H.C. ANDERSEN Mei Duimelijntje Des boekbesprekers lot. Wordt bij „Bethesda-Sarepta", op den hoek Dreef-Hazepaterslaan, gebouwd. Maquette van een belangrijk gebouw op een belangrijk punt. HAARLEM, Woensdag. Eenige jaren geleden werd bij „Meer en Bosch" te Heemstede, de inrichting voor mannen van de Christelijke Vereeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziek te, de Koningin Emma-kliniek ge bouwd, die reeds zeer veel heeft bij gedragen tot de verbetering van de behandeling van patiënten. Daarom werd de noodzakelijkheid gevoeld ook bij „Bethesda-Sarepta", de afdeeling voor de verpleging van vrouwen te Haarlem, zoo'n kliniek te stichten. Indertijd hebben wij over deze plannen reeds mededeeling gedaan. Daar het hier een belangrijk gebouw op een belangrijk punt der stad betreft ging eenigen tijd met de voorbe reiding gemoeid, maar thans is 't zoover, dat het voorloopig ontwerp voor den bouw van de Koningin Wilhelmina-kniniek, op den hoek van de Dreef en de Haze- paterslaan te Haarlem, door het ge meentebestuur is goedgekeurd, zoo dat thans spoedig met den bouw be gonnen zal worden. Dr. B. Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer van de stichtingen te Haarlem en Heemstede; deelde ons mede, dat dit voorloopig ontwerp is van den heer C. J. Blaauw, architect te Haarlem. De verdere uitwerking van het plan en de leiding van den bouw zullen worden opgedragen aan den heer Blaauw in samen werking met den heer H. Korringa, eveneens architect te Haarlem. Naar het voorloopig plan is een maquette gemaakt, die een beeld geeft hoe in de naaste toekomst de nieuwe situatie op den hoek Dreef-Hazepaterslaan zal worden. Niet alleen het oude gebouw van de Nutskweekschool wordt gesloopt, maar ook de groote villa „Overbosch", eveneens aan de Dreef gelegen. Er is eerst wel getracht deze villa te behou den om haar aan te wenden voor de verple ging van klasse-pa tien ten, maar bij de uit werking der plannen bleek, dat alleen een goede oplossing verkregen kon worden, als ook dat gebouw geheel werd afgebroken. Het be stuur der vereeniging betreurde dit natuur lijk om financieele redenen, maar heeft zich daarbij neergelegd, omdat er alles aan gele gen is, dat een zoo doelmatig mogelijk geheel verkregen wordt. En daarvan heeft men nu zekerheid. Op den hoek wordt een terrein van onge veer 20 Meter diepte niet bebouwd, zoodat daar een zeer goede toegang naar de hoofd ingang kan worden gemaakt, zoodat ook zie kenauto's rustig kunnen voorrijden. In de maquette, die van wit papier gemaakt is zijn geen ramen en deuren van het gebouw te zien. Uit de teekeningen die de heer Lede boer ons liet zien blijkt evenwel duidelijk, dat er veel glas in de gevels gemaakt wordt, waardoor verkregen zal worden dat er licht en vriendelijkheid in het gebouw komen, bei de natuurlijk zeer gewenscht in zoo'n in richting. Aan den achterkant van het gebouw wordt gemeenschap verkregen met de terreinen en gebouwen van „Bethesda-Sarepta", zoodat een geheel zal ontstaan. De kliniek zal geheel voldoen aan de mo derne eischen die gesteld kunnen worden aan de verpleging en behandeling van pa- tienten lijdende aan epilepsie. In den laat- sten tijd is gebleken dat geneeskansen voor deze patiënten belangrijk zijn toegenomen. In de kliniek komen 100 bedden. Verder een afdeeling voor klasse-patiënten, een obser- vatie-afdeeling voor kinderen en volwasse nen, een operatiekamer, een Röntgenkamer. een dieetkamer, een afdeeling voor heilgym nastiek en massage, een laboratorium, een apotheek, zalen voor de verpleging van inter - curente zieken onder de 250 patiënten van „Bethesda Sarepta" en kamers voor zieke zusters. Van zeer veel beteekenis, niet al leen voor de inrichtingen „Bethesda- Sarepta" en „Meer en Bosch" maar voor onze geheele omgeving is dat er in de Koningin Wilhelmina-kliniek een uitstekend ingerichte afdeeling zal komen voor neuro-chirurgie. Tot heden waren die operaties alleen mo gelijk op drie plaatsen in ons land, Amsterdam is het dichtste bij, maar in de toekomst kunnen alle patiënten uit deze omgeving, die aan de herse nen of het ruggemerg geopereerd moe ten worden, te Haarlem behandeld worden. Daarvoor zal aan deze afdeeling een neuro-chirurg benoemd worden. Aan de inrichting van deze operatiezaal voor neuro-chirurgie zit natuurlijk veel vast, o.a, zal noodig zijn ook zusters voor hulp in deze afdeeling speciaal op te leiden. Het consultatiebureau voor vallende ziekte, nu in een der heerenhuizen aan de Hazepaters- laan eenigszins bekrompen gehuisvest wordt ook onder gebracht in de nieuwe kliniek. Te Haarlem komt dus een zeer belangrijke inrichting, die, naar het bestuur vertrouwt, een centrum zal worden voor het medisch weten schappelijke onderzoek der lijders aan vallen de ziekte en ook zal bijdragen om de verple ging en behandeling der patiënten steeds vol maakter te maken. Reeds zijn in den laatsten tijd zeer belangrijke resultaten bereikt met nieuwe geneesmethoden dezer zieken. Tot het verkrijgen van dit resultaat heeft de Koningin Emma kliniek te Heemstede het hare bijge dragen, maar de overtuiging bestaat, dat ook door middel van de Koningin Wilhelmina kli niek te Haarlem nog veel gedaan zal kunnen worden tot heil van deze patiënten. Niet het minst door de bovenbedoelde inrichting voor neuro-chirurgie. Wij noemden de nieuwe kliniek te Haar lem de Koningin Wilhelmina-kliniek. H. M. de Koningin heeft namelijk toestemming ge geven haar naam aan de nieuwe inrichting te verbinden. Het groote gebouw, dat zooals uit deze af beelding blijkt, het geheele beeld van het einde der Dreef zal veranderen, zal natuur lijk van de Vereeniging belangrijke finan cieele offers vragen. Alleen de kosten van den bouw zijn voorloopig begroot op ruim f 200.000. Daarbij komen dan natuurlijk nog de kosten voor inrichting en meubileering. Het bestuur is evenwel zoo gelukkig dat bijna het geheele bedrag reeds aanwezig is. Dr. Lede boer maakte van deze gelegenheid gebruik zijn dank te betuigen voor de groote sym pathie en financieelen steun die de vereeni ging alom in het land mag ondervinden. Er wordt gedacht dat ongeveer een jaar met den bouw van de nieuwe kliniek ge moeid zal zijn. Ook voor de werkverruiming in deze stad is de uitvoering van dit groote object natuur lijk van veel beteekenis. Dr. Ledeboer verklaarde ons zeer ingeno men te zijn met het ontwerp van den heer Blaauw. Hij was overtuigd, dat de inrichting 'n zeer doelmatige kliniek ontvangt, dat ook de stichting van dit nieuwe gebouw op deze be langrijke plaats in de stad zal bijdragen tot de verfraaiing van hef, stadsbeeld. De naam van den zeer bekwamen architect, die reeds veel belangrijke bouwwerken tot stand gebracht heeft, staat daarvoor ook borg. Over eenigen tijd zal wel gelegenheid bestaan onze lezers een perspectief-teekening van het gebouw te laten zien, zoodat dan ook nog nadere mede- deelingen gedaan zullen kunnen worden over de architectonische beteekenis van dit nieu we gebouw. Het maken van de nu afgebeelde maquette had alleen ten doel een indruk te geven van de nieuwe situatie die daar ter plaatse zal ontstaan. Het bezoek van Koning Leopold aan H. M. de Koningin. Wat op het programma staat. Aan het programma van het bezoek, dat Z.M. de Koning der Belgen aan H.M. de Ko ningin der Nederlanden zal brengen is het volgende ontleend: Maandag 21 November: 3.00 nam.: Aankomst van Z.M. den Koning der Belgen aan het Centraal-station te Am sterdam. Begroeting door H. M. de Koningin. Hunne Majesteiten begeven zich naar het Koninklijk Paleis. 8.00 nam.: Gala-diner op de Burgerzaal. 10.00 nam.: Taptoe op den Dam. Dinsdag 22 November: 10.45 v.m.: Ontvangst door het gemeente bestuur van Amsterdam. 11.30 v.m.: Hunne Majesteiten begeven zich van het Raadhuis naar Soestdijk. 3.00 nam.: Hunne Majesteiten gegeven zich naar het monument der Belgen. 3.45 nam. Vertrek van Hunne Majestei ten naar Amsterdam. Bezoek aan het Rijks museum. 7.30 nam.: Diner in de Burgerzaal. 9.15 nam.: Vertrek van Hunne Majesteiten naar het Concertgebouw ter bijwoning van het concert, aangeboden aan Z. M. den Ko ning der Belgen door het gemeentebestuur van Amsterdam. Woensdag 23 November: 10.45 v.m.: Bezoek aan de Fokkerfabrieken., 2.45 nam.: Vertrek naar Den Haag. Donderdag 24 November: 11,13 v.m.: Vertrek van Z. M. den Koning der Belgen van het Station Hollandsche Spoor. De Belgische minister-president, mr. Paul Spaak, vergezelt den Koning bij zijn bezoek. Kroon keurt Amsterdam's begroeting niet goed. Beroep ongegrond verklaard. 's GRAVENHAGE, 16 November. Bij Kon. Besluit van 8 November 1938 is ongegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad van Amsterdam tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij aan de begrooting der gemeente Am sterdam voor het jaar 1937 goedkeu ring is onthouden. Amsterdamsche dievengilde weer op het pad. Tweeduizend gulden in houthandel buitgemaakt. AMSTERDAM, 16 November. Bijna iederen nacht rukt thans de mobiele vakkundige garde van de dievenwereld uit om haar slag te slaan. Vannacht is ingebroken in het kantoor van den houthandel Harff aan de Weesperzijde 54. Ook hier was alleen de brandkast het doel. Het slot werd keurig opengeboord en uit de safe tweeduizend gulden weggenomen. De politie meent, gezien de wijze van wer ken, verband te kunnen leggen tusschen deze inbraak en die bij de Noord-Hollandsche Bank aan het Damrak, en andere. BRITSCHE AMBASSADEUR TE ROME HEEFT ZIJN NIEUWE GELOOFSBRIEVEN OVERHANDIGD ROME, 16 November (Reuter-A.N.P.) De Britsche ambassadeur Lord Perth heeft den minister van buitenlandsche zaken Ciano nieuwe geloofsbrieven overhandigd, waarin de verovering van Abessynië erkend wordt. Het optreden van Franco's vloot in de Noordzee. Britsche regeering gelooft niet, dat Duitsche havens als marinebasis gebruikt worden. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Strabolgi (Arbeiderspartij) gevraagd, of de regeering een verklaring had af te leggen aan gaande aanvallen op vreedzame koopvaardij schepen, die met Engelsche havens handel drijven, door kapers, die blijkbaar optreden ten bate van de Spaansche opstandelingen en Duitsche havens als basis gebruiken. De lord-kanselier, Maugham, antwoordde, dat de regeering niet over inlichtingen be schikt, uit welke zou kunnen blijken, dat het hier kapers betreft. De regeering heeft ook geen aanleiding om te gelooven, dat Duitsche havens als basis worden gebruikt in dien zin, dat van de havens uit krijgsverrichtingen worden ondernomen. Het Lagerhuis heeft gisteren met 341 tegen 151 stemmen het amendement van de Labour- partij op het adres van antwoord op de troon rede verworpen. E==A „Ja", haastte de veldmuis zich te antwoorden, „zoo iets mag U, II winter komt, aan al zijn zingen? Niets, niets en nog eens niets als geleerd man, met recht zeggen. Wat heeft zoo'n vogel, als de Verhongeren is zijn lot, wanneer de koude hem al niet eerder doet omkomen. En dan doen de vogels net, alsof zij zoo voornaam zijn..." Duimelijntje zei heelemaal niets. Maar toen haar beide metge zellen den vogel den rug toekeerden, liet zij zich snel op de knieën vallen, schoof de veeren, die het kopje van de zwaluw bedekten, terzijde en drukte een kus op de gesloten oogen. „Misschien heeft deze vogel zoo mooi voor mij gezongen in den zomer", dacht zij. „Hoeveel vreugde heeft hij mij daarmede niet weten te bereiden?" De mol sloot nu het gat weer af, waar het daglicht doorheen kwam en bracht de beide dames daarna weer thuis. Lang bleven zij nu niet meer op. Het was al vrij laat gewordenDuimelijntje kon echter niet in slaap komen. Steeds dacht zjj maar aan den armen vogel, die zoo heel alleen in de gang lag. Eindelijk stond zij op en vlocht van hooi een warme deken. Met die deken ging zij toen de gang weer in, tot zij bij den vogel kwam. Zij dekte hem toen lekker warm toe en sloot met watten, die zij eveneens had medegenomen, alle openingen nog eens extra af. Gisteren was ik op bezoek bij mijn v« den boekencriticus. Aan zijn huisdeur i?"* een bordje waarop: „STILTE!" stond s daaronder was met potlood geschreven- beroepsziekte is zeer ontvlambaar, wern li niet achteloos brandende of gloeiende w den op mijn gemoed". Ik tikte bescheiden01" het voordeur-ruitje. Een verpleegster d0p open. „Meneer maakt het naar om<;iW-ecl heden redelijk wèl", fluisterde ze, „die b- op zijn hoofd doet hem goed, maar'de n?SJ is nog uiterst prikkelbaar." wuent Voorzichtig deed ik de deur van zijn wph, kamer open en het tafereel ofschoon van ieder jaar om dezen tijd wel bekend11111 deed mij ontstellen. Er stond een muur v boeken. Een hooge dikke muur van oneen? stapelde boeken. Zij was in twee muren v deeld. In de smalle spleet ertusschen zat pI' grauw heer, een ijszak op het hoofd slechte-mayonaise-gele huidskleur. Wolk?1 rook hingen om zijn zeer zorgelijk gerimiS voorhoofd, een ochtendjas hing achteloos n zijn al te magere borst, een kist sigaren tw? tig doozen sigaretten, een batterij VT twaalf pijpen en twee tabakspotten stonX voor hem. Hij stond op. Vreemd balanced zijn hoofd den ijszak. Hij stak mij een magere hand toe en mompelde: „Zeg niets, waarde vriend, alles wat je zoudt willen zeg^n k verspilde energie, want alles wat de menschel zouden kunnen zeggen is in deze vierhonderd nieuwe Nederlandsehe boeken gezegd. Dezp muur links heb ik reeds gelezen en deze muur rechts bevat de boeken, die ik nog moet lezen lederen dag gaan er zes af en iederen da? komen en tien bij. Neen, zeg niets! Alle goede, troostende lieve, wijze, wanhopige, vroolijke, smartelijke' gezellige, vleiende, barsche, opwekkende ver heffende en neerslachtige woorden, dié een sterfelijk mensch verzinnen kan, staan hier in. In dezen linker muur. En vertel mij niets van onze tantes, nichten, maagden en moeien kaar lot, haar avontuur haar wensch en haar werkelijkheid zijn reeds honderdvoudig be- schreven in deze vierhonderd maal driehon derd is 120.000 bladzijden, ieder bevattend vijfhonderd woorden. Zou jij aan deze 60.000.000 gedrukte woorden nog een paar honderd gesprokene willen toevoegen? Neen vertel me niets van het ongeluk van Jeanne Dreuvelvyeide, wier verloving af is. Dertig on- gelukkige-Jeanne-boeken heb ik gelezen en er wachten er nog zestig. En tracht mij niet op de hoogte te brengen van de ziele-moei- lijkheden van je neef An toon Lampenist, in den linkermuur bevinden zich acht-en-vijftig boeken met ziels-moeilijkheden. Zij tieren in de barsche Noorsche natuur, in het lachende Italiaansche landschap, in Friesche weiden Groninger dorpsleven en Afghanistaanscbê marktafsreelen. Ik nam reeds kennis van conflicten in het binnenste van advertentie reizigers, biscuit-fabrikanten, aapjeskoetsiers, staatslieden, postzegelhandelaars, diploma ten, ijscolieden en anderen. Dacht je dat ik dan nog belangstelling zou hebben voor het leven van Antoon Lampenist? Neen, zwijg stil, amice. Vertel mij niet van de reis die je gemaakt hebt. Ik ben deze week, via dien muur hier, in Thibet, in Ankara, in Syrië, op de toppen van de Himalaya en aan de Ivoren Kust geweest, ik heb bevers ge vangen in Canada, gezeild over de Friesche meren en ananassen geplukt in Californië. Reisbeschrijving genoeg. Waarom zou ik dan jouw gezanik over vijf dagen in Parijs nog moeten aanhoor en? „Ik"begon ik. „Niks te Ikken. Heelemaal geen ik. Er zijn driehonderd en drie boeken over ik versche nen. Ik heb met driehonderd en drie ikken kennis gemaakt. Ik stik in ik. Ik wordt misse lijk van ik. Hou je mond over ik. Ik interes seert me niet. De situatie zou pijnlijk geworden zijn, ware het niet dat de verpleegster binnen trad. Zij gaf me een wenk dat ik ongemerkt moest verdwijnen. „De zenuwen van meneer...." zei ze. „Niks zenuwen! In naam der ipuren: praat niet over zenuwen! Hier liggen 280 boeken over complexen „Hier is uw nieuwe ijszak, meneer Boekbe spreker", zei de zuster, en er is een groot pak bezorgd. Ik heb het maar voor U open ge maakt. Twee en vijftig nieuwe Nederlandsehe romansMr. E. ELIAS. De heer H. P. Deinum ten grave gedragen. HAARLEM, Woensdag; Onder groote belangstelling is hedenmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer H. P. Deinum, die Zondagavond in den leeftijd van 58 jaar plotseling was overleden. Van de tallooze vrienden en belangstellenden die op de begraafplaats aanwezig waren noe men wij: wethouder W. J. B. van Liemt, verte genwoordiger van het gemeentebestuur van Haarlem, dr. E. A. M. Droog, en A. W. Michels namens de Commissie van Toezicht op de Pro vinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. Verder de heeren Jhr. dr. J. C. Mollerus, C. S. Th. van Gink en K. Rauwerda, voor de stichting „Haarlems Bloei", verder de heeren P. C. Woutsma en mr. C. M. J .de Jongh, als verte genwoordigers van de vereeniging „Oost en West"namens het Nederlandsch Tooneelver- bond: dr. Tjebbo Franken, de heer J. B. Schuil en mevr. L. van Waveren-Scheltema. De Vrij zinnig-Democratische Bond was vertegenwoor digd door mevr. C. Stemmler-Tjaden, namens de ver. „Nederlandsch Fabrikaat" woonden de heeren L. L. F. André de la Porte en ds. J. van Heer den de plechtigheid bij. Voorts waren nog aanwezig mr. G. Blanke voort, dr. G. Kraus, geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, dr. A. Melchior, de heer W. B. Lasschuit, voorzitter van de Haarlemsche Middenstands-vereeniging, de heer N. Vos, gemeente-secretaris van Heem stede en dr. L. Limborgh-Meyer. Op verzoek van den overledene werden er geen toespraken gehouden, alleen een zwager van wijlen den heer Deinum, de heer J. H. Voeteling, heeft namens de familie in de aula eenige gevoelvolle woorden van dank ge sproken. De organiste speelde „In diesen heiligen Hallen" van Mozart en het „Largo" van Handel. Namens de Vrijmetselaarsloge „Vicit vim Virtus" werden bij de groeve drie witte rozen op de kist gelegd. Aan de groeve heeft de echtgenoote voor ae belangstelling bedankt. (Wordt vervolgd Prinses Juliana en Prins Bernhard in Polen? WARSCHAU, 15 November (Havas) - Vandaag deed hier het gerucht de ronde, dat Prinses Juliana vanavond of morgenocn- te Iwno ben Uoznan zou aankomen, waar zij een bezoek zou brengen aan het landgoed van de grafelijke familie Mielzynski, die Be vriend is met Prins Bernhard. De Pr1113 daar vanmiddag aan"'^"x—«n.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10