29.75 „Edego" RIJWIELEN NDRUKKEN De Bilt voorspelt' St. Mie. Cadeaux BEVERWIJK pc nieuwe Pachtwet en de tuinders. ^lichting van den heer W. van Dok. olaatselijke afdeeling van den Neder- "F Tuindfirsbond hield gisteravond ir - .„j-gn Tuindersbond hield gisteravond in ^veilinggebouw „Centrum" een leden ver- waarin de heer W. van Dok sprak ^nieuwe Pachtwet". 0T<1 u «inrrswnnvH ni :<r en openingswoord uitte de voorzitter, Wr'j Bruins, zijn ontevredenheid over den ^en 'steun, die aan de tuinders wordt :u'fnneer de organisaties hiertegen geen Wan voeren vreesde spr., dat de tuin- lli altijd van een eenigszins behoorlijken fin verstoken zullen blijven. nH heer W- van Dok vin§ hierna zijn rede met de opmerking, dat de nieuwe pacht- ^hpt resultaat is van een halve eeuw strijd üri meer humane regeling tusschen pach- ,in chter. Nadat in 1919 en 1932 de waren afgewezen werd de aan- n<r om "een betere regeling zoo groot, dat Kamers de nieuwe pachtwet, welke op 1 ÏJSnber j.l. in werking is getreden, aan- wlden Deze wet brengt in de eerste plaats wiizMng in de eerste pachtperiode. Wan- Jdeze huurperiode voorbij was, kon de Ster CTeen enkel recht laten gelden boven *JJ! cre^adigden voor het opnieuw inhuren: Xl het land dikwijls door zijn arbeid in «de was gestegen. Volgens de bepalingen de nieuwe wet huurt de pachter voor on- w'den tijd. Slechts bij uitzondering kan r i of 3 jaren worden gehuurd. Een con- ct kan slechts eens in de 10 jaren worden ihtwetten wanneer daarvoor geldige redenen w is ook het vaststellen nVn pachtprijs. Na het vaststellen daarvan ®1. u-4. «nntrart. aan de Kamer van Pacht er het contract aan de Kamer van Pacht en worden toegezonden. Wanneer de reeh orde huur te hoog acht en geen overeenstem- in» kan worden bereikt kan deze Kamer het Sract goedkeuring onthouden. Slotte besprak de heer Van Dok de radelooss telling, die bij het opzeggen van het j'l'tract aan den pachter wordt uitbetaald ïr wat hij aan den grond heeft verbeterd. 5 dit wordt door de Kamer van Pachtzaken De heer Van Dok beantwoordde na zijn uit zetting, die met groote belangstelling ge ld werd, nog talrijke vragen op uitvoerige duidelijke wijze. Feestavond van de Huisvrouwen- vereeniging. De Rarekiekman trad op. .gavond gaf de afdeeling Beverwijk 0 Omstreken van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen in het Ken-nemer Theater een ■-estavond voor haar leden en introducé's. De ëesldente van de afdeeling, mevr. A. Moens— '"d. Veen kon aan het begin van den avond »n'groot aantal belangstellenden welkom •«ten. waaraan zeker de samenstelling van iet programma niet vreemd was. Dit vermeldde namelijk het optreden van c'en snel populair geworden radio-artist Chiel "ier, die met zijn liedjes en schimmen, naar vooral met zijn optreden als rarekiek man een daverend succes oogstte. Wat het zwakkeren van de gezellige stemming be- treft; daarin bleven zijn medewerkenden niet achter. Zuj de Groot niet: liedjes aan den vleugel. Antoina Brusta niet conferences en liedjes en David Redeke met zang bij de har monica hadden evenzeer een groot aandeel üi het prettige verloop van den feestavond. Het gebodene stond op hoog peil en werd bijzonder gewaardeerd. De feestavond werd met een bal, waarop het prettig toeging, besloten. Eerste winterconcert van de K. O. V. De nieuwe dirigent solist. De Kennemer Orkest Vereeniging heeft haar eerste winterconcert vastgesteld op Dinsdag December a.s. in het Kennemer Theater. Solistische medewerking aan dit concert ver ent-de heer G. J. Moed (cello), de nieuw be- ramde dirigent van de K.O.V. Langs de lijn. Programma van de Radiocentrale. beverwijk. Vrijdag: Lijn 1: 8.00 Hilversum I. L\jn 2: 8.00 Hilversum II. Lijn 3: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs, 12.20 Keu len, 12.55 Brussel Ned., 2.20 Nationaal progr., f Keulen, 5.20 Parijs, 6.35 IKIeulen, 7.20 Brussel Ned., 7.50 Diversen, 8.30 Keulen. 9.50 Brussel Pr., 10.20 Brussel Ned., 10.45 Nationaal Programma, 11.40 Keulen. Lijn 4: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg., «0 Nationaal programma, 6.50 Londen Reg., ;r- Nationaal programma, 10.05 Londen Reg. Nationaal programma. 10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen. UXOR THEATER BRENGT: „De Zeewolf" en „Millioenenbaby". de nieuwe bioscoopweek vertoont het Hoor Theater als hoofdnummer ,JDe Zeewolf" lor George Raft, Henry Fonda, Dorothy La- •?°ur. Akim Tamiroff en John Barrymore in hoofdrollen. -De Zeewolf" is een adembenemend verhaal .'aa kontuur in een avontuurlijk land het wre hooge Noorden van Alaska, een land «aar de gevaren grooter zijn, de vriendschap ®er, het leven ruiger en kleuriger. Het is onveigetelijk drama van bonkige kerels oen tend van ongetemde elementen. „De wordt gespeeld door een een all-star platting, waarvan ider het beste geeft wat 11611 is onder de bezielende leiding van cgisseur Henry Hathaway, wiens eerelijst tal groote en nobele film-werken omvat als Bengaalsche Lansiers"-en „Souls at Sea", t Leeft Lij opnieuiw de aantrek- ^"gskracht bewezen van een drama in de ^gebieden der beschaving, fflw! H°Lywoodsche stars hebben onder ••ama way's leiding reeds het beste spel van ■^carrière te zien gegeven. Interessant is in r* Zeewolf" vooral de schitterende creatie ;<n Dorothy Lamoer, die gedoemd scheen levenslang in sarong rond te loopen, doch film ontpopt als een dramatische nce van groote kracht. Hieronder laten wij eenige persstemmen volgen De Maasbode: Zoo is „De Zeewolf" een ster ke eenheid geworden van groote geschakeerd heid en rijke gevoelswaarden. Zij is een dei- beste avonturenfilms, die in Hollywood ge maakt zijn. en zeker niet de mindere van het vorotreffelijke Dives of a Bengal Lancer" welke film zij het ons lijkt, in gave filmische compositie overtreft. De Tijd: Forsch en soms beklemmend in elkaar gezet. „De Zeewolf" is een harde, mee- doogenlooze en ruw-mannelijke film geworden die men met belangstelling ziet en die Hatha way eens te meer kenmerkt als een filmer van formaat. Na „Peter Ibbetson", Hathaways' beste en meest vakkundige film, een frisch, vierkant en gaaf werk. .We raden de lief hebbers boven de achttien gaarne aan „De Zeewolf" te gaan zien. Het tweede hoofdnummer is een pakkende film met sterk spel en vele dramatische en ontroerende momenten „Millioenen-toaby" met een debuut van het vierjarige actricetje Kitty Clancy. CASTRICUM De tweede Bonte Avond van B. B. B. Hulde aan de werkers. De Buurtvereeniging „Bakkum's Belang' heeft met groot succes twee „bonte avonden' gegeven. Een der vele komische scènes, die in revue-vorm ten tooneele werden gebracht. De tweede bonte avond van de Buurbver eeniging „Bakkum's Belang" is wederom een groot succes geweest. De medewerkenden waren natuurlijk beter ingespeeld dan bij de première en deze gunstige omstandigheid liet niet na van haar invloed te doen blijken. De opvoering; van de in revue-vorm samen gevoegde tooneelen kon nu in een veel vlot ter tempo geschieden. Het puibliek heeft vol op genoten en de feestelijke stemming zat er dan ook danig in. Na het laatste bedrijf heeft de voorzitter van de. B. B. B„ de. heer Jaap Smit, woorden van hartelijken dank gericht tot alle mede werkers, Een van de leden heeft vervolgens de medewerkenden voor 't voetlicht gehaald; hun namens allen dank gebracht voor het vele werk, dat zij bij de voorbereiding en de uit voeringen geheel .belangeloos voor de B.B.B, hebiben verricht. In deze hulde deelden natuurlijk ook zeer verdiend de beide auteurs van de liedjes, schetsen enz., de heeren Van Amersfoort en W. van Weehén. Met een driewerf „hoera" stemden alle aanwezigen met deze enthou siaste hulde in. Een bal, waarop het uiter mate gezellig toeging onder de vlotte leidin: van Jaap Smit, vormde het besluit van de bonte avonden, waarop de BH.B. met wel gevallen kan terugzien. WIJK AAN ZEE ST. NICOLAASFEEST VAN „VOLKS ONDERWIJS" TE WIJK AAN ZEE. Gisteravond gaf de vereeniging voor Volles- onderwijs te Wijk aan Zee, in café-rest. „Wel gelegen" een St. Nicolaasfeest voor de kinderen en ouders van genoemde vereeniging. Nadat door den heer Worthman een woord van welkom tot de talrijke opgekomen aanwe zigen was gericht, werden er door de kinderen verschillende St. Nicolaasliedjes ten gehoore ge bracht. Nadat St. Nicolaas en pieterbaas die na tuurlijk op het appèl waren allen de hand hadden gedrukt, werden de kinderen op een kop chocolade en speculaas getracteerd. Daarna werd tot groot vermaak van de kin deren maar niet minder van de grooten de poppenkast vertoond. Het geheel was een welgeslaagde avond, waarvoor de heer Worthman en „Volksonder wijs" alle waardeering verdienen. SANTPOORT STABIEL—D.C.IJ. 2. Stabiel speelde tegen D.C.IJ. 2. Dank zij voor al de eerste 5 borden, die voor 9 punten zorg den, werd deze ontmoeting met 119 door de De resultaten waren als volgt: Stabiel I D.C.IJ. 2. H. W. ZitmanK. de Jong 1—1 F. W. SchmidtJ. Kramer 2—0 A. BuyckJ. Smit 2—0 J. M. JanssenD. Ott 2—0 G. VisserF. Dukel 2—0 C. OudendijkH. Schaap 0—2 W. DinkgreveH. v. d. Heide 0—2 J. BakhuisH. Wolf 1—1 P. KlaasenL. Boon 1—1 J. OosterlingC. Broek 0—2 11—9 HEEMSKERK RAADSVERGADERING. Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester W. Vreugde. Afwezig de heer R. Muyen. De notulen van de vorige vergadering, ge houden op Woensdag 10 Augustus, werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Vastgesteld wordt, het le suppletoir kohier van den vuilnisophaaldienst tot een bedrag van f 19 en van de Hondenbelasting tot een bedrag van f 22,50, dienst 1938. B. en W. bieden hierna aan de gemeentebe- jrooting en de begrooting van het Gemeente lijk Woningbedrijf, dienst 1939. De raad benoemt in ffe commissie, belast met het onderzoek dezer begrootingen de hee ren Vendel, Kunne en v. d. Outenaar. De rekening van.het Burgerlijk Armbestuur over 1937 wordt goedgekeurd in ontvangsten f 43.954,18, uitgaven f 44.517,31, nadeelig slot 563,13. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer J. Kos. Wegens vertrek uit de gemeente werd aan den heer A. Jorna eervol ontslag als lid der commissie verleend. Vervolgens komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot opheffing van de gemeen schappelijke regeling met de gemeenten Castricum en Limmen inzake de controle op werkloozen met ingang van 1 Januari 1939. Het Is de bedoeling de controle na dien da tum zelfstandig uit te oefenen. Voorts stellen B. en W. voor, wanneer het besluit tot opheffing door Ged. Staten althans wordt goedgekeurd, den controleur v. d. Wak ker, tot nu toe in gemeenschappelijken dienst van de drie gemeenten, met ingang van Januari 1939 aan te stellen als controleur voor Heemskerk op een jaarwedde van f 1400. De voorzitter deelde mede, dat een en an der geschiedt in overleg met de andere meenten. De heer K1 a a s s e n wil de benoeming lie ver in de volgende vergadering doen ge schieden. Ook de heer Vendel spreekt in dien geest. De voorzitter zegt, dat dit voorstel wordt gedaan om de zaak te bespoedigen. Wethouder H enne man geeft den raad in overweging deze benoeming alsnog aan de agenda toe te voegen. De tijd dringt om een spoedige beslissing te nemen. De heer Klaassen is daarmede geens zins tevreden. Wanneer de raad na vele maanden eindelijk bijeen geroepen wordt, kunnen verscheidene zaken niet worden uit gesteld. Nadat de voorzitter nog heeft opge merkt, dat de -drie gemeenten eerst in de vorige week tot overeenstemming zijn geko men en wethouder Henneman had mede- jedeeld, dat zoowel het betrokken departe ment als Heemskerk zeer tevreden zijn over het werk van den controleur, wordt besloten de benoeming in deze vergadering te doen geschieden. De heer v. d. Wakker wordt benoemd tot controleur. B. en W. stellen vervolgens voor over te gaan tot het verleenen van een bijdrage voor het betalen van ziekenfondspremiën aan min- en onvermogenden met intrekking, van de bestaande regeling. In de nieuwe regeling wordt voor de betrokkenen de verplichting ge steld zich bij een ziekenfonds aan te sluiten. Het voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Ingekomen is een adres van de melkslij tersvereepiging „Ons.Belgng" met verzoek in het Burgerlijk Armbestuur geen zakenmen- schen zitting te doen hebben. Dit adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Aan den heer H. Kloes wordt op zijn ver zoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ont slag verleend als administrateur van het Gemeentelijk Woningbedrijf. Besloten wordt de administratie vanaf 1 Januari onder te brengen bij het Burgerlijk Armbestuur. Bij de rondvraag informeert de heer De W i t naar de werkverschaffing. De voorzitter antwoordt, dat op de be grooting voor 1939 daarvoor gelden zijn uit getrokken. Objecten als Oud-Haerlem, de Neksloot e.a. staan op het programma. De heer v. d. Outenaar dringt aan op verlichting van het nieuwe gedeelte van den Rijksweg en op het vaststellen van halten voor autobussen langs den Rijksstraatweg. De voorzitter zegt, dat over de verlich ting nog onderhandelingen worden gevoerd, Bushalten zullen langs den Rijksweg slechts bij parkeerplaatsen mogen worden aange bracht. Spr. meent, dat het voorschrijven van vaste halten meer na- dan voordeelen zal hebben. De heer v. d. Outenaar vestigt ook de aandacht op den desolaten toestand van het z.g.n. lijkenhuis. De voorzitter antwoordt, dat voor ver betering daarvan bereids maatregelen zijn genomen. Naar aanleiding van de geuite klachten over den toestand van verschillende wegen vraagt de heer Klaassen naar de komst van een anderen opzichter, waarvoor f-1000 op de be grooting werd geplaatst. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten daaraan geen goedkeuring voor 1938 hebben gegeven, omdat de raad zich niet con creet heeft uitgesproken. B. en W. zullen zich in verbinding stellen met het gemeentebestuur van Uitgeest ten einde zoo mogelijk tot samenwerking te ko men. Voor 1939 zal de raad zich bij de behan deling der begrooting opnieuw kunnen be raden. De openbare vergadering werd hierna ge sloten. Belangrijk vindt mon het dempen der Bakenessergracht. Het behoud Uwer oogen wordt door ons meer geacht. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens, ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 (Adv. Ingez. MedJ Ongeluk aan boord van de „Alkmaar". Op de uitreis naar de Barentszee. Aan boord van de stoomtrawler Alkmaar IJM 31 is. naar thans vernomen wordt, tij dens de uitreis naar de Barentszee een onge luk gebeurd. Door het slechte weer maakte de matroos S. een leelljke val. Daar hij over inwendige pijnen klaagde werd hij voor alle zekerheid in Tromsö achtergelaten. Op de terugreis is de Alkmaar Tromsö weer binnengeloopen en werd S. weer aan boord genomen. Het bleek dat het ongeval goed was afgeloopen. Doordat men als gevolg van dit ongeval één man op de visscherij moest missen werd de bemanning in plaats van met drie, met vier Noren aangevuld. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Alkmaar IJM 31. Vangst: 1100 kisten schel- visch, 300 kisten schol en kabeljauw, 100 kis ten roodbaars, totaal 1500 kisten. Ongekend hevige Zuidwester raasde over IJmuiden. Zwakken tot matigen later weer toene- menden westelijken tot Zuidelijken wind, weinig verandering in temperatuur. In het Noorden gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk weinig of geen regen. In het Zuiden zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk eenigen regen. BAROMETERSTAND Hoogste 763.0 m.M. te Biarrita. Laagste 724.3 m.M. te Faerder bh Oslo. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 52 F. Laagste hedennacht 49 F. Hoogste heden 52 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 754 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 4.54 uur; n.m. 5.07 uur. Zaterdag v.m. 5.29 uur; n.m. 5.40 uur. Zondag v.m. 6.03 uur; n.m. 6.18 uur. IJMUIDEN Thalia-Theatcr. LICHTBEELDEN-AVOND Op 1 December a.s. wordt de jeugd in de kapel aan den Pastorie weg gratis een licht beeldenavond aangeboden. Vertoond wordt de geschiedenis van „Peerke en zijn vrienden' en „De Negerhut van Oom Tom". CULTUREELE FILMAVOND. Gisteravond werd in het Vereenigingsge bouw der Ned. Herv. Gemeente de derde cul- i tureele filmavond gegeven, waarop de vroo- Ilijke speelfilm „O. Éi. Mr. Deeds" (Mr. Deeds goes to town) met Gary Cooper in de hoofd-1 treft een goede markt, zoodat deze reis wel rol werd gedraaid. een gunstig resultaat zal opleveren. Voorstellingen ten bate der )oodsche vluchtelingen. Zondagochtend 10.30 uur wordt in het Tha lia Theater een voorstelling gegeven ten bate der noodlijdende Joodsche vluchtelingen. Ver toond wordt de film „Strijders om het leven' (the life of Louis Pasteur) met Paul Muni,den grooten karakterspeler in de hoofdrol. Verder zullen nog eenige plaatsgenooten de voorstel ling opluisteren met muzieknummers. De entreeprijzen zijn gesteld op zaal 75 cent, balcon 40 cent. De directie vertrouwt dat zeer velen er toe mede zullen werken om een zoo groot mogelijk bedrag voor dat doel te kun nen afdragen. DE EERSTE KANAALHARING AANGEVOERD Met de KW 123 Robert William werd heden alhier de eerste Kanaalharing aangevoerd, n.l. 18 last pekelharing en 350 kisten versche haring. De haring trof, althans wat de versche be- En nam bijna een dak van een huis mede. De hevige Zuidwester storm, die gisteren gedurende het grootste gedeelte van den dag woedde, heeft weer velen naar de havens en het strand getrokken. Hoog sprongen de gol ven weer tegen de Zuiderpier op en in breede kammen stortten ze zich weer daar overheen. De scheepvaart kreeg natuurlijk weer haar gebruikelijk deel van de nadeelige gevolgen en ook de thuisstoomende trawlers kregen den wind op den kop. Gelukkig bleven we van ernstige ongeluk ken gespaard, maar hier en daar was nog wel eenige schade. Gisteravond te ongeveer half acht kwamen buren van het drie verdiepingen hooge pand tegenover de firma Rozenkrans in de Prins Hendrikstraat door het geraas tot de ont dekking, dat de daklaag van dit pand be staande uit asphaltplaten door den hevigen wind het begaf. Direct werd de politie gewaarschuwd, die onmiddellijk het straatgedeelte tusschen Enschedéplein en Annastraat afzette ter voor koming van gevaar. Een carrier van de Cemsto werd gerequireerd, waarna een drie tal ladders werden uitgezet en een inmiddels gearriveerde timmerman met latten het nog overgebleven dakgedeelte vastzette. De naastgelegen huizen bekwamen geen of weinig schade. Een en ander trok ve^J belangstelling. De Neeltje Jacoba is van haar ligplaats gevaren om eventueel hulp te verleenen aan een gamalenvisscher, die buiten de pieren in moeilijkheden verkeerde. Het scheepje is er ten slotte in geslaagd zonder ongevallen de 'haven te bereiken. Trawlers die om de Noord visschen klagen eveneens over slecht weer. Aanhoudend waait er een hevige storm, die het visschen ten zeer ste belemmert. De Jacqueline Clasina IJM 10, die uitgeva ren was, is teruggekeerd. PROPAGANDA-AVOND VAN T.O.P In het clubgebouw „Watervliet" zal de heer C. Suyk, de bekende meester-dammer uit IJmuiden Vrijdagavond voor de damclub T.O.P. een simultaanséance geven. Voor de winnaars heeft het bestuur fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Zoo mogelijk zal de simul- taan-séance worden gevolgd door een demon stratie bllnddammen. Op dezen propaganda-avond worden in het bijzonder alle leden, oud-leden en adspirant- nieuwe leden vernacht. Tevens zal nog gelegenheid worden geboden zich aan te melden voor deelneming in het wedstrijd tiental voor de as. competitie van den Ned. Dambond. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Schoorl IJM. 39, Oostzee IJM. 147, Gerber- dina Johanna IJM. 38, Gloria IJM. 37, Ewald IJM. 48, Rotterdam IJM. 112, Bruinvisch IJM. 97, Johanna IJM. 107. MARKTBERICHT (Versche visch) IJmuiden, 21 Noc. 1938. (ANP) Tarbot 94—78 ct. per kg. Tong 146—100 ct. per kg. Heilbot 10074 ct. per kg. Kleinschol f 28.5013 per 50 kg. Bot f 25—22.50 50 kg. Schar f 12—7 per 50 kg. Tongschar f 20 per 50 kg. Poontjes f 74.60 per 50 kg. Groote schelvisch f 2522.50 per 50 kg. Middel schelvisch f 22.50—20 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 2114 per 50 kg. Kleine schelvisch f 16—9 per 50 kg. Groote gul f 1412.50 per 50 kg. Kleine gul f 117 per 50 kg. Wijting f 7.30—3.80 per 50 kg. Makreel f 6.60—5.20 per 50 kg. Versche haring f 9.20—5 per 50 kg. Kabeljauw f 74^-30 per 125 kg. Vleet f 0.70 per stuk Leng f 2.20—0.50 per stuk. Koolvisch f 0.75—0.15 per stuk Rog f 20—12 per koop Volle haring Eng. wal f 8.90—8.85 per kantje IJle haring Eng. wal f 7.10 per kantje. Steurharing Eng. wal f 7.40 per kantje. BESOMMINGEN. Manden Trawlers; 300 Ansje RO 15 f 2610 480 Prinses Beatrix IJM. 117 f 3490 Loggers: Gorredijk IJM 490 f 2130 SCH 15 f 2410, SCH 97 f 1160, SQH 342 f 1410, SCH 284 f 930, KW 158 f 1380. van een ontmoeting met Koning Leopold. (Van onzen Haagschen correspondent.) In de groote heerenkamer van het werkelijk zeer mime gezantschapsgebouw in de Jacob Catslaan bevond zich de Koning, ongeveer in het midden van de kamer. Achter de sofa, waarvoor hij zich had opgesteld, stonden eenige Belgische hoogwaardigheidsbeklee- ders, onder wie wij minister Spaak ontdekten. Terzijde in het vertrek hielden zich de ge zant en zijn echtgenoote barones Herry op, terwijl zich voorts in dit gedeelte van het gebouw eenige heeren uit 's Konings gevolg en de aan het gezantschap hier te lande ver bonden functionarissen bevonden. Terwijl Koning Leopold zich met een van de bezoekers onderhield, had ik volop gele genheid hem gade te slaan. Mij viel toen al op welk een beminnelijke eenvoud er van hem uitgaat, gepaard gaande met een groo te mate van oprechtheid, die heel zijn wezen kenmerkt. De eenvoud van den vorst sprak eigenlijk uit alles; uit gansch zijn houding, uit elkge baar, dat hij maakte en ook uit den stevigen, vriendelijken handdruk, dien hij den aan hem voorgestelden bezoeker gaf. Handrukken kunnen dikwijls veelzeggend -zijn, juist van officieele personen in hun officieele functie. Hier nu ontbrak alle kille vormelijkheid. Trou wens, die was aan heel de ontmoeting, hoe kort ook, ten eenenmale vreemd. Een eer lijke hartelijke toon was het, dien men hoorde. Naar aanleiding van de verzekering, dat men zich, gelijk hij wel bemerkt zou hebben, hier te lande buitengewoon over 's Konings be zoek verheugde, gaf de vorst te kennen, diep ontroerd te zijn over de hem ten deel geval len ontvangst. Hij bleek het hem bereide welkom werkelijk buitengewoon op prijs te stellen. En op eenige vriendelijke woorden aan het adres van zijn land gewijd, verzekerde hij •terstond, altijd gaarne hier in Nederland te komen. De Koning liet niet na de verzekering te geven, dat hij houdt van Nederland en het Nederlandsche volk, terwijl hij aan het slot van het onderhoud nog eens kenbaar maakte hoezeer hij getroffen was door de wijze waar op men hem ten onzent had ontvangen. Het ligt voor de hand, dat de journalist niet naliet acht te slaan op de wijze, waarop de hooge bezoeker uit ons buurland zich van onze taal bediende. Welnu, ik kan zonder aarzelen verklaren, dat de Koning niet alleen geen moeite had met de woordkeuze, maar ook dat hij het Nederlandsch voortreffelijk uitsprak, met natuurlijk hier en daar een enkelen ty pisch Vlaamsch misschien doe ik nog be ter te zeggen, typisch-Teirlincksch aan- doenden klank: Teirlinck was. gelijk bekend, zijn leermeester in het Nederlandsch. Een ontvangst van enkele uren, waar een paar honderd menschen worden voorgesteld, zooals Woensdag het geval was, eischt natuur- lenk veel. Toch moet men niet meenen, dat de Belgische Koning aan het slot van den middag den indruk wekte van ook maar in het minst vermoeid te zijn. Daarvan viel niets te bespeuren. Wel maakte het den in druk alsof hij het veel prettiger zou vinden, een volkomen huiselijk gesprek te voeren. Juist deze laatste impressie hing samen met het sterk innemende van zijn optreden, ook van zijn prettig aandoende stem. Al bij al was het de rustige, open eenvoud, welke van hem uitging, die tenslotte den hoofdindruk vormde. Ik kreeg sterk het gevoel, dat al wat lijkt op wereldsch schijnvertoon Koning Leo pold vreemd is, ja, hem zelfs niet ligt. Een groote mate van oprechtheid moet zijn ka rakter in het bijzonder beheerschen. En ach ter de uiterlijke schuchterheid gaat ongetwij feld een in vele opzichten rustige vastbera denheid schuil. Zoo is hij dan in feite een figuur, die wel degelijk weet wat hij wil, is hij iemand op wien men aan kan. Een innerlijk voorname figuur en daardoor ook in dien zin, een waar Vorst. E. v. R. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 24 NOVEMBER Stadsschouwburg: Bouwmeester-Revue „Neer- landsch Bloed", 8 uur. Luxor Sound Theater: „Peter de Groote", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater; „Vadertje Langbeen" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. zeven dwergen" geprolongeerd, 2.30, 7 en >9.15 uur. Palace Familie Cinema „Carefree" en „Zij trouwde den melkboer". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Agent Larry" en „De on geschreven wet", 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen, 2.3011 uur nam. VRIJDAG 25 NOVEMBER Stadsschouwburg: Bouwmeester-Revue „Neer- landsch Bloed", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuwe programma's Ze gaan langs veld en bosch en beemden, Doch in reparatie zijn ze vreemden i

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3