In hazard H (wé ik 't Hm Uk ktodetue UeideMotHon: Rubriek voor Vragen 99 99 Richard Hughes Het Amerikaansche „Voetbal"-seizoen duurt zes weken Elk jaar dooden en gewonden Engeische cricketers in Zuid- AfrikaTwee volle jaren cricket achtereen Twee negers boksen om den zwaargewichttitelDe „footfault"-regel Arme Jesse Owens De samenstelling van het Nederlandsch elftal. tiefc Aimerikaimsohe voetbalseizoen duurt Jhts zes weken, van eind September tot dden November. Dat is dus wel heel erg •rt maar dat moet ook, want aan het einde n die periode kunnen er geen ploegen op r'5ne sterkte meer in het veld worden ge- I Het spel eischt zooveel van de be- (maien €11 is zoo ruw, dat er elk jaar een «Értigtal doodelijke ongelukken gebeuren, yhet aantal verwondingen eenvoudig Onnoodig te zeggen, dat het Amerikaan- he voetbal niets met het voetbal, zooals wij het kennen, gemeen heeft en daarom wordt jn Europa dan ook gewoonlijk met den !Lm van rugby betiteld, doch deze benaming Lh de in Engeland als zoodanig bekende !n zeer populaire sport onrecht. Immers het de Britten beoefende spel is, mits het Üo<<jens de regelen der kunst wordt gespeeld, gessztos ruw, al maakt het op den leek ook dikwijls dien indruk. Het groote nadeel van het Amerikaansche ragby, van ons standpunt bezien, is wel, dat, J hét nu maar oppervlakkig te zeggen, het aanvallen van den tegenstander ook is toe staan, wanneer hij niet in het bezit van den ovalen bal is. Dit heeft ten doel, hem te be letten in de nabijheid van den man, die in het bezit van het leder is, te komen en zoo hnjgt men dan als het ware een serie wor- W:: Fooor duurrecords tijdens de vlucht benzine bijvullen is al een oude truc; nieuw is, tijdens ie vlucht van piloot wisselen. Hoe die gevaar lijke acrobatiek in haar werk gaat, blijkt dui- ielijk genoeg uit dit plaatje van een record poging in Amerika. stelpartijen, die veel aan „catch as catch can", waarbij alles geoorloofd is, doen denken. De spelers rollen bij bosjes over den grond, er wordt met ellebogen, vuisten en knieën ge kerkt, zoodat van eenigszins geordend en berekend samenspel geen sprake kan zijn. Hoofdzaak is, door het buiten gevecht stellen van den tegenstander ruim baan te maken voor den teamgenoot, die toevallig in het be- zit van den bal is. Het zijn vrijwel uitsluitend de Universiteits- ploegen, die elkaar het kampioenschap van Amerika betwisten, waarbij dient te worden opgemerkt, dat de spelers slechts vanwege bon capaciteiten als rugby-beoefenaar tot de universiteit worden toegelaten en dus slechts In naam studenten zijn. Men kan hen dan cok meer als reclame-ploeg beschouwen, want boe vreemd het ook moge klinken, het succes Tan hun team vestigt de aandacht op de universiteit, die zij vertegenwoordigen en vele jongelui geven er de voorkeur aan te gaan studeeren op een hoogeschool, die een be roemd rugby-team bezit. De publieke belangstelling voor dit gevaar lijke bedrijf (want met sport heeft het feite lijk niets te maken) is zeer groot; de Yankee boudt nu eenmaal van super-sensatie en elk jaar worden de wedstrijden in totaal door 16 anllioen toeschouwers bijgewoond, die teza men ongeveer 20 millioen dollar aan recettes bijeenbrengen. Sinds het vorige jaar is men er toe over gegaan, beroepsploegen te vormen en dit beeft het aantal toeschouwers nog doen stij gen, zoodat men bij uitbreiding van het wed strijdseizoen moet vreezen, dat het base-ball als nationale sport verdrongen zal worden. Zoo heeft iedereen zijn smaak. De Engeische cricketers, die in Zuid-Afrika wn vijftal testhatches gaan spelen, zullen niet bunnen klagen over gebrek aan gelegenheid te oefenen. Voordat de eerste testmatch JJP 24 December te Johannesburg een aan lag neemt, zullen de toeristen reeds zeven oriedaagsche wedstrijden achter den rug heb- kn en als men bedenkt, dat het om dezen "ld van het jaar daar buitensporig warm kan zii&. kan men, althans voor de amateurs, die aan den tour deelnemen, moeilijk van een ^spanning spreken. Pe Engelschman vat, zooals bekend, zijn wicket zeer serieus op, maar twintig achter- involgende matches gedurende een tijdsver loop van 4y2 maand, vooraf gegaan en gevolgd door een normaal Engelsch seizoen, lijkt toch J^het goede te veel. Temeer, daar vervolgens «tour naar Australië weer voor de deur staat. Overigens zijn niet alle wedstrijden, die in Zuid-Afrika gespeeld worden, als een werke- bjse krachtmeting te beschouwen. In sommige Plaatsen, waar men tot voor kort gewend was °P een mat te spelen, heeft men met kunst en vliegwerk een graswicket aangelegd, doch net verdere gedeelte van het speelveld bestaat M gravelAls men daarop onder een "randende zon een geheelen dag moet fielden, ïjjl men onwillekeurig met weemoed aan jy terugdenken, waar voetbal, rugby en thans hoogtij vieren. hen zijn er op uit, de in eigen land geleden nederlaag te wreken; of hun dat gelukken zal is, nu de samenstelling en de kracht van het elftal der tegenpartij nog niet bekend is, moeilijk te voorspellen. Het gezel schap der touristen bestaat uit de volgende pelers: de amateurs Hammond (aanvoerder), Va lentine, Bartlett, Fames, Yardley, Gibb en de professionals Ames, Wright, Edrich, God- dard, Perks, Hutton, Paynter, Wilkinson en Verity. De testmatches vinden plaats te Johannes burg, Kaapstad, Durban en wederom te Jo hannesburg en Durban. Het feit, dat promotor Mike Jacobs heeft besloten om op 15 Januari e.k. den wereldtitel zwaargewicht tusschen twee negers te laten verboksen is een bewijs, dat er sinds de dagen van Deanpsey weinig pugilisten in het hoogste gewicht naar voren zijn gekomen, die tot de topklasse kunnen worden gerekend. Men heeft het in Amerika nooit prettig gevonden, sinds Jack Johnson als wereldkampioen een zeer onsportieve houding aannam, dat een neger bezit nam van den wereldtitel, wat overigens wel blijkt uit de succesvolle actie van de pro motors om vertegenwoordigers van het zwarte ras als Harry Wills en Godfrey steeds op den achtergrond te houden. Thans is Joe Louis kampioen en na het échec van Schmeling is er geen andere keus voor een tegenstander dan John Henri Lewis, den titelhouder in het half zwaargewicht. Lewis is technisch een beter bokser dan Joe, vooral wat de verdediging betreft, doch hij heeft nooit getoond, over een meer dan ge middelde stootkracht te beschikken en die zal hij tegen zijn zwaarderen tegenstander ongetwijfeld noodig hebben, om dezen den titel te kunnen ontnemen. Het is overigens niet de eerste maal, dat twee negers in een zwaargewicht-match tegenover elkaar komen, want het titanen gevecht tusschen Joe Jeannette en Sam McVea, vóór den oorlog te Parijs gehouden, zal niet licht worden vergeten. Men heeft in die lang vervlogen jaren van Engeische zijde veel moeite gedaan om in de National Spor ting Club een match tusschen Johnson en zijn kleurgenoot Langford, volgens deskun digen de beste neger-zwaargewicht van alle tijden, te organiseeren, doch Johnson, die eveneens van de capaciteiten van Langford op de hoogte was, vond het toen maar beter om zoo gauw mogelijk naar Amerika terug te keeren. Als men een lijst zou moeten opmaken van de kundigste zwaargewichtboksers sinds de invoering van de Queensberry-regels, dan zouden daarop de namen voorkomen van: Jackson, Slavin, Jeffries, Fitzsimmons, Cor- bett, Johnson, Langford, Dempsey en Carpen- tier. De vooraanstaande tennisspelers, die het voorgestelde plan tot wijziging van den „foot- fault"-regel bestudeerd en in de practijk ge probeerd hebben, zijn vrijwel unaniem van meening, dat deze wijziging hun spel ongun stig zou beïnvloeden en ze willen er daarom niets van weten. Het plan hield in, vrijheid van springen en van zwaaien met den voet toe te staan, mits ;e voor het eindigen van de service weer den grond raakte. Dit laatste nu bleek op de service als aanvalsslag een ongunstigen en remmenden invloed uit te ^oefenen, terwijl bovendien de controle op de juiste toepassing door den linesman niet mogelijk was. Om die redenen heeft het bestuur van den Engelschen Bond het voorstel ingetrokken, nog voor het de algemeene vergadering had bereikt en men is dus ten opzichte van het footfault-probleem nog even ver als vroeger. De roem en populariteit van Jesse Owens zijn even snel vervlogen als ze werden be haald. De snelste man ter wereld meende znij hardloopers-talenten als beroep te kun nen uitbuiten, maar de verrichting van een korten afstand-looper duurt te kort om de menschen regelmatig te kunnen boeien en hen tot het betalen van hooge toegangsprijzen te verlokken. Wegens gebrek aan gelijkwaar dige tegenstanders liet men Owens tegen een renpaard, een fiets, een motorfiets en zelfs een struisvogel loopen en op die wijze ver laagde men de athletiek tot een soort kermis- vertooning van den derden rang. Na een tijdlang als straatveger zijn brood te hebben verdiend, belandde Owens in een likeurstokerij, waarschijnlijk niet de beste plaats voor een athleet om zijn topvorm te kunnen bewaren. Arme Jesse Owens! Men heeft ons gevraagd, hoe wij ons de sterkste samenstelling van het Nederlandsch elftal voor de match tegen Duitschland ge acht hebben, doch daar wij uiteraard den momenteelen vorm van de Candida ten uit Oost, Zuid en Noord niet kunnen beoordeelen, is het moeilijk op die vraag een bevredigend antwoord te geven. Wij willen desondanks onze meening hier weergeven, ten opzichte van de bezetting van negen der elf plaatsen. Van Male, Caldenhoven en Weber; Roelofs (of Bool), Anderiesen en Paauwe; Sterk, een linksbinnen, Van der Lugt, een rechtsbinnen en Drager. Hoofdzaak is, een ploeg samen te stellen, waarin routine, enthousiasme, doorzettings vermogen, snelheid en opportunisme vereenigd zijn. Eerstgenoemde eigenschap Is vooral voor de verdediging van belang, reden waarom we daarin geen wijziging hebben aangebracht. Van de combinatie SterkVan der Lugt gaat veel meer kracht uit dan van Dumortier—De Leur en bovendien is Van der Lugt een speler, die tot het laatste oogenblik blijft zwoegen en elke kans tracht te benutten. Kick Smit zou de linksbinnen zijn, die zoo wel Van der Lugt als Sterk tot een hooge mate van productiviteit kon brengen, doch hij is helaas niet beschikbaar. Biesbrouck is te jong en mist de noodige ervaring, wat even eens voor Balvers als rechtsbinnen geldt. Van der Veen is als linksbinnen een nuttiger speler dan op de rechterflank, maar het lijkt ons niet verantwoord, hem te zeer aan te bevelen en daarom laten we beide binnen plaatsen in de voorhoede onbezet. Staat neemt deel in aandeelen kapitaal der Hoogovens. Voor het bouwen der walserij. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij uit overweging, dat het wenschelijk is de uit breiding van het bedrijf der Kon. Ned. Hooi ovens en Staalfabrieken te IJmuiden met een walserij te bevorderen, een bedrag van 700.000 wordt aangevraagd om deel te nemen in het uit te breiden preferent kapitaal dezer N.V. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van financiën dat het een zaak van het grootste belang is, dat de vervaardiging van staal en de verdere verwerking daarvan tot walsproducten aan het bedrijf wordt ver bonden. De bouw van een staalfabriek zal Hoog ovens geheel uit eigen middelen kunnen fi nancieren. Geval van amok te Bandoeng. BANDOENG, 25 November (Aneta-A.N.P.) Een Chineesch employé van een schoenmaker maakte amok. Hij stak twee Chineezen dood, verwondde twee andere Chineezen ernstig en een derde licht. Later is nog een der ernstig ge wonden overleden, zoodat het totale aantal slachtoffers drie bedraagt. Het drama heeft zich afgespeeld in twee to ko's in het centrum van Bandoeng. Zonder eenig verzet is de amokmaker door een inlandsch po- litie-agent overmeesterd. Een liefdes-affaire schijnt de oorzaak van het drama te zijn ge weest. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe moet zuurkool bereid worden? ANTWOORD: Zuurkool: 750 gr. zuurkool, 5 gr. zout, 1/2 liter kokend water, 60 gr. boter of vet van jus. Spoel de zuurkool vlug af, zet ze op met het kokend water «n het zout en kook ze daarmee gaar en droog gedurende 1 uur. Stoof de zuur kool met boter of vet van jus nog 20 minuten. Geef bij zuurkool versch mager spek, dat dan met de kool wordt gaar gekookt, gebraden sau cijsjes of gekookte knakworstjes en aardappel- purée. VRAAG: 1. Hoe maakt men geglaceerde sui ker over gebak? 2. Hoe maakt men Weesper moppen? 3. En hoe gewone banketbakkersroom? ANTWOORD: Glazuur: Zeef 100 gr. poedersui ker, roer ze met een paar theelepeltjes water en een weinig citroensap dooreen, ongeveer 10 minu ten tot het glazuur glimmend is geworden en als een lint van den lepel afloopt. Strijk het met een mes over het gebak. 2. Weespermoppen: Benoodigd: 250 gr. aman delen, 300 gr. suiker, geraspte schil van 1 ci troen, 2 kleine eieren. Eerst de amandelen met water opzetten en tot aan de kook brengen (niet doorkoken!). Pellen, wasschen, goed drogen (doch niet te warm), malen en vermengen met de overige ingrediënten, maal nog eens. Vorm Twee negers zullen binnenkort om den wereld Louis, kampioen; rechts John Henry Leivis naast zwaargewichttitel boksen strijden. Links Joe de uitdager, nu nog met de vuisten vreedzaam elkaar Richard Hughes van den Engelschen schrijver Dit boek „In hazard" vormt het onderwerp van deze beschouwing. Ook thans is het in En geland weer zeer levendig begroet en al heeft het niet de sensatie gewekt van „A high wind in Jamaica", men was algemeen verwonderd over de merkwaardige combinatie van roman tiek en nuchterheid, die het karakter van dit tweede boek evenals van het eerste heeft bepaald. Een romantische „nieuwe zakelijkheid" dus die evenals dit streven in de moderne architectuur met het bouwwerk wil de ro mantiek ontdoet van al haar „sfeer" en maske rade om er de constructieve elementen van over te houden, ET is ruim negen jaar geleden, dat de Engeische schrijver Richard Hughes zijn eersten roman deed verschijnen: „A high wind in Jamaica", een boek, dat niet minder dan een sensatie verwekte. Het had felle voor- en tegenstanders: sommigen za gen er het ontwaken van een geheel nieuw kunstbesef in, anderen veroordeelden het als een dwaasheid. Dat het niemand onverschillig kon laten was op zichzelf echter reeds een bewijs voor het feit, dat het een roman was van zeer bijzonder gehalte en inderdaad, wanneer men na zooveel jaren dezen roman nog eens herleest, wordt men opnieuw getroffen door een verras sende, springlevende oorspronkelijkheid. Dat oude verhaal van kinderen en zeeroovers (de Nederlandsche vertaling droeg terecht den titel „Kinderen en piraten"), die wonderlijke tocht der jonge kinderen op het schurkenschip, het was een zeldzaam romantisch thema en het is door Hughes op een zoo typisch nuchtere, bij kans a-romantische wijze verhaald, dat het daardoor een psychologisch zeer merkwaardig relief krijgt, ongekend en onvergetelijk. Heeft het rumoer rondom „A high wind in Jamaica" den schrijver wat schuw gemaakt? Hughes was nooit een veelschrijver voor de zen roman deed hij slechts één gedichtenbundel, een bundel novellen en enkele tooneelspelen ver schijnen maar sinds zyn publicatie van negen jaar geleden hoorde men in het geheel niets meer van hem. Men wist alleen, dat hij reisde en vooral boottochten maakte over den Stillen Oceaan; het rumoerige literaire leven scheen hij definitief den rug te hebben toegekeerd. Doch enkele maanden geleden werd onverwacht een nieuw boek van hem aangekondigd, een verhaal van de zee, waarvoor hij al die jaren zijn stof met uiterste nauwgezetheid zou hebben verza meld. hot deeg als een rol voor banketletters, doch wat dikker, haal het door gewone suiker Snijd nu zooals men worst snijdt schuine plakken van de deegrol. Leg deze op een met boter besmeerd en zeer dun met bloem bestoven bakblik. Laat eenige uren uitdrogen en bak vervolgens in een matig warmen oven. 3. Banketbakkersroom: Laat de vanille in de melk trekken. Roer eierdooiers, bloem en suiker dooreen tot een gladde pap, met zooveel melk als noodig is om de massa dik vloeibaar te maken. Voeg zoodra de melk kookt de overige ingrediën ten erbij en laat de vla even doorkoken. Haal de vanille eruit en giet de vla in een platte schaal, roer ze even door en bestrijk den bovenkant met een stukje boter om vliesvorming te voorkomen. VRAAG: Hoe reinig ik een vette bontkraag? ANTWOORD: Met tetra stevig afschuieren. Daarna met een zachten doek luchtig afwrijven. Laten drogen en dan met een dun rietje een kwar tiertje kloppen. DIEREN. VRAAG: Mijn Jachthond heeft last van haar uitval. Wat is daaraan te doen? HIJ krijgt rijst met een half pond gehakt per week. Kan het daaraan liggen? ANTWOORD: Haaruitval kan zooveel verschil lende oorzaken hebben dat het ondoenlijk is hierover raad te geven. Raadpleegt u liever een dierenarts of gaat u met het dier naar de Poli kliniek van „Dierenbescherming" Ridderstraat 11. PLANTEN. 1. Mijn fuchsia staat in vol licht voor de ramen en er komen wel bladeren en knoppen aan maar de knoppen vallen er spoedig heel klein af. Ze krijgt 2 x in de week water. Hoe kan ik de plant in bloei krijgen? 2. Mijn azalea heeft verleden Jaar gebloeid in een bloemenmand; later hebt lk haar gepot en nu staat zij ln een pot in den grond in den tuin, is wel groen maar bloeit niet meer. Hoe kan ik haar nu, weer doen bloeien? ANTWOORD: 1. Dit is de natuur van de plant. I-Iet licht schijnt te weinig invloed te hebben. Het hindert echter niet zoo veel. In het voorjaar zullen ze wel goed uitloopen en dan kunt u de plant wel Inkorten. Een koude overblijfplaats ge durende den winter is het beste, als de vorst maar niet kan binnendringen. 2. Dat gaat nu niet meer. Als er nu geen knop pen In zitten komen ze er dit jaar ook niet meer in. Blijft u haar verzorgen op een lichte vorst- vrije plaats. In het voorjaar goed bemesten. VRAAG: 1. Hoe moet ik mijn Ster van Bethle hem overhouden? 2. Als men geraniums gewoon op de venster bank in de zon in een verwarmde kamer onder houdt, moeten zij dan dagelijks water hebben? 3. Geeft men kamerplanten ook tijdens de wintermaanden eens per maand kunstmest of al leen des zomers? 4. Ik heb verleden jaar twee aronskelken ln den pot gezet; de ecne „vliegt" den grond uit en vormt reeds het vierde blad; de tweede nog niet Mogen deze beide planten mest hebben? 5. Blijft een balsemientje den heelen winter ln bloei? Zoo niet, hoe moet Ik de plant tijdens den winter behandelen? ANTWOORD: 1. U kunt haar zoodra de bloe men en bladeren verwelken afsnijden en op een lichte vorstvrjje plaats overhouden. De stengels afsnijden en bijna geen water geven. 2. Dat hangt geheel af van de grootte der plant en van den pot en van de kamertemperatuur. A1b u tegen den pot klopt en het klinkt dan hol, iB dat een bewijs dat de plant water noodig heeft. 3. Alleen In het voorjaar van Maart tot Juni. 4. Wachten tot April. 5. Meestal niet. Het licht schijnt onvoldoende te zijn. Vooral in den winter goed In het licht zetten en niet te veel water geven. HUGHES heeft dit streven in zijn nieuwe boek kennelijk willen verwezenlijken door zijn verhaal zoo eenvoudig mogelijk te houden. In zekeren zin kan men ,In hazard" ook nau welijks een verhaal noemen, in het bijzonder niet, wanneer men van een verhaal dramatische verwikkelingen vraagt. Van deze laatste is hier vrijwel geen sprake: „In hazard" kan men fei telijk het best vergelijken met een oud scheeps journaal. Het bevat het relaas van een betrek kelijk kleine vrachtboot, de „Archimedes", die op den Stillen Oceaan in een zeldzaam hevigen typhoon geraakt en daarin negen dagen vrijwel weerloos rondzwalkt. De motoren geraken on klaar, dag en nacht zijn de mannen in de weer om de zware schade der stortzeeën te herstellen, slechts door een wonder schijnen zij in staat het schip van den ondergang te redden. Wanneer dan eindelijk, nadat de „Archimedes" negen da gen en nachten hulpeloos door de razende ele menten is meegesleurd, de stormwind luwen gaat, is er nauwelijks meer dan een wrak van het eens zoo keurig verzorgde en uitgeruste schip ovei-gebleven. Men seint om hulp en een an dere vrachtboot neemt het schip op sleeptouw om het in een veilige haven te brengen. Strikt genomen is dit vrijwel de geheele in trige van het boek. Maar op talrijke plaatsen geeft Hughes dit verhaal een ongemeene diepte en sterk menschelijk perspectief door figuren uit de bemanning van de „Archimedes" naar vo ren te halen en hun reacties op den ontstellen den storm te ontleden en te verklaren uit hun persoonlijke levensomstandigheden. Zoo is er de prachtige gestalte van den chef-machinist Mac- Donald, die zooveel op zijn naamgenoot, den vroegeren Britschen premier, lijkt en die het eenige slachtoffer van den typhoon is: hij strijdt als eerste mee met de bemanning om het schip te behouden, hij houdt het dë verschrikkelijke negen dagen vol, doch als hij. daarna even op het dek zit uit te rusten valt hij uitgeput in slaap, slaat over boord en verdrinkt vóór iemand het weet. Dan is er de jonge stuurmansleerling Dick Watchett, die op de been wordt gehouden door de gedachte aan een meisje, dat hij korten tijd tevoren slechts enkele uren in een won derlijk gezelschap heeft ontmoet; dan de stoere, zwijgzame kapitein Edwardes en zijn rechter hand, de eerste stuurman Buxton, de zeer cor recte officier Rabb, die zoo moedig schijnt doch tijdens den orkaan plotseling door hevige, ver lammende angsten wordt overvallen. Tenslotte is er vooral de Chineesche jongen Ao Ling, die als rebel wordt gevangen gezet en van wiens le vensgeschiedenis Hughes een meesterlijke schets gegeven heeft: het verhaal van een jongen, die in het stuurlooze, woelige leven van zijn vader land heen en weer wordt gesleurd, die dient in een revolutionnair leger, vlucht, zich door ve lerlei moeilijkheden heenslaat en eindelijk te recht komt aan boord van de „Archimedes". Telkens vestigt Hughes op de kritieke pun ten van zijn storm verhaal de aandacht op de ge voelens dezer menschen en hij voegt aan zijn weergave daarvan enkele korte bespiegelingen toe, vooral over den moed, zooals hij dien ziet en in dit boek ook demonstreert. Hieruit blijkt vooral de combinatie van romantiek en nuchter heid, die ik zooeven noemde: de strijd van een zeeman op een weerloos aan de elementen over geleverd schip kan aanleiding geven tot zeer felle, romantische tafereelen men denke aan de film! maar deze strijd manifesteert zich juist in kleine, weinig romantische dingen: de stuurmansleerling Watchett geeft daarvan een typeerend voorbeeld, wanneer hij tijdens den woedenden typhoon anderhalven dag aan één stuk olie in een trechter zit te gieten, waardoor de golven eenigszins worden bedaard. Een ne deriger handeling kan men zich nauwelijks voor stellen, zij heeft niets van al wat een opgezweep te romantische verbeelding zich graag tijdens een typhoon zou voorstellen, maar zij krijgt als menschelijke prestatie een minstens zoo groote diepte door de onwrikbare plichtsbetrachting en volledige opoffering, waarvan zij zoo roerend getuigt. Dit is een van de vele, merkwaardige voor beelden, waaraan dit boek zoo overvloedig rijk is en waardoor het bij den lezer een geheel nieuwe sensatie achterlaat. Men doorleeft hier het heldendom van de simpele, onaanzienlijke daad, men voelt hoe de kleinste dingen in het leven bijna oneindige waarde kunnen krijgen door het besef, waarmede zij worden verricht en door de beteekenis, welke zij hebben in het groote geheel. lp!) AT deze roman verder voortreffelijk ge- schreven is, zal nauwelijks betoog behoeven. Wie zuiver Engelsch wil lezen, helder en elas tisch, hij leze Hughes, wiens stijl in alle opzich ten het kenmerk van meesterschap draagt. En ook de wijze, waarop hij zijn materie beheerscht is uitmuntend: op zijn zeereizen blijkt hij niet stil te hebben gezeten en het geheele leven van een schip is in dezen nieuwen roman voortreffe lijk verwerkt. Een koopvaardij-officier vertelde mij nimmer een boek te hebben gelezen, dat van het leven op zee een zoo zuiveren indruk geeft; „In hazard" heeft als zoodanig ook reeds een zekere bekendheid verworven. Hughes vertoeft op het oogenblik weer in En geland en heeft o.a. te Londen lezingen gehou den: men heeft hem gevraagd of hij nieuw werk in voorbereiding had, doch hij heeft het ant woord ontweken. Zal men weer negen jaar moe ten wachten vóór zijn derde roman het licht ziet? Het zou jammer zijn, want aan boeken van een zoo onbestreden kwaliteit en een zoo diepe men- schelijkheid bestaat groote behoefte. Zij geven tenminste vertrouwen in een cultuur, welke thans een zoo ernstige crisis doormaakt. GABRIëL SMIT. „In hazard", a novel by Richard Hughes. Chatto Windus, Londen 1938, i

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11