Harw De fturoper ji^rbuiten. Vredesonderhandelingen tusschen China en Japan? Staatshoofden voor de radio. Verkiezingen in Sudetenland BURGERLIJKE STAND. Kunst in Haarlem en Heden, Dinsdag, wordt door de firma frederik Muller de kunstverzameling M. Knoops veiling gebracht, een collectie bovenal rijk «au voorwerpen van Oostersche kunst, in jade, cuartz, agaat, kristallen en andere nobele grond- ttoffen, doch waarbij zich ook een aantal oude en moderne schilderijen bevindt, waartoe het ,'erbii afgebeelde schilderij van Fantin Latour lehoort pit is een ongezochte gelegenheid iets over cen schilder hier te vertellen. Want het heeft ve'len verbaasd dat op de zomerexpositie van Honderd Jaar FranscheKunst geen enkel werk van Fantin aanwezig was. Al was het argu- pent, waarmee die afwezigheid verdedigd werd: Hat'zijn werk in Holland meer dan voldoende bekend was" niet geheel te weerleggen. Inderdaad was een kwart eeuw geleden Fantin latour een der meest begeerde Fransche mees ts in den Hollandschen kunsthandel en bij -in talrijke afnemers. Meer dan zijn figuratieve vorstellingen waren zijn bloemstukken en en- kle stillevens gezochte objecten voor de groote verzamelaars. Misschien juist daardoor is de openbare be langstelling voor het werk ietwat geluwd. Daar alles langzamerhand in vaste handen kwam, kreeg de handel behoefte aan andere objecten "or zijn activiteit en werden de Fantins mu- ttum- en familiebezit. En verder heeft de tijd jet stil gestaan en is de belangstelling eener vngere generatie in een andere richting ge voerd. Zooals immer zal. ook ditmaal op de vei lig Knoops kunnen blijken, hoe het momen teel staat met de waardeering van een kunste jaar die nog niet zoo heel lang geleden tot de vurigst begeerden ter kunstmarkt gerekend werd, Dat vooral in ons land en in Engeland Fan- rn's bloemstukken zoo geliefd waren is waar schijnlijk te verklaren door de verwantschap cie er tusschen die werken en de Hollandsch- Vlaamsche bloemschildering der 17e eeuw be stond. Bij alle kleurpracht die hij wist te geven, bleef hij in de beelding steeds exact portrettist n Flora's kinderen, doch schilderde ze tevens een feilloos zuivere techniek die door vak- tijdgenooten gelijkelijk bewonderd werd. Zijn figuurschilder ij en vonden hier veel later dan in Frankrijk bewondering; men kreeg ze hier eerst later te zien; bovendien kwamen zijn voornaam ste groote figurencomposities direct in Fransch bezit terecht. Want hij was een even zeldzaam ;ortretschilder, van groepen vooral, en zijn in iet oorlogsjaar 1870 geschilderd „Atelier a Ba le" waarop een aantal bevriende thans wfreldberoemde schilders en schrijvers ver- gd zijn, zal altijd een werk van groote be- ïis in de kunst der 19e eeuw blijven. Meer populair zouden hem de kleinere doeken met nymphen, badend of spelend in gefantaiseerd landschap, maken, die Redon deden zeggen dat :antin geen horizont schilderen kon, maar die toch vol charme zijn door kleur en compositie. In die, meestal kleinere doeken met nymphen etc. zal de beschouwer een invloed der groote Italianen ontwaren die bij Fantin sterker is dan bij welken anderen tijdgenoot ook. Maar even als in zijn bloemstukken is ook in die werken on werkjes zijn techniek van schilderen gaaf en persoonlijk. Hij broddelt en knoeit nergens. Uiterst solide waren zijn voorbereidende stu dies geweest, als van de meeste schilders uit zijn tijd. Hij was een leerling van den befaamden Lecoq de Boisbaudran, een schilder die minder door zijn schilderijen dan door zijn onderricht bekendheid kreeg en die een boekje schreef over de Education de la Mémoire pittoresque" dat in veler artisten handen was. Breitner, die wat niet iedereen weet zéér veel las en een helder denkhoofd bezat, maakte mij, jaren geleden, op dat boekje op merkzaam en ik heb er, ook als kunst-kijker veel aan gehad. Wat Breitner echter niet was, was Fantin in hooge mate: muzikaal en roma nesk. Het is dan ook niet te verwonderen dat de golf van bewondering voor de muziek van Ri chard Wagner, die omstreeks 1880 door Frank rijk ging, ook Fantin pakte. Een bewondering die hij trouwens ook voor zijn landgenoot Berlioz koesterde. Beider muzikale scheppingen hebben nem stof tot picturale beelding daarvan, inge geven, al kon ook daarvan Redon misschien terecht zeggen dat niet door kleuren de we- Md der klanken te vertolken is, zijnde deze al- 'een en uitsluitend van inner! ij ken aard en zon der steunpunt in de realiteit der dingen. Tegenwoordig zal, meer dan vroeger over Re- ™'s opvatting verschil van meening kunnen bestaanvoor hèm was dat een waarheid, de 21Jne. Toch stonden beide kunstenaars elkander reer na, niet alleen door beider Zuid-Fransche Bouwnijverheid gestimuleerd met courantenreclame. In verschillende deelen van de Vereenigde Staten werken allerlei bedrijven, die belang hebben bij het bouwbedrijf, samen, teneinde particulieren te bewegen eigen huizen te doen zetten. De belang hebbenden lanceeren daartoe, in een groot aantal plaatsen, een collectieve reclamecampagne in couranten. origine, Fantin was in 1836 in Grenoble ge boren, het geboortejaar ook van onzen Jacob Maris maar ook door de oprechte waardee ring die de vier jaar jongere Redon voor Fan- tin's palet had, waaruit hun gemeenschappe lijke vereering voor Delacroix bleek. Fantin heeft van zijn door de muziek be ïnvloede voorstellingen een groot aantal werke lijk zeer bijzondere litho's gemaakt, die nog altijd door de steeds zeldzamer wordende, echte prentkunst liefhebber, gewaardeerd worden en in de groote prentenkabinetten van Europa en Amerika te vinden zijn. Vaak exemplaren met eigenhandige opdrachten aan schrijvers en schil ders uit zijn tijd, want Fantin leefde in een uit- gezochten kennissenkring en een auteur als Adolphe Jullien heeft zelfs kans gezien over „Fantin et ses amitiés" een dik boekdeel te schrijven. Dat niets vergankelijker is dan de roem, is ook al weer niet heelemaal juist. In Fantin's geval blijft steeds het werk bestaan en dat verandert niet; of men het met een paar tientjes of met een kostbaren cheque waardeert. Die wijze van waardeering is inderdaad zeer ver gankelijk, onberekenbaar en vaak ongemoti veerd. Maar wie iets van schilderijen zien kan, zal Fantin steeds onder de meesters blijven rangschikken. Mag het ons curiositeitshalve in teresseeren als een Fantin in veiling komt, het hoog of laag van de opbrengst beduidt nooit of te nimmer een hoog of laag eener artistieke be- teekenis. J. H. DE BOIS. Besprekingen zouden reeds aan den gang zijn. HONGKONG 5 December (Havas/ A. N. P.) Volgens inlichtingen uit geloofwaardige bronnen zouden te Hong kong, waar Tseng Tsong Ming, een af gevaardigde van de „vredespartij", is aangekomen, tusschen China en Japan vredesonderhandelingen worden ge voerd. Ming, die onderminister voor de spoorwegen is geweest, is particulier secretaris en vertrouwde van den vroe- geren Chineeschen premier Wang Tsjing Wei. Deze onderhandelingen zouden nauw verband houden met dc pogingen van de Chineesche vredespartij om het aftreden van Tsjang Kaï Sjck te be werkstelligen. Ab u tóch iets moet verliezen Éri u fiflbt 't voor 'i kiezen Offert liever dan een juur. Dari-pw verd'ren levensduur Vriendschapsboodschappen ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling te New-York. Ook H. M. de Koningin zal hel woord voeren. NEW YORK 5 December (Havas/ A. N. P.). Het bestuur van de wereld tentoonstelling 1939 deelt mede, dat plannen worden gemaakt voor een reeks radio-redevoeringen uit te spre ken door de vertegenwoordigers van elf staten, die bij deze gelegenheid vriendschapsboodschappen zullen zenden. De redevoeringen zullen op 1 Januari 1939 aanvangen met die van Lebrun, den president van Frankrijk en eiken Zondag worden vervolgd tot 23 Juli. Tot de staatshoofden, die het woord zullen voeren, behooren: de president van den Ierschen Vrijstaat, de koning van Denemarken, de koningin van Nederland, een hooge autori teit der Sovjet-Unie, de gouverneur-generaal van Canada, de koning van Roemenië, de ko ning van Noorwegen, de koning van België, de regent van Joega Slavië, de koning van Italië, de regent van Hongarije, de president van Po len, de kroonprins van Japan, de koning van Zweden, de president van Brazilië en de Britsche commissaris-generaal op de tentoonstelling. De boodschappen zullen op de korte golf in het betreffende land uitgezonden en in de Ver eenigde Staten heruitgezonden worden. Von Ribbentrop's reis naar Parijs. LONDEN. 5 December. De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft, dat 't eenige punt, dat in verband met Von Ribbentrop's bezoek aan Parijs wordt genoemd, de onderteekening is van de gemeenschappelijke verklaring inzake de Fransch-Duitsche betrekkin gen. doch dat de correspondenten der Duitsche bladen te Parijs verwachten, dat Von Ribbentrop bereid zal zijn alle vraagstukken der Eurnpeesche politiek, met inbegrip van de Fransch-Italiaan- sche betrekkingen, te bespreken. Dat Mussolini laat weten, dat het nu de beurt van Italië is, iets te halen uit het „dynamiek' van de as, verwondert waarnemers te Berlijn niet. Zoowel de Anschluss als de Tsjecho Slo- waaksche regeling hebben Italië aan invloed in Oost-Europa doen inboeten en de Duitsche wensch naar toenadering tot Frankrijk heeft waarschijnlijk bij Italië het denkbeeld doen postvatten, dat Duitschland er voornamelijk be lang bij heeft, zijn achterhoede te dekken voor verdere ondernemingen in Oost-Europa welke, zoo zij Italië niets kosten, het evenmin iets zul len opleveren. Als dit zoo is, had Italië er geen belang bij, het welslagen van Von Ribbentrop's besprekingen te Parijs te bevorderen, en besloot het bij voorbaat zqn vorderingen op West- Europa in te dienen, waaromtrent Duitschland liever niets zou hebben gezegd, voordat het Fransch-Duitsche accoord onderteekend en ge zegeld was. De Parijsche correspondent van de „Times' schrijft met betrekking tot de onderteekening van de Fransch-Duitsche verklaring: „Als de ceremonie zonder moeilijkheden verloopt, kan veilig worden aangenomen, dat de Fransche re geering reeds bevredigende verzekeringen zal hebben ontvangen omtrent de Duitsche hou ding ten aanzien van de jongste Italiaansche campagne voor territoriale herziening ten koste van Frankrijk." Dina Appeldoorn overleden. Bekend componiste van orkest- en koorwerken. 's-GRAVENHAGE, 5 December. In den afgeloopen napht is hier ter stede overleden de bekende Nederland- sche componiste Dina Appeldoorn. Dina Appeldoorn werd op 26 December 1884 te Delft geboren. Zij doorliep daar de H.B.S. en wijdde zich al spoedig aan de beoefening van de muziek. Na het eindexamen werd zij leerlinge van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, waar zij haar opleiding kree' van verschillende leeraren. Compositieleer stu deerde zij achtereenvolgens bij Viotta, Koeber: en Wagenaar. In den loop van haar leven componeerde zij vele werken voor orkest, koor- en zangstem men. Haar stijl was gematigd modem. Gedurende de laatste jaren werden verschil lende van haar koorwerken uitgevoerd door „Die Hagesanghers", hier ter stede. Bij ge legenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin werd haar nationale lied bekroond. Haar laatste werk, „De Kalkoen", werd kort geleden uitgevoerd door „Rotte's Mannenkoor' onder leiding van Jos Vranken Jr.,. aan wien het stuk ook was opgedragen. Bijna 99 pCt. zegt ttja bij de aanvullende verkiezingen voor den Rijksdag REICHENBERG 5 Dec. (D.N.B.-A.N.P.) Vannacht om half vier was de uitslag bekend van de verkiezingen in Duitsch Bohcmen voor den Rijksdag. Deze luidt met inbegrip van de aanvullen de verkiezingen voor het „oude rijk" en Oostenrijk als volgt: Totaal aantal stemgerechtigden 2.525.346 Totaal aantal geldige stemmen 2.491.920 Geldige ja-stemmen 2.464.494 Geldige neen-stemmen 27.426 Dit beteekent, dat 98.90 procent ja- stemmen en 1.10 procent neenstem- men zijn uitgebracht. De rijksminister van binnenlandsche zaken en de rijkspropagandaminister hebben het volgende bekend gemaakt: De bevrijde Sudeten-Duitsche broeders hebben een overweldigende bekentenis van trouw jegens den Führer en jegens het Groot- Duitsche rijk afgelegd. Daarom zullen van alle rijks- en gemeentegebouwen alsmede van de openbare scholen in het geheele rijk tot en met Woensdag a.s. de vlaggen wapperen. De bevolking wordt verzocht eveneens de vlag uit te steken". Tsjechen hebben op speciale biljetten moeten stemmen. PARIJS, 5 December (Havas). De Figaro meldt uit Reichenberg, dat bij de verkiezin gen in het Sudentenland de Tsjechen hebben, moeten stemmen op een speciaal groen biljet, waarvan de tekst ook eenigszins afwijkend was. Dit feit is volgens het blad zorgvuldig voor het Duitsche publiek en de buitenland- sche pers verborgen gehouden en zelfs scheen het niet bekend te zijn aan de meeste bewo ners van het Sudetenland. Copyright P. I. 8 80* 6 Copenhagen „Vader", riep Hans de Stumper, toen hy zijn twee broers zag wegrijden, „vader, geef mij ook een paard. Ik wil ook zoo graag trouwen. Toe, laat mij ook m'n geluk eens beproeven. Wie niet waagt, wie niet wint. Als de koningsdochter mij wil hebben, neemt ze mij. En als zij II „Houd op met dien onzin! Ik geef je geen paard, want jij staat mij niet wil'hebben, dan neem ik haar." Maar Hans' vader bromde: toch direct met jouw mond vol tanden. Je broers, ja, dat is iets anders. Zij zijn flinke, verstandige jongens. Maar jij...!" „Krijg ik geen paard?" vroeg Hans de Stumper. „Ook goed. Dan neem ik den bok. Die kan mij best dragen." En meteen ging hy op den bok zitten, stootte het dier met de hakken in de flanken, en stuurde het den straatweg op. Ha, de bok had er klaarblijkelijk zin in, want het ging hard. „Hallo, hallo, hier kom ik ook", riep Plans de Stunmer. En hy zong een lied, zoodat men hem wijd en Alleenwonende vrouw lag dood ziek op den vloer. In ziekenhuis overleden. De Amersfoortsche politie werd dezer dagen door buurtbewoners gewaarschuwd, dat in het huisje van een alleenwonende bejaarde vrouw iets vreemds aan de hand was. Er werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld, waarbij het noodig was een raam te forceeren om binnen te komen. Men vond de vrouw zwaar ziek op den vloer liggen. De oude vrouw, de 75-jarige we duwe van der B., werd naar een ziekenhuis ver voerd, waar zij Zaterdag is overleden. Protestdemonstratie te New-York tegen de onderdrukking van minderheden. Burgemeester La Guardia heeft de leiding. NEW YORK, Burgemeester Guardia heeft mèegëöèéld;'dar „ten gevolge van de algemeene wensch van het publiek"- de bur gerij -voor--Vrijdagavond a.s. wordt opgeroepen, tot een protest-demonstatie tegen de onder drukking van de minderheden in Europa. Hij zelf zal daarbij de demonstratie leiden. Sprekers zullen zijn Wallace, minister van landbouw, Theodore F. Green, specialist van den senaat voor buitenlandsche betrekkingen, William T. Manning, episcopaal bisschop en Stephen Donghue, kathediek behereder van het bisdom New York. De aankondiging van La Guardia luidt: ,De kortelings voorgevallen gebeurtenissen, waar in de bruutheid van vijf en een half jaar cul mineert, zijn een rechtstreeksche uitdaging tot alle waarden der beschaving. Ons land veroordeelt unaniem de beraamde aanvallen op onschuldigen. Het leed der slachtoffers moet niet slechts sympathie verwekken, doch ook de vastbeslotenheid te verijdelen, dat der gelijke wreedheden in Duitschland of elder* herhaald worden. (United Press). Slachtoffers der vliegramp ter aarde besteld. Vele militaire autoriteiten woonden de plechtigheid bij. BANDOENG, 5 December (Aneta-A.N.P.) De vier slachtoffers van de vliegramp van Zaterdag op het vliegveld Andir, werden des middags in een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld. De plechtigheid, die met mili taire eer geschiedde werd bijgewoond door den commandant van het leger en vele andere militaire autoriteiten. Verschillende sprekers voerden het woord waarbij ook de commandant der luchtvaart- afdeeling, luitenant-kolonel Van Oijen. Zijn vrouw vermoord. MAASTRICHT, 5 Dec. Het O.M. bij de rechtbank te Maastricht eischte heden tegen den 26-jarigen mijnwerker W. J. S., die in den nacht van 27 op 28 September zijn vrouw heeft vermoord twintig jaar gevangenisstraf. zijd kon h.ooren„ Wordt vervolgdK HAARLEM, 5 December. Bevallen 1 December: J. M. Moll v. Charante v. Leeuwen Boomkamp, z.; 2 December: H. M. BeukertArtz, z.; C. F. J. BraakKoot, z.; J. E. BessemSchoenmakers, d.; M. Koorn Radajewski, d.; E. M. v. d. LaarschotDijk- mans, d.; 3 December: C. ZoetKlaassen, d.; M. HijnenBöhm, d.; E. C. BratDekker, d.; W. Winkelten Klooster, 2d.; J. H. de la CourtMolenaar, d.; A. GrootKardol, d.; 4 December: S. van HattumDuivenvoorden, z.; 5 December: M. E. J. SeuterHeijnen, d.; Overleden. 2 December: A. G. M. Brugman De Graaf, 35 jaar, Tetterodestraat. 3 Decem ber: C. H. de Bruin, 64 j., Raamsingel. M. J. Baruch—Serné, 77 jaar. Ripperdapark. C. M. Hupkensv. Zutphen, 74 jaar, Groote Hout straat. W. M. Pollé—Korthoven, 67 jaar, Kleine Houtstraat. J. E. L. T. v. d. Berg, 57 jaar, Spaarne. 4 December: S. C. Sporry, 56 jaar, Zonnelaan. E. Wij khuisen—Visser, 70 jaar, Boeresteeg. j

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3