJmuider Vischhandel Vereeniging. In 1936 was de gemiddelde prijsnoteering van Nederland en Denemarken gelijk, terwijl die van Noorwegen aanzienlijk lager was. Nu bleef weliswaar In 1937 Noorwegen ten op zichte van België het goedkoopst exporteerend land, doch Nederland was op verschillende tijden in de gelegenheid om althans aan de Deensche concurrentie het hoofd te bieden. De import vanuit Denemarken liep aanzienlijk terug die vanuit Noorwegen bleef vrijwel ge lijk, terwijl de Nederlandsche invoer een voor uitgang aanwijst, zij het dan slechts van 7%. Voor het behoud en de verbetering van on zen export naar België is ruime en geregelde aanvoer van daarvoor geschikte vischsoorten dringend geboden. De „verre visscherij" kan zeer zeker van aanzienlijke beteekenis worden, indien de kwaliteit van de hierdoor verkregen aanvoer verbeterd wordt, en deze aanvoer re gelmatig plaats vindt. Indien aan deze voorwaarden kan worden voldaan, dan zal het cijfer van onzen export naar België aanmerkelijk op te voeren zijn. Men neme slechts in aanmerking dat het voor 1937 aan Nederland toegewezen contingent 8.500.000 k.g. bedraagt, doch slechts voor 24% werd uitgeput. Het streven van België naar zelfvoorziening, de handhaving der minimummaten, het in voerverbod van tong, zoowel als de verkapte invoerrechten in den vorm van „overdracht taks" en „taxe de licence", al deze bestaande belemmeringen maken den strijd voor de ex- porteerende handelaren zwaar, en rechtvaar digen het verlangen, dat althans in eigen land voor den export eventuëele bezwaren uit den weg worden geruimd. Zeer te bereuren is dan ook, dat de van Ne derlandsche zijde ingestelde heffing van f0.30 per 100 k.g. nog steeds gehandhaafd bleef. De last van deze extra-heffing wordt terdege ge voeld, terwijl noch het nut, noch de noodzake lijkheid er van kan worden ingezien. Ten einde onzen export naar België te vergemak kelijken, dient gevolg te worden gegeven aan ons dikwijls herhaald verzoek, om opheffing van deze belemmering. Teleurstellend is ook, dat de in het verslag jaar gedane stappen, evenals de vele pogin gen door den handel in den loop der jaren ondernomen, om langs departementalen weg een opheffing van die maatregelen te verkrij gen, welke den invoer in België bemoeilijken, steeds zonder resultaat bleven. De handel is dan ook tot de slotsom gekomen, dat verbete ring van onzen uitvoer slechts te bereiken is, indien tegenover het Belgische standpunt ten aanzien van visch, door Nederland een gelijke houding wordt aangenomen, met betrekking tot een artikel, aan welks uitvoer naar Neder land de Belgische Regeering veel gelegen is. Om den meestertitel dammen. A.s. Zaterdag zal te Amsterdam de eind strijd. om den meestertitel aanvangen. Na een lange reeks voorwedstrijden in de verschillende districten, zijn de volgende spe lers bekend, die zich in het eindtournooi plaatsten. Voor Noord-Holland: J. J. H. Mertens, ter wijl de tweede speler niet bekend is. Vermoe delijk is dit H. de Boer van D.C.IJ. A. Jarg, Almelo, P. Kleute en Brandhof, Den Haag. A. Vos, Hilversum, J. Stahlberg, Amsterdam. Ook de tweede candidaat van het district Amsterdam is nog niet bekend. In totaal ne men dus acht spelers aan de competitie deel. Er wordt gespeeld met een tempo van 25 zetten per uur. De eerst-aankomende van dit tournooi ver werft den titel van meester en is gerechtigd in het a.s. tournooi om het kampioenschap van Nederland uit te komen. Aan boord van het oorlogsschip „Kogalniceanu" wonen koning Carol en kroon prins Michael de manoeuvres van de Roemeensche vloot bij. Links op de foto dc bevelhebber der Roemeensche vloot, admiraal Barbcncanoc. „Zij bouwden een tent". .Voorzichtigheid is de moeder van de por- celeinkast", moeten de inbrekers gedacht heb ben. Nog waren zij niet tevreden. Op de brandkast zetten zij een leuningstoel en over het heele geval legden zij het vloerkleed. Na op deze wijze een „tent" te hebben gebouwd en alles voldoende „verduisterd" was, kon het eigenlijke zware inbrekerswerk beginnen. Met een carbidtoestel, een zuurstof cylinder en een snijbrander hebben zij de kast geopend en, al zal het geen gemakkelijk werk zijn ge weest, het lukte. Zij hebben geen bankpapier gevonden, daar dit des avonds altijd door den eigenaar wordt meegenomen naar een veiliger plaats. Wel troffen zij een belangrijk bedrag aan antieke gouden en zilveren munten aan. benevens een vrij hoog bedrag aan gangbaar goud en zilver geld uit alle landen. Hoe groot dit laatste be drag is, kon de eigenaar Zondag nog niet op geven dit zal pas mogelijk zijn na nauwkeu rige berekeningen. Van de antieke munten had hij een lijst. Het carbidtoestel, dat naast het zuurstof apparaat noodig is voor den snijbrander, werd op de derde verdieping van het gebouw aangetroffen in het atelier, dat een kleerma ker in gebruik heeft. De inbrekers hebben daar ook een bezoek gebracht, doch voor zoo ver bekend, wordt daar niets vermist. Het carbidtoestel is een stevig, groen geverfd ton netje van eigen maaksel van 30 a 40 c.m. hoog met twee koperen kranen. De inbrekers heb ben hun zuurstofapparaat mee teruggenomen, zoodat de politie hieraan geen spoor kan vast knoppen. Ook andere sporen zijn niet aange troffen. De Noordhollandsche bank is tegen inbraak verzekerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat de thee kist in den kelder vermoedelijk groen geverfd is, want Zondagmorgen was de verf nog nat. Schilders zijn bezig het perceel van buiten te verven en in den kelder en in de gang ston den eenige potten verf, maar groene verf was er niet bij, zoodat de nachtelijke bezoekers deze waarschijnlijk zelf hadden meegebracht. Deze „kraak" in de N.-Holl. Bank lijkt veel op een inbraak die korten tijd geleden in een fotohandel aan de Jozef Israëlskade te Am sterdam is gepleegd. Krasse „kraak" aan het Damrak te Amsterdam. Een buitengewoon brutale inbraak is in den nacht van Zaterdag op Zon dag gepleegd in het kantoorgebouw van de Noordhollandsche Bank, een wisselkantoor gevestigd aan het Dam rak 24 te Amsterdam, waar de daders een belangrijke buit aan gouden en zilveren munten en antieke geldstuk ken bemachtigden. Op nog geen vijf minuten afstands van het politiebureau Warmoesstraat hebben eenige inbrekers het staat wel vast, dat dit geen werk van één man is geweest hun slag ge slagen. De inbraak is des te brutaler wanneer men bedenkt, dat het gebouw van het wissel kantoor, waarvan de heer H. Rechter direc teur is, gelegen is aan één der drukste wegen van Amsterdam, waar practisch gesproken dag en nacht verkeer langs gaat. De ontdekking. Zondagochtend tegen half tien ging de heer Rechter in gezelschap van vrouw en kinderen naar het station. Hij wilde voor een familie bezoek per trein naar Rotterdam. Van dit prettige .uitstapje zou niet veel komen. Vóór hij naar het station ging wilde hij nog even een kort bezoek aan zijn zaak brengen. Even iets halenvrouw en kinderen wachtten buiten. Een oogenblik later kwam de heer Rechter opgewonden buiten. Inbrekers hadden zijn kantoor be zocht, de brandkast was opengebro ken, de inhoud, een groot bedrag aan gangbare zilveren en gouden binnen- en buitenlandsche geldstukken en bo vendien een kostbare verzameling an tieke gouden en zilveren munten ter waarde van plus minus 1200 bleken verdwenen te zijn. „Vakwerk". De inbrekers zijn bijzonder slim te werk ge gaan, waardoor zij den nachtwacht van de maatschappij, waarbij het kantoor is aange sloten, om den tuin hebben geleid. Het wisselkantoor heeft vóór, aan de Dam- rakzijde, tweè étalages, gescheiden door een deur, waardoor het publiek toegang heeft tot de hal, waar zich de loketten bevinden. Over dag worden in de étalages vreemde bankbil jetten, munten enz. uitgestald, en op borden worden de wisselkoersen aangegeven. Het pand heeft evenwel nog een voordeur, n.l. naast de linkerétalage. Deze deur geeft toegang tot een lange gang, die dus in de geheele lengte langs de kantoorlokalen loopt. Aan het einde bevindt zich de trap naar de bovengelegen verdie pingen. Maar aan het einde van die gang is ook een trapje van enkele treden naar de kelders onder het gebouw. De kelders waren afgesloten door een deur met een heel een voudig hangslot, dat zelfs zonder inbrekers werktuigen wel kon worden geforceerd. De dieven zijn de tweede deur aan de straat bru taalweg binnengeloopen. Deze deur is hoogst waarschijnlijk los geweest. De kelderdeur was in een wip geforceerd. Vloer uitgezaagd. In den kelder gekomen begon voor de in brekers het eigenlijke „werk". Zij hebben uit den kelderzolder, die den vloer van de kan toorlokalen vormt, een keurig vierkant stuk gezaagd. Zoo kwamen zij in het kantoorlokaal dat vlak achter de loketten is gelegen. Zij hadden het gat vlak vóór de kachel gezaagd, zoodat de aschla naar beneden in den kelder terecht kwam. Dit was voor de nachtelijke bezoekers echter geen bezwaar. Zonder veel moeite waren zij in het kantoor van de Noord hollandsche bank gekomen, doch het moeilij ke werk moest nu nog komen. In dit voorste kantoorlokaal staat de brandkast met de door. de inbrekers begeerde buit. Boven die brandkast brandt echter 's nachts een z.g.n. „banklicht" en van de straat af is door de glazen toegangsdeur heen deze brandkast te zien. De controleerende nachtwaker werpt dus zoo nu en dan een blik naar binnen om na te gaan of alles nog in orde is. Theekist als safe. Daarmede hadden de inbrekers, die blijk baar van de situatie de noodige studie hadden gemaakt, rekening gehouden. Zij hadden een theekist, meegenomen, die ongeveer dezelfde afmetingen heeft als de brandkast, alleen is de kist 80 cm. hoog en ongeveer 10 cm. lager dan de kleine, maar stevige safe. In den kelder hadden de nachtelijke bezoekers de kist keu rig groen geverfd en om het effect nog te verhoogen en de kist bedriegelijk veel op de brandkast te doen gelijken, hadden zij met behulp van ijzerdraadjes en zilverpapier een „verzilverden knop" aan de kist gemaakt. De kleine brandkast werd naar het vertrek achter het kantoor gesleept en op de plaats waar enkele minuten tevoren de brandkast nog troonde werd de groene theekist neerge zet. Om de hoogte gelijk te maken zetten de fantasierijke inbrekers het nieuwe meubel op een paar boeken. Boven op de pseudo brand kast werd voorzichtig de schrijfmachine ge zet, die ook op de echte brandkast had ge staan. Het geheel was zoo bedriegelijk nagemaakt, dat zelfs de politie, toen zij Zondagochtend in het kantoor kwam, niet direct het bedrog be merkte. Toen de inbrekers zoover met hun camou flage waren gevorderd en de echte brandkast naar de achterkamer was vervoerd, schoven zij de gordijnen tusschen vóór- en achterkan toor dicht. Ook de gordijnen voor de achter ramen, die uitzicht geven op een rommelig binnenpaatsje, werden dichtgeschoven. Motorrijder met duopassagier onder een auto. Zaterdagavond omstreeks 7 uur vond op den hoek van dc De Rijp straat en dc Willem Barendszstraat een ernstige botsing plaats tusschen een auto en een motorrijwiel, waarop waren gezeten de gebroeders Martens, wonende in de De Rijpstraat, resp. 18 en 12 jaar oud. De oudste der broers, die stuurde, wilde, uit de Kennemerlaan komende, door de De Rijp straat naar huis rijden. Op het kruispunt kwam een auto uit deze straat en door een misverstand, waarbij wellicht ook zenuwach tigheid een rol speelde, botste de auto tegen het motorrijwiel aan. Het motorrijwiel werd een eind door den auto voortgeduwd, doch door krachtig te remmen wist de bestuurder van den auto te voorkomen, dat de wielen van den auto er over heen gingen. De botsing was echter hevig. De bestuurder geraakte met zijn rechterbeen tusschen den auto en het motorrijwiel bekneld, met het gevolg, dat dit been op twee plaatsen brak. Zijn broer kwam er met eenige lichte verwondingen af. Onmiddellijk na het ongeluk schoten oog getuigen toe om den bestuurder te helpen. Sooedig kwamen ook dr. Rutten en de heer Bakker van E.H.B.O., die den bestuurder de eerste hulp verleenden, waarna hij naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk werd overgebracht. Naar wij vernemen is zijn toestand thans redelijk wel. Het tamelijk nieuwe motorrijwiel werd ern stig beschadigd. VELSEN Najaarscollecte voor de t. b. c.- bestrijding. Bracht ruim zestig gld. meer op dan verleden jaar. J.l. Zaterdag werd de laatste collecte ge houden ten bate van de Ver. t. bestrijding der Tuberculose en wel in Santpoort. De totale opbrengst dezer najaarscolleccte was f530.71, tegen f467.48 verleden jaar. zoodat de opbrengst thans ruim zestig gulden hooger was. SCHOUW OVER DE WATEREN. Burgemeester en wethouders brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voor het Noorde lijk- en middendeel der gemeente (Velsen-N., Velsen en Driehuis) op Maandag 14 November en voor het Zuidelijk deel (Santpoort en Santpoort-Station) op Dinsdag 15 November. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een tweede feestconcert en wel op Woensdag 2 November a.s. De dirigent is Frits Schuurman; de solist is Hans Bijvanck, de vroegere con certmeester der H.O.V.. Deze zal o.m. voordra gen het Vioolconcert van Johannes Brahms.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1