VELSEN IJMUIDEN Haitf Defturoper BIJB. DIORAMA'S Horizontale muurvlaktc te huur. Reclame in koper in de trottoirs. In vele steden, o.a. in Haarlem, kan men niet alleen reclame op muren en schuttingen zien, maar vindt men hier en daar in koperen let ters reclame in de trottoirtegels Het spreekt vanzelf, dat deze horizontale reclame alleen op haar plaats is in drukke winkelstraten De een of andere reclame-firma schijnt nu ontdekt te hebben, dat ook in Velsen (IJmui- den?) straten zijn, die voor een dergelijke re clame in aanmerking komen. B. en W. deelen den raad althans mede, dat bij hen is ingeko men een schrijven, of zij bereid zijn, vergun ning te verleenen tot het aanbrengen van te gels, voorzien van reclametekst in koper, in de trottoirs. B. en W. hebben hierop geantwoord, dat in principe tegen het aanbrengen van bedoelde tegels geen bezwaar bestaat, doch dat aan den raad zou worden voorgesteld, de verorde ning op de heffing van precario aan te vullen met een bepaling, dat een recht van 5.— per tegel per jaar zal worden geheven, waarmede verzoeker zich kan vereenigen. B. en W. stellen den raad thans voor, de ver ordening in dien zin aan te vullen. MUTATIES BI.T GAS EN WATER. De heer A. J. de Kan, eerste chef-fitter bij de bedrijven gas en water, is dezer dagen met pensioen gegaan. In zijn plaats is eerste chef- fitter geworden de heer A. W. F. de Rooy, ter wijl tot chef-fitter is bevorderd de heer J. J. Duinker, fitter-meterreparateur. Velsensche inzendingen op de tentoonstelling van „Avicorni". Tal van bekroningen. Door geheel Nederland worden verschillende pluimveetentoonstellingen gehouden, maar de kroon spant de jaarlijksche tentoonstelling van .Avicorni". Het aantal inzendingen bena dert de 3000. Er werd ingezonden door Neder land. Duitschland, Engeland, Frankrijk. België, Zwitserland en Denemarken. Op deze tentoon stelling werd ingezonden door 2 leden van de Kennemer Pluimvee Vereeniging, en door de gemeente Velsen met dieren uit het park „Vel- serbeek", met onderstaande resultaten. Gem. Velsen: 6 inzendingen, 5 eerste pi\, één derde pr., 4 eerepr. Ingezonden werden: l kal koenhaan le pr. z. g.: 1 mandarijn eend le pr. z. g.) 1 Bahama eend le pr. z. g. 1 Magel- haens gans (geent) le pr. z. g.; 1 Magelhaens gans (woerd) le pr. z. g.; 1 Zebra gans (gent) 3e pr. z. g. J. Verzijlbergh; IJmuiden (Oost): 3 inzen dingen: 2 eerste pr., 1 derde pr., 1 eerepr. en 2 N.M.-pr. A. Kreuzen Jr., IJmuiden: 11 inzendingen: 2 eerste pr., 3 tweede pr., 1 derde pr. en 3 be oordeelingen vrij goed. WATERPOLO IN VELSERBAD. Gisteravond werden in de zweminrichting Velserbad vier waterpolowedstrijden gespeeld voor het kampioenschap van den Kring Haar lem van de Wintercompetitie. De eerste wedstrijd was V.Z.V. 3Velserend. De wedstrijd had 'een vlot verloop. De goal- getters waren P. Duinker en K. Wijker die beiden twee doelpunten maakten. Toch kon den zij niet verhoeden dat ook Velserend twee doelpunten scoorde. V.Z.V. 3 won den strijd echter verdiend met 4—2. Nu volgde H.P.C. 3—K.Z. De ruststand was 20, terwijl de eindstand 52 was in het voordeel van H.P.C. 3. De derde wedstrijd was Nereus 1Haarlem, de voornaamste wedstrijd van dezen avond. Het ging bij dezen wedstrijd wel wat ruw toe! Timmers maakt 4 en Koeman één doelpunt ten voordeele van Nereus I. Haarlem maakte daarentegen sleohts twee doelpunten door de hand van J. v. Hemsbergen. Tot slot volgde Nereus 3H.V.G.B. 3. Deze wedstrijd stond wat spelpeil betreft veei lager dan de voorgaande. Nereus 3 verspeelde vele kansen, terwijl H.V.GH. 3 het nadeel had van een te langzamen middenvoor. Spoedig had H.V.G.B. 3 echter 1—0 gemaakt. Toen H.V.G.B. weer een kans kreeg, (de keeper was uit het doel), gooide de linksbuiten ver naast. Het tweede doelpunt voor H.V.G.B. 3 was echter weer geluk, doordat de bal onder den arm van den keeper doorschoot. Met een 31 stand bij de rust, wist H.V.G.B. 3 den eindstand te brengen op 42. Demonstratie met de nieuwe brandweerladder. „VeJserhad" verzoekt de gemeente een garantie van 30.000.—. De N.V. Bad- en Zweminrichting Velserbad' te IJmuiden heeft het gemeentebestuur ver zocht, haar een garantie te verstrekken van 30.0C0, ten einde de eerste hypotheek met dit bedrag te kunnen verhoogen. B. en W. stellen den raad voor, dit verzoek in hun handen te stellen om advies. Nieuws van D. C. IJ. Het tweede tiental van D. C. IJ. heeft een groote nederlaag geleden tegen het Haarlem- sche Oosterkwartier. De uitslag was 13—7. In de onderlinge competitie werd o.a. de be langrijke partij Mertens-Laros gespeeld. Dank zij een blunder van Mertens wist Laros deze partij te winnen. Doordat Dukel van Laros won staan deze drie spelers thans met een gelijk aantal ver- liespunten bovenaan. Voor de brandweerafdeeling Velsen-Noord. Zaterdagmiddag is de nieuwste aanwinst van onze gemeente, de door de firma J. Gee- sink en Zonen te Weesp geconstrueerde auto- brandladder, waarover wij in ons blad van 5 December jJ. reeds uitvoerig schreven, voor de brandweerafdeeling Velsen-Noord op het gemeenteterrein aan den Doodweg gedemon streerd wat, vooral van de zijde van het pu bliek, de noodige belangstelling had. De brandweerafdeeling Velsen-Noord was op enkele manschappen na onder leiding van haar commandant, den heer K. Luyting, aan wezig om de demonstraties, die onder leiding stonden van den heer Schliker, opperbrand- meester te IJmuiden, te volgen. Gezien onze reeds vermelde beschouwingen kunnen wij volstaan met de vermelding, dat ook hier bleek, welk een prachtige aanwinst dit nieuwe instrument voor onze gemeente be- teekent. Alle brandweermannen hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt, op de geheel uit geschoven ladder, circa 20 meter lengte, te 'klimmen en hun bevindingen weer te geven. Bovendien werd gedemonstreerd op welke wijze redlijnen op een door den heer J. Appel man te Velsen uitgevonden ronde schijf het best konden uitloopen zonder gevaar van kronkeling van de redlijn, waardoor deze eventueel niet vei' genoeg zou uitrollen. Dit ontwerp, dat mede van beteekenis voor de brandweer, werd direct door den heer Schli ker overgenomen om met deze vinding alle brandweermannen uit te rusten. De afloop van de geslaagde demonstraties bracht de heer Luijting zijn dank aan den heer Schliker en zijn mannen, terwijl de heer J. Schilp, ass. opperbrandmeester, dit deed voor de brandweerafdeeling Velsen-Noord. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE EN GEZONDHEIDSDIENST VELSEN. Tel algemeene kennis wordt gebracht dat de Directeur van bovenvermelden dienst afwezig is op 11, 12 en 13 December a.s. en op 14 De cember des voormiddags. Speeltuinvereeniging berg". „De Moer- Sinterklaasfeest in Thaiia slaagde uitstekend. Voorafgegaan door een viertal tamboers en St. Nicolaas gezeten in een open rijtuig, mar cheerden Zaterdagmiddag ruim 400 kinderen van de speeltuinvereeniging „De Moerberg" naar Thalia, om daar St. Nicolaasfeest te vie ren. Toen alle plaatsen in de benedenzaal en van een gedeelte der galerij bezet waren, kwam St. Nicolaas. vergezeld van zijn onaf- scheidelijken Zwarten Piet op het tooneel om een toespraak tot de kinderen te houden. Deze was, zoo men licht kan begrijpen, vol verma ningen om toch vooral goed op te passen en steeds gehoorzaam te zijn. Hierna was de beurt aan den filmoperateur, die een met zorg geko zen kinderprogramma op het doek vertoonde. Daverende lachsalvo's dreunden geregeld door de zaal, waaruit blijkt, dat er veel genoten werd. Het was een fijne middag. Tusschen de bedrijven door werd gezorgd voor de noodige versnaperingen en na afloop van het feest kreeg elk kind nog een pakket mee naar huis. De kinderen hebben een middag gehad waar aan zij lang zullen terugdenken en voor het bestuur was het een groote voldoening, dat het feest zoo uitstekend slaagde. Men of Aran kunnen meer dan visch vangen. Orlgineele wijze om een gestrancien trawler vlot te brengen. Vele onzer lezers zullen zich de prachtige flim van Flaherty: „Men of Aran" herinneren, in welke film in een serie fraaie.opnamen het harde leven van deze stoere eilandbewoners rotsbewoners is beter wordt uitgebeeld. Zij leven van visch. die zij dikwijls met gevaar van hun leven vangen op den altijd woeligen Atlantischen Oceaan, die het eiland omspoelt en van slechte aardappelen, die zij verbouwen in tuintjes, aangelegd van met hun nagels tusschen de rotsen weggekrabde aarde. Op de rotsen van dit eiland strandde eenige maanden geleden tijdens een hevigen storm de in Milford Haven thuisbehoorende stoom trawler Tranio. De bemanning werd gered. Bergingsmaatschappijen hadden reeds alle pogingen, om den tra wier van de rotsen te krijgen opgegeven en assuradeuren beschouw den het schip als verloren Maar de „men of Aran" dachter er anders over. Zij besloten, met toepassing van hun systeem, te trachten de Tranio weer aan haar element terug te geven. Eerst haalden ze alles, wat maar mogelijk was, van boord, ten einde het schip zoo licht mogelijk to maken. Toen stapelden ze, telkens bij laag water, tonnen turf op de rots, die de Tranio in haar greep gevangen hield; toen er naar hun meening genoeg turf was opgesta peld, staken ze deze in brand; tenslotte werd de rots zoo heet, dat ze in tweeën scheurde. De trawler gleed in de spleet, die zich met water had gevuld en was dus weer vlot. Doordat het schip echter zoo lang op de rotsen had geze ten was de romp van voren tot achter gesple ten. Om zinken te voorkomen werd de scheur met cement dicht gemaakt. De op deze origineele wijze vlotgebrachte trawler werd aangekocht door de Boston Deep Sea Fishing and Ice Co. Ltd. te Fleetwood en het verhaal van deze merkwaardige berging is afkomstig van een der leden van de beman ning, die de Tranio van Aran naar Fleetwood brachten. Pastoor J. C. de Moe] waarnemend hoofdaalmoezenier. Pastoor J. C. de Moei, havenaalmoezenier alhier, is door Mgr. P. J. Huibers benoemd tot waarnemend hoofdaalmoezenier van het Apostolaat ter zee tijdens de ziekte van den weleerw. heer F. v. d. Vliet, hoofdaalmoeze nier, die op het oogenblik in het ziekenhuis St. Johannes de Deo te 's-Gravenhage wordt ver pleegd. houden U 40 min. in spanning en ont roeren U diep. Dagel. 35 en 79 uur (behalve Zo. en Vr.). SCHOTERSINGEL 117 A, HAARLEM. Ir. H. F. Ott de Vries, de nieuwe chef van de Centrale Werkplaats, neemt afscheid van den scheidenden chef, Ir. A. G. de Koningh. Rechts ziet men het schilderij van den Haarlemschen schilder Wesseling, dat „Den Mooien Nel" voorstelt en als afscheidsgeschenk aan Ir. de Koningh werd aangeboden. (Adv. Ingez. MedJ Om het Damkampioenschap van Nederland. Eindelijk is de beslissing voor het kampioen- schap der afdeeling Amsterdam gevallen. Het is dit jaar Jozef Blankenaar gelukt met G. S. gelijk te komen, doch het betere bordgemid delde bezorgde eerstgenoemde club het kam pioenschap. Zoo zal dus binnenkort D. C. IJ. met Jozef Blankenaar moeten kampen om één plaats in den landelijken eindstrijd. PROPAGANDA-AVOND CENTRALE VAKBONDS JEUGD. Adri de Ruyter spreekt. De Centrale Vakbonds Jeugdraad, onder- afdeeling van het N. V. V., had in Het Wapen van Velsen Zaterdagavond een bijeenkomst georganiseerd voor de belangstellenden en leden in de afdeeling IJmuiden, die tamelijk goed was bezocht. Ingeleid door een trio tamboers verscheen de jonge garde van het N. V. V. op de planken, voorzien van haar vlaggen en banieren; ook de zaalmuren waren er mee getooid. De voorzitter der afdeeling IJmuiden, de heer E. Sanders, sprak het openingswoord. Een jaar geleden is de afdeeling IJmuiden opgericht met 5 leden en thans telt zij reeds zeer veel aanhangers. Spreker verwachtte dat nog velen zich in de rijen der arbeiderskinde ren, in de Centrale vereenigd, zullen scharen. Daarna was het woord aan de Hollywoodsche Het was een merkwaardig geval in het slot. Zoodra een deel- II binnengekomen, waarin ziGh de prinses bevond, dan had hij zgn nemer aan den wedstrijd in verstandig spreken het vertrek was spraak verloren. Geen enkele goed geleerde toespraak kwam tot zijn recht. En dan zei de prinses: „Er deugt niets van. Weg." Eindelijk was de broer aan de beurt, die het Latijnsche woorden boek uit het hoofd had geleerd. Helaas, door het lange wachten, had hij totaal vergeten, wat er eigenlijk in dit boek stond. Bovendien moest hij steeds angstig naar den gx'ond kijken, want bij eiken stap kraakte deze. En keek hij naar boven, dan zag hg, daar het plafond van spiegelglas was, zichzelf omgekeerd staan. Het was geen wonder, dat zoovele mededingers al gefaald hadden en dat ook hg faalde mondharmonicaclub Golfzang met imitaties en attracties, gevolgd door enkele voordrach ten in costuum. De heer Adri de Ruijter, secretaris va» den Jeugdraad van den Centralen Vakbond, sprak een propaganda-woord waarin hij de georga- niseerden in den Jeugdraad opwekte de onge- organiseerde jongeren in de rijen der Centrale Vakbondsjeugd te brengen. Spr. vertelde van de groote propagandistische bijeenkomsten in verschillende plaatsen van het land, welke de zen winter belegd zijn om de jeugd tot de or ganisatie te brengen. Juist in tijden als deze is hechte organisatie van de moderne vakbeweging noodzakelijk en daarenboven is het wenschelijk, dat de jeug dige arbeiders zich vereenigen in de jeugdbon den van het N. V. V. Aan de jeugd is immers de toekomst, zegt men. Welnu, daarom moeten de georganiseer- den, aangesloten bij het N .V. V., zorgen dat hun kinderen en hun kameraden-jonge arbei ders, die nog niet georganiseerd zijn, zich in de rijen van de moderne vakbeweging scharen, De toestanden onder de jongere werkers zijn slecht. Daarvan noemt spr. enkele voorbeel den: geen vacantie, lange werktijden, beknot onderwijs, slechte betaling, veelvuldige jeugd werkloosheid enz. Het N.V.V. heeft daarom besloten op 15 Ja nuari a.s. een jeugdcongres te houden, waarop de dringende problemen, die de jeugd van Ne derland bezig houden, uitvoerig besproken zullen worden. En waar plannen beraamd zul len worden om de gevolgen van de jeugdwerk loosheid zoo klein mogelijk te houden. De heer de Ruijter deed een dringend beroep op hen, die zich nog niet aangesloten hebben, om zich modern te organiseeren. Want wan neer zij belangstelling hebben voor hun lot en dat van de arbeidersklasse, dan kunnen en mogen zij niet afzijdig blijven. Democratische arbeiders en jongeren moeten op elkaar kun nen rekenen en dat kan alleen wanneer zij zich bij de Centrale Vakbonds Jeugd aanslui ten. De heer E. Sanders bracht den spreker dank voor zijn gloedvolle peroratie. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met de afwerking van het gevarlëerde programma, dat gewijd was aan muziek en tooneel. OPDRACHT. Het verbouwen van de perceelen Kalver- straat 56-58 voor rekening van den heer A. P. Kochx is opgedragen aan den heer W. A. Sanders alhier AANGEKOMEN: 9 December: Fauna, s.s., Hamburg. Lind, m.s., Havre. Chevychase, s.s., Gdynia. Nicolou Virginia, s.s. Hamburg. 10 December: Patria, s.s., Rotterdam. Truida m.s. Falmouth Soroka s.s. Archangel Amstelland s.s. Buenos Aires Elin s.s. Bremen Venersborg s.s. Gefle Jagersfontein m.s. Hamburg Cordillera m.s. West Indië Diana m.s. Boulogne Josef Bergendorff m.s. Londen Sarkani s.s. Gdynia Dahomian s.s. West Afrika E. H. Stinnes XV 11 December: Grada m.s. Huil Oliva s.s. Rotterdam Cor Jésu s.s. La Goulette Merel s.s. Londen VERTROKKEN. 9 December: Socrates m.s. West Indië Voorwaarts m.s. Rotterdam Oranje m.s. Middelharnis Akershus s.s. Oslo Theseus s.s. Danzig Bothal s.s. Rotterdam Queenworth s.s. Burnt Island Enisei s.s. Leningrad 10 December: Sirius s.s. Skoghall Ellen s.s. Huil Marne m.s. Parijs Indus sl.bt. Rotterdam Beverwijk XV bagger Rotterdam Thriantha m.s. Boston (Line.) Kasachstan s.s. Leningrad Pluto s.s. Kopenhagen Gateshead s.s. Newcastle Lind m.s. Le Havre Moena s.s. Batavia Borthwick s.s. Leith Hebe s.s. Hamburg Patria s.s. Hamburg Ulysses s.s. Hamburg Enid Mary s.s. Goole Hudiksvall s.s. Gothenburg Sonnenfelde s.s. Herrenwijk Amstelstroom m.s. Londen Cordillera m.s. Hamburg Ask s.s. Malmö Wilbo m.s. Londen Pandia s.s. Stettin 11 December: Vechtstroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen Alresford s.s. Antwerpen Bovendien bevond zich bij elk raam een viertal schrijvers, die alles wat er gezegd werd, ijverig opschreven, opdat het direct in de krant kon komen. Niet zoodra was een mededinger verdwenen of zijn woorden werden naar de krant gebracht en even later kon hun gemak te stellen.. den de menschen op straat al lezen, wat hij gezegd had. Voor een stuiver kon iedereen zoo'n krant koopen en zich met eigen oogen overtuigen wat er gezegd was. En het gelach, dat eiken keer op steeg, droeg er niet toe bij de deelnemers aan dezen wedstrijd op (Wordt vervolgd, ONDERHOUD PROVINCIALE WEGEN. Ged. Staten hebben weer den staat vast gesteld, bevattende de bedragen, als aandeel van de provincie uit te keeren aan de onder houdsplichtigen van de provinciale wegen. Het betreft hier een uitkeering uit de op brengst van de motorrijtuigen- en rijwielbe lasting over 1937. De volgende bedragen wor den o.a. uitgekeerd: Beverwijk f 10.600, Bloe- m en daal f 37,250, Castricum f 7150, Haarlem f 22.200. Haarlemmermeerpolder f28.300, Heem stede f 8800, Hoogheemraadschap Noordhol- landsch Noorderkwartier f 71.450, en Zand-

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2