HET NIEUWE AVONDBLAD NOODWETJE VOOR HET R.A.P. «iiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TWEE KINDEREN VERBRAND. NARCISSEN-EMBARGO OPGEHEVEN Brillen. Daladier naar Corsica en Tunis. Overige gezinsleden konden zich met moeite redden. 24e JAARCANC No, 30 DINSDAG 6 DECEMBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vz ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. "tSSTtaSSTvoor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 1 2000.-, overlijden 1400.—, verlies van hand, voet ol oog 1200.—, belde leden duim 1100—een Ud duim 150—, alle leden wijsvinger 60.-, fJnn hl? Jï~'1 lellen anderen vinger ƒ15.—, een ol twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- ol beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 115.-. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enï. g on2eval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzellde ongeval den dood van vijl of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog aizonaeriijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Hoe de jarenlange actie van Prof. dr. E. van Slogteren met succes bekroond werd. Dezer dagen hebben wij al medegedeeld, dat de Bloembollenstreek verblijd is met de mededeeling, dat het narcissen-embargo door de Vereenigde Staten is opgeheven. De nu gevallen beslissing, die van v zooveel belang is voor den bloembollen- handel, is een succes voor het Labora torium voor bloembollen-onderzoek te Lisse en in het bijzonder voor zijn di recteur, Prof. dr. E. van Slogteren te Heemstede, omdat daarmede de strijd die sinds 1922 met de Amerikaansche autoriteiten gevoerd is, met een over- |Y winning geëindigd is. Prof. Dl*. E. van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Het in 1922 door Amerika uitgevaardigde invoerverbod van narcissen is een gevolg ge weest van het voorkomen van het „aaltjes- ziek" in die bollen. Deze ziekte was reeds in 1915 en 1916 geconstateerd, terwijl zij zich iteeds uitbreidde. Het zag er in dien tijd met onze narcissen-cultuur slecht uit, zóó slecht zelfs, dat voor een ondergang gevreesd werd. Verlangend zagen de kweekers naar middelen uit ter bestrijding. Prof. van Slogteren be gon als Phytopatholoog voor de bloembollen streek reeds in 1917 met zijn onderzoekin gen, waarbij de noodzakelijkheid bleek een goed ingericht laboratorium ter plaatse van de cultuur te stichten, wat in 19211922 dan ook leidde tot den bouw van het Laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, dat res sorteert onder de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen. Gelukkig werd een afdoende bestrijding van het „aaltjesziek" gevonden. Indertijd hebben wij daarover uitvoerige mededeelingen gedaan. Wij herinneren er aan, dat de bollen een warm-waterbehandeling ondergaan („ge kookt worden" zegt de volksmond). Toen deze belangrijke ontdekking gedaan was, kwam het er natuurlijk nog op aan door tal rijke proeven vast te stellen hoe men daarbij het best te werk kan gaan. De temperatuur van het warme water moet namelijk hoog ge noeg zijn om de aaltjes te dooden, maar toch weer laag genoeg om de groei- en de bloei kracht van de bollen niet te schaden. Dank zij de hulp van de wetenschap is het gevaar aaltjesziek nu geheel bedwongen; de kweekers hebben volkomen medegewerkt om dit gunstige resultaat te verkrijgen, een mede werking waarvoor Prof. van Slogteren steeds veel lof heeft. Maardaarmede waren de grenzen van Amerika voor onze narcissen nog niet her opend. Voor de sluiting der grenzen bestond er een zeer belangrijke uitvoer van narcissen uit Nederland naar Amerika, zoodat het te be grijpen is, dat onze kweekers en exporteurs zeer verlangend uitzagen naar het intrekken van het verbod. Gemakkelijk is dat niet gegaan! De bloem bollenstreek heeft er, onder leiding van prof. van Slogteren, niet minder dan 16 jaar voor moeten vechten! Officieel was het invoerver bod voor narcissen door Amerika uitgevaar digd, omdat men maatregelen wilde nemen tegen het overbrengen van plantenziekten, maar daarna is wel gebleken, dat onder de Amerikaansche voorstanders van de hand having van dat invoerverbod van Nederland- sche narcissen ook waren die daarin een middel zagen om de Amerikaansche narcissen- kweekers te bevoordeelen. Herhaaldelijk is Prof. van Slogteren den Oceaan overgestoken om in Amerika op de regeeringsdepartemen- ten en in vergaderingen van belanghebben den bij den tuinbouw te pleiten voor de in trekking van het invoerverbod. Soms scheen het vrijwel hopeloos, maar in het besef voor een rechtvaardige zaak te ijveren, hield prof. van Slogteren vol. Hij verzekerde dat Neder land, dank zij de genomen maatregelen, vol komen kan instaan voor het leveren van nar cissen vrij van het gevreesde „aaltjesziek", maar men liet zich aanvankelijk niet over tuigen. Het bleek noodig den strijd op een in ternationale basis te torengen, want ook an dere landen hadden belang bij deze Neder- landsche quaestie. Een land dat bestaan moet van zijn uitvoer van land- en tuinbouw producten is .immers niet in staat automobie len en machines in een land met industrie- uitvoer te koopen, als zoo'n industrieland den invoer van land- en tuinbouwproducten ern stig bemoeilijkt! De Amerikaansche bewering, dat het „aal tjesziek" van de narcissen een gevaar kon op leveren voor het overbrengen van die ziekte in andere gewassen, bleek niet houdbaar toen Prof. van Slogteren aantoonde dezelfde para siet gevonden te heb'ben in gewassen op af gelegen oorden en wildernissen in Amerika waarbij dus geen sprake kon zijn van eenig contact met onze narcissen! In 1936 kwam er eindelijk een blijde tijding voor de narcissenkweekers in Nederland. De grenzen van Amerika zouden in 1936 opengaan voor onze narcissen. Maar het bleek toen dat er te vroeg gejuicht was. Amerikaansche in vloeden wisten immers alsnog te bewerken, dat er een belangrijke reserve gemaakt werd. Bij aankomst in Amerika moesten de narcissen namelijk een warmwaterbehandeling onder gaan wat oorzaak was, dat wel Nederlandsche bollen aan groote kweekerijen geleverd kon den worden, maar niet aan den klein-handel en aan de broeiers. Daardoor stonden de Ne derlandsche narcissen-exporteurs achter bij de Amerikaansche narcissenkweekers, waarvoor die verplichting niet gold. Nederland was al dankbaar dat tenminste weer narcissen aan Amerika geleverd konden worden, maar de actie voor een vrijen invoer van narcissen werd natuurlijk met kracht voortgezet. Opnieuw voer Prof. van Slogteren naar het Westen en kreeg toen de toezegging, dat eenige Amerikaansche deskundigen naar Ne derland zouden komen om hier zelf den toe stand in oogenschouw te nemen. Deze heeren zijn hier in dit voorjaar igeweest en zijn in staat gesteld om zich tot in alle onderdeelen te overtuigen van den toestand. Toen was het afwachtenHet duurde maan den en maanden, maar er werd niets uit Ame rika gehoord. Pessimisten vreesden, dat het al weer mis was. Maar Prof. van Slogteren bleef met optimisten' hopen op een gunstig resultaat, want daarvoor had men nu immers alle reden, nu de Amerikaansche deskundigen zich hadden kunnen overtuigen, dat er geen aanleiding bestond voor. het handhaven van de beperkende bepaling. En toen kwam eindelijk het telegram uit Amerika „Ingaande 15 Augustus 1939 wordt narcissen-embargo opgeheven. Geen speciale behandeling voorgeschreven. Narcissen kunnen op dezelfde wijze als tulpen en hyacinten geïmporteerd worden". Daarmede is dus de jarenlange strijd met succes bekroondVoor den nieuwen oogst mag Nederland dus weer vrij narcissen in Amerika invoeren Voor de narcissenkweekers en de -exporteurs een quaestie van groot belang. Zij hopen na tuurlijk binnenkort weer het belangrijke afzet gebied, dat in 1922 verloren ging, te heroveren. Maar ook voor de andere bloembollen is het verloop van deze quaestie van beteekenis, want wat nu met de narcissen gebeurd is, kon im mers ook toegepast worden op andere bollen. Maar in Amerika is men thans wel overtuigd, dat de kweekers, voorgelicht en gesteund door het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, zelf afdoende maatregelen nemen om ziekte' gevaren te weren, zoodat alleen bollen geëx porteerd worden die zonder eenige beperking kunnen worden toegelaten. Wij hadden over deze aangelegenheid ook nog een kort onderhoud met Dr. A. J. Ver- hage, voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, die zich zeer ver heugd toonde over de nu gevallen beslissing en hulde bracht aan het zeer verdienstelijke werk in deze door Prof.- van Slogteren ver richt. Ongetwijfeld zoc^zei dr. Verhagen - is het nu verkregen succes voor het grootste deel te danken aan het vele en uitnemende werk van Prof. van Slogteren, zijn krachtige argumenten hebben ongetwijfeld den doorslag gegeven voor deze beslissing van Amerika. Het resultaat dat nu inzake de opheffing van het narcissenembargo in Amerika bereikt is heeft bij vernieuwing de aandacht gevestigd op het Laboratorium voor Bloembollenonder zoek te Lisse. Daarom zullen wij dezer dagen nog iets meer over deze inrichting en haar werken vertellen. Vestigingsverbod voor kruideniers en garages verlengd. De minister van Economische Zaken heeft het tijdelijk vestigingsverbod voor het kruideniersbedrijf en voor het automobiel- en garagebedrijf met ten hoogste een halfjaar verlengd tot 6 Juni 1939. Omdat artikel 2 niet verbindend is verklaard. BIJ arrest van den Hoogen Raad is artikel 2 van het Reglement Autovervoer Personen onverbindend verklaard. In verband met deze beslissing heeft de regeering, naar de Regeeringspers- dienst meldt, opnieuw overwogen wat baar in dezen te doen stond. Zij stelt zich voor, met spoed de totstandkoming van een nood wetje te bevorderen» teneinde in de gebleken lacune te voorzien. In den tusschentijd worden de vroegere politiemaatregelen ing'etrokken. Dit wil intusschen niet zeggen, dat alle „wilde" bussen vanaf heden ongehinderd zullen mogen loopen. Vele bus diensten zagen n.l. presidentiëele vonnissen tegen zich uitgespro ken, uitvoerbaar bij voorraad en met den sterken arm, waarbij deze diensten op anderen grond, n.l. art. 1 van de wet openbare vervoer middelen, worden verboden. Het hierboven aangehaalde arrest is ge wezen in de zaak betreffende de „wilde" auto. busdiensten. Zooals men weet had de ambtenaar van het O.M. cassatie aangeteekend tegen het vonnis van den Haagschen kantonrechter, die den heer N. Sommeling, terecht staande wegens het zonder vergunning onderhouden van een autobusdienst Den HaagAmsterdam van rechtsvervolging heeft ontslagen. De kantonrechter had zich namelijk ver- eenigd met de zienswijze van mr. G. de Grooth, den raadsman van den heer Somme ling. dat art 2 van het reglement autovervoer personen waarin verboden wordt herhaal delijk met een motorrijtuig tegen vergoeding personen te vervoeren of te doen vervoeren onverbindend is, omdat dit artikel niet over eenkomt met de machtigingswet van 29 No vember 1935. De advocaat-generaal, mr. Rombach, heeft op 14 November j.l. tot vernietiging van het (Dr. W. van Bemmelen is uit een vergelijking van 1890 met heden tot de conclusie gekomen, dat het brillendragen door studenten van toen en nu zich verhoudt als 10 tot 24). Wanneer men het eens vergelijkt, Met nog geen halve eeuw gelêe, Wie er door brillen keek en kijkt, Valt dat voor heden lang niet mee. 't Is vierentwintig tegen tien, Van nu en destijds met een bril, Dit is wel zonder bril te zien, Als een aanmerkelijk verschil. Zou 't zijn omdat in dezen tijd, Veel meer van d' oogen wordt gevraagd, En snel 't gezichtsvermogen slijt, Dat nu de jeugd meer brillen draagt? Of kan het wezen bijgeval, Dat brillen dragen is vermeêrd, Daar door studenten almetal, Veel ernstiger wordt gestudeerd? Zag men wellicht vóór vijftig jaar, 't Belang van brillen nog zoo niet, Terwijl men nu veel liever maar, Het oog wat extra vroeg ontziet? Ik weet het waarlijk niet, maar wil Wel hopen, dat de jonge man Van nu, gauw door een rosen bril, Vol moed naar 't leven kijken kan. P. GASUS. vonnis van den kantonrechter geconcludeerd. De Hooge Raad heeft thans beslist, dat de kantonrechter terecht artikel 2 niet verbin dend heeft verklaard en heeft het cassatie beroep verworpen. DE AUTOBUSDIENST IJMUIDEN - AMSTERDAM V.V. wordt GESTAAKT met ingang van WOENSDAG 7 DECEMBER A.S. Er wordt dus heden (DINSDAG) voor het laatst gereden. N.V. Autobus-exploitatie „STORMVOGELS". muiden, 6 December 1938. iiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Adv. Ingez. Med.) Reis zal de volgende maand plaats hebben. PARIJS, 5 December. Daladier is voornemens in Januari, tijdens het recès van de Kamer, een bezoek te brengen aan Corsica en Tunis. (Reuter). Omstreeks zeven uur vanmorgen Alle kinderen lagen nog te bed heeft te Wychen een noodlottige brand gewoed, waardoor twee kin deren om het leven zijn gekomen. Door tot nu toe onbekende oor zaak brak op genoemd tijdstip brand uit in de bakkerij van den heer J. Berben, gevestigd in de Spoorstraat te Wychen. Toen de heer B. den brand ont dekte, had het vuur reeds een groote omvang aangenomen. Het was reeds overgeslagen naar de woning, zoodat de bewoners ern stig gevaar liepen. De familie B. bestond uit man, vrouw en drie kinderen. In verband met de St. Nicolaas-drukte was er nog een zusje van de vrouw in buis om in den winkel te helpen. Een zware storm en mist waren oorzaak, dat het vrachtschip „Falmouth" bij Long Island aan den grond liep. Het schip kon echter nog worden vlot gebracht. toen de heer B. den brand ont dekte. Hij en zijn vrouw trachtten onmiddellijk de kinderen in veilig heid te brengen. Twee van ben kon men nog naar buiten brengen. Het derde kind der familie, de vijf jarige Jantje, had echter reeds zóó ernstige brandwonden opgeloopen, dat het kind spoedig daarop over leed. Helaas was bet ook niet meer mogelijk de slaapkamer van het zusje van de vrouw des huizes, de zestienjarige Annie Hendriks, te bereiken. Het meisje kwam in de vlammen orn. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch het vuur had reeds zoo'n grooten omvang aangenomen, dat aan blusschen niet meer te denken viel en helaas ook de beide slacht offers van den brand niet meer konden wor den gered. Het vijfjarig kind van den heer B., dat met ernstige brandwonden overdekt, uit het bran dende huis werd gehaald, werd voorloopig bij buren ondergebracht. Het kind overleed echter spoedig. 1-Iet andere meisje, dat het leven heeft verloren, is waarschijnlijk reeds gestikt voordat het vuur haar bereikt heeft. De heer B. heeft behalve zijn bakkerij en daarbij behoorenden winkel ook nog een siga renwinkel. Deze bleef behouden. Het totaal afgebrande huis bestond uit een beneden en bovenverdieping. De omgekomen kinderen sliepen met twee andere kinderen op de bovenverdieping. Twee konden worden gered. De overige leden der familie en een knecht sliepen in het achterhuis. Duitsche Rijksdag met 41 zetels uitgebreid. De aanvullende verkiezing voor den Duit- schen Rijksdag heeft volgens de voorloopige officieele berekeningen het volgende resultaat opgeleverd: Kiesgerechtigd 2.532.863. Uitgebrachte stem men: 2.497.604. Vóór gestemd: 2.464.681. Tegen gestemd: 27.427. Ongeldig: 5496. De verhouding blijft derhalve 98.90 procent „Ja"- en 1.10 procent neen-stemmen. Het aantal zetels in den Duitschen Rijksdag wordt door deze aanvullende verkiezingen met 41 verhoogd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1