H.C.ANDERSEN Duiroelijotje fflAUTO EN BOOT DOOR ZUID-AFRIKA. we voort» nu eens vast over- brutale oplichtings-affaire. Radio-uitzending met sensationeele gevolgen Bij het Kerstmannetje van Wankie. Zebra's bij Wankie. Dr. V/. C. Door N. VAN DER SLEEN .„He is bekend, omdat het de grootste van Rhodesia omvat, maar er is Wankie Game Reserve, die iets der- 4.' „n worden als het Kruger Wildpark. Ha Noorden van dat gebied woont een Mr Robins, die. daar al tientallen ^fhPt'wild beschermt en af en toe wel cvSmdêiTngen toestaat, zijn pleegkinde- tp bewonderen. Ik had een introductie den ouden zonderling van den gouver- Jentsopzichter der Victoria falls en bo- Sen duidelijke aanwijzingen, hoe je hem rrM moest. braken we vol moed onze tentjes maar eens af. pakten den aanhangwagen vol .;.nen voor het laatst even langs alle mooie ?r en van de watervallen. En toen een Vie er in. De eerste dertig kilometer ging wlangs den grooten weg, dien wij ook ge ren waren, toen moesten wij rechtsaf naar Son Matetsi. Zoo'n weg naar een station zal «iVd zijn, denk je dan. Wat den verderen "betreft bad ik al zoo'n flauw vermoeden, de aanhangwagen misschien niet heele- mee zou kunnen en ik had de zaak dus bepakt, dat we hem eventueel ergens bij a boerderij of zoo zouden kunnen laten L en dan alleen met wat eetwaar en de Hies doorrijden. Maar de weg naar het kon Matetsi was al van dien aard, dat ik 'ciit had, het zaakje maar niet meteen aan '4 "rooten weg te hebben achtergelaten, 'een boer ons nog inlichtingen had gege- En waarempel, wij rijden weer eens om- ■■,17 in een dip, zooals ze hier zeggen, door wh regenravijntje heen. Er zitten een paar «fherpen knikken in den weg, dus heel lang- sam, anders kost het mij weer een stel vee rs dan, als we beneden zijn, vol gas en de :-'èngop. Kan je net denken. De wagen klom drie meter omhoog en toen begonnen •asielen door te slaan en ik achteruit te ïiden en hou dan zoo'n aanhanger eens in i5[ rechte pad! In een minimum van tijd iïónd het geval dwars over den weg, de aan- langer dwars op de auto. Weer probeeren, Morzichtig gas, maar liet hoefde niet hoor! IK wagen vertikte het. Dus afkoppelen rader aanhangwagen verder. Gewoon aan a kant gezet langs den weg. Een briefje er ïogeplakt met de boodschap „Asjeblieft laten aan, Ik kom hem halen", en toen met de iito alleen verder over den steeds slechter weg. Daar hadden we zeker stuk- iea gemaakt! Pech. het station krijgen we een kaffer mee ra'ons een eindje den weg te wijzen. Twin- 'j mijl verder ligt een boerderij en daar kunt weer verder vragen. En daar woonde ook al «er een beste kerel. Zoo, wilt u naar Robins? dan eerst binnen voor een glas kwast, fabrikaat! En ze was heerlijk, maar on- dertusschen hoorden we, dat de eerste vijf rijl goed waren, dan acht mijl zóó dat je be is deed met naast den weg te rijden, als de ;hntengroei dat toeliet en verder ging het hn wel weer. En goed uitkijken, want het is 'fier twee maanden geleden, dat er een wa- is geweest! Mooie boodschap! En et was net zooals hij gezegd had. Eerst ging tiles best, maar toen wij het kafferdorp op gepasseerd waren bleken de wagen- roten door regen zóó uitgespoeld te zijn, dat ;e telkens gevaar liep, met de vooras van den f.?en aan den grond te loopen. Dan maar 'ever op zij van den weg door het gras, dat tnar een meter of drie hoog was. Verderop weide dergelijk gras, ook op den weg en ver- »fg de sporen bijna volkomen, zoodat je op '<M geluk voortreed, hopende dat de wielen 'ar spoor zouden houden en er straks weer fits weg te zien zou zijn. Zicht: geen tien teler af en toe, maar leuk rijden! h je leert gauw zien, hoe dik een boompje K? mag zijn, wil het gemakkelijk ombuigen wr den bumper! En zoo staat onverwacht pJW een huis voor ons op een heuveltop, dat s de tweede halte. Nu nog eens acht mijl en zouden er geweest zijn als er niet tel- wegsplitsingen waren geweest. Den eer- •■3 keer, dat we verkeerd rijden, komen we aen kwartier voor een groot moeras, waar r3 spar doorloopt. Dus terug. Den tweeden wr vinden we een weg, zóó mooi, dat we be ften, dat dit de directe verbinding naar ''Mkie moet zijn. We rijden hem een eind iw! en dan terug. Nu linksom bij de ^waadbare plaats in de rivier. Nu, dat was. .«een weg, waar in geen twee'maanden een p-o langs geweest was. Het eene oogenblik ■*jj ie duidelijk zien dat er eens iets gereden mieLen la'er za^ ïe midden in een hoog JWiWaar je op twintig meter afstand je staan en moest je dan aan boverkant van het graslandje gaan zoeken L m ier^ens een weg uit kwam zetten. lifj ei' eens een weg was geweest, dan, iemand langs geloopen kon zijn met ÈwitA een weS te laten maken. Tot onze L,,fv ^dichting zagen we eindelijk op een iwtieen Paar kafferhutten. Het begon al namelijk, zoo tegen vijven, en ö$e t^lllWer<^ steeds moeilijker voor onze bwio, die zoo'n korte galop niet V.'eni w ai'en" Helaas, de kraal was leeg, ver ft» Misschien lag er een aanwij- ïfemnol °°te van de omheining, waar het t' zps m overPacbten. Palen van een meter k hoiff nne^e aan mannetje, de beneden rij ,met.doornstruiken versterkt en Uil j..®" Prikkeldraad bevestigd dat hier Ha nmh ■moet te die wildernis. Dat is :^iwn 81nil?s-zooals ie ze alleen vindt, waar -T kuiMavP i Paarden geregeld hun tol van komen eischen. We kijken elkaar Cummiwien denken aan de verhalen var ^g'°P vijf mijl van Matetsi, die verle- K ZIin vierhonderd-zeven-en-dertig- sten leeuw heeft gedood en vorige maand bij een buurman twee olifanten heeft moeten wegschieten uit een kudde van twaalf, die eiken nacht een halve suikerplantage opaten. De zon daalt en af en toe brengt de wind geluiden aan, die sterk aan de jakhalzen van Kruger-park herinneren, 't Wordt een beetje ongezellig. Hier slapen in onze kleine tentjes lijkt niet aanlokkelijk, verder gaan lijkt haast onmógelijk, dusterug naar het laatste huis, nog eens vragen, misschien zijn er nu Europeanen in huis; de kafferbe dienden, die wij er troffen, bleken niet veel te weten. Wij kennen nu den weg, weten de diepe gaten te zitten en racen door de groote gras vlakten, in het laatste licht van de onder gaande zon. Daarmenschen, jagers!. Een Guesthouse. Ja, we waren op den goeden weg geweest. Het stuk tusschen de beide buren wordt druk bereden en is dus zeer goed. Over de rivier en dan rechts. Geen acht mijl, maar twaalf. O juist, dank u zeer. En we rijden een grooten boog door het hooge gras en suizen ten derden male door de vlakten. De duisternis valt snel, de koplichten moeten aan en werpen fantas tisch licht op de onder den radiator verdwij nende grasbundels. De rivier, een stuk bosch, dan weer gras, een diep ravijn, remmen en in de tweede. We plonzen het water in, dat opspat voor wielen en bumper, aan den anderen kant omhoog, tweede, neen eerste versnelling, zoo steil is het. Een cross country rit over een moeilijk traject in hardstikke- donker. Nog eenmaal rijden we verkeerd maar gelukkig houdt dat spoor dadelijk op. Dan hooreh we vlakbij het doffe brullen van een leeuw en meteen rijst voor onze verbaasde oogen een torenhuis op, wel 20 meter hoog, een baksteenen huis van drie verdiepingen midden in het wilde bosch. Een hoog prikkel- draad-hek omgeeft het open erf, waar twee groote Deensc'ne doggen blaffend, aan komen springen. Een kafferboy roept ze terug en opent het hek voor ons. De deur gaat open en daar staat in het matte licht van een petro leumlamphet Kerstmannetje. Ik heb nog nooit iemand gezien, die zóóveel leek op Santa Claus uit de kleurenfilm van Walt Disney. Een klein manneke, maar breed geschouderd, een flinke dikke buik en een lange, spierwitte baard tot aan den gordel. Zelfs de slaapmuts en groote bril ontbraken niet. Alleen was de kleeding khaki in plaats van rood. De oude baas keek zeer verbaasd, bijna verbolgen over onze invasie. Ik overhandigde mijn brief, dien hij ongeopend neerlegde en hij vroeg ons, wat wij kwamen doen. We vroegen alleen een vei lig plekje om onze tent op te slaan en de vergunning, dan morgen een rit door het re servaat te maken. „Zoo, zoo, dus jullie hebt kampeergerei? Kan kan ik mijn guesthouse tot uw beschikking stellen! Ik zie u dan mor gen wel. Tot genoegen. Slaap lekker". En daar stonden we weer buiten met den kaffer jongen. Guesthouse? Een logeergebouwtje ze ker zooiets als we in Indië een paviljoentje noemden en ik dacht al aan luie stoelen een groot bed met klamboe en een glas kwast en 's ochtends thee op bed. De jongen ging voor naar 'n paar rondavels, u weet wel, van die kafferhutten in het groot, dieeen heel eind buiten de omheining met de bulldoggen lagen, net aan den rand van het bosch. Hij wees ons twee van die hutten aan en ging weg. Daar stonden we in het donker. Onze autolampen verlichtten den witgekalkten wand zonder ramen en het hoogopgaande strooien dak. O, daar is de deur, een beetje bukken, en vol verwachting richt ik mijn elee- trische lantaarn op het inwendige. Een keu rigewitgekalkte wand een mooi platge stampte aarden vloer, een dronken- uitziend bed op drie pooten, zonder matras of dekens, en een dressoir, getimmerd uit een oude kist en een paar plankjes! En we hebben er gege ten en gelachen en geslapen en weer ge lachen, vooral toen er om half zeven geklopt werd en een van ons eerst drie broeken aan trok alvorens zijn neus in de koude te wagen en den kafferboy buiten vond met een keurig presenteerblad, waarop een regiment kopjes, een groote pot thee en een keurige kan heer lijke melk. We kregen een kopje op onze lucht matrassen, die keurig langs den wand ge rangschikt lagen en we hebben er van ge smuld ook. Geen geluid meer gehoord en toch zijn er vannacht weer twaalf leeuwen rond de kafferkraal geweest, die hier dichtbij ligt, en het met strychnine vergiftigde aas, dat er is neergelegd, is tot het laatste stukje opge geten. Er komen te veel leeuwen, ook hier, en zelfs vriend Robins kan niet dulden, dat ze eiken nacht weer een paar stuks vee uit de kralen wegrooven, want onze oude vriend be schermt niet alleen de dieren van het woud, maar ook de menschen, die in zijn gebied le ven. Hij heeft ons beloofd, dat we met een van zijn jachtopzieners het bosch in mogen gaan en dus wachten we kalm af wat er verder zal gebeuren. En het duurt niet lang, of de oude baas komt ons opzoeken en kortaf mededee- len, dat wij over een kwartier met een zijner menschen kunnen gaan rijden en dat hij ons daarna graag voor een babbeltje bij hem thuis verwacht. Dat kan gezellig worden, dus gauw de ca mera's geladen, de wagens even nagezien en er op uit! (Nadruk verboden). Kwitanties geïnd z.g. voor werk verschaffing aan blinden. Opbrengst ten eigen bate aangewend. De Bloemendaalsche recherche is er in geslaagd de daders van een geraf fineerde en ergerlijke oplichtings affaire aan te houden en te arrestee ren. Twee Amsterdamsche werkloozen, de 30-jarigen P. en V., maakten er hun werk van valsche kwitanties te innen. De ontvangen gelden zouden, volgens hun verklaringen, ten goede komen aan de werkverschaffing voor blinden. De beide mannen gebruikten het geld echter ten eigen bate, terwijl de werkverschaffing voor blinden nooit iets van de bedragen, die dik wijls aanzienlijk waren, heeft gezien. Dat men niet met nieuwelingen te doen had bleek al spoedig, want beiden waren in September van dit jaar uit de gevangenis ontslagen na resp. twee en een jaar gevange nisstraf te hebben ondergaan, eveneens voor oplichting. Als directeur der onderneming fungeerde V. Toen hij uit de gevangenis ont slagen was liet hij kwitanties drukken met het opschrift „Werkverschaffing aan blinden, opgericht 1895". Daar er inderdaad in ons land vereenigingen bestaan, die zich op dit gebied bewegen was het voor het edele twee tal, dat bovendien nog over tal van adressen van gevers en geefsters beschikte, een klein kunstje de kwitanties te incasseeren. Hoewel er niet vast staat hoe groot het bedrag is dat op deze manier is binnengekomen mag men toch wel aannemen dat dit in de hon derden guldens loopt. P. was degene, die zich met het innen der kwitanties belastte. Hij was op alle eventuali teiten voorzien, want „directeur" V. had hem een fraaie legitimatiekaart meegegeven die, het laatst restje wantrouwen, mocht dit al be staan hebben, deed verdwijnen. Alleen in Aer- denhout zijn op deze manier meer dan 60 kwitanties aangeboden. De arrestatie geschiedde op een klacht van een villabewoner uit Aerdenhout, die de po litie waarschuwde, dat er waarschijnlijk weer een valsche incasseerder voor de deur stond, ,De recherche trok er onmiddellijk op uit en slaagde er in P., die op het laatste oogenblik nog trachtte te ontsnappen, in te rekenen. Hij bekende reeds vele bedragen te hebben ontvangen zoowel in Bloemendaal als in an dere gemeenten. „Directeur" V. werd in Am sterdam gearresteerd. Deze ontkende aan vankelijk hardnekkig, doch bij confrontatie met P. op het politiebureau te Overveen raak ten beiden slaags, wat de politie aanleiding gaf, ook hem vast te houden. Het is voor het verder Onderzoek van groot belang, dat gedupeerden zich bij de politie aanmelden. Ook zij. die meenen nadere in lichtingen te kunnen verstrekken kunnen zich tot den commissaris van politie te Bloemen daal wenschen. Intusschen is het onderzoek in deze zaak zaak nog in vollen gang. Ook een derde Am sterdammer, die zich met het innen van val sche kwitanties ophield, is inmiddels door de Bloemendaalsche recherche ingerekend. Het is lang niet onmogelijk, dat bij het voortge zette onderzoek nog meerdere arrestaties zul len worden verricht. Zonderling sterfgeval te Bloemendaal. HAARLEM Maandag. Zaterdagavond laat bemerkten eenige voor bijgangers, dat voor het raam van de eerste verdieping van een woning aan den Kinheim- weg te Bloemendaal een man stond, die het klaarblijkelijk zeer benauwd had en probeer de het venster te openen. De politie werd gewaarschuwd en toen men het huis met behulp van een sleutel van de buren binnentrad kwam men tot de ontdek king dat de man reeds overleden was. Een ge neesheer kon niet onmiddellijk de juiste doodsoorzaak vaststellen, zoodat men zich in allerlei gissingen ging verdiepen. Naar wij echter van bevoegde zijde vernemen is het niet waarschijnlijk dat men met een mis drijf te doen heeft. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. Naar; wij vernemen heeft de officier van justitie het stoffelijk overschot hedenmorgen vrijgegeven. Copyright P.-l. B. Box 6 Copenhagen Met meer dan gewone aandacht hekeek de vrouw de prachtige M pot in haai' handen, om eens van heel nahjj te zien, hoe mooi haar bloem, welke uit de gerstekorrel gegroeid was. Zij nam de bloem- i nieuwe bezit wel was. En toen kón zij zich niet weerhouden om de roode en gele blaadjes met haar lippen te beroeren. Nauwelijks was de kus gegeven of de bloemknop opende zich. Het was net of hij daarop gewacht had. De vrouw was wel even geschrokken, maar dat was gauw voorbij. Nieuwsgierig bekeek zij de bloem opnieuw. Ja, het was toch wel een tulp. Dat was nu duidelijk te zien. Maar wat zat daar op den stamper? Een heel klein, fijn meisje......... Het meisje was stellig niet grooter dan de duim van een men- schenhand. Daarom noemde de vrouw het ook dadelijk Duime- - lijntje. Heel voorzichtig nam de vrouw Duimelijntje in haar handen. Waar moest zij dit kleine meisje in te slapen leggen? Een bed was veel en veel te groot. Maar uitkomst was spoedig gebracht. Een mooi gelakte notedop werd haar wieg, de blauwe blaadjes van een viooltje haar matras en als deken kreeg zij een rozenblaadje. Zóó zou zij voortaan den nacht doorbrengen. En wat zij overdag deed? Spelen op de tafel, die zoo groot was, aat Duimelijntje er zich moe op kon loopen Wordt vervolgd). Directeur van de H. A. C. O. veroordeeld. De directeur van de Haagsche Assurantie- en Crediet Onderneming (H.A.C.O.) L. B., is door de rechtbank te 's-Gravenhage in hoo- ger beroep eveneens tot een boete van f3000, subs. 3 maanden hechtenis veroordeeld, we gens overtreding van de Loterij wet. De subst.- officier van Justitie, mr. Cohen Tervaert, had reeds bevestiging van dit vonnis van den kan tonrechter geëischt. De H.A.C.O. zal van het vonnis, waarbij de directeur wegens overtreding van de loterij- wet is veroordeeld, in cassatie gaan bij den Hoogen Raad. Sudetenland krijgt locomotieven en spoorwagens terug. Op grond van de Duitsch-Tsjcchische accoorden. Volgens de National Zeitung te Essen heeft Tsjecho-Slowakije tot nu toe, op grond der jongste Duitsch-Tsjecho-Slowaaksche overeen komsten, Duitschland 6000 goederenwagons en eenige honderden locomotieven en personen- wagons geleverd. Dit spoorwegmateriaal, dat toegehoorde aan den Tsjecho-Slowaakschen staat, was uit het Sudetenland teruggetrok ken tijdens de bezetting door Duitsche troe pen. Bovendien heeft Tsjecho-Slowakije den Duitschen autoriteiten groote hoeveelheden grondstoffen, textielproducten en machine rieën geleverd. De regeering te Praag heeft zich volgens hetzelfde blad voorts bereid verklaard archieven der Sudeten-Duitsche steden dorpen over te geven. de Botsing met Mars bracht ware paniek teweeg. Honderden automobilisten op zoek naar de „plaats des onheils" Een radio-uitzending van het stuk „Oorlog der Werelden", naar een ro man van H. G. Wells, heeft Zondag avond onder vele luisteraars in de Vereenigde Staten een ware paniek teweeggebracht. Het stuk beschrijft een botsing tusschen Mars en de Aarde. Marsbewoners doen een ware invasie op onze planeet en terroriseeren de bewoners met doodende stralen. Om een suggestiever karakter aan de op voering te geven had men de oorspronkelijke namen van het boek door Amerikaansche na men vervangen. De uitzending had onverwachte ge volgen. Talrijke luisteraars verkeer den in de meening dat de catastrofe in werkelijkheid had plaats gehad. Velen kregen zenuwtoevallen en uit sommige deelen van het gebied van New York werd gemeld dat de bevol king door een paniek bevangen haar huizen ontruimde. In sommige geval len vertelden de menschen aan de po litie en de dagbladen dat zij de in vasie hadden „gezien". In enkele deelen van Atlanta, (Georgia), dacht men dat het einde der wereld was ge komen. Hier en daar kwamen de menschen bijeen om te bidden. Te Indianapolis rende een vrouw een kerk binnen, schreeuwend „New York is verwoest. Het is het einde der wereld. Wij kunnen beter naar huis gaan om te sterven. Ik heb het zoojuist over de radio gehoord". De dienst werd onmiddellijk ge staakt en de gemeente naar huis gezonden. Honderden automobilisten dwaalden door de provincie, op zoek naar de plaats des on heils. Berichten over een gasaanval verspreid den zich zoo snel, dat dokters en verpleegsters hun diensten aanboden en tal van menschen moesten in de ziekenhuizen wegens zenuw aanvallen worden behandeld. Vele luisteraars in Canada overstelpten de dagbladbureaux met telefonische oproepen, waaruit een pani sche angst sprak. De omvang der verwarring noopte de radio- maatschappij, die het stuk uitgezonden had, speciale uitzendingen in te lasschen, waarin den luisteraars werd medegedeeld, dat de ge- heele „ramp" fictief was geweest.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3