Het jubilé der H. 0. V. Het A.V.R.O:-Tournooi VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Spaansch schip voor de Britsche kust tot zinken gebracht. Tweede Feestconcert IJMUIDEN voor de Verre Visscherij. Steun Hkel 1 van Crisis-Steunbeschikking '1 verre visscherij) is in dier vdege ge- zigd dat na het woord „besomming" wordt *(le2eJe'werkelijk aan den afslag voor eenige maakte bruto-besomming, zonder aftrek rftributies. koopmanskorting e.d., doch 'iü inbegrip van het bedrag, verkregen door 5êwwn al dan niet over eenigen afslag, van fSch traan en soortgelijke voortbreng- i der visscherij, met dien verstande, dat ^hwirag verkregen door verkoop van traan tot'de besomming gerekend wordt zoover de °Pbrengst meer dan f 14-40 per T3t orU^ö' van genoemde beschikking is \ied en moet worden gelezen als volgt: ?e1nfsteunuitkeering bedraagt voor elke ter I fpnin0- van de verre visscherij gemaakte f 2500. met dien verstande, dat: :e'S eeen steun wordt verleend, indien de be- f 9500 of meer bedraagt; jorrnp" de besomming minder dan f 9500, V meer dan f 7000 bedraagt, het steun- g zoodanig wordt verminderd, dat de <|r besomming en steunuitkeering f 9500 Om den meestertitel. Laros in den eindstrijd. beslissing wie voor Noord-Holland als no. nu uitkomen in den eindstrijd om den mees- t'ïitel is thans ten gunste van Laros gevallen. rf Boer kon door werkzaamheden niet deel- B en en Laros moest herkampen met Meure ^Haarlem om de opengevallen plaats. "laios wist twee partijen te winnen, waar- X hii een plaats onder de candidaten voor S?meestertitel veroverde. Taterdag zal Mertens spelen tegen Stahlberg Laros moet uitkomen tegen een dergenen, a barrage onder de candidaten worden op- ned. herv. radio-omroep. Vanwege de Vereeniging Ned. Hervormde Ra- Omroep wordt op Donderdag 24 November •n het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat een vergadering gehouden, waarin Schillende sprekers het woord zullen voeren, oa Ds. G. F. Callenbach alhier en Ds. Joh. Rron'geest te Velsen. Het Chr. Zangkoor Nieuw Hosanna, directeur heer S. Wiersma, zal eenige liederen zingen. Zoo mogelijk zal dien avond een afdeeling Velsen-IJmuiden worden opgericht. DE uitvoering van „.concordia" uitgesteld. De eerste uitvoering in dit seizoen van de tooneelvereeniging „Concordia", die op 1-2 No vember zou worden ggeven, is wegens sterf geval uitgesteld BESOMMINGEN. Loggers: RO 1 f 1000; KW 162 f580; KW 28 f780 KW 132 f850; SCH 133 f540; SCH 399 f940: SCH 35 f880; SCH 40 f740; SCH 141 550* SCH 25 f 1100; SCH 285 f760; SCH 236 SCH 130 f330; SCH 246 f 680; SCH 42 f700* KW 86 f250; KW 48 f 100; KW 144 ƒ120' KW 45 f32; KW 19 f 170; KW 16 f640: KW 96 f530; KW 58 f600; K 20 f370; VL 53 f670; Gorredijk IJM 490 f 1030. IJmuiden 3 November 1938. Tarbot 58—54 cent per K.G. Tong 108—80 cent per K.G. Griet f30—f 18 per 50 K.G. Groote schol f 21 per 50 K.G. Middel schol f 30 per 50 K.G. Zetschol f 17,50—f 16,50 per 50 K.G. Kleinschol f 19—f 9,50 per 50 K.G. r f7.50—f6,50 per 50 K.G. Groote gul f 14 per 50 K.G. e gul f 11—f 3,80 per 50 K.G. Wijting f2,90—f 1,60 per 50 K.G. Versche haring f 3.,10f 1,50 per 50 K.G, Kabeljauw f48—f45 per 125 K.G. vertrokken trawlers. Heden zijn vertrokken: Neptunus IJM 87, I. S. Groen IJM 130, Adelante IJM 19, Maria IJM 95, De Hoop IJM 46, Hercules IJM 196, Haarlem IJM 9, Amsterdam IJM 58, Willy SCH 61. Diploniazwemmen in het Velserbad. Woensdagmorgen is in het Velserbad het di ploma A van den K.N.Z.B. verzwommen. Dit diploma werd afgenomen door mevr. Knuijt van Laar, official van den K.N.Z.B. en den heer Duvergé. Aan dit diploma zijn de volgende eischen ver bonden: 1.15 minuten zonder onderbreken zwemmen, Waarbij achtereenvolgens zijn afgelegd: a. 100 Meter schoolborstslag; b. 50 Meter sa mengestelde rugslag of rugcrawl; c. 50 Meter vrije zwemwijze. 2. Ongekleed vervoeren van een drenkeling in wpgreep over een afstand van 10 Meter. 3 Ophalen vanbordjes van de 10 exem plaren in één duik van den bassin wand. 4 Demonstratie van 25 Meter technisch juist gezwommen schoolborstslag. 5. a. eenvoudige duiksprong, b. sluitsprong met ingesloten armen, van 1 M. plank zonder aan loop. Voor dit diploma hadden zich 7 dames opge geven, die geoefend hadden onder leiding van mevr. E. Scheerder. Aan alle 7 dames kon het diploma worden uit gereikt. Wij geven hieronder de namen der dames met je door hen behaalde punten. Mevr. J. v. Velthoven 6.5 6.5 6.5 7 7 7 6.5 7 7 7 7 7 7.5 7.5 8 7 6 3/4 61/4 7 7 1/4 Mevr. W. Honig Mevr. A. Peeters Mevr. N. Winters «w. E. Blok JJfc A. v. d. Kuijl 3 7 10 7.5 8 o' .V- Kavels 8 7 10 6.5 7.5 Het diploma werd uitgereikt door mevrouw ®va» Laar. Tevens sprak zij namens den fell'H waa#$ ZÖ allereerst mevr. Scheerder met het succes, dat zij door haar umgen had behaald. Want zoo zeide zij, het u veel moeite en tijd hebben gekost om uw behalen611 ^ip"^oma met Soed succes te laten rna feliciteerde zij de dames met het be- vaÜ /f succes en zU sprak de hoop uit, dat zij afnenm ^ames diploma B zou mogen feliciteerde de directeur, de heer Geel- 7 laevr. Scheerder met het behaalde succes van a j ^aar voor haar belangeloos oefenen ver» e?- feliciteerde de dames met hun orven diploma en dankte mevr. Knuijt van Werking ^6n ^eer ^>uverg® voor hunne mede- boden him leidster een prachtige lessen.331*' als rank V°°r de goede en pret" De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken met later eenigen regen, weinig verandering in temperatuur overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 767.1 m.M. te Lyon. Laagste 731.2 m.M. te Kinn. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 53 F. Laagste hedennacht 48 F. Hoogste heden 52 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 760 m.M. Neiging: Vooruit. huiszoeking De Haarlemsche politie heeft Woensdag bij een inwoonster te Velsen huiszoeking gedaan, omdat zij vermoedde, dat daar voorwerpen wa ren, die haar pleegdochter in een winkel te Haarlem gestolen had. Inderdaad werden die voorwerpen daar gevonden. Ze werden in be slag genomen en de vrouw is met haar pleeg moeder in arrest gesteld. Een gift van flOOO van de Regeering. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, heeft zooals men uitvoerig kan lezen in ons verslag Woensdagavond het jubileumconcert der H.O.V. bijgewoond en daar een rede ge houden om ons orkest te huldigen. In de pauze vereenigden de officieele genoo- digden zich in de koffiekamer, waar de Minister aan den voorzitter, Mr. A. Beets, f 1000 toezegde als jubileumsgeschenk der regeering. Men weet dat de H.O.V. een tekort heeft van f 6000. Daarom was de ver rassing zeer welkom! SCHAKEN Dr. Aljechin over de kansen. „Dit A.V.R.O.-tournooi is een belangrijk ex periment", zei de wereldkampioen Dr. Aljechin, tegen een verslaggever van het A.N.P. in een bijeenkomst in het Carltonhotel te Amsterdam, waarbij ook Flohr, Reshevsky, Fine en Keres aanwezig waren; „nog nimmer is tijdens een tournooi in verschillende steden gespeeld; dit reizen en trekken zou misschien voor de verte genwoordigers van een oudere generatie als Ca- pablanca en ik, wel eens een nadeel kunnen be- teekenen. Overigens, tijdens de tweekamp met Dr. Euwe heb ik genoeg door Nedei-land ge reisd; omgeving en plaatsen ken ik nu heusch wel. En wat de kansen betreft? Alle deelnemers hebben m.i. gelijke kansen; de beslissing zal pas tegen het einde vallen. Een prognose is niet op te maken. De bezetting van het tournooi is bui tengewoon sterk; ik zou niet weten, hoe men de kwaliteit nog had kunnen opvoeren. Hoogstens zijn er nog een twee of drie spelers in de wereld, die ongeveer of bijna op gelijke hoogte staan als het achttal van het A.V.R.O.-tournooi, maar dan was het tournooi nog grooter geworden. Doch zeker is het, dat er geen sterkere spelers dan deze deelnemers zijn". De verslaggever brengt de kwestie, dat Dr. Euwe waarschijnlijk zijn partijen te Amsterdam zal spelen, als de andere deelnemers in de pi'O- vincie zijn, ter sprake. „Officieel is deze aangelegenheid nog niet ter sprake gebracht", zei Aljechin. „Maar ik sta op het standpunt, dat de laatste drie ronden niet gescheiden mogen worden gespeeld. En ik zie niet in, waarom Dr. Euwe de twaalfde ronde niet in Den Haag en de dertiende niet te Leiden zou kunnen spelen. Bij de veertiende ronde zijn natuurlijk alle deelnemers weer bij elkaar, om dat dan de hoofdstad weer het terrein van den strijd is." Een verklaring omtrent de situatie, welke in zake het wereldkampioenschap ontstaan is, in verband met het terugtrekken van Flohr, wilde Aljechin op het oogenblilc niet afleggen. „Er zijn nog besprekingen gaande met de A. V.R.O. met betrekking tot het feit, in hoeverre de winnaar van het tournooi het recht heeft, den wereldkampioen uit te dagen. Binnenkort mag men hieromtrent nadere bijzonderheden tege moet zien". Op een vraag, wat Aljechin in de laatste maan den gedaan heeft, vertelde de wereldkampioen, SCHIP Alkmaar (Ned.) Agnita (Ned.) Anna Bulgaris (Gr.) Achilles (Ned.) Agamemnon (Ned.) Algenib (Ned.) Boschfontein (Ned.) Bodegraven (Ned.) Bennekom (Ned.) Barnveld (Ned.) x) Chr. Huygens (Ned.) Caribia (Du.) x) Costa Rica (Ned.) Dolius (Eng.) x) Dortmund (Du.) Dunavis (Gr.) Eemland (Ned.).. Freiburg (Du.) Grootekerk (Ned.) x) Ganymedes (Ned.) - Gaasterkerk (Ned.) x) Harbury (Eng.) Hercules (Ned.) Iris (Ned.) Jaarstroom (Ned.).... Juno (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x. Kurmark (Du.) Lagosian (Br.) Lekhaven (Ned.) Margaritis (Gr.) Moena (Ned.) Montferland (Ned.) x) Maron (Eng.) x) Mironich (Rus) Marx (Deen) Madare (Fin) Nijkerk (Ned.) x) Nyugat (Hong.) Oranje Nassau (Ned.) Orpheus (Ned.) Oberon (Ned.) Polydorus (Ned.) x) Patricia (Du.) Palatia (Du.) Poseidon (Ned.) Pluto (Ned.) Pass of Balmaha (Eng Poelau Bras (Ned.) x) Rendsburg (Du.) Reggestroom (Ned.) Rhesus (Eng.) x) Radnorshire (Eng.) x) Randi (Deen) Saiabangka (Ned.) x) Stentor (Eng.) x) Salland (Ned.) x) Saturnus (Ned.) Saleier (Ned.) x) Stella (Ned.) Springfontein (Ned.) x) Simon Bolivar (Ned.) Sesostris (Du.) Samlanes (No.) Sakko (Rus) St. Annaland (Ned.) Triton (Ned.) Tynningö (Zw.) Tjikandi (Ned.) x) Trajanus (Ned.) Tiberius (Ned.) Vesta (Ned.) Willy (Ned.) Z-ulderkerx (Ned.) x) Zephyros (Gr.) VAN Chili Curaaco 4 Nov. Buenos Aires Constantza 30 Nov. Hamburg 6 Nov. Hamburg Zuid Afrika Chili Chili Chili Batavia 22 Nov. Pto Barrios (v. IJm.) 11 Nov. Hamburg 6 Nov. Batavia 27 Nov. Macassar 6 Dec. Constantza Santos Ned. Indië 23 Nov. Japan 20 Nov. Alexandrië 10 Nov. Yokohama Buenos Aires 8 Dec. Alexandrië 30 Nov. Danzig 7 Nov. West-Afrika 28 Oct. Hamburg 4 Nov. Beira Ned. Indië 7 Dec. West Afrika 15 Nov. Rosario Villa Constitution 14 Nov. Batavia 9 Nov. Buenos Aires 25 Nov. Batavia 30 Nov. Archangel 2 Nov. Mantyluoto 2 Nov. Hernösand 5 Nov. Zuid Afrika Buenos Aires 28 NOV. West Indië 9 Nov." Pasajes 4 Nov. Midd. Zee Batavia 6 Nov. Cristobal 7 Nov. Mexico 22 Nov. Midd. Zee 22 Nov. Stettin 8 Nov. Duinkerken 3 Nov. Batavia Ned Indië 13 Nov. West Afrika Batavia 13 Nov. Yokohama 20 Dec. Archangel Batavia Batavia 9 Nov. Buenos Aires 11 Nov. Bourgas 12 Nov. Batavia Midd. Zee 15 Nov. Beira West Indië 8 Nov. Pto Barrios 9 Dec. Onega 7 Nov. Leningrad 4 Nov. Danzig 5 Nov. Bourgas 11 Nov. Lulea (v. IJm.) heden Batavia Tel-Aviv Alexandrië Midd. Zee 3 Nov. Sundsvall 7 Nov. Japan San Lorenzo 11 Nov. Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT 20 Oct. van Curagao. 31 Oct. te Hamburg. 24 Oct. te Santa Fé. 1 Nov. te Bourgas. vertrekt 5 November. 30 Oct. te Antwerpen. 3 Nov. van Antwerpen. 30 Oct. van Curacao. 31 Oct. van Talcahuano. 24 Oct. van Callao. 2 Nov. van Colombo. 31 Oct. van Trinidad, vertrekt 5 November. 22 Oct. vertrokken. 29 Oct. van Batavia, in lading. vertrekt 4 Nov. 1 Nov. van Perim. 2 Nov. van Aden. 27 Oct. te Calamata. 1 Nov. van Kobe. vertrekt 8 Nov. v. Necochea. 28 Oct. van Tel Aviv. vertrekt 4 November. 1 Nov. van Hamburg, vertrekt 3 November. 2 Nov. vertrokken. 28 Oct. van Padang. 30 Oct. van Las Palmas. in lading. 29 Oct. van St.-Vincent. 31 Oct. van Genua. 27 Oct. vertrokken. 1 Nov. van Belawan. 27 Oct. van Lodingen. 26 Oct. vertrokken. 29 Oct. vertrokken. 1 Nov. van Hamburg. 28 Oct. vertrokken. 24 Oct. van Paramaribo. 1 Nov. van Vigo. 28 Oct. van Piraeus. 2 Nov. van Lands End. 26 Oct. van La Guayra. 31 Oct. van Cartagena. 1 Nov. van Bari. vertrekt 5 November. 2 Nov. vertrokken. 29 Oct. vertrokken. 31 Oct. van Triëst. 2 Nov. te Havre. 25 Oct. van Colombo. 1 Nov. van Kobe, in lading. 29 Oct. van Colombo. 28 Oct. van Port Said. 26 Oct. van Bahia. 2 Nov. van Algiers. 1 Nov. van Aden. 22 Oct. te Stamboul. 1 Nov. Dar-es-Salaam. 26 Oct. van Barbados, vertrekt 5 November. 26 Oct. vertrokken. 1 Nov. van Elseneur. 2 Nov. vertrokken. 1 Nov. te Tunis. 31 Oct. van Elseneur. 27 Oct. vetrokken. 1 Nov. te Stamboul. in lading. 2'Nov. van Ouessant. 1 Nov. van Hudiksvall. 2 Nov. te Rotterdam. 30 Oct. van St. Vincent. Schepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. Papierfabriek Hoogovens Binnenhaven VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Russisch m.s. Maxim Gorki Leningrad. Na beschieting door hulpkruiser van Franco. Vuren van de kust uit waargenomen. Een hevig kanonvuur ter hoogte van Cromer (Norfolk) heeft gistermiddag een groote menigte naar de klippen ge lokt, aldus meldt Reuter uit Londen, Met behulp van kijkers kon een gewa pende trawler worden waargenomen in de nabijheid van een schip, dat in rook gehuld stond. Later werd van het Britsche stoom schip Monkwood een mededeeling ont vangen, meldende dat een oorlogsbodem geruimen tijd een Spaanscli vrachtschip onder vuur liad genomen Het schip scheen aanzienlijke schade te hebben opgeloopen. Het gewapende vaartuig seinde met vlaggen „Draai bij of ik vuur". Als positie van het vrachtschip werd opgegeven een plaats om tien mijlen ten noorden van den vuurtoren van Cromer. Het aangevallen schip bleek te zijn de „Can- tabria", die met ballast op weg was naar Lon den. Aan boord van het schip bevonden zich 37 dat hij o.a. een boek over schaken geschreven heeft, dat in December a.s. te Londen zal ver schijnen. „Buitengewoon jammer", riep Keres, „waarom het boek niet vóór het A.V.R.O.-tournooi uitge geven? Daar hadden wij nog wat uit kunnen leeren!" personen, waaronder drie vrouwen en vijf kin deren. Het aanvallende vaartuig was het motorschip „Nadir" van de vloot van Franco. Het Britsche schip „Pattersonian" dat op weg was naar Londen verzocht de reddingboot van Cromer uit te varen om een aantal menschen, waarvan sommigen gewond waren, af te halen. Dit geschiedde en de reddingboot keerde na eenigen tijd met den kapitein van de „Cantabria' diens vrouw en twee kinderen aan boord. De rest van de bemanning van het schip was door een Britsch vaartuig, dat op weg was naar Londen, aan boord genomen. De bemanning van de reddingboot deelde me de, dat de „Cantabria" een hopeloos verlaten wrak geworden was. De Spaansche hulpkruiser, welke het schip heeft beschoten, was verdwe nen. In een interview deelde de kapitein van de „Cantabria" mede. dat de aanval ler een gewapende treiler was, welke zes stukken geschut voerde. Gedurende twee en een lialf uur werd de „Canta bria" beschoten. Kort nadat de kapitein liet schip had verlaten is dit gezonken. De opvarenden van de „Cantabria" die door de „Pattersonian" aan boord waren genomen, zijn te Great Yarmouth aan land gezet. Aan de kade stonden ziekenauto's op hen te wachten, doch niemand bleek gewond te zijn. Reuter meldt nog, dat ook het Britsche admi raliteitsvaartuig „Penzance" van de visscherij - bescherming de beschieting van de „Cantabria" had gadegeslagen. De „Penzance" lette op, of de internationale wet inzake de territoriale wateren niet werd overtreden. Ook bleef het schip in de nabijheid om even tueel te kunnen helpen bij het reddingswerk. MUZIEK. Dr. A. ALJECHIN. „Ik heb de eerste drukproeven bij mij", repli ceerde Aljechin, „die kun je met genoegen le zen!" „En er de fouten uit halen", merkte Keres on deugend op. Een wereldreis. „Na het A.V.R.O.-tournooi ga ik op reis", zei Aljechin, „acht maanden buiten Europa. Zuid- Amerika is mijn doel; ik hoop op 1 Juli 1939 in Buenos Aires te zijn voor het F.I.D.E.-lan- dentournooi. Ik zal voor het Fransche team spe len. Het is jammer", zoo eindigde Aljechin, „dat Nederland niet te Buenos Aires zal mee spelen. Het sterke Hollandsche schaakleven mag daar toch eigenlijk niet ontbreken". IJSHOCKEY. den haag—berlijn (2—2). Woensdagavond heeft H.H.IJ.C. op de Haag- sche Kunstijsbaan een ijshockeywedstrijd tegen een sterke Berlijnsche ploeg gespeeld. De resul taten der drie speeltijden waren 11, 10, 01. De uitslag werd dus een 22 gelijk spel. VOETBAL. ENGELSCHE—SCHOTSCIIE LEAGUE (3—1). Uit Wolverhampton: Op het terrein van de Wolverhampton Wanderers is Woensdagmiddag voor 30.000 toeschouwers de voetbalwedstrijd tusschen de elftallen van de Engelsche en de Schotsche League gespeeld. De toeschouwers hebben van een snellen wed strijd kunnen genieten, waarin prachtig werd ge voetbald en waarin de Engelschen meestal licht in de meerderheid waren. Vóór de rust zorgden de linksbuiten en de linksbinnen, resp. Boyes en de nieuweling Dix. er voor, dat Engeland met een 20 voorsprong aan de tweede helft kon beginnen. In de tweede helft wist Dix nogmaals te sco ren; de vermaarde Tommy Walker die rechts binnen speelde, redde de Schotsche eer door een strafschop onhoudbaar in te schieten. (31). Door deze overwinning heeft de Engelsche ploeg zich van de eerste plaats in het tournooi om het inter-leaguekampioenschap verzekerd, wel zeer vroeg in het seizoen dus. Zweedsch NederL Maxim Gorki Tor Aldebaran Havre Hamburg: hout laden bijlegger KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. OVERZICHT SENIORENAFDEELING. In de eerste klasse werd Haarlem 2N. Flora 2 afgelast. Haarlem 2 ging naar Meerlefoosch en verloor met 31, wat den gasten deerlijk tegengevallen moet zijn. Palvu speelde 11 te gen Watervliet 1. Animo-Ready behaalde haar derde overwin ning en wel op O. K. 4 met 62. Het blijft een geduchte concurrente van Aurora. Dat belooft wat voor a.s. Zondag als Aurora naar A. Ready gaat. In de 2e klasse wist S. V. 3 een puntje op Meerlebosch 2 te veroveren (11). O. K. 5 blijft mededingen naar de eerste plaats door Aurora 3 met 42 te verslaan. De strijd Zwaluwen 1— Aurora 2 werd een 42 overwinning voor de bezoekers. In de 3e klasse A blijft Oosthoek 1 ongesla gen aan de spits; Animo-Ready 3 werd met 3-0 verslagen. der jff. O. V. Het tweede Feestconcert had voor ons orkest een meer dan gewone beteekenls door de aan wezigheid van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van den Com missaris der Koningin en van meerdere andere hooggeplaatste waardigheidsbekleders, en voorts door het officieele afscheid van Frlts Schuurman en Hans Byvanck. Schuurman wachtte met het orkest de komst der hooge dignitarissen af, en toen deze, bege leid door bestuursleden der H. O. V., de zaal binnentraden, begroette hij hen met ons volks lied. Onmiddellijk daarna werd met de uitvoe ring van het programma begonnen. Dit programma bevatte, evenals dat van het den vorigen avond gegeven Bachconcert, slechts drie werken. Het eerste daarvan was Hendrik Andriessens „Variaties en Fuga op een thema van Joh. Kuhnau". Volgens de toe lichting had de rijke inhoud van dit thema Andriessen aanleiding tot deze variaties gege ven en is het werk in ouden stijl gecomponeerd. Het eerste kan men ze»r begrijpelijk vinden: het thema van Bach's voorganger is werkelijk mooi en rijk. Het tweede moeten we met een korreltje zout aanvaarden. Het wil mij voor komen dat veeleer Max Reger's wijze van va- rieering dan die der oude meesters Andriessen voor oogen gezweefd heeft. Dit blijkt zoowel uit het te pas brengen van themafragmen ten in enkele oogenschijnlijk zeer afwijkende variaties als uit de behandeling der speelsche dubbelfuga. Een paar variaties, nl. de eerste en de vijfde, brengen het thema in harmonische verandering, die zeker niet aan de oude stijlen herinnert. De tweede is een spookachtig scher zo, waarvan de scherts nogal bitter smaakt. De derde geeft een zeer mooie contrapuntische combinatie te hooren. In de vierde overweegt daarentegen de voorliefde voor scherp disso- neerende samenklanken en kwarten-parallel len. De fuga is een prachtig staaltje van An driessen's compositorisch meesterschap. Aan het einde daarvan komt het geheele thema in gewijzigde harmoniseering terug. Ons strijkor kest speelde dit werk met een sonoriteit, die den bij dit concert aanwezigen concertmeester van het Amsterdamsche Concertgebouworkest Louis Zimmermann, met bewondering ver vulde. Hans Byvanck droeg daarna met het orkest Brahms' Vioolconcert voor. Men kent zijn voor name technisch meesterlijke vertolking van dit prachtige werk en men kon met vreugde constateeren, dat zij sinds de vorige malen nog gegroeid was in rijpheid en in vrijheid van temperamentsuiting. Schuurman en het orkest assisteerden voortreffelijk; den hoboist komt een bijzonder woord van lof toe voor zijn spel in het Adagio. Tschaikowsky's Vierde Symphonle vormde 't tweede deel van het programma. In de ver tolking van dit werk was veel dat lof verdien de; speciaal over de uitvoering der moeilijke pïzzicati in het Scherzo liet Zimmermann zich bewonderend uit, en die is zeker tot oordeelen bevoegd. Ook de Canzona deed mooi geslaagde instrumentale solotrekjes hooren. Het werk als geheel kan mij persoonlijk niet in verrukking brengen: het bevat te veel lengten, leegten en banale gezwollenheden. Vóór dat de pauze begon riep de voorzitter der H. O. V., Mr. A. Beets den Minister en den Commissaris der Koningin een woord van wel kom toe en zeide hun komst als vertegenwoor digers van regeering en.provinciaal bestuur op buitengewoon hoogen prijs te stellen. Hij sprak voorts den scheidenden dirigent en den oud concertmeester hartelijk toe. Men had hen niet kunnen tegenhouden, nu zij tot eervolle posities geroepen werden. Vervolgens hield de Minister een geestige rede. Ook hem had men niet kunnen tegenhouden om naar Haarlem te gaan en dit concert bij te wonen. Hij prees het orkest om zijn toewijding ook in moeilijke tijden en spoorde de leden aan daarin te vol harden, en hij prees het cultureele werk der H. O. V. De voorzitter der H. O. V. had aan Schuur man en Byvanck ieder een geschenk tot af scheid aangeboden: aan Schuurman een zil veren sigarettenkoker, aan Byvanck een staan de lamp. Beiden voerden na den Minister het woord. Schuurman herinnerde aan hetgeen Van Beinum bij zijn afscheid gezegd had: „heb vertrouwen in mijn opvolger" en wilde dat ook nu van toepassing zien. In 't bijzonder richtte hij zich tot het orkest, dat hij dankte voor de medewerking die het hem steeds betoond had. Een talrijk en gedistingeerd publiek woonde dit concert bij. K. DE JONG. j

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9