Dufrwelijntje ^nerikaansche verkiezingen. Republikeinsche winst bij de Ernstige overstroomingen in Syrië UIT DE PERS. Democraten behouden echter de meerderheid in het Congres. Nederlaag voor de New Deal-aanhangers in de landbouwdistricten. UEW-ïORK, 9 Nov. (Reuter- A N.P-) De rePuhljkeinen schijnen definitief op de candidaten van de veW Deal te hebben gewonnen, ne verliezen van de New-Deal-aan- bangers schijnen niet zoo groot te jijn'dat hun meederheid in het con ges erdoor bedreigd wordt, doch wel js het reeds duidelijk, dat de uitslag „iet zulk een overweldigende zege zal z«n als de President in 1936 be haalde. voornaamste'verliezen boekt de New- hmI in de landbouwdistricten waar de dalen- orijzen voor landbouwproducten ontevre- fnheid hebben gewekt over de landbouw- fnlitiek der regeering. Voleens de laatste opgav*e zijn gekozen in Jjruis van afgevaardigden 138 democraten n 44 republikeinen en in den senaat 56 de mocraten en 14 republikeinen alsmede 4 'üedemocraten eischen de overwinning voor •ch op in Maryland en Californië, waar de leoublikeinsche gouverneurs door democraten «orden vervangen. De republikeinen dreigen op de democraten ht gouverneurschappen te veroveren, na- ineliik Rhode Island, Massachusets, Con-. Jectlcut, Iowa, Pennsylvania, Kansas, Michi gan Oregon, en bovendien Minnesota en Wisconsin op andere partijen, nit Philadelphia wordt gemeld, dat de de mocratische candidaten voor den post van ïouverneur en dien van senator door hun re- publikeinsche tegenstanders verslagen zijn. In beide huizen van het parlement van den staat New-York hebben de republikeinen voor het eerste sedert 1932 weer de meerderheid behaald. Bij de verkiezingen voor het gouver neurschap van den staatNew-York is de republikein Dewey verslagen door den democraat Lehman).. Op Leh man zijn 2.381.491 en op Dewey 2.311.421 stemmen uitgebracht. Er wordt aan herinnerd, dat men verwachtte, dat Dewey, die als open bare aanklager bekendheid heeft ver kregen door zijn strijd tegen de jackets" (verboden loterijen), in dien hij bij deze verkiezingen succes zou hebben geboekt, de volgende can- didaat voor het presidentschap zou zijn geweest. De voorzitter van de commissie van het regiement in het Huis van Afgevaardigden, Oconnor, een van de voornaamste tegen standers van de zuiverirgspolitiek van pre sident Roosevelt is cloor den voorstander van de New-Deal, James Fay verslagen met ongeveer 2500 stemmen. Incidenten. Bij de ongeregeldheden te Harlan in Ken tucky zijn zes personen gedood, terwijl voor het leven van drie anderen wordt gevreesd. Acht personen wei-den gearresteerd. Bij een schietpartij in het dorp Etowah in Tennessee zijn twee personen levensgevaar lijk getroffen. Tijdens de schietpartij werd de stembus meegenomen. Tot nu toe is deze nog niet teruggevonden. Verder wordt melding gemaakt van fraude onverscheidene plaatsen, niettegenstaande de sterke politiemacht welke op de been is. Zes democraten en een republikein werden gear resteerd en zijn weer vrijgelaten na verhoord te zijn en een waarborgsom te hebben ge- DUITSCHE „VERGELDINGS MAATREGELEN' TEGEN DE JODEN. 'Mie joodsche cultureele organi saties en couranten verboden. JOODSCHE T "ERLINGEN MOETEN DE NIET-JOODSE ,;Ii SCHOLEN VERLATEN. Op het Duitsche ministerie van propaganda is gisteren aan United Press medegedeeld, dat als „vergel dingsmaatregel" voor den aanslag te Parijs alle Joodsche cultuurorganisa ties in Duitschland voor den tijd van een jaar verboden zijn. Dit verbod geldt ook voor alle Joodsche couranten en tijdschriften. s is reeds een Joodsch blad verboden, r tot nu toe is het nog niet voorgekomen, dat 'n algemeen persverbod voor de Joden werd De Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. binnen niet al te lang tijdsverloop hiervoor een best»»--vi;ng zal warden gevonden. Men zou verder gaarne vernemen, hoeveel patiënten thans buiten de provincie worden ver pleegd en of misschien de gemeenten hierdoor de kosten van de verpleging in de provinciale ziekenhuizen wenschen te ontgaan, dan wel of richtingsverschillen hierop invloed hebben ge had. Nog werd door één der leden gevraagd, of uit het feit, dat thans voor het eerst een pro-memo- riepost voor luchtbescherming wordt uitgetrok ken, moet worden opgemaakt, dat hieraan tot dusverre nog niets is gedaan. Bedoeld lid stelde voorts de vraag, of eenige, en zoo ja, welke maatregelen in de week van de ;nternationale spanning te dezen aanzien zijn genomen. De varkensmesterij te Santpoort heeft een winst opgeleverd van f 2.142.40. Een lid vroeg, of de Provincie zich in dezen tijd met zoo iets moet bezig houden. De nieuwe burgemeester van Lisse. Jhr. Mr. F. J. C. M, van Rijckevorsel benoemd. De Bilt voorspelt: Hoe ongewenschte voorvallen te voorkomen? Aan het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland betref fende de eerste suppletoire begrooting voor 1937 van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, de balansen en rekeningen over 1937 en de be grootingen voor 1939 der Provinciale Zieken huizen nabij Santpoort, Duinenbosch te Bakkum en te Medemblik, ontleenen wij Betreurd werd het tweetal gevallen van zelf moord en dat van een zedenmisdrijf, die in Sant poort en Medemblik moesten worden geconsta teerd en een tiental, overigens niet blijvend ge slaagde pogingen tot ontvluchting uit het zie kenhuis te Bakkum en een gelijk aantal uit dat te Medemblik. Een en ander gaf aanleiding tot de vraag, of het toezicht wel in alle opzichten voldoende is geweest en of afdoende maatregelen genomen werden om dergelijke betreurenswaardige voor vallen in de toekomst te voorkomen. In verband hiermede werd echter opgemerkt, dat zulks niet in absoluten zin mogelijk is en dat, in vergelijking met de meeste andere ge stichten, onze provinciale ziekenhuizen te dezen aanz: n in alle opzichten gunstig uitkomen. Voorts werd herinnerd, dat feiten als de ge noemde, de onvermijdelijke schaduwzijde vor men van de overigens uiterst gewenschte en in alle opzichten toe te juichen meerdere vrijheid, die bij de tegenwoordige behandelingswijze aan de patiënten wordt toegestaan. Intusschen meende men er toch op te moeten aandringen, dat op het gebied van toezicht en voorzorg geen er lei redelijkerwijs uitvoerbare maat)-- n zullen worden verzuimd, teneinde ook voor de toekomst, ongevallen als de ge roemde zooveel mogelijk te voorkomen. Het had de aandacht getrokken, dat te Bak kum eenige leden van het technisch dienstper soneel zijn ontslagen, doch niettemin op ar beidscontract aldaar werkzaam zijn gebleven. Eén der leden stelde de vraag, of het niet mo gelijk zou zijn bedoelde personen bij één der andere ziekenhuizen weder op de oude voor waarden aan te stellen. Een ander lid meende te weten, dat ook ge huwde vrouwen in bedoeld ziekenhuis als ver pleegster worden aangesteld. Wat het nieuwe paviljoen te Bakkum betreft, werd betreurd, dat dit nog steeds niet in ge bruik is genomen. Gevraagd werd, dat omstan dig zou worden uiteengezet, wat indertijd de aanleiding is geweest, dat men tot het bouwen van dit thans blijkbaar overbodige paviljoen is overgegaan en of verwacht kan worden, dat De moord te Obdain. Dader tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De kapper D. te Obdam, tegen wien de officier van justitie te Alkmaar wegens doodslag verdachte had zijn vrouw door worging van het leven be roofd vijftien jaar gevangenisstraf had geëischt, is heden door de recht bank te Alkmaar overeenkomstig dien eisch veroordeeld. Verder werd den Joodschen leerlingen in alle Duitsche scholenmedegedeeld dat zij óeze moeten verlaten en voortaan nog slechts Joodsche scholen mogen bezoeken. Het aantal van deze leerlingen, dat door dit verbod ge- •.roffen wordt, is niet groot, want gedurende oo laatste vijf jaar zijn de Joodsche leerlingen langzamerhand van de niet-Joodsche scholen verdwenen. HetD.N.B. meldt uit Kassei dat 't bericht van den aanslag in de Duitsche ambassade Parijs te dezer stede aanleiding heeft ge geven tot betoogingen tegen Joodsche winkels, waar vensterruiten werden ingeslagen. Vooral voor de synagoge waren de samenscholingen Poot. Verscheidene demonstranten drongen tet gebedshuis binnen waar vernielingen werden aangericht. Wapens in beslag genomen BERLIJN, 8 November (D.N.B.). De po- ouepresident heeft zich op grond van eenige °P zich zelf staande gevallen genoodzaakt ge- viea in de laatste weken de ontwapening ten uftvoer te leggen der Joodsche bevolking van welke niet in het bezit is van docu- "ten, die het recht zouden geven wapens De actie heeft tot vandaag opgeleverd 2569 «eek- en houwwapens, 1702 vuurwapens en «Weer 20.000 patronen. Ontploffing op de „Vancouver" gevolg van sabotage? De ontploffing op het Duitsche vrachtschip Vancouver, die drie November plaats vond, is, volgens den procureur-generaal van Oakland het gevolg van sabotage. (Havas) Meest matigen, later wellicht toenemen- den wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.4 m.M. te Zürich. Laagste 752.9 m.M. te Andanes. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 56 F. Laagste hedennacht 52 F. Hoogste heden 52 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Donderdag v.m. 4.13 uur; n.m. 4.30 uur. Vrijdag v.m. 4.56 uur; n.m. 5.13 uur. Zaterdag v.m. 5.42 uur; n.m. 6.02 uur. Talrijke huizen ingestort Zeven personen gedood BEIROET 8 November De regen buien in Noordelijk Syrië hebben groote overstroomingen veroorzaakt. In het dorp Azas ten noorden van Aleppo zijn talrijke huizen ingestort. Zeven personen zijn omgekomen, en talrijke gezinnen zijn dakloos. De stadswijk Midan in Damascus is ge heel overstroomd. Hierbij zijn talrijke opslagplaatsen van meel, met eenige duizenden tonnen inhouds, door het water beschadigd. (D. N. B.) Jhr. Mr. F. 4 C. M. van Ryckevorsel. De nieuwe burgemeester van Lisse werd 10 Februari 1907 te Den Dungen (N.B.) geboren. Hij doorliep het Gymnasium te 's-Hertogen- bosch en studeerde vervolgens aan de universi teit te Utrecht in de rechten. In 1934 promo veerde jhr. van Rijckevorsel waarna op 1 Fe bruari 1935 zijn benoeming tot adjunct-commies eerste klas ter gemeente-secretarie van Vught volgde. Deze functie heeft de heer Van Rijcke vorsel tot nu toe bekleed. Jhr. mr. van Rijcke vorsel is gehuwd met een dochter van den vroe- geren burgemeester van Vught, den heer van Lanschot. Hij is voorts 1ste luitenant der hu zaren. Verhoor in het New-Yorksche spionnage-proces geëindigd. NEW-YORK, 8 November (Havas). Gisteren is het verhoor der 37 door den openbaren aan klager gedagvaarde getuigen in het spionnage- pi'oces, dat drie weken geduurd heeft, geëin digd. O.a. werd de vroegere kapitein van de „Europa" gehoord, die verklaarde, dat een ste ward aan boord onmogelijk de postzakken kan openen, daar deze door drie Duitsche en drie Amerikaansche controleurs worden bewaakt. Copyright P. I. 8 Bo. Lang duurde de pret voor Duimelijntje echter niet. Zij hoorde II meikever, die Duimelijntje had gadegeslagen en haar ontvoerde plotseling een gezoem achter zich, keek om enHet was een Stevig sloeg hij zijn pooten om haar heen en nam haar met zich mede Gelukkig duurde de vlucht niet zoo heel erg lang. Duimelijntje, die nog nooit gevlogen had, zat erg in angst. Verbeeld je, dat de meikever haar liet vallen? Maar dit gebeurde niet. De meikever zette haar neer op een boomblad en toen zij weer om zich heen durfde te kijken, zag zij in de verte nog juist het blad met den armen vlinder verdwijnen. Het arme Duimelijntje was erg geschrokken toen de meikever haar met zich meenam. Maar het meest bedroefd was zij toch «m den vlinder, die aan het blad vastgebonden was en die, als hij zich niet kon bevrijden, stellig zou verhongeren. De meikever bekom merde zich daar echter niet om. Hij zat op één der grootste bladen tegenover het meisje, gaf haar honing om te eten en ver telde haar, hoe lief zij was. En dat terwijl zij toch in het geheel niet op een meikever geleek! (Wordt vervolgd). Roosevelt verheugd over bezoek van Britsch Koningspaar. HYDEPARK, (New-York) 8 Nov. In antwoord op desbetreffende vragen en in afwachting van de aankondiging in de troonrede heeft het bu reau van Roosevelt hedenochtend vroeg de vol gende verklaring gepubliceerd: „De president is zeer verheugd te weten, dat de koning en koningin van Engeland zijn uit- noodiging om in den a.s. zomer een bezoek aan de Vereenigde Staten te brengen, hopen te kun nen aannemen. Hoewel geen definitieve plan nen zijn gemaakt, verwacht men dat het ko ningspaar vier of vijf dagen in dit land zal kunnen blijven". Herbewapening. Wij ontleenen de volgende beschouwing over Geestelijke Herbewapening van Ds. Creutziberg vroeger predikant te IJmuiden thans te 's-Gravenhage, aan „Het Vaderland": „Dit woord (Herbewapening) heeft in alle tijden opgeld gedaan. Als in Ephese VI Paulus over de wapen rusting spreekt die wij aan moeten doen, is dat hetzelfde als wanneer Calvijn zegt: „ter wijl Hij al hun zinnen vernieuwt opdat zij we ten mogen, dat deze krijgsdienst geen einde vindt dan in den dood". Of nogmaals hetzelfde als Guido Gezelle zingt: Het leven is geen vrede alhier, Geen wapenstilstand vragen: Het leven is de kruisbanier Tot in'Gods handen dragen. Allen, die in onzen tijd bidden om en zoe ken naar verlevendiging des geloofs, gebrui ken daarvoor dit oude en nieuwe woord. En als er nu menschen zijn die roepen; „Komt, laat ons gaan en dit den huize des Konings boodschappen" (2 Kon. 7:9), dan mogen wij ons realiseeren, ieder op zijne wijze, wat die boodschap inhoudt voor onszelf en voor de wereld. Toen wij hierover nadachten, niet op de wijze van betoog, maar met feiten, zond iemand terstond een S-D.A.P.-blad (Vooruit 19 Oct.) met een mededeeling van groote ver heugenis, dat de Typographenbond ernstig denkt en arbeidt om de heele werkloosheid in dat bedrijf weg te werken door gezamenlijke offers van arbeiders en patroons en van den Staat. Het leek mij als buitenstaander knap uitgedacht en met het hart bedoeld. En tegelijk lazen we in een Amerlkaansch blad: „Labour zal zijn werkelijke bestemming vinden, wanneer het genoeg leert lief te heb ben om den partijstrijd te breken. Arbeiders door God geleid kunnen de wereld herstellen." En op 24 October 1.1. in Engeland het mani fest van de leiders der vakvereenigingen, ge- teekend door al hun groote mannen, waarin geen vrome zinnetjes, maar een nieuwe le vensmoed om vertrouwen te schenken en klas senstrijd te bannen en te zorgen voor, een wereldvrede welke dingen niet zoover uit elkaar liggen. Als wij willen herbewapenen tegen ons zelf in, om wereldvrede mogelijk te maken, mogen wij nog wel enkele andere feiten van den laat- sten tijd overwegen. Op 1 November zegt Chamberlain In het Lagerhuis, dat Attlee het noodzakelijk acntte achter dr. Funks reis eenig sinister politiek motief te veronderstellen, ,,'t Is ditzelfde wan trouwen. dat niets door iemand kan worden gedaan of er wordt een kwaadaardig motief achter gezocht, dat de eigenlijke oorzaak vormt van het gebrek aan vertrouwen in Europa". Rechts van ons Nederlanders wordt beweerd, dat er geen territoriale winst meer beoogd wordt. Maar de leider van een onzer groote partijen houdt een toespraak, waarin nog wel vijf zulke eischen voor de toekomst genoemd worden (Holstein, Eupen en Mal- medy enz.). Rustige verzekerdheid: de ander liegt natuurlijk. Maar in dien tijd zegt Sir Samuel Hoare, dat op het punt waar hij volkomen thuis is, de Duitschers nog nooit iets anders deden dan hun belofte stipt nakomen. Dit uitgesproken vertrouwen zal den we reldvrede dichterbij brengen dan de vastheid, dat de ander toch liegt. Misschien vragen wij: wat heeft een be keerd mensch, die de wapenen tegen zichzelf gaat richten, nu te maken met de groote wereldproblemen? Wij Nederlanders, die ge slachten lang geleerd hebben, zonder oorlog, ons In partijen te verdeelen, elkaar te wan trouwen en slecht te verklaren, gaan volgens gevoelens die zelden redelijk zijn te contro leeren, ons ook indeelen voor of tegen andere volken. Aan welke geestelijke walmen van haat zijn wij mede schuldig in het arme Europa, terwijl God ons juist uitverkoren heeft om middenin te wonen en overal boven te kunnen staan! Als er eens een paar duizend van onze be kende menschen gingen herbewapenen: ik wil voortaan beide partijen behooren; ik wil niet haastig oordeelen; ik wil iemand, die er niet bij is, altijd verdedigen; ik wil altijd probee- ren iemand'te gelooven, maar vooral mijn vijand; ik wil niet noodeloos partij kiezen, waar ik niets mee te maken heb; ik wil be hooren tot de vredemakers. Dit is juist het prachtige, dat God in Zijn groote wereld ook de kleinen gebruikt. Maar als zij ln hun kleine leven zelfs niet paraat zijn, hoe zouden zij bruikbaar zijn voor het heel groote? Engeland en Zuid-Afrika wedden onder de volken dikwijls op het goede paard. Maar mocht de spannende dag komen dat God op Holland houdt als een profeet om Zijn woord te zeggen, dat wij dan gereed zijn door een plotselinge visie, die vooraf is gegaan door jaren van diepe opvoeding in herbewapening."

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7