HET SPORTGESPREK Volksstemming over Zwitserland's financiën. Financieel compromisplan goedgekeurd. Succes van het partij-overleg. (Van onzen correspondent) VIJF JAREN LANG hadden regeering en volksvertegenwoordiging een loopje ge nomen met de Zwitsersche grondwet, aan de Zwitsersche burgers het recht toe- vnt een referendum over aangenomen wets ontwerpen aan te vragen. Daar de negeering tkesde, dat het Zwitsersche volk niet gemak- véUjk tot het aanvaarden van nieuwe finan- fieele lasten te bewegen zou zijn, zette zij Lds in het parlement door, dat de „finan- ïieelé hervormingsprogramma's" I, II en III uit de jaren 1933, 1935 en 1937, die het even- vicht tusschen de staatsinkomsten en staats uitgaven moesten herstellen, telkens van -een urgentie-clausule" werden voorzien. Hier- werd te hun aanzien het recht van het om een referendum erover aan te vragen, ^.schakeld. Dat men hier een wel wat al te niira gebruik van deze voor uitsluitend spoed- jjschende gevallen bedoelde urgentie-clausule maakte» valt moeilijk te betwijfelen! I Het toenemende verzet tegen het uitscha pen van het volksrecht heeft ten gevolge .-diaö, dat de regeering op aandringen van sociaal-democratische en vrijzinnige par ken zich dit jaar eindelijk bereid verklaarde financieele program voor de jaren 1939, jojo en 1941 aan de goedkeuring van het Al* te onderwerpen. Het was stellig een eenigszins gewaagd besluit. Want bij verwer ing van het financieele program zou de staat jlillioenen aan inkomsten verliezen, hetgeen tiet geheele staatsbestuur in de grootste moeilijkheden zou brengen. De regeering stelde dan ook als voorwaarde voor de raad pleging van het volk, dat <ie groote politieke partijen het allen met de regeering over den inhoud van het program eens moesten worden. .(Heen dan zou er eenige redelijke kans be staan, dat ook het volk „ja" zou zeggen. Deze voorwaarde werd op 10 Augustus ver wezenlijkt. In een bijeenkomst van den mi nister van financiën Meyer met vertegen woordigers van alle zeven op den bodem der democratie staande politieke partijen werd Kn „financieel compromisplan" opgesteld, dat natuurlijk eerst nog aan het parlement zou moeten onderworpen worden en daarna aan ite goedkeuring van het volk in zijn geheel sou worden voorgelegd. Iedere partij had van enige eigen wenschen in het belang der over stemming afstand gedaan. Vandaar het woord „compromis" bij de aanduiding van het plan. De parlementaire beraadslagingen in Sep tember leidden tot de bijna eenstemmige aan neming van het compromis door Kamer en Senaat. Alleen de communisten en het eenige nationaal-socialistisch gezinde Kamerlid stemden tegen. Doch er was een groote „maar"! Want de geheele sociaal-democrati sche Kamergroep had niet voorgestemd, zooals na de overeenstemming van 10 Augustus te verwachten was geweest, doch- had zich van stemming onthouden. En er waren vele voor teekenen, dat de socialisten bij het volks- leferendum van 27 Novehiber zouden trachten hetfinanci'-ele compromis ten val te brengen! Ontstemming over de vertraging bij de be handeling van het regeeringsvoorstel, dat den Ëevelingswensch der socialisten voor een groot deel verwezenlijken zou, uitvoering van open bare werken ter bestrijding der werkloosheid, had deze veranderde houding der sociaal democraten op haar geweten. Een buitenge wone zitting van het Zwitsersche parlement begin November bracht echter de toestem ming althans van de Kamer tot uitgaven ten beloope van 400 millioen Zwitsersche franken voor werkverschaffing. In het vertrouwen, dat de Senaat ook wel toestemming zal verleenen en dat het plan niet op de moeilijkheden van het vinden der middelen tot financieele dek king ervan zal afstuiten, besloten de socialis ten ie elfder ure op 13 November den stemge rechtigden de aanneming van het financieele compromis aan te bevelen. (Het werkversehaf- 'ingsplan en de dekking daarvan staan na tuurlijk geheel buiten het compromisplan, dat alleeen op de normale staatsuitgaven en staatsinkomsten betrekking heeft). Door dit besluit der socialisten was de aan neming van het compromis door het volk ver zekerd. Zelfs de tegenstanders zagen dit in. Zij gaven zich geen groote moeiten en kosten meer om het plan te bestrijden. Met de groote meerderheid van 508.000 tegen 194.000 stem men gaf het Zwitsersche volk dan ook zijn toestemming eraan. Het financieele compromis houdt in, dat alle nieuwe belastingen en belastingverhoo- aingen tot een gezamenlijk bedrag van jaar lijks 114 millioen franken, die sedert 1933 buiten raadpleging van het volk waren inge voerd, nog voor de jaren 1939, 1940 en 1941 zullen blijven voortbestaan. Het houdt verder in, dat „tijdelijke" crisisbelasting op het ver mogen en de inkomsten, die jaarlijks 47 mil lioen franken opbrengt, als „tijdelijke verdedi gingsbelasting ook gedurende deze drie jaren zal blijven voorbestaan. Het bepaalt verder, dat alle bezuinigingen op ambtenarensalaris sen, subsidies en andere staatsuitgaven, die sinds 1933 waren besloten en een totaal bedrag van 80 millioen beloopen, voor die periode van drie jaren eveneens zullen blijven gelden. Men ziet hieruit, dat verwerping van het finan cieele compromis den staat op een schade van ruim 240 millioen franken jaarlijks te staan zou zijn gekomen Om het plan voor de socialisten eenigszins meer aannemelijk te maken houdt het verder dat de staat jaarlijks 18 millioen franken 'in plaats van thans 8 millioen) voor behoef tige ouden van dagen zal besteden, terwijl de regeering bovendien heeft toegezegd voor het latere financieele plan van 1942 en volgende laren het heffen van een belasting op het vermogen (dat thans slechts kantonaal belast wordt) te zullen overwegen. De aanneming van het financieele com promis is stellig weder een uiting van Zwitser- schen staatsburgerzin en van gezond verstand der bevolking. Het compromis legt weliswaar seen nieuwe lasten op, doch de bestendiging van bestaande lasten zal voor menigeen eeri Pijnlijke zijde hebben gehad. Dat de over- groote meerderheid van het volk toch „ja" stemde, bewijst, dat de stemgerechtigden het belang der gemeenschap boven bijzondere in- dividueele belangetjes stelden. Het bewijst ook het gezond verstand der bevolking, dat brzag, dat een ieder eronder te lijden zou hebben, wanneer de Zwitsersche begrooting üe ongeveer 500 millioen franken jaarlijks poot is, een tekort van 240 millioen zou moe ien gaan aanwijzen. Misschien zullen velen des te gemakkelijker hebben „ja" gestemd, omdat zij den tegen standers der democratie in de aangrenzende landen niet de „Schadenfreude" wilden be zorgen, dat democratische methoden tot een groote financieele wanorde in Zwitserland zouden leiden! Het feit, dat juist in de aan Duitschland grenzende kantons, waar de Zwitsersche nazi's in de laatste weken zoo veel propaganda hadden gemaakt, de aan nemende meerderheden nog grooter zijn dan in de andfere kantons van het land, wijst in deze richting. Genève de uitzondering. 1H) E eenige uitzondering in het geheele land vormt het kanton Genève. Men is hier van ouds zeer eigenzinnig en houdt er niet van aan leibanden, zelfs niet die van de eigen partijgenooten uit de andere deelen van het land, te loopen! Nicole, de socialisten-leider, wil nu eenmaal van compromissen met de burgerlijke partijen principieel niets weten en' spoorde daarom tot tegenstemmen aan. De Geneefsche leiders der burgerlijke partijen hebben het zich .sinds langen tijd hi het hoofd gezet, dat de staat veel te veel uitgeeft en wilden daarom van het compromis, dat den tegenwoordigen toestand handhaaft, niets weten. Zoo heerscht ditmaal in geheel Genève de grootste eendracht. Van de communisten tot de fascisten toe was iedereen er tegen. Men vond het dan ook zelfs niet noodig met plak katen voor een „neen" te ijveren! Eerst toen het aanplakbiljet der geheele Zwitsersche socialistische partij de stemge rechtigden tot een „ja" opriep, vond Nicole het noodig met een fel-rood „Neen" te ant woorden! Tot deze socialistischen broeder strijd bleef het gevecht op de muren en aan plakborden der stad Genève echter beperkt. Dat het kanton tenslotte met 16.000 tegen slechts 3700 stemmen het financieele com promisplan verwierp, verwonderde niemand. Verwonderlijker was, dat geen enkel ander kanton, zelfs, niet een der naburige Fransch- Zwitsersche, zich bij Genève aansloot! Over ■dit isolement schijnen de Geneefsche politieke leiders thans zelf wat ontdaan te zijn! De uitslag van 27 November is niet slechts nuttig in het belang van de Zwitsersche finan ciën en van den goeden roep der democrati sche methoden, zij is ook verblijdend als het eerste vruchtbare resultaat van het in Maart, na de gebeurtenissen in Oostenrijk, door de Zwitsersche democratische partijen genomen besluit te trachten door onderling overleg en wederzij dsche concessies den binnenlandschen partijstrijd te verzachten en het gevoel van Zwitsersche saamhoorigheid te versterken. Ook om deze reden is de 27 November 1938 voor Zwitserland een goede dag geweest! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. BEVERWIJK Collecte voor het Fonds Armen- goederen. Op Zaterdag 17 December. De Dienst voor Sociale Zaken verzoekt ons opneming van het volgende: Velen in voormalig Wijk aan Duin zullen „de bus van Pjrovano" reeds geruimen tijd hebben gemist. De collectant, die er steeds met dezen bus op uit ging wordt te oud, en toen moest wor den bezien, op welke wijze deze traditie kon worden voortgezet. Het is zoo mooi, wanneer dé burgerij ook rechtstreeks wat voor zijn ai-mén doet. en voor de gevers is het zoo aangenaam, wan neer ze zien, dat hun hulp ten goede komt aan hen. voor wie deze bestemd is. Het bestuur van het Fonds Armengoederen heeft beide gedachten aangegrepen en bepaald dat de oude traditie op deze wijze zou worden voortgezet, dat er tweemaal per jaar, en wel tegen Kerstmis en tegen Paschenj een collecte langs de huizen zal plaats vinden. Deze zal echter niet beperkt blijven tot voormalig Wijk aan Duin, maar door de geheele gemeente worden gehouden; de behoeftigen in de ge heele gemeente zullen er ook van meedeelen. Tweemaal per jaar zullen de behoeftigen, in het bijzonder de ouden van dagen en de groote gezinnen, extra worden bedacht. Hoe grooter het bedrag is, waarover kan worden beschikt, des te meer gezinnen kun nen worden geholpen en des te meer kan worden gegeven. Op de eerste plaats worden collectanten gevraagd. Wanneer men zijn (haar)' hulp op deze wijze wil geven, kan men zich daartoe opgeven bij den Dienst voor Sociale Zaken, Zeestraat 159, alhier. Verder wordt een beroep gedaan op de mild_ dadlgheid der ingezetenen om deze collecte goed te doen slagen. MARKTBERICHTEN Noteering van 7 December 1938. Andijvie per kg. 0.060.08 Koolrapen per zak 0.80 Wortelen per bos 0.060.07 Bieten per kg,, 0.04% Schorseneeren, per kg. 0.12%; Aardappelen, klei, per kg. 0.02%0.05 Spruitjes per kg. 0.100.16 Boerenkool per kg. 0.030.04% Roode kool per kg. 0.020.04 Savoije kool per 100 4. Bloemkool per 100 15.—. Uien per kg. 0.030.05 Prei per kg. 0.030:04 Sla per 100 krop 3.50. Pieterselie per bos 0.12% Selderie per bos 0.15 Appelen per kg. 0:24—0.27 Peren per kg. 0.25 Druiven per kg. 0.50 Brusselsch lpf 0.10—0.14 De iveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur. Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: IJMUIDEN Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen Maastricht: TWEEDE BONTE-AVOND. WINKELIERS VER. „WIJKEROOG". De Vereeniging van Winkeliers en Nering doenden „Wijkeroog" .organiseerde Woensdag avond haar tweeden Bonte-avohd in de groote zaal der Pont-bioscoop, welke nagenoeg geheel met belangstellenden was gevuld waaruit bleek dat velen hunne zegelkaarten met de bekende W. v. W.-zegels hadden volgeplakt om dezen avond te kunnen bijwonen. Ook was een zeer groot aantal slagzinnen ingezonden door hen die door hun letterkundige prestaties bij den ook dezen avond overvloedigen cadeau-regen een prijs hoopten te bemachtigen. Te ruim acht uur opende de 2e voorzitter der vereeniging de heer Th. Bruijnzeels met een hartelijk woord van welkom en een propagan distische peroratie over de W. v. W.-zegels. Daarna trad op een cabaretgezelschap uit Am sterdam, bijgestaan door een Jazzband. Ge dachtig aan de oud-vaderlandsche spreuk „Al doende leert men" waren in de indeeling van den avond enkele wijzigingen aangebracht welke het geheel zeer zeker ten goede kwamen. Cabaretgezelschap zoowel als muziek zetten hun beste beentje voor en zijn er dan ook in geslaagd de talrijke aanwezigen een recht-gezel- ligen en vroolijken avond te bezorgen, waarvan het telkens herhaalde hartelijk applaus een on dubbelzinnig bewijs was. In den loop van den avond bracht de heer W. Appel, candidaat-notaris alhier, als voorzit ter der jury verslag uit over de bekroonde slag zinnen en deelde vervolgens de prijzen uit, waarbij hij tevens een duidelijk overzicht gaf van de motieven, welke bij de beoordeeling een rol hadden gespeeld. Zes-en-dertig slagzinnen verwierven een prijs, waarvan we de 5 hoogste hier laten volgen: le prijs (stofzuiger), mej. van Leersum, Pelsstraat, 2e mej. N. Vons, Wijker- straatweg (fraaie lampenkap), 3e A. J. Becker, Wijkerstraatweg (electr. strijkbout), 4e G. Bra- kenhoff, Koningsweg (tompouce), 5e J. G. Mooy, Doodweg (doos eau de cologne). De gedurende de pauze onder leiding van mevr. Tierstra gehouden, inzameling voor klee- 'ding en dekking bracht f' 10.21 op. Alzoo een in alle opzichten geslaagde avond. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Poolzee IJM 7, Petten IJM 49, Uiver IJM 384, Jacqueline Clazine IJM :10, Gerberdina Johanna IJM 38, Ewald IJM 48, Emma IJM 177. AANVARING IN DE VISSCHERSHAVEN. Hedenmorgen vond iri de Visschershaven een aanvaring plaats tusschen den. stoomtrawler Ewald 'iJM: 48", 'die aan dén kant wilde meeren en de Bloemendaal IJM 71. Laatstgenoemde trawler werd in de zij dé aangevaren, waar door eenige huidplaten ontzet werden. De Bloe mendaal werd ter reparatie naar Amsterdam gebracht. IN HET DOK GEPLAATST. De Horn Rif IJM 155 is in het dok geplaatst om klaar te worden gemaakt voor de vis- scherij. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 8 December 1938 (A.NP.) Tarbot f 1.08—f 0.82 per kilo. Tong f 1.22—f 0.91 idem. Meilbot f 1.04— f laOO idem. Griet f 28—f 23 per 50 kilo. Zetschol f 30 idem. Kleine schol f 30—f 14 idem. Bot f 28—f 25 idem. Schar f 10 idem. Tongschar f 55f 26 idem. Poontjes f 8.50f 5 idem. Groote schelvisch f 32f 28 idem. Middel schelvisch f 26f 24.50 idem. Kleinmiddel schelvisch f 22—f 17.50 Kleine schelvisch f 18f 9.60 idem. Groote gul f 15f 1-2.50 idem. Kleine gul f 13—f 7 idem. Wijting f 7.40—f 5.50 idem. Makreel f 10.50—f 4.90 idem. Versche haring f 7.40f 5.40 idem. Middel heek f 45 per 125 kilo. Kleinmiddel heek f 15.50 per 50 kilo. Kleine heek f 11—f 8 idem. Kabeljauw f 63—f 31 per 125 kilo. Vleet f 1.50—f 0.48 per stuk. Leng f 1.65—f 0.90 idem. Koolviseh f 0.80—f 0.18 idem Rog f 20 per koop. Venoachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur-. Voor de kuststrookKrachtige tot- mati gen Zuidelijken tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, zachter. Voor het binnenlandMeest matige Zui delijke tot Zuidwestelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 F. Laagste hedennacht 42 F. Hoogste heden 42 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 754 ml. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 4.03 uur; n.m. 4.19 uur Zaterdag v.m. 4.49 uur; n.m. 5.06 uur. Zondag v.m. 5.36 uur; n.m. 5.57 uur, De aankomst van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Joachim von Ribbentrop, te Parijs, waar hij door zijn Franschen collega, Georges Bonnet (links) verwelkomd werd. Weer' Wind: lichte regen lichte motregen lichte regen betrokken na regen Z matig ZO krachtig ZO krachtig ZO matig Z matig Temperat. in gr. C. Minimum hedennacht in gr. C: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: vertrouwde, dat de jongelui het geleerde in hun vereeniging zouden uitdragen en op den inge slagen weg zouden voortgaan, waardoor niet al leen zij zeiven, doch ook hun clubgenooten daar- an blijvend zouden kunnen profiteeren. Nadat oefenmeester Kaufman de spelers be dankt had voor de prettige samenwerking en voor de onverdeelde aandacht, waarmede zij de lessen hadden gevolgd, brachten de leerlingen bij monde van den V.S.V.-back Voet hun erken telijkheid voor het genoten onderricht tot uiting. Met een „three cheers" voor Kaufman werd de avond besloten. Begin Januari komt een tweede ploeg aan de beurt, waarin spelers zullen worden ingedeeld an o.m. de volgende vereenigingen: Ripperda, Bloemendaal, Zeemeeuwen, T.H.B., E.H.S., Hil- legom en Hillinen. 0.1 0.3 0.4 BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS 750 I. S. Groen IJM. 130f 4030 430 Prinses Beatrix IJM. 117 f 3090 150 Oostzee IJM. 147f 2720 475 Rotterdam IJM. 112 f 4190 280 RO 15 Antje f 2700 HaringloggersLT 403 f 1200, VL 85 f 280, VL 205 f 1680, VL 207 f 750, VL 208 f 210, SCH 14 f 780, SCH 130 f 250, SCH 19 f 1850, SCH 133 f 640, SCH 285 f 710, SCH 284 f 1100, SCH 134 f 780, SCH 328 f 320, KW 58 f 770, KW 55 f 280, KW 151 f 3450, KW 135 f 1080. KW 176 f 640, KW 95 f 700, KW 36 f 110, KW 33 f 110, KW 50 f 390, KW 167 f 1100. DE VANGST VAN DE „ERIN". Volgens een nadere opgave van de reederij bestaat de vangst van de „Erin" IJM 12, die a.s. Maandag van de Barentszee aan de markt wordt gebracht uit 2350 manden schelvisch, 700 manden kabeljauw en gul 50 manden diversen, totaal 3100 manden. ZAND VOORT Begrafenis Jan Visser Jr. Woensdagmiddag werd op de Algemeene Be graafplaats te Zandvoort het stoffelijk overschot van den schilder Jan Visser Jr. ter aarde besteld. De overledene was vele jaren leeraar aan de kunstnijverheidsschool Quellinus te Amster dam. Tien jaar had hij de leiding in handen van de Teekenschool voor Kunstambachten. In 1901 werd hij benoemd tot leeraar aan de Rijksnor maalschool voor Teekenonderwijzers, waarvan hij later directeur werd. De laatste jaren woonde hij te Bentveld, waar hij nóg geregeld werkte. Visser was de leermeester van vele schilders, die later bekendheid verwierven. Velen van hen waren gekomen, om him oud-leermeester de laatste eer te bewijzen. We noemen slechts: Aart van Dobbenburg, J. Dooyenwaard, Emile Dehé en den beeldhouwer C. Oorschot. Ook waren aanwezig George Reuter, lector aan de Rijksacademie te Amsterdam en J. B. Heukelom, leeraar aan de Kunstnijverheidsschool te Am sterdam. De baar werd gedekt door bloemen van den Directeur en leeraren van het Insittuut tot op leiding van Teekenleeraren, van Joh. Enschedé en Zonen, van de Loge Vicit Vim Virtus en van familie en vrienden. Aan de groeve werd het eerst 't woord ge voerd door prof. Huib Luns, voorzitter van Arti et Amicitia, die sprak van de groote werkkracht en de begeestering voor het schoone, die de overledene tot het laatst had bewaard, niette genstaande hij op een gezegenden leeftijd ontslapen. Als opvolger van den ontslapene aan de Rijksnormaalschool voor Teekenonderwijzers, wist spreker, wat zijn voorbeeld voor de leerlin gen en de leeraren had beteekend. Namens de leerlingen en leeraren bracht hij hem een laatste hulde, voor alles wat hij voor hen deed. Vervolgens trad de heer H. Ellens, oud-di recteur van de school voor Teekenonderwijzers en voorzitter van de Ned. Vereen, van Teeken onderwijzers naar voren. Spr. had den overle dene gekend als een enthousiast docent, die steeds een lichtend voorbeeld was voor zijn leer lingen. Hij bracht hulde en dank voor alles wat hij voor zijn leerlingen deed. Namens de Vrijmetselaarsloge Vicit Vim Vir tus te Haarlem sprak de voorzitter der loge, de heer Oostenburg. Nadat hij verklaard had, dat de leden Visser Jr. niet zouden vergeten en zijn na gedachtenis zouden eeren, legde hij als symbool van wijsheid, kracht en schoonheid drie witte rozen op de baar. De oudste zoon sprak tenslotte namens de fa milie woorden van dank. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Een noodlottig teeken. Op 31 Aug. gebeurde er in IJmuiden een ongeluk. Een man, die een last ijzer aan een hijschkraan sloeg, werd, door den kantelenden last getroffen. Tegen den kraandrijver eischte de Officier f 20 boete of 10 dagen. De verdachte werd vrijgesproken. TRAININGSCURSUS VAN DE STREEK- G'OMMISSIE. De eerste cursus van de onder auspiciën van de Streekcommissie voor Haarlem en Kennemer- land gehouden speciale training is gisterenavond beëindigd. Acht maal zijn de spelers onder lei ding van Bondstrainer Kaufman tezamen geko men op het H.F.C.-veld en naarmate de cursus vorderde, waren de vorderingen duidelijk te eonstateeren. Na afloop van den laatsten trainingsavond heeft de voorzitter van de Streekcommissie, de heer J. Keppels, de spelers toegesproken. Hij De Kazernebouw. Nader vernemen wij» dat het bedrag voor den kazernebouw, waarover elders in dit blad bijzonderheden zijn ge geven, bestemd is voor de Kust- artillerie. IJSHOCKEY. DEN IIAAG—POLEN (0—1). Woensdagavond is deze ijshockeywedstrijd op de Haagsche Kunstijsbaan gespeeld. Het werd een vrij ruw gespeelde wedstrijd, die door de Polen met 10 gewonnen werd. De resultaten der drie speeltijden waren: 01, 00, 00. In de pauze heeft het 16-jarige Zwitsersche meisje Esthi Niethammer de aanwezigen doen genieten van fraaie staaltjes kunstrijden. VAN DE WEEK De heer A. van der Zijden vraagt: Meer ruiterpaden in Haarlem en Omstreken. „Het mag van algemeene bekendheid worden geacht", zoo begon de heer A. van der Z ij- den, directeur van de Haarlemsche Manége, ons gesprek over ruitersport, „dat de omstreken van deze stad den ruiter veel aantrekkelijks bieden, wat het natuurschoon betreft. Hij kan daar echter alleen maar van profiteeren dank zij den eigenaars der terreinen, die, zij het dan in beperkte mate, vergunning geven om op hun eigendom onder bevoegd geleide te paard te ver toeven en aldus te genieten van de prachtige ongerepte natuur. De ruiter toch komt op plekjes, die fietser noch automobilist kan bereiken, en de wande laar moet er een stevige wandeling door het mulle zand voor over hebben. Is er iets mooiers te bedenken dan het duinlandschap in het voor jaar, als de Meidoorn bloeit, of in den herfst met zijn prachtige kleurschakeeringen? Jammer genoeg hebben de eigenaars van deze terreinen, door de ervaring wijzer geworden, zich genoodzaakt, gezien het aantal toegangsver gunningen tot een minimum te beperken. Im mers het onderhoud van de terreinen kost veel zorg en geld en als een ruiter zich buiten de pa den begeeft, wordt de begroeiing vernield, wat verstuivingen tot gevolg heeft. A. VAN DER ZIJDEN. De stad zelf biedt betrekkelijk weinig gele genheid tot paardrijden, al zou onze mooie Haar lemmerhout door een uitbreiding van het aantal ruiterpaden daarvoor uitermate geschikt zijn. De aanleg van zulke paden zou aan de lang ge koesterde wenschen van vele ruiters tegemoet komen en de rust van de wandelaars zou er geenszins door worden verstoord. Dit zijn be scheiden verlangens, want een pad van twee Me ter breedte hier en daar door den Hout zou reeds voldoende zijn. In alle groote steden loopt men rond met „boschplannen", waarbij de ruiter niet vergeten wordt, doch in Haarlem wordt men in dit op zicht stiefmoederlijk bedeeld. Natuurlijk blijve de ruiter uit de buurt van de groote snelver- keerswegen, maar er zijn toch talrijke andere wegen, waar men met een berm van ongeveer één meter breedte den rijder ter wille zou kun nen zijn. Ik denk hierbij aan de Leidsche Vaart. Met weinig kosten zou langs dezen weg van het station Aerdenhout tot Vogelenzang een prachtig ruiterpad kunnen worden aangelegd en zoo zijn er nog talrijke andere mogelijkheden. Aan de enkele ruiterpaden, b.v. in Aerden hout, wordt weinig zorg besteed. Wel wordt het asphalt zorgvuldig gereinigd, maar een hoop puin of een verzameling ledige spinazie-blikken op het ruiterpad wordt niet de moeite waard geacht om op te ruimen. Voor fietsers ja zelfs voor auto's, schijnen sommige ruiterpaden een bijzondere bekoring te hebben. Dat deze paden door de autowielen stuk gereden, omgewoeld en onbruikbaar gemaakt worden, is te begrijpen. Al is Sinterklaas reeds weer vertrokken, toch wil ik mijn verlanglijstje opnoemen, in de ver wachting, dat de gemeentebesturen van Haar lem en omliggende plaatsen daar aandacht aan zullen besteden. Het bevat: uitbreiding van het aantal ruiterpaden in Den Hout; onderhoud en uitbreiding van het aantal ruiterpaden buiten de bewoonde centra; het verzoek aan alle ruiters die vergunningskaarten voor het betreden der particuliere terreinen hebben, om zich de gast vrijheid waardig te toonen en zich als gast te gedragen".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3