HET NIEUWE AVONDBLAD UMUIDEN Noodlottig ongeval bij Je Amsterdamsche Ballast Maatschappij. Vervlakking. Internationale visscherij op een klein bestek. VELSEN „JAAKCANC No. 308 DINSDAG 1 NOVEMBER 1938 JMUIDER COURANT ABONNEMENTEN; per week 12Vs ets., per -1 52V« cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. pntoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.v. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. atis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verhes van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, tón of twee leden wÜsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ■Jno— bÜ verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. 'afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Jonge arbeider van een steiger gestort en gedood. Gisteren heeft bij den bouw van de Staalfabriek van de Hoogovens te Umuiden een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De 23-jarige, on gehuwde, arbeider A. M. de Dreu, die in dienst was bij de Amsterdamsche Bal last Mij-, welke Mij. het bouwwerk uit- voert, was bezig met het verplaatsen van gordingen op een der betonnen dakspanten. Hij is hierbij uitgegleden en van een hoogte van 22 M. neergestort. De verbandmeester van Hoogovens en Dr. Biiller, waren spoedig na het on geval ter plaatse aanwezig, doch hun hulp mocht niet meer baten. Tien mi nuten na het ongeval gaf hij den geest. damcompetitie noord-holland. Nu de helft van de hoofdklasse competitie van yer district Noord-Holland N.D.B. geëindigd is j.jnnen wij den stand van de eerste helft plaat- p. Deze luidt als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 4 4 0 0 8 60—20 «C. 4 3 0 1 6 43—27 Zaandam I 4 1 1 2 3 3842 Beverwijk 4 1 0 3 2 2852 Haarlem 4 0 13 1 3149 Bij dezen stand is opgenomen de uitslag H. C C.—Zaandam. Niet onmogelijk is het, dat dit nog een gelijk spel wordt, in welk geval Zaandam een punt en H.D.C. een punt minder krijgt toege wezen. De strijd om de bovenste plaats is vrijwel be llis!, nu het D.C.IJ.-team zoo goed in vorm is. Voor de onderste plaats zal het geducht span en nu Damclub Haarlem teekenen van herstel geeft. Het gelijke spel tegen Zaandam is daarvan jen goed voorteeken. Vermoedelijk zal de wedstrijd HaarlemBe verwijk hier wel van beslissenden invloed zijn. Voor deze week is vastgesteld Beverwijk—IJmuiden HD.C.—Haarlem WIE MIST EEN HAZENWIND- OF EEN KEESHOND? Bij de politie te Santpoort zijn inlichtingen te verkrijgen over een aldaar opgevangen wit-brui- ren hazenwindhond en aan het bureau van poli tie te Velsen (N.) over een aldaar opgevangen bruinen langharigen keeshond. AANVULLING VERORDENING OP DE WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders brengen ter al- Êemeene kennis, dat ter secretarie le afdeeling, voor een ieder gedurende 3 maanden ter lezing nedergelegd de door den Gemeenteraad bij rijn besluit van 27 September 1938 vastgestelde aanvulling van de verordening op de winkel sluiting. haring. 8CHEVEN1NGEN, 81 October. Volle haring, zand, f 10.80—11.20. IJle haring, zand, f 7.90. Volle haring, wellen, f 10.20—11. IJle haring, wellen, f 7.90. Volle haring, Eng. wal, f 10.80—11. Steur haring, wellen, f 8.60—9.40 Alles per ton naar kwaliteit. KAPPER UIT IJMUIDEN BEHAALT EEN MOOI SUCCES IN BRUSSEL. Bij den in Brussel ter gelegenheid van de ten toonstelling van „Kappersnijverheden" ge- Miden kapwedstrijd, waaraan 40 kappers uit frankrijk, Duitschland, België, Zwitserland, Roland en Nederland deelnamen behaalde de heer Duller den zesden V. D. J. O. bestaat 15 jaar. Herdenking te Utrecht op 5 en 6 November. Men verzoekt ons plaatsing van het vol- genae «ejtag 5 Nov. a.s. zal het 16-jarig be- an £ei' Vrijz. Democratische Jongeren Or- ^usatie, die een tijd van grooten bloei en r,ei doormaakt, feestelijk worden herdacht m de zalen van Tivoli. rewf r a§ is er van 4 uur zes e€n •«eptie. Na een gemeenschappelijken maal- wazal om 8 uur in de groote zaal de eigen- 'i!! 5ees^vier'ng aanvangen. Mr. A. M. Joekes, nseur van het Hoofdbestuur, zal de feest- e Mspreken. Een gevarieerd programma dnü !r muz!e£> zang, revue en show zal Zmh rse afdeelingen worden verzorgd, hno' k 10rgen wordt de algemeene vergade- begonnen. Eenige belangrijke voorstellen Ir u de agenda, o.a. een voorstel van mil' °m tot de stichting van een eigen mrihuis te geraken. speciaal lustrumnummer van het vees- Visch-omzet beneden 1937. De omzet bij den rijksafslag van het Staatsvisschcrshavenbedrijf be droeg over de afgeloopen maand Oc tober f 786.865. In 1937f 880.500.—. Gedurende de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg de omzet f 5.685.423 en in de eerste tien maan den van 1937 £5.762.600.—. Groote diepgang. Het met petroleum en benzine van Aruba aangekomen Zweedsche tankmotorschip „Pan Gothia", passeerde het Noordzeeka naal met een diepgang van 8,9 Meter. Een Haüri lc snrHt sctl 01"Saan Jongeren en Democratie - Ja^rne door de administratie, Cornells 29bis, aan belangstellenden Den heer j. C. Tadema werd tijdens de receptie van het H.O.V.-bestuur in restaurant Brinkmann, een oorkonde uitgereikt, in ver band met zijn benoeming tot eerelid. Hier zien "wij het moment waarop de voorzitter van de H. O. V., Mr. A. Beets en de heer Tadema elkaar de hand schudden. (In een beschouwing over de aarde lees ik, dat er ook thans nog een genootschap bestaat met 23000 over de geheele wereld verspreide ledendie de theorie huldigen dat de aarde geen bol is, maar een plat vlak.) Ik ben, naar 'k vrees, het meeste kwijt, Van wat ik in vervlogen tijd, Zoo al te leeren kreeg op school; Maar 'k weet nog wel en hou het vol, Ons aller aarde is een bol, Met platte kantjes aan de Pool. Al heb ik dat nooit zelf aanschouwd, Ik heb er altijd op vertrouwd, Een feit, een vaststaand feit, leek dat; Maar drieëntwintigduizend man, Die denken er het liunne van En 't hunne is: de aard' is plat. Wie huldigt deze stelling nu, Ik niet, maar kan het wezen u? Mijn buurman, denkt die soms aldus? Of kan die heer er soms bij zijn, Naast wien ik dommel in den trein Of in een nog gewilde bus? Wie heeft zijn diep gepeins gemunt, Op dit zoo wereldschokkend punt, Wie heeft aan aardsche bollen lak. En leeft, wars van oubolligheid, Die vreemde theorie gewijd, Verbeten op zijn aardsche vlak? Ik weet het niet, maar kend' ik hem, Dan zou ik vragen, en met klem, Ach, hou dat toch niet langer vol; Op onze aarde is zooveel, Vervlakt en plat. beschouw 't geheel Nu nog tenminste als een bol. P. GASUS. Uitvoer naar Engeland steeg met 56 Ook de vroegere dirigent van het H. O. V.- orkest, Frits Schuurman, ontving uit handen van Mr. A. Beets een oorkonde in verband met zijn benoeming tot eerelid. Dit vond plaats tijdens de receptie, welke het H.O.V.-bestuur Zaterdagmiddag j.l. in restaurant Brinkmann hield. Maar het zou nög beter kunnen. Wij lezen in het jaarverslag van de IJmuider Vischhandelvereeniging: De vooruitzichten voor den export van ver- sche zeevisch naar Engeland waren einde 1936 gunstiger dan sinds lang het geval was geweest, als gevolg van de waardevermindering van den gulden. Deze gunstige vooruitzichten hebben zich dan ook over 1937 verwezenlijkt. Onze export naar Engeland nam over het afgeloopen jaar toe met 56 pet. nl. van 775.200 K.G. in 1936 tot 1.214.150 in 1937. Voor een deel is deze vermeerdering het ge volg van 't feit dat 't Deensche invoercontingent in Engeland in 1937 uitgeput was waardoor de vraag naar visch uit ons land belangrijk toenam. De verhouding van onzen export naar Enge land tegenover die van België wordt nog steeds gekenmerkt door de voorkeur welke de Engel- sche importeur blijft geven aan Ostende. De re den hiervan ligt voornamelijk daarin, dat de marktprijzen in Ostende meestentijds lager zijn dan op onze markt. Daarnaast is ook de betrek kelijke regelmatigheid, waarmee de aanvoer in Ostende plaats heeft, een factor van groote be- teekenis. De Engelsche afnemer kan nu eenmaal op deze markt stelliger rekenen. IJmuiden verkeert helaas niet in een gelijke positie en kan dan ook dezelfde voordeelen niet bieden, weshalve een regelmatig verloop van onzen handel met Engeland ten zeerste be moeilijkt wordt. Voorts zijn Denemarken en Noorwegen, welke steeds veel grootere scholvangsten hebben, voor ons geduchte concurrenten op de Engelsche markt Indien het Hollandsche vang-appax-aat in staat zou zijn grootere hoeveelheden schol aan te voe ren, dan zou deze soort op de Engelsche markt een gereeden afzet vinden. Trawlers van vijf nationaliteiten op jacht naar de haringscholen ten Zuiden van de Doggersbank. De wonderbaarlijke trek van de Noordzeeha- ring (najaarsharing), die telkenjare omstreeks Juni bij de Shetlandseilanden begint, nadert het einde. Maar alvorens uit elkaar te gaan ontmoe ten elkaar ten Zuiden van de Doggersbank groo te scholen van deze haxing die elkaar als het ware rendez-vous geven op de paaiplaatsen, waar hom en kuit zoo rijkelijk uitgestooten wordt, dat het water er tx-oebel van wordt en de haringtrawlers bij het binnenhalen van de netten heel veel van dit kwalijk riekende goedje aan dek krijgen. Sedert eenige weken bevindt zich op ongeveer 54 gr. N.B. zulk een rendez-vous. Op een be trekkelijk klein bestek is de haring zoo over vloedig. als de meeste visschers het nog nooit meegemaakt hebben. Alles, wat thans nog met de haringnetten op de Noordzee vischt, is naar deze plek getrokken en het gevolg is, dat er zulk een gedrang is ontstaan, dat de trawlers slechts met moeite de visscherij kunnen uitoefenen. Dit aantal bestaat uit vele tientallen van allerlei na tionaliteit: veel Duitschers, verder Polen, Hol- landers, Franschen en Belgen. Indien de trawlerschippers het met elkaar kunnen vinden, gaat alles goed. Dan tx-ekt men broeder naast elkander op en eiken keer, dat gehaald wordt, komt het net met 200 a 300 man den boven. De paar IJmuidensche trawlers, die er visschen kunnen het 't best vinden met de Duitschers; de Fi-anschen daarentegen, gaan in den regel „dwars tegen de draad in", hetgeen natuurlijk wel eens tot onaangenaamheden leidt, vooral wanneer men eikaars visehtuig bescha digt. Het spreekt van zelf, dat iedereen zooveel mogelijk van den buit tracht binnen te halen, maar waar anders de trawlers ook des nachts visschen, is dit thans niet mogelijk, omdat het gedrang zoo groot is, dat er, wanneer men ook s nachts zou gaan visschen, ernstige ongeluk ken zouden geschieden. De zee wordt als het ware doorploegd door de netten der trawlers, want geen enkele vierkante meter blijft „onbe werkt". Daar de paaitijd nagenoeg afgeloopen is ver wacht men, dat het met deze ovei-vloedige vangst spoedig afgeloopen zal zijn. Maar vele trawlers hebben aan deze massale samenscholing van milliarden haringen rijke vangsten te danken. Vooral de Duitschers, die in den regel langere reizen maken dan de Hollanders, vangen enorme hoeveelheden weg, 3000 a 4000 manden per reis en men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat er na zulk een roofbouw nog voldoende exem plaren overblijven om het haringras op peil te houden. Maar de natuur zorgt als 't wai-e auto matisch voor een evenwicht en voor een uitster ven van het haringras behoeft men voorloopig nog niet bang te zijn. de eerste grootte werd. En daarmede de aan dacht ook van hen, die geen beroeps- of ama teurastronoom waren, vestigde op de catastro phe die zich aldaar moet hebben afgespeeld, duizenden jaren geleden, en aan de theorieën over het ontstaan der werelden nieuw voedsel gaf. Ter inleiding tot het onderwerp, de eigenlijke verandeiTijke sterren, besprak de heer Meesters de kometen, de planeten en de meteoren, die in den volksmond dikwijls, maar dan natuurlijk ge heel onjuist, tot eerstgenoemde categorie gere kend worden. Met het schoolbord en het krijtje verduide lijkte de spreker de verschillende zich voordoen de vaak vrij ingewikkelde astronomische pro blemen. Voor het bloote oog zijn er pl.m. 3500 sterren zichtbaar aan het noordelijk halfrond; er zijn echter in de sterrencatalogi 10.000 veranderlijke sterren genoteerd; hier schiet het menschelijk oog dus wel te kort. Veranderlijke sterren zijn sterren, die aan lichtverandering onderhevig zijn en hoe deze geconstateerd wordt en welke conclusies men er uit trekt, zijn evenzoovele kenmerken voor de hooge trap van ontwikkeling, waarop de ster renkunde zich vooral in de laatste decennia heeft weten te brengen, mede dank zij de mo derne hulpmiddelen der techniek. Spr. behandelde achtereenvolgens de ver schijnselen der verandei'lijke sterren, behooren- de tot de z.g. Algol-, Delta- Cepheïden- en Mira- Ceti-typen en het belang van hun veran deringen voor onze kennis van de samenstelling en den bouw van het heelal. Aan die meerdere kennis heeft de heer Mees ters het zijne meer dan normaal bijgedragen. Jarenlang heeft hij, als pionier der Nederland- sche amateurs, het type verandei'lijke ster geob- serveerd en den uitslag van deze waarnemin gen, observaties die uiterst nauwkeurig en met het grootste geduld gedaan moeten worden, uit- gewei'kt en medegedeeld. Door de periode der lichtverandering te meten kan men den afstand van zulk een veranderlijke ster tot onze zon berekenen. De heer Meesters is in het leger der amateur astronomen een dier stille, i*ustige werkers, die regelmatig het verloop van een zeker aantal ver anderlijk^ sterren aan het firmament observee- ren ten dienste van de astronomische weten schap en van zijn interessanten arbeid heeft hij zijn toehoordex-s enkele uren verteld. Na de pauze beschreef de heer Meesters wat er al zoo op z'n eigen gebouwd sterren wachtje te zien is. De leden van de afdeeling zullen nl. een avond-excursie naar zijn observatorium on dernemen en daartoe heeft spr. al iets verteld over hetgeen zijn gasten zullen kunnen bekij ken. Met name het dubbelsterrenstelsel in de Groote Beer genoot ditmaal zijn belangstelling en dus ook de onze: nl. het wonder van Mizar en Alcor. Het waren geen ijdele woorden, die de voor zitter na afloop tot den eenvoudigen ax-beider- astronoom sprak er. waarin hij den heer Mees ters dank bracht voor zijn zeer interessant „sterrenkundig praatje". De amateur-astronoom Meesters spreekt. Namens B. en W. van Haarlem kwam wethouder W. J. B. van Liemt Zaterdag het bestuur van de H. O. V. tijdens de receptie gelukwenschen ter eere van het 125-jarig bestaan dezer vereenïging. Op bovenstaande foto zien we het oogenblik waarop wethouder Van Liemt dexx voorzitter van de H. O. V., Mr. A. Beets, de hand drukt. De wethouder A. G. Boec en E. v. d. Wall begeleidden den heer Van Liemt. Zij staan op deze foto rechts. Voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling Het Instituut voor Ax'beidersontwikkeling be- tx'ekt uit de kringen van wetenschap en cultuur zijn sprekers en doet dit op een zeer varieeren- de wijze, zoodat lxet px*ogramma een elck wat wils biedt. Ditmaal had de afdeeling Velsen uit- genoodigd voor haar leden Maandagavond te willen spx-eken den bekenden amateur-astro noom J. Meesters uit Halfweg. Eigenlijk is het woord amateur in het verband met de liefheb- berij van dezen arbeider-sterrenkundige minder juist, want er is een tijd geweest, dat de heer Meesters van het amateurisme naar het profes sionalisme overging. En nog beoefent hij als ne venberoep het vervaardigen van kijkers, die on der de Nederlandsche sterrenkundigen een uit stekenden naam hebben. De heer Meesters zou voor de leden van Vel sen een px-aatje houden over een onderdeel der astronomie, dat altijd zijn volle belangstelling had gehad, nl. de veranderlijke sterren en toen dan ook de voorzitter, de heer H. P. Brits, het woord aan den man van Halfweg gaf was „Ons Huis" met een groot getal aandachtige toehoor ders gevuld. De heer Meesters is geen groot redenaar, maar de liefde voor zijn beroep straalt ons uit elk zij ner woorden tegen. En dat doet den verslagge ver goed, omdat ook hij weet van die toewijding van den eenvoudigen grondwerker voor deze schoone en reeds zoo vele eeuwen oude weten schap. Hoe ging reeda vroeger, toen we nog op de schoolbanken zaten onze bewondering uit naar den stillen werker in Halfweg, die naar stig het firmament afspeurde, zijn sterrenkaar ten en -catalogi samenstelde aan de hand van zijn zelf gemaakten kijker, in de vaktijdschrif ten zijn observaties in eenvoudige, maar klare taal rapporteerde en van wiens resultaten en ervaringen beroepsastronomen met aandacht kennis namen. Vooral wijlen prof. dr. A. A. Nijland had een groote belangstelling voor de zelf gebouwde sterrenwacht te Halfweg en zijn „bewoner". Natuurlijk spx-ak Meesters over z'n „hobby' de verandex-lijke sterren en onwillekeurig kwam ons daarbij de herinnering voor den geest aan dien gedenkwaardigen datum in Juni 1918, toen Meesters de wetenschappelijke wereld van het Noordelijk Halfrond verraste met zijn ontdek king van de Nova Aquilae, de nieuwe ster in het sterrenbeeld de Arend, die in enkele dagen tijds vax «en sterretje van de 10e grootte er een van Amsterdamsche Rechtbank verbiedt vijf busdiensten. AMSTERDAM, 31 October. De president van de rechtbank mr. A. J. van Roy en, heeft vanochtend uitspraak gedaan in vijf korte gedingen tegen wilde autobusdiensten, waar van de Nederlandsche Spoorwegen stopzet ting hadden geëischt. De president verbood de volgende busdien sten: N.V. Avanti (dienst tusschen Amsterdam en Den Haag), Lindbergh Touringcar N.V. (AmsterdamArnhem en "Amsterdam Gronin gen), N.V. Autoverhuur Centrale W. van der Weyden (AmsterdamDen Haag), N.V. Tou ringcar „Zilvermeeuw" (Amsterdam—Eind hoven) en de N.V. Royale (Amsterdam- Utrecht) Bovendien is vanmorgen voor den president der arrondissementsrechtbank wederom ge pleit in een kort geding, aanhangig gemaakt door de Spoorwegen tegen een busonderne ming. Het betrof hier de N.V. Reverti kantoor houdende aan de Ceintuurbaan te Amsterdam. De Spoorwegen eischten stopzetting van den dienst van die N.V. tusschen Amsterdam en Arnhem, tusschen Amsterdam en Dusseldorf en tusschen AmsterdamGorcum—Breda— Antwerpen. Voor de busondernemink trad op mr. Nolen. Hij hield een uitvoerig pleidooi en voerde oa. aan, dat op het traject AmsterdamDussel dorf geen kaartjes voor tusschenliggende ge meenten worden verkocht en hier dus geen verbod kan worden gegeven, daar het hier een internationale buslijn betreft. De tegenpartij, die vertegenwoordigd was door mr. Worst Jr., had een getuige meege bracht, een ambtenaar van de spoorwegen. Deze verklaarde echter, dat hij een kaartje tot Zevenaar had gekocht, waarop mr. Nolen repliceerde dat Reverti slechts het kaartje had verkocht, doch dat toen het traject Amster dam—Dusseldorf door een andere onder neming werd gereden. Voorts betoogde mr. Nolen, dat de spoorwegwet geen monopolie aan de Spoorwegen geeft, hoogstens zou ge sproken kunnen worden van een monopolie voor railvervoer. De president zal in deze zaak Vrijdag 4 November vonnis wijzen. Het motorscbip „Prins Bernbard'' te Paramaribo aangekomen. Uit Paramaribo wordt ons gemeld, dat het nieuwe motorvrachtschip „Prins Bernhard" van den vaartuigendienst Suriname Zondag ochtend om negen uur aldaar is aangekomen. Aan boord was alles wel. Het schip was op 10 October van Amsterdam vertrokken. De „Prins Bernhard" zal den dienst Paramaribo-Trini- dad-Martinique onderhouden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1