NEDERLAND Onze Siut Hicaiaasiafei is peteed Hazenberg's HET NIEUWE AVONDBLAD Zandberg werd een keten van zandbergen. De werkzaamheden aan het Noordzeekanaal. GROOTE OPRUIMING Hs JAARGANG NO. 15 VRIJDAG 18 NOVEMBER '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, een lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbi-euk 15.—polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ490.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN Fa. Joh. Dienaar Zonen graaft een kuil. Voor het pompstation van de rioleering. Eenigen tijd geleden plaatsten wij in ons blad een foto van den zand berg, die wordt opgeworpen op de Meerweide langs den Drïehuizerkerk- weg. Het zand is afkomstig uit den put van het pompstation der riolee ring, dat aldaar gebouwd zal worden. Inmiddels is de fa. Joh. Dienaar en Zonen, die dit werk uitvoert door gegaan met graven. En thans ligt er een hoeveelheid van 6000 M3. en is de zandberg een keten van zandber gen geworden. Bijna het geheele weiland ligt onder het zand bedolven en men vraagt zich af van welk een enormen omvang het bouwwerk wel moet zijn, dat den kuil, die hier gegraven wordt moét vullen. Twee systemen. Het wordt inderdaad een flink bouwwerk, maar het wordt zooiets als een ijsberg: het grootste gedeelte ziet men niet. Dat zit bij een ijsberg onder water, dat komt bij het pompstation onder den grond. De firma Dienaar had voor de uitvoering Tan het graafwerk de keuze tusschen twee systemen. Zij had een damwand kunnen slaan, in welk geval de put van veel geringeren om- Tang was geworden; zij kon met weglating Tan den damwand den taludvorm kiezen. Zij koos het laatste en omzeilde alzoo de nood zaak van belangrijk heiwerk. Maar aan den anderen kant moest een veel grootere hoe- heelheid grond verzet worden en werden tevens grootere eischen gesteld aan de ontwate ringsinstallatie. Om den bouwput, die thans daar waar het pompstation komt c.a. 8 M. diep is, droog te houden werken gestadig vier pompen. Het achterste gedeelte, waar de z.g. zandvang komt en dat men op den achter grond ziet, is iets minder diep. Het pompstation. ,Het pompstation dient, om het 'peil in het riool op normale hoogte te houden, opdat een normale afvloeiing van het rioolwater gewaarborgd is. Het is dus een kunstmatige bevordering van het afschot daar, waar de rioleering haar laagste punt heeft bereikt. De zandvang is een geheel onder den grond gelegen ruime verwijding van het riool er dient om de „stroomsnelheid" van het riool water te verminderen, ten einde de zich oaarin bevindende vaste deelen gelegenheid te geven te bezinken. Dit bezinksel moet pe riodiek verwijderd worden. Achter den zand vang wordt het pompstation gekoppeld. Van het pompstation steekt ongeveer 1/3 boven den grond uit, terwijl 2/3 ondergrondsch wordt. Het bovengrondsche dus zichtbare 7 gedeelte wordt een eenvoudig bouwwerk, eat met het oog op de omgeving zoo weinig hogelijk in het oog loopt. De kleur van de «eenen is zoodanig gekozen, dat het gebouw zoo weinig mogelijk spreekt. Het bovengrond de gedeelte is dan ook het minst belang de; het is feitelijk alleen de ingang naar flat deel, dat onder den grond ligt. Later kan het in aansluiting gebracht worden op een eventueelen plantsoenaanleg. in het pompstation worden vier electromo- toren en vier pompen geplaatst. De pompen Komen op den bodem, die ruim 7Va M. onder bat maaiveld ligt. De afmetingen van het ge bouw zijn 10x12 M. hi het bovengrondsche gedeelte komt een aideeling voor het P. E. N. voor het invoeren van de hoogspanningkabels en de transfor matoren. De afvoer van het rioolwater vindt voorloo ps op het Noordzeekanaal plaats. Het werk is thans zoover gevorderd, dat de volgende week met den bouw begonnen kan worden. Nog een enkel talud moet afgewerkt worden, waarmede de graafmachine thans noS bezig is. Zooals men weet, geschiedt de bouw van Pompstation met steun van liet Werk fonds en dus niet in werkverschaffing. Hier door wordt verklaard, dat de aannemer bij het graven van den bouwput gebruik kon maken van een graafmachine. Verschaffen van nachtverblijf aan vreemdelingen. Politie moet kennis worden gegeven. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen, Hoofd van Politie in den zin der Vreemdelingenwet, brengt het volgende ter algemeene kennis; Tot dusver was alléén degene, die er zijn beroep van maakte aan personen nachtver blijf te verschaffen, verplicht o.m. van het lo- geeren van vreemdelingen, melding te maken in het nachtregister en daarvan den Com missaris van Politie uittreksel te zenden. Met ingang van 7 November 1938 zijn de wettelijke voorschriften gewijzigd in dien zin, dat ieder, die aan een vreemdeling nachtver blijf verschaft, verplicht is daarvan mondeling of schriftelijk kennis te geven aan genoemd Hoofd van Politie of aan den door dezen aan gewezen ambtenaar (afdeeling vreemdelin gendienst aan het Hoofdbureau van Politie), in ieder geval binnen den termijn van 24 uur. Door den Commissaris van Politie wordt te vens bepaald, dat voor hotel- en logement houders deze kennisgeving moet geschieden door inzending van een nauwkeurig ingevulde en onderteekende nachtlijst, in te leveren vóór 9 uur v.m. Bij zijn kennisgeving moet ieder de volgen de gegevens betreffende den vreemdeling ver strekken, te ontleenen aan diens paspoort: 1. Naam en voornamen. 2. Nationaliteit. 3. Woonplaats. 4. Datum en plaats van geboorte. 5. Korte omschrijving van het bepaalde bij het Nederlandsche visum, indien dit is ver leend. Is de vreemdeling niet in het bezit van een paspoort op zijn naam gesteld, dan moet ook daarvan door dengene, die nachtverblijf ver schaft, kennis gegeven worden op tijd en wijze als boven omschreven. De noodige gegevens moeten dan zoo mogelijk worden ontleend aan andere identiteitspapieren van den vreem deling. Tegen het niet-nakomen van bovenvermelde verplichtingen is een straf bedreigd van ten hoogste een maand hechtenis of een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. IN BIOSCOOP DE PONT: „Maytime" met leanette MacDonald. Het is 't feest van den eersten Mei, in 'n kleine Amerikaansche stad in het begin van de 20ste eeuw. Miss Morrison, een vriendelijke eenzame oude dame, komt op haar wandeling in het stadspark, waar het feest van den eer sten Mei wordt gevierd. Ze ziet Kip, een jon gen man, dien zij kent, treurig op een bank zitten. Op haar vraag, wat de reden van zijn neerslachtigheid is, verneemt zij. dat zijn verloofde Barbara Roberts, van plan is hem te verlaten en in New York voor opera-zange res te gaan studeeren. Dienzelfden dag zit Miss Morrison in haar tuin en hoort Kip en Barbara over dit plan- twisten. Kip loopt woedend weg en Miss Mor- risson roept het jonge meisje bij zich. Bar bara vertelt haar, dat ze een beroemde opera zangeres wil worden, zooals Marcia Mornay, een der gevierdste zangeressen der vorige eeuw. Miss Morrison vertelt dan aan Barbara, dat zij (Miss Morrison) Marcia Mornay was ei Barbara luistert nu naar de volgende geschie denis. Wij zijn aan het hof van Napoleon den Derden, Marcia Mornay, een jonge en schoone Primadonna, verschijnt met haar leeraar en manager, Nicolai Nazaroff, die van middel baren leeftijd is. Marcia heeft 'n uitnoodiging gekregen om voor den Keizer en zijn Hof te komen zingen. Zij zingt schitterend, tot groote verrukking van haar gehoor, waaronder zich ook Trentini bevindt, de belangrijkste com ponist van den tijd. Trentini is zóó ingenomen met Marcia's prachtige stem, dat het Nazaroff weinig moeite kost hem over te halen, een overa voor haar te schrijven. Als Marcia en Nazaroff naar huis terug- keerep, vraagt hij haar ten huwelijk. Of schoon zij hem niet liefheeft, stemt Marcia toe, daar zij voelt, dat ze al haar succes te danken heeft aan zijn groote toewijding. Het is reeds laat en Nazaroff zendt Marcia naar bed; zij is echter zoo opgewonden door al de gebeurtenissen van dien avond, dat zij niet in slaap kan komen. Zij besluit een kor ten rijtoer te gaan maken en valt in het rijtuig in slaap. Als ze wakker wordt, bevindt ze zich in de studenten-wijk van Parijs. Het paard van het rijtuig slaat op hol en terwijl de koetsier het tracht op te vangen, gaat Mar cia een café binnen, waar ze 'n troep vroolijke studenten heeft hooren zingen In dit café vermaakt Paul Allison, 'n jonge knappe Amerikaan, zijn vrienden met een komisch lied. Hij ontmoet Marcia en wordt onmiddellijk op haar verliefd. Met veel moeite dwingt hij haar de belofte af, den volgenden dag bij hem te komen lunchen. Den volgenden dag gaat Marcia naar Paul's kamer en voelt zich schuldig tegenover Naza roff. De bekoring, welke van Paul uitgaat, doet haar dit schuldgevoel echter spoedig vergeten en zij brengen een heerlijken middag met elkaar door. Vóór zij weggaat smeekt Marcia Paul, haar te beloven, dat hij haar nooit meer zal ontmoeten, doch hij weigert dit. Tenslotte moet Marcia weg om in een opera te zingen, welke dien avond op gevoerd wordt. Paul woont deze opera bij en bezoekt Marcia later in haar kleedkamer. Hij weigert haar te verlaten vóór ze hem beloofd heeft den volgenden dag' met hem het feest van den eersten Mei te vieren. Marcia stemt toe, gedeeltelijk uit vrees, dat Nazaroff Paul in haar kleedkamer zal ontdekken. Het verhaal maakt grooten indruk, vooral door het dramatische slot. R. C. BREDERODE. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Breöerode 1Kennemers 5, 10 uur. R. C. H. 9—Brederode 2, 10 uur. Kennemers 8Brederode 3, 10 uur. Als ST. NICOLAAS-RECLAME BANKETLETTERS EN JONGENS- EN MEISJESBOEKEN CADEAU onze speciale etalages IJmuiden-O. Zeeweg 8084 Velsen-N. Wijkerstraatweg 81 Santpoort Hoofdstraat 192 (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe dijk reeds bijna gereed. le klas Banketbakkerij, Zeeweg 227, Tel 4613, IJmuiden-Oost (Adv. Ingez. Med.) en een berg op de Meerweide. Het kerkje der Hervormde Kerk kijkt er nog juist overheen. Het zal vooral in scheepvaartkringen 1 tot verheuging stemmen, dat er sedert een tweetal maanden weer gewerkt wordt aan de verbreeding van het Noordzeekanaal. Zooals bekend, was de verbreeding van het grootste gedeelte van het kanaal en wel het traject Hembrug tot op ongeveer twee Kilometer van Velsen tot stand gekomen. Daarna werd er sedert jaren niet meer ge werkt, hoewel het nog te verbreeden traject tot aan de Spoorbrug te Velsen de grootste moeilijkheden voor elkaar tegemoet varende schepen van groote tonnage oplevert. Immers op twee Kilometer afstand van Velsen in de richting van de Velser Spoorbrug maakt het kanaal een bocht, en de huizen en het ge boomte onttrekken daar de Rijksponten en de Spoorbrug aan het oog, waardoor van Amster dam komende schepen ook al in verband met mogelijke tegenliggers (tegemoetvarende schepen) uitermate voorzichtig dienen te manoeuvreeren. Er komt echter teekening in den toestand. Het is in Velsen weinig bekend, dat op korten afstand daarvan landinwaarts aan de Zuid zijde van het Noordzeekanaal een ongeveer vijfhonderd Meter lange nieuwe kanaaldijk voor een groot deel is gereed gekomen. Voor hen, die niet op de hoogte zijn van de werken aan de verbreeding van een kanaal verbonden, is het wellicht interessant mede te deelen, dat voor dit doel achter den reeds bestaanden ouden kanaaldijk een nieuwe dijk wordt opgeworpen. Zoo ook hier, komt de nieuwe dijk in het land te staan. Zoodra deze is gereed gekomen, worden de oude kanaaldijk en het land tusschen deze en den nieuwen dijk weggegraven door middel van enorme graafmachines en wanneer een bepaald laag niveau is bereikt door middel van baggermolens. Zonder het werk te hinderen mag men daar een kijkje nemen. Vooral nu loont dit kwar tiertje vanaf Velsen wandelen de moeite, om dat men daardoor een vrij aardig begrip van een dergelijk waterbouwkundig werk kan krijgen. Wandelende van de Velser ponten af aan Zuidzijde van het Noordzeekanaal langs den Zuiderkanaalweg ziet men na een kwartier tje reeds den nieuwen kanaaldijk met zijn meerpalen midden in het land tusschen land bouwgewassen liggen. Men kan zien, hoe druk daaraan gewerkt wordt. Er wordt geheid en excavateurs storten de klei op de reeds vooraf gevlochten zinkstukken en op het ba- saltbeslag. Bovendien is er achter den nieuwen dijk reeds een nieuwe uitwateringssloot voor den Spaarndammerpolder klaar gekomen. Ook van den Amsterdamschen Straatweg af den betonnen autoweg van Amsterdam naar Velsen kan men dit groote werk zien. Voorloopig wordt de nieuwe kanaaldijk tot even over de afscheiding tusschen Spaarn- dammer- en Velser.polder in gereedheid ge bracht. Aan den Zuidelijken oever van dit te verbreeden kanaaltraject zijn de zware basalt keien aan den voet van den ouden dijk reeds uit den grond gehaald. Verder zijn er ruim tweehonderd boomen op den ouden kanaaldijk omgekapt. Het geeft een eigenaardig gevoel om nu nog te kunnen wandelen over land, dat over eenigen tijd water zal zijn, en waar over na het op diepte uitbaggeren zee schepen en andere vaartuigen zullen varen! Wordt het Noordzeekanaal verder in de richting van Velsen verbreed, dan komen de oude aanlegplaatsen der Rijksponten te ver vallen. De nieuwe aanlegplaatsen komen aan de Zuidzijde van het kanaal een stuk land inwaarts. Eenige maanden geleden zijn met het oog op den nieuwen toestand, verder land inwaarts een nieuwe werkplaats, een nieuwe opslagplaats voor materiaal en kolen, en nieuwe Rijkswoningen ten behoeve van den techriischen dienst der Rijksponten gebouwd en gereedgekomen. Deze liggen aan den be tonnen Amsterdamschen Straatweg. Verder zijn er vijftal oude Rijkswoningen en de oude werkplaats aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal vlak bij de Rijksponten ge sloopt, zoodat ook hier het dorpsbeeld een wijziging heeft ondergaan. Dit zal in de toe-, komst nog meer worden gewijzigd, omdat in het plan der werkzaamheden ook een haven voor buiten-dienst zijnde ponten is opgeno men, zoodat deze geen enkele hindernis voor het scheepvaartverkeer zullen opleveren. De verdere verbreeding van het Noordzee kanaal wachter echter op hetgeen ten aan zien van den tunnel onder het Noordzeekanaal zal worden besloten. Verder zijn er nog eenige moeilijkheden op te lassen, voor een aleer tot een verbreeding van het Noordzeekanaal van de Velser pon ten tot aan de Velser Spoorbrug «fcan worden besloten. Allereerst zijn er aan de Zuidzijde van het kanaal eenige gebouwen, welke moe ten worden onteigend en afgebroken. Teeke nend voor den toestand is wel, dat deze in hef afgeloopen- voorjaar door eenige hooge ambtenaren van Rijkswaterstaat, onder wie den heer ir. Ringers, werden bezocht en in oogenschouw genomen. Bovendien acht men het in scheepvaart kringen gewcnscht, dat voor de bij de Ver. Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen te Velsen lossende houtbooten een haven zal worden aangelegd, zoodat deze schepen geen enkele hindernis voor het scheepvaartverkeer zullen opleveren. Zij, die de situatie aldaar kennen, weten, dat de van Amsterdam komende schepen en de van IJmuiden komende schepen een groote bocht bij de Velser Spoorbrug moeten maken, res pectievelijk voordat zij door de grootste zee sluizen kunnen worden geschut, of nadat zij door de grootste Noorzeesluizen zijn geschut. Ook deze aangelegenheid vraagt een, oplos sing. H. B Nog slechts één week NIEUWE KOOPJES JAC. NIERSE Fr. Naereboutstraat 59 IJmuiden-Oost (Adv. ingez. Med.) IJMUIDEN Dauicompetitie Noord-Holland. De damcompetitie zal a.s. Maandag worden voortgezet. Dien avond wordt te Santpoort gespeeld de wedstrijd StabielIJmuiden II. Dit belooft een interessante wedstrijd te wor den. Dinsdagavond wordt gespeeld in Hotel Kennemerhof IJmuidenHaarlemsche Dam club. Als laatste wedstrijd voor de hoofd klasse Woensdag speelt IJmuiden III tegen Bennebroek I te Bennebroek. Feestavond der V. V. S. U. De aideeling der V.V.S.U. hield gisteravond een feestavond in Thalia ter herdenking van den 2-lsten verjaardag der Russische revo lutie. De voorzitter richtte een woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen en wees op de groote omwenteling welke de revolutie in Rusland heeft teweeggebracht. Het is er thans een land waar geen werkloosheid is, zeide spreker. Ieder die wil werken kan er zijn brood verdienen. Als spreker trad op de Hervormde predikant ds. Boers, die er op wees dat velen de schou ders ophalen als men feest viert om een revo lutie te herdenken. De revolutie, zoo zegt men is toch zoo verschrikkelijk, dat een herdenking daarom niet feestelijk kan zijn. Wij weten, zeide spreker, dat een revolutie voor hen die haar meemaken, verschrikkelijk is. Maar een revolutie kan vol rijke vruchten voor het nageslacht zijn. De eeuw der kerkhervorming is een vreeselijke eeuw geweest, een eeuw van bloed en tranen. Wie die heeft moeten doormaken, weet wat de vrijheid doorgaans kost. We hoeven slechts te wijzen naar onze eigen geschiedenis. De opstand in Rusland heeft een schrik wekkende voorgeschiedenis. Het Russische volk leefde tot halverwege de vorige eeuw in volslagen slavernij. Uit diepen nood zijn de op standen gekomen. Spreker herinnerde aan den 22en Januari 1905 toen Vadertje Czaar een bijeenkomst van wanhopige boeren liet uiteenschieten waarbij ontzettend veel bloed vergoten werd. Tenslotte besprak ds. Boers uitvoerig de jongste revolutie van boeren en arbeiders, die in den beginne van alle kanten werd be streden. Maar de haveloos gekleede revolu- tionnairen hebben alle vijanden verslagen en zij zijn begonnen aan den opbouw van het machtige rijk. dat 1/6 der aarde omvat. Nooit zullen de verraders de republiek er onder krij gen, riep spreker uit. De kogels die deze ver raders hebben gekregen zijn geen kogels van de Russische regeering maar van zelfmoor denaars. Zij wisten wat hun als verraders te wachten stond. Na de uitvoerige rede van ds. Boers werd een filmjournaal vertoond, waarin vooral tot uiting kwam de enorme ontwikkeling van Moscou en de groote plaats welke de lichame lijke oefening inneemt in de opvoeding van de jeugd van Sovjet-Rusland. Geringe ertsaanvoer. In de eerste twee weken van November zijn voor de Hoogovens maar twee schepen met erts aangekomen. Het komt zelden voor. dat in 14 dagen zulk een geringe hoeveelheid wordt aangevoerd Verleden jaar was in de eerste twee weken van November de ertsaan voer ook niet groot, maar toen kwamen er nog 5 schepen met erts aan in die periode.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1