Ook de Alands-eilanden worden bewapend. HET SPORTGESPREK In het belang van de Scandinavische neutraliteit wordt er gehandeld voor nog de Alands-conventie gewijzigd is. BURGERLIJKE STAND. litteraire ant teekeningen. De dunne lijn rond Aland geeft de grens van de volgens de conventie van 1921 geneutraliseerde zone aan de grove zigzaglijnen zijn de grenzen van de Zweedsche en Finsche kustverdedigingslinies. De Alandsche bevolking is tegen de Finsch-Zweedsche plannen. (Van onzen Scandinavischen correspondent). MEN behoeft waarlijk niet zoo'n overge voelige idealist, pacifist en voorvech ter van het zelfbeschikkingsrecht der volken als Zweden's permanente Nobelprijs- candiöaat Lindhagen te zijn om met groote bezorgdheid gade te slaan, hoe Finland en Zweden thans doende zijn het bij internatio nale overeenkomst ontwapende Aland te re- militariseeren, hoe deze beide landen zich door de internationale omstandigheden ge noodzaakt voelen, in het belang van de eigen veiligheid, van de eigen neutraliteit in geval van een oorlog in het Oostzeegebied, tegen den duidelijk uitgesproken wil van de overgroote meerderheid der Alandsche bevolking in uit gebreide militaire maatregelen betreffende Aland te nemen, maatregelen, waardoor direct en indirect de bij de Alands-conventie van 1921 internationaal gegarandeerde bijzondere status van deze archipel gewijzigd: wordt. De door die conventie geschapen garanties voor de neutraliteit van de Alarids-zone kun nen tengevolge van de verzwakking van den Volkenbond en van de sterk gewijzigde mili tair-politieke situatie in het Oostzeegebied niet meer voldoende geacht worden. Die werden trouwens enkele jaren geleden reeds ln Finsche militaire kringen als ten eenen- male ontoereikend beschouwd. Maar terwijl ons ongeveer een jaar geleden van autoritaire zijde te Helsingfors nog de verzekering ge geven werd, dat Finland er natuurlijk niet aan dacht eigenmachtig de bepalingen van de conventie opzij te schuiven, dat er geen sprake zou kunnen zijn van uitvoering van eenigen maatregel tot re-mïlitarisatie van de gedemilitariseerde Alands-zone vóór de con ventie zoodanig gewijzigd was, dat men daar recht toe had, zal Finland nu met instemming van Zweden de noodzakelijk geachte maat regelen nemen „in afwachting van een wijzi ging van de conventie". Waaraan toegevoegd kan worden, dat verschillende van de staten, die de conventie mede onderteekend hebben, oa. Duitschland, er geen bezwaar tegen zullen hebben als hun goedkeuring voor de militaire versterking van de Alands-zone gevraagd wordt, wanneer die reeds een feit is, maar dat enkele andere van die staten er waarschijn lijk géén vrede mee zullen hebben. De her haalde bezoeken van den Finschen veldmaar schalk Mannerheim aan Londen in de laatste jaren hebben er voor zoover bekend niet toe kunnen leiden, dat Engeland in beginsel op heffing van de Alandsche ontwapeningsbe palingen goedkeurde. Had Engeland wel met de Finsche plannen ingestemd, dan zou men dat hoogstwaarschijnlijk niet verzwegen heb ben. Zoodat Engeland vermoedelijk ook hier voor een „fait accompli" gesteld zal worden. Of het zich daar veel van aan zal trekken staat zeer te bezien, Engeland heeft belang rijker dingen aan zijn hoofd. aE internatïonaal-politieke beteekenis van den Alands-archipel is een gevolg van de strategisch uiterst belangrijke ligging van deze ver over de zesduizend eilanden en eilandjes en scheren en klippen tusschen Finland en Zweden, tusschen de Oostzee en de Botnische Golf en dicht bij den mond van de Finsche Golf, die men het voorportaal van Leningrad zou kunnen noemen. Teneinde Aland als twistappel te elimineeren, zijn stra tegische waarde en dus ook zijn aantrekkelijk heid voor oorlogvoerende staten aanzienlijk te verminderen, heeft men eerst in 't midden van de vorige eeuw en later nog eens in 1921 &en conventie gesloten, waarbij de geheele Alands-zone tot neutraal gebied verklaard vrerd, dat op geenerlei wijze militair ver sterkt mocht worden en duurzaam ontwapend poest blijven. Maar aan de strategisch be langrijke ligging van dezen archipel kon daar door al heel weinig veranderd worden en voor al sedert het luchtwapen zijn groote beteeke- nis gekregen heeft en men niet alleen de waarde van Aland als vlootbasis, maar ook die als vliegtuigbasis is gaan overwegen, moe ten de generale staven van verschillende lan den meer nog den vroeger met Aland als factor bij een eventueelen oorlog in het Oost zeegebied rekening zijn gaan houden. Bij een oorlog tusschen Duitschland. en Rusland zal het voor beide staten een zeer groot nadeel Wezen, wanneer de vijand heer en meester op Aland zou zijn, want die oorlogvoerende mo gendheid, die Aland bezet houdt, kan hoogst waarschijnlijk den toegang tot de Finsche en vrij zeker ook dien tot de Botnische Golf beheerschen, kan tegelijkertijd zoo noo- thÊ een krachtige pressie op Zweden en Fin land oefenen en bovendien desgewenscht erts-, cellulose- en houttransporten uit Noord- Zweden beletten. Op grond van deze overwegingen wordt in militaire kringen aangenomen, dat een oor log tusschen Duitschland en Rusland met een wedloop tusschen beide staten om Aland te bezetten beginnen zou, wanneer er geen maatregelen getroffen zouden zijn, waardoor zoo'n bezetting niet alleen ernstig bemoeilijkt zou worden, maar ook het betrekken van Finland in den oorlog tengevolge zou moeten hebben. Van Duitsche zijde is officieus en misschien ook wel officieel aan Finland te verstaan gegeven, dat Duitschland zich bij een conflict met Rusland genoodzaakt zou zien zelf bij wijze van voorzorgsmaatregel Aland te bezetten, wanneer Finland niet voor een be hoorlijke beveiliging van den archipel tegen een Russische occupatie zorgen zou. En toen daarna de Finsche re-müitarisatie-plannen bekend werden is natuurlijk van Russische zijde betoogd, dat Finland Duitschland in de kaart speelde en door een versterking van de Alands-eilanden een Duitsche bezetting daar van voorbereidde. Men kan dit moeilijk ge- looven, want Finland heeft bij een oorlog met Rusland niets te winnen, maar wel veel te verliezen. Het voert samen met Zweden en de andere Scandinavische landen een poli tiek van strikte neutraliteit naar alle kanten en het hoopt juist door de nu voorgenomen maatregelen ten aanzien van Aland de moge lijkheid te vergrooten, die Scandinavische neutraliteit en dus den vrede in Scandinavië te kunnen handhaven. Het is duidelijk, dat bezetting van Aland door een vreemde mogendheid de vrijheid van handelen van Finland en Zweden sterk zou verminderen en dat omgekeerd een neu traal blijvend Aland voor zoowel Zweden als Finland van groote waarde is. En niemand in de Scandinavische eilanden zou er daarom iets tegen hebben, dat de tot vlak bij de grens van de Alands-zone reikende Finsche en Zweedsche kustverdedigingslinies door Aland, sche versterkingen verbonden werden, wanneer men in sommige kringen niet vreesde, dat die versterkingen de aantrekkelijkheid van Aland voor een oorlogvoerende macht juist zouden vergrooten. Tot die kringen behoort de meer derheid van de Alandsche bevolking zelf. BE woordvoerder van de Alanders, Julius Sundblom, president van het Landsting, het parlement van dit in ruime mate zelfbe stuur genietende maar tot de Finsche repu bliek behoorende gewest, en redacteur eigenaar van het tweemaal in de week ver schijnende blad Aland, heeft al geruimen tijd betoogd, dat Finland, als het betere ga ranties voor de neutraliteit van de Alands-zone wil scheppen, dit zonder wijziging van de conventie kan bereiken door lucht- en vloot- strijdkrachten voor de bewaking van Aland af te zonderen. Dat voorstel is echter nim mer door de Finsche autoriteiten in ernstige overweging genomen omdat de militaire des kundigen vaste batterijen op de Alands- eilanden ter dekking van mijnenversperrin- gen noodzakelijk achten en voorts omdat de Finsche vloot maar ternauwernood toereikend is voor de bewaking van de kust langs de Finsche Golf. Behalve de genoemde batterijen, die o.a. op de buitenste eilanden van den archipel, Bogskaren, Kökar en Lagskar, zouden komen te liggen, acht men een vrij groot garnizoen op de voornaamste eilanden noodig en het is vooral hiertegen dat de Alanders zich ver zetten. Zelf kunnen zij niet voor dat garni zoen zorgen, want het aantal Alandsche dienstplichtigen zou ten hoogste honderd vijftig per jaar kunnen zijn het ontwapen de Aland kent geen militairen dienstplicht en dat is voor een gebied als deze archipel met zijn duizenden eilanden en zijn kreken en fjarden natuurlijk niet voldoende. Er wordt nu overwogen, althans in vredestijd uit sluitend dienstplichtigen uit de Zweedsch- talige gebieden in Zuid-West-Finland naar Aland te sturen, maar de Alanders vreezen, dat dit ondanks eventueele garanties toch tot een invasie van Finsch-sprekenden van den overkant zal leiden, dat zij in hun nu nog voor 99 procent Zweedsche gebied dezelfde moeilijkheden zullen krijgen om eigen taal en eigen cultuur te handhaven als de Zweedsche minoriteit op 't Finsche vasteland reeds heeft, en dat daarom re-militarisatie van Aland het begin zal zijn van het einde van het Alandsche zelfbestuur en van de Zweedsche taal, cultuur en volksaard van de Alan ders. De Alanders zijn zeer teleurgesteld over de houding van Zweden. Zij hadden verwacht, dat Zweden voor hun rechten op zou komen en zij hebben niet den indruk dat zulks ge beurt, al betoogt de Zweedsche pers ook voort durend, dat het lot van de Alanders Zweden na aan het hart ligt en al heeft ook Sandler bij herhaling verklaard, dat de Zweedsche re geering de grootste beteekenis hecht aan een regeling van de Aland-kwestie mèt de mede werking van de Alandsche bevolking. Er be staat, naar het jongste communiqué betref fende de Finsch-Zweedsche onderhandelingen opnieuw verzekert, volkomen overeenstem ming tusschen de beide regeeringen over de te nemen maatregelen en men zou dus moeten aannemen, dat Finland behoorlijke garanties wil en kan bieden voor het behoud van de bijzondere rechten van de Alandsche bevol king. Maar omtrent die garanties is al even weinig bekend als omtrent de voorgeno men militaire maatregelen. Men weet feitelijk alleen, dat die maatregelen binnen afzien- baren tijd uitgevoerd zullen worden, dat op Aland dienstplicht ingevoerd wordt, dat deze eilanden bewapend zullen worden, zooals vrijwel heel de wereld nu bewapend is. En petities en telegrammen van Zweden's permanenten candidaat voor Nobel's Vredes prijs, oud-burgemeester Carl Lindhagen, om deze „ontwapende oase" te sparen, om te be denken, dat Aland nu opnieuw een twist appel tusschen Finland en Zweden kan wor den, om den wil van de Alandsche bevolking, van deze Zweedsche minoriteit op Finland's grondgebied, te respecteeren, zij kunnen daar in dezen verwarden tijd niets aan verande ren. G. G. B. VAN DE WEEK MOTORWTEI.RI.IDEN. DE T.T.-RACES IN 1939 OP 1 JULI. Woensdag is te Parijs de vergadering van de Int. Motorwielrijders Federatie gehouden, waarop de wedstrijdkalender voor 1939 werd vastgesteld. Besloten werd o.a. de T.T.-races te Assen op 1 Juli te doen plaats hebben. Dat de sport ook onder de handhavers van het gezag en de openbare orde steeds meer beoefenaren vindt, blijkt wel uit het feit, dat in vele plaatsen van ons land politie- sportvereenigingen bestaan, die tezamen den Ned. Politie Sportbond vormen. De Haarlemsche Politie Sportvereeniging behoort tot de oudste in den lande; zij heeft in den loop der jaren zooveel nuttig werk verricht en zich zooveel vrienden verworven, dat zij tot de belangrijkste sportorganisaties in ons rayon moet worden gerekend. Dit was g-ereede aanleiding om eens met den ijverigen voorzitter, den heer J. J. Val kenier te .gaan praten, die reeds negen jaar deel van het bestuur uitmaakt, waar van de laatste, zes jaar als praeses. Hij ver telde ons het volgende: „De sport in het al-gemeen is een mach tig middel om den geest en de kameraadschap op een hooger peil te brengen. Voor den politieman beteekent het bovendien de ge legenheid om in contact te komen met col lega's uit andere plaatsen, waardoor men el kaar leert kennen en waardeeren. Dat dit vooral in ons beroep, waar een nauwe samen werking van zoo groot belang is, vele voor- deelen oplevert, behoeft wel geen nader be- toog. Onze vereeniging, die in 1920 werd opge richt, maakt weliswaar moeilijke tijden door, omdat ze financieel op eigen wieken moet drijven, maar zij beschikt over een vaste kern van leden, waarop men steeds en onder alle omstandigheden kan rekenen, wat tenslotte de hoofdvoorwaarde is voor een gezond en krachtig clubleven. Daarbij komt, dat wij steeds de volle mede werking van onze su perieuren ondervinden; dat is altijd zoo ge weest en dat zal wel al- tij d zoo blijven. Toen Commissaris Schuite maker hier nog was speelde hij dikwijls in ons voetbalteam mee en thans is het Com missaris Tenckinck, die, zoover zijn drukke werkzaamheden hem dat toelaten, bij bijna J. J. VALKENIER. sportgebeurtenis sen persoonlijk blijk van belangstelling geeft. Ook de inspecteurs leven met onze club mee; de heeren Rijpma en Sauer nemen daad werkelijk aan onze wedstrijden deel. W-ij beoefenen verschillende takken van sport; natuurlijk is de deelneming aan elk onderdeel verschillend; de belangstelling gaat hoofdzakelijk uit naar voetbal en athle- tiek, doch ook het zrwemmen en in het bij zonder de wandelsport trekt vele beoefena ren. Niet alleen van de superieuren, maar ook van mijn medebestuursleden, de heeren J. G. Eising (secretaris) en J. Hofland (pen ningmeester) ondervindt onze vereeniging grooten steun, zoodat wij met ruim 90 leden het twintig-jarig bestaan in 1940 met ver trouwen - tegemoet kunnen zien. Het plan bestaat, ter gelegenheid van dit jubileum, behoudens goedkeuring van den N.P.S.B., in Haarlem de Nationale Politie Athletiek Kampioenschappen te organiseeren alsmede een internationalen voetbalwedstrijd tusschen een elftal van den Bond en een buitenlandsch team. Voorts houden Wij in het komende voor jaar een nationalen rijwiel- en wandeltocht, waarvan de inschrijving voor iedereen open is. De athletiek „dual-meets" tusschen Haar lem en Den Haag vinden van de oprichting onzer vereeniging af, ieder jaar geregeld plaats; de publieke belangstelling daarvoor wordt voortdurend grooter. In dit verband dient te worden opgemerkt, dat op de alge- meene vergadering destijds werd besloten deel te nemen aan de competitie van den Ned. Politie Sport Bond, waarbij het land in verschillende districten is verdeeld. Voorts zijn onze leden automatisch lid van de K N. A. U. Van Guldener, Dijkstra, Van der Mey, Braafhart en Eggin-k hebben op athletiekge bied, Roode en Klopper bij het zwemmen (2 kilometer-wedstrijd in den Amstel) van zich doen spreken. Elk jaar worden er onderlinge voetbal-, athletiek- en zwemwedstrijden ge houden; het zwemmen geschiedt in de in richting aan de Houtvaart. Wij hebben twee voetbal-elftallen, het eerste team speelt in de landscompetitiede reser ve-ploeg speelt den geheelen winter vriend- schappeijke wedstrijden. Er is verder elke week anderhalf uur indoortraining in het voormalig Zander-instituut onder leiding van den heer Fortgens, leeraar M.O.; in de zomermaanden wordt op ons terrein in het Noorder Sportpark regelmatig geoefend. Het bestuur tracht zooveel mogelijk, „elck wat wils" te bieden, zoodat onze leden, van welken leeftijd zij ook zijn, daadwerkelijk de sport kunnen beoefenen. Zoo geeft onze ver eeniging reductie bij de kosten van het zwem men en organiseert, voor zoover dat met den dienst in overeenstemming is te brengen wedstrijden op allerlei gebied. Persoonlijk geeft dit organiseeren mij als bestuurslid de meeste voldoening, want ik ben. afkeerig van uiterlijk vertoon" VOETBAL. HAARLEM—BLAUW WIT (2—4). Met invallers voor Smit, Effern, Van der Hulst, Ninaber en Kammeijer speelde Haar lem Woensdagavond op haar terrein aan den Schoterweg een lichtwedstrijd tegen Blauw Wit. Rust kwam met 22 en het einde met 42 voor Blauw Wit. Voor Haarlem scoorden De la Mar Sr. en Van Polanen. UTRECHTSCH ELFTAL—ZWALUWEN (6—3). Voor ruim 5.000 toeschouwers is Woensdag avond te Utrecht een lichtwedstrijd gespeeld tusschen een Utrechtsch elftal en een Zwalu wen-elftal. Na een goeden wedstrijd wonnen de Utrechtenaren met 63, nadat de stand bij de rust 22 gelijk was. De nationale midvoor, Dumortier, scoorde vijf van de zes doelpunten. De Zwaluwen namen door midvoor De Boer een 20 voor sprong, maar Dumortier zorgde er voor, dat de stand bij de rust gelijk was. Na de hervatting bracht Dumortier den stand op 42, waarna Pino er 52 van maak te. De Boer verkleinde den achterstand toen tot 53, maar even vóór het einde bracht Dumortier den eindstand op 63. ENGELAND—IERLAND (7—0). Onder begunstiging van prachtige weers omstandigheden is Woensdagmiddag voor 40.000 toeschouwers op het veld van Manches ter United de voetbalwedstrijd EngelandIer land gespeeld. Deze 70 zege op de Ieren is de grootste sedert 1899. Bij de rust stonden de Engelschen :eds met 40 voor. Het grootste aandeel in dezen uitslag had de rechtsbinnen G. W. Hall van Tottenham Hotspur, die in een zeldzaam goeden vorm verkeerde. Hij scoorde vijf maal. GYMNASTIEK. WEDSTRIJDEN K.T.K. Voor deelneming aan de graadwedstrijden van den Kennemer Turnkring hebben zich 65 den Kennemer Turnkring hebben zich 65 dames en 37 heeren aangemeld, getallen be langrijk minder dan de K.TK. gewend is. In den le, 2e en 3e graad dames komen resp. 9, 16 en 40 turnsters uit en in dezelfde graden resp. 9, 12 en 16 turners. Vooral Turnlust H. gaf een groot getal voor den len graad aan. Concordia ontbreekt geheel en de le graad van OBB. eveneens. De deelneming is afkomstig uit Bato, Turnlust H., O.S.S B.G.V., T.V.S., T.V.IJ. Olympia en Turnlust B. HAARLEM, 16 November. Ondertrouwd 16 November: M. Molenkamp en J. J. E. Koek; J. D. Otte en J. Grossauer; T. C. Cornelissens en H. M. E. Prent; J. C. v. d. Meer en W Oudshoorn; A. Sijtsema en G. de Ruiter; J. Nijssen en D. M. J. Venema; W. H. K. Brinkman en P. Ligthart; C. A. Roose en N. Kol; W. Suijskens en M. H. Eijberts; J. Gleijsteen en A. C. M. Zinkstok; L. Vos en J. Vendrik; A. van Straaten en R. Hooglugt; M. B. Marree en L Koetsier; B. van Veen en H. H. v. d. Vlugt; W. D. Blokker en M. de Bleijzer. Getrouwd 16 November: J. J. Betjes en S. C. Engelen; J. F. Godde en W. F. Bonke; J. C. Koek en W. G. Zegwaart; H. Kaagman en M. M. Möring; C. van Egmond en P. Wielart; A. W. van Graas en A. Kollegger; J. T. M. Vahr- meijer en J. Dolieslager; A. Bloem en A. C. Piazza; J. G. Kruijswijk en B. Cohen Rodri- gues; A. de Vries en J. Mollema; M. Zut en W. Tuijn; J. J. Jansen en C. Mone; L. Stam en M. Doornhein; Z. van Maaswinkel en M. R. H. Vonk J. F. van Hooijdonk en A. Th. Du- dalski; N. B. Komen en H. E. A. Jötten; M. de Braber en S. Setzger; G. J. van Wees en M. N. Meijer; A. M. Miehels en C. E. C. v. d. Anker; D. van Mourik en H. C. Bloemink; P. Daudeij en W. C. Tops; A. Jacobs en A. W. Nieuwenhuiz-en Bevallen 12 November: A. CijsVis, z.; W. Barthel—Nieboer, z.; 14 November: M. Kool— Briedé, d.; M. P. v. d. SluisWielart. z.; T. StienstraSlijver, z.; G. E. SpieringsDube- laar, z.; M. J. HaasbeekSchilp, d.; 15 Novem ber: W. VeltkampHilbrand, d.; H. Bogaert Warmenhoven, z.; M. J. GladpootjesFeije, d. Overleden 15 November: G. J.( 1 mnd., z. v. J. Beliën, Kamperlaan; E. WeberDijkstra, 66 j., Spionkopstraat; C. D. van der Sluis, 81 j., Velserstraat; S. DaleboutDalebout, 82 j., Tugelastraat. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 18 NOVEMBER Luxor Theater, Ereestraat: „Mr. Moto's laatste kans", en „Vagebonden op de huwe lijksreis" 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Vadertje Langbeen" en „De wensch die waarheid werd" 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De zoon van Tarzan" en „Het land der vechtersbazen", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 17 NOVEMBER Stadsschouwburg: Lola Bobesco, Kamermu ziekavond Mij. t. bev. d. Toonkunst. 8 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater en Palace Familie Ci nema: Walt Disney's „Sneeuwwitje en de ze ven dwergen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De zoon van Tarzan" en Cowboy Romance". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Vleugels boven Hono lulu" en „De onwelkome gast". 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen. 2.30—11 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 35 en 7—9 uur. VRIJDAG 18 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. o V. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Jeanne van Schaik-Willing. Uit gestelde vlucht. Josine Reuling. Senta Meloni Le rares-solozang. Beide uitgaven: Querido's Uitg. Mij. Amsterdam. Het is geen boos opzet dat deze twee bockerf van vrouwen hier saamgekoppeld verschij nen; er zijn slechts de toevalligheden, dat ik ze na elkaar uit mijn stapeltje greep en ze een zelfde uitgeefster hebben. Maar hoe gemakkelijk zou het zijn ze tegen elkaar uit te spelen. Juist om die gemakke lijkheid willen we dat nalaten. Deze beide boeken hebben nu letterlijk niets met elkaar te maken en zoo zullen we ook onze lezers wel in twee groepen kunnen verdeelen die, elk voor zich, het eene verwerpen en het andere be wonderen. Zoo gemakkelijk komt een verslag gever er nu eenmaal niet af: hij moet van alle beide de zeer anders geaarde verdienste in het licht stellen en zijn eigen voorkeur daarbij niet laten domineeren. Wat niet altijd gelukt, natuurlijk. De tien vertellingen waaruit de „Uitgestelde Vlucht" bestaat, zijn gebundelde kunstwerkjes waarvan het oudste 1917 gedateerd is, sommi ge geen datum dragen of, naar wordt aange geven, in een reeks van jaren gegroeid zijn en een enkel ten slotte nog in dit jaar ontstond. Voor wie van deze zeer bijzondere schrijfster later eens een uitvoerige studie zou willen maken, kunnen die gegevens van belang zijn. Ze zijn naar den vorm, alle voorbeeldig van woordkeus en gedachtenopbouw en bezitten de eigenschap, dat ze meer vertellen dan er woordelijk geschreven staat, dat ze een onder grond hebben waarnaar de lezer kan gissen of waarover hij mag mijmeren en waardoor hij als het ware gekapseld wordt in een schoone onwerkelijkheid, die boeiender is dan de reali teit en toch die werkelijkheid zeer nabij is. Een soort realistische symboliek, die bij den lezer een zekere mate van intuïtie vooronder stelt en hem onbevredigd zal laten, zoo hij slechts op het feitelijk verhaal van wat ge beurt gespitst is. Amusementslectuur is dit niet, het behoort tot wat de Franschen „de la littérature pure" noemen. Waaruit nu weer niet geconcludeerd moet worden dat de ver halen, als zoodanig, vervelend zijn integen deel! maar ze zijn niet de hoofdzaak. De quintessens zit in wat niet geschreven staat, en vaak zal men juist daarin den ernst van dit werk voelen en den naar binnen schou wenden, waarheden zoekenden geest van de schrijfster waardeeren. Van deze verhalen komt, in het eene meer, in het andere minder, die quintessens aan de oppervlakte. Tot de eenvoudigste behoort voor mijn gevoel dat prachtige vertelsel dat „Het Aquarium" heet, met die sober-aantrekkelijke beelding van het raadsel dat in ieder men- schenlot is. Raadselachtiger maar boeiender nog wordt dat gesuggereerd in „De Vampier" en zoo heeft elk verhaal die eigenaardige sfeer, die als een ijlheid is rondom het technisch prachtig vaste bouwsel der taal. „Uitgestelde vlucht" is een boekje waarmee men littera tuurvrienden met Sinterklaas een genoegen kan doen. Senta Meloni zal een veel breedere schare kunnen bevredigen. Josine Reuling :zag met een dosis Hollandschen humor voor haar geestesoog de figuur eener zonderlinge Ber- lijnsche zangpaedadoge en kamerverhuurster, die in de eerste jaren van het Hitler-bewind bovendien nog in politieke verwikkeling ge raakt, voor haar te rappe praatzucht van com munistische sympathieën verdacht.^wordt en in het gevang geraakt. Een en ander, om kleed met bijkomstigheden en verlevendigd met nevenfiguren, levert een amusant verhaal van een buitenkant der dingen zooals de schrijfster zich die gedacht heeft. Een kunst vorm heeft zij aan dat verhaal niet willen ge ven en wij willen Meloni dan ook niet als kunstwerk beoordeelen, doch het waardeeren om den levendigen, vaak grappigen dialoog dien Josine Reuling voor haar personen be denkt en de even grappige situaties, waarin zij ze plaatst. Zonder daar bijzonderen nadruk op te leggen laat zij ze soms aardige dingen zeggen, die dieper gaan dan bedoeld werd en ontstaat een verhaal dat wel geen „littérature pure" is, maar toch wel een beetje van de fa milie. Alleen komt het mij voor van Josine Reuling wel eens belangrijker werk gelezen te hebben. E. Eewijck. De Klimmers. Amster dam. Andries Blitz. Kunstzij, roman van meiden en kerels" en „Momenteel zonder", indertijd ook in ons blad besproken, worden thans gevolgd door De Klimmers, waarmee de vlugge knapen bedoeld zijn, die bij den bouw van fabrieksschoorstee- nen en andere hooge gevaarten met natuurlijk gemak of met „lef" de halsbrekende toeren verrichten die bij dat bedrijf te pas komen. Jonge boeren en fabrieksarbeiders die zonder werk geraken komen bij een nieuwbouw in de kleine stad aan den arbeid en onder hen zijn er eenigen die even rappe klimmers zijn als de specialisten-Rotterdammers in dat vak, door den aannemer daarvoor meegebracht. Een aardige jonge kerel komt daarbij te vallen en sterft, juist als voor hem na lang tobben en wachten een vrouw het geluk zal brengen. Van Eewijck weten wij nu wel dat hij niet tot de auteurs behoort, die ons diets willen maken dat de wereld een pretje is. De pretjes die hij beschrijft hebben bijna steeds een troosteloos kantje en de levensernst, die bij hem wel heel echt zal zijn, slaat bij schildering van geluk kiger momenten bijna over in een sentimenta liteit, die ten opzichte der door hem geteeken- de figuren wel eens onwaarschijnlijk kan aan doen. Overigens is hij een uiterst knap com positeur. Een verhaal als De Klimmers geeft in flitsen en tafereelen, in het tempo van een film, leven en bedrijf van den arbeiders- en boerenstand in en rondom de kleine stad. Het doet dat prachtig en boeiend. Zijn compositie berust niet op samenhang en evenwicht, maar op de verrassende werking van afbreken en overstappen met, als bij de film, nu en dan een „inzet" van een belangrijk momënt. Dat geeft aan het werk tegelijkertijd iets onrustigs en iets pakkends en het laatste is voor de bedoeling van den schrijver het voor naamste. Deze ziet het leven van zijn land en zijn menschen met een rauwen waarheidszin, die niet aan zijn kunstenaarschap in den weg staat doch een lichte tempering zou kunnen verdragen, waardoor het werk niet uitsluitend kost voor meer gevorderden in levenswijsheid zou behoeven te zijn. J. H. DE BOIS. IJSHOCKEY. H.H.IJ.C.—U.P.A. (ANTWERPEN) 16—2. Woendagavond behaalde H.H.IJ.C. op de Haagsche Kunstijsbaan een groote overwin ning op U. P. A. uit Antwerpen. De uitslagen der drie speeltijden waren 4—0, 5—1 en 7—1, zoodat het resultaat 16—2 voor de Hagenaars werd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9