Interpellatie Albarda gehouden. Schiphol wordt inderdaad centrale luchthaven. PREDIKBEURTEN Minister Colijn zegt, dat gedaan wordt wat kan. Onderwijsbegrooting goedgekeurd. Officieele bevestiging van den Minister. BURGERLIJKE STAND. TWEEDE KAMER hadden omdat z,i. de Regeering toch nog meer moet doen het den plicht van. Nederland noemde barmhartigheid te betrachten. Doch zoo voegde hij er aan toe 't barmhartig- heidsgevoel alleen laten werken, met uit sluiting van het verstand zou zeer misplaatst zijn. E. v. R. DEN HAAG Vrijdag. Ten tweeden male staakten de stemmen 'hans 45—45) over het amendement-Moller de Post onvoorziene uitgaven met f 1 te ^minderen, dit in verband met de aanne- gisteren (met 1 stem meerderheid) van ]':Qiendement vair dienzelfden afgevaardigde, xaarcioor met 't oog op de R.K. Handels- hno»eschool de door de Regeering voorgestelde LVootingspost met fl werd verhoogd. Inge- dzeatt-109 van Grondwet gold het amen dment, waarover heden opnieuw de stemmen bakten, als verworpen. Zoodoende is de 'arinopieele" gulden voor subsidieering van p,je. Handelshoogeschool wel zeer zwevend gorden. De conclusie is dan ook gerecht- riardigd, dat er thans zelfs geen moreele nicht meer bestaat voor het Kabinet om liraks voor te stellen wat de R.K. en A,R. iracties ten aanzien van Tilburg zoo gaarne -adden zien gebeuren. Bij de afdeeling „Kunst en Wetenschappen" Mr{i gepleit, ja zelfs in een motie-v. Sleen (sd.) is dat pleidooi neergelegd, voor subsi dieering van het Rotterdamsche Philharmo- «IschOrkest. Met den heer v.Lienden (s.d.) tarnen, o.a. mevr. mr. Bakker—Nort (v.d.) Mi'. Wend laar (lib.) op voor verhooging f™ de bestaande subsidieering van overige c-kesten. In dit verband maakten mevr. Biker—Nort en Mr. Wendelaar met name ook rjicag van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. 'De Minister gaf het geenszins verrassende antwoord, dat er helaas geen geld voor beschikbaar is. De heer v. Sleen betoogde nog iens, dat het onbillijk was één, het Rotter- janische, orkest heelemaal van subsidie uit te .duiten. Maar gezien de slechte kansen voor 'ft motie, gaf hij er de voorkeur aan haar in s trekken. Voor de eindstemming over de begrooting r;n Minister Slotemaker de Bruine verklaarde cc heer Woudenberg (nat. soc.) dat zijn fractie tegen zou stemmen wegens de weiger achtige houding van den bewindsman inzake njziging van de leerlingenschaal. Dr. Moll er (R.K.) legde 'n verklaring af, waaruit bleek, dat de door den vorigen spre- jer kenbaar gemaakte verwachting, dat de ik. fractie net zoo zou handelen, niet in ver vuiling zou gaan. Reeds uit de lijdelijke hou- ,jine, door den Minister in zijn Memorie van Antwoord aan den dag gelegd, had de fractie eer R.K. Staatspartij geconcludeerd, dat het nutteloos was met- dezen bewindsman het overleg voort te zetten. Niettemin zou ze in ie huidige omstandigheden om zeer belang rijke redenen (dit doelde natuurlijk op de Kabinetscrisis welke verwerping dezer be- srooting zou hebben veroorzaakt) haar stem •andithoofdstuk niet onthouden. Ir. Al b ar ia (s.d.) verklaarde, dat zijn fractie, evenals vorige jaar, stemmende tegen deze begroo- ng, wegens de kwestie van de leerlingen- schaal, haar afkeuring wilde uitspreken over dit onderdeel van het Kabinets-beleid. Met 51-30 (sociaal-democraten, communisten, nat. socialisten, christen-democraten, Staatk. Ge reformeerden) ging de begrooting van Onder wijs, K, en W. er door. De geheele verdere middag was aan het vluchteling e?i-vraag stuk gewijd. Dat de inter- pellatie-Albarda. nuttig is geweest, was ook de eindconclusie van den aan den tand gevoelden Minister-President terecht had de interpel- .ant zich tot hem gericht, want in deze aan gelegenheid hebben we met beleid en opvat- lingen van de Regeering in haar geheel te wen die begrijpelijkerwijze met zekere vol- cocning kon vaststellen, dat verschillende sprekers openlijk hun instemming met 't ge voerde beleid hadden kenbaar gemaakt en dat, voor zoover er kritiek was uitgeoefend, die niet m heel „zwaar" was. Dr. Bierema (lib.) had gelijk, toen hij 'ot de slotsom kwam, dat er omtrent het be sproken probleem en de te dien opzichte ge voerde politiek, tusschen de Regeering en de iverse groepen in de Kamer geen principieel verschil bleek te bestaan. Want ook degenen, cie gaarne wat meer vluchtelingen toegelaten zouden zien, dan de Regeering, haar verant woordelijkheid voelende, geneigd is toe te laten, waren het met Dr. Golijn eens, dat beperking bepaald noodzakelijk is. Het ging dus in hoofdzaak om meer of minder en dan kwam bovenal het verlangen tot uiting sneller groo ve aantallen kinderen op te nemen. De Premier vestigde de aandacht op een drie- hl overwegingen, die in belangrijke mate de opvatting beïnvloeden, dat slechts béperkte toe- hüng dient plaats te hebben. Ten eerste heeft pen er zich rekenschap van té gevenzoo gaf hij te kennen dat er sedert 1933 ongeveer 25.000 emigranten uit Duitschland naar ons land 'ijn gekomen, waarvan er zich thans nog (ruw geschat) 16 a 17.000 hier bevinden, te weten 8 9 duizend Joden, vermoedelijk ruim 2500 half goden en voorts 4500 a 5000 lieden, welke in ze- terminologie vol-Ariërs heeten. Met die :uime toelating staan wij aan de spits van alle !-ndere landen. Ja, verhoudingsgewijze blijken we dan b.v. ook veel en veel gastvrijer dan En gland geweest te zijn. Tweede overweging, die noopt de grenzen nu niet onbeperkt open te stellen: de vooruitzichten ®i de thans toegelaten of nog toe te laten vluchtelingen weer naar elders te kunnen door ben, zijn voorshands verre van mooi, zoodat -althans op dit oogenblik wel te bedenken ■alt, dat er meer sprake is van te verleenen blijvende, dan tijdelijke gastvrijheid. Minister Colijn liet in dit verband, conform de betreffen- b iV!',aaS van den interpellant, het lijstje der van België, Zwitserland en Engeland verkregen ant woorden de revue passeeren. Frankrijk had raemaal nog niet geantwoord op een voorstel r-adere faciliteiten te verleenen voor toelating van vluchtelingen uit Duitschland. Voorts ver enen we, dat we met Amerika over dit onder op nog in contact zijn, Denemarken zou vrij volkomen afwijzend geantwoord hebben (Ir. ■Jbarda's inlichtingen luidden hier anders), sortom het aspect is niet bepaald mooi. Bjn de derde overweging is, dat het bij onbe- Perkte openstelling onzer grenzen geenszins al- ;«n bij de 600 duizend Duitsche Joden zou %en wat nu aangaat, hetgeen Nederland zelf r^aan heeft, zoo kwam Dr. Colijn tot de glo- -^berekening, dat er sedert de gruwelen h aanvingen, ongeveer 4000 menschen z'jn opgenomen, en 130 kinderen, terwijl bier Weldra 't aantal van 'deze laatste categorie eenige honderden zal bedragen en hij ook berekende, dat er thans gemdideld 1000 personen per week bin nenkomen. Dat vond hij niet gering, want zou den we op dien voet doorgaan, dan zouden we er binnenkort 10.000 hier hebben. In tweede in stantie gaf de Premier dan ook nog eens te ken nen, dat op die manier het tijdstip, waarop Ne derland de deur heelemaal zou moeten sluiten, niet meer veraf kan zijn. Tenzij we, zoo voegde hij er aan toe, weten, dat de volwassenen weldra ook weer naar elders kunnen gaan, gelijk met de kinderen het geval is, zoodat ten aanzien van dezen dan ook veel minder beperkend wordt op- gelreden. Als men weet, dat op het oongenblik voor vluchtelingen van middelbaren leeftijd slechts 700 plaatsen, te weten 400 in de quarantaine inrichting te Rotterdam en 300 in een kampe ment te Hoek van Holland, beschikbaar zijn naar andere onderdakgelegenheden is nog een onderzoek gaande dan blij let uit deze door den Minister zelf verstrekte gegevens, dat dus op 't oogenblik de overgroote meerderheid van de vluchtelingen bij particulieren te gast zijn! De interpellant had ook geinformeerd naar de regels t. a. v. de toelating. Regels zijn nu een maal noodig, orde en organisatie is onmisbaar zoodra men er van uitgaat, dat slechts beperkte toelating mogelijk is. Aldus de Premier, die ver klaarde dat de grens in het algemeen gesloten is, maar dat binnen mogen komen: 1. Zij die een vergunning hebben van den Mi nister van Justitie. 2. Vluchtelingen, die een werkelijk bewijs hebben dat ze naar elders kunnen en voor wie dus ons land alleen als transito-land dienst doet. 3. Uiterste nood-gevallen, waaromtrent dan de grensbewaking en de vreemdelingendienst telefonisch overleg pleegt met het Departement van Justitie. Mr. Jo ekes (v. d.) wees er op, dat groep 2 niets bijzonders is, dat het juist ten aanzien van groep 1 op nadere definitie aankomt en hij somde toen eenige categorieën op, die z.i. zulk 'n ver gunning moesten ver-krijgen; daaronder b.v. de menschen, welke een zgn. „affidavit" hebben, wat zekerheid biedt, dat ze na een bepaalden tijd naar Amerika kunnen gaan. Met 't oog op de derde groep, die van de noodgevallen be pleitte hij meer tot beslissing bevoegde hulp aan de grens (b.v. een of twee Regeeringscommis- sarissen), voorts sterkere tijdelijke bezetting van het overbelaste, tot diep in den nacht wer kende Departement van Justitie, en barakken aan de grens voor hen, wier papieren niet ter stond in orde zijn, gedachten waarvoor ook Ir, Albarda en Dr. Bierema (lib.) pleitten. Dan komen er 1000 in plaats van 1-00 per dag en bovendien kunnen ze vervolgens, als dé papieren tenslotte niet in orde zijn, niet meer terug naar Duitschland, zoo wierp de Premier tegen, van wiens beantwoording dei- verschillende vragen verder nog gerelevered zij, dat heelemaal niet in „uiterste noodge vallen" en ook in andere gevallen van ministerieele vergunning tot het binnen komen aan den eisch van 't bezit van de noc.dige papieren wordt vastgehouden; die zijn wel noodig voor transmigratie. In 't debat was ook nog gewezen op het rapport, van de commissie-Orion c.s.- De Mi nister noemde de wijze waarop dat aan de Regeering was toegezonden, zonder ook maar eenigen naam of eenigen datum te bevatten, een schandaal. „Wie klachten heeft kome tot mij of mijn. ambtgenoot van Justitie om ons behoorlijk en tijdig de grieven ter kennis te brengen", zoo riep hij uit, terwijl hij niet na liet tegen fantastische verhalen te waar schuwen. Zo bleek ook, dat verblijfsontzei ging in de bewakingsgebieden (en wat vreem delingen betreft, uitwijzing) alleen is toe gepast tegen personen die zich bezig- hielden met het tegen grof geld per auto of op andere wijze illegaal over de grens brengen van vluchtelingen. Veroordeeliirge-n wegens onderdak verleening aan vluchtelingen zender de vereischte opgave aan de autoriteiten ti doen, hebben er niet plaats gevonden. Dr. Deckers (RK.)die den communist de Visser welke voor vel ruimere toelating had gepleit de pijnlijke vraag stelde, hoe Rusland tegen de Joodsche vluchtelingen op treedt en d.ie een treffende vergelijking- makte met de Christen-vervolgingen in den tijd der Romeinsche Keizers, wees er cp, dat als men barmhartigheid betracht, toch ook de plicht blijft bestaan, opgave aan de over heid te doen. Rekening houdende met het feit, dat niet 't hart alleen mag spreken,, was deze afgevaardigde evenmin als de heer S me enk (a.r.) en Dr. Bierema (lib.) niet ontevreden met de meegedeelde cijfers. Hij drong er bij de Regeering op aan vooral te bevorderen, dat wie inlichtingen vraagt, deze vlot verkrijgt en voorts dat ze van tijd tot tijd gegevens ter griffie van de Kamer zal deponeeren. Ook de nat.-socialisten lieten zich hooren. De heer W udenberg door te beweren dat zij hetgeen in Duitschland geschiedt, afkeuren en al eerder hebben afgekeurd, de heer d'Ansembourg ter aanbeveling van het N.S.B.-plan voor een Joodsch Tehuis, neer komende op ter beschikkingstelling van Fransch, Engelsch en Nederlandsch Guyana (Suriname)waarvoor wij dan iets van Portu- geesch-Afrïka en Portugal weer iets van België's koloniaal gebied moeten terugkrijgen. In een hoogstaand betoog, dat bravo's op ver schillende banken deed klinken, zeide Prof. v. Gel-deren (s.d.) dat men hier te doen had met een bedriegelijken schijn waarvan het oogmerk maar al te duidelijk was; het droeg z.i. het kenmerk van den oorsprong van de onmenschelijkheid, waaruit de rassen leer voortkomt. Wat de N.S.B. opwierp zou neerkomen op het in ballingschap sturen van Joden naar 'n duizendvoudig Duivelseiland, waar eens 'n Dreyfus zat. Vestiging van Euro peanen en zulks in massa in zuiver tropische gebieden, beteekent een met stelligheid prijs geven van de aldus uitgebannen en aan epi demieën, aan uitsterven. Verschillende andere sprekers, (Dr. Deckers, Dr. Bierema, Mr. Joekes en de A.R. S m e e n k) spraken nog hun ver ontwaardiging over de anti-semietische ophit serïj van de N.S.B. uit. De minister-president onderschreef de scherpe kritiek van prof. v. Gelderen op het zgn. plan van de N.S.B. ten volle en wees er op, dat hij zelf minister Weiter eens had laten nagaan wat er eventueel in Suriname te doen ware voor de vluchtelingen. Resultaat van het onderzoek: alleen 100 a 120 perso nen zouden er zich als kleine ondernemers op landbouwgebied kunnen vestigen, met elk dan 18 a 20.000 gulden kapitaal. „Dat is de betee- kenis van het Guyana-plan", aldus de Pre mier, die aan het slot der debatten welke ir. Albarda nog niet heelemaal gevredigd Geen collecte te Barneveld. Nooden van eigen inwoners gaan voor. De burgemeester van Barneveld. de heer J. Westrik. heeft officieel medegedeeld, dat hij geen toestemming heeft verleend voor het houden van d>e collecte voor de Joodsche vluchtelingen. Dit besluit berust op de over weging, dat dezer dagen in de gemeente een inzameling wordt gehouden voor behoeftige Barnevelders, welke door andere collecten niet geschaad mag worden. Paula de Waart overleden. In haar wonin!» te 's-G-ravenhage is, na een ziekte van pl.m. IV2 jaar overleden de tooneel- speelster Paula de Waart. Paula de Waart die den leeftijd van zestig jaar bereikte, was laatstelijk directrice van het gezelschap „De Narren" (kindertooneel). Zij ving haar tooneelloopbaan aan bij het gezelschap Verkade, waar zij in Romeo en Julia" de rol van de voedster vervulde. Zij was een der eerste Nederlandsche film- actrices, en medewerkster van de Hollandi-a- film (Binger) te Haarlem. Een van haar beste creaties is wel geweest de rol van Cosima in Sylvia Silombra, waarin destijds Julia Cuypers de hoofdrol vervulde. Wetsontwerp verschijnt binnenkort. De minister van Waterstaat deelt in zijn Memorie van Antwoord in zake de begrooting van het Verkeersfonds aan de. Tweede Kamer mede, dat hoofdzaak bij de beslissing inzake het nationale luchtvaartterrein voor het bur gerlijk luchtverkeer uiteraard de vraag is, of het als zoodanig aan te wijzen terrein inder daad kan geacht worden door voldoende centrale ligging in de behoefte van de groote bevolkingscentra aan een gemakkelijk be reikbaar vliegveld voor het groote internatio nale verkeer te voldoen. Toen ten aanzien van dit punt de regeering van oordeel was, dat Schiphol aan de in dezen te stellen eischen zou kunnen voldoen, werden onderhandelin gen geopend met het dagelijksch bestuur der gemeente Amsterdam. Deze onderhandelingen hebben ge leid tot het opstellen van een plan, waarbij Schiphol wordt bestemd tot nationale luchthaven, welk plan in De Spoorwegen en liet busverkeer. De heer E. J. Muller te 's Gravenhage schrijft in verband met het oordeel der Spoorwegen inzake de wilde bussenkwestie o.m: De wilde busdiensten zouden niets liever doen dan ook hun bedrijf onder concessie voorwaarden drijven, alle door de Spoorwegen genoemde eischen zouden zij aanvaarden en hunne tarieven zouden desondanks belang rijk onder die der Spoorwegen kunnen liggen. Voor de exploitatie van het traject Amster damRotterdam werden door de busdiens ten vele concessies aangevraagd. Deze werden echter door de R. A. P. Commissie alle afge wezen op grond van bescherming van de Spoorwegen, die tegen allen aanvragen be zwaar hadden ingediend. De schuld, dat de bussen wild zijn ligt dus niet bij de bussen, doch bij de spoorwegbe schermende wetgeving. Om het vervoer van luttele passagiers op verkeersarme trajecten te kunnen handha ven, moeten de honderdduizenden passagiers op de drukke lijnen der Spoorwegen het dub bele misschien het drievoudige betalen van het tarief, dat noodig is voor een loonende exploitatie van deze drukke lijnen. Deze gewrongen economie moge in het ver leden eenig bestaansrecht hebben gehad, in dezen tijd. nu de kleine plaatsen gemakke lijk per bus, per auto en per rijwiel bereikbaar zijn. is zij niet meer te verdedigen. In dit opzicht is juist het busverkeer ideaal, het kan op drukke trajecten reizigers tegen minimale tarieven vervoeren en toch in tegenstelling met de Spoorwegen op de magere trajecten met lage tarieven wer ken. door kleiner materiaal te gebruiken. Tegenover de gewrongen economie der Spoorwegen dus de gezonde natuurlijke oeo nomie, volgens het kostenprincipe. Wat het bedienen van de magere trajecten betreft, zoo is wel algemeen bekend, dat het juist de busdiensten zijn, die op magere tra jecten diensten onderhouden. Bij ophef fin? van Spoorlijnen zijn het allereerst de magere lijnen, die door de Spoorwegen worden opge heven en door het busverkeer worden overge nomen; voor de vette lijnen (Amsterdam- Rotterdam—Antwerpen, etc.) kreeg het bus verkeer tot nu toe helaas geen kans concessie. Talrijk' zijn de gevallen, waarin de wilde busdiensten ondanks de onzekerheid van hun iDestaan, hun personeel een zeer behoorlijke beloonïng en arbeidsvoorwaarden geven. I11 de tweede plaats moet worden opgemerkt, dat, wanneer in sommige gevallen de bezol diging van het personeel te wenschen over laat, juist de weigering van een concessie de voornaamste oorzaak hiervan is. De Spoorwegen hebben o.a. gez „Men de busdiensten zou stations moeten bouwen, want men stelt zich toch nie! voor, dat men het geheele verkeer Amster dam—Den Haag van de trottoirs van Spui en Damrak kan afwikkelen." Wanneer men bedenkt, dat het tramver keer in onze steden, dat vele keeren zoo groot is als het reizigersvervoer per spoor, vrijwel uitsluitend vanaf de trottoirs geschiedt, dan behoeft busvervoer van de trc'.toirs af in het geheel geen schrikbeeld te zijn. Overigens behoeft dit busverkeer niet uit sluitend van Spui of Damrak te geschieden. Integendeel en dit is nu juist weer een der voordeelen van het busverkeer het zou vanaf alle mogelijke punten in onze steden, langs straten en pleinen kunnen geschieden en wanneer, wachtplaatsen noodig zouden zijn, dan schept het busverkeer deze zelf in samenwerking met restaurants, winkels, be drijven, etc., zoodat ook deze tegelijkertijd van het busverkeer prófiteeren. Dure stations dure overkapping, dure perrons heeft het busverkeer uiteraard niet noodig, ook daarin schuilt een der oorzaken van hare koop te. Alle vette trajecten worden uitsluitend voor de Spoorwegen gereserveerd, daar worden op de trajecten met de dichtste vervoersstroo- men tarieven aan het publiek berekend, die het drievoudige bedragen der bustarieven en waardoor honderdduizenden passagiers wor den gedupeerd. Voorts zeggen de Spoorwegen o.m. nog „De Spoorwegen zijn een bedrijf van en voor het Nederlandsche Volk." Inderdaad het Nederlandsche volk offert daaraan jaarlijks 30 millioen gulden op; bereikt desondanks niets anders dan dat de honderdduizenden, die goedkoop transport noodig hebben, op de „vette trajecten" Am sterdam—Den HaagRotterdam, prijzen moeten betalen, die het drievoudige bedra gen van de tarieven der busdiensten. En het meest verwonderlijke bij dit alles is nog, dat die busdiensten niet om onderstand komen aankloppen, doch jaarlijks vele millioenen guldens" bijdragen in de lasten ten bedrage van rond 65 millioen gulden, die het wegver keer in Nederland telkenjare opbrengt. Concludeerend meenen wij dan ook te mo gen stellen, dat de vervoerspolitiek der Re geering, welke tot gevolg heeft gehad, dat- het aantal autobussen in 10 jaar tijds vrijwel stationair bleef n.l. 3159 in 1928 en 3841 ii 1937, niet alleen uit fiscaal oogpunt zeer na- deelig is geweest, doch ook in strijd is met het in alle lagen der bevolking levend ver langen naar vervoers vrij heid, in strijd ook met den vorm van een wetsontwerp tot deelneming van het rijk in een N.V., waarin Schiphol wordt ingebracht, de Kamer eerlang zal bereiken. Met betrekking tot de vraag, hoe de directie van de K.L.M. en deskundigen op het gebied der burgerlijke luchtvaart zich de oplossing van dit vraagstuk denken, moge de minister volstaan met de mededeeling, dat de directie der K.L.M. voorstandster is gebleven van het oorspronkelijk plan „Leiderdorp", dat dan ook ongetwijfeld zeer aantrekkelijke kanten had.. De regeering dient deze aangelegenheid echter in een ruimer verband te bezien en moet, steunend op de door de deskundigen gestelde desiderata, zelfstandig haar weg be palen bij het dienen van het complex be langen, dat hier in het spel is. Naar aanleiding van de meening van som mige leden, dat de keuze van Schiphol als het eenige vliegveld voor het internationale verkeer volstrekt verwerpelijk zou zijn, merkt de minister op dat het wegenplan binnen enkele jaren voltooid zal zijn, zoodat dan ook Schiphol van Den Haag en Rotterdam uit zeer goed bereikbaar is. „Artis"-kwestie maakt de tongen los. In den Amsterdamschen gemeenteraad is Vrijdag „Artis" ter sprake gekomen. De heer Matthijseii zeide, dat het gemeentebestuur geen contact moest zoekenmet de groep, welke „Artis" tot een speculatie-object wil maken. Deze groep, zoo zeide hij, hoort zelf in „Artis" thuis, voorzoover men haar kan vergelijken met aasgieren. De burgemeester antwoordde hierop: Men heeft geprobeerd, chantage te plegen, maar daarvoor gaat het gemeentebestuur niet uit den weg. De meerderheid van de „Artis"-ver- gadering heeft het gemeentebestuur en Ge deputeerde Staten van Noord-Holland den handschoen toegeworpen, en zij zullen dezen oprapen. Binnenkort hopen B. en W. bij den raad voorstellen in te dienen, die een groote desillusie zullen zijn voor de niet bona fide obligatiehouders. Minister Pirow in Den Haag aangekomen. Met de „Etoile du Nord" is de Zuid-Afri- kaansehe minister van handel en defensie, de heer Pirow, Vrijdagmiddag om eenige minuten over half zes van het station Hollandsche Spoor in Den Haag- aangekomen. De Zuid-Afrikaansche gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, reisde met minister Pirow in wiens gezelschap ook diens secretaris was, mede. Gevraagd naar een verklaring over den aard van zijn bezoel^weigerde de minister elke in lichting. Dr. van Broekhuizen was iets mededeelza mer, dan zijn gast. De gezant bevestigde het bericht, dat dit bezoek alleen als een beleefdheid tegenover hem beschouwd moet worden. Over de plan nen van minister Pirow kon of wenschte hij niets te zeggen. De beide heeren zijn in de auto van den gezant naar de Zuid-Afrikaansche legatie ge reden. Aan het diner, dat die Zuid-Afrikaansche gezant hedenavond ter eere van minister Pirow heeft gegeven, hebben deelgenomen de minister-president dr. H. Colijn, de minister van buitenlandsche zaken mr. J. A. N. Patijn, de vice-president van den raad van state, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, dr. H. Muller, oud-gezant en de heer J. Schilth-uis, handels commissaris van Zuid-Afrika in Nederland. Door lievigen schrik overleden. Donderdagavond is ingebroken in de woning van de weduwe P. in de Lange Singelstraat te Schiedam. Toen men de 58-jarige bewoonster, die elders op visite was, van de inbraak op de hoogste stelde, schrok zij zoodanig, dat zij eenigen tijd later door de doorgestane emotie overleed. In de woning, waar de inbrekers hadden ge opereerd, was alles overhoop gehaald. Hoe groot de buit is," is nog onbekend. VELSEN. Bevallen: Th. van Leeuwen—Vellinga, d„ Ger. Doustraat 22, IJmuiden; G. Meijervan der Plas z„ Schoonoortstraat 9, Velsen-Noord; M. P. A. Eliasvan Schaik z„ de Genestet- laan 27, Velsen; T. Ch. W. van OlstBöttger vd., Eksterlaan 7, IJmuiden; A. M. Duiker van R0011 d., Beverwijk; P. Boon—Wooning d. Zeeweg 300, IJmuiden; C. R. RosSmit, d., Kennemerlaan 41 IJmuiden; J. M. S. Boom van 't Hof, Kon. Emmastraat 7, IJmuiden. Overleden: W. Beers, 75 j., ongehuwd, Ra telsstraat 26, IJmuiden; F. Slot, 81 jaar, wed. van G. Zander, Voorplaats, Santpoort. Getrouwd: K. de Haan en M. J. Rijke, Eindhoven, Willemstraat 47; J. H. de Vries en K. Groen, Burg. Rambonnetlaan 6 IJmui den; J. A. Carati en H. Houtwipper, Bever- wiik. Wiikermeerweg 61. HAARLEM, 2 December. Bevallen 29 November: E. J. Brondsema— Wildschut, d.; 30 November: C. C. M. van Luijt v. d. Lee, z.; 1 December: A. den Dekker Kuperus, z.; J. C. J. Nelisv. d. Peet, z.; A. E. MeerveldKleinhout, d.; J. van Halst Hagtingius, d.; J. A. M. van Opzeeland— Brantjes, z.; P. Strijbisde Voogd, d.; 2 December: E. SchildwachtIskes, z.; E. SpeelmanBeurskens, z.; A. M. Warnerv. d. Tang. d. Overleden 30 November: H. Th. Dekelfhg, 56 lange» JSL vei vuciiviijüciu, m oui^ju j-, Hazepaterelaan1 December: C. Waleveld— de vooral thans zoo noodzakelijke verruiming Luijters, 89 j., Zomervaart; A. G. Hagelen, 66 van de werkgelegenheid, welke het autover- j-, Amsterdamschevaart; J. H. J. Jasper, 84 j., keer, zoowel direct als indirect, bieden kan.1 Tulpenstraat. TWEE AUTO'S IN BOTSING. Op het kruispunt Velserweg-Noorderweg in den grooten IJpolder zijn Vrijdagavond twee personenauto's, respectievelijk afkomstig uit Hoofddorp en Velsen, met elkaar in botsing gekomen en beide terecht gekomen in een naast den weg loopende sloot. Er stond geluk kig weinig water en aangezien de inzittenden tengevolge van de botsing ook »een noemens waardige verwondingen hadden gekregen, is dit ongeluk in de gegeven omstandigheden nog heel goed afgeloopen. Beide wagens werden ernstig beschadigd, de Amsterdamsche G. G. D. die op het eerste alarm met twee wagens ter plaatse verscheen, verleende voorzoover noo dig geneeskundige hulp. SANTPOORT NED. HERV KERK. V.m. 10: Ds. R. H. Olde- man. Lithurgische dienst. NED. HERV. KAPEL. V.m. 10: Ds. A. A. Döns- zelmann, van Amsterdam. Nam. 5: H. Bijl, van Stavoren. GER KERK IN H. V., geb. Bethel, Wüstelaan. V.m. 10: C. Redert. IJMUIDEN NED HERV KERK Kanaalstraat. V.m. 10: Dienst. Nam. 5.30: Ds. L. W. Erdman. BETHLEHEMKERK, James Wattstr. V.m. 10: L. P. Tismeer. HERV EVANG.. Oranjestraat 8. V.m. 10 en nam. 5: Leesdienst. GEREF KERK Wilhelmlnakade. Vjn. 10: Ds. R. C. de Harder, Bandoeng. Nam. 5: Ds. S. E. Wesbonk. HULPKERK. Marnixschool: V.m. 10: Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5: Ds. R. C. de Harder. CHR. GEREF KERK. V.m. 10: Ds. A. Zwiep; Nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ. en AFD. NED. PROT BOND, Helmstraat 9. V.m. 10.30: Ds. Milatz. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 10: H. Dienst Nam. 7: Vesper. LEGER DES HEILS. Edisonstr. V.m. 10: Heili gingssamenkomst. Nam. 8: Verlossingssamen komst. Deze samenkomsten st. o.l.v. Divisie Officier Brig. W. J. Kolder. Donderdag nam. 8: Inzegening v. soldaten o.l.v. Adj. A. Var- wijk. IJMUIDEN-OOST NED. HERV KERK Goede Herderkerk Velser- duinweg. V.m. 10: A. Everts. Nam. 5.30: Ds. G. F. Callenbach. VEREENIGINGSGEBOUW, Kalverstraat. V.m. 10: Jeugddienst. VER. VAN VRIJZ. HERV., Vereeniglngsgeb., Stationsweg, Velsen. V.m. 10.30: Ds. H. A. Enklaar, den Helder. GER. KERK, Velserdulnweg. V.m. 10 en nam. 5: Ds. E. G. van Teylingen. BAPTISTEN GEM., lokaal Willemsbeekweg 22. Vrijdag nam. 8: Ds. L. de Haan, pred. te HrL VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Willems beekweg 22. V.m. 10: Broodbreken. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Willebrord- straat 10. V.m. 10.15: Godsdienstoefening. Nam. Geen dienst. ROZEKRUISERS Stationsweg 65. V.m. 10.30: Tempeldienst. Donderdag nam. 7.15: Gene zingsdienst. STADSEVANGELISATIE. Willemsbeekweg 22. Nam. 7.30: Openb. bijeenk. VELSEN NED. HERV. KERK. V.m. l'O: en nam. 5: Ds. Johs. Bronsgeest. VELSEN-NOORD GER KERK. Groote Hout- of Koningsweg. V.m. 10 en nam. 5: W. Kreuzen, Theol. Cand. Laren (N.-H.) BEVERWIJK NED. HERV. KERK, Kerkstraat. V.m. 10: Ds. Joh. IJzerman, van Heemskerk. Nam. 21: Zondagsschool. VER VAN VRIJZ HERVORMDEN. Parklaan. V.m. 10: Ds. H. J. Hanneman, van Uitgeest. DOOPSGEZ. GEM., Meerstraat Geen dienst. 12: Zondagsschool. EVANG LUTH. GEM., Koningstr. V.m. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF. KERK, C. H. Moensplein. V.m. 10 en nam. 5: Ds. H. Holtrop. EVANG ..MARANATHA". Dr. Schuitstraat 31. V.m. 10: I. Kuiper, van Bilthoven in geb. Odeon. Dinsdagnam. 7.30: Vrouwenkrans. Woens dag nam. 2: Meisjeskrans. Nam. 4: Zang. Donderdag nam. 8: Bijbelonderzoek. CASTRICUM NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. A. v. Poelgeest GEREF. KERK, Beverwijkerstraatweg 32. V.m. 10 en nam. 5: Ds. J. Krüger. HEEMSKERK NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. G. F. Cal lenbach, van IJmuiden-Oost. WIJK AAN ZEE EN DUIN. NED HERV KERK, Julianaweg. V.m. 10: Ds. J. A. L. Hovy. VEREENIGINGSGEB., Populierenlaan. Vjb. 10: F. Offeringa, hulpprediker.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3