BRUTALE INBRAKEN IN HET BADHOTEL TE WIJK AAN ZEE VIER TON LOOD GESTOLEN Imitatie. INDRINGERS WERKTEN EEN WEEK LANG ONGESTOORD Een opzienbarende reeks inbraken in het Badhotel van de Buffet-Maat schappij „E Pluribus Vnum" heeft de vredige, reeds ingetreden wintersche rust van de badplaats Wijk aan Zee niet iveinig in opschudding gebracht. Bru tale indringers hebben kans gezien ten minste een week lang ongestoord nacht aan nacht het leegstaande Badhotel binnen te komen, de vloeren van vrijwel alle kamers open te bre ken en zich meester te maken van de looden buizen van de ivaterleidingdie het water aanvoerden voor de vaste waschtafels in de talrijke logeerkamers en dienstvertrekken. Een oppervlakkige berekening heeft uitgemaakt, dat de inbrekers ruim vier duizend kilogram lood hebben buitgemaakt Brutaal en deskundig. Ongelooflijk brutaal zijn de indringers te werk gegaan. Zonder dat er om zoo te zeggen een haan naar kraaide zijn zij nachten achter een het groote, sombere hotel, dat daar staat als een triest beeld van vergane glorie, aan de achterzijde binnengedrongen. Daarna be gonnen de heeren hun arbeid, die zonder twij fel nu en dan met veel gerucht gepaard moet zijn gegaan. De planken werden uit de vloeren gebroken en soms, zooals de sporen van het werk uitwezen, eenvoudig uitgerukt. Dit moet stellig nu en dan met een luiden slag zijn ge schied, maar nochtans heeft geen der omwo nenden iets gehoord of er althans aandacht aan geschonken. De directeur van de Buffet- Maatschappij, de heer E. Belinfante woont aan de overzijde van de vrij smalle Zwaan straat en hoewel hij zich meestal eerst in den nacht ter ruste begeeft, heeft ook hij geen flauwe vermoedens gehad, dat plunderaars het Badhotel ontdeden van de laatste voor werpen van eenige waarde, die het nog bezat. Juist in het begin van den zomer is namelijk de geheele inventaris van het groote gebouw, dat reeds eenige jaren achtereen tijdens het badseizoen gesloten bleef omdat zich geen gasten meer aanmelden, in het openbaar ver kocht. Niemand heeft natuurlijk ooit vermoed, dat de onder de vloeren en tusschen de plafonds verborgen looden buizen van de waterleiding nog eens, de hebzucht zouden opwekken van lieden, die onder beschutting van het nachte lijk duister op waarlijk vakkundige wijze met ijzerzagen en beitels wisten om te gaan. En hier ligt dan tevens het uitgangspunt voor het uitgebreide onderzoek, na de ontdekking van den diefstal onverwijld door de gemeentepolitie met assistentie van Rijksveldwacht en Mare chaussee werd ingesteld. Een tietal jaren ge leden werden alle kamers van het hotel voor zien van stroomend water. Wanneer men nu ziet hoe de indringers steeds de juiste plaats wisten te vinden om de planken op te breken zonder b.v. de halve vloer te moeten sloopen teneinde de buizen bloot te leggen, zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat één hun ner een plattegrond moet hebben bezeten of althans de situatie goed in zijn hoofd moet hebben gehad Hielp de storm een handje? Wanneer de diefstallen gebeurd zijn, kon niet precies worden nagegaan, omdat de ka mers van het hotel niet dagelijks worden be treden. Dat niemand van het nachtelijk ge rucht iets heeft gehoord kan ook worden toe geschreven aan de stormen van eenige weken geleden, waardoor ook het Badhotel geteisterd werd en groote stukken zink met veel geraas van het dak sloegen. Eerst Zaterdagmiddag deed de directeur de ontdekking. Hij vond in alle kamers de sporen van het sloopingswerk. De planken waren na het verwijderen van de looden buizen weer netjes in de openingen gelegd en de vloerbe dekking verborg verder alle andere sporen. De indringers moeten ook lantaarns bij hun duister werk hebben gebezigd. Teneinde te voorkomen, dat het schijnsel van buiten af kon worden gezien, hadden de inbrekers een paar gordijnen opgediept, die zij van kamer naar kamer meesjouwden en met punaises voor de vensters bevestigden. Al deze bijzon derheden stempelen deze reeks inbraken tot een wel zeer kras staaltje van brutaliteit. Alleen lood bleek van hun gading te zijn. De ijzeren buizen voor de warmwatervoorzie ning werden althans ongemoeid gelaten. Sterke staaltjes. Het vervoer van de groote hoeeveelheid lood, die werd buitgemaakt, kan niet anders dan per transportfiets b.v. zijn geschied. Per auto wordt niet waarschijnlijk geacht, hoewel dit natuur lijk toch niet uitgesloten is. In ieder geval moet dit vervoermiddel in de nabijheid heb ben gestaan. Een ander staaltje van de voorzichtigheid, waarmede de looddieven te werk gingen, was, dat de gereedschappen en materialen, die een loodgieter voor het herstel van de door den storm aangerichte schade in een der ver trekken van het hotel had geplaatst, volkomen onaangeroerd werden gelaten. Hoewel de politie in de badplaats ook des nachts wel surveilleert, heeft ook zij van het onraad niets bespeurd. Het Badhotel is reeds vele malen een dankbaar operatieterrein ge weest voor het gilde der langvingers, maar deze reeks „kraken" spant de kroon. Overigens is Wijk aan Zee op dit gebied wel iets ge wend. In brutaliteit wordt dit staaltje name lijk nog overtroffen door een inbraak van enkele jaren geleden. Toen zagen eenige in dringers namelijk kans ruim een week lang een goed leventje te leiden in een pension, ook al zonder dat een enkele Wijk aan Zeeër er iets van bespeurde. De politie is er toen in geslaagd deze lieden te vatten. Krachtige pogingen worden aangewend om het onderzoek naar deze opzienbarende lood diefstallen met hetzelfde succes te bekronen, Nader evrnemen wij dat het politieonder zoek, geleid door den heer IJpma van de ge meentepolitie en den rijksveldwachter Smit, reeds tot een mooi resultaat heeft geleid Hedenmorgen werd n.l. bij een opkooper te Beverwijk een belangrijke hoeveelheid van het ontvreemde lood in beslag genomen. Het opsporingswerk wordt met kracht voortgezet. BEVERWIJK W. F. C.—De Kennemers (2—0) De roodzwarten strandden op den Zaandschen muur. Zooals wij reeds in ons overzicht van Za terdag voorspelden hebben de Kennemers het tegen de leiders van hun afdeeling niet tot een overwinning kunnen brengen, hoewel deze voor W.F.C. vaak aan het bekende zijden draadje heeft gehangen. Voor de rust speelden de Rood-zwarten een aardigen wedstrijd en drongen zij de gasthee- ren meermalen op hun eigen helft terug. On danks deze veldmeerderheid nam W.F.C. de leiding, welke zij niet meer afstond. De voor sprong was voor W.F.C. sterk geflatteerd, want het zou voor niemand een verrassing geweest zijn, als Kennemers voor de rust de leiding had genomen. De hechte verdediging en de stopper-spil vormden echter een onoverkomelijk struikel blok voor het aanvalskwintet van Kenne mers, dat er in het doelgebied overigens heel weinig van terecht bracht Bovendien had doelman Verwer niet over geluk te klagen bij schoten van Van der Kolk en Brethouwer, die via den neus van zijn schoen en vingertoppen juist langs den buitenkant van den paal rol den. Ook Boom wist de verdediging nog eens te passeeren, doch toen hij alleen voor Verwer kwam te staan kon hij het leder door het gladde veld niet onder controle krijgen en ook deze kans was verkeken. De overige scho ten waren van te grooten afstand gelost en hiermede had de lange Verwer niet veel moeite. Het verrassende element in den aanval ont brak bij Kennemers om tegen deze verdedi ging succes te bereiken. Hoe goed de aanvallen van achteren naar voren werden opgebouwd, steeds was daar de muur voor het W.F.C.- doel, die maar niet genomen kon worden. De enkele bressen die er ingeschoten werden bleken niet voldoende voor de Rood-zwarten om succes op te leveren. De backs van W.F.C. bekommerden er zich niet om waar het leder terecht kwam bij hun opruimingswerk en huldigden het systeem van „weg is weg", met al de gevolgen, die hier aan kleefden. Want door het verdedigende spel van W.F.C. ontstond er in het middenveld een soort niemandsland waarin Horeman en Steeman dankbaar het leder opvingen en weer naar de onneembare W.F.C.-veste diri geerden, waar de zwakke Kennemers-voorhoe- de bijna niets vermocht uit te richten. In de Derioden van overwicht verrichtte de half- .inie van Kennemers aanvallend uitstekend werk, zonder dat de verdediging werd ver waarloosd. En dit laatste was noodig, want de gastheeren bleken over een uitstekende voor hoede, met snelle buitenspelers' te beschikken. Van der Wal had het lang niet gemakkelijk tegen den snellen Booy, die na een goed be gin, later minder werd. Voor de rust redde Van der Wal door snel ingrijpen eenige malen de situatie door schieten te verhinderen. Het verrassende en open spel van Bleeker c.s. gaf den aanvallen een gevaarlijk cachet, want her haaldelijk trokken zij de verdediging uiteen. Dinkla, die na een lange rustperiode weer eens stond opgesteld, was de tacticus, maar in snelheid moest hij het afleggen bij zijn tegenstanders, waaruit dan ook gevaarlijke situaties ontstonden. Van Urk had o.i. beide doelpunten kunnen voorkomen. Weliswaar werd hem bij het eer ste doelpunt, dat onverwacht werd ingescho ten, het uitzicht belemmerd, doch bij sneller reageeren had het leder niet onder hem door kunnen gaan. Het tweede doelpunt ontstond uit een corner, welke Dinkla voor Van Urk. die vlak achter hem gereed stond om het leder op te vangen, liet loopen. Middenvoor Wezel buitte deze situatie echter prachtig uit. en kopte tusschen Dinkla en Van Urk door het leder in het doel. Na dit doelpunt, dat vlak na de hervatting werd gescoord, stortte het spel als een kaartenhuis ineen en behoudens enkele momenten heeft het niet meer het peil van voor de rust bereikt. Wel probeerden de Kennemers nog door sterk op den aanval te spelen de kansen te doen keeren, doch verder dan eenige corners en een vrijen schop brach ten de Rood-zwarten het niet. En ondanks het aanvallende spel van de bezoekers speelden zich in 't doelgebied van Kennemers nog ge vaarlijker momenten af, dan in dat van W.F.C., dat niet haar voorhoede, waarin po- sitiekiezen en plaats verwisselen uitstekend was verzorgd, het de verdediging vaak heel lastig maakte. Bleeker bleek nog steeds een uitstekend spelverdeeler te zijn en ook over een goed schot te beschikken. Alleen de links binnen viel wat uit den toon, daar hij vaak onnoodig lang den bal bij zich hield en daar mee het tempo in de voorhoede drukte. In den geheelen wedstrijd bleek overigens weer, dat de kardinale fout bij de Kennemers is, dat het verband in de linies onderling ver te zoeken is en ongetwijfeld zal dit indien hierin geen verbetering komt, den Rood zwarten nog menigen keer de punten kosten, hoewel Kennemers in dezen wedstrijd stellig meer verdiende, dan een 2O nederlaag. Als de spelers elkaar beter leeren begrijpen en het verband tusschen de linies sterker wordt wat door een goede training kan worden bevorderd zullen de prestaties zich stellig in stijgende lijn bewegen, waarmee tevens het „stuivertje-wisselen" met H.R.C. om de onderste plaats spoedig tot het verleden zal behooren. Beverwijk—Helder (1—2) Twee blunders kostten twee punten. Het gaat met de prestaties van de club van Maenhout den verkeerden kant op. Thans verloren zij op eigen veld van Helder, welke ploeg toch geen grooten indruk maakte. De oorzaak van de nederlaag kan deels op rekening worden gezet van de voorhoede, wier machteloosheid in dezen wedstrijd wel zeer tot uiting kwam. Het ontbrak bij Beverwijk aan een goede middenvoor. Jos Albers, die op deze plaats stond opgesteld was absoluut onvoldoende en Koning op de binnenplaats kon evenmin be koren. Laatstgenoemde is op den vleugel veel productiever. Met Markx op de middenvoor plaats is dit de sterkste combinatie en be hoeft men zich alleen zorgen te maken over den rechtsbinnen. De middenlinie werkt goed met Woortman als beste man. Deze speler begint er steeds beter in te komen en vooral het voeden van de voorhoede was goed verzorgd. Kuijer en Vessies hebben veel werk verricht en hadden groote moeite om de energieke aanvallen van de Heldermenschen af te slaan. Vessies moet er echter voor waken, dat hij zich niet aan onbeheerscht spel te buiten tat. Hoogerwerf in het doel had zijn dag niet. Aan beide doelpunten had hij schuld. Als verontschuldiging geldt evenwel dat aan het afhouden door de backs te weinig aandacht werd besteed. Helder kwam dan ook zeer goedkoop aan beide doelpunten, terwijl het aan den anderen, kant niet erg lukken wilde. Markx kreeg eens een mooie kans dicht bij het doel, maar de bal gleed van zijn schoen en rolde naast. Tegen het einde kreeg Maenhout nog een kansje voor den gelijkmaker, doch ook zijn schot faalde. Linkshalf de Ruiter was het, die met een hoog schot de eer redde. Door te ruw afhouden had hij even na de rust een straf schop veroorzaakt, doch deze werd door Ho- ;erwerf corner geslagen. Het nemen van vrije schoppen schijnt bij de rood-witten door één der binnenspelers te moeten geschieden. De voorhoede wordt daar door met één man verminderd. Het is dan ook veel beter, dat één der spelers van de half- linie zich daarmede belast. Was de thuisclub voor de rust meer in den aanval, de tweede helft was voor Helder en Beverwijk kon zich slechts tot enkele uitval len bepalen. De laatste 10 minuten kwamen Maenhout c-s. opzetten, maar toen was het te laat om de nederlaag te ontgaan. Bevestiging en intrede ds. M. Foeken te üpendam. Na des morgens om 10 uur door zijn vader den Weleerw. heer Foeken van Haarlem in zijn ambt bevestigd te zijn, volgde Zondag middag om 2 uur de intrede van Ds. M. Foe ken, tot voor kort hulpprediker te Wijk aan Zee in zijn nieuwe gemeente Ilpendam. Na dat Ds. Foeken den zegen had uitgesproken en de gemeente gezongen had Gezang 3:1 en 2, las hij voor Psalm 103 en uit het nieuwe testament Lucas 12:4959. Nadat nog ge zongen was Gezang 12:1, 2 en 4, ving Ds. Foeken zijn predikatie aan met als tekst Lucas 12:49 nl. „Ik ben gekomen om het uur op de aarde te werpen; wat wil ik, in dien het alreeds ontstoken is?" Spreker merkte op, dat verschillende menschen, die den bijbel goed meenen te kennen, aanne men dat deze tekst doelt op het laatste oor deel, maar de eeuwigheid begint niet, als wij gestorven zijn, maar begint, indien zij nu nog niet begonnen is, reeds heden of mor gen. Jezus Christus is het Licht der Wereld en wij moeten hier kleine lichtjes van zijn om het rijk van Hem uit te breiden. Nadat Ds. Foeken het dankgebed uitgesproken had. lichtte hij den tekst nog nader toe. Vervolgens fAmerikaansche kappers hebben geprotesteerd omdat Greta Garbo met sluik haar zonder eenigen „opmaak" is teruggekeerdDe Engelsche paraplufabrikanten ver wachten veel voor het populari- seeren van de paraplu door het feitdat Neville Chamberlain er altijd een draagt.) Als Greta zich niet modieus laat kappen, Dan voelen zich de kappers in gevaar, Dan zitten zij met vrees van werkverslappen En met de handen in het eigen haar. Als Chamberlain een paraplu wil dragen, Dan klinkt een juichtoon van den fabrikant, Zijn geestesoog ziet gulden dagen dagen, Met eiken man ermede in de hand. Wat reeds vaak is gezegd en waargenomen, Dat blijkt, als het nog noodig is, ook hier, D' excepties daarbij niet te na gekomen, Is toch de mensch een poover kuddedier. Wie Greta Garbo niet kan evenaren In filmtalent en populariteit, Die imiteert haar haarfijn in haar haren. Of 't haar haar staat is een bijkomstigheid. Zoo gaan er dames „gretig" aan 't. copiëeren, Zij spelen 't wel met die coiffure klaar, Maar 't spreekt dat zij zich ridiculiseeren. Zoolang 't met Garbo meer scheelt dan een haar. Een paraplu, dat heb ik toe te geven, Is een zeer nuttig, practisch apparaat, Dat velen hoedt voor nattigheid in 't leven. Waarin de mensch van drup tot stortbui gaat. Maar wat betreft het populariseeren, Hier dient een wanbegrip met klem gewraakt, Niet Chamberlain of andre groote heeren, Maar regen heeft haar populair gemaakt. P. GASUS. bracht hij dank aan zijn vader en moeder, den burgemeester van Ilpendam, den con sulent, ringpredikanten enz. Speciaal dankte hij Ds. en Mevr. Hovy voor wat hij van hen geleerd had. De consulent sprak den nieuwen predikant nog toe en verzocht de gemeente Ds. Foeken staande toe te zingen: Psalm 121:4 waarna Ds. Foeken nog liet zingen Ge zang 49:5. Velen uit Wijk aan Zee en Duin, waaronder vele leden van de vereenigingen, waren per bus of auto naar Ilpendam getrokken ten einde de plechtigheid bij te wonen, wat Ds. Foeken tot groote blijdschap stemde en te vens het bewijs was, dat hij in de 16 maanden dat hij hier werkte, aller harten gewonnen had. CASTRICUM Kranige overwinning van C. S. V. C. S. v.—K. V. V. (3—1) C.S.V., dat er nog niet in geslaagd was in den K.N.V.B. een overwinning te behalen heeft alle voorspellingen ten spijt het sterke K.V.V. met een nederlaag naar Krommenie teruggestuurd. Hun technische tekortkomingen vergoedden de C.S.V.-ers door hun grooter enthousiasme, dat oök in de tweede helft van den wedstrijd voortduurde. De goede leiding van scheids rechter Freeken heeft er mede toe bijgedragen dat deze strijd een zeer sportief verloop kreeg. De wedstrijd was nauwelijks een kwartier oud toen de middenvoor van K.V.V. een fout van een der C.S.V.-backs afstrafte en Schenk kansloos passeerde (0—1). C.S.V. liet zich door dezen tegenslag niet ontmoedigen, maar zette integendeel een serie goede aanvallen op. Uit een kopbal scoorde Boot den gelijk maker. In de tweede helft drongen de gasten steeds meer op, een tactiek die hun noodlottig werd. De C.S.V.-doorbraken leverden steeds groot gevaar op voor K.V.V. Toen Hoogeboom uit een dezer aanvallen zou scoren werd hij ge haakt, hetgeen den arbiter niet ontging. Kossen joeg den strafschop in het net (21). K.V.V. deed verwoede pogingen om den achterstand in te loopen, maar Schenk hield de moeilijkste ballen uit zijn doel. Aan de overzijde liet ook de C.S.V.-aanval zich niet onbetuigd. Een back van de gasten sloeg den bal uit het doel en weer was het Kossen, die den strafschop keihard inschoot. De pogingen van K.V.V. om althans een gelijk spel te for- ceeren strandden op de verdediging van C.S.V. Het einde van dez enspannenden kamp bracht een welverdiende overwinning voor C.S.V. Het tweede elftal deed voor deze prestatie niet onder en wonnen met 93 van den kam- pioenscandidaat Z.V.V. 6. De veteranen keerden daarentegen met een 9—0 nederlaag uit de Zaan terug. O. I. V.—VITESSE (2—1). O. I. V. liep hard van stapel en opende met een tam schot de score 10. Ook daarna bleef zij de situatie beheerschen als gevolg van het slappe spel van Vitesse. Spoedig volgt dan ook het tweede doelpunt. 2—0. In de tweede helft is Vitesse eenigen tijd in den aanval. Een voorzet van Zonneveld komt in het doel van de gastheeren terecht en le vert een tegenpunt op. 21. Vitesse blijft do- mineeren. maar de O. I. V.-verdediging weet aan de vele stormloopen weerstand te bieden. In den stand kwam dan ook geen verande ring meer. Volgende week is Wolterman weer van de partij en zal Vitesse probeeren het verloren terrein te herwinnen. Voor den Politierechter „June in January". „June in January" Ja, aan dit liedje, aan deze schia<» een seizoen terug moesten we Vriidao Vaa in de groote statige rechtzaal, waai- rechter zitting hield, denken... Polltie- Dat men in Januari reeds naar dpn verlangt, en dat 't in Januari soms zoo kan zijn dat je weer aan Juni mYens en met bloemen denkt, dat heeft toph Zon met November te maken. Toch, iets dp niets was Vrijdag het geval, zij het in on2eliJks volgorde. In de sombere wintermaand pen we niet het visioen van den kom11 rie' zomer op, doch we zagen den voorbijen nog even terug, wij zagen Augustus m ,0tQer zon en zijn stranden en zijn baders-inn 2!jri met de bruinvischhuiden even terueï e vember, nu we weer in de opgeslagen k No* van onze winterjassen beginnen Jett ken.... „Augustus in November".... In Augustus baadde een vrooliik au meisje in de wilde zee bij IJmuiden T !-1? vember stond datzelfde meisje voor hp* tuigenhekje van den Haarlemschen politierec'6" Er was volop zon op dien dag in Au*™, toen het meisje met de kopjeduikelenripS jes van de IJmuidensche zee stoeide Mxa kwamen wolkjes, figuurlijke wolkjes.' X liep een jongen door het duin, ten Zuiri«T„ de Zuidpier. uen vaa En de politierechter zei Vrijdagmorgen er ten Zuiden van die Zuidpier dikvriik stolen wordt. JUl W" En die jongen, die daar liep, stal ook- damestaschje. „Ik had het onder miln tw verstopt", vertelde het meisje dat in Ausu2 in zee baadde en in November in de recht7 i met het grauwe licht stond. „En in de S zat een beurs en in die beurs vijftien guS En de jongeman, die op dien mooien zom?/ schen dag in het duin liep en het taschje rm nam zat op den donkeren herfstda* in St verdachtenbankje. Hij beweerde dat die taa* niet onder maar boven op de kleeren vandp baadster had gelegen, zoodat hij er dartod door gelokt werd. eU]* „Kunnen de kleeren misschien opgewaaid zijn?" vroeg de rechter vriendelijk. „Er was heelemaal geen wind" zei de baad ster. Wat moet dat een heerlijke dag zijn geweest in Augustus. Zon, engeen wind. „De kaboutertjes kunnen het toch niet w. daan hebben" vond de rechter. Trouwens van kaboutertjes hoor je niet vaak aan het strand. Die vind je meer in de bergen bijvoorbeeld in de Harz in Duitsch- land. Weet u wel, dat sprookje van sneeuw witje en de zeven dwergjes. Nou, die koddige kereltjes komen niet aan het strand van IJmuiden De officier van justitie vond den jongeman die de tasch had gestolen een soort van strandjutter, en wel een soort, waarvan hij niet hield. Hij vroeg een straf van 3 maanden gevangenis. De raadsman, mr. Stomps vertelde dat de verdachte al een keer door den krijgsraad veroordeeld was. De eerste keer reeds, dat hij met 't gerecht in aanraking kwam, werd hij on voorwaardelijk veroordeeld. Hij had geen kans gekregen door een voorwaardelijke veroordee ling. En daarbij, ook hier: werkloosheid Mr. Stomps vroeg den rechter om het met den jongen met reclasseering te probeeren. En de rechter besloot om de stukken naar. dén rechtercommissaris terug te sturen om de mogelijkheid van reclasseering te over wegen. Dat gebeurde in November, op een grauwen ochtend. Het is jammer dat er in Augustus, als de zon volop schijnt en het warm is en licht en er geen wind is, en er alleen maar zee en zand en baadsters in kleurige badcostuums zijn, er toch altijd donkere wolkjes blijven, Al zijn het figuurlijke. Want figuurlijke donkere wolkjes zijn voor ons menscnen 't ergst. DIFFE RENTI EE RIN G UITBETALINGS. PERCENTAGE SURPLUSSOORTEN AF. Li het Weekblad voor Bloembollencultuur lezen wij: De Minister van Economische Zaken heeft, onder dagteekening van l November, geant woord op den brief van het hoofdbestuur van 9 September j.l., waarin op een principiëele beslissing werd aangedrongen over het verzoek op 7 Juli d.a.v. gedaan, om te bepalen, dat voor overschotten, waarvan de geëxporteerde hoe veelheid en de opgekochte overschotten een bepaald percentage te boven gaan, een aftrek toe te passen, zulks ter voorkoming van het kweeken van z.g. surplussoorten, ook al ge schiedt dit niet opzettelijk. Het antwoord van den Minister volgt hier onder: Naar aanleiding van nevenvermeld schrij ven moge ik Uw bestuur mededeelen, dat de thans ter beschikking staande gegevens nog niet de conclusie rechtvaardigen, dat één of meer soorten bloembollen in het bijzonder voor het surplus worden geteeld. Intusschen in het surplus van verscheidene soorten zeer groot en met uw vereeniglng ben ik van oordeel, dat daartegen zoo mogelijk maatregelen moeten worden genomen. Gaarna ontvang ik van belanghebbende or ganisaties ten deze voorstellen, welke er toe zouden kunnen leiden, dat een overtollig en voor het vak schadelijk surplus zou kunnen worden beteugeld. De Minister van Economische Zaken, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (W.g.) A. A, VAN RUN- AANGEKOMEN 4 November: Mironich s.s. Archangel Onoba m.s. Bay Town Zuiderkerk sjs. Japan 5 November: Tylla s.s. Caen Diana s.s. Bremen Orpheus s.s. Oporto Helga Schroder s.s. Emden Drente m.s. Noordzee Westerschelde m.s. Rouaan Bollsta s.s. Oslo 6 November: Rijnstroom m,s. Bristol Sakko s.s. Leningrad Thésée s.s. Caen Schokland s.s. New Castle Albatros m.s. Londen Vliestroom s.s. Huil Dorrien Rose s.s. Swansea Casta Rica s.s. Hamburg Merel s.s. Londen VERTROKKEN. 4 November: New Zealand m.s. Gothenburg Henca m.s. Kings Lynn Euterpe s.s. Bordeaux Pass of Balmaha s.s. Duinkerken Ek s.s. Oslo Tor s.s. Malmö Perseus s.s. Danzig Jaarstroom s.s. West Afrika 5 November: Nereus s.s. Gothenburg Drente m.s. Gr. Yarmouth Escaut m.s. Parijs Lennart s.s. Brake Anna W. m.s. Mistley Hill s.s. Riga Vesta s.s. Hamburg Tylla s.s. Struer Maxim Gorki m.s. Leningrad Ajax s.s. Kopenhagen Ceres s.s. Chili Vulcanus s.s. Hamburg Bilton s.s. New Castle Borthwick s.s. Leith Wilbo m.s. Londen Zuiderkerk s.s. Hamburg Bastant s.s. Oslo Polyphemus m.s. Ned. Indië Amstelstroom m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Vechtstroom s.s. Huil Enid Mary s.s. Goole Westerschelde m.s. Tallinn 6 November: Aldebaran m.s. Londen Prowess m.s. Londen Buccinum s.s. Fayal v.o. Aurora s.s. Lissabon Groote diepgang. Het met stukgoederen naar Batavia ver trokken Nederlandsche motorschip Polyphe mus passeerde het Noordzeékanaal uitgaand met een diepgang van 8,1 Meter. Erlsaanvoer. Door het Fransche stoomschip Thésée is van Caen een lading ijzererts voor de Hoog ovens aangebracht. IJzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip Nereus is van Amsterdam en het Duitsche stoomschip Helga Schroder van Emden bij de Hoogovens aangekomen om een lading ijzer in te nemen. Reis voortgezet. De van Hamburg binnengekomen Neder landsche motorboot Aldebaran, welke hier binnenliep om den olievoorraad aan te vul len, heeft de reis naar Londen voortgezet. Beorderd. Het van Rouaan voor orders hier binnenge komen Nederlandsche motorschip Wester schelde kreeg als bestemming de haven van Tallinn op en vertrok later op den dag der waarts. Nationaal Congres voor Esperanto bij het Onderwijs. In de groote zaal van den Haagschen Die rentuin is Zaterdagmiddag een nationaal con gres gehouden, dat georganiseerd was door het bureau „Esperanto bij het onderwijs", waarbij de Esperantobonden en groote onder wij zersvereenigingen zijn aangesloten. De volgende resolutie werd met algemeene stemmen onder langdurig applaus aange nomen: „Het nationaal congres voor Esperanto bij het onderwijs, gehouden op 5 November in Den Haag, gehoord de inleidingen van vertegenwoordi gers van belangrijke godsdienstige en politieke volksgroepen, constateerend de steeds groeiende, en ook in andere landen gevoelde behoefte aan een wereldhulptaal voor het internationaal ver keer. overtuigd, dat zulks zonder groote kosten voor de gemeenschap mogelijk is, verzoekt regeering en volksvertegenwoordiging 1. het Esperanto op te nemen onder de fa cultatieve vakken, genoemd in artikel 2 van de lager-onderwijswet, 2. het Esperanto te doen onderwijzen aan de opleidingsinrichtingen voor toekomstige onderwijzers en onderwijzeressen". 40-JARIG BESTAAN ARTSEN- GEHEELONTHOUDERSVEREENIGING. De artsen-geheelonthoudersvereeniging nee» Zaterdagavond in het gehoorzaaltje van net Haagsche Gemeentemuseum haar 40-jarig De- staan herdacht. Namens den minister van Sociale Zaken woonde dr. C. van den Berg, directeur-gene raal van de volksgezondheid, deze herdenking bij. n Dr. J. H. Tuntler, directeur van den G.G.D. te Amsterdam, voorzitter van de jiibileerenae vereeniging, sprak woorden van welköjn en van herinnering, waarop een muzikaal inter mezzo volgde, gegeven door het Haagsen Strijkkwartet. TT Verder heeft dr. L. Kersbergen uit Haarlem een herdenkingsrede uitgesproken, waarin nu met dankbaarheid gewaagde van het zegen rijk werk der drankbestrijding en in hei oy* zonder van medisch standpunt dit onde:rwe belichtte. Zoo ooit dan is men in dezeni wj van autoverkeer wel overtuigd, dat alcoI?r°T bruik, zoo niet misbruik, de voornaamste^ speelt bij het veroorzaken van verkeersong lukken. Voor de sport in al haar taksen het alcoholgebruik een ernstige belemme s< Spr. eindigde met den wensch, dat hei stuur van de jubileerende vere^niglng^^ voortgaan op den tot nu toe tot zegen van. ons volk.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2