f ZWEMCLUB „HAARLEM" BESTAAT HEDEN 10 JAAR DE SCHAAKMATCH ALJECHIN-FLOHR Mijn kijk op het spe HET SECRETARIAAT VAN R.C.H. xG 31 OCTOBER 1938 Vandaag is het tien jaren geleden, dat de lïemclub „Haarlem" opgericht werd met 17 Ifctnen 1 adspirant-'lid. Acht jaren wisten de laren er de dames buiten te houden, doch in jst voorjaar van 1936 kwam een l'usie tot stand *t<ie Dameszwemvereeniging „Zignea", welke ireeniigneg 29 November 1937 geheel in „Haar- k' opgenomen werd. Es prestaties van de leden der ZC. „Haarlem" bogen zich al dadelijk in sterk stijgende lijn; eïs werden reeds in de eerste jaren nationale iaoioenschappen behaald: in 1931: 3 maal 50 l wisselslag-estafette (door A. J. v. d. Meer, vilen H. Kooy en C. Zeeman), in 1931, '32 en MOM. en 1500 M. vrije slag door Jan van Nbergen; in 1932: een tweede prijs op het rrrner 3 maal 50 M. wisselslag-estafette en in 155: een tweede prijs 1500 M. vrije slag door (Zeeman. ö:k in den Kring Haarlem behaalde „Haar- fcf vele fraaie overwinningen: zoo won de Iranclub vijf achtereenvolgende jaren (1931 lit en met 1935) den Stads-Editiebeker voor de tele prestatie van den Kring; daarna werd de teer niet meer verzwommen. Ging het de Zwemclub in het begin dus zeer ré. ook haar zouden de gewone meestal tij— Éjijke inzinkingen niet bespaard blijven, h de jaren 1936 en 1937 verloor „Haarlem" voor goed, soms slechts tijdelijk, verschei- ki beste krachten, zoodat de zwemprestaties tuiden, Het eerste polo-team degradeerde naar tweede klasse, terwijl de springers weinig ac- Kiteit aan den dag legden. Gelukkig voor „Haarlem" echter bracht het Naar 1938 haar nieuw licht. Het ledental sg en stijgt nog gestadig; verschillende be- rgrijke krachten wijden zich weer aan bet woog brengen der prestaties: de eerste polo- gil eindigde na eenigen tegenslag op de twee- plaats in de Zomercompetitie; „Haarlem" won stl7 van de 18 punten den Driekamp (met AR. en H.V.G.B.) in de Haarlemsche Sport- de adspiranten behaalden ook dit jaar het polokampioenschap van den Kring'; de jooonspringers toonen weer groote belangstel- H voor de plank, zoodat „Haarlem" indien cvoorteekenen niet bedriegen weer een goe s'- hjd tegemoet gaat. land heeft „Haarlem" haar jubileum reeds rv'ira op 15 October in hotel „De Leeuwerik", (Tpvond 6 November hoopt de Zwemclub ï«ter te jubileeren in het Sportfondsenbad Haarlem; aan dit zwemfeest zullen de C.N.B. e" de dames Caroen en v. d. Kerkhove dUstende hun medewerking verleenen. Het Bestuur van de Zwemclub „Haarlem". V. I. n. r. (zittend)J. M. Broekmeijer, voorzitter; Mej. Hermien Haase, tweede-secretaresse P. van Goor, secretaris. Staande C. Zeeman, penningmeester J. Veldhoff, viee- voorzitter A. J. van der Meer Jr., commissaris en J. de Brie, commis saris. GAAT NIET DOOR Zondagavond is aan het Centraal Station te Amsterdam de Tsjechische schaakmeester Salo Flohr, een der deelnemers aan het A.V.R.O.-tournooi, aangekomen. Flohr, die vergezeld was van zijn echtgenoote, werd ver welkomd door den leider van het A.V.R.O.- tournooi, den heer S. Landau. Omtrent zijn match om het wereld kampioenschap met Aljechin deelde Flohr mede, dat deze definitief niet doorgaat. Juist Zondag 30 October liep de termijn af, waarop een bepaalde som als garantie moest worden gestort. In verband met den toestand in Tsjecho Sloioakije is het begrijpelijk dat de instanties, die hem financieel zouden willen steunen, zich hebben teruggetrokken. Het tournooi van de A.V.R.O. achtte hij bui tengewoon belangrijk. Het is een unicum, dat de acht sterkste meesters der wereld in één tournooi met dubbele ronden tezamen zijn gebracht. De Athletiekvereeniging „Haarlem" is Zondagmorgen bij het Brouwerskolkje weer met haar wintertraining begon nen onder leiding van den heer Rinkel. door Criticus R. C. H.—West Frisia. Deze wedstrijd heeft weer eens bewezen, dat het onjuist is, de kwaliteit van het spel naar het aantal goals af te wegen. Een 75 uit slag is zelfs voor de toeschouwers, die hoofd zakelijk naar een match gaan kijken om doel punten te zien (en die vormen nog steeds de meerderheid) teveel van het goede en al wor den die twaalf goals dan ook vrijwel gelijk over beide partijen verdeeld, dan kan men zich niet onttrekken aan den indruk, dat de weder- zijdsche verdedigingen wel wat al te vrijgevig zijn geweest. Wanneer men uitgaat van het standpunt, dat voetbal een teamsport is, waarbij de een heid en de balans van een ploeg de hoofdrol spelen, dan kan men over het vertoonde in deze ontmoeting niet onverdeeld voldaan zijn. Dan dient te worden geconstateerd, dat in de periode van de match, waarin de minste doelpunten werden gescoord (het laatste half uur van de eerste helft) het beste voetbal te zien werd gegeven, zoowel door R. C. H. als West Frisia. De Enkhuizenaren wisten toen met hun, in vergelijking met de blauwzwarten, geringere technische capaciteiten, door voldoende onder ling verband tusschen de linies, het spel meer malen naar de vijandelijke helft te verplaat sen, waarbij de middenspelers en de beide binnenvoorwaartsen met crosspasses goed partij trokken van de omstandigheid, dat de R.C.H.-kanthalfs en backs blijkbaar geen af spraak hadden gemaakt omtrent het dekken van de vleugels, die een groote mate van vrij heid genoten. Hier zag men dus dezelfde fout, datzelfde gebrek aan verstandhouding, dat de defensie van het Continentale elftal tegen de Engelschen in zoo groote moeilijkheden bracht, echter met dit verschil, dat de R.C.H.-kant halfs zich met succes toelegden op het steunen van de eigen voorhoede. Speciaal Prevost besteedde hieraan groote aandacht, hij gaf de ballen goed aan en dat droeg er toe bij, dat in bovengenoemde periode de linkervleugel der thuisclub den toon aangaf. Ook de spil van Dansik beijverde zich, zijn voorwaartsen tot den aanval in staat te stellen, een aanval, die, naarmate de wed strijd vorderde, steeds meer kracht ont plooide. Reeds voor de pauze bleek, dat de jeug dige linksbinnen van Biesbrouck de capaci teiten heeft om een groot voetballer te wor den, mits hij blijft beseffen, dat combineeren met zijn teamgenooten voor een binnertvoor- waarts (en dus een verbindingsspeler) van grooter waarde is dan een poging tot indi- vidueele prestaties. Van Biesbrouck viel op door zijn goede en snelle balbehandeling, doch vooral door zijn uitstekend plaatsen in de vrije ruimte vóór een medespeler. Daar van profiteerden alle overige voorwaartsen, doch in het bizonder Van der Horst en van De Voetbalvereeniging „Tweede Jeugd" speelde Zaterdagmiddag ter gelegenheid van haar 12'/2-jarig be staan een voetbalwedstrijd tegen elf oud-internationals. Op de eerste rij de jubileerende vereeniging (v.l.n.r.): De Jong (reserve), Van Outersterp, Botti, Zeepvat, Mooi, Spek, Hoddc, Bosnia, Boot, Crediet, Schouten, Scheelings. Tweede rij de Oud-Inter nationals Krom, De Boer, Breeuwer, Elzinga, Van Daalen, Van Beekum, Volkers, Hamel, Oldenburg, Lietzen en Van der Kluft. Rooden; laatstgenoemde kreeg zoodoende menige gelegenheid om den bal voor te zet ten en twee der drie doelpunten in de eerste helft waren het gevolg van samenspel op den linkervleugel. Na de rust werd de wedstrijd min of meer sensationeel; want ofschoon het er onmid dellijk na de hervatting naar uit zag, dat West Frisia door een sterken drang op het doel der thuisclub, de gapingen in de blauw zwarte achterhoede terdege zou weten uit te buiten, zorgde de R.CJEI.-voorhoede er door vlot aanvalsspel voor, dat de positioneele fouten van de defensie genivelleerd werden. Individueel deden de backs Kors en Van Thiel, vooral laatstgenoemde, fraai werk, doch zij stonden te dikwijls op één lijn en hoewel Slot en Prevost de vijandelijke buitenspelers thans iets beter in het oog hielden, was er van een volgens een bepaald plan uitgevoerd verdedigingsstelsel, geen sprake. Het was daar om maar goed, dat de Enkhuizensche midden linie al haar aandacht toen aan de R.CH.- voorhoede moest besteden, waardoor de eigen aanval op zich zelf werd aangewezen. Des ondanks scoorde West Frisia in de tweede helft drie goals, waarbij bleek, dat doelman Verkaaik niet steeds de juiste positie innam om zijn heiligdom op de zekerste wijze te be sehermen. Hij moet zich toeleggen op het verkleinen van den schiethoek, op snel uit- loopen, wanneer een voorwaarts het leder on der controle tracht te krijgen en hij dient- bij uitvallen die richting voor zijn lichaam te kiezen, die hem de meeste kans biedt om den van hem af gaanden bal nog te kunnen be reiken. Het was, voor een juiste beoordeeling van de werkelijke kracht der R.CH.-voorhoede, eigenlijk te betreuren, dat de Enkhuizensche verdediging in de tweede helft de kluts kwijt raakte. Naarmate de tijd verstreek, ging de samenhang meer en meer verloren, het tack- len en het wegwerken van den bal werd on zuiver en zwak en de tegenpartij kreeg kan sen, die ze anders niet zou hebben gekregen. Dat neemt niet weg, dat speciaal Van dei- Horst zich toen van zijn allerbeste zijde toonde. Hij trachtte steeds de vrije positie te zoeken en zich zoo voordeelig mogelijk op te stellen, hij verdeelde het spel snel en goed en hij maakte uit een prachtige through-pass van Hoogen doom het mooiste doelpunt van den wedstrijd, Zijn vroegere fout om den bal te lang bij zich te houden en te zwaar op den man te spelen heeft hij blijkbaar afgeleerd, wat het nuttig effect van zijn spel zeer ten goede komt. Ook Hoogendoom demonstreerde een snel lere balbehandeling dan ik tot dusver van hem had gezien, althans in de tweede helft, toen hij met veel enthousiasme aan den strijd deelnam en zijn opbouwende taak als bin- nenspeler door het geven van vlotte en zuivere passes naar behooren vervulde. Vóór de rust was hij echter dikwijls te zelfzuchtig; hij hield toen het leder vaak te lang bij zich om het dan tenslotte steeds aan zijn eigen buitenspeler af te geven. Het veelvuldiger toepassen van den crosspass, zij hem aanbevolen. Beide buitenspelers waarvan Van Rooden uiteraard veel meer routine heeft dan zijn col lega Mulder, hadden een groot aandeel in de doelpunten, waarvoor zij het binnentrio en de eigen kanthalfs dankbaar kunnen zijn. Bij van Rooden laat de hoogte en bij Mulder het juiste moment van de voorzetten te wen- schen over, terwijl laatstgenoemde zich in het nemen van hoekschoppen terdege moet oefe nen. Als linie en in onderlinge combinatie heeft de voorhoede in dezen wedstrijd aardig vol daan. Bij West-Frisia waren de spel Stelling en de rechtervleugel Jelles en Muskee de besten. De leiding van scheidsrechter Scholting was zeer ORETECUS. Jac. de Geus die vertrekt W. van Brussel die komt Blijkens een mededeeling in „Ons Racing- nieuws", het orgaan van de Racing Club Haarlem, heeft de heer Jac. de Geus bedankt voor zijn functie als secretaris. Hij had reeds in Augustus jJ. in de jaarvergadering den wensch te kennen gegeven, zijn mandaat te beschikking te stellen. Er werd toen van vele kanten aandrang op hem uitgeoefend om zijn functie te blijven waarnemen. Hij verklaarde zich toen daartoe bereid, onder het uitdruk kelijk voorbehoud, dat hij, wanneer de normale gang van zaken in de club hersteld zou zijn, zou heengaan. De heer De Geus meent, dat dit oogenblik nu gekomen is. Het Bestuur heeft dit verzoek nu wel moeten accepteeren; het dankt hem voor de eminente wijze, waarop hij gedurende tal van jaren het secretariaat heeft waargenomen. Stellig zal dit bericht door vele R.C.H.'ers met groote teleurstelling zijn ontvangen, want de heer De Geus, die altijd bescheiden zijn gang gaat, heeft zich vele vrienden verworven. Maar bij al die teleurstelling komt toch ook weer een lichtpuntje, want de heer W. van Brussel, waarlijk geen onbekende in de R.C.H.-kringen, heeft zich bereid verklaard, de door het Bestuur gestelde candidatuur te aanvaarden. Hij zal ook hier de rechte man op de rechte plaats blijken te zijn. Candidaatstellingen door leden moeten vóór 10 November bij het bestuur zijn ingeleverd. Wanneer die uitblijven en daar zal wel nie mand aan twijfelen dan zal de heer Van Brussel zonder stemming tot secretaris zijn gekozen. GYMNASTIEK Vergadering K. T. K. Zaterdagavond werd een vergadering van de Technische Commissie van den Kennemer Turnkring gehouden onder leiding van den heer B. J. Wieland Los. Aan de athletiek-commissie werd de op dracht gegeven, de indeeling van de A en B klassen te herzien en na te gaan, of de keuze van een derde dames-partij in den jaarlijk- schen kringen wedstrijd mogelijk is, nu de turnkring Purmerend e.o. volgend jaar geen damespioeg kan leveren. De T. C.-voorzitter zal den K. T. K. verte genwoordigen in de Technische Bondsverga dering van 13 November te Arnhem. De vergadering stelde voorloopig het tech nisch programma vast, dat voor 1939 ruim 40 middagen of avonden zal beslaan. Het pro- Öümma voor 't volgend jaar vermeldt: Gymnastiek: Oefenkorps dames, oefenkorps heeren, dameswedstrijd Haarlem-Rest, hee- lenwedstrijd tegen reserves A. T. B., voorbe reiding kringenwedstrijd, kringenwedstrijd, Lighal-uitvoering, openluchtuitvoering te Zandvoort, graadwedstrijden, technische kringenvergadering, adspiranten-wedstrijd, Kanaalwedstrijd, vaardigheidsproeven K. N. G. V. Athletiek: competitie, adspiranten-wed strijd, kampioenswedstrijden, kringenwed strijd. De 19 November in Haarlem te houden tech nische kringvergadering zal hoofdzakelijk bovengenoemd programma behandelen en ge legenheid geven aan mevr. v. d. Most-Leijer- weert uit Rotterdam tot het geven van enkele demonstraties met bespreking. Behandeld werden voorts de graad wedstrij den, die 23 en 24 November in Haarlem on der leiding van de heeren J. J. van Doorn en J. M. Berrevoets zullen plaats vinden. De heer J. A. B. van Pagée zal 10 December in Haar lem de adspiranten-wedstrijden leiden, die globaal zullen worden beoordeeld. Op 19 De cember volgt dan in Velsen de Kanaalwed strijd tusschen Noord- en Zuidploegen ondeg leiding van den heer P. Dijkstra.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9