HET NIEUWE AVONDBLAD Zuicl-Afrikaansclie Critiek. Een vinding. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Voor 400 millioen aan werk wacht. Ontzettend ongeluk in kolenmijn. Drie dooden bij auto-ongeluk 24e JAARGANG No. 31 WOENSDAG 7 DEC. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 521/* cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f100.—een lid duim f 50.—alle leden wijsvinger 60.^, V Xl? leden anderen vinger ƒ15—, een of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen ena. - mj v ïrdrmfcmgsdood door ongeval tijdens de vaart tot een maxmium van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben, tfog afzondeilijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Er is een Nederlandsch vliegtuig onderweg naar Zuid-Afrika. Het brengt onzen vice- president van den Raad van State, jhr. mr. p. Beelaerts van Blokland, en andere autori teiten naar de viering van „Dingaansdag" naar de herdenking van „den Grooten Trek", pat deze reis eigenlijk wel wat meer dan een hoffelijke vertegenwoordiging van ons land bij een nationale gebeurtenis in de Unie be- teekent, is in ons nummer van gisteren uiteengezet. Er zitten mogelijkheden van ver der? toenadering in en daar zijn ook weder- zijdsche handelsbelangen bij betrokken. De pogingen om nieuwe markten voor onzen handel te veroveren, verleden jaar geken merkt door de reis der bekende handelsmissie- Van Karnebeek naar Zuid-Amerika, zullen wellicht spoedig voortzetting vinden in een handelszending naar Zuid-Afrika, waarmee wij nog steeds heel weinig zaken doen. Dit oogenblik leent er zich wel toe om met aandacht kennis te nemen van een critiek op de verhoudingen in Europa die geleverd is door den Zuid-Afrikaanschen minister van Defensie Oswald Pirow Deze minister heeft verscheidene Europeesche landen bezocht, met name Italië, Duitschland, België, Nederland en natuurlijk Engeland. Hij heeft met leiden de staatslieden gesproken, klaarblijkelijk vooral het koloniale vraagstuk en de vluchte lingen-misère daarbij behandeld, is van zijn reis-op-het-vasteland in Londen teruggekeerd en heeft nu een korte maar nogal afdoende critiek ten beste gegeven. Zijns inziens is Europa „op drift" als een stuurloos schip, het drijft af naar de woeste branding van den oorlog. Geen enkel volk wil dien, maar elke regeering bereidt er zich op voor. Tenzij in de eerstvolgende maanden een totale wijziging van opvattingen intreedt zal zijns inziens de internationale spanning in het voorjaar een uiterst gevaarlijk punt bereiken. En dat of- tchoon er sinds de uitschakeling van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk geen enkele zaak op het spel staat die een oorlog zou kun nen verontschuldigen ik haal Pirow's woor den aan laat staan onvermijdelijk maken. En dan betoogt hij dat zelfs het vraagstuk der vluchtelingen vrij gemakkelijk op te los sen zou zijn door een internationale leening en door het beschikbaar stellen van land. Er Is meer dan genoeg onbewoond, geschikt land in de wereld waarin een eenheid zou kunnen worden gevormd, hetzij als onafhan kelijke staat, hetzij onder mandaat. Maar de bereidwilligheid tot medewerking ontbreekt zoowel bij de staten waaruit de vluchtelingen komen als bij de staten, die verklaren deernis met hun lot te hebben. De eerstgenoemde wil den hun alleen paspoorten geven, de laatstge noemde alleen sympathie. Dit is kenmerkend voor degeesteshouding, die niet bereid is tot een aanzienlijke opoffering voor den vrede. Zoolang die blijft bestaan zal men met toe nemende snelheid blijven afdrijven naar den oorlog. Het Nederlandsche volk heeft pas een ton of vier bijeengebracht bij een collecte voor de vluchtelingen, er waren al enkele millioenen, wij hebben nu eenige duizenden vluchtelingen toegelaten, In Engeland wordt dergelijke activiteit betoond. Maar deze hulpvaardigheid der vol- ken bedoelt Pirow niet. Hij bedoelt dat de groote lijn in het beleid der staten ontbreekt on zonder twijfel heeft hij gelijk als hij zegt dat een nieuwe Joden-staat de oplossing zou zijn, dat die te scheppen zou wezen met behulp van een internationale leening en dat er meer dan genoeg onbewoonde landstreken in de wereld voor te vinden zijn. Gelijk moet men hem ook wel geven als hij zegt dat Europa op gevaarlijke wijze op drift is geraakt, al kan men even de schouders op- balen over zijn voorspelling voor het a.s. voorjaar. Dergelijke profetieën hebben weinig of geen waarde. Er wordt te veel van dag tot dag geregeerd, onverwachte wendingen zijn steeds mogelijk en doen zich ook telkens voor, niemand weet hoe de toestanden over een week zullen zijn en dus nog veel minder boe ze in het voorjaar zullen wezen. Allicht heeft Pirow's te Londen gehouden rede het doel, de Britsche openbare meening te winnen voor een breeder politiek inzake de vluchtelingen en haar aandrang te verkrijgen voor de stichting van een Joodschen staat. De dagelijks voortschrijdende Duitsche uitslui- tings-maatregelen tegen de Joden sporen daar verder toe aan. Zijn de kansen op een krachti ger beleid wel zoo slecnt als ze lijken? Dat is de vraag nog. Men voelt dat de gebeurtenissen zelf in de richting van beslissingen gaan lei den, Maar wat de Europeesche lethargie ten aanzien van den vrede betreft moet men wel tonder voorbehoud toegeven, dat er sinds (De heer Mazetti, hakker te New York, heeft koppenhorden en schalen va?i gekleurd suikergoed uitgevonden, die na den maaltijd worden opgegeten en daardoor de vatenwasch overbodig maken.) De heele vatenwasch voorbij, 't Is een idee, dat moet gezegd zijn, En wel moest dit Columbus-ei In Noord Amerika gelegd zijn. Een kop en schotel, bord en schaal, Waarvan eerst vredig wordt gegeten, Om ze aan 't einde van het maal Dan zelf als „toetje" op te eten. Zoo gaan wij nieuwtjes tegemoet In smaak, dat is het intressante, Bijvoorbeeld die van suikergoed, Met haring-, spek- of uirestanten. Ik hoor al, hoe het kleine joch Aan 't eind door moeder wordt verweten: Maar stoute Jan, heb je nou nog Niet eens je soepbord opgegeten. Een bakker heeft dit uitgedacht, Heb ik uitdrukkelijk gelezen, 'k Had het natuurlijker geacht Als het een tandarts bleek te wezen. Hoe 't zij, het is een nieuw idee, Al zal 't in de papieren loopen, Wanneer men steeds voor elk diner Nieuw suikergoedservies moet koopen. En ook heb ik een stille vrees Dat menigeen al gauw zou zuchten: O, spaar me asjeblieft diners, Ik kan geen suikergoed meer luchten. Want eerst een schotel, dan een kop, Daarna per hoofd een van de schalen, Een aandeel soepterrien daarop, Voor elk gelijkelijk te bepalen. Dan nog een bord en nog een bord, Neen, dat men mij daarvoor behoede, Ik snoep wel graag eens, maar dit wordt Mij toch teveel van 't (suiker) goede. P. GASUS. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 5421 (Adv ingez. Med.j Chamberlain's erkenning „dat men moet werken om hem te winnen" weinig bereikt is. Al is dan Dinsdag dat Duitsch-Fransche verdrag te Parijs onderteekend. R. P. Drooglegging van het Zuidelijk gedeelte van het IJselmeer. Met uitvoering wordt vóór 1943 begonnen. De minister van Waterstaat ver trouwt er op, zoo deelt hij de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord nopens het Zuiderzeefonds mede, dat de beslissing tot de uitvoering van het droogleggen van het Zuidelijk gedeelte van het IJselmeer en het be gin van de uitvoering zelve, vóór 1943 kunnen vallen. Het geldt hier het maken van nieuw land ter grootte van een kleine provincie, waarmede wellicht een bedrag van 400 millioen of meer gemoeid zal zijn. Het droogleggen van 't Zuidelijk gedeelte zal diep ingrijpen in het stelsel van c<nze mi litaire defensie en belangrijke voorzieningen ten behoeve van de landsverdediging noodza kelijk maken. Overleg hieromtrent zal niet alleen tot een technisch, maar ook tot een economisch bevredigende oplossing moeten leiden. Hiermede en met het overleg over tal rijke andere vraagstukken is onvermijdelijk veel tijd gemoeid. Het opmaken van een plan is met kracht ter hand genomen en wordt ook op deze wijze voortgezet. De familie Eden op het Londensche Waterloo-station vóór hun vertrek naar Amerika. Jeugdige onvoorzichtigheid zwaar gestraft. Reeks ernstige verkeersongelukken. Gisteravond omstreeks 6 uur heeft op den Ophemertschen dijk bij Tiel een verkeersonge luk plaats gehad met doodelijken afloop. De 16-jarige D. Schobben keerde per rijwiel van zijn werk huiswaarts. Even over de brug van het inundatie-kanaal werd hij door een veldwach ter aangeroepen, omdat hij geen of zeer weinig licht op zijn rijwiel had. De jongen gaf aan het bevel om af te stappep geen gehoor, kromde zijn rug en zette er een flink gangetje in, het geen hem echter noodlottig werd. Uit de richting Ophemert naderde een vracht auto van de firma H. C. v. d. Wal te Ophemert Doordat deze auto een wielrijder moest passee- ren, kwam ze op het linkergedeelte van den weg terecht. Op het laatste moment zag de bestuurder den wielrijder S. doch hij kon een aanrijding niet meer voorkomen. De jongeman kwam in aanraking met den laadbak. De toege schoten personen konden geen hulp meer bie den, daar de stoot in de hartstreek moet zijn aangekomen, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Plotseling overgestoken. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft op den Oosterhoutscheweg te Breda een aanrijding plaats gehad met doodelijken afloop. Toen de heer v. K. uit Oosterhout uit de richting Breda genoemden weg passeerde, stak ter hoogte van den Postweg het 6-jarig meisje L. plotseling den weg over. Wel beproefde de heer v. K. nog het uiterste om de kleine te ont wijken, doch hij kon niet voorkomen dat zij door de portierkruk zoo ernstig aan het hoofd werd getroffen, dat overbrenging naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda noodzakelijk bleek. Kort na aankomst is de kleine hier aan de gevolgen overleden. Op den Monsterscheweg te Loosduinen is een 6-jarig knaapje, R. V. geheeten, toen het nabij de ouderlijke woning onvoorzichtig de straat overstak, tioor een juist passeerende vracht auto uit Rijnsburg aangereden. De jongen kreeg een hersenschudding en verschillende hoofdwonden. Zijn toestand is ernstig. Trein met mijnwerkers in de diepte gestort. SYDNEY MINES (Canda). 7 Deo. In de kolenmijnen van de Nieuw Schotloandmaatschappij heeft zich heden een ernstig ongeluk voorge daan. Een trein, die met een aantal mijnwerkers naar de groeven afdaalde kreeg, blijkbaar omdat de remmen niet functionneerden, een steeds grootere snelheid en stortte tenslotte in de schacht naar beneden. De directie verklaarde, dat waarschijn lijk 30 mijnwerkers bij het ongeluk ge dood werden, doch dat slechts 20 van hen geborgen konden worden; 40 mijnwerkers liggen thans in het hos pitaal. Een deel van hen verkeert in levensgevaar. Volgens berichten van deze arbei ders zouden-er zich mere dan 300 ar beiders in den trein bevonden heb ben. In dat gevaJ vrest men dat het aantal dooden veel hogoer zal zijn dan door de directie aangegeven is. (United Press). Over de oorzaak tast men in het duister. In snelle vaart is omstreeks mid dernacht in de buurtschap De Korte Ven onder dé gemeente Hoogerheide op den Rijksweg een auto tegen een boom gereden. De drie inzittenden, een dame en twee heeren, werden hierbij ge dood. Het was juist 12 uur, toen de gemeente veldwachter van Woensdrecht, de heer G Schijvenaars, en de rijks-veldwachter van Hoogerheide/ de heer J. A. Leus, die nabij het vliegveld van Hoogerheide op patrouille waren, in de verte een harden slag hoorden. Zij be gaven zich derwaarts en vonden op zeer kor ten afstand van de steenfabriek ,De Vijver" een totaal vernielde auto tegen een boom. Een der inzittenden, een dame, hing half uit het vernielde voertuig. Zij moet bij de botsing op slag gedood zijn. Achter in den wagen vond men nog een passagier, eveneens reeds over leden, terwijl de bestuurder, die bekneld zat. nog teekenen van leven gaf. Eén der veldwachters begaf zich naar de woning van den heer A. Kostermans, directeur van de steenfabriek „De Vijver", welke woning aan den anderen kant van den weg is ge legen. De heer K. heeft onmiddellijk den bur gemeester, den dokter en den geestelijke ge waarschuwd. De stoker van de fabriek, de heer Koning, ging met den veldwachter terug naar de plaats van het ongeval. Met een breekijzer heeft men eerst den bestuurder uit zijn benarde positie bevrijd. Hulp mocht echter niet meer baten. De man overleed spoedig. Voor zoover kan worden nagegaan moet de auto in snelle vaart uit de bocht tegen den zeer zwaren boom zijn gereden. De slag was zoo hard, dat de veldwachters, die zich op onge veer 1300 M. afstand bevonden, dezen hebben gehoord. De heer K. en zijn vrouw, wier woning op korten afstand gelegen is, hadden echter niets gehoord. De drie slachtoffers van dit ernstige onge val zijn de 28-jarige mej. R. M. uit Bergen op Zoom, de 33-jarige C. W. uit Dinteloord en de 30-jarige M. V. uit Dinteloord. De lijken der slachtoffers zijn op last van de justitie naar Bergen op Zoom overge bracht. Wat de oorzaak van het ongeval is, is niet bekend. Het was goed weer en niet mistig. Wel was de weg, een keiweg, iets vochtig. Reeds f 325.000 binnen gekomen Nog 450 gemeenten moeten opbrengst der Nationale Inzameling bekend maken. Dinsdag was de opbrengst in 450 gemeenten van de collecte voor de vervolgden om ge loof of ras bekend. In totaal braehten deze gemeenten, waarbij ook alle groote plaatsen moeten worden ge rekend, ruw geschat een bedrag van f 325.00- op. Van 450 gemeenten zijn de resultaten nog niet bekend. Zij komen evenwel regelmatig binnen, zoodat verwacht mag worden, dai over enkele dagen het totale bedrag, dat he: Nederlandsche volk heeft bijeengebracht, be kend zal zijn. 4 „De Reiger" van Napels vertrokken. Het K.L.M.-vliegtuig „De Reiger" dat Dins dagochtend van Schiphol voor een speciale vlucht naar Zuid-Afrika is vertrokken in ver band met de honderdste herdenking van den Dingaansdag, landde om 11.42 uur (Neder- landschen Tijd) te Marseille. Om 13.05 werd de vlucht voortgezet. ,De Reiger" is 's middags te Napels aange komen en is hedenmorgen vertrokken om via Athene naar Cairo te vliegen. WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN. Een 46-jarige bewoonster van den Rijswijk- scheweg te 's Gravenhage werd in de Hema betrapt bij het stelen van drie chocolade letters. De politie bracht de vrouw over naar het hoofdbureau aan het Alexanderplein. Inmiddels werd in haar woning een onderzoek ingesteld. Dit leverde verrassende resultaten op, want in haar woning bleken verschillende tasschen, horloges en bijouterieën te zijn welke vermoedelijk van diefstallen afkomstig zijn. De vrouw is in bewaring gesteld, terwijl de politie een nauwkeurig onderzoek instelt naar de herkomst van de voorwerpen. Twee maan den tegen ronselaar geëischt. De Arnhemsche rechtbank heeft zich bezig gehouden met een geval van ronselarij voor het Spaansche leger. Terecht stond de 36-jarige chauffeur J. N. uit Arnhem, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 26 Juli j.l. aan zekeren H. W. te Arnhem een rijksdaalder ter hand had ge steld om daarmee een bewijs van Nederlan derschap te betalen, dat W. noodig had om naar Spanje te reizen. W., die als getuige werd gehoord, verklaarde indertijd met den communist Br. te Arnhem te hebben overlegd, op welke wijze hij naar Spanje zou kunnen komen, teneinde dienst te nemen bij de linksche strijdmacht. Hij was daarop in contact gekomen met den verdachte, die hem geholpen had een bewijs van Neder landerschap te verkrijgen. Als de politie hem op 26 Juli niet aangehouden had, zou hij den volgenden dag in gezelschao van een tweeden geronselde naar Spanje zijn vertrokken. De subst. officier van justitie eischte twee maanden gevangenisstraf. De verdachte voerde zelf zijn verweer en ontkende iedere schuld- Volgens zijn verklaring zou W. een handlanger van de politie zijn. AUTOSPORT. De Sterrit naar Monte Carlo. BAKKER SCHUT WIWAAR 1938. START TE TALLINN. De Nederlandsche Rallyerijder G. Bakker Schut, die het vorig jaar met Karei Ton den 17en sterrit naar Monte Carlo won, zal ook dit jaar tot de deelnemers behooren. Hij zal echter niet te Athene starten, doch te Tallinn. Men mag wel aannemen, dat het aantal Ne derlandsche deelnemers aan den sterrit 1939 zeer aanzienlijk zal zijn, waardoor een goede traditie der laatste jaren zal worden voorgezet. De équipe M. GatsonidesK. Barendrecht zal met Ford V8 te Athene starten; de équipe Van der HoekTon met hetzelfde merk te Stavanger; H. Keizer en H. J. Stemerdink vertrekken van Tal linn met Ford Junior; de équipe E. Mutsaerts A. Kouwenberg zal haar geluk opnieuw te Pa lermo beproeven. Opnieuw zal een dames-équipe zich onder de Rallyedeelnemers scharen. Mevr. Van Strien en mej. Van Velzen zullen in Januari met Ford aan den rit deelnemen, startplaats Amsterdam. WANDELSPORT. Groote nationale afstandsmarsch te Bussuni. Ten bate van de Duitsche vluchtelingetjes. De Bussumsche wandelclub „De Kievit", die zich mede door haar iaarliiksche Comenius-her- denkingsmarschen een groote bekendheid ver wierf, heeft het voornemen, om op 13, 14 en 15 Januari een nationalen afstandsmarsch te orga- niseeren, waarvan de bate geheel ten goede ko men aan de R.-K., Prot.-, Chr.- en Joodsche vluchtelngetjes. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van Naarden's burgemeester, den heer Boddens Hosang. De afstand van den marsch zal niet meer be dragen dan 20 K.M., zoodat het voor niemand een bezwaar za wezen, aan dezen marsch deel te nemen. Het is de bedoeling aan alle deelnemers een speciaal daarvoor ontworpen medaille aan lint uit te reiken, die den bezitter of bezitster niet alleen den wandeltocht zal herinneren, maar hem er later steeds aan zal doen denken, op be scheiden wijze te hebben meegeholpen om het 'eed te verzachten van onschuld'"^- L-mderen. die ver van het ouderlijk huis verwijderd in den reemde een onderkomen vonden, al vorens naar een definitieve woonplaats te ver- mekken. Tijd en plaats van vertrek zullen nog nader ^kend gemaakt worden. Het m-^rammaboekje, vaarin alles omtrent den marsch volledig ver- neld staat, kan aangevraagd worden aan het -ecretariaat van „De Kievit", Keizer Ottostraat 21 te Bussum.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1