Polen blijft gemeenschappelijke grens met Hongarije verlangen. Chamberlain en Halifax te Parijs aangekomen. Hi Gewapende interventie niet beoogd. Vandaag beginnen de besprekingen. Militaire en geestelijke landsverdediging jn Zwitserland. RADIO PROGRAMMA D O N D F p n O 24 NOVEMBER 1938 Geen erkenning der nieuwe Tsjechische grenzen, zoolang verwezenlijking uitblijft. WARSCHAU, 23 November. In welingelichte kringen hier kan men vernemen, dat Polen zal weigeren de grenzen van het nieuwe Tsjecho- Slowakije te garandeeren, zoolang Roethenië niet aan Hongarije is afge staan. Men neemt als vaststaand aan, dat Hongarije eenzelfde houding zal aannemen, daardoor dus onmo gelijk makend, dat een garantie van alle aangrenzende staten, zooals te München voorzien was, tot stand komt. Uit Berlijn vernemen wij van betrouwbare zijde, dat gisteren reeds door de Duitsehe regeering een krachtig protest is ingediend in Warschau en Boedapest. Met nadruk is er daarbij op gewezen, dat de wenschen van Duitschland, wat betreft de tegenwoordige grenzen van Slowakije, voor geen verandering vatbaar zijn. Opnieuw heeft Duitschland duidelijk gezegd, dat het geen gemeenschap pelijke grens tusschen Polen en Hongarije wenscht. Wat dit laatste bericht aangaat, een offi cieel zegsman heeft geweigerd, daarvan een bevestiging te geven, hij zeide dat „daarom trent niets bekend is". Ook in Warschau is geen officieele beves tiging te krijgen, doch vast staat, dat de Duitsehe ambassadeur Von Moltke, gisteren een bezoek aan Beek gebracht heeft, dade lijk na zijn terugkeer uit Berlijn. Ook Boeda pest geeft geen bevestiging, doch in politieke kringen wijst men daar op de dagbladen, die nog tot gisteren openlijk hun sympathie be tuigden met de Roetheensche „opstandelin gen" en plotseling vandaag hun koers ver anderd hebben en de hoop op een plebisciet in de betreffende streek uitspreken. Politieke kringen in Warschau achten het volstrekt noodzakelijk, dat uiterlijk op 1 Januari de gemeen schappelijke grens tusschen Honga rije en Polen zal bestaan, dat is dus binnen den termijn van drie maan den, door de conferentie van Mün chen vastgesteld voor het ten uitvoer leggen van het zelfbeschikkingsrecht der nationaliteiten. Zoover gaan de wenschen der Poolsche politiek. Het denkbeeld eener gewapende in terventie door Polen ten behoeve van Hon garije verwerpt men echter. Men geeft daar aan eenvoudig deze verklaring, dat Polen geen reden heeft terwille van een andere mogend heid gebied te gaan bezetten. Daar komt echter bij dat men in Polen de vaste over tuiging heeft, dat Roemenië niet zou .toe staan. dat een militaire aanval op Tsjecho- Slowaakseh gebied gepleegd zou worden. Dientengevolge zint men op andere middelen dan directe militaire bezetting. Insiders in Warschau meenen, dat een op standige beweging onder de bevolking van Roethenië er veel toe zou kunnen bijdragen, dat inlijving bij Hongarije toch verwezenlijkt zou worden. Ook ziet men nog eenig nut in diplomatieke stappen die er Duitschland en Italië van zou den moeten overtuigen, dat de gemeenschap pelijke grens wenschelijk is. De campagne, die thans door Hongarije wordt begonnen ter verkrijging van een ple bisciet onder internationaal toezicht, be schouwt men als een deel van de „vreedzame diplomatieke strategie". (United Press.) DE BOETE" VOOR DE DUITSCHE JODEN. Joden van buitenlandsche nationaliteit vallen er buiten. WAT OVERSCHIET VAN DE VERZEKERINGSUITKEERINGEN VERVALT AAN DEN STAAT Het Duitsehe rijkswettenblad publiceert een door den rijksminister van financiën onderteekende uitvoeringsverordening be treffende de boete, die aan de Joden is op gelegd. Volgens deze verordening wordt de „con tributie" van een milliard rijksmark als ver mogensheffing van de Joden vah Duitsehe nationaliteit en van statenlooze Joden ge ïnd. Onder deze bepaling vallen alle Joden, die volgens de verordening op de aangifte van het vermogen door Joden van 26 April 1938 hun geheele binnen- en buitenlandsche vermogen moesten aangeven en berekenen. Joden van buitenlandsche nationali teit behoeven niet deel te nemen aan de boete. De heffing wordt niet geïnd, wanneer de totale waarde van het vermogen na aftrek van de schulden niet grooter is dan 5000 R.M. De heffing bedraagt in totaal 20 procent van het vermogen en moet worden betaald in vier termijnen. Betalingen uit verzekerings- uitkeeringen aan Joden van Duitsehe nationa liteit en statenlooze Joden (verordening tot herstel van het straatbeeld bij Joodsche winkels van 12 November 1938) moeten zonder verwijl verricht worden bij het be voegde belastingbureau. Deze betalingen worden gecredi teerd voor de Joden, die rechten op assurantieuitkeermgen hebben. Zijn de uitkeeringen grooter dan deze be dragen, dan vervalt het resteerende bedrag aan het rijk. De ramp op Santa Lucia. Naar schatting 50 dooden en 40 gewonden. De Brïtsche minister Malcolm MacDonald heeft in het Lagerhuis een telegram voorgelezen, dat hij had ontvangen van den gouverneur van Santa Lucia (een der Eilanden boven den wind). Bij de aardverschuiving van Maandag morgen, aldus meldt de gouverneur, zijn naar schatting vijftig menschen om het leven geko men en veertig gewond. Men heeft 32 lijken te voorschijn gebracht. Het reddingswerk moest Maandagavond gedurende eenigen tijd gestaakt worden wegens een nieuwe verschuiving, doch kon later hervat worden. Baldwin in liet geweer voor de Duitsehe vluchtelingen. Een „Balchvinfonds" in voorbereiding. Lord Stanley Baldwin zal op 7 De cember te Londen een radioredevoering uitspreken ten gunste van de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland en ten behoeve van de oprichting van een hulpfonds. Dit fonds zal waarschijnlijk den naam Baldwinfonds dragen. De oproep van Baldwin zal worden vooraf gegaan door een massabijeenkomst in Albert- Hall op 3 December, welke georganiseei'd zal worden door kerkvertegenwoordigers, en waar vermoedelijk de aartsbisschop van Canterbury, kardinaal Hinsley, de aartsbisschop van West minster, de moderator der Schotsche Presbyte- riaansche kerk en een opperrabbijn het woord zullen voeren. In Britsche diplomatieke kringen wordt ver nomen, dat de Poolsche regeering haar ambas sadeur te Londen heeft opgedragen de aandacht der Britsche regeering te vestigen op het belang, dat zij hecht aan den toestand van een groot aantal Joden, die naar Polen zijn gedreven. Deze Joden, wier aantal 10.000 zou bedragen, zijn op het oogenblik geconcentreerd aan de Duitsch- Poolsche grens in afwachting van de beslissing over hun lot. Men meent te weten, dat de Poolsche regeering zou wenschen, dat deze kwes tie in aanmerking wordt genomen in ieder internationaal ontwerp tot regeling van het Joodsche vraagstuk en wordt besproken door de commissie der confe rentie van Evian. 't Lijkt waarschijnlijk, dat deze commissie tegen het einde dei- volgende week zal bijeenkomen. Duitsehe Joden naar Alaska? De Amerikaansche minister van Binnenland- sche Zaken, Ickes, heeft verklaard, dat de Ver- eenigde Staten de mogelijkheid onder de oogen moeten zien om Duitsehe Joden in Alaska te la ten vestigen. Hij voegde hieraan toe, dat ver scheidene ontwerpen dienaangaande uitgewerkt werden. Vluchtelingen naar Duïtsch gebied teruggeleid. Havas verneemt uit Metz, dat niettegenstaan de de strenge bewaking van de Fransche grens Duitsehe Joden er toch nog steeds in slagen zon der toestemming op Fransch gebied te komen, vooral bij Bitche. Gisteren zijn 74 vluchtelingen, die zonder toestemming op Fransch gebied wer den gevonden, naar Duitschland terug geleid. IMRÉDY HEEFT ZIJN ONTSLAG INGEDIEND. Unieke gebeurtenis in de parle mentaire geschiedenis van Hongarije. ONTSLAG NOG NIET DOOR HORTHY AANVAARD. Minister-president Imrédy heeft gisteren zijn ontslag aangeboden. De rijksregent admiraal Horthy, heeft het ontslag nog niet aanvaard. Naar verluidt is het Hongaarsche parlement voor een maand naar huis gezonden. Indien Imrédy van den rijksregent toestem ming zou ontvangen het parlement te ont binden, dan zouden de nieuwe verkiezingen niet worden gehouden overeenkomstig de on langs aangenomen kieswet, welke voorziet in geheime stemming, doch op grond van de oude wetten met openbare stemming. In geen 20 jaar tijds is de Hongaarsche re geering m een openbare zitting van het parle ment verslagen. De stemming geschiedde niet op de motie van vertrouwen, maar op de kwes_ tie of het parlement terstond de 15 afgevaar digden uit het herwonnen gebied formeel zou toelaten. Het voornaamste verzet was van zuiver persoonlijken aard tegen Imrédy, waar bij zijn tegenstanders beweerden, dat zijn jaren van president der Nationale Bank hem niet de noodige bevoegdheid voor het premier schap gaven. In de parlementsbijeenkamst van Woensdag heeft Imrédy zijn verklaring over Roethenië herhaald, n.l. dat Hongarije geen rechtstreeksche actie beoogt om dit ge bied te verkrijgen. In diplomatieke kringen meent men, dat hij dit gezegd heeft onder druk van Duitschland. Straniavsky, leider der dissidente leden van de regeeringspartij, zeide tijdens de debatten o.m.: „Sommigen beweren, dat zij de vensters willen openen en een frisschen luchtstroom uit de aangehechte deelen van het land wil len binnenlaten. Maar de atmosfeer van Benesj moet niet in Hongarije binnendringen. Jaross, de leider der vertegenwoordigers van de aangehechte streken, protesteerde in hef tige bewoordingen tegen deze uitlating. Titor van. Eekardt, vertegenwoordiger van de partij der kleine boeren, waarschuwde het land tegen een „Führer", die iemand anders dan rijksbestuurder Horthy zou zijn. Imrédy nam vervolgens het woord. Hij zeide: „Ik heb mijn weg gekozen. Wij moeten een zeer smal pad volgen tusschen den af bond der revolutie en het moeras der reactie". De premier diende daarna de regeeringsmotie in, welke zooals reeds gemeld met 115 tegen 95 stemmen verworpen werd. Verscheidene afgevaardigden, vooral soci aal-democraten, kleine boeren en een deel der vereenigde Christelijke partij, stemden tegen de regeering, omdat zij vreezen, dat de methode van Imrédy een ernstigen slag aan de parlementaire instellingen kan toebrengen. Poolsche regeeriiiK wil aftreden. President weigert de aanvrage. De Poolsche minister-president, generaal - Slawow Skladkowsky, heeft den president der repu bliek het ontslag van het kabinet aangeboden, met de motiveering dat de der regeering toevertrouwde taak was vervuld. De president der republiek weigert dit ontslag te aanvaarden en heeft de regeering opgedragen het bewind te blijven uitoefenen. Fransche socialisten wenschen de regeering te interpelleeren. Dringende bijeenroeping van het parlement gevraagd. De executieve delegatie van de Fransche so cialistische Kamerfractie is gisteren bijeen ge komen onder voorzitterschap van Blum. Na de vergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat besloten werd onmiddellijk een interpellatieaanvrage in te dienen betreffende de algemeene politiek en in het bijzonder de fiscale, economische en sociale politiek der regeering, teneinde uit te maken op welke meerderheid de regeering rekent voor de toepassing harer nieuwe politiek en teneinde eveneens de positie van de socialistische fractie te bepalen". De delegatie heeft dringende bijeenroeping van het parlement gevraagd. Verzet tegen de wetsdecreten. Gistermiddag heeft de prefectuur van het Noorden verklaard, dat ongeveer 40 fabrieken in de streek van Valenciennes bezet zijn door in totaal 26.000 arbeiders. De diensten van gen darmerie en garde mobile zijn overal overgegaan tot systematische ontruiming van de fabrieken, hetgeen rustig en vrij snel verloopt. De autoriteiten doen eveneens de fabriek der Acieries et Forges Firminy nabij Duinkerken ontruimen. Met tien minuten vertraging reed de trein waarmede de Britsche mi nisters naar Parijs kwamen, Woens dagavond te 17.50 uur het Parijsche Gare du Nord binnen. Als eerste stapte minister-president Cham berlain uit. Hij was in het zwart gekleed en had zijn traditioneele paraplu onder den arm. Na hem volgde zijn echtgenoote en vervolgens Lord Halifax en zijn echtgenoote, waarna de overige leden van het Britsche gezelschap den trein verlieten. Minister-president Daladier en minister Bonnet begroetten de beide Britsche staats lieden en schudden hen hartelijk de hand. Vervolgens sprak minister-president Cham berlain enkele woorden voor de microfoon. In verscheidene rijtuigen begaf het gezel schap zich vervolgens naar de Britsche am bassade, toegejuicht door een groote menigte. Op den hoek van de Boulevard Denain en de Rue Dunkerque heeft zich evenwel een in cident voorgedaan. Een aantal personen be gon te fluiten en te jouwen. Onmiddellijk greep de politie in en drie personen werden gearresteerd. De arrestanten verklaarden geen vijandelijke kreten jegens de Britsche gas ten te hebben geuit, doch slechts te hebben geprotesteerd tegen den ordedienst, welke heir belette hun trein op tijd te bereiken. Na gedurende de thee op de Britsche am bassade een onderhoud met den ambassadeur, Phipps, gehad te hebben, trokken Chamber lain en Halifax zich in hun appartementen terug om wat rast te nemen. Daarna zaten zij aan bij een maaltijd, te hunner eere door Daladier aangeboden. Aan dezen maaltijd werd ook door Cadogan, Bon net, Marchandeau, Campinchi en andere mi nisters, Phipps, Strang, Gamelin en andere autoriteiten deelgenomen. De politieke besprekingen zijn hedenmorgen begonnen. Spanje en de kwestie der defensie. De Yorkshire Post is van meening, dat dit bezoek der Engelsche ministers aan Parijs van aanzienlijke beteekenis is. Het blad ver klaart te hopen, dat de ministers, na te hebben geconstateerd, dat een aanzienlijke wijziging is giekomen op het vasteland van Europa sedert de besprekingen te München. de maatregelen zullen bestuideeren, welke ge nomen zullen moeten worden op het gebied der landsverdediging, met het oog op den nieuwen toestand, zooals deze voor Frankrijk en Engeland is ontstaan. Ten aanzien van het Spaansche vraagstuk maakt de Yorkshire Post zich tot echo van geruchten, volgens welke een compromis zou kunnen tot stand komen. „De niet-inmengingscommissie zou iederen staat-lid de vrijheid kunnen laten, indien deze zulks wenscht, oorlogsrechten toe te kennen". Ook de Manchester Guardian hoopt, dat het vraagstuk der landsverdediging en de Spaansche kwestie te Parijs zullen worden bestudeerd. Parlementaire aandrang om beide te versterken. De nationaal-socialistische actie en de maatregelen der regeering. Genève, 21 November 1938. (Van onzen correspondent) OE vaak de Zwitsersche regeering er ook de aandacht op vestigt, dat de Duitsehe regeering en Adolf Hitler zelf in het bijzonder, herhaaldelijk verzekerd heeft de Zwitsersche onafhankelijk heid en het Zwitsersche grondgebied te zullen eerbiedigen, hoe nadrukkelijk ook van be voegde zijden voortdurend in het licht wordt gesteld, dat Zwitserland niet te vergelijken is met het door onderlinge tweedracht onder mijnde Oostenrijk en met het geval Tsjecho- Slowakije, dit alles kan het wantrouwen niet wegnemen, dat vooral in Oost-Zwitserland in dit jaar tegen den machtigen nabuur Duitsch land verwekt is. Talrijk zijn aldaar degenen, die, ondanks alle geruststellende verklaringen van Duitsehe en van Zwitsersche zijden blij ven vreezen, dat het Derde Rijk, zoodra zich een eenigszins gunstige gelegenheid hiertoe zou bieden, met gretigheid nog een paar mil- lioen personen meer van Duitschen stam bij zijn 80-millioenen-rijk zou voegen. Een logisch gevolg van dit wantrouwen, dat vooral in Oost-Zwitserland heersclit, doch dat ook in de andere deelen van het land wel wordt aangetroffen, is de aandrang op ver sterking van de Zwitsersche landsverdediging en dit zoowel in militair als in geestelijk op zicht. Naar veler opvatting heeft de Zwitser sche regeering een te groot vertrouwen m de vreedzame en vriendschappelijke verzeke ringen van de leiders van het tegenwoordige Duitschland, een te groot vertrouwen tevens in den gezonden zin van het Zwitsersche volk aan 7s lands grenzen, welks goed-Zwitsersche en democratische zin naar de overtuiging der regeering ook door de overdadigste propagan da voor het nationaal-socialisme niet aan het wankelen kan worden gebracht. In de in deze maand te Bern gehouden bui tengewone zitting van het Zwitsersche parle ment had de regeering dan ook interpellaties te beantwoorden van de gezamenlijke burger lijke partijen, van de sociaal-democraten en van de vrije democraten (hoofdzakelijk jong- boeren) over den stand der militaire lands verdediging en over de wijze, waarop de re geering deze zou willen versterken. Alle poli tieke partijen (de communisten en de natio- naal-socialistisch-gezinde frontpartij slechts uitgezonderd) bleken daarbij het erover eens, dat de zorg voor de onafhankelijkheid van het land een versterking der grensverdediging (vooral in het Oosten wegens het wegvallen van den Oostenrijkschen nabuur), een verster king der luchtmacht, een betere bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen, grootere eenheid in de opperste legerleiding ook in vre destijd en een langeren opleidingsduur der recruten noodzakelijk maakte. De minister voor militaire aangelegenhe den Minger kon tegenover dezen parlemen tairen aandrang wijzen op de moeilijkheden, die hij nog slechts een paar jaar geleden in het parlement en bij het volksreferendum te overwinnen had gehad, wanneer hij zich ver plicht achtte voorstellen tot versterking utr landsverdediging in te dienen. De sociaal democraten, die thans tot de geestdriftigste ijveraars voor nieuwe militaire verdedigings maatregelen behoorden, waren destijds icg aanhangers van het „geen man en geen cent". Minger verheugde zich over dezen omkeer ten goede en was blij, dat in het parlement en bij het volk thans een algemeene bereid willigheid bestaat offers voor de militaire landsverdediging te brengen. Doch hij waar schuwde tegen onderschatting der verbete ringen, die in de laatste jaren reeds tot stand waren gebracht. Weliswaar zou hij spoedig nog nieuwe verbeteringen voorstellen, doch 't Zwitsersche leger is thans reeds goed toege rust, tot krachtige verdediging van het land gereed en in staat. Hoezeer Minger als minis ter voor militaire zaken zich ook over de of fervaardigheid der volksvertegenwoordiging voor de militaire verdediging van het land kon verheugen, hij moest er toch op wijzen, dat men de militaire uitgaven ook zou kunnen overdrijven! Ook de economische en sociale belangen van het land mogen toch niet ver waarloosd worden! id EHALVE de parlementaire aandrang tot versterking der militaire landsverdedi ging was er een strooming tot versterking der geestelijke landsverdediging. De aanleiding hiertoe was de sterk uit gebreide propaganda van eenige Zwitsers voor de nationaal-socialistische opvattingen, die zich sinds de aansluiting van Oostenrijk in Maart bij Duitschland vooral in Noord- en in Oost-Zwitserland, dus in de aan Duitschland grenzende kantons, had ontwikkeld, ij Drie blaadjes van deze richting („Angriff", „Schweizerdegen" en „Schweizervolk") werden daar regelmatig op reuzenschaal gratis ver breid. De democratie en de democratische regeering werden op de felste wijze erin aan gevallen, haat tegen de Joden, de Marxisten en de vrijmetselaren gepredikt, het succes van Hitler, die „arbeid en brood" aan zijn volk verzekerd had, verheerlijkt. Deze kostelooze nazi-propaganda op groote schaal verwekte den argwaan, dat machtige Duitschers er achter stonden, die op deze wijze den bodem in Zwitserland wilden voorbereiden voor een „Seiss-Iiiquart" of „Konrad Henlein", die op een gegeven oogenblik de Duitschers als „bevrijders" het land zou binnenroepen. Groot was de verontwaardiging tegen degenen, die zich tot dit gevaarlijke spel leenden. Doch groot was ook de onrast, die door dit vooruit zicht bij de bevolking der aan Duitschland grenzende kantons gewekt werd. En daar onrust en vrees slechte raadgevers zijn, ont stond het gevaar, dat een deel der bevolking haar gezonden Zwitserschen zin zou verliezen en als het ware in de „onvermijdelijke" zege praal van het nationaal-socialisme maar zou gaan berusten. Geestelijke landsverdediging werd hier dan ook dringend noodig geacht. De Zwitsersche regeering aarzelde aanvan kelijk nog. Tegenover hen, die op een onverbiddelijk verbod van alle anti-democra tische propaganda aandrongen, beriep de re geering zich op het democratische beginsel van den vrijen geestesstrijd. Het stuitte haar tegen de borst anti-democratische opvattin gen met anti-demceratische strijdmiddelen, zooals de muilkorf en andere verbodsbepalin gen, te bestrijden. Doch de aanhangers van krachtiger geestelijke landsverdediging be toogden, dat diegenen, die de democratie wil len dooden, geen aanspraak kunnen mav op bestrijding naar slechts democratispR1 methoden. De democratie heeft het recht den plicht haar leven ook met andere d zuiver democratische middelen te vpr^La-n gen! aedl- Toen de nationaal-secialistische propa°and bleef aanhouden en de onrust en de veront waardiging vooral in Oost-Zwitserland blevpn stijgen, zag de regeering de noodzakelijkheid van tegenmaatregelen in. Zonder het beriiïï van de eerbiediging van de vrijheid van over tuiging, ock in de pers, prijs te geven ver kondigde President Baumann, die tevens m nister van justitie is, dat anti-democratische propaganda, van links zoowel als van rechts (dus zoowel communistische als nationaal socialistische)niet zou worden geduld, indien deze onder buitenlandsche invloeden zc.u on dernomen worden of andere verzwarende omstandigheden (bijv. het opwekken van haat tegen een bevolkingsgroep uit hoofde van ras of godsdienst) ermede gepaard zou- den gaan TH) IT nieuwe standpunt der regeering heeft tien dagen geleden geleid tot een in- hechtenisneming van alle leiders der nieuwe nationaal-socialistische propaganda en tot een algemeene huiszoeking in hun Woningen en bureaux. Een paar dagen later heeft de regeering toen, op grond van de bezwarende feiten die reeds bij het onderzoeik gebleken waren, de drie bovengenoemde nazi-blaadjes alle drie in geheel Zwitserland voor den duur van het onderzoek verboden. Zaterdag werd hierop bekend, dat twaalf van de in voor- loopige hechtenis genomen leiders in ge! vangenschap zouden blijven en dat tegen dë meesten hunner waarschijnlijk een straf vervolging zou worden ingesteld. Het onder zoek had het bestaan van bedenkelijke ver bindingen met het Duitsehe nationaal-socia lisme aangetoond! Verdere bij zonderheden kenden nog niet worden openbaar gemaakt. Doch geheel Zwitserland ziet met ongewoon sterke belangstelling de onthullingen, die volgen zullen, tegemoet. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. ir—iL_ VRIJDAG 25 NOVEMBER HILVERSUM 1, 1875 en 451.5 M. Algemeen programma verzorgd door de KRO. S.00—9.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Be richten) 10.Gramofoonmuziek 11.30 Reli gieuze causerie. 12.Berichten 12.15 Gramo foonmuziek 1.20 KRO-Orkest en solisten 2.05 Gramofoonmuziek 2.10 Orgelconcert en gra mofoonmuziek 3.05 Zang en piano. 3.25 Gra mofoonmuziek 4.Het KRO-Orkest 4.50 Gra mofoonmuziek 5.15 KRO-Melodisten mmv. so list. 6.Land- en tuinbouwpraatje 6.20 KRO- Melodisten mmv. solist. 7.Berichten 7.15 Causerie over werkverschaffing 7.35 Musica Catholica 8.— Berichten ANP. 8.15 Revue- programma. 9.15 Programma gewijd aan Neer- lands Weermacht. 10.30 Berichten ANP 10.40 José de Souza Pinto en zijn Portugeesch or kest. (11.0011.10 Gramofoonmuziek. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 4.00 VARA 7.30 VPRO 9.00 VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.VARA-Kalender. 8.05 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 10.Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Cello en piano 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel 12.De Palladians (Om 12.15 Berichten) 12.45 Gramofoonmuziek 1.Het AVRO-Amusementsorkest 1.45 Repor tage 2.30 Zang en piano 3.Cabaretprogram ma. 4.Gramofoonmuziek 4.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 5.Voor de Kinderen, 5.30 Gramofoonmuziek 6.Souvenir-orkest mmv. soliste 6.30 Literaire causerie 6.50 Or gelspel 7.Causerie over groote caricaturisten 7.20 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 Cause rie „Wat en hoe gelooven wij?" 8.— Het Hart- velt-kwartet 8.30 Causerie „Het dier in zijn wereld" 9.Radiotooneel 10.00 „Sylvia", mmv. de Novelty Sisters. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwij ding 11.Pianovoordracht 11.30 Jazzmuziek (Gr. pl.) 11.5512.00 Gramofoon muziek. DROITWICH 1500 M. 11.4011.50 Pianovoordracht 12.10 B8C- Northern-Ireland-orkest 12.40 Maurice Win- nick en zijn orkest 1.20 „Empire exchange", causerieën. 1.352.20 Viool en piano. 2.45—3.05 Pianovoordracht 4.15 Harold Sandler en zijn Weensch Octet 4.50 Gramofoonmuziek met toe lichting 5.20 Pianovoordracht 5.40 Het Clarllyn1* sextet 6.20 Berichten 6.45 De BBC-Zangers 7.05 Parlementair overzicht 7.20 Nat. Gonella and his Georgians, en soliste 7.50 Opera „Pal4 jas" 9.20 Berichten. 9.45 Luchtvaartpraatje 10.05 Orgelspel 10.35 BBC-Orkest 11.20 Jack Jackson en zijn Band en solisten 11.5012.20 Dansmuziek (Gr. pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 9.en 10.Gramofoonmuziek 11.20 Ellis- orkest 12.35 Zang 1.05 Het Marlev-orkest 2.40 Pianovoordracht 2.55 Gramofoonmuziek 3.50 Zang 4.40 Gramofoonmuziek 5.05 Pdanovoor- dracht 5.25 Trioconcert 6.35 Pianovoordracnt 6.50 Zang 7.20 Orkestconcert 8.35 Cellovoor dracht 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmtt» ziek 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 Het Omroep* Amusementsorkest 10.20 Rijkszendmg: Re portage 11.50 Gramofoonmuziek 12.35 heï Omroepkleinorkest 3.20 Leo Eysoldt's orkest 5.50 Gramofoonmuziek 6.20 Trioconcert l.w Orkest- en koorconcert 8.35 Blaasconcert 9.3ï> Gramofoonmuziek. 9.50—11.20 Populair con cert. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om roepkleinorkest 1.50—2.20 GramofoonniuzieK 5.20 Het Omroepdansorkest 5.50 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek 6.50 Het Omroep- salonorkest 8.20 Gramofoonmuziek 8.50 Re* Brusselsch kwartet, de Vereeniging voor Blaas instrumenten en solisten 10.05 Gramofoonmu ziek 10.3011.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om roeporkest 1.50—2.20, 5.20 en 6.38 Gramofoon muziek 7.35 Accordeonsoli 8.20 en 9.35 Mnitair orkest en sprekers. 10.3011.20 Gramofoon muziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Otto Dobrindt's orkest 9.20 Benemen 9.50 Trioconcert 10.05 Berichten 10.20— Otto Dobrindt's orkest (Opn.)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10