lemeen begrootingsdebat beg onnen. STEGEMANS Aspirin S.D.A.P. bereid met Katholieken samen te werken. zri&r-.JrtpJrschl Petroleumvelden in Mexico terug Uk 'piet&dfrg l Kunst in Haarlem en daarbuiten. Dagboek van een H.B.S.-er r s D A G 9 NOVEMBER 1938 TWEEDE KAMER. Maatregelen tegen anti semitisme gevraagd. DEN HAAG Dinsdag. ap Ministerstafel ontbraken heden, nicp van een feest (lustrum der Rot- ,ia°el<mhe Handelshoogeschool) de Ministers :t'd£oraische Zaken en van Onderwijs, en T 'n droeve plechtigheid (begrafenis van •::rjJ-ier oud-proc.-gener. van den Hoogen frL Minister van Justitie, Mr. Goseling. Matste hoorde dus niet, hoe Ir. Albar- i !n voorspelde, dat de as Colijn—Gose- v aan zware beproevingen bloot staat. nnmprking diende om aan te toonen, ^hPt in het huidige kabinet lang niet alles 1 vree is en om er nog eens op te wijzen, to Katholieken tenslotte ook met 'de so ciaal-democraten zouden sunnen samenwerken. Spr. constateerde dat de aan passingspolitiek van het kabinet mislukt is en zelfs zou leiden tot „ma terieel èn geestelijk pau perisme". In dit verband uitte de s.d. woordvoerder zijn verontwaardiging over de bewering der 9 finan ciers, dat ons volk in al zijn geledingen op te groo- ten voet leeft. Intusschen vreesde hij, dat niet alle m-jcters bedoeld adres zouden verwerpen, "'-•naast de R.K. voorstanders van po- r-l welvaartspolitiek, telt het kabinet ook ïraars voor vérgaande bezuiniging. Wat wil Regeering in dezen nu precies? Ven volgend punt van kritiek vormden de ekondigde belastingplannen, waarna Ir. :iLa uiteenzette in hoeverre z.i. het rap- tVesthoff (i.z. werkverschaffing enz.) onzichte van werkloosheids- en werkver- l-hffinssvraagstuk eigenlijk de juistheid er- St van wat het Plan van den Arbeid dien Tfrent had bevat. Dat stemt op zichzelf tot lening. Maar tot wrevel, dat niet eerder 2 vies van positieve welvaartspolitiek is in leen, wat gekund had als de R.K. Staats lui niet de fout had begaan destijds de wel- uartspolitiek te offeren op het altaar van de rhtsche coalitie. intusschen, zal er nu iets van terecht ko- fffli* Dit valt te betwijfelen, aangezien het hbinet op 2 gedachten hinkt bezuinigings- n welvaartspolitiek. Bovendien, tusschen de mooie woorden, die op 't gebied van verrui- «ine van arbeidsgelegenheid schoone plan- maankondigen, èn de verwezenlijking daar in bestaat nog wel 'n verschil! De Kamer is ii't algemeen nog onvoldoende ingelicht t.a.v. je voorgenomen belastingheffingen, zoo merk te spr op, hieraan toevoegende, dat al mogen enkele voorstellen tot belastingverlaging toe juiching verdienen, eenige van de nieuwe las- ;enom. de koopkracht verder zullen aantas- ttn en dat de druk van de indirecte belastin- ten in de laatste jaren toch al te veel is ge degen. Kortom de beoogde methode der be lastingplannen ging z.i. mank aan een on- jociaal karakter: de verdeeling van den be lastingdruk dient rechtvaardiger te geschie- en. Urgent noemde de heer Albarda herziening ar. de leerlingenschaal en betere verzorging oor de ouden van dagen. Dat laatste dan met behulp van een noodregeling. Ja, de ouden dagen hooren zelfs bij de groote gezinnen voor te gaan. Van deze onderwerpen kwam de afgevaar- dizde op het groote goed van handhaving der tochaving en van de vrijheden van ons volk. Met het oog daarop acht de aanvoerder der SD.AP. thans bewapening onontbeerlijk. Maar uit weerhoudt hem niet af te keuren, dat zij, die hiertegen zijn op grond van godsdienstige overtuiging voorkomen op de lijst van de vo'or ambtenaren verboden vereenigingen. Niet onvermakelijk was, hoe spr. in herinnering tocht, dat toen Minister Colijn in 1933 optrad er in zijn Kabinet twee Ministers zitting kre ten, die lid waren van„Kerk en Vrede", welke vereeniging echter destijds n i e t op be doelde lijst voorkwam en nu wel. Deze aan vulling van de lijst was dan ook een ernstige lout. Met nadruk noemde spr. het vervolgens hoogst gewenscht, dat de Regeering nu eens ret kracht zou opkomen tegen tal van erger lijke staaltjes van anti-semitisme. Daaraan toet thans met spoed een einde gemaakt, voo zeide spr., die verder de aandacht vestigde binnenlandsche gevaren, die ons be- n. Juist daarom is het vóór alles zaak alle krachten aan te wenden tot opheffing 'm de werkloosheid. De democratie moet niet -ken een waarborg voor de vrijheid, maar cok voor de welvaart zijn en daarom zal men ™e theoheën hebben te herzien. „Colijn moet naar Utrecht". De heer d'Ansem- bourg (nat. soc.) erken de, dat het onredelijk ware aan Dr. Colijn met de zijnen de schuld te geven voor de ineenstor ting van het kapitalis tisch stelsel, waarvan zich ook ten onzent de gevolgen doen gevoelen. Maar wat heeft de Minis ter-President overigens met zijn zoo goed als on beperkte macht gedaan? B.v. ten aanzien van de «>ensie. Al te lang is de Regeering in dit JJJt in gebreke gebleven. De nat. soc. "Xirdvoerder klaagde over haat-aankwekinj Nederland door Joden, vrijmetselaars, h! v en Katholieken, tegen het nabu M bevriende Duitschland. De Regeering w hiertegen niets, ja, ze doet er zelfs aan ™e. Dit meende spr. te kunnen constateeren vp grond van een uitlating in de Memorie Antwoord! Ook deze afgevaardigde had •«waar tegen de lijst i.z. de verboden ver- wl |en- Hij keurde af, dat de Nationale "4 Storm daarop voorkomt, zulks eenvou- HUGr Morchant •M'Aiutmbourg (NS,B.) t Dr. Colijn dat zoo wil. dig ito a«les van de 9 financiers toont aan, •de N. s. B. den financieelen toestand al- - ïleeft beoordeeld. Onder dit bewind ».uen we meer en meer af naar het staats- St i.Het economisch beleid van het leurin eg hierna felle woorden van af- ontvangst te nemen, waarna spr. paste tegen internationaal Jodendom, te gen internationaal Katholicisme, tegen het politieke Christendom hier te lande, dat ge heel en al handelt in strijd met alles wat lijkt op naastenliefde. Chamberlain heeft terecht begrepen, dat het onzinnig is tegen het nat. socialisme te strijden. Dit heeft Dr. Colijn nog niet inge zien. Hij behoeft niet naar München te vlie gen, de weg naar Utrecht is heel wat korter. Hoe eerder hij dat doet, des te beter voor ons volk. Geen waar Christelijk beleid. Ds K e r s te n (St. Ger.) pakte weer eens uit over het feit, dat z.i. het Kabinet geen waar Christelijk beleid voert, klaagde op nieuw over de millioenen die volgens hem in den schoot der kloosterschalen teercht komen en moest niets hebben van de plannen tot belastingverhooging. Critiek en lof. Dr. Deckers (R.K.) verklaarde ditmaal een minder vage en een minder uitzicht- looze Troonrede te hebben mogen verwachten dan we thans kregen. Sober mag zulk een rede zijn. maar niet uitzicht-uoos. In de mil joenennota werden vervolgens, tot teleurstel ling van de R.K. fractie, te weinig mededee- lingen omtrent de sociaal-economische plan nen van het kabinet gedaan. Als tegenwicht tegen de heden ten dage dikwijls noodige uitschakeling in tal van gevallen van den wetgever om veel aan de Kroon over te laten en over te dragen, is in schakeling van de organen uit 't bedrijfs leven bij de uitvoering vereischt. En voorts moet de Regeering dan vlotter bereidheid tot antwoorden op gevraagde inlichtingen aan den dag leggen. Tot zoover een principieel woord van kritiek, dat de leider der R.K. fractie eerst liet hooren, voordat hij ten aan zien van de financieele politiek van het kabi net hoop uitsprak, dat deze volkomen ver- eenigbaar zal blijken te zijn met het te voeren sociale en economische beleid, zulks vooral in verband met het werkloosheidsvraagstuk. Spr. meende, dat er grond is om te ver wachten, dat de conjunctuur in ons land in 't algemeen beter zal worden, hetgeen zijns inziens, o.m. uit allerlei door hem aange haalde statistische gegevens viel op te maken. Er bestond dus reden voor een gematigd op timisme. Met ingenomenheid had de R.K. Staats partij vernomen, dat de Regeering bestrijding der werkloosheid als middelpunt van haar sociaal-economisch werkprogramma be schouwt. Toejuiching verdient dat bij uitvoering dei- aangekondigde plannen de te werk gestelden veel dichter bij de gewone arbeiders in loon dienst zullen komen te staan, dan tot nu toe het geval was. Het plan Westhoff bevat on tegenzeggelijk goede denkbeelden t.a.v de werkloosheidsbestrijding De boer voelt zich koning op zijn erf, de ge meenteraad meester op gemeentelijk terrein. Zoo is de toestand op het platteland. Daar mee houde men rekening bij de uitvoering van het plan Westhoff, waardoor een aan merkelijke daling van 't aantal werkloozen zou kunnen intreden, maar men lette op het natuurschoon. Bijzondere belangstelling koestert de R.K. fractie verder voor uitbreiding van werkge legenheid in de steden via het werkfonds en voor hetgeen men zal doen met 't oog op de jeugdige werkloozen, waarbij spoed zeer ge wenscht zal zijn. Spr. pleitte ook voor de werklooze onder wijzers en de kweekelingen met acte. Daarom was hij teleurgesteld over hetgeen er niet gebeurt met de leerlingenschaal. die moet verlaagd worden. Wat het Rijkspersoneel betreft, er is een veel te groote toeneming in het aantal ar beidscontractanten. Verder is de standplaats- aftrek voor hen die in de gemeenten van de vierde klasse werken, veel te noog. Na bij de Regeering te hebben aangedron gen op het treffen van maatregelen tegen het anti-semitisme, door spr. onmenschelijk, on christelijk en on-Nederlandsch genoemd, be slaat hij met de hoop uit te spreken, dat het sociaal-economisch beleid tenslotte meer en meer zal gaan in de richting van een beleid dat streeft naar afdoende hervorming op den Christelijken grondslag van rechtvaardigheid en liefde. E. v. R. Nederland vraagt DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. Ingez. Med.) Volgens een United Press-bericht uit Mexico City zou de Nederlandsche zaakgelastigde al daar op 27 October jJ. op het ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota inzake de ont eigening van de petroleumvelden hebben over handigd. Daarin zou een prompte betaling in effectieven of een teruggave van de Neder landsche bezittingen zijn geëischt. De Nederlandsche regeering zou voorts in haar nota hebben opgemerkt, dat, „met het oog op de ernst van de aangelegenheid" en met het oog op het feit dat meer dan 6 maan den verloopen zijn, zonder dat er zelfs een lijst van de bezittingen werd gepubliceerd, zij hoopt, dat een bevredigende regeling een einde aan dit geschil zal maken. De nota merkt ver der op, „dat volgens de meening in Nederland de oplossing slechts bestaat in een gepaste vlugge en effectieve schadevergoeding of een teruggave van de eigendommen in den oor- spronkelijken staat aan de maatschappijen waaraan zijn behoorden". Het Mexicaansche Ministerie van Buiten landsche Zaken zou een zeer kort antwoord hebben gegeven, waarin de ontvangst der nota zou zijn bevestigd en zou zijn opgemerkt, dat met betrekking tot het petroleumvraagstuk verder niets kan worden gezegd. In Londen ziet men hierdoor de mogelijk heid ontstaan, dat Nederland de diplomatieke betrekkingen met Mexico zal afbreken en zich daardoor zal aansluiten bij de houding van Groot-Brittannië. Bij informatie te bevoeg- der plaatse in Den Haag is aan de Tel. echter niets van een voornemen der Nederlandsche regeering. om de betrekkingen met Mexico af te breken, gebleken. Neen, ik ben alleen maar nauwkeurig. En dat is niet overdreven, neen, het is dikwijl» zelfs noodzakelijk! Bijvoorbeeld bij het koopen van Aspirin. Daarbij moet men terdege toezien, dat de verpakking en de tabletjes het» ïiayct-kruis dragen. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! (Adv. ingez. Med.) Alb. Loots, Haarlemsch schilder. Aan een vaart door de velden, waar in het voorjaar de hyacinten geuren en de stads- lieden in ganzepas over het pad dribbelen en zich van ruikers voorzien die straks Haarlem's bloei op de bovenhuizen en flatjes der steden gaan verkonden, daar ergens tusschen de steeds voortkruipende bouwerij van keurige blokkendoozen, die ook Haarlem gaan om singelen, en het fantastische land van Els- woutdaar woont de schilder Ab. Loots. Als ge op een zachten morgen van den laten herfst als wij thans beleven het vlonder tje zij overgegaan denkt ge u op een Bra- bantsch boerderijtje zoo gezellig staan de oude «uren tegen de gelende blaren der boomen, die grillig zijn van groei en vertrouwd als oude mannetjes, die uit den ouden tijd vertellen, toen dit knus honk wellicht een simpele bollenschuur was. Wie in zijn hart artist is weet van alles wat te maken, en sfeer te scheppen desnoods op een houtzolder. Niet de sfeer die de meubelfabrikant en de architecte interieur adverteert, maar de sfeer die niet besteld kan worden doch uit den bewoner zelf ontspruit. Wat de brave burger, die zijn sfeer eenvoudig uit een catalogus uitzoekt, gepruts zal vinden, heeft bijna altijd meer karakter en voor den daarin levende oneindig meer waarde dan de aangemeten fraaiigheden van een modieuse naaperij. Het zit trouwens niet in de luxe van, maar in de genegenheid waar mee een voorwerp zich aan ons vertoont en het zijn immers juist de artisten, die ook voor een schamel voorwerp oprechte genegenheid kunnen gevoelen. Het is een benijdbaar stuk van hun levensgeluk en voor den burger on grijpbaar en meestal onbegrijpelijk. Tant mieuxdat de artist ook wat heeft, dat de ander hem benijden kan. Hoe kom ik zoo af te dwalen van piijn pro gram, van tijd tot tijd iets over jongere Haar- lemsche kunstenaars en hun werk te schrij ven? Zijn het de groote, kinderlijke oogen van Loots, die mij nog aankijken, nu ik op schrijf wat hij mij dezen morgen uit zijn leven zat te vertellen? Zijn lach. gang en houding hoezeer zijn ze nog van een grooten jongen, die gelukkig is als hij maar schilderen mag en het onder de hand alles nog maar zoo'n beetje preludeeren vindt op wat hij zou willen doen. Dat er in dat preludeeren al zooveel reine muziek zitach ja. hij gelooft het wel. maar dat hooren ze voorloopig toch niet. „Ze" zijn natuurlijk de burgers, van wie de „artisten" het nu eenmaal hebben moeten, maar van wie er zoo betrekkelijk weinigen voor ware artisticiteit toegankelijk zijn. Wat nu ook alweer niet zóó verwonder lijk is. Je ziet het of je ziet het niet, en daar aan valt nu niet zoo heel veel te veranderen. En Loots lacht weer zijn soms toch ook wat mismoedigen jongenslach. Loots is, voor mijn gevoel, een artist. Alleen in zijn leeftijd vergiste ik mij, toen ik hem bij de allerjongsten rangschikte. Te Haarlem in 1905 geboren, dus nu een goede dertiger, ligt onder welwillende omstandigheden een prach tige productieperiode vóór hem. Ik houd niet van voorspellingen, maar wat hij tot nu toe deed geeft hem aanspraak op belangstelling. Zijn vader was de bekende Haarlemsche kerkschilder en de componist Philip Loots was zijn oom. Kunst was dus geen ijle klank in de familie en technisch kon hij in de werkplaat sen van den vader, meer dan waar ook, op steken. Maar tusschen vader en zoon boterde het niet. De oudere duldde geen afwijking van het nu eenmaal bestaande schema, waaraan kerkelijke kunst te voldoen heeftden jongere had een nieuwe tijd met nieuwe in zichten te pakken gekregen. Er ontstond ru mor in casa en de jongere had het wellicht tegen het gezag moeten afleggen, zoo niet een briefje van Jan Toorop het voor hem had opgenomen. Een naam die een klank had en het verzet deed luwen. Maar met dat al had Ab er genoeg van en wilde er uit. Strategie of oprechte neiging, dat doet er nu niet veel meer toe, maar op een dag verklaarde hij lie ver boer te willen worden dan schilder. Hij heeft inderdaad in de buurt van Leiden in het boerenbedrijf gewerkt en vandaar uit, bij voorkeur op klompen, de Haarlemsche fami lie zoo nu en dan bezocht. Of die klompen nu als bewijs van ijver, van goed gedrag of van vooruitgang in de studie moesten dienen, kunnen we in het midden laten. Daarvóór had hij nog geruimen tijd te Heemstede op het Oude Slot bij de familie Erens verkeerd en over dien tijd en den fijnen en kunstzinnigen mensch die toen zijn gastheer was, spreekt hij met groote erkentelijkheid. Hij is onder al deze bedrijvigheid nauwelijks achttien jaar geworden. Dan komt de trek naar den vreem de over hem. Hij reist naar Düsseldorf zonder veel bagage aan contanten, maar met een nieuw pak en nieuwe schoenen aan. Hij vindt er werk bij een verversbaas die hem den eer sten dag den besten niets dan radiatoren laat verven. Het nieuwe pak is bedorven, maar na een paar weken krijgt de baas een paar nieu we bioscopen op te knappen en als dan blijkt dat Loots zelfstandig decoraties ontwerpen en uitvoeren wil als je twintig bent, deins je voor niets terug is een nieuw pak spoe dig genoeg terug verdiend. Loots zal in Düs seldorf Thorn Prikker nog ontmoeten, maar keert betrekkelijk spoedig weer naar Holland terug. Nog vreemder zwerftocht zal daar wor den ingezet. Een verblijf in een Noord-Bra- bantsch klooster wordt gevolgd door een an der in het hartje van den Amsterdamschen Jordaan, waar hij zich een atelier inricht en schildert. Als Querido zijn hem de Jordaners lief en hij laat onder hen veel vrienden ach ter als hij naar Parijs trekt, waar hij in 1928/29 verblijf houdt. In laatstgenoemd jaar huwt hij en dan wordt de levensreize uit den aard der zaak minder slingerend en worden de gezamenlijk ondernomen tochten meer planmatig uitge voerd. In vogelvlucht hebben wij van dit schilders leven een indruk gekregen en van veel geen gewag gemaakt, omdat het voor ons overbo dig scheen. Er zit wat wij niet verwacht hadden in Loots meer kopij dan wij voor heden geven, en in zijn huisje aan de vaart meer romantiek dan die der voorjaarsgeuren alleen. Doch wat bij een schilder het zwaarst moet blijven wegen is zijn werk. Daarover hebben wij bij de laatste tentoonstelling in het Frans Halsmuseum de waardeering die het yerdient uitgesproken en ter illustratie van dit levensschetsje mogen wij de daar ook geëxposeerde kinderteekening reproduceeren die, naar mijn inzicht, zoo uitstekend het wezen van Alb. Loots en zijn werk doet ken nen: een preludeeren dat in zijn soort volko men gaaf en af is en den muziekminnaar kan bekoren. J. H. DE BOIS Het feest van Huug is geweest. Ik geloof dat ik nog nooit zoo'n denderend plezier heb gehad. Het was fantastisch mooi. Als dat bij mij thuis ook eens kon! Maar daar zal wel nooit sprake van zijn. Moet je net bij vader wezen. Die zou steil achterover duikelen als ik met dat plan bij hem kwam aanmarcheeren. En dan al onze nette meubelen, waar Moeder zoo trotsch op is. De heele dag moet er aan geboend en gewreven worden en nog glimmen ze niet genoeg naar Moeders zin. Stel je voor dat daar opeens een stel lui van de school kwam binnenvallen. Het zou voor Moeder zijn om op slag een stuip te krijgen. Nee, dat idee moet ik maar uit mijn hoofd zetten. Daar komt toch nooit wat van. Nou, ik zal vertellen hoe het bij Huug toeging. We waren geïnviteerd tegen een uur of acht, dus ging ik om half 8 van huis om Edith te halen. Er heeft een heelen tijd niets over haar in mijn dag boek gestaan. Hoe dat eigenlijk komt, weet ik niet precies. We spraken elkaar niet zoo vaak de laatste weken. Het leek wel een beetje uit. Maar dat is het niet, hoor! O, jee nee. Bij lange na niet. Maar ocht, hoe gaat dat? Je hebt van die jongens die voor hun meisje alles in den steek laten. Je ziet ze niet meer bij voetballen of ten nissen, alleen op dansles verschijnen ze geregeld, maar dan dansen ze alleen met „hun" meisje en anderen kijken ze niet aan. Soms omdat ze niet willen en soms omdat ze niet mogen. Ja, zulke meisjes heb je ook, maar ik zou er zoo een niet willen. Stel je voor! Je bent toch niet met elkaar getrouwd?! Nou, enfin ik ging Edith halen, heel officieel. Dat mocht van haar oom en tante. Het was nu niet bepaald gezellig, daar in de huiska mer gelaten te worden en op te zitten en pootjes te geven, maar het moest nu eenmaal en ik heb er wel tien minuten op mijn stoel zitten draaien, tot Edith eindelijk zei, dat we langzamerhand maar eens gaan moesten. Ze was nog niet uitge sproken of ik had oom en tante al de hand gedrukt en stond al bijna op straat. Als dat later ook zoo gaat, dat je den heelen dag visites moet ma ken, dan blijf ik maar vrijgezel. Dat is niet te doen. We liepen door het park naar Huug en Edith was verschrikkelijk lief. We zijn midden in een plas blijven staan dat merkten we pas later en ik heb Edith nog eens verteld, dat ik haar het liefste meisje van de school vind. „Ik vind jou ook heel aardig, hoor", zei Edith en toen zijn we maar weer doorgeloopen. Het regende een beetje, dat was wel jammer. Zooiets als bij Huug, dat heb je van je leven niet gezien. Het halve huis had hij overhoop ge haald. Zijn Moeder had goed gevonden dat hij de heele suite gebruikte, als hij na afloop alles weer opruimen zou. Het kleed was opgerold en langs de wanden had hij stapels kussens neer gelegd, want er waren niet genoeg stoelen. Van een van de jongens had hij een pick-up geleend en hij heeft zelf bendes-platen. Eerst was er thee met taartjes en toen begonnen we al gauw te dansen. We beginnen met een polonaise door het heele huis! riep Huug en daar gingen we. De trappen op tot den zolder toe en weer terug, door de keuken en den tuin en overal. Het was een lawaai van jewelste maar daar trok niemand zich wat van aan. Toen hebben we de Lambeth- walk gedaan (ik weet niet of ik dat goed schrijf, maar het is dat gekke ding, waarbij je je op je knieën moet slaan en met je duim over je schouder moet .wijzen). Dat geeft een geweldige stemming opeens. Natuurlijk liep de heele boel af en toe in het honderd. Huug z'n vader had voor sigaretten gezorgd en binnen een kwartier zag de kamer gewoon blauw. Later kwamen er schalen met sandwiches. Als je niet zorgde dat je er dadelijk bij was, kreeg je niets. Ze be stormden de dienstmeisjes gewoon. Toen het twaalf uur was, moesten we weg. Huug wou eerst dat ik nog zou blijven om te helpen met opruimen, maar dat kon ik natuur lijk niet doen om Edith. Stel je voor! Ik had best gezien dat een van de lui uit de vijfde er waren er een paar die Huug kende van hockey aldoor met haar wou dansen. En als ik bij Huug bleef, zou die haar natuurlijk naar huis willen brengen. Mij niet gezien! Ik gaf Edith een stevige arm en daar stapten we weg, vlak voor den neus van Bertus. Net goed. Na zoo'n feest ben je soms opeens ernstig. We hebben vreeselijk loopen boomen over later. Het gekke is dat ik nog heelemaal niet weet wat ik eigenlijk worden wil. Ik wou eerst bij de marine, maar dat gaat nu niet meer. Altijd op zee en Edith alleen thuis dat doe ik niet. Dan maar wat anders. Studeeren zal ook wel niet gaan. En op een kantoor lijkt me vreeselijk. Laten we naar Indië gaan, zei Edith. Naar Indic? Daar heb ik nog nooit aan ge dacht. Heerlijk lijkt me dat. De reis en altijd mooi weer en als je een hoop geld verdiend hebt, kom je terug en dan kan je altijd nog zien. Vader is ook in Indië geweest. Die zou je best aan een baantje kunnen helpen. Ik was er even stil van. Maar waarom eigen lijk niet? Doe je 't? vroeg Edith. We stonden voor haar huis. Ik doe alles wat jij wilt. Hè nee, je moet het zelf willen. Ik wil je nu alleen een zoen geven, zei ik. En dat mocht. Nu ga ik dus naar Indië. In de suiker. Of in de tabak. Of in de thee. Of in de rubber. Alleen nog maar eventjes mijn eindexamen doen. En dan de wijde wereld in. Met Edith. MAX.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5