„Reiger" te Johannesburg neergestreken. HET NIEUWE AVONDBLAD In de Kamer. Dr. A. J. Verhage over den algemeenen Radiobaken op de semaphore toestand van het bloembollenbedrijr. Financieele uitkomsten dit jaar niet best. Kinderzegels. Uit het Logboek van de „Reiger" Weer een slachtoffer... Geestdriftige ontvangst door de bevolking. 24e JAARGANG No. 35 MAANDAG 12 DECEMBER'38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 5272 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels S 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN - EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.—, verlies van hand, voet or oog 200.beide leden duim f 100.een lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.—* één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger f 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dezer dagen heeft zich een wonderlijk geval bij een stemming in de Tweede Kanier voorgedaan. Die stemming betrof een amen dement dat zich principiëel uitsprak voor ver leening van subsidie aan de R.K. Economische googeschool te Tilburg. Het werd aangenomen met 47 tegen 46 stemmen. Het 94ste aanwezige lid, een tegenstander van het amendement, had vergeten de presentielijst te teekenen en daardoor was zijn naam niet afgeroepen. Een der afwezigen, eveneens tegenstander, die met den Haagschen Raad had zitten vergaderen, kwam juist een minuut te laat binnen. Zoo leidden deze twee onnoozele toevalligheden een kleine verstrooidheid bij den een, een iets te trage wandeling bij den ander tot de aanneming van een amendement, dat welis waar geen directe gevolgen heeft maar dat de Kamer als principiëele uitspraak toch zoo belangrijk achtte, dat „de ban en de achter ban" waren opgetrommeld om bij de stemming aanwezig te zijn. Naar aanleiding van dit geval, dat algemeen de aandacht heeft getrokken en „door de ge- heele pers is aangegaan" vestigt de Haagsche "ist de aandacht op het eigenaardige feit, dat ie Tweede Kamer nooit de voltalligheid kan halen. Het gelooft niet dat er ooit een stem ming is geweest waarbij 100 leden aanwezig waren. Het herinnert aan twee gevallen waar bij er 99 stemden: over de Leerplichtwet en de Vlootwet. De Leerplichtwet werd met 50 tegen 49 stemmen aangenomen en de eenige afwezige, die tegenstander was, ontbrak om dat hij een paar dagen tevoren van zijn paard was gevallen en een been had gebroken. Latei- zei men in de Kamer dat dit paard verstan diger was gebleken dan zijn meester, want de Leerplichtwet is werkelijk een zegen voor Ne derland gebleken. Niettemin, zou ik meenen, zullen er zeker menschen zijn die schrikken van den invloed van zulke kleine toevalligheden op zaken van landsbelang. En sommigen hunner zullen zich herinneren dat men in Frankrijk deze wonder lijke spelingen van het lot heeft voorkomen door. wettelijk te bepalen dat afwezige Kamer leden bij volmacht hun stem kunnen laten uitbrengen. Dat-lijkt- dan ook wel een heel logische oplossing van de moeilijkheid en zij schijnt temeer aanvaardbaar omdat men zal zeggen: wij hebben toch geen 100 Kamerleden met de bedoeling dat er nooit 100 aan een stemming deelnemen! Maar men dient voorzichtig te zijn met te haastige voorkeur voor de logica. Zoo'n maat regel zou de afwezigheid van Kamerleden be vorderen, niet alleen bij stemmingen maar ook wel eens daarvoor, tijdens het debat. En bovendien is de logische oplossing lang niet altijd de beste. „Het toeval is het pseudoniem van de Voorzienigheid", heeft de Franschman Chamfort gezegd en ook in staatszaken is dat ruimschoots bewezen. Wij leven in een land dat zijn heilzame historische ontwikkeling in hooge mate te danken heeft aan een nu reeds eeuwen geleden geschapen staats regeling die rijk aan fouten en hiaten was. Wij hebben geen beste ervaringen opgedaan met een stelsel van kiesrecht, dat er zeer even redig en wiskunstig voortreffelijk uitziet, maar cfat de belangstelling van de kiezers op zeer onevenredige wijze heeft benadeeld en in de practijk volgens zeer veler erkenning oneindig grooter gebreken heeft getoond dan zijn onlogische voorganger: het stelsel der districtsverkiezingen met herstemmingen. Wij zien aan de overzijde van de Noordzee een groot volk, dat aan zijn nog onlogischer kies stelsel districten zonder herstemmingen heeft vastgehouden met de uitkomst, dat het parlement er zijn erkend gezag vollediger en beter heeft weten te bewaren dan in eenig ander land. Dat zijn enkele overwegingen die opkomen wanneer men nadenkt over de wonderlijke toevalligheid, die zich dezer dagen weer eens in onze Kamer heeft voorgedaan en waarover we ons dus maar niet bezorgd moeten maken. R. P. i 1 n 1 i ••r wordt spoedig in gebruik Marx Dormoy en de zaak-Skoblin. Oud-minister zegt niets van de zaak af te weten. Bij het begin van de tweede zitting in het proces Skciblin te Parijs heeft de voorzitter 'n brief van oud-min. Marx Dormoy voorgele zen, waarin gezegd wordt: „Als mijn getuigenis nuttig kon zijn voor de waarheid en welke zaak ook zou kunnen dienen, zou ik niet aarzelen, maar ik weet niets van de crimi- neele zaak, die de assizen behandelen. Ik ben bovendien van meening. dat ik onmogelijk uitleg zou kunnen geven van regeeringsdadev waarover ik slechte voor het parlement en voor het algemeene kiesrecht rekening en verantwoording zou hebben af te leggen". Opheffing narcissenembargo een lichtpunt. De vergadering van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, die hedenmiddag in het Kre- lagehuis gehouden wordt, is geopend met een rede van den voorzitter, dr. A. J. Verhage. Spreker herdacht allereerst het overlijden van den heer Joh. Scheepers te New York, die zoo veel voor het bloembollenvak gedaan heeft en memoreerde verder het verscheiden van de heeren C. Verwey te Noordwijk, B. Tromp en J. Marbus te Lisse. Het veertigjarig Regeeringsjubileum van onze beminde Vorstin zoo vervolgde spre ker is door het Nederlandsche volk geest driftig en eendrachtig gevierd, in welke vie ring het bloembollenbedrijf, vanouds verknocht aan het Oranjehuis, van ganscher harte mee leefde. Deze Septemberdagen hebben weer eens getoond, dat het Nederlandsche volk uitein delijk eendrachtig weet te zijn. Het is te ho pen, dat dit allen, ook in ons bedrijf, ertoe zal prikkelen, om in het dagelijksch leven nog meer deze, bij die gelegenheid opnieuw tot uiting gekomen, eendracht te betrachten. I11 schril contrast tot de viering van dit Jubileum stonden de spannende dagen in Sep tember, die daarop volgden, en waarin de in ternationale verwikkelingen tot een uitbarsting dreigden te komen. Voor een bedrijf als het onze, dat bijkans geheel op export is aange wezen, werd de spanning om het lot der mensehheid nog vergroot door de groote ma- terieele belangen, die bij het uitbreken van een gewapend conflict op het spel staan. Toen het uitbreken van een zoodanig con flict voorkomen was, was het gevoel van op luchting en dankbaarheid in ons bedrijf dan ook zeer groot. De moeilijke internationale verhoudingen, met als uitvloeisel ook onnoodige afwerende handels- en credietpolitieke maatregelen, blij ven den wereldhandel belemmeren, en geven ook ons bedrijf vele moeilijkheden. Een lichtpunt hierin is de opheffing van het narcissen-embargo door de Vereenigde Staten van Amerika, die door het bloembollenbedrijf met groote vreugde is ontvangen. Velen hebben jarenlang gewerkt om dit resultaat te bereiken, en allen, die hiertoe het hunne hebben bijgedragen, is het bloembollenvak hiervoor dankbaar. Maar een bijzonder gevoel van dank gaat toch wel uit naar den leider van het wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van het bloembollenvak, Prof. van Slogteren, die al die jaren van dit vraagstuk vervuld was, en wien geen moeite te veel was om aan te toonen, dat het invoerverbod, dat op phyto- sanitaire gronden was ingesteld, ten aanzien van de Nederlandsche Nar cissen geen reden van bestaan had. De strenge keuring op den gezond heidstoestand, die wij aan het door Prof. van Slogteren bijgestane, actieve bestuur van onze groep „De Narcis" danken en de zuiver wetenschappelijke argumenten van zijn hooggeleerden adviseur hebben uiteindelijk het pleit gewonnen. Hoe de handel in narcissen zich onder de nieuwe omstandigheden zal ontwikkelen, is voor mij nog een open vraag. Wij hebben te doen met een afzetgebied, waarheen wij vele jaren onze narcissen niet konden verkoopen. De omstandigheden zijn in dien tijd zeer ge wijzigd en de handel zal zich opnieuw reken schap moeten geven van de marktoestanden, zooals zij gegroeid zijn. Toch zij men ten dezen aanzien'niet pessimistisch. Verscheidene ken ners van Amerika zijn er van overtuigd, dat daar een markt voor onze narcissen open ligt, en wanneer ik dan denk aan ons rijke sorti ment, dat geheel op het peil is waarop geïn teresseerden belangstelling moeten toonen, zou ik ook de directe resultaten voor de nar- cissencultuur niet te laag willen schatten. In elk geval is deze beslissing voor onze cul tuur van groote beteekenis, omdat daarin de erkenning ligt, dat onze cultures gezond zijn. In dat opzicht is de opheffing van het nar cissen-embargo, gevolgd door een terzijde stelling van de restrictie voor gloxinia's en begonia's, ook van belang voor de andere ar tikelen. Bezien wij de uitkomsten van dit jaar, dan kunnen wij constateeren, dat het groote ge was, in het bijzonder van tulpen, ons groote parten gespeeld heeft. De financieele uitkom sten laten dit jaar dan ook veel te wenschen over. Het surplus van hyacinten is opnieuw zeer groot, ondanks den waarschijnlijk wat grooteren export, en bij de lagere prijzen worden de financieele resultaten hierdoor on gunstig beïnvloed. Veel ernstiger is dit echter bij de late tul pen. Het seizoen werd begonnen op de basis van hooger prijzen, maar het abnormaal groote gewas heeft het prijspeil sterk naar beneden gedrukt, en voor handelssoorten is dit over nagenoeg de geheele linie gebracht op de binnenlandsche minimumprijzen. Hier tegenover stond niet een vergrooting van den omzet, die deze prijsverlaging ook maar eenigszins kon goedmaken, zooals ook blijkt uit de zware verplichtingen die op de kweekers van late'tulpen eelegd zijn. Boven de op zich zelf toch reeds zeer hooge korting van 24% van de minimumprijzen ten behoeve van het Surplusfonds kwamen nog verplichte gratis inleveringen van 25 K.G. per Are en van lever- genomen. Duidelijk hoorbaar op 50 mijl afstand. Het kenteeken is bare bollen ter waarde van f 4 per Are. Het is ten eenenmale onmogelijk, dat de teelt van late tulpen bij dergelijke heffingen en inleveringen zonder ernstige verliezen kan geschieden; verliezen, die het bedrijf niet kan dragen, daar de omstandigheden in vorige jaren ook geen mogelijkheden tot reserveering voor den opkoop van een dergelijk groot sur plus lieten. Het is dan ook volkomen te be grijpen, dat de organisaties, waarin de kwee kers vereenigd waren, zich gezamenlijk tot den Minister van Economische Zaken hebben gewend met het verzoek, om althans de ver plichte inlevering van leverbaar niet op het vak te doen drukken, om op die wijze de ver liezen, die de kweekers van late tulpen dit jaar zullen lijden, eenigszins te beperken. Het afwijzende antwoord van Minister Steen- berghe op het desbetreffende request betee- fcent voor het bloembollenvak dan ook een groote teleurstelling. Ik vrees, dat het stre ven der Regeering om den steun zooveel mo gelijk te beperken, hierbij een rol gespeeld heeft. In dit concrete geval lijkt mij dit echter onjuist; doordat het bloembollenvak steeds zelf den opkoop van het surplus heeft moeten financieren, zoo in dit ernstige, incidenteele geval eveneens financieele bijstand ontbeerd moeten worden, wat niet te billijken is. Er is dan ook alle reden om den Minister van Economische Zaken met klem van argu menten te verzoeken, op deze beslissing terug te komen, en er kan geen sprake van zijn, dat de organisatie zich zonder meer bij deze be slissing zou neerleggen. Andere vraagstukken. Het zijn niet deze hoogst belangrijke econo mische problemen alléén, die het bloembollen vak zorg geven. Er zijn andere vraagstukken, die in het belang van ons bedrijf en van vele beoefenaren dringend om een oplossing vra gen. Een van de meest urgente problemen wordt de wateronttrekking aan den bodem ten be hoeve van de drinkwatervoorziening. In het Kon. Besluit over de Hinderwetsaan- vrage ten behoeve van een pompinstallatie te Bennebroek ligt de principiëel belangrijke er kenning, dat in dit geval schade aan de bloem bollen-gronden zou worden toegebracht, waar om de aanvrage practisch is teruggewezen. In de duinstreek in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal is dit vraagstuk zeer ern stig. Reeds jarenlang worden daar gronden, die eertijds voor bloembollencultuur en tuin derij zeer geschikt waren, bedreigd met vol komen waardeloosheid door de waterontrek- king aan den bodem. Voor wie den toestand daar kent, laat het geen twijfel, of deze water onttrekking wordt veroorzaakt door de water- win-installaties ten behoeve van de drink watervoorziening. Met groote bezorgdheid is er door de be langhebbenden kennis genomen, dat er plan nen bestaan voor het aanbrengen van nieuwe boringsinstaliatie tegen den Zuidgrens der gemeente Egmond. Hieruit blijkt, dat het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland voort wil gaan op den voor deze eertijds zoo welvarende streek noodlottigen weg, en dat andere oplos singen, zooals b.v. zuivering van het IJsel- meer-water, niet ernstig in overweging worden genomen. Ten behoeve van de drinkwatervoorziening van de groote steden wordt nu een streek, die eertijds een bestaan kon vinden in een ge specialiseerd agrarisch bedrijf, bedreigd met verarming. Zonder ook maar eenigszins tekort te willen doen aan de eischen, die de volksge zondheid stelt, zou ik er toch ook van deze plaats bij het bestuur der provincie Noord- Holland op willen aandringen om voor de drinkwatervoorziening der groote steden een, volgens vele deskundigen ook mogelijken, weg in te slaan, waarop deze niet plaats heeft ten koste van belangrijke plattelandsstreken, die tot de welvaart van ons land immers in be- teekenende mate hebben bijgedragen. Want dat een voortgaan met de watervoorziening uit de provinciale duingebieden dit tengevolge zal hebben, staat nu wel vast. Ik hoop, dat het nieuwe jaar ons de oplos sing brengt van deze en andere vraagstukken, die voor het bloembollenbedrijf van belang zijn. Ik behoef daarbij niet te zeggen dat onze vereeniging daarbij pal zal staan voor de be langen van het bedrijf, en zal voorgaan in het streven, om voor het bedrijf gunstiger om standigheden te scheppen. 'k Vraag uw aandacht in gemoede Zij 't wellicht ten overvloede, In slechts enkle korte regels, Voor de nieuwe Kinderzegels. Vijftien jaren gingen henen, Sinds zij voor het eerst verschenen, Zij verwierven de positie Van een nobele traditie. Het is waar, in deze dagen Komt men dikwijls bij u vragen, Maar dit zal u niet verhindren Om terwille van de kindren, Van de zieke en de zwakke, Kinderzegeltjes te plakken, Die u voor het brievenposten Maar een fut je extra kosten En u het bewustzijn geven Dat u voor een prachtig streven, Om het beter te doen slagen, 't Uwe weer hebt bijgedragen. P. GASUS Ongeveer 100 M. ten Zuiden van de sema phore verrijst een 40 M. hooge mast en met dezen mast is het groote aantal antennemas ten, dat op verschillende plaatsen aan de ha vens is opgesteld, hoofdzakelijk ten dienste van het radioverkeer met schepen, weer met één vermeerderd. De installatie, die haar energie afgeeft aan de antenne van dezen mast, staat opgesteld in de seinkamer van de semaphore en deze in stallatie, vormende het radiobaken, bestaat uit een door de N. S. F. vervaardigden zender en een automatische besturing, vervaardigd door het hoofdstation der Rijkskustverlichting, Een automatische schakelklok geeft in elke periode van zes minuten gedurende twee mi nuten het sein, dat schepen, voorzien van een radio-richtingzoeker, in staat stelt, hierop een peiling te nemen om met behulp daarvan de plaats te bepalen, waar z;i zich bevinden. Ir. Marees van den Rijkskustverlichtings- dienst, was zoo vriendelijk ons eenige nadere bijzonderheden omtrent deze nieuwe installa tie, die van zulk een groote beteekenis voor de scheepvaart is, te vertellen. Wij zullen ons onthouden van beschouwingen omtrent de techniek van deze installatie. In de twee minuten, die voor dit nieuwe radiobaken in de periode van zes minuten zijn gereserveerd in de overige vier minuten werken Terschellinger Bank en Borkum Rif - worden eenige malen de letter Y (streep-punt- streep-streep) en het peilteeken (een lange streep) uitgezonden. Het baken is hier ge plaatst, om de schepen in de gelegenheid te stellen, met de Maas en Terschellinger Bank een kruispeiling voor het aanloopen van de haven te nemen. Elk schip, dat een radio- péiltoestel aan boord heeft, kan er gebruik van maken. Het is een 50-mijls baken, d.w.z. dat het op 50 mijl afstand nog goed te peilen is. Deze capaciteit wordt bereikt door 70 Watt antenne-energie. De antenne is door een voedingskabel met den zender verbonden. De antenne-mast :ooals reeds gezegd 40 M. hoog is geïsoleerd opgesteld, zonder horizontale draden, dit om zoovee! mogelijk uitstaling ln een horizontaal vlak en uitstraling naar boven te voorkomen, waardoor op grooten afstand nachteffect, dat een foutieve peiling zou veroorzaken, verme den wordt. De installatie is zoo goed als gereed en zij heeft reeds „geproefstoomd". Binnenkort zal zij officiëel in dienst worden gesteld en dan is onze haven pen hulpmiddel rijk geworden dat voor de drukke scheepvaart langs onze kust, vooral wanneer een dikke mist de navi gatie bemoeilijkt, van groote beteekenis is. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het vooral de IJmuiden Reedersvereeniging is ge weest, die op de plaatsing van dit baken heeft aangedrongen WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De „Reiger" op weg naar Zuid- Afrika om het stamverwante volk daar een symbolischen groet uit Nederland te brengenEen verre reis, een „groote trek" door de lucht, waarvan elke étappe van belang is Wij achten bet een voorrecht, één der deelnemers aan dezen tocht bereid gevonden te hebben in ons blad zijn indrukken over bet verloop daarvan weer te geven. In dit blad vindt men zijn eerste bevindingen omtrent de étappe naar Napels „la bella Napoli" en verder naar Athene, geschreven aan boord van den grooten K. L. M.-vogel, die zoo volkomen in overeenstemming met het vastgestelde reisschema de duizenden kilometers heeft af gelegd, welke liggen tusschen ons land en het land van den grooten Paul Kruger Wielrijder door Dieseltrein gegrepen. Zondagavond om vijf minuten over acht is de 28-jarige landbouwer L. van de Ven uit Best, die per fiets den onbewaakten overweg nabij wachtpost 42 onder de gemeente Best wilde oversteken, door een Dieseltrein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer werd twintig meter verder in een sloot geslingerd, v. d. V. had, ver gezeld door een anderen wielrijder, bij den overweg gewacht op den trein, die uit de rich ting Eindhoven naderde. Toen deze gepasseerd was staken de mannen de rails over zonder aan dacht te schenken aan den trein, die op hetzelfde oogenblik van den kant van Boxtel kwam. De andere persoon wist zich nog juist bijtijds in vei ligheid te stellen. De trein had ruim drie kwar tier vertraging. (A.N.P.) Na een reis van 6 dagen is de Reigergister in Pretoria aangeko men en na een kort oponthoud naar Johannesburg doorgevlogen. Een groo te menigte had zich op het vliegveld te Pretoria verzameld, om de „Reiger" een feestelijke ontvangst te bereiden. Na een eererondje gemaakt te hebben, streek het vliegtuig neer onder het geestdriftig gejuich 'der duizenden. Toen de passagiers en de bemanning het vliegtuig verlieten, speelde de muziek het Wilhelmus, dat door de aanwezi gen werd meegezongen. Voor de officieele ontvangst van jhr. mr. Beelaerts van Blokland waren tal van autori teiten aanwezig, waaronder vertegenwoordi gers der regeering van Zuid-Afrika. en jhr. van Lennep, de Nederlandsche gezant. De officieele begroeting had een bijzonder hartelijk karakter, waarna de heer Beelaerts en zijn zoon het vliegveld verlieten. De aan wezige troepen brachten hierbij eerbewijzen. Voor de landing te Pretoria, waar het mili taire vliegveld voor de burger luchtvaart is verboden, had de Zuid-Af rikaansóhe regeering een speciale toestemmins verleend, gezien het bijzonder karakter van de missie van den heer Bee apUs Nadat de omvangrijke hoeveelheid post. welke de „Reiger" heeft meegenomen naar Zuid-Afrika was uitgeladen, werd de reis voortgezet naar Germiston, het vliegveld van Johannesburg. Onderweg passeerde men het groote voortrekkerskamp, dat in de nabijheid van Pretoria werd ingericht, rond de plaats voor het monument, waarvan a.s. Woensdag, ter gelegenheid van de viering van Dingaans- dag, de eerste steen zal worden gelegd. In Germiston kende de geestdrift der dui zenden, die voor de feestelijke ontvangst naar het vliegveld gekomen waren geen grenzen. Telkens weer stegen hoera's op en het kostte den burgemeester van Johannesburg gerulmen tijd vóór hij de gelegenheid kreeg zijn wel komstwoord uit te spreken. Hij getuigde van de groote vreugde, welke in geheel Zuid- Afrika was gewekt door het feit, dat Neder land op deze wijze de oude banden met de unie hernieuwde. Toen hij den wensch uit sprak, dat hij nog dikwijls de vliegtuigen der K.L.M. in Johannesburg zou mogen begroeten, werd dit door de menigte met donderend ge juich onderstreept. De laatste etappe had een even vlot verloop als de vorige. Een verrassing voor de passa giers was de Victoria-waterval, waarlangs ge zagvoerder Scholte de' route had verlegd en waarboven hij de „Reiger" eenige malen liet cirkelen. Heden en morgen zullen worden besteed aan excursies in de omstreken van Johannesburg, waarbij een bezoek gebracht zal worden aan ^et Krugerpark, een der belangrijkste natuur reservaten der wereld.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1