Fine geweldig op dreef Vredesbodem moet zorgvuldig geprepareerd worden". Geen wereldoorlog om den Volkenbond te doen herleven. Weer twee partijen gewonnen Reshevsky staat slecht tegen Keres Jaarvergadering „Volkenbond en Vrede". De vereeniging „Volkenbond en Vrede" heeft onder voorzitterschap van dr. J. P. Fockema Andreae te Bussum haar jaarvergadering ge houden. Dr. Fockema Andreae heeft een ope ningsrede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Zij, die den vrede voor het ©ogenblik ver mochten te redden, doen ons minder aan grondvesters van een hechten, duurzamen vre destoestand denken, dan aan behendige vir tuozen. Aan het voorkomen of doen ophouden van een oorlog of hoe men het noemt kwam de Volkenbond, waaraan het karakter van univer saliteit helaas steeds meer vreemd is gewor den, nauwelijks meer te pas. Maar uit den nood, aldus spreker, zullen nieuwe strijdkrachten in onze gelederen ge boren worden. Het komt er nu op aan, den vredesbodem zorgvuldig, met goede kennis van zaken en volle toewijding te prepareeren, daarbij steeds opnieuw partij trekkend van de op gedane ervaringen, en aldus den voedings bodem immer vruchtbaarder en beter te maken. Vooral in het centrum der vereeniging zul len verschillende brandende vraagstukken, on derscheidene netelige problemen, behandeling vinden. Maar voor de leidende beginselen, die voor allen vaststaan en vast blijven staan, kan, ja moet in alle kringen en lagen der beweging onophoudelijk, onverflauwd, onver saagd worden geijverd. Nieuw bestuur. Na de rede van den voorzitter kwam de be stuursverkiezing aan de orde. Bij acclamatie werden gekozen de heeren J. D. Brinkman, mr. dr. C. J. J. Caron. mr. A. B. Cohen Stuart, P. L. de Gaay Fortman, mr. dr. G. J. van Heu- ven Goedhart, mr J M in 't Veld, mej. dr. G. H. J. van der Molen, ir. F. J. Nieuwenhuysen, prof. mr. C. W. de Vries en mr. J. van Zwet. De aftredende voorzitter,, dr. Fockema Andreae werd bij acclamatie herbenoemd. „Hoe zien wij voor den eerstvolgenden tijd de ontwikkeling van den Volkenbond en van de internationale rechtsorganisatie en welke gedragslijn moet daaruit voor onze vereeni ging voortvloeien?" was het volgende agan- dapunt. De eerste inleider was jhr. mr. dr. D. J. de Geer. Deze zei dat het vraagstuk niet actueel scheen, omdat de Volkenbond, naar veler mee ning dood was. De Volkenbond had echter toch nog zooveel liefde, dat men desnoods den baaierd van den nieuwen oorlog wilde ontke tenen als daaruit de Volkenbond met macht zou oprijzen. Deze gedachtengang noemde spr. verklaarbaar, maar verwerpelijk. De Bond was niet opgericht om tegenstellingen te scheppen, maar om ze op te heffen. Wil een duurzame vrede komen, dan moet deze niet alleen worden gepropageerd, maar georganiseerd, daarom zal het signaal niet op veilig worden gezet, alvorens een Volkenbond, of hoe het toekomstige instituut zou heeten, de internationale rechtsgemeenschap had ge steld. Dit was de weg der bevrijding, aldus spr. Het Volkenbondsideaal mocht niet worden prijsgegeven. Deze tijd vooral gaf aanleiding en gelegenheid tot bezinning. De kleine na ties hadden daarbij een taak te vervuilen: haar werd de roeping opgelegd niet achteraf te gaan staan. Rede J J. Vorrink. De heer J. J. Vorrin k, tweede inleider van het vraagstuk, achtte het noodig de balans van het heden op te maken. De eerste post moest luiden: de gebeurtenissen op internatio naal politiek terrein hebben bewezen, dat de bij den Volkenbond aangesloten staten niet bereid zijn de verplichtingen, die zij op de meest essentieele punten met het lidmaat schap van den Volkenbond op zich hebben genomen, na te komen. Wat ons bedreigt is de ineenstorting van de internationale rechtsgedachte, vooral ook in het rechtsbewustzijn der volkeren. Niet wei nigen hebben zich verklaard voor een vrede tot eiken prijs. Er bestaat geen rechtvaardige oorlog, zoo is hun meening. Niet zelden blijken zij te bedoelen: er is maar één rechtvaardige oorlog en dat is de oorlog dien wij met alle energie zullen voeren, als ons eigen land wordt aangevallen. Prof. Francois aan het woord. Als derde inleider sprak prof. mr. dr. J. P. A. Francois, die in zijn rede een overzicht gaf van de moeilijkheden, die aan de organi satie van een statengemeenschap zijn verbon den. Er moet sprake zijn van een internatio naal recht. Het Volkenbondsverdrag is in dit opzicht volkomen ontoereikend gebleven. Te genover het recht op integriteit beroept men zich op een ander recht, dat tot zelfbeschik king. Mag dit conflict den inzet vormen van een algemeenen oorlog, welke waarschijnlijk niet tot Europa zal beperkt blijven, maar ook tot Azië zal overslaan? De leidende staats lieden van de twee groote Westersche democra tieën hebben gemeend van niet. omstandigheden niet anders mogelijk dan door hem op politiek gebied een uitsluitend conciliatoir karakter te geven. Bij de hui dige geestesgesteldheid der volken is geen Volkenbond denkbaar, die de collectieve vei ligheid ook maar eenigszins afdoende kan verzekeren. De huidige wereldconstellatie dwingt niet tot wanhoopspolitiek. Er volgde op de inleidingen gedachtenwisse- ling. BEVERWIJK Een universeele bond is onder de huidige strijd. Kennemers—West Frisia (2—1) Groote spanning in het sportpark. Na een slechte eerste en een sensationeele tweede helft heeft Kennemers op verdiende wijze op beide punten beslag gelegd, waardoor de Rood-zwarten de onderste plaats weer hebben verlaten. Voor de rust was het duidelijk merkbaar, dat hier twee elftallen aan het werk waren, die in de onderste regionen van hun afdee- ling verblijf houden. Vooral het aanvalskwin- tet van Kennemers deelde in de malaise en zelden hebben wij den aanval zooveel onbe nulligheden zien bedrijven als in de eerste helft. Geen bal werd geplaatst en de geheele aanval liep te zoeken naar 't juiste verband. Schipper was voor rust uit vorm en de een voudigste opgaven bleken hem te zwaar te zijn. De voorzetten belandden meestal achter de voorhoede en stichtten niet de minste ver warring. De debutant Van Luin, die als rechtsbinnen stond opgesteld, is een goed doorzetter, maar ook 'hij bracht er heel weinig van terecht. Toch kan Kennemers van dezen speler nog veel plezier beleven. Hij heeft een goed schot, maar komt aan snelheid te kort. Trainen alzoo. Brethouwer werd op de linksbuitenplaats vrijwel aan zijn lot overgelaten, omdat Stee man achter de voorhoede aanzwierf, waar schijnlijk met de bedoeling als „zwerver" te fungeeren. De voorhoede, die door deze speel wijze nog meer gehandicapt werd, bracht er heel weinig van terecht, te meer daar ook Boom volkomen als aanvalsleider faalde. De West-Frisia-verdediging was versterkt met een stopperspil, die angstvallig Boom be waakte. Ondanks het slechte spel in de voor hoede was Kennemers absoluut niet de min dere van de bezoekers. De rood-zwarte-mid- denlinie stuwde goed en zette keer op keer de voorhoede aan het werk, zoodat de gastheeren zelfs 'n veldmeerderheid demonstreerden. Het afgeven van den bal was echter ook in de middenlinie het zwakke punt en alleen Van der Wal, die voor- en na de rust vooral aan vallend uitstekend werk heeft verricht, zette zijn menschen nog al eens aan het werk. In de achterhoede was Dinkla de beste en deze geroutineerde veteraan vormde wel het grootste struikelblok voor de Enkhuizenaren. Bos en Van Urk waren ook goed op dreef en met Dinkla was dit trio weer een sterke ver dediging. Bij de bezoekers was de achterhoede even eens het sterkste deel van het elftal. De voor hoede bleek geen schutter te bezitten, zoodat Van Urk het vrij gemakkelijk heeft gehad. De rust kwam dan ook zonder dat er gescoord was. Na de hervatting zette de matige vertoo ning van voor de rust zich nog even voort, doch toen uit een voorzet van Schipper Boom tegen het houtwerk kopte en Brethouwer den terugstuitenden bal hard tegen den doelman schooi kwam het keerpunt in dezen wedstrijd. Dit moment, waarbij de bezoekers niet over geluk te klagen hadden, was het sein voor de Kennemers om energieker aan te pakken. Enthousiasme, dat voor de rust geheel niet aan den dag was gelegd, werd nu het wapen van de Kennemers. Schipper, leverde prima voorzetten af, terwijl Van Luin er langzamer hand beter in kwam, zoodat we zelfs kunnen spreken van een geslaagd debuut. De bezoekers werden geheel in de verdedi ging gedrongen, waardoor Steeman zijn plaats in de voorhoede wel imoest innemen. Het resultaat was hiervan een prachtig doel punt, dat Kennemers de leiding bezorgde. Hiervoor had de West-Frisia-veste echter zulke benauwde momenten beleefd, dat het een wonder mag heeten dat hier geen doel punten uit voortkwamen en toen eindelijk Steeman een verdiend doelpunt maakte, was de vreugde nog van korten duur. Nauwelijks was men van de sensatie bekomen of de bal lag al achter Van Urk. Bij een vrijen schop bleef n.l. de Kennemers-verdediging voor bui tenspel staan, waardoor de rechtsbinnen geen moeite had om den uitgeloopen Van Urk te passeeren. Dpze tegenslag bleek geen beletsel te zijn voor de rood-zwarten om op dezelfde enthou siaste wijze verder te spelen. Schoten tegen lat en palen, scrimmages in het doelgebied waren de meest sensationeele gebeurtenissen. Vele malen gebeurde het, dat de scheidsrech ter, die na de rust vaak eigenaardige beslis singen nam, reeds lang gefloten had, maar de spelers hoorden het niet in het vuur van den Onder groote spanning verstreek de tijd, maar voor het zoover was kopte Steeman uit een voorzet van'Veenstra het" leder in (21). De gastheeren versterkten met nog enkele minuten te spelen de verdediging, met 't ge volg dat de bezoekers wat ruimer konden ademhalen. Niets baatte hun echter meer en met een verdiende overwinning voor de Ken- nemers kwam het einde van dezen spannen- den wedstrijd. Z. V. V.—Beverwijk (2-1) Voor de derde maal achtereen heeft Bever wijk de punten moeten laten aan de tegen partij. Eigenaardig is het, 'dat evenals in beide vorige wedstrijden de rood-witten over het algemeen een veldmeerderheid vertoon den, maar er toch niet in konden slagen te doelpunten. Vooral voor de rust, toen Maenhout c.s. het windvoordeel hadden, hebben zij vele storm- loopen op de Z.V.V.-defensie ondernomen, doch niets baatte. De doel verdediger der thuis club was in prima conditie. Een prachtkopbal van Markx uit een voorzet van Koning, een zeker schijnend doelpunt, grabbelde hij nog juist uit den hoek. Ook een harde schuiver van denzelfden speler wist hij te houden. Van af den aanvang speelde Z.V.V. met een ver sterkte verdediging. De spil stond opgesteld tusschen de beide backs en de middenlinie be stond meestal uit vier spelers. Het was dan ook steeds een been of een lichaam, dat een belet sel was voor een goede schietkans, waardoor vele schoten naast gingen. Z.V.V. bepaalde zich in de eerste helft tot eenige uitvallen en zooals het dikwijls gaat in deze wedstrijden gebeurde het ook hier, dat na 22 minuten spelen en vrijwel een geregeld Beverwijkoverwicht de thuisclub scoorde, door haar linksbuiten, weliswaar in buitenspel positie, maar de arbiter kende het doelpunt toe. Beverwijk beantwoordde dezen tegenslag met een serie stormloopen, doch wat men ook pro beerde, er was geen doorkomen aan. Vooral Markx, die weer zeer beweeglijk was, werd ge ducht op zijn huid gezeten. Een handicap voor Maenhout c.s. was tevens, dat Teeling niet fit was en met rust uitviel. Maenhout probeerde het met harde schoten, maar of zij gingen naast of zij belandden in de veilige handen van Z.V.V.'s doelman. Met man en macht ver dedigde de thuisclub haar voorsprong en stond die tot aan de rust niet meer af. In de tweede helft ondernam Z.V.V. gesteund door den wind verschillende aanvallen. Vessies en Kuijer moesten alle zeilen bijzetten om zich de aanvallen van het lijf te houden, wat hun geruimen tijd gelukte. Speciaal Vessies heeft zich in de tweede helft bijzonder goed geweerd. Met forsche trappen trachtte hij het spel te verplaatsen en na eenigen tijd gelukte dat ook. De voorhoede van Beverwijk was echter door het uitvallen van Teeling en Koning, die ver vangen werden door Hoogerwerf en Opzeeland eenigszins verzwakt. Het verband was er uit, al probeerde men van alles. Toch smaakte Hoogerwerf het genoe gen, hoewel in buitenspelpositie, den gelijk maker te scoren. Er waren toen 25 minuten in de tweede helft verstreken. De vreugde was echter van zeer korten duur. Een vrije trap op ongeveer 30 meter afstand werd Beverwijk noodlottig, want de bal ver dween hoog in het net. (21). In het laatste kwartier werd alles op alles gezet om de nederlaag te ontgaan. Verscheidene corners werden op het Z.V.V.-doel genomen, maar zon der het gewensclite resultaat. Aan den anderen kant beleefde Beverwijk ook enkele hachelijke momenten, doch Vessies wist steeds redding te brengen. Toen het eindsignaal klonk, had Beverwijk onverdiend verloren. Direcfeurvan de Arbeidsbeurs geschorst. Voor oneervol ontslag voorgedragen. In verband met de gepleegde straf bare feiten in zijn dienstbetrekking hebben B. en W. den j.l. Donderdag gearresteerden directeur van den ge meentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling met ingang van Vrijdag 11 dezer in zijn ambt geschorst met inhouding van salaris van het oogenblik van deze beslissing af. In overeenstemming met het gevoelen van de commissie van toezicht op den dienst, die zich eveneens met de schorsing heeft kunnen vereenigen, zijn B. en W. voorts van meening, dat die ambtenaar met ingang van den dag, waarop de beslissing van den Raad onherroe pelijk is geworden, niet eervol uit zijn ambt moet worden ontslagen B. en W. hebben den Raad voorgesteld dien overeenkomstig te besluiten. LANGS DE LIJN. Programma van de Radiocentrale. Dinsdag: Lijn III: 3.Keulen, 10.20 Parijs, 10.50 Keulen, 11.20 Parijs. 12.05 Diversen, 12.20 Parijs, 1.20 Brussel Ned. 2.20 Nationaal pro gramma, 2.35 Keulen. 3.05 Parijs, 4.50 Londen Reg. 5.20 Brussel Ned. 7.50 Keulen, 8.20 Brus sel Fr., 9.06 Keulen, 9.20 Brussel Fr. 10.50 Keulen. Lijn IV: Brussel Ned. 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg. 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 5.50 Keulen, 6.20 Nationaal programma, 6.45 Lon den Reg. 7.Nationaal pogramma. Lijn V: 8.Brussel Ned. 9.20 Diversen, 11.05 Londen Reg., 1.20 Brussel, 2.15 Londen Reg., 4.20 Keulen, 4.40 Londen Reg. 55.20 Brussel Ned. 5.50 Keulen, 6.20 Londen Reg., 7.40 Di versen, 7.50 Nationaal programma. 9.20 Brus sel Fr. 10.50 Keulen, Euwe maakt een half punt uit twee UITSLAGEN VIERDE RONDE: Keres—Reshevsky afgebroken Capablanca—Botwinnik Vz—Vz Euwe—Fine D—l Flohr—Aljechin '?/2 Zaterdagavond heeft Euwe in de vierde ronde van het a.V.R.O.-schaaktournooi, die te Groningen gespeeld werd, wederom een ne derlaag geleden, thans tegen Fine. EUWE—FINE. De partij tusschen dr. Euwe en Fine was een orthodox damegambiet met den zet 4. li7—h6. Euwe zag onmiddellijk af van het be houd der twee loopers en speelde op ontwik- kelingsvoorsprong en bezetting van het cen trum. De partij verliep tot den tienden zet vol gens de theorie, totdat Fine een tegenstoot in het midden deed om het witte centrum te breken, waarna de partij een geheel ander ka rakter kroe°- Euwe verklaarde na de partij den 22en zet van zwart Tb 8 over het hoofd gezien te heb ben, terwijl Aljechin Tf4 van Euwe ook fou tief vond. CAPABLANCA—BOTWINNIK De d4-opening van Capablanca werd door Botwinnik met de Gruenfeld-verdediging be antwoord. De Cubaan koos een solide speelwij ze met 5. Lf4, welke tevens volgens de laatste onderzoekingen als de sterkste geldt. De Rus toog met zijn c-pion ten strijde en ruilde de zen tegen den d-pion om vervolgens de cen trumpionnen te laten verdwijnen. Capablanca zag er vanaf op winst te spelen en stelde op den 26sten zet remise voor, hetgeen de Rus aanvaardde. FLOHR-ALJECHIN Dr. Aljechin moest tegen Flohr aantreden, van wien hij zoo vaak reeds gewonnen heeft Flohr behandelde de West-Indische verdedi ging van Aljechin zoo voortreffelijk, dat de wereldkampioen eenigszins gedrukt kwam te staan. Met b2—b4 trachtte de Tsjech den da mevleugel van zijn tegenstander te blokkee- ren, doch de laatste vond een methode om zich met c7—c5 van den druk te bevrijden, al ging dit ten koste van een geïsoleerden pion op d5. Na 23 zetten zag geen der beide spe lers meer een winstkans; daarom (besloten zij tot remise. KERES—RESHEVSKY Keres, die tot nu toe nog steeds met den d-pion had geopend, keerde tot de e4-opening terug. Het werd een Sfoanjaard. De door zwart gekozen opstelling gold theoretisch als gun stig, maar Keres verbeterde dit openings systeem volgens een Russische analyse. Hij speelde zeer voorzichtig verder. Hij was van meening, dat zijn materieel overwicht op den duur voldoende zou zijn om de partij te win nen. De partij werd in een zeer gunstige stel ling voor Keres afgebroken. HOE EUWE VAN FINE VERLOOR De partij tusschen Dr. Euwe en Fine had het volgende verloop: Wit: dr. M. Euwe Zwart: R. Fine Geweigerd Koninginnegambiet. 1. d2d4 e7—e6 23. De8—e4 Df4xe4 2. c2—c4 Pg8—f6 24. Rc2xe4 Rc8—g4 3. Pgl—f3 d7d5 25. Tdl—d2 Tb8— 4. Rel—g5 h7—h6 26. Re4—d3 Te8—d8 5. Rg5xf6 Dd8xf6 27. b2—b3 Rg4xf3 6. Ddl—b3 c7c6 28. g2xf3 Rf6xh4 7. Pbl—d2 Pb8d7 29. Kgl—g2 Rh4—g5 8. e2—e4 d5xe4 30. Td2—dl Rg5—f4 9. Pd2xe4 Df6—f4 31. Kg2—fl h5—h4 10. Rfld3 e6—e5 32. Kfl—g2 f7—f5 11. 0—0 Rf8e7 33. Kg2—h3 Kg7—f6 12. Tflel e5xd4 34. Kh3—g2 Td8—d4 13. Pf3xd4 0—0 35. Kg2—h3 g6—g5 14. Rd3—c2 Pd7—f6 36. Rd3—c2 Td4xdl 15. Tal—dl g7—g6 37. Rc2xdl Rf4—d6 16. Pe4xf6t Re7xf6 38. Rdl—c2 Kf6—e5 17. Tel—e4 Df4—c7 39. Kh3—g2 Rd6—c5 18. Db3—e3 Kg8—g7 40. Rc2—d3 a7—a5 19. h2h4 h6—h5 41. Rd3—c2 f5—f4 20. Te4—f4 Tf8—e8 42. Rc2—g6 Ke5—d4 21. De3xe8 Dc7xf4 43. Rg6—f5 Kd4—c3 22. Pd4—f3 Ta8—b8 44. Rf5—c8 Kc3—b2 Wit geeft op ZONDAG. Fine wist zijn leidende positie op fraaie wij ze te handhaven door in de vijfde ronde, welke Zondag te Zwolle werd gespeeld, na 28 zet ten van Flohr te winnen, waarmede zijn pun- tenaantal tot 4% steeg. Zijn zege op den Tsjech is vooral te danken aan schitterend combinatorisch middenspel. In een Nimzo-verdediging werd de partij Aljechin-Keres na 40 zetten afgebroken in ongeveer gelijke stelling. Ook Reshevsky-Capablanca onderging het zelfde lot. Tenslotte werd ook de partij Botwinnik— GROOTMEESTERS SCHAAKT OU RN OOI Euwe afgebroken na 40 zetten in lijke stelling. In den trein naar Amsterdam deelde n„, winnik mede, dat hij met remise accoord pi zoodat deze partij Woensdagavond as meer verder behoeft te worden gespeeld HOE FINE VAN FLOHR W0X Deze partij trok de meeste aangezien Fine de leiding heeft en m* nieuwsgierig was hoe hij het er tegen fE zou afbrengen. Fine heeft bij e4 gezworen nï is zeer merkwaardig, dat al zijn f ders hem Fransch bekampen, al hebben th tot nu toe slechte ervaringen er mede onee daan. Ook Flohr speelde den NimzowiS" variant van de Fransche partij, maar dit keer slaagde de Amerikaan er niet in. zijn teeen stander te overrompelen, zooals tegen Caoa" blanca geschiedde. Fine gaf aan Flohr eern kans, aan een nederlaag te ontkomen Een fraai kwaliteitsoffer bracht de beslissing. De koning werd in het nauw gedreven, zoodat Flohr niet het einde afwachtte en op den 28sten zet opgaf. BOTWINNIK-EUWE, Botwinnik begon met 1. c2—c4, maar gin» spoedig tot de Nimzowitscb-opening over Euwe volgde het voorbeeld van wit en fian- chetteerde zijn damelooper. Hij bracht ver volgens zijn d- en c-pion naar voren. Botwin nik wikkelde onmiddellijk in het centrum af en bezorgde zijn tegenstander hangende pion nen. De theorie heeft nog niet kunnen aan- toonen of dit een voor- of nadeel beteekent. Bij den 22sten zet stelde Euwe remise voor! Dit werd echter door den Rus afgeslagen. In derdaad kreeg hij eenige kansen door zijn pionnenmeerderheid op den koningsvleugel, maar bij het afbreken was er van eenig voor- deel voor Botwinnik niets te bespeuren. De Rus aanvaardde toen maar remise. RESHEVSKY—CAPABLLN'Ci Ook hier een Nimzowitsch-verdediging met den 4. dc2-variant. Capablanca speelde met zwart op vereenvoudiging en streefde naar dame-ruil om spoedig tot het eindspel over te gaan. Hij slaagde hierin zonder in het nadeel te komen. De Cubaan behandelde het eindspel zóó sterk, dat het tot afbreken kwam, waarin de kansen weer gelijk staan. ALJECHIN-KERES De wereldkampioen blijft de 4d-opening trouw. Keres ging op Nimzowitsch-Indisch in, een opening, welke hij met voorliefde speelt. Aljechin, die gewoonlijk aan den 4. dc2-va- riant de voorkeur geeft, speelde ter verande ring den Rubinstein-Landau-variant, welke wit een klein positioneel voordeel geeft. Het. kwam tot een eindspel van dame en toren elk, plus ieder een vrijpion. De partij werd af- gebroken in een iets gunstiger stelling voor Aljechin, maar remise is het meest waar schijnlijke. DE AFGEBROKEN PARTIJEN Woensdagavond worden de afgebroken par tijen te Amsterdam verder gespeeld. DE STAND De stand na de vijfde ronde luidt: 1 Fine 4 1/2 punt. 2. Aljechin 2 1/2 punt plus 1 afgebroken partij. 3. Botwinnik 2V» punt. 4. Capablanca 2 punten plus 1 afgebroken partij. 5. Euwe 2 punten. 6 Keres 11/2 punt plus 2 afgebroken partijen. 7. Flohr 11/2 pnt. 8. Reshevsky Vi plus 2 afgebr. partijen. DE ZESDE RONDE. Hedenavond wordt in het Gemeentelijk Concertgebouw de zesde ronde gespeeld met de volgende partijen: KeresCapablanca. Euwe—Reshevsky. Flohr—Botwinnik. AljechinFine. nAim. DE ZEVENDE RONDE. Dinsdagavond wordt te Amsterdam de ze vende ronde gespeeld. HET SUCCES VAN DEN ST. MAARTEN OPTOCHT. Naar aanleiding van het welslagen van den St. Maarten-optocht heeft het dagelijkscn in stuur van de V.V.V. dank betuigd aan allen, die hebben medegeholpen om dezen optoent tot stand te brengen en tot een succes te maken. In de eerste plaats gaat deze dank uit naar de commissie bestaande uit de heeren H. J. Blauw, F. H. Teunissen en A. v. d. Wel. Vooral nu gebleken is. dat de jeugd me*/ zoo veel animo aan den optocht heeft deelgeno men, vertrouwt de V.V.V. er op, dat zij ook in de toekomst op deze hulp en steun zal mogen worden gerekend. AANGEKOMEN. 11 November: Oberon s.s. Piraeus Merope s.s. Palermo 12 November: Flandira s.s. Rotterdam Ask s-s. Sundvall Sambre m.s. Rotterdam Saturnus s.s. Bourgas Shkval sl.b. Noordzee Ganymedes s.s. Alexandrië Zephyros s.s. Buenos Aires Eleni T. s.s. Koivisto Falken m.s. Frederiksvaerk Ransdorp m.s. Hoboken Poseidon s.s. Midd. Zee Rendsburg m.s. Macassar Socrates m.s. Midd. Zee Wim m.s. Rotterdam Drossel s.s. Rotterdam Barendsz m.s. Fareham Hercules s.s. Alexandrië 13 November: Caribia m.s. West Indïë Queen worth s.s. Sunderland Triton s.s. Zwarte Zee Nereus s.s. Gothenburg Merel s.s. Londen Theano s.s. Fowey Palma m.s. Londen VERTROKKEN. 11 November: Agamemnon s.s. Rotterdam Willy s.s. Barry Costa Rica s.s. West Indië Sakko s.s. Leningrad Greathope s.s. New Castle Königsau s.s. Aurhuus 12 November: Constant m.s. Groningen Akershus s.s. Oslo Helena m.s. Hamburg Kejserinde Dagmar s.s. Leith Bilton s.s. New Castle Stentor s.s. Hamburg Iris s.s. Gdynia Oberon s.s. Hamburg Nereus s.s. Bremen Piuto s.s. Kopenhagen Sambre m-s. Parijs Borthwick s.s. Leith Ara s.s. Stavanger Enid Mary s.s. Goole Wilbo m.s. Londen Maartje m.s. Scheveningen Amstelstroom m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Vechtstroom s.s. Huil August Bluma s.s. Lübeck St. Phil inland s.s. Londen 13 November: Flandria s.s. Gothenburg Acclivity m.s. Hull Drossel s.s. Abö Albatros m.s. Londen Caribia m.s. Hamburg Merope s.s. Hamburg Falken m.s. Frederiksvaerk Ijzer naar Scandinavië. Van Amsterdam kwamen het Zweedsche stoomschip Mercurius en het Noorsche stoom schip Akershus zoomede van Rotterdam het Zweedsche stoomschip Flandria en het Duit- sche stoomschip Drossel om bij de Hoogovens gedeeltelijke ladingen.ij zier in te nemen voor onderscheidene havens in Scandinavië. Groote diepgang. Het met passagiers en stukgoederen naar West Indië vertrokken Nederlandsche stoom schip Costa Rica passeerde het Noordzeeka naal met een diepgang van acht meter. Hout voor de papierfabriek. Van Koivisto (Finland) Ls hier het Griek- sche stoomschip Eleni T. aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. 1 Aanvoer cellulose. Met het Zweedsche stoomschip Ask is van Sundsvall een gedeeltelijke lading cellulose bij de papierfabriek aangevoerd. Na deze ge lost te hebben ging het stoomschip naar Am sterdam verder om de stukgoedlading te los sen en andere lading weer in te nemen. Terug van proeftocht De Russische sleepboot Shkval, welke in Amsterdam gebouwd werd, heeft een tweeden proeftocht op de Noordzee gehouden en is naar Amsterdam teruggekeerd om verder voor de aflevering aan de opdrachtgeefster de Russische regeering, te worden gereed ge maakt. Stukgoederen gelost. Van Curasao komend heeft het Duitsche motorschip Caribia zijn voor Amsterdam be stemde lading en passagiers alhier in de Bui tenhaven ontscheept en is daarna naar Ham burg verder gegaan. A.s. Zondag komt het schip naar hier terug om de passagiers naar West Indië in te schepen. Groote groep vlekken op de zon zichtbaar. Vrijdag werd het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt opgebeld door waarnemers, die een zwarte vlek op de zon gezien hadden. Deze waarnemingen werden Zaterdag door anderen schriftelijk bevestigd. Inderdaad is er op dit oogenblik een bijzonder groote groep zonne vlekken te zien zoo deelt de directie van net Instituut mede en maakt de nevelige at mosfeer de waarneming met het bloote oo<, mogelijk. Om de vlekken te zien neme men echter de voorzorg, een beroet glaasje voor het oog te houden en men hoede zich voor ae schade, die het direct in de zon kijken voor het oog kan hebben. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 12 Nov. 1938- Bevallen. 10 Nov.: M. H. v. Kampen-Tietjen, z. H. M. Rijkers—v. Slooten, z. 11 Nov.: J. M. KuiperHarkmans, d. P. J- v -Tol—* man, z. E. Visbeen—v. Veen, d. H. Steënsma— Nooitgedagt, d. M. P. storm—Besier, d. M-J* VerhoevenDe Beer, z. W. Dotman—y. Veer, d. 12 Nov.: C M. L. Ter Horst-W* van der Werven, d. Overleden. 10 Nov.: H. P. de Kief te, 46 ja«w, Damaststraat. 11 Nov.: J. C. Huijkman-- Bogaardt, 75 jaar, Bakenessergracht. W- C. Kelderman, 60 jaar, Meidoornplein- Turk—l'Amie, 71 jaar, Thorbeckestr. u D. M. de Jager—De Graaff, 67 jaar, Jan Zurenstraat.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2