HET NIEUWE AVONDBLAD NATIONALE INZAMELING SLAAGDE UITSTEKEND. Opbrengst overtreft de verwachtingen. Ontroerende gift. 't Is W* St. Nicolaas. Spoorwegtunnel te Velsen moet wachten. 24e JAARGANG No. 29 MAANDAG 5 DECEMBER '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12i/s ets., per maand 52Vi cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet ol oog 200.—, beide leden duim f 100.éen lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.— ?8£n w? J l leden anderen vinger f 15.—een of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen ens. 4Ö0— dij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De totale opbrengst van de nationale collecte ten bate van de uitgewekenen om geloof of ras is nog niet bekend, doch wel staat reeds vast, dat er veel meer is binnengekomen dan waarop men heeft durven hopen. Men durft zelfs de verwachting uitsprekendat het eindbedrag de vierhonderd duizend gulden zal overschrijden. Volgens voorloopige opgaven heeft de inza meling te Amsterdam 47.500 gulden opgebracht. Enkele tientallen bussen welke bij winke liers waren geplaatst worden no£ ingewacht. Men hoopt de 50.000 gulden te halen. Rotterdam heeft reeds de f 35.000 bereikt, Den Haag houdt zijn cijfer nog geheim, Gro ningen bracht bijna f 10.000 bijeen, Utrecht bereikte f 12.000, Apeldoorn kwam met f 7000 voor den dag. Zierikzee sloeg een record. Hier werd f 1660 bijeengebracht. Dit beteekent een gemiddelde van f 0.24 per inwoner. In Zeist werd een bedrag van f 3000 bijeengebracht. Bij al deze bedragen moeten nog de sommen worden gevoegd welke reeds eerder waren bij eengebracht, waaronder een en een kwart millioen van het Joodsche Hulpcomité en vele tienduizenden guldens van de Katholieke en Protestantsche comités. Totale opbrengst van het comité VelsenBeverwijk bijna 5000. Ondanks het ongunstige weer is de Zater. dag door het comité VelsenBeverwijk in deze gemeente gehouden collecte een groot succes geworden. De straatcollecte bracht resp. 1100 en 367 op. Dit gevoegd bij de op de lijsten ingeteekènde of op andere wijze ge- schonken bedragen kan de totale opbrengst van de in beide gemeenten gehouden inzame ling op bijna 5.000 geschat worden. De collecte ten behoeve van de Duitsche vluchtelingen heeft in Haarlem een prachtig bedrag opgebracht. Het totaal bedrag is name lijk 7242.21. Hiervan moet nog een klein bedrag aan onkosten worden afgetrokken, ter wijl erbij komt de opbrengst uit de bussen, die bij een groot aantal winkeliers in Haarlem staan en welke eerst na St.-Nicolaas worden opengemaakt. Wil men een vergelijking maken bij de opbrengst van andere groote en popu laire collecten, dan is het voldoende te vermel den, dat de Emmabloemcolleete de laatste ja ren in Haarlem en Bloemendaal samen rond 5000.— opbrengt. Telt men de opbrengst van de vluchtelingencollecte in Bloemendaal, die ruim 2700.— bedragen heeft, bij die van Haarlem, dan komt men op het dubbele van de genoemde opbrengst van de Emmabloem colleete. Dit is zeker een prachtig resultaat te noe men, temeer wanneer men erbij bedenkt, dat de collecte van j.l. Zaterdag in ongeveer tien dagen is voorbereid door meerendeels men- schen, die over weinig of geen routine be schikten, terwijl het weer niet slechter had kunnen zijn dan het dat Zaterdag is geweest. Had het den heelen morgen al geregend, des middags ging deze van tijd tot tijd over in ware gietbuien, die het collecteeren op straat allerminst tot een genoegen maakten. De veel al jonge collectanten kwamen drijfnat en verkleumd op hun wijkbureaux terug, waar overal kleeren bij de kachels hingen te dro gen, de kussens en speldjes waren doorweekt en het geld uit de bussen moest dikwijls eerst gedroogd worden voor men aan het tellen kon gaan. De stad was verdeeld in elf wijken, waarvan de kleinste die van de Ramplaanbuurt was. Deze kleinste bracht toch nog ruim 104.— op. De grootste opbrengst had de wijk, die zijn bu reau in het bijkantoor van de Nutsspaarbank op het Houtplein had. n.l. ruim 1098. Een van de beide wijkbureaux, die in het gebouw van de H. M. V. J. gevestigd waren, bracht eveneens meer dan 1000.— op, terwijl het Kleverpark, welke wijk betrekkelijk niet zoo groot was, meer dan 800.— binnenbracht. Ook de andere wijkbureaux noteerden verhou dingsgewijs zeer groote bedragen. Natuurlijk zijn de verschillen verklaarbaar door de ge goedheid van de bevolking, de verschillende grootte der wijken en de belangrijkheid van vaste standplaatsen, als b.v. stations of be langrijke toegangswegen tot de binnenstad. Want in alle wijken is even hard en met even groote opgewektheid gewerkt, zoowel door de bezettingen van de bureaux als door de collectanten en de estafettes. Alles verliep vlot en vrijwel nergens werd een klacht of wanklank vernomen. De eenige klacht die op een enkel bureau binnenkwam, was die van menschen, die geld kwamen brengen, omdat men nog niet aan hun deur gebeld had. Ver schillende busjes bevatten briefjes van tien gulden en er waren zelfs een van twintig en een van vijf en twintig gulden bij. Dan was het aantal rijksdaalders en guldens zeer groot. Aardig is het verhaal van een collec- tente, die op een hofje geweest was, waar een van de vrouwtjes het geld in een papiertje ge wikkeld in de bus wilde doen, omdat het de anderen niet aanging, wat ze gaf. Het papier tje was echter te dik en moest worden uitge pakt en toen bleek dat dit arme vrouwtje een tijksdarJder in de bus stopte 1 Het Amsterdamsche comité ontving vele ontroerende blijken van belangstel ling voor de inzameling, ook van de allerarmsten. Een van deze verdient wel een speciale vermelding. Deze gift be stond uit een breede gouden trouioring en twee gouden oorhangers met edel- steenen, en ging vergezeld van het vol gende briefje: Deze gave is door mij gegeven en is het beste, wat ik doen kan. Moge God het zegenen en den armen vluchtelingen genadig wezen". Op deze preciosa is reeds een bod van honderd gulden gedaan. Het comité wil ze echter afstaan aan de(n) meestbie dende. Opgaven worden ingewacht aan het bureau Vondelstraat 11, Amster dam-Zuid. Mochten er nog menschen zijn, bij wie geen collectant aan de deur geweest is en die door andere oorzaken niet in de gelegenheid waren hun offer te brengen, dan kunnen deze dit alsnog doen door hun bijdrage te storten of over te schrijven op de girorekening van het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut te Am sterdam. Ook kunnen zij hun bijdrage tot Dinsdagavond 8 uur brengen op de kantoren van de Nutsspaarbank, Jansstraat 19, Plein 7, Rijksstraatweg 20 en Nagtzaamplein 9, waar, evenals bij vele winkeliers, nog tot na St. Nico- laas bussen van de collecte staan. Te Hillegom De Nationale Collecte heeft te Hillegom op gebracht 367.90. Te Bloemendaal De Zaterdag in Bloemendaal gehouden col lecte ten bate van de vervolgden naar ras en geloof heeft 2701.49 opgebracht, welk bedrag na aftrek van enkele kleine onkosten aan het Algemeen Comité zal worden overgemaakt. Over de verschillende wijken verdeeld was de opbrengst als volgt: Bloemendaal 1175.54V2. Overveen 584.83. Aerdenhout 840.34, Vogelenzang 100.77^. De commissie verzoekt ons haar dank over te brengen aan het publiek en de collectanten die met den feilen regen geen gemakkelijke taak hadden. Man door tram gegrepen. Haarlem Maandag Hedenmorgen is de ongeveer 60-jarige wiel rijder G. uit Heemstede door de tram bij de Linnaeuslaan gegrepen en gedood. De man kwam uit de richting Spanjaardslaan en wilde bij de Vijverlaan de tramrails oversteken. Eerst op het laatste oogenblik bemerkte hij dat uit de richting Haarlem een tram naderde. Een aanrijding was toen echter niet meer te vermijden. De man werd door de tram gegrepen en was op slag dood. De trambestuurder heeft nog krachtig ge remd, doch dit mocht niet meer baten. Ook heeft hij signalen gegeven. De remmen van de tram waren in orde. Inbrakenreeks in de residentie wordt voortgezet. Thans weer 1200.gestolen. De residentie wordt den laatsten tijd onvei lig gemaakt door een inbrekersbende of door verschillende inbrekers, die het terrein van hun werkzaamheid in alle deelen van de stad vinden. Thans hebben zij een bezoek gebracht aan de familie G. uit de De Moucheronstraat, die was uitgegaan. Slechts de 24-jarige dienstbode bleef thuis om op een kindje te passen. Na een half uur werd het dienstmeisje opgebeld; een man vroeg haar „of meneer thuis was" Hierop antwoordde zij ontkennend. Tien mi nuten later ging de telefoon opnieuw, waarop het meisje hoorde, dat de familie een aanrij ding had gehad en was overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De komst van de dienstbode was dringend gewerischt. Zij verliet daarop de woning en begaf zich op de fiets naar het ziekenhuis. Daar was van een ongeluk evenwel niets bekend. Toen zij een uur later thuis kwam, ontdekte zij, dat er in de woning was ingebroken. De inbrekers hadden de straatdeur met een looper geopend en hadden de achterkamer doorzocht. Uit een linnenkast ontvreemdden zij 1200 en 1000 aan sieraden. Weer een nieuw gezichtspunt in den wilde-bussenstrijd. Naar wij vernemen heeft Mr R. Heeg na mens den autobusdienst van A. Koch, die een dienst Amsterdam-Bussum v.v. onderhoudt en die eenigen tüd geleden door de politie is verhinderd den dienst uit te oefenen, den staat thans aangesproken tot vergoeding van de door de stopzetting geleden en nog te lijden schade. Op 29 en 30 October waren de autobusdien sten van Koch door de politie te Bussum op bevel van den minister van justitie belemmerd zoodat deze diensten niet gereden konden worden. Vervolgens heeft de ondernemer den staat in kort geding gedagvaard voor den president te Den Haag, in welk geding ge- eischt werd de belemmering te doen staken Deze eisch werd destijds toegewezen, zoodat Koeh ziin busdienst weer kon uitoefenen. Betreffende de schade heeft mr. Heeg in de dagvaarding gesteld dat tal van cliënten nog niet weten dat de bus na stopgezet te zijn thnns wepr Pnvpndien zün er vele men schen, die niet met de bus rijden, omdat zij hpvree-H 7\in wederom optreden van de poli tie te moeten duchten. Een ander deel van het publiek maakt niet van eischers bus gebruik omdat het uit het optreden van de politie af- 'eidt, dat het onderhouden van den busdienst onrechtmatig geschiedde, dat deel van het publiek immers nmt hexu-oeden. dat de Nederlandsche politie-autoriteiten onrechtma tig zouden ingrijpen. Wolkenkrabber in strijd met het algemeen belang. Daarom mag er geen aan de Weteringschans worden gebouwd. Bij K. B. is het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij een besluit van den gemeenteraad van Amsterdam betreffende den bouw van een wolkenkrabber aan de Wete ringschans aldaar is goedgekeurd, vernietigd. Het Amsterdamsche raadsbesluit schiep mo gelijkheid op de plaats der perceelen Wete ringschans 28 en 28 a een flatgebouw van 12 verdiepingen ter hoogte van 40 meter op te trekken. Ged. Staten hebben daaraan goed keuring verleend. Op voordracht van de ministers van Onder wijs en van Binnenlandsche Zaken heeft de kroon thans in afwijkenden zin beslist en wel op grond van strijd met het algemeen belang. HAARLEM Maandag In het Concertgebouw werd Zaterdagmiddag door den Bond van Ned. Onder wijzers een St. Nicolaasfeest gehouden, waar de Heilige Man zelf natuurlijk niet ontbrak. Elzer's Heeren-Modehuis voor Handschoenen -ZEEWEG 78 Oudste en Grootste Speciaalzaak ter plaatse (Adv. Ingez. Med.) Vandaag is het dus Sinterklaas En straks komt de Goedheiligman, Trouw vergezeld door Pieterbaas, Naar 'k hoop ook even bij mij an. Ik haal me 't afgeloopen jaar Toch weer eens even voor den geest, En vraag mij af zoo bij elkaar Ben ik wel altijd braaf geweest? Komt mij, als ik oprecht wil zijn, De lof van Sinterklaas wel toe, Verdien ik werklijk marsepein. Of maak ik aanspraak op een roe? Want waarlijk, als ik eens bedenk, Dat kleine kleuters voor den Sint Slechts waardig zijn voor een geschenk, Ais hij ze brave kindren vindt; Dan denk ik weieens stiekum zoo. Ach, kijk dat kleine grut eens aan, Geef die nou gauw een mooi cadeau, Wat hebben die voor kwaad gedaan. Maar groote menschen, zooals wij, Of ik, als U dat prefereert. Deed ik. daar vergeleken bij. Niet meer en ernstiger verkeerd? Maar Sinterklaas vermaant ons niet, En 'k vraag U of dat wezen zal, Omdat hij ons zoo nobel ziet. Of als een hopeloos geval. P. GASUS. Op oordeel van den Economischen Raad. Minister Van Buuren herinnert in de Me morie van Antwoord inzake de begrooting van het, Verkeersfonds aan het voornemen om te Velsen een tunnel voor motorverkeer te ma ken. Een beslissing ten aanzien van de vraag, of het oogenblik gekomen is de Velser-spoor- wegbrug te vervangen door een spoorwegtun nel, is nog niet genomen. De minister heeft gemeend deze beslissing omtrent een werk waarmede een belangrijk kapitaal gemoeid is en waarvan naar zijn oordeel niet vaststaat, dat het op heden economisch verantwoord is niet te moeten nemen alvorens te beschik ken over het oordeel van den Economischen Raad. Hij is dit oordeel wachtende. Aangezien een nauw verband bestaat tusschen den bouw van den tunnel voor autoverkeer en den even- tueelen bouw van een spoorwegtunnel, kan met den aanleg van eerstgenoemden tunnel niet worden aangevangen, zoolang niet een beslissing ten aanzien van laatstbedoelden tunnel is genomen. Steun voor kleine tuinders. De minister van sociale zaken heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen betreffende extrahulp aan kleine tuinders. De minister deelt mede, dat de kleine tuinders, die volgens een vorige circulaire onder de groepen b. en c. kunnen worden gerangschikt, ook voor het jaar 1938 voor extra hulp (b- steun) in aanmerking mogen worden gebracht In verband hiermede wordt vanwege het de partement van economische zaken voor de steunverleening b over 1938 beschikbaar ge steld een bedrag van 7/12 x 1.50, afgerond 0.90, per b-tuinder en een bedrag van 7/12 x 3 is 1.75 per c-tuinder, berekend naar de aantallen b- en c-tuinders op Zaterdag 27 Augustus j.l. (bij de beschikbaarstelling van deze gelden is rekening gehouden met het feit dat de steunverleening voor kleine tuinders eerst met 1 Juni 1938 is in werking getreden) De b-tuinders moeten, voor wat betreft de verstrekking van extra hulp, evenals de b- boeren, worden gerangschikt bij de onder steunde, of in werkverschaffing geplaatste werklooze arbeiders, terwijl de c-tuinders hier voor een afzonderlijke groep vormen. Luchtdienst op Groningen en Leeuwarden tijdelijk gestaakt. De zomerdienst van de Groningsche en Friesche luchtverbindingen is een onverdeeld succes geweest. Tusschen Groningen en Am sterdam maakten 3835 personen van het vlieg tuig gebruik tegen 1533 in den zomer van 1937 zoodat een stijging van 150 procent verkregen is. De eerste exploitatieperiode van de verbin ding met Friesland heeft deze cijfers nog over troffen, daar in het tijdvak van 26 Juni tot 1 October niet minder dan 4495 personen den luchtweg kozen. Op grond dezer resultaten besloot de K. L. M als een seleidelijke verwezenlijking van onaf gebroken zomer- en winterverkeer. de dien sten zoo lang mogelijk voort te zetten. Echter nopen materieelvoorziening en financieele omstandigheden haar tot stopzetting met in gang van 15 December a.s., onder voorbehoud van de goedkeuring van den minister van Wa terstaat De exploitatie za) in het begin van den volgenden zomer worden hervat De Zeeuwsche lijn ondergaat geenerlei wijzi ging en zal, zooals gebruikelijk, den geheelen winter gehandhaafd worden. Demonstratief congres inzake het onderwijs. Vanwege het N. V. V. en den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers is Zaterdag in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage een gemeenschappelijk demonstratief congres ge houden, waarop diverse onderwerpen, het on derwijs betreffend, aan de orde werden ge steld. Na een inleidend woord van den voorzitter van het N. V. V., den heer E. Kupers, trad als eerste spreker op de heer W. Bymolt, met het onderwerp „De positie van het voorbereidend onderwijs". In het sociale vraagstuk van den modernen tijd neemt de volksopvoeding een voorname plaats in. De problemen in het volksonderwijs liggen op tweeërlei terrein; in het schoolwe zen in het algemeen en in de methode van on derwijs. Spr. somde de verschillende moei lijkheden op. waarmede de huidige opvoeding te kampen heeft. Doch het belangrijkste pro bleem is echter zonder twijfel de organisatie van het onderwijs. Rechtstreeks daarmee is verbonden de mate van onwikkeling, welke men moet bezitten om als volwaardig burger aan de maatschap pij te kunnen worden afgeleverd. Aan de hand van statistische gegevens ging spr. deze mate van ontwikkeling na en constateerde dat er al jaren achtereen wantoestanden op on derwijsgebied in ons land bestaan. De hoofd oorzaak van den chaotischen toestand ligt in de schoolwetgeving, waaraan alle systeem ontbreekt. De heer Bymolt pleitte voor de een- heidsschool, welke zoozeer bestreden is. Hoe lang de voorbereidende opleiding moet duren? De „grondschool" zal naar boven min stens met twee jaren moeten worden verlengd. Noodig is een voorbereidende school tot het zevende jaar, daarna een grondschool tot het vijftiende jaar, waarna de speciale, verdere opleiding kan gekozen worden. De toestand in Nederland op bewaarschool- onderwijsgebied noemde spr. een schande voor het volk. Hij riep de vergaderden op me de te werken aan dezen toestand een einde te maken. „De positie van het nijverheids onderwijs". De heer C. van der Lende behandelde ver volgens de positie van het nijverheidsonder wijs, Er moet komen goed vakonderwijs, aldus zei spr., gegeven op de Ambachtsschool, en daar bij aanvullend vakonderwijs volgens het leer- lingenstelsel en het leerlingencontract te ge ven op werkplaats en fabriek. Onlangs heeft de minister van onderwijs te Utrecht gezegd, dat de kwestie van de 3-jarige ambachtsschool zijn beslag heeft gekregen en dat men verstandig deed daar niet op terug te komen. Het technisch onderwijs beoogt niet als einddoel het bezorgen van goed onderlegde krachten aan nijverheid en industrie, maar het geluk van den levenden mensch. De verlenging van de leerplicht De derde spreker, de heer S. de la Bella Jr. behandelde de verlenging van de leerplicht. Het standpunt van de S. D. A P. is de 9-jarige leerplicht, hoewel slechts de 8-jarige gevraagd wordt. Bij zijn betoog ging de inleider te werk volgens twee lijnen; het belang van het on derwijs voor het kind en daardoor voor de ge meenschap of het belang van het onderwijs voor de werk1r>nshpi<lsbostrijding. Het onder wijs van 7 jaar is in ieder geval onvoldoende, hetgeen door tal van personen wordt erkend. Het belang van de vakgemeenschap eischt een leerolicht van 8 jaar. Het vraagstuk Is uit het oogpunt van de werkloosheid eveneens van groote importan tie. De verlenging van de leerplicht zou met zich brengen, dat tal van jongens en meisjes pen jaar later zouden worden afgeleverd op de arbeidsmarkt, hetgeen vermindering van de werkloosheid tengevolge zou hebben. Ook voor de bestrijding der werkloosheid ^nder onderwijzers zou verlenging van de leer olicht belangrijk zijn. Velen zouden weer een plaats vinden. Eischen inzake de leerlingenschaaï. De laatste spreker van het congres, de heer J. van Drie! besprak de eischen inzake de leerlingenschaaï. De groote klas van nu heeft onnoembaar leed gebracht in de Nederlandsche school. Al lereerst levert spr. oritiek op de houding van de R.K. Kamerfractie bij de afgeloopen de batten voor de onderwijsbegrooting. Terugkeer tot den toestand van 1932 zo© 10.000 leerkrachten werk geven. De Hembrug was onwillig. Storing echter na enkele uren opgeheven. Zaterdagmiddag ongeveer één uur bemerkte het personeel van de Hembrug, dat de moto ren plotseling weigerden. Een onderzoek wees uit, dat de automaat was gestoord. De storing aan de Hembrug was 's middags te ongeveer vijf uur opgeheven. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat zij is ontstaan door kortsluiting. Behalve de scheepvaart er lagen tegen vijf uur acht uitgaande schepen voor de brug te wachten heeft ook het treinverkeer eenige stagnatie gehad. Zoo moesten vier treinen twee opgaande en twee afgaande over Haarlem worden geleid.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1