I ps Nederlandsch-Duitsche [rans£erovereenkomst Rubriek voor Vragen Litteraire Kantteekeningen. LUIDSPREKERS Tevredenen en ontevredenen „ïpuwe transferovereenkomst tus- E ian ons land en Duitschland heeft ÏÏds aan velerlei kritiek blootge- tóan Waar schuilen de tevredenen in de ontevredenen te vinden? In t^SSrp geval is de scheidingslijn vrij i<raan te geven. Zij toch, die zullen van de extra-uitvoercontingenten ^":?Secht tegenover de verdedigers der Vvpcifieke kapitaalsbelangen. Laatstge- achten zich in hunne belangen ge- 5 Hoe zit de vork nu evenwel in den nieeh zoo ingewikkelde materie als •fif!hPt niet gemakkelijk een en ander in 535 t en begrijpelijk overzicht samen te m zullen daartoe een poging doen. r overeenkomst is, voor zoover de 36 re vorderingen op Duitschland en Mj! -v betreft, geldend tot 30 Juni 1941 en 'ï:e? necember 1939 voor zoover betreft de 31 Duitsche en Oostenrijksche leenin- rentetransfer-overeenkomst is in pien gesplitst. Het eerste deel heeft in «de --~ betrekking op de langloopende «orderingen op Duitschland en het -'^Toostenrijk, waaronder eveneens res- gemeentelijke leeningen en parti- taerdngen voor zoover deze niet in het gedeelte zijn geregeld. In dat laat- ^Lglte zijn de regelingen opgenomen !i 7 a Dawes- en Youngleeningen en de leeningen van het voormalige Oos- Voor obligaties, hypotheken en lang- te leeningen van anderen aard is de '^ïnsfer (overdracht) vastgesteld op 3 ''Trmmtm (vroeger 3pet.) en worden beschikbaar gesteld 1% pet. z.g. -1 irten A (vroeger 2 pet.) Deze mar- «n OP naam' zi;|n niet verhandeI- kunnen in de practijk feitelijk slechts rf,5 worden ter betaling van reis- en -Sasten in Duitschland. lidenden op aandeelen worden tot 3 pet. Je in contanten overgedragen en voor rJnrocent dividend wordt 1/4 pet. extra •mtanten overgemaakt tot een maximum sU pet Tot dusverre ontvingen de aan- ÏStters ook Vh pet., doch daarne- •r' 2 pet. Holland-marken. Deze laatste vervallen omdat de aandeelhouders f/;tofc 3i/2 pet. in contanten kunnen ma- tegenover obligatiehouders slechts maxi- lïfworden huren èn pachten uit - volgens de nieuwe regeling voor HANDSCHOENEN g iedere kwaliteit en maat. ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Med.) 70 pet. in contanten overgemaakt (vroeger: 80 pet. in contanten plus 20 pet. in Holland Marken A.) Deze 20 pet. worden nu voor hu ren en pachten niet meer beschikbaar ge steld, doch betrokkenen hebben de gelegen heid uit de bruto-ontvangsten hunner objec ten vooraf in Marken eventueele belastingen, reparaties, administratiekosten en persoon lijke reiskosten te betalen. Het gedeelte, het welk in Duitschland niet besteed wordt van de bruto-ontvangsten kan bij de „Konver- sionskasse" gestort worden, waarna 70 pet. in contanten in Nederland beschikbaar wordt gesteld. Teneinde de bedoelde transfer mogelijk te maken, waarvoor circa 30 millioen gulden noodig is, worden uit het provenu van spe ciaal daarvoor gereserveerden invoer gelden beschikbaar gehouden. De regeling voor de Dawes- en Younglee ningen is onveranderd gebleven (3'/° pet. in contanten en 2 pet. in Marken). Deze trans fer-rente is niet verminderd. Het belang van ons land bij deze leeningen is vergeleken bij dat van Engeland betrekkelijk gering. Aan gezien Engeland de rente op deze leeningen ongewijzigd wenscht te handhaven, zou dit land het zeker niet als een vriendschappelijke daad beschouwen, indien Nederland op eigen houtje in een verlaging dezer rente zou toe stemmen. Voor zoover de Oostenrijksche leeningen be treft werd een overeenkomst gemaakt, gelijk aan die tpsschen Duitschland en Engeland. De Duitsche regeering zal de Nederland- sche Regeering volledig schadeloos stellen voor hetgeen zij uit hoofde der door haar verleende garanties zal moeten betalen. Gedurende den tijd tot het op 30 Sep tember vervallen transferverdrag werd aan de Duitsche Reichsbank uit de clearing y2 pet. extra in vrije deviezen ter beschikking ge steld. Deze regeling is niet gehandhaafd; het daarvoor beschikbaar komende bedrag ad circa 1 millioen gulden is aan de algemeene clearingspositie ten goede gekomen. Het resultaat der verminderingen van ge transfereerde renten, dividenden, huren en pachten is, dat een waarde van circa 5 mil lioen gulden van den Duitschen invoer in ons land is vrijgekomen. Ten deele is dit bedrag gereserveerd om den achterstand in de clearing in te loopen, terwijl daarnaast bo ven de algemeene betalingscontingenten eeni- ge verhoogingen werden toegekend ten be hoeve van den export van druiven, versche groenten, vruchtenpulp, boter, kaas, boom- kweekerij producten en Indische tabak. Daar schuilt nu de bron van geoefende kri tiek; daar staan de beleggers-belangen tegen over de exporteurs-belangen. Beide groepen verdedigen uit den aard der zaak hun belan gen. De rentetrekker is van oordeel dat de exporteur te zijnen koste is bevoordeeld. De transfer-crediteur acht zich weder geampu teerd; hij acht zich te behooren tot de steeds offerende groep. De toewijzing van extra- uitvoer-contingenteii' zou geschieden ten na- üeele van de kapitaalbelangen. Neen, aldus de exporteurs, de Regeering heeft bij de nieuwe regeling gepoogd de verdeelende rechtvaar digheid beter te betrachten dan deze onder de oude overeenkomst in acht was genomen. Zij heeft thans eenigeraiate medegewerkt om de levensnoodzakelijkheid van den tuinbouw in ons eigen land door middel van export verruiming te steunen. Dient daarbij geen aandacht besteed te worden aldus deze tuinbouwgroepen aan het feit, dat de rente trekkers voor niet - minder dan drie jaren vei lig gesteld zijn, onverschillig hoe de stand van de clearing zich tot 30 Juni 1941 zal ontwikkelen? En hebben de bezitters van Duitsche effecten e.d. nog niet altijd een be voorrechte positie doordat eventueele verdere nieuwe tekorten op de clearing gedurende de eertvolgende drie jaren uitsluitend op de rug gen der exportbelanghebbenden zullen worden afgewenteld? Bedenkt men daarbij, dat de in voer uit Duitschland zich nog steeds in dalende richtig ontwikkelt, dan valt niet te ontkennen, hoe men deze uiterst ingewikkelde en teere aangelegenheid ook bekijkt, dat de kwade kansen zeker aan de zijde der expor teurs gezocht moeten worden. MOLLERUS. 2. Als mevrouw haar niet uitbetaalt, tot wien moet zij zich dan wenden? ANTWOORD: 1. Op een week loon. 2. Tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 39, Dinsdagavond 7.30 uur. RECEPTEN. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaatsVragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden zoorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. All&en die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Ik heb last van drie boomen in den tuin van mijn buurman, die het zonlicht bene men en ook maken dat de schoorsteenen in mijn huis niet goed trekken. De boomen zijn onge veer 16 meter hoog en beslaan de geheele breedte van mijn tuin. De eigenaa.r en bewoner heeft herhaalde malen toegezegd de boomen te zullen laten snoeien maar doet het niet. Wat kan ik nu doen? ANTWOORD: Als ze veel ovei-hangen kunt gij de overhangende takken zelf afsnijden. Staan ze dichter dan 2 M. van de scheidslijn af dan kunt gij verwijdering eischen, anders is er weinig aan te doen. VRAAG: 1. Als een dagmeisje dat van 9 tot 3 bij mij werkt, 3 weken ziek is geweest, op hoe veel weken loon heeft zij dan recht? VRAAG: Hoe krijg ik den rand van mijn don- kerblauwen vilthoed weer eenigszins stijf? ANTWOORD: Strijken onder een natten doek. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vuil- en vet vlekken uit eikenhouten stoelen? 2. Hoe verwijdert men inkt uit een pluche ta felkleed? (Water met ammoniak heeft niet ge holpen). 3. Hoe kan men het beste een wollen of stof fen jurk wasschen? ANTWOORD: 1. Met warm sopje afboenen, daarna met warme soda-oplossing afsponsen, en vervolgens nog eens sponsen met koud water. Den volgenden dag met witte was in- èn uitwrij ven. 2. De vlek met heet water betten en afsponsen. daarna het overtollige water met zeemleeren lap verwijderen en dan op de vlek citroensap drup pelen. Zoo noodig herhalen. 3. In waschbenzine. Voorzichtig met vuur! VRAAG: Hoe kan lk een wit linnen regenjas reinigen? (gummi van binnen en afgezet met donkerblauwe biezen en een donkerblauwe kraag en knoopen). ANTWOORD: Dat kan alleen door een vakman gedaan worden. Brengt u de jas naar een goede stoomerij. VRAAG: Hoe maak ik beige schoenen zwart? ANTWOORD: Met schoensmeer. Wilt u ze echter geverfd hebben, dan doet u het verstan digst zulks in een speciale ververij te laten doen. VRAAG: Hoe wasch en strijk ik een tafzijden japon? ANTWOORD: Dat kan door een leek niet goed gedaan worden. Brengt u de japon naar een stoomerij. VRAAG: Een zuiver wollen kleed heb lk ge reinigd en met waschbenzine behandeld. De kleuren blijven echter vaal. Wat moet ik doen om de kleur weer op te halen? ANTWOORD: met koud water waarin een scheutje mierenzuur is gedaan met harden bor stel afschuieren. VRAAG: Hoe kan ik een oude thee- of koffle- vlek uit wollen weefstof (gekleurd) verwijderen? ANTWOORD: Met heet water goed afsponsen. daarna nog eens met koud water waarin wat mie renzuur is gedaan. ANTWOORD: Regelmatig spuiten met flit. In naden en kieren kunt u wat fijngestampte thymol-kristallen doen. men die liefst missen, wat natuurlijk niet zeg gen wil dat de klassenstrijd niet een kunste naar zou kunnen inspireeren. Maar als een schrijver zijn figuren pathetisch laat worden in termen die niet van hen, doch alleen van hemzelf kunnen zijn, loopt het kunstwerk ge vaar billijk maatwerk te worden en het zou jammer zijn, zoo A. M. de Jong zich daarvoor niet wist te behoeden. Hoe weinig er in dat opzicht noodig is om al duf te schijnen bewij zen de dialogen tijdens de hier geschilderde staking, het verhaal van het dienstmeisje en den student, de verwijten aan de „bourgeoisie" enz., die in een hedendaagschen roman toch al erg aftandsch aandoen en ook van het standpunt van den proletariër gezien oude kost uit een lang verleden moet schijnen. Ik heb een te hoogen dunk van de tegenwoordige ontwikkeling van de arbeiders om niet te vreezen dat ze dit enthousiasme van Merijn- tje's geestelijken vader maar matig zullen waardeer en, en zijn tegemoetkomendheid in de schildering hunner nobele qualiteiten niet op den gewenschten prijs zullen stellen. Met dat al heeft dit boek ook veel oprecht geslaagde stukkenwat van een auteur als De Jong niet in het minst bevreemden kan. Hij is niet de eerste die de pracht van de Rotterdamsche haven en het leven van de werkstad beschreef en ook hij doet dat zoo onder de bedrijven door uitmuntend. Maar in zijn figuren is hij naar mijn inzicht te ge wild eenzijdig gericht in dit deel, om er als werk van kunst onverdeeld van te kunnen ge nieten. Een vreede dame noemden wij mevrouw Amelie, die in het voor-Rotterdamsche ge deelte zulk een interessante activiteit ver toont. Met den ouden Alexander Verheul zou men kunnen vragen „Zijn er zoo?" en met hem en met A. M. de Jong het antwoord ge ven: „Zoo zijn er". In ieder geval is zij in haar perversiteit een verschijning, die den mensch van vandaag meer zou kunnen inte resseeren dan de dialogeerende havenarbei ders uit het vervolg, die reeds tot het verleden schijnen te behooren. Men mag benieuwd zijn naar hetgeen de heer De Jong verder met Merijntje gaat be ginnen. Hij heeft nu eenmaal onze belang stelling verworven. J. H. DE BOIS DIVERSEN. VRAAG: Wat doet Maatsch. ITulpbet., wanneer :n gesteunde overlijdt en er blijft van door zijn familie ontvangen geld uit begrafenisfonds of levensverzekering, na aftrek van de begrafenis kosten, bijvoorbeeld 250 over? Wordt dan door M. h. daarop beslag gelegd, geheel of gedeelte lijk? ANTWOORD: In het algemeen kan worden gezegd dat M. H. aanspx-aak op dat geld maakt. Maar er kunnen zich omstandigheden voordoen, waardoor dit niet kan. Wanneer bijvoorbeeld een bepaald persoon als begunstigde is aangewezen. IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Catharina Duyvis IJm. 60. Vangst: 60 man den schelvisch, 200 m. braadschelvisch, 25 m. platvisch, 70 m. gul en kabeljauw, 80 m. makreel, 70 m. radio. 20 m. varia, totaal 525 manden, benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Mary IJm. 19. Vangst: 20 manden schel visch, 130 m. braadschelvisch, 50 m. radio, 260 m. makreel, 70 m. gul en koolvisch, 20 m. platvisch, 10 m. varia, totaal 570 manden be nevens 80 stuks stijve kabeljauw en 10 stuks stijve leng'. Martha IJm. 165. Vangst: 20 manden tong en tarbot, 25 m. groote schol, 75 m. kleine schol, 50 m. wijting en gul, 5 m. schelvisch, totaal 175 manden. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden vertrok de Eli Chenivière IJM. 161. Op zekeren dag nam de vrouw het besluit naar de oude heks toe te gaan en die om raad te vragen. Toen zij de heks had gevonden, ze: „O, ik zou zoo graag een klein kind willen hebben. Wilt U toe niet zeggen, hoe ik daaraan moet komen?" „Dat zal wel gaan!" dan zult U kraste de oude vrouw. „Hier hebt U een graankorrel. Neen, bekijk hem maar niet. Het is er niet zoo één, als die op de akkers groeien, of zooals de kippen die als voer krijgen. Deze korrel is een heel andere. Plant hem maar eens in een bloempot met aarde, wat zien!" "Dank, duizendmaal dank", zei de vrouw en zij haastte zich de 0ude heks als belooning eenige stuivers te geven. Direct daarna 26 haastig naar huis en plantte de graankorrel. Wat was gedrukt, precies als dat? Juist toen zij den bloempot wilde wegzetten, zag zij uit de graankorrel een bloem groeien. Net een tulp.Alleen gingen de bladeren van de bloem niet open. Die bleven stijf tegen elkaar ij jonge knoppen Wordt vervolgd Een knaap wordt man. Merijntje Gijzen's Jonge Jaren IY. door A. M. de Jong. Amsterdam, Querido. Wij kennen de plannen van den schrijver A. M. de Jong in geenendeele en weten dus niet of er na de vier boeken over Merijntjes jeugd en de vier andere over zijn jonge jaren, even omvangrijke beschrijving van zijn vol wassenheid en zijn grijzen ouderdom ons te wachten staat. Mocht dat echter het geval wezen, dan is er geen bijzondere schrander heid voor noodig om vrij groote artistieke on gelijkheid te voorspellen tusschen de schakels, die den keten gaan vormen. Daar ontkomt zelfs de knapste auteur niet aan, ook A. M. de Jong niet en men moet vreezen dat, zoo hij een nieuwen cyclus met bijvoorbeeld „Partij genoot Merijntje" zóu willen beginnen, zijn gansche positie tegenover zijn model een an dere zou zijn dan die van den zuiveren kun stenaar, die het kind Merijntje deed geboren worden. Aan het einde van het boek dat wij thans lazen is Merijntje, na eenige strubbeling met het eigen kinderlijk wezen, genaderd tot de sfeer waarin een bepaald maatschappelijk in zicht, beleden en verheerlijkt, de bron wordt voor 't geluk en d^ar dat inzicht te overdui delijk door den schrijver gepropageerd wordt in zijn model verliest hij wel iets van zijn ar tistieke onafhankelijkheid en Merijntje moet er iets van zijn echtheid bij inboeten. Merijntje wordt man in Rotterdam, waar heen hij is teruggekeerd uit Brabant na het onheil door „Het boze gerucht" gesticht en na een poos verblijf te hebben gehouden bij mijnheer Louis en zijn vriend Joris, twee men sch en, die in dit ondermaansche, ieder op zijn wijze, hun leven voorbeeldig leven als wijs- geeren en kunstenaars, en die van Merijntje wel iets meer willen maken dan het boeren- jochie dat den ,tuin van meneer Pastoor mocht schoonhouden. De inmenging eener zonderlinge dame mevrouw Amelie, Louis' zuster, maakt aan deze geestelijke opvoeding een einde. Merijntje wordt door het gedrag van mevrouw Amelie, een soort vampyr, we derom in de vrouwen teleurgesteld en keert huiswaarts naar de stad aan de Maas, naar zijn vader en moeder, broers en zusters, allen hard arbeidende menschen, terwöjl hij, nog met schoone verzen en goede ideeën over kunst en leven in den kop, zich in hun omge ving moet trachten thuis te voelen. Merijntje zou Merijntje niet zijn als hem dit niet prachtig gelukte. Hij wordt zelfs boot werker en traint zich in dat zware werk zoo geweldig, dat zijn groote broer Arjaen het tegen hem aflegt. Hij heeft een kameraad, gevreesd om zijn ruwe kracht door ieder, doch die voor Merijntje een beschermende gene genheid aan den dag legt. Hij krijgt zelfs een meisje uit duizenden, waarvoor zijn kameraad een hopelooze liefde koesterde, die hij terwille van Merijntje om hals brengt. Een staking in de haven brengt ook Merijntje in actie en zijn meisje staat naast hem, en zoo zien wij hen beiden ook op den omslag van dit nieuwe deel, in verrukking starend in zichzelf en over de prachtige rivier, met het visioen van een nieuwen dageraad voor den geest. Het is een beetje jammer dat wat ons in de schildering van Merijntje's jeugd heeft aan getrokken, de geromantiseerde natuurlijkheid van een onbedorven kind in een omgeving, waarin eeuwigdurende levensdingen op dich terlijke wijs doorvoeld en beschreven konden worden, een weinig verloren dreigt te gaan, nu de schrijver Merijntje brengt op een terrein waar een nuchtere belangenstrijd dient uit gevochten te worden waarbij dichterlijkheid en pathos echter aan beide kanten een ver dacht luchtje hebben. In een kunstwerk zou AAN DEN GROND GELOOPEN EN WEER VLOT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de binnenkomende stoomtrawler Delft IJM. 17 tegevolge van den dichten mist op den kop van de Visschershaven vastgeloopen. De trawler floot om assistentie, waarop de Stentor naar de Delft stoomde. Toen de sleepboot ter plaatse arriveerde was de trawler inmiddels op eigen hulp vlotgekomen. 'n Kwade kans..tt In uw wagen moet u niets wagen autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! uit Kennemerland 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) ENGELSCH DUITSCH. Gramm., Convers., Opl. Merc, en L.O. Briniostr. 14. (R.H.B.S.) IJm.O. Gevraagd een FLINKE JONGEN Velserduinweg 98, IJmuiden-O. Gevr. v. jongeman net degelijk KOSTHUIS, alles inbegr. Niet boven 8 p. w. Br. IJ 49 bur. van dit blad NET KOSTHUIS gevr. te Bever wijk. Geen beroeps. Br. onder no. B 1300 bur. van dit blad TE KOOP AGB. rolschuier, kin derwagen, kinderstoel, groot net w. kinderledikant je en gr. trap auto. Lippersheystr. 6, IJm. TE KOOP wintermantel 4.—. Tasmanplein no. 7. TE KOOP GEVR. een staande salon-gramofoon in behoorlij ken staat. Br. onder no. B 1301 bur. van dit blad STUDIEPIANO te koop, wegens pl.gebr. Elk aann. bod. Wijker- straatweg 35, Velsen Nrd. TE KOOP z. g. a. n. prima wringer m. dubb. standaard v. 23 voor 6.50. Alex. Bellstr. 49 INBOEDEL te koop, w.o. dres soir, ledikanten, lamp, stoelen, tafels, Philips luidspreker, over gordijnen, keukentafel enz. Lijs terlaan 31, IJm. Oost. Er was eene een vrouw, die dolgraag een zoontje of dochtertje II troetelen kon. Maarhet verlangen bleef steeds onvervuld. Wilde hebben, een klein, lief kindje, dat zij vei-wennen en ver- En hoe zij er ook over dacht, werkelijk raad schaffen kon zij niet. Dat kon er misschien maar éénde oude heks

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3