VISCHOMZET IN NOVEMBER RUIM 120.000 MINDER DAN VERLEDEN JAAR. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDEN In elf maanden bijna twee ton minder. De omzet in den Rijksvischafslag ge durende de maand November bedroeg f 909.820-Dit is een heel bedrag, maar het was ondanks dat f 121.372 minder dan in November 1937, toen de omzet f 1031.192 bedroeg, zoodat de achterstand bij verleden jaar vergele ken, weer aanzienlijk is toegenomen. De omzet in de afgeloopen elf maan den van 1938 bedroeg f 6.595.243, te gen f 6.793.791 in hetzelfde tijdvak van '37, zoodat de achterstand nu f 198.548 bedraagt. BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT. Men verzoekt ons opname van het volgende Op Maandag 5 December vindt er geen spreekuur van het Bureau voor Arbeidsrecht plaats. Het eerstvolgende spreekuur wordt ge houden op Maandag 12 December 's avonds tusschen 7—8.30 uur, aan den IJmuiderstraat- weg 113 D. De radio en de haringvisscherij. De heiwaren van een schipper uit Lowestoft. In het laatste nummer van The Fishing News zet een schipper uit Lowestoft zijn mee ning uiteen over het gebruik van de radio op de haringvisscherij. In dezen tijd van depressie in de haring visscherij wordt er veel gecritiseerd over con trole, den Haringraad enz. en bijna elke ha ring visscher heeft zijn grieven en weet hoe 't eigenlijk zou moeten. Ook ik heb een grief, .schrijft hij en dat is de radio. De menschen aan wal, die zien hoe' de haringvisscherij toeneemt denken misschien dat de zee vol haring is, maar zoo is het niet, Dat er zulke groote aanvoeren zijn komt van de radio. De visschers hebben dit seizoen niet naar de visch behoeven te zoeken; het eenige dat zij te doen hadden was, hun radiotoestel in te schakelen, naar de beste vangplaatsen te stoo- men en hun netten te schieten en nacht op nacht was er veel haring te vangen. Dit geschiedde zoo dikwijls, dat dagelijks groote hoeveelheden werden aangevoerd; 80 a 90 pet. der schepen keerde na één nacht vis- schen met groote vangsten terug; vandaar de overvoerde markten. De uitzending van berichten over de haring visscherij vindt onze schipper niet goed voor den visscherman. Het neemt het initiatief weg en plaatst eiken visscherman min of meer voor gelijke kansen. En vandaag-den-dag bestaat er nog zooiets als een goed visscherman. Het eenige dat thans vereischt wordt is dat hij een goed gehoor heeft en dat hij geregeld luistert naar de radio. Vroeger, vóórdat de radio kwam, vischte de haringvisscher met zijn instinct en zijn her sens; de beste won en over het geheele jaar -gerekend, speelde het geluk een onbeteekenen- de rol en de bekwaamste schippers vingen het meest. Dit is nu niet meer zoo. Als er geen radio bestond, zou er dit jaar niet zooveel zijn aangevoerd; het zouten zou langer geduurd hebben en de instorting zou minstens een week of tien dagen later geko men zijn, als ze al was gekomen. De vroege ochtendmarkten zijn verdwenen, want ook de koopers luisteren en het resultaat is, dat inplaats dat er goede prijzen op de ochtend- markten betaald worden, hij nu koopt naar gelang van de vangstberichten. Laten de reeders, die nu in een gemakkelij- ken stoel naar hun schepen zitten te luiste ren, van dit pleiziertje afzien en de radio-in stallaties van hun schepen doen verwijderen. Dan zal de visseherij voordeel opleveren, meent onze schipper. Het Duitsehe vliegtuig „Condor", dat in recordtijd over den Oceaan vloog, maakt thans een vlucht BerlijnTokio. R.-K. Dam- en Schaak ver eeniging „Gezellig Samenzijn' Wederom een overwinning voor G. S. Het damtiental van G. S. is er Dinsdagavond in geslaagd de overwinningenreeks voort te zetten ten koste van „Ontwikkeling" uit Lis- se. De IJmuidenaren waren uitstekend op dreef en wisten een éclatante overwinning te behalen op de club, die de kampioen van het vorig jaar St. Bavo een 10—10 gelijk spel afdwong. Het schijnt dus een nek-aan-nek-race te zullen worden tusschen G. S. en St. Bavo, welke waarschijnlijk beslist wordt in de ont moeting G. S.—St. Bavo op 20 December a.s, De gedetailleerde uitslag was als volgt: „Gezellig Samenzijn" „Ontwikkeling" Lisse 1. G. Meijssen—A. v. Dijk 1—1 2. P. v. Buuren—Jac. v. d. Poel 2—0 3. C Bakker—A. Leuven 2—0 4. T. Haver—W. v. Vëlzen 2—0 5. J. Speet—N. Dekker 2—0 6. P. Balm—J. Oetelaar 2—0 7. S Nanne—A. Mooyekind v. d. Klooster—G. 't Hort 0-2 8. P 2-0 9. N. Zoontjes—J. Elffring 2—0 10. S. Haver—J. v. Hal 0-2 Totaal 15—5 Groote diepgang Het met stukgoederen van Ned. Indië aange komen Engelsche motorschip Maron passeer de het Noordzeekanaal inkomend met een diepgang van 8,2 Meter. Sck oonmaakbeurt. Ten einde een schoonmaakbeurt te onder gaan arriveerde gisteren de Nederlandsche zeesleepboot „Holland" van Terschelling te Amsterdam. Aanvoer ijzererts. Mefc het Zweedsche s.s. „Tynningö" werd van Oxelösund gisteren een lading ijzererts aangevoerd voor het Hoogovenbedrijf. Vlootvermindering. Het Nederlandsche stoomschip Regina uit Rotterdam, dat op de kust van Wales strand de doch later vlotgebracht werd, blijkt zoo danig beschadigd te zijn dat het repareeren te duur wordt. Het schip is door de assuran tie overgenomen en aan een Engelschen scheepsslooper verkocht. Onze koopvaardijvloot. In de maand October zijn aan onze natio nale koopvaardijvloot toegevoegd het stoom schip Amazone (overgeschreven uit Curagao) en de motorschepen Ary Scheffer, Clausina en Crescendo (alle nieuwgebouwd). AANGEKOMEN. 29 November: AJax s.s. Danzig Maron m.s. Batavia Vliestroom s.s. Huil Rhea m.s. Hamburg Alkmaar s.s. Antwerpen Holland sl.bt. Terschelling Avance s.s. Strömma 30 November: Tynningö s.s. Oxelösund Thyra s.s. Gent Pinega s.s. Leningrad Hasting s.s. Sundvall Nijkerk s.s. Hamburg Monica m.s. Rotterdam Henca m.s. Pamü Fauna s.s. Stamboul VERTROKKEN. 29 November: Brandaris m.s. Aalborg Wilbo m.s. Londen Helder s.s. Hamburg Dagrun s.s. Key West (V.o.) Merel s.s. Londen IJstroom nus. Leith Amstelkerk s.s. West Afrika 30 November: Amstelstroom m.s. Huil Winterswijk s.s. Bilb°" Oornel m.s. Ipswiqh Reeds volgende week Donderdag 8 December speelt G. S. de revanche-ontmoeting in Lisse, In verband met St. Nicolaas kunnen wij me- dedeelen dat de clubavond op 6 December ge woon doorgaat. De onderlinge competitie zal dan weer op volle toeren draaien. BEVERWIJK Reciteer wedstrijd van de Jongelingsvereeniging. Maar de dames wonnen het. Voor den reciteerwedstrijd van de Chr. Jon- gelings Vereenigmg te Wijk aan Duin bestond groote belangstelling. Er waren 26 deelnemers, terwijl de zaal ongeveer geheel met belangstel lenden gevuld was. De avond werd geopend met gebed, waarna de heer B. Hagen Sr., voorzitter der vereeni- ging een kort openingswoord sprak. Naar aan leiding van het feit, dat abusievelijk een rui- terwedstrijd was geannonceerd inplaats van een reciteer wedstrijd, vertelde spr., dat bij de Grieksche spelen de Amazones, die haar Pe gasus bestegen dikwijls overwonnen. Dit bleek ook dezen avond, daar de eerste zes prijzen door dames werden gewonnen. Hierna ging men over tot den wedstrijd, die het volgende resultaat had: le prijs: N. Half; 2e pr. J. Half; 3e pr. R. Hommes-Priester4e pr. G. Gertembach; 5e pr. N. Gertenbach; 6e pr. A. Fossen; 7e pr. C. Pel; 8e p. F. van Lamoen. Na afloop nam de heer Hagen wederom het woord, waarbij hij dank bracht aan de jury leden, die zich van hun zware taak zoo uitne mend gekweten hadden. Het was, volgens spr. weer een echte „Wijk aan Duinsche" avond geweest waar de juiste geest heerschte, die men in dezen tijd van haat en nijd zoo ver zoeken moet. Deze geslaagde avond werd door Ds. J. A. L. Hovy met dankgebed gesloten. VOGELS IN DE VRIJE NATUUR. Tocht naar Rooswijk. De volièrevereeniging „Vogelsanck" zal Zon- g a.s. een excursie houden naar Rooswijk. De tijd is nu nog meer geschikt dan anders om de vogels in de vrije natuur gade te slaan, zoodat een groot aantal deelnemers, als be langstellenden worden verwacht. De vogel vrienden vertrekken Zondagmorgen te 8 uur van het gebouw voor Sociale Zaken aan de Zeestraat. STEUNVERLEENING AAN KOSTGANGERS. Van A. Minneboo is bij den gemeenteraad een adres ingekomen betreffende de steun- verleening aan kostgangers. B. en W. stellen den raad voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, aangezien deze aangelegenheid ingevolge de Armenwet en de Politieverorde ning behoort tot de competentie van het Col lege van B. en W. Cultureele film bracht Justitie". .Massa- Een goede rolprent. Woensdagavond werd in het Kennemer Theater de tweede filmvoorstelling gegeven van de vereeniging „De Cultureele Film". Vooraf ging een interessant bijprogramma, waarvan vooral het filmpje „Kaarten" zeer de aandacht trok. „Massa-Justitie" is een film, die sterk de aandacht boeit. In tal van details herkende men het werk van den regisseur Fritz Lang, die natuurlijk sterk den nadruk legde op de realistische zijde van het vraagstuk, dat de stof hem te behandelen gaf. De ons zoo vreemde toestanden van het Amerikaansche recht verschenen in alle felheid op het doek, een felheid dan, die zich manifesteerde in het lynchen, zelfs van vermeende misdadigers. In menig opzicht een merkwaardige film, die met groote belangistleling werd gevolgd. De heer De Bie sprak voor den aanvang een kort openingswoord. Wanneer verdwijnt de sluis? Het neutrale Fröbelonderwijs. Tekort aan ruimte. Een y.an de raadsleden heeft bij het afdee- lingsonderzoek der begrootingen als zijn mee ning te kennen gegeven, dat voor het neutrale Fröbelonderwijs meer schoolruimte beschik baar moet worden gesteld. Thans moeten leer lingen worden afgewezen. Dit lid wenschte tevens te vernemen of, wanneer het school bestuur zelf tot uitbreiding van de school ruimte zou overgaan, de gemeente rente en aflossing van een af te sluiten geldleening zou kunnen garandeeren. Andere leden zouden gaarne vernemen of het standpunt van den Minister ten opzichte van deze zaak reeds bekend is en op welke wijze B. en W. het beschikbare bedrag voor nemens zijn te verdeelen. B. en W. hebben in hun antwoord medege deeld, dat een der lokalen van de Zeewijk- school. waarvan voor het gewoon lager-onder- wijs tijdelijk geen gebruik behoeft te worden gemaakt, inmiddels kosteloos tot wederopzeg ging, in bruikleen aan het neutrale Fröbel onderwijs is gegeven. Het schoolbestuur be schikt nu over drie lokalen. Een raadsbesluit tot het garandeeren van rente en aflossing van een door derden aan te gane leening is aan hoogere goedkeuring onderworpen; het is naar het oordéel van B. en W. niet te verwachten, dat in de gegeven omstandigheden goedkeu ring zou kunnen worden verkregen. Van den Minister is inmiddels de mededee- ling ontvangen, dat althans voor 1938 met een verlaging van 5 pet. zal kunnen worden vol- Met betrekking tot de verdeeling van het beschikbare bedrag zullen B. en W. den Raad binnenkort een voorstel doen. Geen huurverlaging met terug werkende kracht. In zijn vergadering van 13 October j.l. be sloot de raad tot verlaging van den huur prijs van de dienstwoningen aan den Nieuwen Weg en den Tolweg. Ged. Staten hebben wij ziging van dit raadsbesluit geadviseerd in dier voege, dat de terugwerkende kracht der ver laging vervalt. B. en W. hebben den Raad voorgesteld deze huurverlaging te doen ingaan op 1 Octo ber j.l. Zijn de havengelden te hoog? Geen verlaging te verwachten. .Bij het afdeelingsonderzoek van de begroo tingen voor 1938 heeft een lid verlaging van de havengelden bepleit, waarvan hij een drukker scheepvaartverkeer verwachtte. Het college van B. en W. heeft in antwoord daarop medegedeeld van verlaging van het tarief van het havengeld geen noemenswaar dige drukkere scheepvaart te verwachten, ter- SCHIP Het wachten is op den tunnel. De pogingen van het gemeentebestuur om te komen tot overdracht aan de gemeente van het zijkanaal A en de vervanging van de daarin gelegen inundatiesluis door één met grootere doorvaartwijdte en dorpeldiepte, on dervinden nog steeds vertraging in verband met d;e bij het Rijk in voorbereiding zijnde tunnelplannen. VAN Anna BuJgaris (Gr.) Achilles (Ned.) Amstelland (Ned.) x) Angra (Fin) Atreus (Br.) x) Ariadne (Ned.) Rennekom (Ned.) Barnveld (Ned.) x) Breda (Ned.) x) Britsh Adour x) Berenice (Ned.) Bintang (Ned.) Br. Fidelity (Br.) x) Boskoop (Ned.) Bodegraven (Ned.) x Bosehfontein (Ned.) x) Cordillera (Du.) x) Cor Jésuv(Ital.) Colombia (Ned.) Dortmund (Du.) Dunavis (Gr.) Dioni (Ital.) Euryades (Eng.) x) Etiopia (Ital.) E. A. Kydoniefs (Gr.) Feodosia (Du.) Fagervik (Zweed) Ferrum (Fin) Gaasterkerk (Ned.) x) Gottfrid (Zw.) Glenaffaric (Br.) x) Gundborg Segrell Harbury (Eng.) Heemskerk (Ned.) x) Halle (Du.) Hebe (Ned.) Helder (Ned.) Iris (Ned.) Jagersfontein (Ned.) j j.v.O!denbarnev.(Ned Kurmark (Du.) Kai (Deen) Kazahstan (Rus) Lekhaven (Ned.) Mirandella (Port.) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Myrmidon (Eng.) x) M. L. Goulandris (Gr.) Martha Halm (Du.) Mars (Ned.) Magnitogorsk (Rus) Meerkerk (Ned.) x) Maxim Gorki (Rus) Meliskerk (Ned.) Mount Hymettus (Gr;) Nyugat (Hong.) Orestes (Ned.) ...o... Poelau Bras (Ned.) x) Poelau Roebiah (Ned.) Pygmalion (Ned.) Phoenica (Du.) Polydorus (Ned.) x) Pluto (Ned.) Perseus (Ned.) Pandia (Deen) Pan Aruba (Noor) Poelau Laut (Ned.) x) Poelau Tello (Ned.) x) Radnorshire (Eng.) x) Roxby (Br.) Springfontein (Ned.)x) Sesostrls (Du.) Soemba (Ned.) Socrates (Ned.) Siggy (Fin) Schokland (Ned.) Stad Zaandam (Ned.) Stad Zwolle (Ned.) Soroka (Rus) Skodsborg (Zw.) rjikandi (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Titus (Ned.) Tiba (Ned.) Trajanus (Ned.) Trompenberg (Ned.) Theseus (Ned.) Ulysses (Ned.) Uckermark (Du.) Venus (Ned.) Vt. Pyatiletka Waterland (Ned.) Yenisei (Rus) Buenos Aires Óonstantza Buenos Aires Buenos Aires Batavia Midd. Zee Chili Chili Chili Abadan West Indië (via Vliss.) Ned. Indië Abadan Chili Hamburg (via Antw.) Hamburg (via IJm.) West Indië (v. IJm.) La Goulette (v. IJm.) West Indië Macassar Constantza Poti (v. IJm.) Batavia Les Falaises (v. IJm.) La Plata Pt. Limon Köping (v. IJm.) Söderhamn Japan (via Antw.) Borga Japan Nörrkoping Buenos Aires Z Afrika Macassaf Haifa Hamburg Danzig Beira Batavia Ned. Indië Algiers Archangel Rosario Buenos Aires Batavia Ned. Indië Batavia Buenos Aires Danzig Venetië Archangel Japan Archangel Zuid Afrika Rouaan Buenos Aires Neuvitas Batavia Batavia Bourgas Pto Barrios Hamburg Stettin Gothenburg Viipuri Aruba Batavia Ned. Indië Yokohama Port Redon Beira Pto Barrios Batavia Hamburg Norr köping Swansea Les Falaisses (v. IJm.) Les Falaises (v. IJm.) Archangel Saffi Batavia Alexandrië Triëst Rosario Hamburg Vasa Gdynia Alexandria Ned. Indië Bourgas Archangel (v. Velsen) Buenos Aires Archangel Verm. Aankdmst LAATSTE BERICHT 14 Dec. 2 Dec. 9 Dec. 30 Dec. 6 Jan. 27 Dec. 14 Dec. 2 Dec. 7 Dec. 12 Dec. 1 Jam. heden 10 Jan. 25 Dec. heden heden heden 1 Dec. 5 Dec. 23 Dec. 7 Dec. 13 Dec. 3 Dec. 2 Dec. 4 Dec. 14 Dec. 30 Dec. 20 Dec 3 Dec. 20 Dec. 1 Dec. heden 30 Nov. 2 Dec. 14 Dec. 2 Jan. 8 Dec. 6 Dec. 1 Dec. heden 8 Dec. I Dec. 9 Dec. 11 Dec. 4 Dec. 3 Dec. 2 Dec. 2 Dec. 4 Dec. 3 Jan. 2 Dec. 2 Dec. 5 Dec. 6 Jan. 9 Dec. 30 Nov. 23 Dec. 4 Dec. 13 Nov. van Montevideo. 29 Nov. te Antwerpen. 24 Nov. van Bahia. 29 Nov. vertrokken, vertrekt 3 December. 28 Nov. van Calamata. 24 Nov. van Curacao. 26 Nov. van Curaqao. 27 Nov. van Taleahuano. 24 Nov. van Pt. Said. 29 Nov. van Demerara. 27 Nov. te Beiawan. 23 Nov. vertrokken. 24 Nov. van Callao. vertrekt 10 December. 1 Dec. vertrokken. 29 Nov. van Trinidad. 26 Nov. vertrokken. 23 Nov. van Barbados 20 Nov. van Port Sudan. 28 Nov. van Stamboul. in lading. 28 Nov. vertrokken. 12 Nov. vertrokken, vertr. 8 Dec. v. Rosario. 29 Nov. van Cartagena. 26 Nov. vertrokken. 21 Nov. van Sundsvall. 27 Nov. van Colombo. 27 Nov. van Gdynia. 29 Nov. van Kobé. 25 Nov. vertrokken. 25 Nov. van Sint Vincent. 20 Nov. van Kaapstad. 28 Nov. van Aden. 24 Nov. van Calamata. in lading. vertrekt 2 December. 29 Nov. te Duinkerken. 23 Nov. van Colombo. 27 Nov. van Gibraltar. 28 Nov. van Gibraltar. 24 Nov. vertrokken. 29 Nov. van F.do Noronha. 30 Nov. van Rosario. 20 Nov. van Colombo. 24 Nov. van Singapore. 24 Nov. van Beiawan. 20 Nov. te Rosario. 29 Nov. vertrokken. 28 Nov. van Bari. 21 Nov. vertrokken. 27 Nov. van Yokohama. 24 Nov. vertrokken. 28 Nov. te Beira. 30 Nov. vertrokken. 22 Nov. Madeira gepass. 22 Nov. te Bordeaux. 26 Nov. van Gibraltar, in lading. 27 Nov. te Stamboul. vertrekt 3 December, vertrekt 7 December, vertrekt 3 December. 29 Nov. vertrokken. 23 Nov. vertrokken. 20 Nov. vertrokken. in lading. 30 Nov. van Batavia. 25 Nov. van Colombo, in lading. 26 Nov. van Marseille. 24 Nov. v. Pt. of Spain. 28 Nov. van Port Said, vertrekt 3 Dec. 27 Nov. van Hernösand. 29 Nov. van Lizard, in lading. in lading. 26 Nov. vertrokken. 25 Nov. vertrokken. 27 Nov. van Triëst. 29 Nov. van Algiers. 29 Nov. van Lissabon, vertrekt 3 December. 1 Dec. vertrokken. 26 Nov. vertrokken. i. in lading. .jl 26 Nov. van Piraeus. 28 Nov. van Batavia. 28 Nov. van St. Nicolas, in lading. 27 Nov. van Montevideo. 24 Nov. vertrokken. Schepen voorzien van een x) zijn grootei dan 6000 ton Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Zweedsch s.s. Tynningö Oxelösund wijl ook overigens de toestand der c financiën zulks niet veroorlooft. B. en W. brengen in herinnering de kostbare voorzieningen, waardoor de outii?eer van de havens reeds zooveel verbeterd k6 nog verder zal worden verbeterd. Het colle en echter bereid te bevorderen, dat het tiilf*5 van 14 dagen, genoemd in artikel 6 der l trokken heffingsverordening, wordt tot 4 weken. CASTRICUM C. S. V. gaat een jaarmarkt honden Voor een tribune. De voetbalvereniging C.S.V. heeft in de van den heer Borst een buitengewone lede vergadering gehouden. De voorzitter depiSl in zijn openingswoord mede, dat het lidmatt schap van den K.N.V.B. de vereeniging Jïl hooge onkosten plaatst. 5 °or Uit eigen middelen ziet het bestuur eePn kans een tribune met daarin gevestigde kW kamers te doen bouwen. Daarom zal een iaar markt worden georganiseerd, teneinde uit <1 opbrengst daarvan de bouwkosten te bestrH den. Spr. zette de plannen uiteen en riep daar voor aller medewerking in. dl" De plannen tot het houden van een jaar markt verwierven de instemming van de ver* gadering. Voor de uitvoering werden eenieè commissies benoemd, o.a. een financieele com missie onder leiding van den heer Bokelman" en een pers- en prop agendacommissie die onder leiding van den heer Peijs zal arbeiden Tevens zal een eerecomité worden gevormd waarvoor o.m. uitnoodigingen zullen worden gericht aan mej. Vos en de heeren burgemees ter Sloet, dr. Teenstra en v. d. Hoeve. De jaarmarkt zal worden gehouden op 4 en 6 Februari in de groote zaal van café W Borst te Bakkiun. $rts Het probleem der Joodsche vluchtelingen. 's GRAVEINHAGE, 30 November. Zeer vele journalisten vulden hedenochtend de groote zaal van het departement van buitenlandsche zaken om, op uitnoodiging van den heer A j Lievegoed, chef van den regeeringspersdlenst' een uiteenzetting aan te hooren van mr. j b' M. van Angeren, secretaris-generaal van 'het departement van justitie, over het probleem der Joodsche vluchtelingen. De heer Van Angeren zeide o.a.: Voorop stelde spreker, dat Nederland het eenige land is geweest dat practisch iets voor de Joodsche vluchtelingen gedaan heeft. Hoezeer de regeering ook begaan is met het lot der Joden in Duitschlanö toch kan zij .slechts een beperkt aantal toelaten. Daarover zijn bijna allen het eens. Nederland kan niet zijn grenzen, openstellen voor 7 a 800.000 Jodien. Wij moeten ons dus beperken, met andere woorden, een keuze doen. Drie categorieën komen in aanmerking voor toelating: zij, die een vergunning hebben van den minister van justitie, zij die kunnen doorreizen en de noodgevallen. Het systeem der vergunningen. Een vergunning wordt o.m. afhankelijk gesteld van. het feit, dat gegadigden niet ten laste komen van de gemeenschap. De regee ring moet waarborgen hebb.en, dat familie leden zich hun lot aantrekken. Wat de kin deren betreft, over hun toelating adviseert het kindercomité. Voor de kinderen is in de eerste plaats quarantaine noodig en later te huizen. Bij families kunnen zij maar niet zoo worden binnengelaten. Daarvoor kan de re geering niet de verantwoordelijkheid dragen, De moeilijleste categorie is die van men- schen van middelbaren leeftijd. Hier moet vooral aan de toekomst worden gedacht en in verband hiermede zijn campementen over wogen. Het loslaten van al die menischen zou het Joodsche vraagstuk wel eens zeer ongunstig kunnen beïnvloeden. Het campe- ment heeft ook voordeelen voor eventueele evacuatie. Wat betreft hen, die rechtstreeks kunnen doorreizen, ook hier heeft de regeering groote moeilijkheden. Wie een spoorkaartje vcor Londen heeft en een brief van zijn dochter, dat er een baantje op hem wacht, wordt heusch niet in Engeland toegelaten. Ook Amerika biedt niet zooveel mogelijkheden als wel eens gedacht wordt. Spreker's infor maties hebben hem geleerd, dat het nieuwe quotum pas over een jaar verruimd zou kun nen worden. Noodgevallen, Over de noodgevallen zeide mr. van Ange ren: Wij sluiten de grenzen, maar wij laten de menschen beperkt toe. Iemand, die de reis naar de grens heeft ondernomen, zonder pa pieren, is niet plotseling noodgeval gewerden, Bij werkelijke ernstige noodgevallen (zooals een vrouw met een klein kindje) hebben de grenswachters instructies om zich in verbin ding te stellen met het hoofd van de grens bewaking en den vreemdelingendienst. Het geval wordt dan grondig bekeken. Men gaat na of die vrouw met haar kindje ergens kan worden opgenomen. Hoe druk het departement van justitie het heeft, blijkt, dat er wel eens 300 aanvragen per dag zijn binnengekomen. Dag en nacht wordt er gewerkt. Van de groep, die door families worden opgenomen, zijn er sinds 7 November ongeveer 2500 toegelaten en los van die groep 130 kinderen. Het kindercomité heeft thans voorgesteld op zeer korte termijnen nog vele kinderen toe te laten. Daarover zullen nog besprekingen worden geveerd. .„„^p De kwestie der campementen, quaranta enz. is een kwestie van binnenlandsche zake Daar wordt met alle kracht aan gewerkt. Verder zeide de heer van Angeren o.m., a vóór 7 Mei van dit jaar de toelating van vluch telingen" practisch vrij was. Nadien is fflj V?" grensd. Hij verdedigde het systeem door regeering in dezen gevolgd en merkte op, aan de toelating van kinderen zeker g einde is gekomen. hpj, Spreker kon zich niet vereenigen met plan van prof. Bonger om n.l. tienduiz vluchtelingen toe te laten en daarna de g zen te sluiten. Dit zou beteekenen: de deur p een kier zetten en daartegen is de regee b gekant. De vraag, hoevele kampementen zullen komen en waar kan mr. van Ang niet beantwoorden. De regeering is vol belangstelling vooi geen de overige regeeringen zullen doen, welk verband de heer Van Angeren erop w dat de minister-president zijn voelk° heeft uitgestoken. Er is echter geen er reden, dat wanneer Engeland en Amen*» zouden doen, Nederland een doorgangsnuit zou moeten zijn. Is de scheepvaart tuss Duitschland eenerzijds en Engeland, en ah ka anderzijds niet volkomen normaal/ Verder betoogde mr. van Angeren, aar gië practisch geen vluchtelingen toelaat, zijn er eenige kampementen, maar daarin y gehuisvest Joodsche vluchtelingen, dJe November htft land waren binnengekomen die iii de groote steden, zooals Brussel en werpen, tovert waren.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8