HET NIEUWE AVONDBLAD Een Accoord. Zonneschaduw. Doodenrit van automobilist. Bijna een half millioen voor kazernebouw in IJmuiden. Belgische kabinet blijft nog aan. 24e JAARGANG No. 32 DONDERDAG 8 DEC. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vï ets., per maand 52 V- cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.belde leden duim f 100.êen lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—* één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen ena. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dinsdag is het vermaarde Fransch-Duit- sche accoord in den Salon de l'Horloge van liet Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Quai d'Orsay door minister Bonnet en minister Von Ribbentrop ondertee kend. Er staat in dat de Fransche en Duit se regeeringen beide overtuigd zijn dat vreedzame betrekkingen en een goede na buurschap de voornaamste voorwaarden voor de consolidatie van den toestand in Europa en het behoud van den wereldvrede vormen. Nu, daar zijn we allemaal van overtuigd. Dat eerste punt hadden niet alleen alle regee ringen maar ook alle bewoners van Europa mee kunnen onderteekenen, zonder hun waarheidsliefde ook maar in het geringst te deren. We zijn het er allemaal zoo mee eens, omdat we het al sinds tientallen jaren besef fen. En onze vaders en grootvaders wisten het ook al. Maar dan volgt, dat de beide regeeringen vaststellen dat geen enkele kwestie betreffende eenig grondgebied meer tusschen de beide landen hangende is en dat zij plechtig de grenzen van beide landen als definitief er kennen. Ook zullen zij, onder voorbehoud van haar bizondere betrekkingen met andere lan den, met elkaar in verstandhouding blijven betreffende alle aangelegenheden die beide landen raken. En zij zullen elkaar wederkee- rig raadplegen, wanneer de latere ontwikke ling van die aangelegenheden tot internatio nale verwikkelingen zou dreigen te leiden. Dat is alles. Maar nu heb ik juist een foto bekeken, waarop men minister von Ribbentrop en zijn gevolg in twee auto's naar het Hotel Crillon ziet rijden. Hij was aangekomen aan de Gare j des Invalides, die vlak bij den Quai d'Orsay ligt. De Quai d'Orsay wordt slechts door een brug gescheiden van de Place de la Concorde, waaraan het hötel Crillon ligt, en vlak achter het hötel Crillon liggen de tuinen van het Elysée, het paleis van den president der Fran sche Republiek, aan wien Von Ribbentrop een bezoek bracht. Alles dus vlak bij elkaar en heel ruim en overzichtelijk. "Als ik nu die foto bekijk van de Place de la Concorde het Plein der Eendracht.... kan het toepasselijker? dan zie ik daarop twee auto's, omgeven door motorrijders van de po litie, een rij agenten-te-voet op den voor grond en groepjes andere agenten in het ver schiet. Verder niemand. De drukke, geweldige Place de la Concorde, dat brandpunt van het Parij- sche verkeer, verlaten door allen behalve de twee Duitsche ministeriëele auto's en de Pa- rijsche politiemacht! Een vreemd, een zeer ongewoon schouwspel. En ik vraag onwille keurig: waar was de geestdriftige menigte, in jubel losbarstend over het eindelijk-bereikte Fransch-Duitsche accoord? Ik lees de berich ten na en vind wel formeel-beleefde Duitsche persuitlatingen, die overigens een uitval naar de Fransche pers bevatten, en ironisch-beleef- de Fransche persuitlatingen, maar heelemaal geen geestdrift. Waar was de menigte? Men zwijgt erover. Blijkbaar ontbrak zij geheel. Waar waren de ovaties, die dan toch eigenlijk hadden moeten aanzwellen in vervolg op de toejuichingen, die Daladier op 29 September te München oogstte? Zij werden niet gehoord. Er zwol niets aan. Er was sinds München kennelijk heel wat ge zakt in de stemming. Wel werden op dezen zelfden middag te Ro me, verbonden met Berlijn door de veelbespro ken as, betoogingen tegen Frankrijk gehou den door honderden studenten. Zij riepen ..Tunis, Tunis!" En te Turijn trokken andere honderden studenten met hun professoren aan het hoofd men zou zeggen dat die althans wijzer moesten wezen en zich wetenschappe lijker gedragen door de stad en vormden spreekkoren die brulden: „Wij willen Tunis en Corsica!" Dat was dus al wat meer. En te Genua er zit een climax in dit gezellige ver haaltje bereikten betoogende studenten het Fransche consulaat, waar zij voortdurend: ..Tunis, Corsica, Nice!" bleven loeien, tot de politie erin slaagde hen te verdrijven. Ziet u het voor u? In zoo'n ordelijk land, met de sterke hand geregeerd? Intusschen zei minister Bonnet te Parijs: •Deze verklaring beteekent een belangrijke stap op den weg naar ontspanning in den toestand". En meer van dien aard. En minister Von Ribbentrop zei te Parijs: ..Een belangrijke stap op den weg naar sa menwerking is gedaan". En meer van dien aard. En ik herlees in de verklaring de woorden: ..Beide regeeringen zijn bereid, onder voorbe houd van haar bizondere betrekkingen met andere landen. en dat voorbehoud lijkt me niet prettig, die betrekkingen lijken me een beetje erg bizonder en de mooie redevoeringen boezemen mij verder geen belang meer in. Waar is de sfeer van vriendschap? Waar is de menigte? Waar is de geestdrift? (In Zuid-Afrika onderzoekt men, of er grond is voor de stelling van enkele geleerden, dat de zon een degenereer enden invloed heeft op de blanke bevolking). Men gaat nu in Zuid-Afrika, Zorgvuldig de bewering na, Van enkele geleerden, Die zeiden dat voor 't blanke ras, De zon wel zoo nadeelig was, Dat het degenereerde. Heeft dus de dank, waarmee de leek, De eeuwen door de zon bekeek, Geleid tot zijn verblinding? En spreken die geleerden daar, Wanneer zij wijzen op 't gevaar, Uit eigen ondervinding? 't Is vreemd, ginds blijkt de zonneschijn De schaduwzij der zon te zijn, Wanneer dit waar zou wezen; Gezond zijn streeft de menschheid na, Ge-zond zijn in Zuid-Afrika Is, naar het „schijnt" te vreezen. Maar troost u, want in elk geval, Ons eigen stukje tranendal, Is niet in die positie; Ons al te graag verguisd klimaat, Houdt ons met zon in mondjesmaat, In prachtige conditie. P. GASUS. En de Duitsche pers zegt boos, dat de Fran sche pers niet moet denken dat de as Rome- Berlijn door het gesloten accoord ook maar eenigermate verzwakt wordt Ik ben graag optimistisch. Maar bij deze ge legenheid is het teveel gevergd. R. P. Wagen na twee botsingen middendoor gebroken. Bestuurder gedood. Woensdagnamiddag half vijf kwam op den Rijksweg tusschen Ypenburg en de wielerbaan uit de richting Rot terdam een personenauto met zeer groote snelheid bij het inhalen van een andere auto, op het linkerweg gedeelte. Eerstgenoemde auto botste daarbij met een hevigen slag op een uit Den Haag komenden vrachtauto, waarvan door de botsing het onder stel werd weggeslagen. De personen auto slingerde nog een eind verder en botste vervolgens tegen een twee de vrachtauto, die eveneens uit Den Haag was genaderd. De kracht van deze tweede aanrijding was nog zoo hevig, dat de personenauto midden doorbrak, hoewel de vrachtauto een kalmen gang had. De bestuurder van de personenauto, de 26- jarige M. H. uit Rotterdam, werd zoo ernstig getroffen, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis St. Antoniushoeve aan de beko men verwondingen is bezweken. De chauf feur van de tweede vrachtauto, de 38-jarige J. L. uit Den Haag werd met dijbeenbreuk en ribbenfracturen naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage overge bracht, vanwaar hij 's avonds naar zijn wo ning kon worden vervoerd. De bestuurder van de eerste vrachtauto, de 28-jarige Van G. uit Rotterdam, kwam, behoudens eenige onbetee- kenende verwondingen, met den schrik vrij. De drie auto's, waarvan de personenwagen geheel is vernield, zijn naar de garage van het politiebureau te Rijswijk gesleept. Drie bewusteloozen door schrik. Aanrijdingen hadden niets te beteekenen. UTRECHT Donderdag. Woensdagavond is op den Biltschenweg, ter hoogte van het Kalfje, een motorrijder met duopassagier in botsing gekomen met een groentenwagen. De botsing was zoo hevig, dat de groenten over den weg werden geslingerd, terwijl de motorrijder en de duopassagier kwa men te vallen en bewusteloos bleven liggen. Men waarschuwde den G.G. en G.D., die spoedig ter plaatse was. Bij onderzoek bleek, dat de slachtoffers slechts van schrik buiten bewustzijn geraakt waren. Terwijl men bezig was met het onderzoek der slachtoffers, werd een voorbijganger, die assistentie verleende bij het regelen van het opgestopte verkeer op dezen drukken verkeers weg, door een motorrijder aangereden. Zoowel hij als de motorrijder kwam te vallen, waar voor eveneens de hulp van G.G. en G.D. werd ingeroepen. In zeer korten tij;d waren drie ziekenauto's aanwezig. De motorrijder had een ernstige hoofdwonde, terwijl de aangereden voetgan ger een gekneusd been bekomen had. Een achter den motor rijdende personen wagen, waarvan de bestuurder het ongeval zag gebeuren, moest om op zijn beurt een aanrij ding te voorkomen, plotseling stoppen. Hierop was een bestuurder van een bestelauto, die weer achter dezen personenwagen reed, niet bedacht. Hij kon nog juist het stuur omgooien, doch kon niet meer verhinderen, dat de bum pers elkaar raakten. Bij het zien van al de ge wonden, die op straat lagen, sloeg den man zoodanig de schrik om het hart, dat ook hij van zijn stuk raakte in de veronderstelling, dat dit allemaal zijn schuld was. Hij moest in bewusteloozen toestand bij een der omwonen den worden binnengebracht en kon later door de ziekenauto naar de Hardenboollenstraat worden vervoerd. Deze gecompliceerde aanrijdingen brachten nogal consternatie teweeg. Er ontstond een ernstige verkeersstremming. Ter weerszijden van den Biltschenweg stonden lange files auto's, waarvan de inzittenden nieuwsgierig kwamen kijken naar het ongewone voorval. Auto rijdt postbode aan en daarna vier meisjes. Hedenochtend is de postbode Kramer, die op de fiets was, aan de Zuidzijde van den Doornschen Straatweg te Doorn door een uit Utrecht komende auto aangereden en zwaar gewond. De auto reed veertig meter door en kwam aan den overkant van den weg terecht, waai de wagen op een groepje van'vier meisjes, afkomstig uit Doorn en op weg naar de huis houdschool, inreed. Het meisje C kerd ernstig gewond en is evenals de postbode naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De drie andere meisjes werden licht gewond en konden op eigen gelegenheid naar huis terug keeren. Alleen crematie te Westerveld? Zou in komend wetsontwerp worden vastgelegd. Naar de Tel verneemt, zal de in voorbe reiding zijnde wettelijke regeling der lijk verbranding in hoofdzaak de volgende voor schriften inhouden: 1. Crematie mag slechts geschieden indien in het testament de wil daartoe uitdrukkelijk is bepaald. 2. De naaste familieleden hebben steeds de vergunning noodig van den kantonrechter. 3. Slechts één plaats wordt voor de lijk verbranding aangewezen, n.l. het bestaande crematorium te Westerveld. Zooals men weet, heeft de regeering bij de behandeling der Rijksbegrooting medege deeld dat 'n herziening van de Begrafeniswet, waarhij ook het crematie-vraagstuk geregeld zal worden, in voorbereiding is. Tegen een pufverbod. Kamer van Koophandel voor Rijnland zet in een adres haar bezwaren uiteen. De Kamer van Koophandel voor Rijnland heeft Woensdag besloten tot verzending van een adres aan de ministers van Economische Zaken, Buitenlandsche Zaken en Justitie, zulks naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp, inhoudende goedkeuring van het cip 23 Maart 1937 te Londen gesloten ver drag nopens het vaststellen van een maas wijdte voor vischnetten en van minimum- maten op sommige vischsoorten. Voor Nederland zal het verdrag er o.a. op neerkomen, dat verboden wordt, visch be neden een bepaalde maat aan te voeren, wat in de praktijk zal leiden tot een puf-aanvoer- verbod. De Kamer is van oordeel, dat een dergelijk aanvoerverbod de betrokken visschers, met name de visschers te Katwijk, ernstig in hun belangen zal schaden. De haringreeders te Katwijk laten in den winter, wanneer niet meer op haring gevischt kan worden, hun schepen trawlen. Dit traw- len levert meestentijds geen voordeel, maar veeleer verlies op. Het voorkomt evenwel dat aan het personeel ontslag zou moeten worden aangezegd en dit aan den steun zou ver vallen. De bemanning verdient dien tijd een schraal weekloon, dat eventueel aangevuld wordt met de opbrengst van de puf. Zonder deze aanvulling zouden de mannen een locai ontvangen beneden de steunnormen. hetgeen een vergrooting van de werkloosheid met de daaraan verbonden gevolgen met zich zou brengen. Voorts hebben verschillendoe schippers hun laatste spaarpenningen en die hunner familie besteed om een trawllogger te koopen, ten einde met hun familie aan de werkloosheid te ontkomen. Voor dezen zullen de gevolgen fataal zijn. Deze zullen den financieelen on dergang niet kunnen ontkomen. De voordeelen van een dergelijk pufaan- vcierverbod acht de Kamer daarentegen zeer problematiek, hetgeen zij nader uiteenzet. Reden waarom de Kamer in overweging geeft het genoemde wetsontwerp in te trek ken of althans in gewijzigden vorm ter goed keuring aan de Kamers voor te leggen. Belangrijk nieuws voor den middenstand. In liet door minister Van Dijk in gediende wetsontwerp tot verhooging van de bcgrooting van Defensie voor 1938 met ruim 91/3 millioen is o.a. opgenomen een bedrag van f 445.000 voor den bouw van een kazerne te IJmuiden. Hoewel hieromtrent nog geen na dere bijzonderheden bekend zijn kan uit het feit dat bijna een half millioen met dezen kazernebouw gemoeid is worden afgeleid, dat IJmuiden een garnizoensplaats van beteekenis gaat worden. Deze gebeurtenis zal ongetwij feld niet het minst worden toegejuicht door den middenstand. Ook omtrent de plaats waar de ka zerne zal verrijzen is nog niets bekend. Het is te hopen dat deze plaats ten zuiden van het Noordzeekanaal of de livens zal zijn. Reorganisatie niet uitgesloten. Spaak zal een liberaal uitnoodi- gen zitting te nemen. Na de bijeenkomst van het Bel gische kabinet is gosteravond het vol gende communiqué gepubliceerd: „De kabinetsraad heeft den poli- tieken toestand bestudeerd en ver scheidene administratieve kwesties behandeld. Hij komt Vrijdag opnieuw bijen". De regeering was dus niet demis sionair. Vóór de bijeenkomst had Spaak een onderhoud met drie afge vaardigden der socialistische partij. Twee hunner hadden Dinsdag j.l. vóór de vertrouwensmotie, en een er tegen gestemd. Deze drongen er bij den premier op aan dat de regeering den toestand opnieuw zou bestudeeren en elk besluit zou uitstellen. Dit ver klaart, waarom de regeering niet is afgetreden, hetgeen in den loop van den middag verwacht werd. Tegenover de journalisten heeft Spaak een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: „Iedereen kan nu rustig nadenken. Er is nog altijd een regeering, die in de Kamer een groote meerderheid heeft verworven. Er is dus geen haast. Het is echter zeker, dat 'de re geering gewijzigd meet worden. Het is mogelijk, dat ik nog een liberaal zal uitnoodigen in het kabinet zit ting te nemen. Het parlement blijft nog veertien dagen bijeen". Het bestuur der Belgische werkliedenpartij heeft gistermiddag vergaderd. Na een bespre king van den toestand, ontstaan na de door de socialisten in de Kamer uitgebrachte stemmen, heeft het bestuur de fractie ver zocht haar eigen discipline te bepalen, ten einde een herhaling van gebeurtenissen, zooals zich hebben voorgedaan, te voorkomen. Joden in Duitschland naar de werkkampen? Velen hunner zonder onderdak en middelen. Men geeft te Berlijn algemeen toe, dat de Joden, die geschikt zijn voor den arbeid en door de laatste econo mische maatregelen voor rekening van de maatschappelijke steuninstellingen dreigen te komen, in arbeidskampen te werk zullen worden gesteld. In kringen der nationaal-socialistische partij is men van mening, dat deze Joden in geen geval aanspraak kunnen maken op steun der Duitsche sociale instellingen. Velen zullen tegen het einde van het jaar zonder onderdak en middelen zijn en derhalve overweegt men hen in arbeidskampen bijeen te brengen. Intusschen zijn deze vermoedens niet officieel bevestigd. Ir. A. G. de Koningh naar Utrecht. Met ingang van 1 Januari. In Engeland wordt een druk gebruik gemaakt van de profilometer, die dient tot het opsporen van oneffenheden, in het wegdek. PRIX GONCOURT VOOR HENRI TROYAT. De Prix Goncourt is toegekend aan Henri Troyat voor zijn boek „1' Araignée" Ir. A. G. de Koningh. Wij vernemen dat ir. A. G. de Koningh, chef van de Centrale Werkplaats der Neder- landsche Spoorwegen te Haarlem, benoemd is tot chef van materieel en werkplaats der Spoorwegen te Utrecht. De heer De Koningh, die in 1880 geboren werd, heeft in Delft gestudeerd. In 1904 kwam hij in dienst bij de H.IJ.S.M. In 1909 kwam hij naar Haarlem, waar hij in 1919 tot chef der Centrale Werkplaats werd benoemd. De re geering erkende zijn verdiensten door hem op 31 December 1934 te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer De Koningh is ook voorzitter van de Vereenigïng voor Nijverheidsonderwijs. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, ir. H. F. Ott de Vries, thans adjunct-chef van de Centrale Werkplaats te Haarlem, als opvol gen van ir. De Koningh te benoemen. De heer Ott de Vries is 7 Augustus 1887 te Amsterdam geboren; hij studeerde te Delft en slaagde in 1910 als werktuigkundig ingenieur. Daarna vertrok hij voor een jaar naar Duitsch land, waar hij het diploma electro-technisch ingenieur behaalde. Sinds November 1911 is de heer Ott de Vries bij de Nederlandsche Spoor wegen te Amsterdam werkzaam. Op 1 Februari 1918 kwam hij als ingenieur bij de Centrale Werkplaats te Haarlem, waar hij nu adjunct-» chef is.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1