weerbericht :rnstrge anti-semitische gessen in Duitschland Litteraire Kantteekeningen. LUIDSPREKERS De Bilt voorspelt Jbm tot matigen wind uit Zuidelijke •lin^n, half tot zwaar bewolkt of Ontken, waarschijnlijk droog weer, on mist in den nanacht, in den wellicht iets kouder, weinig pandering in temperatuur overdag. m.M. te Warschau, faalste 745.9 m.M. te Vestmanoer. SSegSir 53 F. 50 F. 50 F. 765 m.M. ©ZIJNET BRILLENHUIS 86 IJmuiden ,Tj rtrrs TE IJMUIDEN: «.iwag v.m. 4.56 uur; n.m. 5.13 uur. teniae v.m. 5.42 uur; n.m. 6.02 uur. Zondag v.m. 6.30 uur; n.m. 6.52 uur. Overal staan Synagogen in brand. (unielmgen ajjericht. aan Joodsche zaken BERLIJN, 10 November (Reuter- p) De verontwaardiging der Nazi's over den dood van Von Rath Ivordt vandaag overal in Duitschland rduclit door het in brand steken van Synagogen, het inslaan van ruiten en hét arresteeren van Joden. Dj Synagoge in de Prinzregentenstrasse te fimersdorf een der westelijke wijken van M"" 1T\„ u„-:« brand. De brandweer is bezig ii vuur te bestrijden en zijn tracht te verhin- dat de brand overslaat naar een aan- -jjnd confectiemagazijn. Een groote menigte "het schouwspel gade. Tal van personen Qen de in het kleedingmagazijn aanwezige rederen naar buiten. 'ihvas-meldt, dat behalve die in de Prinzre- •C.cnstrasse ook de synagoge in de Fasanen- ill brand is gestoken. De eerste brand fli belangrijke schade aangericht. Drie an- ;e ^agogen zouden eveneens in brand staan. Groepjes jongelieden trokken vanochtend ;;?en 2 uur 'door de hoofdstraten en de Wes- iijke wijken van de hoofdstad, waar de iiodsche zaken nog talrijk zijn. Met hamers ;:«en zij de vensterruiten in. Nergens werd f^nvffil geplunderd. De politie kwam niet tus senbeide. Cheral in"'de'Stad zijn over de ingeslagen rui- ::3 opschriften'1 geplakt, zooals „Führer verlos van de 'Joodsche pest". Ie Hamburg is de vernieling wel zeer gron- :i. Niet sléchts de winkelruiten zijn ingesla- a. doch ook de vensters op de eerste en twee- ij verdiepingvan aan Joden behoorende kan- Om 3 uur hedenochtend ging men hier nog leeds mee door. Te Hersfeld heeft de menigte een aanval rieniomén op de synagoge. Het gebedshuis :-::d in brand gestoken en geheel in de asch jfcd. TeMönchen hebben leden van Hitler's oude nrde. die7den verjaardag van de Putsch van !!23 hadden gevierd, de ruiten van tal van todsche zaken ingeslagen en andere zaken a brand gestoken. De eenige synagoge, welke nog te Miinchen «overgebleven, stond hedenochtend in brand. :»i vuur sloeg over naar een achter de syna- i-)je gelegen school en van beide gebouwen is ét veel overgebleven. Alle mannelijke Jood- die inwoners zijn vanochtend vroeg door de ttheime politie van hun bed gelicht en naar xïiiebarakken overgebracht. Omtrent hun lot niets bekend. Uit Keulen meldt Reuter, dat daar van- hcht de luiken en vensters van Joodsche ah en van een uitsluitend Joodsch restau rant Ingeslagen zijn, terwijl binnen alles werd jünield. Niemand kreeg echter persoonlijk ';h. De politie bewaakt thans de vernielde .anden. Ook (e Weenen zijn hedenochtend twee syna- i-'sen door brand verwoest. De Reuter-correspondent te Weenen meldt, u: een menigte van 500 personen, die betoogin- S tegen de Joden hield, vanochtend de syna- r;e te Linz in brand heeft gestoken. Het ge- 'zro brandde volkomen af. Over de gevolgen, die de dood van Von athza! hebben, heeft het Duitsche ministerie ^propaganda zich tegenover United Press lPde volgende wijze geuit: ■De dood van Von Rath verandert biets aan ons standpunt tegenover de -loden. Het zal er echter toe bijdragen onze verstoordheid en onze af keer nog te verhoogen. Het feit dat de moor- oenaar en de menschen, die achter •em stonden het absolute plan had- °-o Von Rath te dooden, laat zich b-ot verhelen en het is dus natuur- J|!s, dat de stappen, die Duitsche peering van plan is te doen niet ten voordeele van de Joden zullen zijn". TMd Press meldt voorts, dat zich voor reisbureau aan de „Unter den incident heeft voorgedaan. Dit ■■^oureau was gedwongen twee uur voor den ■"Onen Ljd te sluiten, daar zich voor het |-ouw een menschenmenigte had verzameld menigte uitte zich o.a. door het roepen van de Joden" en tenslotte nam zij een houding aan. Blijkbaar was men meening dat eenige bezoekers van het ,reau, die een Joodschen indruk maakten •-spoorkaartjes kochten om naar Frank- bM «el?-g,r€eien en ziJ brachten dit in ver- iliïfw moord OP Von Rath. 1 noii!0 e de leider van het bureau ter bescherming. De politie kwam 'aiinSl« zich zeggende, dat deze atle« hiet tegen Frankrijk gericht IJMUIDEN MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden 10 Nov. 1933 (A.N.P.) Tarbot 78—62 ct. per kilo. Tong f 1.34f 1 per kilo. Heilbot f 1.14—f 0.60 per kilo. Griet f 23—f 13 per 50 kilo. Groote schol f 18 idem. Zetschol f 19—f 18 idem. Kleine schol f 26—f 10 idem. Bot f 21f 16 idem. Schar f 11—f 1.60 idem. Tongschar f 40—f 21 idem. Poontjes f 4.60f 3.50 idem. Groote schelvisch f 23f 14 idem. Middel schelvisch f 22.50—f 17 idem. Kleinmiddel schelvisch f 17—f 12 idem Kleine schelvisch f 10—f 3.20 idem. Kleine gul f 6.50—f 3.60 idem. Wijting f 3.10—f 1.40 idem. Makreel f 13—f 3.20 idem. Versche haring f 3—f 1.30 idem. Kabeljauw f 42—1 15 per 125 kilo. Vleet f 5f 1 per stuik. Leng f 1.80f0 .85 per stuk. Koolvisch f 0.60—f 0.12 idem. Rog f 22f 17 per koop. OOK HEDEN WEER VEEL HARING AANGEVOERD. Heden was weer een 25-tal haringschepen binnen, waaronder een Engelsche drifter. De meeste dezer schepen hadden groote vangsten en de totale aanvoer was grooter dan giste ren. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 775 Schoorl IJM. 39f 2560 180 Oostzee IJM. 147f 1660 665 Prinses Beatrix IJM. 117f 3510 610 Gloria IJM. 37 f 3100 735 Gerberdina Johanna IJM. 38... f 3450 330 Ewald IJM. 48f 1630 Kotters: E. 111 f 1510. Loggers: KW. 91 f 670. Schepen met versche haring: SCH. 45 f21; SCH. 332 f 70; SCH. 79 f 1130; SCH. 297 f 450; SCH. 5 f 1020; SCH. 261 f 880; SCH. 107 f 690; SCH. 302 f 840; SCH. 195 f 250; SCH. 4 f 690; SCH. 66 f 250; KW. 158 f 360; KW. 122 f 510; KW. 16 f 550; KW. 33 f 850; KW. 9 f 420; KW. 40 f 1280; KW. 144 f 780; KW. 70 f 220; M.A. 5 f 260; IJM 283 f 190; IJ. H. 87 f 840. BEVERWIJK LEDENVERGADERING VAN DEN LUTHERKRING. Gisteravond heeft de Lutherkring in de Luthersche kerk aan de Koningstraat een ledenvergadering gehouden Op verzoek van verscheidene leden zegde ds. J. Ph. Haumersen toe dezen winter een cursus te zullen geven in de Nieuw-Testamen- tische literatuur. Op Woensdag 23 November zal daarmee worden begonnen. Hierna heeft ds. Haumersen een lezing i houden over Joh. Seb. Bach. Na een geanimeerde discussie werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB II WINT VAN BENNEBROEK I. Voor de competitie van het district Noord- Holland 2e klasse speelde de Beverwijksche Damclub n gisteravond haar eerste wedstrijd tegen Bennebroek I. Na aanvankelijk met 60 .achtergestaan te hebben wisten de Beverwijkers tenslotte met 117 te winnen. De partij van M. Hoogvorst tegen D. Cre- mer werd afgebroken. De volledige uitslagen luiden als volgt. Bev. Damclub IIBennebroek I. C. Rietkerk—J. v. d. Loo 02 L. KluftChr. Gerritse 11 S. Snel—K. Bakker 02 M. KemperW. Roest 20 C. KluftJ. van Houwinge 20 M. HoogvorstD. Cremer afgebr. Th. HoflandW. Person 2—0 A. HoflandG. Valkema 20 J. VerbeekJ. Malipaard 20 J. A. Wij tinkJ. Wynia 02 Voorloopige uitslag 117 Directeur der Arbeidsbeurs gearresteerd. De directeur der Gemeentelijke Ar beidsbeurs te Beverwijk, V. Ph. B.. is hedenmorgen dr.or de politie gearres teerd wegens het plegen van onregel matigheden, die o.m. zouden hebben bestaan in verduistering van gelden, welke hij ambtshalve onder zich had. N.V. Sommelïng contra den Staat. 's-GRAVENHAGE, 9 November Heden ochtend is voor den president van de Haag- sche rechtbank mr. A. S.'Rueb in kort geding de eerste van een reeks procedures behandeld van zgn. „wilde" autobusondernemingen tegen den Staat der Nederlanden op grond dat de minister van Justitie busdiensten heeft belet, welke niet door een rechterlijk vonnis zijn verboden. De N.V. Sommeling eischt, dat gedaagden zich zullen onthouden van ieder ingrijpen of belemmeren van haar bedrijf met een dwang som van 1000 voor iederen dag. Mr. G. de Grooth voerde voor de N.V. het woord. Waarop zou de overheid zich kunnen beroe pen ter rechtvaardiging van haar gedrag? al dus mr. de Grooth. Zelfs na lezing van de conclusie van ant woord was dit pleiter niet recht duidelijk. Misschien beroept zij zich op het politie- reglement van 1851. maar daarin wordt de politie juist bevoegdheden gegeven ter hand having van de rechten der burgers, terwijl dit ter sprake komt bij de preventieve taak van de politie. Voorts moet de uitoefening van de politie-macht in harmonie zijn met het recht. Dat is hier zeker niet het geval, getuige het aantal vonnissen, waarbij Sommeling is vrij gesproken en waarbij de eisch der spoorwegen is afgewezen. Al die twee jaar, dat het R. A. P. bestaat, heeft de staat rustig de autobussen laten rijden en nu plotseling, nu de wet auto vervoer personen in zicht is, gaat de staat de diensten verbieden. De politiedwang, waarmee dit gepaard gaat, is zeker onrechtmatig. Met een enkel woord deeide pleiter mede, waarom hij ook den minister persoonlijk heeft gedagvaard. Volgens den Hoogen Raad is een orgaan van een openbaar lichaam ook zelf verant woordelijk voor zijn handelingen, wanneer dat orgaan onvoorzichtig heeft gehandeld. En is dit hier niet het geval? Daarom was pleiter van meening, dat beide vorderingen kunnen worden toegewezen. Mr. D. J. Veegens zeide in zijn pleidooi voor den Staat en voor den minister, dat men de handelingen van den minister in zijn geheel moet bezien. Hij heeft onlangs den strijd te gen de wilde autobusdiensten begonnen met de processen voor de Amsterdamsche recht bank en haar president. De bussen zijn daar op veroordeeld. Wat zij daarna hebben gedaan is een openlijke tarting van de overheid. De minister van justitie zou zijn plicht schromelijk verzaken als hij bij een dergelij- ken toestand lijdelijk zou blijven toezien. Bij zijn maatregelen heeft het belang van de spoorwegen geen rol gespeeld. De minister is van meening ge weest, dat de bus-ondernemers deel namen aan verboden vereenigingen.. Vereenigingen, die ten doel hadden wetsontduiking en aantasting van de rechten van anderen. Wat de bevoegdheden van de politie betreft, hierover is reeds een bibliotheek vol geschre ven. Het rijlcspolitiebesluit van 1935 is hiel de bron. De politie heeft een algemeene taak om de orde en rust te handhaven. Dat was hier gerechtvaardigd, omdat men probeerde zich te verzetten tegen de vonnis sen van den Amsterdamschen president. Het oordeel van den Hoogen Raad over de strafzaak Sommeling is aanstaande. Wil Som meling nu een verbod voor onbepaalden tijd, ook na een ongunstig oordeel van den Hoogen Raad? Tenslotte achtte pleiter het nu gevoerde kort geding ondoelmatig, nu de beslissing van den Hoogen Raad in zicht is. De staat zal zich aan deze beslissing houden. Wat de dagvaar ding van den minister in privé betreft, dit achtte mr. Veegens onjuist. Hoogstens zou men schadevergoeding van den minister kun nen vorderen, geen dwangsom. Maar de mi nister heeft in dezen geheel als ambtenaar van den staat gehandeld. Bij repliek antwoordde mr. de Grooth, dat Sommeling nooit getracht heeft rechterlijke beslissingen te ontduiken en over hen, die dit wel deden, steeds zijn afkeuring heeft be tuigd. „Wanneer mr. Veegens handhaving van het vonnis van den Amsterdamschen president eischt, dan eisch ik dat voor het vonnis van den Haagschen president", zoo vervolgde mr. de Grooth. Indien de tegenpartij het niet doelmatig acht, nu de beslissing van den Hoogen Raad in zicht is, een proces in kort geding te begin nen, dan is Sommeling daartoe gedwongen doordat de staat, met deze beslissing van den Hoogen Raad in zicht, zeer ondoelmatige maatregelen heeft genomen door de bus diensten te beletten. Na dupliek van mr. Veegens werd de uit spraak bepaald op Maandag 14 November a.s. Het vergaan van de „Vancouver". Tijdbom aan het schip bevestigd? Na een tweede onderzoek in het ruim van den ..Vancouver" zijn de deskundigen eensgezind tot de opvat ting gekomen, dat een helsc'ne ma chine was aangebracht, aldus een D. N. B, bericht uit San Francisco. Mogelijk is, dat deze aan een kabel touw, dat aan een spuigat was be vestigd, heeft gehangen. De procureur-generaal en de meer derheid der autoriteiten zijn van meening, dat hier sprake is geweest van een tijdbom. Degene, die den bom heeft bevestigd, moet nauwkeurige inlichtingen hebben gehad over den vertrektijd van het schip. Uitspraken van de Rechtbank. Vrouw met mes gestoken Veertien dagen geleden behandelde de Haar- emsche Rechtbank de zaak tegen een 25-ja rigen Beverwijker, die een vrouw met wie hij betrekkingen onderhield met een broodmes had gestoken. De vrouw had een afwerende beweging gemaakt, waardoor zij slechts in haar hand was geraakt, vragen. De officier eischte 6 maanden, de verdedi ger mr. T. H. M. A. v. Löben Seis drong op cle mentie aan. De verdachte werd heden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden. Beverwijksche fietsendieven, Strenge straffen had de Officier in de zit ting van 27 October geëischt tegen vier verwijksehe fietsendieven en helers, die teza men een soort „vereeniging" hadden om de Beverwijkers hun rijwielen afhandig te ma ken. Tegen den aanvoerder, een 43-jarigen Be- verwijker, met den weiluidenden voornaam Pier, had de Officier 1 jaar gpëischt. Hij werd hedenmorgen veroordeeld tot een gevange nisstraf van 9 maanden met aftrek. Tegen een 25-jarige los werkman eveneens uit Beverwijk was wegens heling 4 maanden geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van drie maanden. Ook tegen een 30-jarigen Beverwijkschen schoenmaker had de Officier wegens heling drie maanden geëischt. Mr. J. Verloog had wegens gebrek aan bewijs tot vrijspraak ge concludeerd. De Rechtbank veroordeelde den schoenmaker heden tot 2 maanden gevange nisstraf. Een 30-jarige los werkman, eveneens uit Beverwijk had wegens diefstal van een fiets 1 jaar gevangenisstraf tegen zich hooren eischen. De verdachte werd tot 6 maanden veroordeeld. Aardappelen-diefstal. In de nachten van 23 en 24 September had een 21-jarige los werkman al weer uit Bever wijk eenige mudjes ingekuilde aardappelen gestolen. Eisch: drie maanden. Verdachte werd hedenmorgen door de Rechtbank over eenkomstig den eisch veroordeeld. Fransche pers over Hitler's rede. PARIJS, 9 November. Naar aanleiding van de rede, die Hitier gisteravond gehouden heeft, schrijft de „Epoque": Wil men Hitier gelooven, dan zou nog slechts de koloniale kwestie Duitschland van Frankrijk en Enge land scheiden. Doch deze verklaring is steeds nadat voldoening is verkregen, dezelfde. Wat ernstiger is, is dat Hitler, die onlangs Cham berlain de verzekering heeft gegeven, dat de kwestie der koloniën geen oorzaak van een oorlog zou kunnen zijn, thans zegt: „Als Duitschland niet langs den normalen weg der onderhandeling zijn recht verkrijgt, zal het dit eischen." De „Oeuvre" verklaart: Duitschland zegt bij voorbaat, dat het onverzettelijk zal zijn en het tracht in het land, waarmede het wil onderhandelen, verdeeling te zaaien tusschen de oppositie en de regeering. In elk geval heeft Hitier niet verklaard, dat hij voor de kolo niale kwesties geen oorlog zal voeren. Niels Hald. Een trilogie van den Deen- schen schrijver Thomas Olesen Lok ken. Vertaald door G. J. Risselada Garrer. Baarn. Bosch en Keuning. In drie keurige bandjes heeft de uitgeefster deze Hollandsche vertaling eener Deensche boeren-geschiedenis in het licht gezonden. De drie ondertitels: „Niels Hald", „Kirstine" en „Twee bouwen hun huis", omschrijven reeds de hoofdmomenten van dit boeiend verhaal, waarin voor- en tegenspoed van den hevigen Niels verteld worden, van den fantastischen Niels en zijn trouwe vrouw Kirstine, die hem niet altijd volgen kan, noch wil en om zijn zorgeloosheid eerst en waaghalzerij later meer verdriet dan vreugde beleeft. Het is een boek van zaken-doen, verlies lijden en whist maken, in een zenuwachtige afwisseling en spanning, tot in het slot de vreugde aan de winst en het verdriet om verlies zich oplossen in het be sef, dat boven al het roezig bedrijf de liefde staat van man en vrouw, die tezamen voor hun gezin willen leven. Dat door het leven zelf dat principe vaak in het gedrang komt, en gevaarlijke aanvallen door de omstandig heden te verduren krijgt, wordt in deze trilo gie op onderhoudende, vaak zelfs boeiende wijs uitgebeeld. Als schildering van Deensch boeren- en zakenleven houdt het de belang stelling van den lezer voortdurend gaande. Francois Pauwels. Het Duel. Am sterdam Querido. De Amsterdamsche advocaat vertelt ditmaal niet van cliënten, misdadigers of praktijk pro blemenin Het Duel is een massa auto- biographisch materiaal verwerkt; herinne ringen aan de gymnasiumjaren, die aan het student-zijn voorafgingen. Die jaren zijn door de omstandigheden voor den schrijver wel eenigszins hijzonder geweest. Als de jonge Pauwels, uit een beroemd artistenpaar ouders geboren en van huis uit zeker niet voor een orthodox-christelijke opvoeding in de wieg ge- leg-d, op het Gereformeerd Gymnasium op de Keizersgracht te land komt, nadat hij van het Stedelijk (thans Barlaeus) op de Wete ringschans verwijderd is wegens een vecht partij met zijn gymnastiekleraar, moet de nieuwe sfeer hem aanvankelijk daar wel een beetje vreemd zijn voorgekomen. Dat hij er na meer dan dertig jaar nog met weemoedige dankbaarheid aan terug kan den ken pleit voor die instelling en haar leiding die breed genoeg was, om ook voor anderen dan de specifiek gereformeerde burgers open te staan, en in den loop der jaren een aantal pleitbezorgers in strafzaken mocht voorberei den, wier namen bij de verdoolden van den rechten weg, in hoog aanzien stonden. Pauwels' herinneringen aan het leeraren- corps op de Schans, in zijn verhalen gemak kelijk te herkennen, zijn minder hartelijk dan die welke hij voor dat op de gi.-.cht reserveer de en het is aan een van hen uit het laatste gezelschap, den eigenaardig-menschelijken Dr. Merkes, dat hij dit boek heeft opgedragen als aan een onvergetelijk vriend. Pauwels heeft kennelijk de Amsterdamsche gymnasia bezocht in een periode waarin een vergelij king tusschen beider rectoren in het voordeel van den gereformeerden professor moest uit vallen, doch het soortelijk gewicht der leer lingen van beide instellingen voor het oudste voorportaal ter Universiteit misschien ietwat gunstiger genoteerd stond. Van een duel hooren wij pas iets als wij over de eerste helft van het boek heen rijn, tenzij we de theologisch getinte conversatie van den schrijver met zijn schoolvriend, den dominee-zoon, als zoodanig willen beschou wen. Het heusche duel tusschen Pauwels en den met R. H. S. aangeduiden kameraad is een georganiseerde knokpartij, op den ach tergrond waarvan als bij de groote men schen een vrouw staat en als resultaat waarvan Pauwels met een beschadigd aange- Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT zicht huiswaarts keert. Daaraan knoopt de schrijver nog wel het een en ander vast: on deugendheden bij de gereformeerde jeugd, gelijk en gelijkwaardig aan die der niet-gere- formeerdemaar het aardigst in dit boek zijn voor mij toch de karakteristieken die hij van levende figuren uit zijn herinnering weet te geven. Zoo bijvoorbeeld als hij na de knok partij bij R. H. S., die van adel is, op de thee gevraagd is en een huisknecht hem de deur van het deftige grachtenhuis heeft geopend: „Een huisknecht met een gestreept jasje gaat me vóór. Het is een klein mannetje en door z'n gebrek aan gewicht lijkt-ie voortdurend om te vallen. Z'n haar is mooier wit dan dat van andere lieden uit het volk. Hij behoort op een eigenaardige manier tot de familie: naar buiten is-ie huisknecht, naar binnen echter een zelfbewegend en intelligent meubel". Van zulke aardige fragmenten zouden we een bloemlezing kunnen samenstellen, maar willen de lezing van het geheele boek liever aanbevelen omdat behalve het verhaal zelf, juist het vinden van die fragmenten de lec tuur tot een genoegen maakt. Alice Berend. Ria's Amerikaansche Tournee. Door mevr. EndtGoed koop uit het Duitsch (Das Gastspiel) vertaald. Amsterdam - Wereldbiblio theek.. Een vroolijk verhaal, met een leerzamen inslag en zonder litteraire pretentie, van een getrouwde dame die vóór haar huwelijk met een goedmoedigen nuchteren zakenman een korte poos operazangeres is geweest en na ja ren van kalm leven, en als de kindertjes al groot zijn, zich bewust wordt dat zij roem, eer en vermogen heeft opgeofferd voor een dood gewoon, zi,j het behoorlijk bestaan. Zij wenscht weer op te treden en de schade in te halen en de man is zoo verstandig en beschikt blijkbaar over de daartoe benoodig- de gelden haar niet tegen te werken. Inte gendeel, zonder dat zij van zijn actieve me dewerking iets kan bevroeden, wordt voor Ria een Amerikaansche tournée met impresario, reclamechef en alles wat erbij hoort in elkaar gezet en de zaak loopt op rolletjes naar Ria's zevenden hemel. :s Spreekt vanzelf dat het echter niet heelemaal loopt zooals Ria het zich gedroomd heeft maar dat moet u zelf maar lezen, anders is de aardigheid er af. En aardig is dit verhaal zeker van de naar het prospectus meedeelt onlangs in balling schap overleden schrijfster, wier werken in het vroegere Duitschland „oplagen van hon derdduizenden bereikten". J. H. DE BOI6 IJSHOCKEY. H. H. IJ. C.—C. S. H. B. (BRUSSEL) 8—1. De bijna 5000 bezoekers, die Woensdag avond de hal van de Haagsche overdekte kunstijsbaan tot de laatste plaats bezetten, hebben kunnen genieten van het onvergete lijke rijden van het kampioenspaar Maxie Herber en Ernst Baier. Zij waren in hun eerste demonstratie nog wat onzeker en niet heelemaal op dreef, maar de latere dansen lieten in vollen omvang zien, waartoe het kunstrijderspaar in staat was. Na een tango en een foxtrot was het publiek zóó geestdrif tig geworden, dat het niet met applaudissee- ren ophield voordat een toegift gegeven werd, een toegift, die ditmaal iets heel bijzonders was, namelijk een gedeelte uit een geheel nieuwe rumba, waarvan het Haagsche pu bliek dus de première te zien kreeg. Dit kunstrijden werd vertoond in de pauzes tusschen de speeltijden van een ijshockey- wedstrijd, waarin de H. H. IJ. C.-ploeg met 81 tegen de Brusselsche C. S. H. B. de over winning behaalde. De uitslagen der drie speeltijden waren: 50, 2—1 en 10. VOETBAL. Engeland—Noorwegen (4—0) Uit Newcastle: De poging van een continen tale ploeg om Engeland op eigen terrein een nederlaag toe te brengen, is wederom mis lukt. Woensdag viel aan Noorwegen de eer te beurt, om het tegen de voetbalgrootmeesters op te nemen. Het resultaat van den wedstrijd, die voor 40.000 toeschouwers te Newcastle is gespeeld, was een alleszins verdiende 40 zege voor de Engelschen. Met de rust reeds was deze stand bereikt. Niettemin kan men 't den Noren tot een ver dienste aanrekenen, dat zij in de tweede helft zulken tegenstand hebben geboden, dat de Engelschen toen geen doelpunten meer kon den maken, zoodat een grootere nederlaag, zooals de 60 te Oslo in 1936 vermeden kon worden. Hierbij dient evenwel te worden op gemerkt, dat het Engelsche elftal zich na de pauze niet meer zoo inspande als daarvóór. De wedstrijd werd onder begunstiging van prachtig weer gespeeld. Er ontwikkelde zich een levendige, fraaie partij voetbal, waarbij de Noren door uitstekend samenspel toonden, een goed ingespeeld elftal te vormen. De gas ten speelden vol geestdrift en toonden een knappe balbehandeling, maar de voorhoede schoot te slecht om succes te hebben. Daarbij kwam, dat de Engelsche verdediging den Noorschen aanvallers slechts zelden de ge legenheid schonk, een werkelijk behoorlijk schot in te zenden. Aan de andere zijde liet de Engelsche aan val de Noorsche verdediging nauwelijks met rust. Onophoudelijk zetten de gastheeren ge vaarlijke aanvallen op, zoodat de Scandina- viërs het benauwend druk hadden. Na achttien minuten opende linksbuiten Smith de score en zeven minuten later moest Johansen voor de tweede maal visschen; weer werd dit doelpunt van links gemaakt, dit maal door linksbinnen Dix. DeNoorsche verdediging werd telkens uit haar verband gerukt en toen maakte de jeug dige midvoor Lawton er in de 36ste minuut 3—0 van. Vijf minuten voor de rust besloot linksbui ten Smith een snellen ren met 'n mooi schot, dat den Noorschen doelman te machtige was (4—0). Na de hervatting bleek al spoedig, dat de Engelschen zich met de vier doelpunten tevreden stelden. Althans het vertoonde werd van veel minder kwaliteit. Het tempo zakte danig en bereikte geen enkele maal meer de hoogte van vóór de rust. Wel kregen beide elftallen enkele malen goede kansen om een doelpunt te maken, maar over het algemeen beheerschten de ver dedigingen aan beide zijden de situatie, zoodat het einde met onveranderden stand kwam. Hedenmorgen ontvingen wij 't ontstellende bericht van het overlijden van onzen geliefden oud leraar Dr. Ch. F. Haje Zijn nagedachtenis zal bij ons allen in dankbare her innering blijven voort leven. Alle leerlingen en oud-leerlingen der Rijks H.B.S. te Velsen. IJmuiden-Oost, 10 Nov. '38 uit Kennemerland 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend MJ vooruitbetaling) NETTE JONGEN gevr., 14-15 j. L. Brandwijk, kruidenier, Ken- nemerlaan 38, IJm. NET MEISJE gevr., pl.m. 16 jaar, in Chr. gezin, van 8 v.m.—5 uur njn. Aanm. na 2 uur Van Lno, De Wetstraat 2, IJmuiden

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3