[muider Vischhandelvereeniging maakt ,ropaganda voor de „verre" visch. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDF.N leskundigen proefden j smulden. Zeshonderd porties visch waren er gebakken voor de bezoekers van de propaganda-bijeenkomst, ge viseerd door de IJmuider Visch- f/ndel vereeniging, 200 porties kabel- in' "00 porties roodbaars en 200 por- zeewolf. En het product der verre visscherij ;ei in dit deskundig milieu zoozeer Hen smaak, dat er wel niet veel zal !L overgebleven. Waarmee bewezen 's dat wanneer deze visch goed behan deld is. er heuseh n0» wel' ook *n ons land, een weg voor te vinden is. --as veel belangstelling. Onder de aanwe- merkten wij o.a. op de heeren J. C. Dun ner wethouder, namens het college van B. ÏV C. Oud, directeur van het Staatsvis- havenbedrijf, de halchef A.P.Tol, de oud- %t g. D. Heijkoop, drs. D. J. van Dijk, 'Claris van de Nederl. Visscherij Centrale, Liebert, directeur van het Rijksinstituut visscherij-onderzoek, I. Kuiper, haven ver van het Staatsvisschershavenbedrijf, simons van den Keuringsdienst van waren Haarlem, vertegenwoordigers van de Ka- - van Koophandel, het bestuur der Reeders- ,eeniging en vele vischhandelaren. De bur- Veester had bericht van verhindering ge- gfwas dus in een breeden kring van des sen, dat de Umuider Vischhandel-ver- ?-wg dezen propaganda-avond kon beleg- «en als zoodanig kon het bestuur er van T-tuisd zijn, dat het gesproken woord op een ^schaaltje en de aangeboden visch op ken- rstongen gelegd zou worden. De voorzitter der IJmuider Vischhandei- reeniging", de heer C. Koster, richtte in zijn ijeaing een woord van welkom tot de vele ïiwezigen, in het bijzonder tot de vele auto- ■citêh. Hij wees op de bedoeling van dezen 'ad, met het oog waarop hij zich ook in het Vader tot de aanwezige persmenschen wier hulp noodig is om bij- het Neder- jiche publiek de aandacht op de visch van "verre visscherij te vestigen. Hij deed voorts g beroep op de vischhandelaren, die er veel kunnen bijdragen om de visch in den lande send te maken. Het woord was hierna aan drs. D. J. van Hp, secretaris der Nederlandsche Visscherij ïntrale, aan wiens causerie we het volgende '•tleenen: Sedert 1929 is de omvang van het Nederland se visscherij bedrijf zeer verkleind, hetgeen Set alleen tot uiting komt in de hoeveelheid usgevoerde visch, doch vooral in de totale arde daarvan. Deze achteruitgang moet •onzakelijk worden toegeschreven aan de -vote belemmeringen, welke de export van ■•scüe visch ondervond, zooals contingen- «ring, betalingsmoeilijkheden e.d., en voorts ïiaan de gelijktijdige opkomst van de vis serij in verschillende andere landen, waar- voor zoover de toegestane contingenten ruimte lieten, export niet kon plaats vin- a. De ongunstige uitkomst van het vissche- aedrijf in de laatste jaren komt tot uiting ,de verkleining van de Nederlandsche trawl- üot, Hoewel de bimienlandsche afzet in de laat- jaren een gunstige ontwikkeling vertoont, *iSdeze toch nog niet het verlies aan ex- ::::mogelijkheid kunnen compenseeren. Deze ritandigheid heeft er toe geleid, dat zoowel :den kring van reeders als in dien van den -del de noodzakelijkheid werd gevoeld om lachten het afzetgebied niet alleen in het anenland, doch ook in het buitenland te wgrooten, hetgeen wellicht «bevorderd zou worden door den aanvoer van goed- tope visch van goede kwaliteit. Enkele ree- teijen gingen dan ook over tot het aanschaf to van schepen, welke geschikt zijn voor de ..oefening van de z.g „verre visscherij", «ronder in dit verband moet worden ver- visscherij in de Barentszee, bij het fceneiland en de Lofodden. Toen van reederszijde blijk werd gegeven van initiatief in de richting van voorziening van goedkoope visch en ïvel voornamelijk rondvisch, zooals schelvisch en kabeljauw, en voorts ook de handel prijs bleek te stellen op den aanvoer daarvan en er dan ook plan nen werden beraamd om proefonder vindelijk vast te stellen, of in Neder land een markt gevonden zou kunnen worden voor goedkoope visch, afkom stig van de verre visscherij, heeft de Regeering gemeend van haar actieve belangstelling te moeten laten blijken door het geven van een tegemoetko ming aan de reeders in verband met bet groote risico, dat tijdens de proef periode aan de uitoefening der verre visscherij is verbonden. loe belangrijk de verre visscherij ook zal Men zijn, zij dient niet te worden gezien als 5,tomen in de plaats van de Noordzeevis- :"erij, Integendeel, voor ons land zal zoowel b als zeer zeker in de naaste toekomst dit ^enstelling tot andere landen, zooals En jpid en Duitschland de Noordzeevissche ongetwijfeld de belangrijkste plaats blij innemen': Een vervangende functie hebben producten van de verre visscherij dus aller- fA'> zy dienen een afzet te vinden naast Tw11 Noordzeevisscherij. ^°r de goedkoopte van de visch, afkom- van de verre visscherij en door de zeer kwaliteit zal het wellicht mogelijk zijn, r het binnenland ook die kringen worden welkt, welke tot dusverre weinig in de gele- -Jmeid waren zeevisch als onderdeel van hun :;nH te zien. Hoewei de visch van de verre ^oherjj zeer zeker in de naaste toekomst ;:-Mainelijk afzet zal moeten vinden in het •Jienland, moet het toch niet uitgesloten men geacht, dat zij als exportartikel naast •^oordzeevisch een P^ats zal kunnen vinden. v* Jachtige pogingen, welke de reeders en ■wandelaren met elkander in het werk stel- 3 toneinde tot een regelmatigen aanvoer ,1 v^c'h van de verre visscherij te komen, l tndien deze pogingen weerklank vin- can i vischetende publiek, ongetwijfeld kiden tot een verbetering van de po- "y *.n het sterk achteruitgegane zeevissche-- saen ^Cn een werkverruiming voor die- [5 Jto vroeger op de visschersvloot hun kunnen verdienen. Het Neder- tftonirt Publiek zal, nu in de eerstvolgende 11 visch van de verre visscherij zal worden Hooren, zien en eten, in het Gebouw voor Chr. Belangen. aangevoerd, met dit product kennis kunnen maken. De heer T. P. Vermeulen, secretaris van het bestuur der Reedersvereeniging sprak, voor dat hij de toelichting gaf bij de vertooning van de film „De Zeevisscherij',' eenige woorden over het visscherijbedrijf. Hij wees er op. dat kort nadat de stoomtrawlers in IJmuiden versche nen reeds bij IJsland en bij Rockall werd ge- vischt. Ook voor de verre visscherij naar het Zuiden heeft men, vele jaren geleden al be langstelling getoond. Hierna vond de vertooning plaats van de bekende visscherijfilm, waarvan wij reeds eer der een beschrijving gaven. Na de pauze werd nog het woord gevoerd door den heer Th. Meijerink, die er op wees, dat gebleken is, dat de reederijen nog vol doende levenskracht bezitten om de verre vis scherij ter hand te nemen. Ook de handel heeft belangstelling voor het product der verre visscherij en nu is het er alleen nog maar om te doen om de belangstelling der verbruikers voor deze visch op te wekken. Dit moet wel. gezien de kwaliteit van het product gemak kelijk zijn. De propaganda-commissie beschikt wel over eenige middelen om propaganda te maken, maar voor een goed opgezette sugges tieve propaganda is een bedrag van f 5000, waarover de commissie de beschikking heeft, onvoldoende. Dit zou wel f 50.000 moeten zijn. Spreker wees ten slotte de wegen aan, om aan dit bedrag te komen. Spreker meende, dat wanneer allen de hand aan den ploeg slaan, er nog veel bereikt kan worden. Hij meende, dat de verre visscherij van zooveel belang is, dat we moeten zingen: Zie ginds komt de stoomboot uit de Barentszee aan. Zij brengt ons de schelvisch, ik zie haar al staan. (Applaus) Tot slot werd de kleurenfilm van den heer A. de Graaf vertoond. Een krachtig applaus na beide films bewees, dat de bezoekers zeer voldaan waren. In de pauze serveerden eenige jongedames men vertelde ons dat het meisjes van de IJmuider Operette Vereniging waren por ties gebakken visch, zooals we in den aanhef schreven. De visch, die natuurlijk ook de pers tafel bereikte, was zeer smakelijk; vooral de kabeljauw was goed. Na de visch kwam er nog iets, dat bewees, dat ook de IJmuider Vischhandelvereeniging van meening is, dat de visch zwemmen moet. Een belangrijke première voor IJmuiden. K. Z. O. S. kom! met „De Vreemdeling". Het is bij de R.K. Tooneelvereeniging telken jare tot een goed gebruik geworden de tweede uitvoering van het seizoen te bestemmen voor een serieus tooneelwerk. En zooals onze lezers in deze kolommen reeds vermeld hebben ge vonden zal het ditmaal het tooneelspel „De Vreemdeling" zijn van Antoon Coolen, een bij K.Z.O.S. gaarne gespeelde auteur. Het werk is ongeveer 3 jaar oud en is in de pers zeer verschillend beoordeeld geworden. Zij, die zich er niet mede konden vereenigen uitten als hoofdbezwaar, dat er in den begin ne te veel tempo verloren gaat door zeer lang ademige dialogen; hier zal K.Z.O.S. er dus wel een vaartje in moeten zetten. Maar het werk heeft zeer veel goede eigenschappen, die we hieronder toch even willen belichten. „De Vreemdeling" is geen Brabantsch boeren- stuk, zooals „Kinderen van ons volk" of „De vier jaargetijden", maar als plaats der hande ling is aangegeven een dorpje in Zuid-Neder land; de auteur heeft de localiseering opzet telijk iets wijder genomen en beoogt uitslui tend een karakteriseering van het typische, mildere, waarin de Zuidelijke levenssfeer zich van de hardere, stuggere sfeer van het platte land in het Noorden onderscheidt. De schrijver heeft ten tooneele willen bren gen een eenvoudig, hecht en goed gezin, waar in de oude beproefde gezinswaarden nog vei lig en in eere zijn. En koos daartoe het isole ment van een dorpje, waar de menschen nog niet zoo hun evenwicht verloren hebben (vol gens Coolen)Als centrale figuur treedt in het spel min of meer op den voorgrond de smid, die de aan den gildentijd herinnerende over levering van het met liefde en bekwaamheid uitgeoefende smidsambacht voortzet en die een gezin heeft gevormd, dat aan de beste tradities van het gezinsleven beantwoordt. Hij acht dit gezin veilig voor de aanraking met de verwording in het moderne leven, waarin zo^ veel van de oude waarden zijn losgelaten en een jeugd is opgegroeid, die haar vrijheden en haar ongebondenheid verontschuldigt met de uitvlucht, dat niets meer erg is. Uit de andere wereld komt dan echter de vreemdeling in dit huis, aanvankelijk een ge heimzinnige figuur, die al spoedig een door het leven zwaar gehavende blijkt te zijn. Deze vreemdeling ondergaat de reinigende en heel- krachtige invloeden van dit milieu; hij her stelt langzaam van den grooten schok van zijn leven, maar uit zijn aanwezigheid ontwikkelt zich een drama, dat vastloopt in dit dilemma; de liefde van de dochter voor den vreemdeling en het onoverwinnelijke verzet daartegen van den smid, die juist door deze liefde in het vertrouwen op alles, wat hij zijn kinderen zoo krachtig meegaf, ten diepste geschokt is. De verdere ontwikkeling is dan zoo, dat de smid het verlossende woord spreekt, gespro ken door het levensgeloof, door den levens moed en het levensvertrouwen, deugden waar uit zijn dochter in haar verzet tegen haar vader juist zoo groote kracht put. Door de gevoelens en de gedachten die Coo len in „De Vreemdeling" heeft uitgewerkt is het een hecht gebouwd tooneelwerk met uit stekende kwaliteiten geworden; echte, levende menschen met eenvoudige, klare taal zijn er in aan het woord. Aan K.Z.O.S. de mooie taak Zondagavond 4 December a.s. in de Patronaatszaal deze fi guren voor zijn toeschouwers leven in te blazen. W. LEZING INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De afdeeling Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Maandag avond een lezing in „Ons Huis" IJmuiderstraat- weg. De heer S. de Wolff zal spreken over het on derwerp „Het Joodsche vraagstuk van Marxis tisch standpunt gezien". SCHIP Alkmaar (Ned.) Anna Bulgaris (Gr.) Achilles (Ned.) Amstelland (Ned.) x) Amstelkerk (Ned.) Ajax (Ned.) Angra (Fin) Avance (Deen) Langdurige werkzaamheden. Het Grieksche s.s. „Moutn Olympus", dat 31 October 1.1. in ballast van Rouen te Am sterdam arriveerde, zal een langdurige repa- ratiebeurt ondergaan in het dok van de Amsterdamsche Droogdok Mij., waarmede, naar. wij vernemen, eenige maanden gemoeid zullen zijn. Vernieuwingen. Het Donderdagmorgen van de „West" aan- jekomen s.s. „Crijnssen", zal naar gemeld wordt een vernieuwing ondergaan, wat be treft de passagiers accomodatie. Er zullen ver schillende vertimme ringen plaats hebben, waarmede ongeveer drie weken noodig zijn. Het schip zal dan ook op den vastgestelden af- vaartdag niet kunnen vertrekken. Een lange schuttijd! Het Donderdagmiddag van Zaandam ge komen Sovjet-Russische s.s. „Ijora", kon in verband met het opgeloopen tij, de midden- sluis niet verlaten, zoodat het schip genood zaakt was ongeveer 2VZ uur hier te blijven liggen, hetgeen wel een ongewoon lange schuttijd is heden ten dage! Hooge Duitsche kanaalgelden. Zooals men de Mittellandkanalhafen Mag deburg mededeelt is de bedrijvigheid van het overladen thans zeer gering in de havens van Magdeburg, ook na de recente opening van het kanaal. Deze ongunstige omstandigheid wordt door de Maatschappij hoofdzakelijk toegeschreven aan de hooge kanaaltarieven. Met ingang van het nieuwe jaar hoopt men echter betere resultaten te hebben, omdat dan talrijke oude overeenkomsten expireren. De Noorsche koopvaardijvloot. Volgens een Noorsch scheepvaartblad zijn er onlangs 23 stoomschepen aangekocht ten behoeve van de Noorsche koopvaardijvloot, welke een inhoud hebben van 48.000 b. r. ton, 46 stalen motorschepen met een inhoud van 282.000 b. r. ton, alsmede 22 houten motor schepen, die een inhoud hebben van 1433 b. r. ton. De beteekenis van de« haven van Gdynia. Naar gemeld wordt is er sedert de laatste dagen een groote opleving merkbaar in de groote graanexporten in de haven van Gdynia De graansilo's zijn ten gevolge van de grooten aanvoer niet in staat de heele ladingen op te nemen. Deze opleving staat in verband met de exporttransacties, welke Polen onlangs heeft gesloten met Italië en Duitschland. Over Gdynia werden er den laatsten tijd niet minder dan 3000 ton graan verscheept naar Italië terwijl over de geheele maand Oc tober 12.000 ton graan (hoofdzakelijk rogge) over Gdynia geëxporteerd werden. Een bewijs, dat de laatste jaren deze haven van Polen in beteekenis toeneemt. AANGEKOMEN. 24 November: Gateshead s.s. Newcastle Hontestroom s.s. Londen Yewvalley s.s. Swansea Belgien s.s. Gdynia 25 November: Malkah m.s. Koningsbergen Vechtstroom s-s Huil Sverker s.s. Gent Enid Mary s.s. Goole Olga m.s. Londen Mount Taurus s.s. Londen Saleier s.s. Batavia Montferland s.s. Buenos Aires VERTROKKEN. 24 November: Norma s.s. Blyth Cimbria s.s. Bremen Norma s.s. Antwerpen Biruta s.s. Blyth Rhein s.s., Hamburg Texelstroom s.s. Liverpool Mercurius s.s. Antwerpen Varmdö s.s. Gothenburg Skaane s.s. Grimsby Sembilan s-s. Batavia Rijnstroom m.s. Plymouth Casanare s.s. Kingston (Jam.) Anna Rehder s.s. Rotterdam 25 November: Zeester m.s. Boston (Line.) Azerbaidjan s.s. Thameshaven Simon Bolivar s.s. West Indië Bennekom (Ned.) Barnveld (Ned.) x) Breda (Ned.) x) Britsh Adour x) Berenice (Ned.) Bintang (Ned.) Br. Fidelity (Br.) x) Carina (Ned.) Cordillera (Du.) x) Cor Jésu (Ital.) Colombia (Ned.) VAN Dortmund (Du.) Dunavls (Gr.) David Livingstone (Br.) Dagrun (Noor) Dioni (Ital.) Eemland (Ned.) Euryades (Eng.) x) Euterpe (Ned.) Etiopia (Ital.) Ella Halm (Du.) Fauna (Ned.) Feodosia (Du.) Fagervik (Zweed) Ferrum (Fin) Grootekerk (Ned.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gottfrid (Zw.) Glenaffaric (Br.) x) Harbury (Eng.) Heemskerk (Ned.) x) Halle (Du.) Helder (Ned.) Hebe (Ned.) Hasting (Zw.) Irene (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x J.v.O!denbarnev.(Ned Kurmark (Du.) Kouibishev (Rus) Lekhaven (Ned.) Maron (Eng.) x) Mirandella (Port.) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Myrmidon (Eng.) x) Margaretha (Fin) M. L. Goulandris (Gr.) Martha Halm (Du.) Mars (Ned.) Merope (Ned.) Magnitogorsk (Rus) Meerkerk (Ned.) x) Nyugat (Hong.) Buenos Aires Chili (via Antw.) Buenos Aires Constantza Buenos Aires West Afrika Danzig Buenos Aires Strömma chill Chili Chili Abadan West Indië Ned. Indië Abadan Curasao West Indië (v. IJm.) Tunis West Indië Macassar Constantza W. Afrika New-Orleans Poti (y. IJm.) Santos Batavia Bordeaux Les Falaises (v. IJm.) Hernösand (via Delfzijl Stamboul Pt. Limon Köping (v. IJm.) Söderhamn (apan Japan (via Antw.) Hernösand Japan Buenos Aires Z Afrika Macassar Izmir Haifa Sundsvall Palermo Beira Batavia Med Indie Leningrad Rosario Batavia Buenos Aires Batavia Ned. Indië Batavia Ornskoldsvik Buenos Aires Danzig Venetië Hamburg Archangel Japan Verm. Aankdmst Nereus (Ned.) Nijkerk (Ned.) Nereus (Gr.) Orestes (Ned.) Odysseus (Ned.) Orpheus (Ned.) Onega (Rus) Poelau Bras (Ned.) x) Poseidon (Ned.) Perseus (Ned.) Poelau Roebiah (Ned.) Pygmalion (Ned.) Pass of Melfort (Br.) Radnorshire (Eng.) x) Roxby (Br.) Saiabangka (Ned.) x) Stella (Ned.) Springfontein (Ned.)x) Sesostrls (Du.) Soemba (Ned.) Salland (Ned.) Stuyvesant (Ned.) Socrates (Ned.) Siggy (Fin) Schokland (Ned.) Stavros (Gr.) rjikandl (Ned.) x) Trajanus (Ned.) Tiberius (Ned.) Titus (Ned.) Tamaha (Fr.) Tom (Zw.) Tiba (Ned.) Ulysses (Ned.) Uckermark (Du.) Venus (Ned.) Waterland (Ned.) Stettin Hamburg Londen Neuvitas Kopenhagen Pasajes Onega Batavia Hamburg Aarhuus Batavia Bourgas Duinkerken Yokohama Port Redon Batavia Midd. Zee Beira Pto Barrios Batavia Hamburg West Indië Hamburg Norrköping Swansea Gdynia Batavia Tel-Aviv Alexandrië Trlëst Haifa Norrköping Rosario Alexandrië Ned. Indië Bourgas Buenos Aires 30 Nov. 14 Dec. 29 Nov. 9 Dec. 27 Nov. 29 Nov. 26 Nov. heden 10 Dec. 6 Dec. heden 28 Nov. heden 29 Nov. 1 Jan. 29 Nov. heden 27/28 Nov. 30 Nov. 25 Dec. heden 26 Nov. 24 Nov. 5 Dec. 20 Dec. 26 Nov. 7 Dec. 28 Nov. 27 Nov. 3 Dec. heden 13 Dec. 30 Nov. 14 Dec. 30 Dec. 20 Dec heden 30 Nov. 27 Nov. 1 Dec. 30 Nov. 29 Nov. heden 27 Nov. 29 Nov. 26 Nov. 27 Nov. 28 Nov. 26 Nov. 20 Dec. 27 Nov. heden 9 Dec. 12 Dec. 27 Nov. 30 Nov. 4 Dec. heden 29 Nov. 28 Nov. 26 Nov. 2 Dec. 8 Dec. heden heden 3 Jan. 5 Dec 7 Dec. 23 Dec. LAATSTE BERICHT 26 Nov. van Hamburg. 13 Nov van Montevideo. 23 Nov. van Gibraltar. 24 Nov. van Bahia. 26 Nov. van Hamburg. 26 Nov. vertrokken, in lading. 20 Nov. vertrokken. 21 Nov. van Cristobal. 23 Nov. van Cristobal. 23 Nov. te Corral. 24 Nov. van Pt. Said. 22 Nov. van Demerara 22 Nov. van Batavia. 23 Nov. vertrokken. 7 Nov. vertrokken 21 Nov. van Pt. Limon. in lading. 23 Nov. van Barbados 20 Nov. van Port Sudan. 18 Nov. van Sulina. 23 Nov. te Rotterdam. 5 Nov. vertrokken. in lading. 10 Nov. van Bahia. 26 Nov. vertrokken. 25 Nov. vertrokken, in lading. 20 Nov. vertrokken. 24 Nov. van Gibraltar. 26 Nov. vertrokken. 20 Nov. vertrokken. 19 Nov. vertrokken. 23 Nov. te Rotterdam. 22 Nov. van Penang. 23 Nov. vertrokken. 22 Nov. te Yokohama. 17 Nov. van Pernambuco. 20 Nov. van Kaapstad. 16 Nov. van Padang. 20 Nov. van Gibraltar. 13 Nov. te Yerakini. 22 Nov. vertrokken. 24 Nov. van Finisterre. 21 Nov. van Dakar. 23 Nov. van Colombo. 18 Nov. van Port Said. 16 Nov. vertrokken. 18 Nov. van Rio de Janeiro. 24 Nov. 13 Nov. 20 Nov. 24 Nov. 23 Nov. 19 Nov. 20 Nov. 26 Nov. 22 Nov. 26 Nov. 21 Nov. 24 Nov. van Gibraltar, te Rosario. van Colombo, van Singapore, te Belawan. vertrokken, te Rosario. vertrokken, te Susak. vertrokken, vertrokken, te Yokohama. 22 Nov. Madeira 26 Nov. vertrokken. in lading. 24 Nov. vertrokken. 22 Nov. te Bordeaux 24 Nov. vertrokken.* 24 Nov. van Vigo. 15 Nov. vertrokken. 24 Nov. van Genua. 26 Nov. vertrokken. 25 Nov. vertrokken, in lading. 23 Nov. te Varna. 25 Nov. vertrokken. 20 Nov. van Penang. in lading. pass. 21 24 Nov. 23 Nov. 22 Nov. 15 Nov. 26 Nov. 15 Nov. vertrekt 18 Nov. 26 Nov. 24 Nov. Nov. Gibraltar, van Hamburg, te Marseille, van La Guayra. van Colombo, vertrokken, v. Paramaribo. 3 Dec. vertrokken, vertrokken, vertrokken. 21 Nov. van Port Said. 24 Nov. van Ouessant. 22 Nov. van Canea. 22 Nov. van Trapani. 23 Nov. van Grangemouth. 22 Nova van Danzig, vertrekt 3 December. 10 Nov. te Piraeus. 20 Nov. van Macassar. 22 Nov. van Stamboul. 25 Nov. vertrokken. Schepen voorzien var een xzijn grootei dan 6000 ton De IJ. O. V. lieeft een nieuwen regisseur. Jean Jeanssens met de artistieke leiding beiast. Met ingang van Dinsdag j 1. is tot regisseur van de IJmuider Operette Vereeniging be noemd de heer Jean Janssens te Amsterdam. De heer Reinhard Rijke, die de vorige operet tes der IJ.O.V. geregisseerd heeft, moest door bijzondere omstandigheden voor deze functie bedanken. De heer Janssens is voor het operette-bezoe kende publiek geen onbekende. Hij stamt, als zoovele grooten op dit terrein, uit een kunste naarsgeslacht. Zijn vader was de bekende beeldhouwer en gipsafgieter van het Rijks museum en ook de zoon had eerst dit vak ge kozen. Al spoedig voelde hij zich echter tot de lichte muze aangetrokken en in 1910 debu teerde hij in de operette-tempel van die dagen, het Rembrandt Theater, als tenor. Later werd hij avond aan avond storm achtig toegejuicht in het voormalige Paleis van Volksvlijt, waar hij de harten van het pu bliek had weten te veroveren. Hij zong daar in vele operettes en steeds met een overtui gend succes. Zijn partners waren welbekende operette-artisten o.m. Emile van den Bosch, Johan Boskamp, Beppie de Vries, Bertha Ver- zwijver, Roosje Kohier e.a. De operette beleefde haar hoog-conjunctuur. Daarna wijdde Jean Janssens zich aan het regisseeren en hij leidt thans in de hoofdstad tal van dilettant operette-ensembles en is tevens een gezien jury-lid op de concoursen der dilettant-operette-verenigingen. Samen met Max Tak verzorgde hij opnamen voor Pathé, het bekende Fransche gramofoon- concern. Overal waar Janssens werkte heeft hij zich doen kennen als een ernstig werkend kunste naar. Tak schreef eens van hem: „Wanneer de laatste repetities aanbreken kan men van Janssens ten volle verzekerd zijn. Hij kent zijn taak en beheerscht zijn tooneel. Vele van zijn collega's kunnen hieraan een voorbeeld ne men. Ijverig en ernstig heeft hij zijn uitvoe ringen voorbereid. En dit, verhoogt in niet ge ringe mate de rust bij een altijd onder hoog spanning staande première." Ongetwijfeld heeft het bestuur der IJmuider Operette Vereeniging juist gezien, zich tot een vakman op het moeilijke terrein der operette te wenden; dat zijn de dames en heeren der IJ.O.V. aan de reputatie der vorige uitvoeringen verplicht. En de heer Jean Jan>ssens zal het in hem gestelde vertrouwen zeker wel rechtvaardigen, zoodat de donateurs der IJ.O.V. een opvoering van „Het Witte Paard" (vermoedelijk in April a.s.) mogen verwachten, welke zal klinken als een klok. W. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN IN HET VELSERBAD. A.s. Zondagavond 8 uur vinden in het Vel- serbad weer polo wedstrijden plaats. Niet min der dan drie zeventallen van V.Z.V. zullen te water komen. Eerst zal V.Z.V. 3 den strijd aan binden tegen H.P.C. 4. We meenen, dat de V.Z.V.'ers sterker zullen zijn, ofschoon men tegen H.P.C. 4 altijd moet oppassen Evenzoo is het gesteld met V.Z.V. 2 dat tegen Haarlem 3 zal spelen. Wordt er echter enthousiast ge speeld, dan gelooven we, dat de punten wel in IJmuiden zullen blijven. K.Z. en Velserend ontmoeten elkaar voor de tweede maal. De eerste maal won Velserend en ofschoon deze veel beter spelen dan verleden jaar, zullen zij in K.Z. een tegenstander vinden, die gaarne revanche wil nemen. Tot slot van den avond speelt V.Z.V. I tegen. Haarlem I. In Haarlem werd'met 6—4 gewon nen. Echter speelt doelman v. d. Broek niet mee, hetgeen een zware handicap is. Momenteel gaan onze plaatsgenooten aan den kop met drie gewonnen wedstrijden en een score van 22 voor en 11 tegen. Het eerste cijfer toont, dat de schutterscapaciteiten groot ge noeg zijn, doch het laatste cijfer toont dat er ook gaten in de V.Z.V. achterhoede zijn. En aangezien de Haarlemmers goede schutters zijn, zullen onze jongens geducht moeten op passen. Zij verschijnen in de volgende op stelling: J. Wevers, G. Janus, C. Visman, H. de Kluyver, P. Gottmer, P. Swier, N. Schoone. HET DEENSCHE CONTINGENT UITGEPUT. Door den grooten aanvoer van Dèensche visch in de eerste week van November is het Deen- sche contingent voor de maanden November en December nagenoeg uitgeput. Misschien zal nog een kotter zijn vangst hier kunnen lossen. Schaakclub „KijkUit", Velsen. Een Juniorenafdeeling opgericht. Sedert eenigen tijd zijn de onderlinge competities der verschillende groepen weer in vollen gang en dank zij de goede opkomst der meeste leden (enkelen lieten nog' wel eens verstek gaan) begint zich het beeld der on derlinge verhoudingen al aardig af te spiege len. In den hoofdgroep zijn het de leden J. van Dijk, C. Pels en S. Kooi, die de bovenste plaatsen der ranglijst innemen; in Ia J. Plug- boer, H. Koelemey en W. Verhagen; in lb W. Deelder, J. F. Zandbergen en P. Laner en in Ila G. Bal jet, M. Soeteman, W. Blok en M. Teuteboom. Natuurlijk zijn er nog voldoende mogelijk heden aanwezig, waardoor de tot nu toe lager geplaalite spelers nog een hartig woordje ter bereiking van hoogere plaatsen zullen mede- spreken. De weg is nog lang en er moeten nog heel wat partijen gespeeld worden. Strijdlust en animo is er nog genoeg aanwe zig, en als alle leden nu regelmatig blijven ko men, zal ook deze competitie vlot verloopen. Wat de bondscompetitie betreft, werden er tot nu nog slechts 2 wedstrijden gespeeld met de volgende resultaten: beide malen gold het een uitwedstrijd en wel tegen Bloemendaal III en H. De eerste werd door het derde team verlo ren met 5Yz4Vs, het tweede zal hoogstwaar schijnlijk met dezelfde puntenverhouding winnen (Drie partijen moeten nog beslist wor den). Junioren-afdeeling. Sedert geruimen tijd bestonden er reeds plannen om tot een junioren-afdeeling te ge raken. Den laatsten tijd namen deze plannen vasteren vorm aan en op Dinsdag jJ. kon met den eersten speelavond voor de jeugd be gonnen worden. Zeven gegadigden gaven zich als lid op en onder leiding van de heeren S. Kooi en G. F. Zandbergen werden door deze jongeren, die allen reeds eenigszins met het schaakspel vertrouwd waren, enkele partijen gespeeld. Het bleek nu reeds dat er goed materiaal tus- schen zit. De bedoeling is om hen door het geven van theorielessen, het spelen van een onderlinge competitie enz. aangenaam bezig te houden, en in het schaakspel op te leiden. Op de clubavonden (Dinsdag), in het Vereni gingsgebouw, Kalverstraat, zal daartoe van half acht tot ruim negen uur gelegenheid be- - I staan. Verschillende spelers van „Kijk Uit" zullen zich met de leiding enz. belasten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5