BEGROOTING ONGEWIJZIGD door den Raad goedgekeurd. fi| Huttipe St-Huoiaas en Ketstyesckenlcen Weill en Zoon uw bmwm fl MANTELS Z00DPAZE GMEDZflN Raad Velsen. Aan verlaging van den gasprijs wordt niet gedacht. Maar ook nief aan verhooging. Koken op gas beter dan electrisch koken De rolfrommelauto aan den rol. Gisteravond werd het laatste bedrijf opge voerd van de behandeling der begrooting. Allereerst komt in behandeling de supple tore agenda. Aanneming van erfdienstbaarheden. I Mevr. E. A. A. baronesse van Pallandt geb. del Court van Krimpen te Laag-Keppel en F. J. Koks te Beverwijk hebben zich bereid ver klaard, ten laste van de hun toebehoorende perceelen,. kadastraal bekend gemeente Vel sen, sectie B, nos. 2694, 2401 en 2301, liggende tusschen den Wijkerstfhatweg en de Geel- vinckstraat te Velsen en tot gebruik en ten nutte van de aan de gemeente Velsen toebe hoorende perceelen, kadastraal bekend als vo ren nos. 1085, 1086 (ged.) 2927, 2946 en 2947, benevens van de omliggende gronden, te ves tigen de erfdienstbaarheid om te dulden, dat voor afvoer van rioolwater en de rioolstoffen der genoemde perceelen, daaronder begrepen het rioolwater dat en de rioolstoffen welke deze perceelen van andere terreinen ontvan gen, worden gelegd, onderhouden, blijven lig gen en zoo noodig worden veranderd en opge broken, rioolbuizen en putten tot afvoer van dat rioolwater en die rioolstoffen. Het vestigen dezer erfdienstbaarheden is gewenscht, omdat in de opgemelde perceelen ten behoeve van de uitvoering van het riolee- ringsplan rioolleidingen moeten worden ge legd. B. en W. stellen derhalve voor, de noodige machtiging te verleenen om deze erfdienst baarheden ten behoeve van de gemeente aan te nemen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Vaststelling van de 2e suppletoire begrooting dienst 1938. Gedeputeerde Staten hebben gevraagd, eenige wijzigingen aan te brengen in de be grooting voor 1938. Het standpunt van B. en W. hieromtrent is in den bij de stukken ge- voegden brief weergegeven. B. en W. stellen den raad voor, deze moti- veering over te nemen en bovengenoemde sup pletoire begrooting vast te stellen. Aldus wordt besloten. f 4400.meer voor de Nijverheidsschool. Goedgekeurd wordt het voorstel tot aanvul ling van het subsidie voor de Nijverheidsschool met f 4400. Voortzetting behandeling der begrooting. De algemeene beschouwingen zijn na replie ken en duplieken afgeloopen. Aan de orde is thans de begrooting van het Grondbedrijf. Deze wordt na eenige opmerkingen van den heer E. Luikman (s.d.a.p.) goedgekeurd. Begrooting gasbedrijf. De heer Stark (s.d.a.p.) heeft geen cijfers omtrent het gasverbruik, door de late ver schijning van het gemeenteverslag. De wethouder heeft gisteravond eenige cij fers genoemd. Daaruit is gebleken, dat het met de stijging van het gasverbruik goed gaat. Spreker heeft met genoegen geconstateerd, dat de daling tot stand is gekomen. Na een da ling gedurende zes achtereenvolgende jaren is in 1937 weer een stijging begonnen. We zijn dus op het oogenblik met onze tarieven op den goeden weg en spreker raadt sterk af daaraan thans te gaan „morrelen". Spreker is dankbaar, dat de opmerkingen aangaande het dienstverband van personeel van het gasbedrijf de aandacht van B. en W. hebben. De kwestie van de rijwieltoelagen dient te worden behandeld in het Georgani seerd Overleg. Het is voor den raad moeilijk, een nieuwe regeling te treffen zonder even- tueele nieuwe onbillijkheden te begaan. De straatverlichting laat nog veel te wen- schen over. We leven allen in afwachting wat de onderhandelingen die daarover gaande zijn opleveren. Ook de verlichting van de raadzaal laat veel te wenschen over. In het centrum is een groote lichtbron, maar daaromheen laat de verlichting veel te wenschen over. Spr. geeft in overweging te probeeren of er iets aan te verbeteren is. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. bereid zijn, het voorstel van de s.d. raads fractie inzake de rijwieltoelage te bekijken. De heer Warmenhoven (c.p.n.) wijst er op, dat er nog veel petroleum gebruikt wordt. Spreker meent, dat door een kleine verlaging van den gasprijs vele huismoeders gas boven petroleum zullen prefereeren. De heer Vermeulen (a.r.) hoopt, dat B. en W. zooveel mogelijk gebruik zullen maken van gasverwarming. In localiteiten waar men- schen verkeeren heeft gasverwarming bij een goeden afvoer der gassen de voorkeur boven centrale verwarming, omdat de luchtverver- sching beter is. De heer Homburg (ar.) wijst eveneens op de ernstige concurrentie van het gas met name petroleum en electriciteit. Het zou wellicht overweging verdienen, om in de toekomst inplaats van een kleine ver hooging een kleine verlaging toe te passen. Als we den inkoopsprijs met den verkoopsprijs vergelijken, zien we dat er nog wel wat in zit. De heer Heeremans (r.k.) is het met den heer Homburg eens. Spreker wijst op de concurrentie van het P.E.N. die volgens hem minder „edel" is. De directeur van het gas bedrijf heeft gewezen op het verschil tusschen een gasfornuis en een electrisch fornuis. Het P.E.N. heeft de voordeelen aangetoond, maar op een onjuiste manier. Dat ons gasbedrijf niet meer zoo goed floreert als voorheen komt van de concurrentie van het P.E.N. Dr. deGroot (lib.) zet zijn standpunt uit een. Spr. meent, dat een gemeente als Velsen, die er toch slecht voorstaat, alles moet doen om de inkomsten iets te verhoogen. Als de gasprijs met een halve cent verhoogd wordt, zal dit in de gezinnen niet gemerkt worden. Spreker heeft ervaren, dat in vele gezinnen, waar men electrisch gekookt heeft, dit weer is afgeschaft omdat gas beter is. Voor kook- doeleinden zal gas het steeds van electriciteit winnen De heer Groen eveld (c.h.) zegt, dat voor het opvoeren van het verbruik verlaging noo dig is. Er wordt niet voldoende propaganda gemaakt voor het gas, meent spreker. Wethouder Dunnebier zet eerst uiteen, waarom de winst op gas voor 1939 zooveel la ger is geraamd dan verleden jaar. Dit is voor al omdat voor de afschrijvingen f7000 meer is geraamd dan verleden jaar. Toen is de gas opbrengst ook wel iets te hoog geraamd. Spreker beantwoordt daarna de verschillen de opmerkingen. Verhooging van den gasprijs acht de heer Dunnebier niet gewenscht. We zien nu pas het „doorwerken" van de verla ging. Doordat de menschen zien dat het goed- kooper is, gaan ze meer verbruiken. Verlaging zal zeer zeker het gebruik vermeerderen, maar we kunnen niet alles tegelijk doen. Ook spreker maakt zich over de concurrentie van elec trisch koken niet ongerust. Dat deze concur rentie minder „edel" is, zooals de heer Heere mans heeft opgemerkt, wil spreker niet on derschrijven. Het vervangen van centrale verwarming door gasverwarming is niet in alle gevallen aan te bevelen. In sommige gevallen is gas duurder. Begrooting Waterleiding. De heer Warmenhoven heeft een op merking aangaande het tarievenstelsel. Wan neer men voor een bepaald tarief heeft ge contracteerd moet men meer betalen wanneer men het kwantum overschrijdt, maar als men minder verbruikt, krijgt men niets terug. Velen zijn ontevreden over deze regeling. Een tarief per meter lijkt spreker gewenscht. De heer Homburg zegt, dat de burgerij het water te duur vindt. Vooral voor de clo sets is het te duur. Spreker meent, dat de re geering vele gemeenten heeft gewezen op een apparaat, waardoor door de closets minder water wordt gebruikt. Ook de heer Homburg heeft eenige opmer kingen over het tarief. De heer Stark vreest voor dubbele beta ling door houders van boilers. Wethouder Dunnebier zegt, dat het watertarief niet veranderd kan worden in den geest zooals de heer Warmenhoven dat zou willen. In dat geval heeft de gemeente geen houvast. Voor ouden van dagen is een bijzon dere regeling. Die betalen niet meer dan ze :ebruiken. Spreker meent dat we aan het tarief niet moeten gaan tornen. Spreker kent het bedoel de apparaat. Hij meen, dat de menschen niet voldoende op de closets letten. Spreker zal de aandacht van het bedrijf op een en ander ves tigen. Begrooting Openbare Werken. De heer Vermeulen verzoekt, dat als de begropting is aangenomen, er nog geen gebruik gemaakt zal worden van den post van f 4500 voor uitbreidingswerken voordat deze zaak in de commissie behandeld wordt. Dit wordt toegezegd. Begrooting Reinigingsdienst. De heer Ho m b u r g stelt voor in plaats van een roltrommelauto een gewonen vuil nisauto aan te schaffen. De heer Dunnebier bestrijdt dit voor stel. De zuinigheid der a.r. fractie is een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. De aan koop van de roltrommelauto is alleszins ge wettigd. De heer Homburg is bereid, het voorstel in te trekken als B. en W. de toezegging ge ven den aankoop eerst in de commissie te be spreken. Spreker twijfelt aan de becijferde bezuiniging. B. en W. geven deze toezegging niet. De heer Dunnebier zegt dat de be cijfering juist is. Het voorstel des heeren Homburg«c.s. wordt met 20 stemmen tegen verworpen. Begrooting Ophaal- en Stortingsdienst. De heer A. Eikelenboom (A. R.) vraagt o.a. naar het aantal deelnemers en of er nog pogingen worden aangewend om dit aantal uit te breiden. Wanneer er voldoende deelnemers zijn, kan de dienst misschien eenige baten afwerpen. De heer N ij s s e n wethouder van Fi nanciën zegt, dat de dienst geen zichtbare winst maar wel indirecte winst oplevert, door dat de belastingen beter binnen komen. Begrooting Woningdienst. Hierover vraagt niemand het woord. Begrooting Maatsch. Hulpbetoon. De heer Warmenhoven stelt voor, B. en W. op te dragen bij de regeering aan te dringen op verbetering van den B-steun. Het voorstel wordt niet gesteund en komt dus niet in behandeling. Gemeentebegrooting. De voorzitter stelt voor, dat het voorstel van Mr. Tonino inzake Kindertoeslag ar beidscontractanten in handen van B. en W. wordt gesteld om advies. Aldus wordt besloten. Bij den post „Kosten van verzekering te gen brandschade en stormschade" vraagt de heer Mets (N.P.) of het niet gewenscht is, voor sommige zaken een verzekering tegen bedrijfsschade te sluiten. B. en W. zullen deze zaak onderzoeken. Een theecommissie. De heer Maas (R.K.) wijst er op, dat de raad nu al eenige lange vergaderingen heeft gehouden. Zou de mogelijkheid niet bestaan, dat er een kleine post wordt opgenomen voor ververschingen? De voorzitter antwoordt, dat een der gelijke post op de vorige begrooting niet goedgekeurd is. De leden zouden deze zaak onderling kun nen regelen. „Door een theecommissie", wordt er gezegd. De heer R o e 1 s e (S.D.A.P.) wijst op het belang, dat de gemeente bij de tunnelplan nen heeft. Kan de raad over deze plannen niet worden ingelicht? De Voorzitter zegt, dat de kans wel groot is dat aan de wenschen der Amster dammers gevolg zal worden gegeven. Het uitbreidingsplan van Velsen past in het tun- nelplan. Bij het hoofdstuk „Openbare Veiligheid" vraagt de heer Homburg inlichtingen over de toelagen voor recherchedienst' voor eenige agenten. Hij stelt voor, deze toevoe ging uit de begrooting te lichten. De heer Vermeulen vraagt betere verlichting van den toegang tot sommige rij wielpaden. Verder vraagt deze spreker ver lichting van de voorwaarden voor het vertoo- nen van smalfilms. De hee r Eikelenboom hoopt, dat wanneer Santpoort een politiepost krijgt, deze komt in het centrum van de plaats. De heer Meijer (R.K.) vraagt maatre gelen ter beveiliging van het verkeer op den Wijkerstraatweg, o.a. een parkeerverbod. De heer DeGroot wijst op het gevaarlij ke punt op den Rijksstraatweg bij den Sla perdijk. Dit kan door het aanbrengen van een streep verbeterd worden. De heer Warmenhoven meent, dat de post voor burgewacht en bijz. vrij willigen landstorm op de rijksbegrooting thuis be hoort. Spreker is voor een doelmatige luchtbe scherming. Hij meent, dat voor de hiervoor uitgetrokken bedragen geen doelmatige luchtbescherming verkregen kan worden. Ook deze post behoort volgens spreker op de rijks- begrooting thuis: De heer P. H. van Rummelen (S. D. A. P.) vraagt ook eenige maatregelen ter be veiliging van het verkeer, nl. bij het station Santpoort en bij de Willem de Zwijgerlaan. De Voorzitter beantwoordt de verschil lende sprekers. Wat de smalfilms betreft, spreker houdt zich aan het advies der veilig heidscommissie. Hij wil er nog wel eens met de veiligheidscommissie over spreken, maar zoolang de commissie hem deze maatregelen adviseert wil hij zich er aan houden. Wat het verkeer op den Wijkerstraatweg betreft, dien aangaande is er een rapport van den commissaris van politie en deze acht het nemen van bijzondere maatregelen niet noodig. Wat de opmerkingen van den heer War menhoven over de burgerwacht betreft, daar over zal hij het met den heer Warmenho ven wel niet eens worden. Als de regeering ons daarvoor een subsidie wil verleenen zal die dankbaar aanvaard worden maar dat zal wel bij de vrome wenschen blijven behooren. Bij het hoofdstuk Volkshuisvesting vraagt de heer Vermeulen of B. en W. willen overwegen een aantal van de woningen in de de Ruyterstraat tegen een lage huur be schikbaar te willen stellen voor kleine ge zinnen. Er ontstaat zoo langzamerhand in onze gemeente een categorie van gezinnen, waarvan het zeker is, dat de man in verband met zijn leeftijd niet meer aan het werk komt. De heer Visser wethouder van Sociale Zaken zegt, dat indien blijkt, dat er behoefte aan deze woningen bestaat, het denkbeeld van den heer Visser gaarne overwogen zal worden. De heer Eikelenboom vraagt eenige verbe ring van de Kippenbuurt in Santpoort. Kun nen de onbewoonbaar verklaarde woningen niet worden opgeruimd? Dit kan alleen wanneer er gevaar bestaat voor de omgeving, antwoordt wethouder D u n n e b i e r. De heer Zalm cs.d.a.p.) vestigt bij het hoofdstuk Openbare Werken de aandacht op de verpachting van het zeestrand. Sprekers fractie meent, dat de mogelijkheid bestaat, d.at de gemeente een deel van het strand be schikbaar stelt voor de minder gesitueerden. Hij doet een voorstel in dien zin. De heer Zalm stelt het wel wat eenvoudig voor, maar zoo eenvoudig is het niet, meent de heer Dunnebier. Er moet toch ook een pachter voor gevonden worden en wie zal dan op de veiligheid van de- baders letten? Hij meent, dat 't aantal zwemmers niet zoo groot is, dat uitbreiding noo&ig is. Ook de voorzitter en de wethouder van Financiën meenen, dat uitbreiding niet ge wenscht is. De heer Bosman (v.d.) zou het voorstel toejuichen als er geen ernstigee bezwaren zijn. Als de gemeente gelegenheid geeft om te water te gaan is de gemeente ook verantwoor delijk. Het lijkt spreker beter, dat de gemeen te bevorderde, dat tegen een lager tarief ge bruik van het verpachte strand gemaakt kon worden. De heer H e ij k o o p (o.k.) wijst er op, dat het verdere gedeelte van het strand zeer ge vaarlijk is. Na eenige discussie doet de heer Roelse (s.d.a.p-.) een beroep op B. en W. om te trachten met een der pachters een regeling tot stand te brengen, die er toe zou kunnen leiden dat een deel van het strand voor een geringen prijs voor het plaatsen van tenten beschikbaar wordt gesteld. De voorzitter zegt overweging toe. Het hoofdstuk geeft aanleiding tot vele op merkingen en wenschen. Zoo vraagt de heer Stark (s.d.a.p.) inlichtingen omtrent de bijdrage ingevolge de Boschwet. Krijgen we die weer? vraagt hij. We hebben er tenminste op gerekend, ant woordt de voorzitter. Natuurlijk kwamen ook de tunnels onder de spoorwegen ter sprake, waarop de heer Warmenhoven de aandacht vestigde. En de heer M e ij e r kreeg op een desbetreffen de vraag van den voorzitter ten antwoord, dat ook de raadsleden een kalkoentje of iets anders van het gemeentelijk pluimvee uit Velserbeek kunnen koopen. Bij het hoofdstuk „Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd bepleit de heer Vermeulen vervanging van de inschrij vingen op het Grootboek door N. W. S. De Wethouder van Financiën zegt overweging toe. De heer L u i k m a n bepleit completeering van de Schoonheidscommissie. Wethouder Dunne bier zegt, dat B. en W. het nog eens zullen probeeren. Bij „Ondersteuning van werkloozen" komt de heer Visser wethouder van Sociale Za ken terug op de opmerkingen van den heer Warmenhoven over het onthouden van B- steun. Spreker heeft de opmerkingen onder zocht en het is hem gebleken, dat de heer Warmenhoven onjuist is ingelicht. De door hem genoemden hebben wel B-steun gehad. Dan komt nog het Borgstellingsfonds ter sprake, ook de riooluitlaat bij de Vissering- straat, die de heer Mets verbeterd wil zien. De begrooting wordt ten slotte z. h. s. aan genomen. De heer Warmenhoven vraagt aanteeke- ning te hebben tegen gestemd. Ook de andere voorstellen in verband met de begrooting worden aangenomen. En hiermede is de begrooting 1939 gereed om ze aan Gedeputeerde Staten ter goedkeu ring aan te bieden. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Maandagavond 28 November a.s. een concert, waarbij als solist de beroemde pianist Robert Casadesus optreedt. De dirigent is Marinus Adam. Het uit te voeren programma vermeldt de volgende werken: Ouverture „Die Entführung aus dem Serail" van Wolfgang Amadeus Mo zart; Drie Stücke van Henry Purcell; L. van Beethoven's Vijfde pianoconcert in Es-groot; Ouverture „La Princesse Jaune" van Camille Saint-Saëns en Claude Debussy's Symphoni- sche suite „Printemps" w 13 -ö R- 41 O 5 5 CJ 2 £0 Bouwvakarbeiders 471 12 Metaalbewerkers 225 12 12 Houtbewerkers 21 1 Landarbeiders 40 1 Havenarbeiders 115 115 Visschers 156 9 2 Kantoorbedienden 42 16 Losse arbeiders 733 133 35' Overige beroepen 271 20 11 MET BONT CEVOERD BONTWERKERS BARTELJORISSTR. 26-28 (Adv. Ingez. Med.) De Werkloosheid. Overzicht van het aantal ingeschreven werkzoekenden op Zaterdag, 19 November 1938: Mannen boven de 18 jaar Mannen onder de 18 jaar Vrouwen boven de 18 jaar Vrouwen onder de 18 jaar 2074 302 78 70 12 16 12 12 2 Totaal ingeschrevenen 2172 302 96 De totale werkloosheid bedroeg over de overeenkomstige week van 1937: 1954; 1936: 2506; 1935: 2635; 1934: 2272. De Opmarsch der Jeugd. Een film over moreele en geestelijke herbewapening. Zaterdagmiddag, Maandagmorgen, Woens dagmiddag en Woensdagavond draait er in Thalia een bijzondere film, die niet zal nalaten een diepen indruk te maken op allen, die haar zien. In Haarlem en in den Haag liep deze film reeds met groot succes, o.a. waren in de stampvolle zalen de ministers van Buitenland- sche en Economische zaken, de Adjudant van Prins Bernhard, Mr. Schokking en een groot aantal andere autoriteiten aanwezig. De Opmarsch der Jeugd is een film over de moreele en geestelijke herbewapening. Zooals de titel doet vermoeden, is de inhoud gansch anders, dan wat gewoonlijk in de bioscoop vertoond wordt. De oproep van H.M. de Ko ningin tot moreele en geestelijke herbewape ning heeft in ons land een grooten weerklank gevonden en onze Koningin was een der eer sten om met haar personeel met deze moreele en geestelijke herbewapening te beginnen. De film laat zien, hoe een jonge Canadees zich de herbewapening van de wereld denkt. Cecil Broadhurst, een jonge cowboy is met eenige vrienden in Juni 1937 in een kamp in West-Canada, waar ongeveer 200 jongelui te zamen zijn gekomen om zich geestelijk en lichamelijk te trainen voor den opbouw van hun land. Daar leeren zij wat „Naastenliefde" beteekent en meteen besluiten zij de kamp- resultaten aan de wereld te laten zien. Hoe kan dat beter dan door de film? Groote moeilijk heden, technisch en geldelijk, duiken op, maar hun enthousiasme overwint. Het geheele werk stemt tot nadenken. Een paar mooie liedjes, „Slim paardje" en „Pio niers", passend in het cowboyleven, maken het geheel nog aantrekkelijker, zoodat vakmen- schen er zich over hebben verbaasd, dat jonge onervaren mannen, met zoo weinig hulpmidde len, zulk een schitterend resultaat konden be reiken. Wel kostte het hun soms de nachtrust, maar Cecil en zijn vrienden troostten zich met de gedachte, dat vier uur slaap wel te kort was, maar toch beter dan dagen en nachten in de loopgraven. En ten slotte is U het zeker met ons eens dat, wanneer de techniek, de geheele moderne techniek, in dienst gesteld werd van de moreele en geestelijke herbewapeningen van den mensch, zooals hier de filmindustrie, het in de fabrieken, kantoren, scholen, huisgezinnen en regeeringen gansch anders zou uitzien. IJMUIDEN Voor de Neutrale Kleuterschol^, Een bazar te IJmuiden-Oost Op verzoek van de afdeeling van Volk™ h wijs, die de beide neutrale kleuterscholen ploiteert, nadat deze in 1933 van gemeente zouden worden opgeheven, is een commissi8 6 het werk getogen om een bazar voor te h den ter dekking van het dit jaar dreigenderf" kort in de exploitatie. e te- Dezen keer heeft de commissie gemeend d bazar te moeten houden in het centrum IJmuiden-Oost en wel in het Hervormd eenigingsgebouw in de Kalverstraat. Behalve de gewone vermakelijkheden een belangrijke collectie artikelen voor den^ koop; als: kinderspeelgoed, handwerken voorwerpen, enz. alles voor de komende St r colaas zeer geschikt. Het rad van - draait er, ook voor u. avontuur De bazar wordt a.s. Vrijdagmiddag 5 UUr d wethouder Visser officieel geopend. Zaterd middag geeft „Oom Piet" twee voorstelling" met de poppenkast en wel om 2 en om 3 Uur Maandagavond half elf vindt de trekking groote verloting plaats. De loten zijn zoo JÏÏ als uitverkocht. De bazar is geopend Vrijdag van 6—11 Zat dag van 2—5 en 7—12 uur en Maandag vil 711 uur. 311 Gezien het goede doel verwacht de deze dagen een druk bezoek. Er is voor"1? wat wils" en tégen billijke prijzen. ,elck R.-K. Dam- en Scliaakvereei ■niging Gezellig Samenzijn". G. S. wint van H. R. K. D. In het St. Fidelisgebouw werd Dinsdagavond de competitiewedstrijd gespeeld tusschen G. S en H.R.K.D. uit Haarlem. Na een zwak begin kwamen onze plaatsgenoo- ten er steeds beter in en deze ontmoeting ie! verde een keurige 137 overwinning op, waar door G. S. op de tweede plaats beslag legde met 1 punt achter St. Bavo! De gedetailleerde uitslag luidt: Gez. Samenzijn H.R.K.D. Haarlem 1 G. MeijssenJac. Bosse j_j 2 P. v. BuurenC. Heesakkers O—2 3 C. BakkerM. Herben 2—0 4 L. HaverG. Boxflaar 2—o 5 J. SpeetG. Kraak 6 P. BalmJ. Lucas 2—0 7 S. NanneL. v. Schie 2—0 8 J. JasperseTh. Bandsma O—2 9 P. v. d. KloosterF. v. Wort l—i 10 N. ZoontjesW. v. Wort 2—0 Totaal 13—7 Het tweede damtiental zette Maandag de competitie in met een wedstrijd tegen S.D.O. te Haarlem. Doordat eenige spelers op het appèl ontbraken, werd het een 137 nederlaag. Het schaakelftal speelt hedenavond te Zaan dam een competitiewedstrijd tegen D.O.S. (Adv. Ingez, MedJ Demonstratie tafeltennis. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Tafeltennisbond had in de bovenzaal van Kennemerhof een demonstratie-avond georganiseerd teneinde daarna te komen tot het oprichten van een onderafdeeling IJmui- den van dezen bond. Uit Haarlem waren eenige leden overgeko men w.o. de afdeelingsvoorzitter de heer W. F. Kruijff terwijl verschillende a.s. IJmuiden- sche tafeltennissers (sters) van hun belang stelling blijk gaven. De heer Kruijff vertelde dat tafeltennis reeds dateert uit het laatst der vorige eeuw en vermoedelijk zijn oorsprong vond in Enge land. In het begin vafi 1900 werd het spel, dat toendertijd ping-pong (een klanknabootsend woord) heette geweldig populair, ja zoo popu lair, dat later de belangstelling er voor lang zamerhand afnam. Na 1920 begon de interesse van het publiek wederom te stijgen, zoodat er thans bij de Internationale T.T. Association 24 landen zijn aangesloten. Vervolgens stipte de heer Kruijff de geschie denis van de Nederlandsche bonden in de laatste jaren aan. Hët eerste landentournooi speelden de Nederlandsche spelers tegen Zwitserland, dat gewonnen werd door ons land, dat naar de komende wereldkampioen schappen (die volgend jaar in Egypte gehou den worden) wederom een aantal spelers hoopt af te vaardigen. De sport zelf is een gezonde training orn steeds bij andere takken van sport fit te bly- ven. Door eenige vooraanstaande Haarlemsche spelers werden demonstraties gegeven in het enkel- en dubbelspel, waarna er gelegenheid bestond tot het stellen van vragen betreffen de de spelregels enz. Er werd er o.m. nog op gewezen, dat tafel tennis een aangename en gezonde sport is, die door oud en jong beoefend wordt, 't Houai het lichaam fit en voert het uithoudingsver mogen op. Ook het concentratievermogen der spelers verscherpt aanmerkelijk, want bij ta feltennis is vlug denken en handelen een eer ste vereischte. De heer Kruijff vertelde even eens uitvoerig over de regels van het spel. Voorloopig bestaat er te IJmuiden reed.s|®" legenheid tot spelen en wel Zaterdagmidaa0 van 15 uur in de bijzonder geschikte gele genheid der Hollandsche Plakband Industrie, Industriestraat 26 aan de Zuidzijde. MARKTBERICHT. Haring, Scheveningen, 23 November. vo haring wellen 10.9011.30; ijle haring weil 8.40; steurharing wellen 8.90—9.20, volle baring Eng. w. 11.20—11.60, steurharing Eng. w. 941»! Alles per ton naar kwaliteit

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2