Conclusie ten gunste van dr. Mulder verworpen. Koning Leopold in den Haag. TANDHEELK. INSTITUUT Allerlei wenschen ten aanzien van defensie. REl'MBORG Rotterdam heeft grootsche pi: Nieuws in het kort. Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Gala-diner bij den Belgischen gezant. over- annen. nONDPRDAG 24 NOVEMBER 1938 TWEEDE KAMER DEN HAAG Woensdag. Aan den langen strijd over het geval Dr. Mulder inzake lichtbehandeling der leprozen, s hopen we, thans een einde gekomen. Met 72^12 verwierp de Kamer de meerderheids- conclusie van de commissie voor de verzoek schriften. Daarmee gaf dus de overgroote meerderheid te kennen, het eens te zijn met den Minister v. Koloniën en met het Ned. Indische Gouvernement, dat er geen reden meer is om het nu nog eens met Dr. Mul der te probeeren. Hierna gingen we weer door met de begrooting van Defensie. Uit de rede van den heer Amelink (a.r.) „ij speciaal aangestipt een pleidooi voor be paalde voorzieningen ter versterking van de oostelijke grens. Spr. hrak evenals p.m. de heer Th ij ss en (s.d.) (die zelfs in 'n motie de in stelling vroeg van een commissie welke zich met dit probleem zou hebben bezig' te houden), een lans voor de oud-gepen- jhr. Mr. Ruys de geerenbrouick (R. K die zelf als reserve- officier bij de veldartil- (Ami.Rev. Partij) lede gediend heeft en als zoodanig vele malen te Oldebroek gedeta cheerd is geweest, begreep niet, dat het noo dig en in overeenstemming met de gewensch- te soberheid zou zijn, f 600.000 te besteden voor uitbreiding van de oefenterreinen te Ol debroek. Wil men soms de schietweide in de richting' Zwolle uitbreiden? Van het land kwam spr. op de zee terecht. Met de door den Minister ontwikkelde voornemens ten aan zien van het materieel kan de heer Ruys zich in het algemeen goed vereenigen. Rustige be zonnenheid en vooruitziende blik karakteri- seeren in de oogen van dezen afgevaardigde het aanbevolen beleid inzake de vlootplannen. Een eerste termijn voor den aanbouw van een tweeden vervangenden kruiser acht spr. mede van belang met 't oog op praktische werkloosheidsbestrijding. Intusschen voelt hij er niets voor er maar raakweg op los te bouwen. Mr. Wend ela ar (lib.)die constateerde dat voorhands de collectieve veiligheid van den Volkenbond is weggevallen, is er niet heelemaal gerust op gezien de jongste er varing in de internationale politiek dat we er op zouden kunnen rekenen hulp van an deren te krijgen, als wij eens mochten worden aangevallen. Dit moge waar zijn voor het moe derland, maar ten op zichte van het üi Azië gelegen deel van het Rijk staat het nog lang niet zoo vast. En onderwijl gaat het buitenland maar voort zich zwaar te be wapenen. Men lette b.v. op wat Japan':doet op 't gebied van vloötuitbrei- ding, die binnen 5 jaar gereed moet zijn. Kortom, wij moeten het uiterste doen wat mogelijk is. De vraag rijst of hetgeen de Regeering beoogt, wel genoeg is: wat zij nu voorstelt komt feitelijk neer op 't plan-Deckers van weleer. Wat toen een minimum, was, kan nu wellicht te weinig wezen. Tot de punten, die spr. verder aanroerde, behoorde o.m. de overgang van reserve-offi cieren naar het beroepskader: dat diende ook Mr. W. C. Wendelaar <Vr|JheIdsbend) BR-31 (Adv. ingez. Med.) 1938 voor Rotterdam beter dan 1937. Cijfers betreffende handel, nijverheid en verkeer over alle linies hooger. Blijkens gegevens van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel zijn de cijfers betref fende Handel, Nijverheid en Verkeer over de eerste' drie kwartalen van 1988 vrijwel over alle linies hooger dan het vorige jaar. Vooral het goederen- en passagiersvervoer door de lucht is sterk toegenomen. Het rechitstreek- sche goederenvervoer door de lucht van en naar Rotterdam bedroeg dit jaar ruim ander half maal zooveel als in 1937, terwijl in transito ongeveer zeven maal zooveel vervoerd werd. Het personenvervoer hield hiermede gelijken tred. Ook de aanvoer van fruit nam in sterke mate toe. Daartegenover staat weel de daling van den katoenimport. Bij het hieronder volgend, algemeen over zicht hebben de cijfers tusschen haakjes be trekking op het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. Het aantal zeeschepen, die den Nieuwen Waterweg gedurende de eerste drie kwartalen van 1938 zijn binnengeloodst, heeft bedragen 12.450 (11.558), het aantal der Rotterdam be zoekende zeeschepen 11.545 (10.710), metende 18.526.099 (17.811.5 56) registerton netto. In de havens langs den Nieuwen Waterweg bene vens Dordrecht (vormende tezamen de zee havens in de Rijn-Maasdelta) zijn in het ge heel binnengekomen 12.9:33 (12,043) zeesche- .Pen, metende 20.842.998 (19.870.594) register en netto, en uitgegaan 12.647 (11.916 zeesche pen, metende 20.614.029 (19.901.693) register- ,ton netto. Het aandeel van Rotterdam aan het scheepvaartverkeer van het geheele konink rijk bedroeg 53.58 pet. (51.55 pet.) van het aantal der schepen en 63.87 pet. (64.21 pot.) van hun inhoud. meer met anderen te kunnen geschieden. Wat de stijging van het aantal afgekeurden betreft, zou de liberale woordvoerder gaarne van den Minister vernemen, wat hij hieraan denkt te doen. Het denkbeeld-Thijssen om door 'n commissie de kwestie der oud-ge- pensionneeredn te laten onderzoeken lacht spr. wel toe. Hij besloot met hulde te brengen aan Minister v. Dijk, die bezig is den dank te verdienen van allen, die voelen voor een flinke weermacht. Nadat de communist Wijnkoop het voor de oud-gepensionneerden had opgenomen, voerden nog verschillende sprekers het woord. Van hen legde generaal B a j e 11 o (R.K.) bijzondere be langs teling voor het vraagstuk van de vliegvelden aan den dag, om verder o.a. te kennen te geven welke be zwaren hij zag in den vervroegden bouw van den vervangenden kruiser, terwijl hij voorts evenmin' geestdriftig gestemd bleek te zijn over de voorgenomen aanschaffing van tor pedo-watervliegtuigen. Overigens echter ging hij met 's Ministers beleid volkomen accoord. Zijn fractiegenooten v. Poll en IJssel- m u i d e n vonden het allebei noodig op een zuiniger besteding van de beschikbare gelden aan te dringen. Eerstgenoemde beval met klem aan, vooral meer in Nederland te be stellen en in 't bijzonder dacht hij hierbij aan het aanmaken van vliegtuigen. De heer IJssel- muiden zocht het wat lager bij den grond, toen hij er over klaagde, dat er veel te veel betaald wordt voor de stof waarvan de unifor men worden gemaakt, waarna hij uiteenzet te, dat al is het paarden-gedoe heel fraai, zeer soldatesk of zelfs martiaal, zulks noodeloos hooge kosten veroorzaakt en in zekeren zin de motoriseering, die z.i. je ware is, toch nog tegenhoudt. Vrijdag komt eindelijk Minister v. Dijk aan het woord, als tenminste Buitenlandsche Zaken Donderdagmiddag 's avonds hou den we ons met Onderwijs bezig voldoende opschiet. E. v. R." Teg en een tweeden vervangenden kruiser. De heer Albarda c.s. heeft bij amendement voorgesteld artikel 219 te verminderen met f 6.000.000 en mitsdien te brengen op f 22.450.000. De voorstellers zijn van oordeel, dat tot den bouw van een tweeden vervangenden kruiser niet m 1939 moet worden overgegaan. WAARBORC-KLEED1NC (Adv. Ingez. Med.) Werkloosheid blijft toenemen. De directeur van den Rijksdienst der Werk-1 loosheidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte "voorlocpiige gegevens in de week van 7 tm. 12 November 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met wer'kloozenkas waren aangesloten 567.022 personen (waaronder 74.891 landarbeiders) Van de 492.131 verzekerden, buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 23.3 (in de vorige verslagweek, 24 tjm. 29 October 1938, was dit percentage 22.5). In de overeenkomstige verslagweek van November was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 23.4 1933 25.2 1934 27.6 1935 31.5 1936 30.0. 1937 15.1 1938 23.2 Op 12 November 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 346.379 werkzoekenden, waarvan er 328.961 werkloos waren (n.l. 314.715 mannen en 14.246 vrouwen). Efficiency dagen. Vier praeadviezen in behandeling. Vandaag en morgen worden te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. J. Alingh Prins, de „efficiencydagen" gehouden, welke voor de elfde maal zijn georganiseerd door het Neder- landsch instituut voor efficiency en het Ne- derlandsch instituut voor documentatie en registratuur. Den eersten dag werden vier prae-adviezen behandeld. Ir. R. A, Verwey refereerde over „Organen van arbeidsbemiddeling en van voorlichting bij beroepskeuze als hulpmiddelen bij personeelsvoorziening". 'Mi', drs. A. Robles behandelde het onder werp: „Resultaten overzichten op korten ter mijn". Ir. J. M. Louwerse bracht rapport uit over „Verschillende toepassingen van het functio- neele beheer in het bedrijf". Tenslotte werd besproken het prae-advies van drs. J. Groot over: „Systematiek en plan matigheid in het Bat'a bedrijf". Nasleep van de Nijenrodezaak. Detective vordert uitbetaling van uitgeloofde belooning. De detective J". C. Johanknegt, die indertijd een rol heeft gespeeld in de Nijenrodezaak en die de gestolen kostbaarheden, schilderijen en miniaturen grootendeels opspoorde en in han den van de verzekering terugbracht, meent terzake van zijn werkzaamneden nog op een bedrag van 3500 aanspraak te kunnen ma ken als belooning, uitgeloofd door den burge meester van Breuikelen in opdracht van assu radeuren. Aangezien assuradeuren weiger achtig blijven zijn eischen in te willigen, heeft hij zich gewend tot mr. dr. B. J. S. Stokvis, die thans 'de verzekeringsmaatschappijen in rechte gaat aanspreken tot betaling van 3500. Winkelruit wegens anti-semietisme vernield. De Amsterdamsche politierechter heeft Woensdag een oud-Indisch-militair, die Maandagavond j.l. uit anti-semietische over weging een winkelruit in de Damstraat te Amsterdam insloeg, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met bevel tot on middellijke gevangenneming. De officier eischte drie maanden. De verdachte zeide, dat hij met zijn ver nielingen door zou gaan, zoo spoedig hij weer vrij was. De politierechter sprak van een daad van barbarij, waaraan zoo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt. Te Aalsmeer is een 40-jarige juffrouw op den Oosteinderweg onder een auto geraakt en ern stig gewond. De feestelijkheden ter herdenking van het 40-jarig bestaan der Rijks Tuinbouwschool te Boskoop zijn Woensdag begonnen. Te Amsterdam is opgericht de Nederland- sche Zeil- en Watersportbond waai'bij leden zijn watersportverenigingen, niet aangesloten bij een centrale organisatie. De 27-jarige mevr. Kielema te Zuid-Laren is door een haar achterop komende vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkouclheids-balsem, hiermede 'savonds keel, borst en rug inwrijven dit lucht op en "smorgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50, Tube 40, Doos 30 ct. Bampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg 't Komt van Mijnhardt. 1 (Adv. Ingez. Med.) Met Koningin Wilhelmina aan zijn zijde heeft Koning Leopold Woensdagmiddag zijn intocht in de residentie gedaan. Omstreeks half drie was het langs den weg, dien de koninklijke stoet van de Boschbrug naar het paleis Noordeinde zou volgen, nog betrekkelijk stil. Wel was het weer wat opge klaard de regen hield omstreeks het mid dag uur op maar de wind was zeker even hevig, als 's ochtends, misschien nog krachtiger. Zoo was het den mensehen niet kwalijk te nemen, dat zij niet zoo lang voor het uur, dat de stoet verwacht kon worden, hun plaatsen langs den weg innamen. Aanvankelijk was de belangstelling niet groot, doch gaandeweg werd het drukker. Vooral op het Korte Voorhout bij de Bosch- brug, waar de Koning officieel door den bur gemeester van 's-Gr.avenhage begroet zou wor den, dromden de menschen samen. Ook bij den Koninklijken Schouwburg zag het zwart van de menschen. Drie minuten voor vier uur het is intus schen droog geworden komen B. en W. en dé gemeentesecretaris weer naar de Bosch- brug. Zij stellen zich in een rij vóór het pavil joen „Het Wachtje" op. Naast den gemeente secretaris zit te paard de garnizoenscomman dant en achter hem, eveneens te paard, zijn adjudant. Naast den garnizoenscommandant staanvier tamboer-hoornblazers van het re giment grenadiers met hun diepe trommen en koperen hoorns. Zij zullen zoo dadelijk de eerste strophe van het „Wilhelmus" blazen. Het groote oogenblik kan niet meer ver af zijn. Het publiek begint al vast te juichen. Om 2 minuten over vier davert het eerste kanonschot, even later rijdt de hoofdcommis saris van politie in zijn auto voorbij. Aankomst te 's-Gravenhage. Een minuut daarna houdt de auto, waarin Koning Leopold en Koningin Wilhelmina gezeten zijn voor „Het Wachtje" stil. Uit honderden monden klinkt het „Leve de Koning". Een palfenier in groene livrei maakt het portier open en de burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, heeft gelegenheid zijn opwachting te maken. Alle leden van het dagelijksch be stuur der gemeente stelt hij den Ko ning voor. Vervolgens hield burgemeester de Monchy een korte toespraak. Zeven minuten over vier rijdt de auto die den Koning der Belgen en onze Koningin naar het paleis Noordeinde zal rij den,, de Boschbrug In de tweede auto zien wij minister Spaak met zijn Nederlandschen ambtgenoot, mr. J. A. N. Patijn, en daarachter rijden vele volg auto's, Bij het paleis. Ook bij het paleis wachtte een dichte men- schenmassa in spanning op de komst van ko ning Leopold. De klok voor het paleis wijst reeds over vier en de stadslampen alsmede de oranjeballons in den boom vóór het paleis zijn reeds ontstoken. Dan klinken commando's, ten teeken, dat de koninklijke stoet het paleis nadert. Ook het gejuich van de menschen langs den weg golft aan en wordt in het Noordeinde door de dui zenden die het paleis omzomen, overgenomen. Stram staan de militairen en op dat oogenblik rijdt de auto met open kap, waarin de Koning der Belgen en Koningin Wilhelmina gezeten zijn, voor. De Koninklijke militaire kapel zet de „Bra- banQonne"- in, de beide standaarden worden op liet paleis gehesehén.en onder enthousiaste toejuichingen van het publiek inspecteert Ko ning Leopold, steeds salueerend, de eerewacht, welke tegen de beide colonnades is opgesteld. Daarna begeven de vorsten zich in het paleis en terwijl de auto's met het gevolg voorrijden, gaan de groote balkondeuren open, waarna Koning Leopold en Koningin Wilhelmina op het balkon verschijnen, om nogmaals de toe juichingen van het publiek in ontvangst te nemen, opnieuw speelt de Koninklijke militaire kapel de „Brabanéonne". Het is dan precies kwart over vier. Het vertrek naar de Belgische legatie Korter dan aanvankelijk de bedoeling was blijft koning Leopold, in het paleis en om vijf minuten over half vijf komt hij weder naar buiten om in een dichte auto plaats te ne men, welke hem naar het Belgische gezant schap zal brengen. De Koning is thans zon der jas. In het gezantschapsgehouw Onmiddellijk na zijn aankomst in het ge zantschapsgehouw begaf koning Leopold zich naar de salon, waar baron Herry aan zijn zijde plaats nam en verder de Belgische consuls in Nederland. Daarna werden ongeveer 300 leden van de Belgische kolonie in Nederland aan den Koning voorgesteld. De koning gaf hun allen een hand. Deze receptie duurde onge veer een half uur. Om even over half zes vertrok de koning weer naar het paleis ih het Noordeinde. Naar het diner op het Belgische gezantschap. Om vijf voor half acht-begaf de Koning zich weer naar het Belgische gezantschap. Ruim tien minuten later wordt H.M. de Ko ningin zichtbaar eveneens voor een der ven sters van de eerste verdieping. De Koningin droeg een bontcape over haar japon en een diadeem in het haar. Hare Majesteit onder houdt zich eenige «ogenblikken met haar ge volg beneden in het Paleis, eenigszins ter zijde van de glazen deuren. Prins Bernhard voegt zich weldra bij de Ko ningin. Z.K.H. draagt, hét uniform van rit meester der blauwe huzaren en heeft het grootkruis van de Leopoldorde over zijn uni form. De prins houdt de kolbak in de hand. Spoedig daarop verscheen prinses Juliana, die ook over haar japon een bontcape droeg en het grootkruis: der Leopoldsorde. Kwart over acht gingen de glazen deuren open en de Ko ninklijke familie nam plaats in haar auto. De weersomstandigheden waren niet van lien aard. dat, het publiek bleef wachten tot den afloop van het galadiner. De menschen verspreidden zich wel, doch velen bleven en kele oogenblikken staan terzijde van het groote, in het licht 'gehulde gebouw. Het diner in de legatie, Óni; even na acht ving in de groote eetzaal het diner aan, dat Z.M. de Koning- der Belgen aan Hare Majesteit de Koningin aanbood. Er waren ongeveer 65 gasten, welke tot dezen disch waren genoodigd. Onder hen waren o.m. de leden van het gevolg van HM. de Koningin, en hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en van Prins Bernhard, het gevolg van Zijne Majesteit Koning Leopold, tal van andere leden van de hofhouding van Hare Majesteit, de Belgische minister-president Spaak, de Nederlandsche minister-president Colijn en minister Patijn. De maaltijd duurde tot ongeveer half tien- De soiree Tegen half tien was het in anders zoo stille Zorgvliet een ongekende drukte. Reeds op de Laan van Meerdervoort bij het Metropole- Palace begonnen de politiemaatregelen om den stroom van gasten, welke zich tegen dat uur naar de Belgische legatie zou begeven te verwerken en het verkeer te regelen. In de Johan de Wittlaan moesten alle auto's par keeren en weldra stond daar een onafzien bare rij. De fraaie salons van het legatiegebouw vul den zich langzamerhandmet een groote en uitgelezen schare van de meest vooraanstaan den uit den lande. Het was één schittering van uniformen, van goud, van ambtsgewaden, van ridderorden, als men maar zelden bijeen ziet. Een ieder wachtte in spanning het verschij nen der vorstelijke personen. Terwijl de gasten de salons reeds vulden, werd in een der salons de koffie geserveerd. Omstreeks kwart voor tien kwam prins Bernhard uit de eetzaal in de hall. Z.K.H. onderhield, zich met verschei dene personen en bewoog zich geruimen tijd onder de gasten. Even na tienen gingen de deuren open en traden Koningin Wilhelmina met aan haar rechterzijde Koning Leopold binnen. Terwijl de aanwezigen zich in twee dichte rijen op stelden, schreden de vorstelijke personen, minzaam naar beide kanten groetend, door de ineenloopende zalen. De Koningin en Koning Leopold, bij wie zich ook prinses Juliana en Prins Bernhard voeg den, begaven zich naar een der salons, waar buffetten waren aangericht. Daar werden tal van personen ontboden om aan den Koning te worden voorgesteld. Om vijf minuten voor elf vertrok de Ko ningin met de Prinses en den Prins. Onder de tonen van het Wilhelmus, dat het orkest, dat op de galerij rond de zaal was opgesteld, ten gehoore bracht verliet de Koningin, begeleid door Koning Leopold het gezantschapsgehouw. Bij de vestibule nam de Koningin afscheid van baronesse Herry en dankte haar voor de hartelijke ontvangst. De Koning ging tot aan de auto der Ko ningin en bleef toen voor het bordes van het gezantschap staan, totdat Hare Majesteit en Prinses Juliana met Prins Bernhard vertrok ken waren. Daarna keerde Zijne Majesteit in het gezantschap terug. Nog tal van personen werden vervolgens aan den Koning' voorgesteld. Het was reeds over half twaalf toen de Koning, die zich met verschillende Neder landsche autoriteiten lang had onderhouden en levendig had gediscussieerd, aanstalten maakte om te vertrekken. De Koning -nam hartelijk afscheid van barones Herry en van den gezant, drukte nog enkele personen de hand en terwijl de muziek nu de „Braban- gonne" speelde, verliet Zijne Majesteit het legatiegebouw. Groote tentoonstelling in 1941. „Het water als bondgenoot en vijand". B. en W. van Rotterdam hebben den raad! een grootsch plan voorgelegd voor het houden van een tentoonstelling in 1941 in verband met de opening van den Maastunnel De tentoonstelling, welke „Rotterdam 1941" „het water als bondgenoot en vijand" zal heeten, zal een nationale tentoonstelling wor den. Als plaats van vestiging is gedacht het onbebouwde deel van Dijkzigt In de onmiddel lijke nabijheid van den noordelijken tunnel ingang. Voor een belangrijk deel zullen per manente gebouwen verrijzen, te weten een centraal gelegen tentoonstellingshal, een ge bouw, waar het technisch scheepvaartkundig instituut, en het het maritiem museum on derdak kunnen vinden en een gebouw, dat het begin zal kunnen vormen voor een nieuw gebouwencomplex van de economische hooge- school. Tusschen deze permanente gebouwen is een reeks van tijdelijke gebouwen geprojec teerd. De tentoonstelling zal Juni, Juli, Augustus en September 1941 geopend zijn, evenals de nevententoonstelling voor kunst en die be treffende de historie van de stad en de haven, welke volgens het plan resp. in het nieuwe en het oude museum Boymans zullen gehou den worden. De bloemententoonstelling, in de groote hal gedacht, zal aan de groote tentoonstelling moeten voorafgaan. De kosten zijn voor de permanente en tijde lijke gehouwen en de bestratingswerken ge raamd op vier millioen gulden, terwijl voor verdere geldmiddelen een half millioen is uitgetrokken. Ter bestrijding van deze kosten is als deel neming door de burgerij een half millioen uit getrokken, als opbrengst van een ZVz pCt. premieleening 3.350.000, en als bijdrage van het rijk 650.000. In verband met de tentoonstelling ligt het in het voornemen een reeks van feestelijk heden, sportmanifestaties, en congressen op verschillend gebied te houden. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD - TELEFOON 16726 Spreekuren iederen morgen 912. lederen middag van P/z4, behalve VRIJDAG en ZATERDAG. AVONDSPREEKUUR DINSDAG en DONDERDAG van 7—9. f F'TTBTTTir r'TnRÏT1 PW11^003 trekken lyttflltilL/JL LyHiDl 1 Inbegrepen. BEKENDE LAGE TARIEVEN (Adv. Ingez. Me4f) Een Walter Hendrik Hofstede- monument. Enorme kei in het Asser bosch. De Asser burgerij zal de nagedachtenis eeren van Wolter Hendrik Hofstede, den stichter van het bekende Asser bosch, met een fraai monument, dat bij de nieuwe vijver, midden in het bosch, zal worden geplaatst. In het Staatsbosch tusschen Eext en Gieten is een reusachtige steen gevonden en deze steen zal het voornaamste onderdeel van het monument uitmaken. De beeldhouwer Johan Keiler uit Den Haag zal een bronzen medaillon vervaardigen, het welk in dit reusachtige granietblok zal worden geplaatst. EEN CREMATORIUM BIJ ARNHEM? Een combinatie heeft zich gewend tot den raad van Arnhem met het verzoek op het landgoed „De Schrikberg" aan den Amster- damscheweg een crematorium te mogen stichten. Dit landgoed, dat 40 ha. groot is, is thans eigendom van een combinatie, waarvan de heer A. van Basten Batenburg te Arnhem,, leider is. Opium gesmokkeld. Een bejaarde Chinees, een scheepskok nam in het verdachtenbankje voor den Am- sterdamschen politierechter plaats, omdat hij een groote hoeveelheid opium had binnenge smokkeld. Op 16 September trok de Chinees de aandacht van den portier van een der groote Amsterdamsche scheapvaartmaat- schappijen. De beambte belde de politie op en een agent hield op het terrein van de maatschappij den Chinees, die juist het schip waarop hij gevaren had, had verlaten, aan. „Ik spreek geen Chineesch", zeide de agent, die als getuige werd gehoord, „maar toen ik tegen hem zei „Ga maar eens mee naar het bureau, vader", begreep hij me direct". Op het bureau bleek, dat verdachte „be hangen was pakjes ruwe opium, die hij met stukjes touw en bandjes om zijn lichaam had gebonden. In totaal was er ruim 9 K.G. in beslag genomen. De tolk, die zich vlot met verdachte kon onderhouden, vroeg in opdracht van den rechter, hoe verd. aan de opium kwam. „Ontvangen van een man, dien hij in Ham burg was tegengekomen en die diende op een schip met zwarte schoorsteenen". „Waar schijnlijk een P. en O.-boot verduidelijkte de tolk". En waar moest het worden heengebracht? Naar de Chineezenstraat. Ook deze verkla ring had een uitleg noodig: de Binnen Ban- tammerstraat werd bedoeld. Zoo ver is het gevaarlijke goedje niet ge komen. De negen kilo lagen keurig in kleine zakjes verpakt op de tafel voor den politie rechter en de deskundige, die een onderzoek had ingesteld, verklaarde dat de pakjes opium bevatten De officier van Justitie vond het geval ern stig en vorderde twee maanden gevangenis straf en vernietiging van de opium. De verdediger pleitte clementie. Verdachte zat zacht te huilen en vertelde den tolk, dat hij zoo graag zoo gauw mogelijk naar China terug wilde, omdat zijn familie woont in het gebied dat door de Japanners bezet is. De politierechter veroordeelde den man tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9