^ARCANC23 HET NIEUWE AVONDBLAD Daladier. i Filmschoenen. Kinderen speelden met lucifers in een hooiberg Stel uw kinderen vóór het mooiste weg is STEUNREGELING voor schippers en kleine zelfstandigen. Catastrofale gevolgen van bandjirs. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12'/» ets., per maand 52>/2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100— eèn lid duim ƒ50— alle leden wlisvln<*er ƒ60-. één of twee leden wijsvinger 25—alle leden anderen vinger ƒ15—. één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk f 15—Opvarenden van vissihers- marinevaartulsen en? ƒ400— bi] verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben ™scners marmevaartuigen enz. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Fransche socialistische partij eischt het aftreden van het kabinet-Daladier, welks be- "eid op geen enkele meerderheid in den lande berust, zooals ter toelichting van dezen eisch ffordt opgemerkt. En de C. G. T., afkorting van „Confederation Générale du Travail" heeft a!s bekroning van de stakingen, die in verschillende fabriekscentra zijn uitgebroken, een algemeene 24-uurs-staking tegen Woens dag a.s. afgekondigd. De reden van al dit ver zet is van politieken aard: het verbond van vakvereenigingen komt op tegen de regee- xingsdecreten betreffende de financiëele en economische saneering van het land. Wij heb ben de door den minister van Financiën Reynaud ontworpen maatregelen uitvoerig vermeld. Men weet dat zij feitelijk een eind maken aan de veertigurige werkweek. Frank- rijk's productie is zoozeer afgezakt en de financiën zijn in zoo geschokten staat, dat de regeering geen andere mogelijkheden meer zag dan het breken met de 40-urige werkweek, verhooging der belastingen, invoering van zware bezuinigingen, herwaardeering van den goudvoorraadkortom hetgeen men pleegt aan te duiden als een liberaal economisch beleid. Daladier en zijn medewerkers zijn kennelijk vast van plan, den storm het hoofd te bieden. Zij hebben dat al gedaan door maatregelen te nemen tegen pogingen tot het bezetten van fabrieken. Daar zijn gevechten bij ontstaan én een aantal menschen is gewond. Misschien is dit optreden der regeering oorzaak van de mededeeling der C. G. T. aan haar leden, dat de algemeene 24 uurs-staking op Woensdag a.s. zonder bezetting van fabrieken, werk plaatsen en kantoren zal moeten geschieden. Natuurlijk beteekent dit een verzachting van den aangekondigden maatregel, die an ders inderdaad gevaar voor een revolutie zou kunnen opleveren. Niettemin blijft de zaak ernstig genoeg. Een algemeene staking van 24 uur in een modern georganiseerd land zou een totale verlamming van alle diensten, zoowel in openbare als in particuliere bedrijven en dus met inbegrip van de voedselvoorziening en het gansche verkeer beteekenen, als de regeering geen maatregelen nam. Blijkens de berichten uit Frankrijk neemt zij die wel. Zij kan een aantal diensten onder haar onmiddellijk bevel stellen en het personeel mobiliseeren. Zij kan met de politie en het (zeer groote) staande leger haar gezag handhaven. Dat het daarbij tot ernstige botsingen kan komen is natuurlijk te voorzien, maar blijkbaar is de kleine stille man uit het Zuiden, die nog steeds premier van Frankrijk is, vastberaden en zal hij door zetten. Edouard Daladier regeert nu sinds half April, dat is dus bijna acht maanden, hetgeen de gemiddelde levensduur is van regeeringen tij dens het roerige bestaan van de nu 68 jaar oude Derde Republiek. Hij is nog altijd een min of meer raadselachtige figuur. Zijn per soonlijke onkreukbaarheid heeft sinds lang erkenning gevonden, aan zijn scherpzinnig heid kan men niet twijfelen, maar omtrent zijn wilskracht en doorzettingsvermogen schjjnt men telkens in twijfel te verkeeren. Niettemin heeft hij al heel wat stormen door staan in die korte periode van zijn bewind en telkens als men meent dat hij in een hope- loozen toestand is beland schijnt hij eenige snelle zetten op het politieke schaakbord te doen die hem opnieuw in den zadel zetten. De verleiding is groot om hem te vergelijken met een der schaakgrootmeesters die in ons land elkaar bekampt hebben. En dat moet dan wel de Amerikaan Reshevsky zijn, die telkens in tijdnood raakt en zich dan door wonderlijk snel spel weer herstelt. Een wonderlijk man, deze Daladier, die in eigen land zeker meer bestrij ding en verguizing dan waardeering oogst, haar wien op 29 September de zonderlinge ervaring te beurt viel, met ovaties ontvangen te worden in München en onmiddellijk daar na in Le Bourget, omdat de oorlog verhoed was. Tevoren had hij mobilisatie-maatregelen op groote schaal genomen. En als minister van Oorlog heeft hij indertijd zeer veel ge daan voor de uitbreiding en versterking van het leger, dat hij nu als orde-bewarende Macht zal moeten gebruiken. De geschiedenis zal hem mettertijd zijn juiste waarde in dezen veelbewogen tijd moe ten toekennen. Die is nu wel heel moeilijk vast te stellen. Zijn merkwaardig bescheiden optreden in de Internationale politiek, waarin hij welbewust de leiding aan Engeland laat, op den achter grond adviseert, gaarne de eer geeft aan zijn Minister van Buitenlandsche Zaken Bonnet en er op de een of andere manier in weet te stegen, de Fransche pers rustig te houden, is ongewoon op zichzelf. Nooit tevoren heeft Pa tijs een dergelijke houding aangenomen, ter wijl juist zijn Engelsche bondgenooten zoovee] roeriger en emotioneeler zijn dan vroeger. Zooals de zaken zich thans laten aanzien (Te Londen is een schoenwinkélier gevestigd, die zich met groot succes heeft gespecialiseerd in den ver koop van schoenen, die gedragen zijn, meestal slechts een paar keer, door beroemde filmsterren.) Stel je voor, dat je een bakvisch bent, Volkomen zelf gespeend van filmtalent, En dat je zoo een winkel in kunt loopen, Om echte filmsterschoenen te gaan koopen. Niet net als deze of die ster ze draagt En om dien luister extra veel gevraagd. Maar schoenen die zoo'n ster echt heeft gedragen. Niet meer, als sterren doen, dan enkle dagen. Als nieuw, zij 't tweedevoets, en authentiek, Dus goed genoeg voor het profaan publiek. Wat hindert het, of ze een tikje knellen, Als je vriendinnen d' afkomst kunt vertellen, Wie Greta Garbo's schoen past trekt hem aan, Want wie wil niet in Greta's schoenen staan. Met eiken stap voel je je nader komen, Tot de heldin van zooveel schoone ëroomen. Je voelt j' aan haar verwant bij eiken stap, Verbonden door een zool en achterlap. Je voelt je meer, een mensch van hooger orde, Een stukje Garbo is je deel geworden. Dat 's een besef dat elke pijn geneest, Daarvoor verlaat je graag je eigen leest. Je voelt je ver van 't laag bij grondsche leven, Al loopend in een sterrenhemel zweven, Een ster met andren aan het firmament, Waardoor je meer dan slechts een bakvisch bent. Al moet je blik heel naar je schoenen dalen, Je voelt je zelf in een nieuw voetlicht stralen. En weer wat vaster in je schoenen staan, Ook al besef je dat je toch voortaan, Al is je dan een filmsterschoen gegeven, Niet op een filmstervoet zult kunnen leven. P. GASUS. schijnt men te mogen verwachten, dat de Fransche regeering den toestand meester zal blijven en de werking van de voornaamste diensten en bedrijven dus ook op den a.s. al- gemeenen stakingsdag zal weten te hand haven. R. P. Eén der kleinen in de vlammen omgekomen Zaterdagmiddag heeft zich te Wezep, ge meente Oldebroek, een tragische gebeurtenis voorgedaan. Te ongeveer half een is, toen kinderen in het hooi met lucifers hebben gespeeld, brand ontstaan in een hooiberg bij de boerderij van den landbouwer R. Pleiter, wonende op „Vol- lenihof" te Wezep. Door den krachtigen wind sloegen de vlammen spoedig over naar twee andere hooibergen. Tijdens den brand miste men het drie-jarig zoontje van P., dat ner gens was te vinden. Teen men met behulp van den motorbrandspuit uit Oldebroek de vlammen in den hooiberg, waarin de brand was ontstaan, had gebluscht, vond men het geheel verkoolde lijkje van het vermiste kind. Het kind was, toen het hooi had vlam gevat, uit angst door een gat in den hooiberg gekro pen en had zich daar verstopt, zoodat men het jongetje onmogelijk kon bereiken. Behalve de drie hooibergen brandden ook nog eenige schuren af. Het vee kon worden gered en ook het woonhuis bleef behouden. Groote inbraak in horlogewinkel. Voor twaalf mille aan gouden horloges buitgemaakt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben inbrekers kans gezien hun slag te slaan in den hologewinkel van den heer Van Wijk aan de Lange Poten 11 a te 's Gravenhage. Zij zijn er in geslaagd uit de étalage en uit verschillende vitrines in den winkel een groot aantal gouden horloges voor een waarde van ongeveer twaalfduzend gulden buit te maken Kindje tengevolge van mis handeling overleden. Dader gearresteerd. In Arnhem is een 29-jarige werklooze koop man gearresteerd wegens mishandeling van een kindje van negen maanden, tengevolge waarvan de kleine is overleden. Eenige weken geleden maakte de kooipman kennis met een twintigjarige vrouw, wier man de vader van het overleden kindje, in Veen- huizen vertoeft. Haar nieuwe kennis was zelf ook gehuwd en vader van een dochtertje van vijf jaar. Zijn vrouw was echter van hem weggeloopen. Zaterdag 19 November was de dokter ont boden bij de baby van negen maanden. Het kindje bleek ernstig mishandeld te zijn en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Dins dag is de kleine overleden. De koopman, J., is gearresteerd en heeft een bekentenis afge legd. niet teleur in hun vertrouwen in de mildheid van den goeden Sint. Maar wees er vlug bij, Minister Van Boeyen doet in zijn Memorie van Antwoord over de be grooting van Binnenlandsche Zaken de mededeeling, dat de indiening van een wetsontwerp, waarbij een steun regeling voor schippers en kleine zelf standigen in het leven wordt geroepen, spoedig kan worden tegemoetgezien. Verbetering der Poolsch-Russisehe betrekkingen. Naar aanleiding van een aantal besprekingen, die de Russische volkscommissaris van Buiten landsche Zaken, Litwinof, onlangs met den Poolschen ambassadeur te Moskou heeft gehad, is te Moskou en Warschau het volgende com muniqué gepubliceerd: De grondslag der betrekkingen wordt ook in het vervolg gevormd door alle tusschen beide staten bestaande verdragen, met inbegrip van het niet aanvalsverdrag van 1932. Dit laatste verdrag, dat tot 1945 verlengd is, biedt genoeg ruimte voor de waarborging van vreedzame be trekkingen. Beide regeeringen zullen actieve maatregelen nemen ter uitbreiding van den wederzijdschen handel. De beide regeeringen zijn het er over eens, dat ean aantal kwesties, die nog hangende zijn, regeld moeten worden, evenals de grensinciden ten van den laatsten tijd. Men is te Warschau van meening, dat deze politiek een antwoord van Beek op de vasthou dendheid van Duitschland ten aanzien van het Roetheensche vraagstuk beteekent. Uit Praag verneemt Havas, dat de ge meenschappelijke verklaring van Polen en Sovjet-Rusland in Tsjecho-Slowakije groote sensatie gewekt heeft. Tsjecho- Slowaaksche politieke kringen hopen, dat de nieuwe verklaring niet de bron zal vormen van nieuwe verwikkelin- in Oost-Europa. Zij ontveinzen niet minder zekere bezorgdheid op dit gebied. Te Praag verklaart men in het bijzonder, dat de houding van Rusland bij de jongste gebeurtenissen een was van zuiver af wachten en dat de Sovjets er naar streefden zich te bepalen tot de rol van waarnemers. Onder deze omstandigheden, aldus verklaart men te Praag, moet men zich afvragen wat de werkelijke en feitelijke beteekenis is van de nieuwe verklaring en of haar meest directe re sultaat niet zal zijn, dat de Poolsche deur voor Russischen invloed wordt geopend. Ongeluk onder tragische omstandigheden Zaterdagmiddag begaf de twintig jarige ongehuwde chauffeur J. Talens, wonende te Assen, zich per auto naar de begrafenis van de*27-jarige mej. J. Tie- lema te de Groeve, gemeente Zuidlaren. Uit piëteit wilde hij de ter aardebestel- ling bijwonen, omdat het aan zijn on voorzichtigheid was te wijten, dat de vrouw door een aanrijding om het leven kwam. Door nog onopgehelderde oorzaak kioam de auto, waarmede hij thans naar de begraafplaats reed en> welke hij zélf bestuurde, bij de betonbrug te Zuidlaren met de brugleuning in botsing. T. kreeg ernstige verwondingen. Hij werd naar het academisch ziekenhuis te Groninge overgebracht, doch onderweg bezweek hij aan zijn kwetsuren. POLEN EN SLOW AKEN SLAAGS GERAAKT. Naar Havas uit Praag meldt hebben zich Zondag ernstige incidenten voorge daan tijdens de bezetting door Poolsche troepen van de Slowaaksche gebieden Zdar en Javorina, die door Tsjecho- Slowakije aan Polen zijn afgestaan. Het kwam tot schietpartijen tusschen Polen en Slowaken, waai'bij een Pool sche officier werd gedood. Van officieele Poolsceh zijde wordt medege deeld, dat een handgemeen is ontstaan tusschen Poolsche en Tsjechische troepen tijdens de be zetting. Nadat op verzoek van den Poolschen commandant de Tsjechische zijde bevelhebber had gelast het vuren te staken, werden van Tsjechische zijde nog enkele schoten gelost, waardoor de Poolsche commandant werd ge dood en een korporaal werd gewond. De gezant van Polen te Praag, Pappee, heeft een proteststap ondernomen bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Praag en de in stelling van een onderzoek geëischt. Volgens inlichtingen uit regeeringskringen zouden de Polen een te korten termijn hebben toegestaan voor de ontruiming van bezette ge bieden en zouden zij reeds tot de bezetting er van zijn overgegaan zelfs voor het einde van de toegestane termijnen. Volgens Slowaaksche regeeringskringen zou de stap van appee te Praag zeer krachtig zijn ge weest. De gezant zou zich niet alleen hebben be klaagd over de gebeurtenissen van Zondag, doch ook over de houding van de Slowaaksche pers in het algemeen. Hij zou medegedeeld hebben, dat indien War schau geen voldoening zou krijgen de Poolsche regeering er de ernstigste consequenties uit zou trekken. Inmiddels wordt nader uit Praag gemeld, dat de Tsjechische regeering verklaard heeft het in cident te betreuren en gelast heeft onmiddellijk een onderzoek in te stellen. Moreele en Geestelijke Her bewapening. Dr. Frank Buchman prijst den Oproep der Koningin. De uitwerking, die de persoonlijke oproep tot moreele en geestelijke herbewapening van H.M. de Koningin over de geheele wereld heeft gehad, werd gisteren gedemonstreerd in de radiorede, die door dr. Frank Buchman voor het Engelsche nationale programma werd ge houden. In zijn rede, die werd gerelayeerd of in de landstaal uitgezonden in de Vereenigde Sta ten, Canada, Zwitserland, Denemarken, Fin land en Palestina, en die ook in het program ma van de AVRO en over den korte-golf-zen- der PHOHI werd uitgezonden, citeerde hij den oproep van H.M. de Koningin, welken hij een moedigen oproep tot haar land noemde, waar in zij de overtuiging van de eenvoudigste on derdanen in eiken staat heeft vertolkt. Spre kende tot haar volk, sprak H.M. tegelijk tot de wereld. Dr. Buchman zeide: „En ik ben zeker, dat gij luisteraars, met elk woord zult instemmen. Deze woorden van de Koningin der Nederlanden zullen voortleven. Alleen een groote geestelijke ervaring van de leiders der volken uit alle partijen, klassen en overtuigingen, zal ooit van eenigerlei confe rentie of van eenigen volkenbond een bruik bare basis voor den vrede kunnen cnaken. Zulk streven moet door God geleid zijn. Let wel, er is geen andere mogelijkheid." Volgens hem is „nieuwe menschen, nieuwe landen, een nieuwe wereld" het eenige pro gramma, dat in staat is een wereldcrisis het hoofd te bieden en een mensch, een gezin, een industrie, een land te veranderen. Godsdien stige ervaring moet tot grooter daden dan ooit te voren leiden, daden niet begrensd door onze vooroordeelen, ver verheven boven onze persoonlijke opvattingen en zoo machtig en overtuigend, dat wij allen er onmiddellijk de oplossing van al onze moeilijkheden in zullen zien. Zooals president Roosevelt zeide: „Ik be twijfel of er een probleem bestaat sociaal, politiek of economisch dat niet zou ver dwijnen voor het vuur van een geestelijk ont waken." Hij vroeg zich af, hoe wij dezen geest, die de wereld zal veranderen, kunnen terug winnen. Wij laten ons tegenwoordig met den stroom meedrijven in plaats van de ervaring te doen ontstaan, die het getij zal doen keeren. Slechts langzaam dringt het tot de wereld door, dat het geestelijke sterker is dan het materieele. Het antwoord moet komen van het huisge zin, dat den grondslag vormt voor het leven van een volk. De vraag is of ons eigen gezin geregeerd wordt door democratie of dictatuur. Maar al te veel vurige voorvechters der demo cratie reserveeren voor zichzelf het recht in hun eigen gezin dictators te zijn. Zelfzuchtig als zij zijn in hun gezin, hebben zij geen op bouwend program voor een zelfzuchtige wereld. Er zijn overal ontelbare gezinnen, die naar vrede in de wereld hunkeren, maar zelf een privé-oorlog voeren en daardoor hun land be- rooven van eensgezindheid en als gevolg daar van heeft ook de democratie in de praktijk geen ervaring van wat een door God geleid volks is. Een volk, door God geleid, kan een revolutie teweeg brengen. Een machtige verandering op een kolossale schaal is de eenige hoop, die overgebleven is en om dit te bereiken moet de godsdienstige ervaring van mannen en vrouwen, de eenhe den die staten vormen, een optrekkende strij dende wereldkracht worden. Het zal een revolutie zijn, een revolutie bij acclamatie. Maar het zal de revolutie zijn die de wedergeboorte der volkeren zal brengen Ja, de grootste revolutie van alle tijden, waar door het kruis van Christus de wereld zal her scheppen. HANDSCHOENEN. UITGEBREIDE COLLECTIE ELZER'S HEEREN MODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Med.) Reeds 65 dooden op Celebes geteld Groote materiëele schade. MAKASSAR 28 November (Ancta/ A. N. P.). De resident deelde mede, dat de bandjirs, die de vorige weck het Mandarsche hebben getroffen, zeer ernstige gevolgen blijken te heb ben. Reeds zijn 65 dooden geteld, ter wijl nog 14 personen worden vermist, materieele schade is enorm. Een tiental groote en tailooze kleine brug gen zijn weggeslagen. Van de 400 huizen in de kampong in het Mamoedjoesche zijn er 126 verwoest. Alleen hier zijn reeds 28 dooden te betreuren. De groote hangbrug is verwoest, evenals de pasar, de school, de passanggrahan en het bestuurskantoor. In de zijrivieren van de Mamasa-rivier steeg het water op vele plaatsen met niet minder dan 10 Meter. Op de Mamasa-weg zijn aardstortingen voorgekomen. In den kustweg zijn twee groote gaten geslagen. Op het kolonisatie-terrein zijn geen onge vallen te betreuren en de daar veroorzaakte schade kan hersteld worden. Sedert menschenheugenis zijn dergelijke bandjirs over een dergelijk groot gebied niet voorgekomen. Het binnenlandsche bestuur heeft allerwege een regeling ingesteld voor de voedselvoorziening, terwijl de eerste maatregelen tot herstel van de scha de zijn genomen. De resident is naar het gebied van den ramp vertrokken. Aan de regeering wer steun ge- voor de hulpverleening in het getrof fen gebied, terwijl ook de andere landschappen bijspringen. Het water is thans overal vallende. DUITSCH VLIEGTUIG IN AFRIKA VERONGELUKT. Elf dooden, vijf gewonden. DRIE BEKENDE DUITSCHE PILOTEN ONDER DE SLACHTOFFERS. Een toestel van de Duitsche Luft hansa, de „Preussen", is Zaterdag tij dens een proefvlucht in Gambia (West- Afrika) neergestort en ver brand, nadat het, kort na den start van Bathurst, met een palmboom in aanraking was gekomen. In het vlieg tuig bevonden zich in totaal zestien personen. Elf der inzittenden kwa men om het leven, drie werdenn zwaar twee licht gewond. Het vliegtuig ondernam proefvluchten in de klimatologische omstandigheden in Afrika. De bemanning bestond uit vijf koppen: verder hadden elf ingenieurs van de Junkerfabrieken en het ministerie van luchtvaart plaats ge nomen. Tot de dooden behooren drie van Duitschland's bekendste piloten: Untucht, Kin- dermann en Blankenburg. Deze laatste be stuurde het toestel. De machine was Woens dag van Berlijn vertrokken en over Marseille en Dakar naar Bathurst gekomen. De oorzaak van de ramp is niet bekend. De „Preussen" bood plaats aan veertig pas sagiers. United Press verneemt nader uit Bathurst: Totnutoe zijn nog maar zeven van de elf verongelukten geborgen. Nog steeds rooken de wrakstukken van het geheel verbrande vliegtuig en het zoeken wordt dan ook ten zeerste bemoeilijkt. Dat vier der inzittenden het er levend afgebracht hebben, is te danken geweest aan hun tegenwoordigheid van geest De reusachtige Junker maakte aanvankelijk 'n perfecten start. Het gelukte den piloot ech ter niet snelgenoeg voldoende hoogte te win nen en zoo kon hij den rand van palmfooomen om het veld niet ontwijken. Het toestel raakte een der bcomen, sloeg er den top af. zwenkte naar links een halven slag en kwam ondersteboven op den grond. Op het zelfde oogenblik sloegen de vlammen uit het toestel. Vier der inzittenden hadden echter den moed uit de vallende machine te springen. Zij werden gewond, een van hen zelfs ernstig, doch de overigen kwamen allen om in het vuur. De inzittenden van het toestel waren alle technici van de Lufthansa en de Junkers Baierische Maschinewerke. Ook eenige leden van den technischen staf van het ministerie van luchtvaart bevonden zich aan boord. De vlucht was een proef ter bestudeering van de tropische condities.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1