JAARVERGADERING VAN DEN NED. ROEIBOND Koninklijke Verbonden Ned. Watersportvereenigingen Besbmsvam aa veeaudetat rMIJN .Het „Spaarne" krijgt den beker voor de vaardigheidsproeven Sportafscheid. c OP HET SPEL BAANDAG 12 DECEMBER 1938 Prins Bernhard beschermheer „Het is mij een bijzondere eer en genoegen, l« kunnen mededeelen, dat Z.K.H. Prins Bern ard bereid werd gevonden, het bescherm heerschap van den Ned. Roeibond te aan vaarden. Met dit feit wordt de hernieuwde belangstelling van Z. K. H. voor onzen bond wel zeer duidelijk gedemonstreerd", aldus luidden de woorden van den voorzitter van den Roerbond, ir. Th. P. Tromp, bij het begin van de jaarlij ksche vergadering, die Zondag te Amsterdam gehouden werd. Der traditie getrouw werd het jaarverslag door den voorzitter uitgebracht. Het bevatte om. een uitvoerig overzicht van de wedstrij den in Nederland, de Europeesche kampioen schappen te Milaan en de races in het buiten land, waaraan Nederlandsche ploegen hebben deelgenomen. Daarnaast werd veel aandacht besteed aan het damesroeien, het F.I.S.A.- congres, jubilea, het jeugdroeien, enz. Bij zijn terugblik over het wedstrijdseizoen wijdde de voorzitter de volgende interessante beschouwing aan de wedstrijden op de Bosch- baan: „Wij hebben dit jaar vijf groots wedstrij den op de Boschbaan gehad. De indruk dringt zich aan velen onzer op, dat dit te veel van het goede is. Zonder allerminst maar eenige afbreuk te willen doen aan de waarde van de Boschbaan acht ik het mijn plicht te consta- teeren, dat dit noch in het belang van de Boschbaan, noch in het belang van de wed strijdsport is. De verschillende wedstrijden onderscheiden zich slechts door andere pro gramma's en een andere organiseerende ver eeniging, doch overigens zijn de geheele sfeer en entourage gelijk. Helaas is de Amstel niet meer geschikt om er een wedstrijd te houden in verband met de bruggen, doch het zou het bezoek aan de Boschbaan ten goede komen, indien er weer eens een wedstrijd op den Am- stel zou kunnen worden geroeid. Daar dit niet mogelijk is, verdient het idee overweging nog eens te kijken naar andere banen met de daaraan verbonden nadeelen, bijv. Sloten, de Met en het Maas-Waalknaal, waar een soort Hollamdia-sfeer kan worden toereikt, waar door de animo van roeiers en publiek wordt levendig gehouden. De data der wedstrijden. Overgegaan werd tot vaststelling der wed- strijddata. De kalender voor het a.s. seizoen ziet er als volgt uit: 2 April Aimsterdamsche Roeibond (Head of the River-race). 18 Mei Nederlandsche Studenten Roeibond .(Varsity) 29 Mei Regionale wedstrijden te Kampen. 2 en 3 Juni Hollandia. 17 en 18 Juni Koninklijke. 21 Juni De Hoop (Telegraafbeker). 24 en 25 Juni Aegir. 1. en 2 Juli De Aanstel, Holland-beker en A.R.B. 15 Juli natonale kampioenschappen. 23 Juli België^Nederland te Antwerpen. De Duitsche kwestie. Van bestuurszijde werden nog de volgende Wedstrijddata in Duitschland gememoreerd: 18 Juni Mannheim, 25 Juni Frankfurt, 9 Juli Essen, 16 Juli Bad Ems en 30 Juli Duis burg. De voorzitter legde namens het bestuur de verklaring af, dat politiek buiten de sport moet worden gehouden en dat men goed zou doen, de kwestie van het verbreken der sportbetrekkingen door Duitschland niet op te blazen. Overigens staat het bondsbestuur op het standpunt, dat de Roeibond zich ge heel zal voegen naar de richtlijnen, eventueel door het Nederlandsch Olyunpisch Comité aan te geven, indien dit lichaam naar een oplos sing zou trachten te zoeken. Een alleenstaan de actie heeft geen zin; men zal zich volkomen richten naar het N.O.C. In de plaats van den periodiek aftredenden Dr. A. A. J. H. Marres werd voor vier jaren in het bestuur gekozen Mr. A. J. M. Hendrix (Amsterdam). In de vacatui*e Mr. R. O. H. F. Mueller von Elgg werd voor de periode van drie jaren als bestuurslid ir. H. J. van dei- Leeuw (Amsterdam) benoemd. Wegens tusschentijdsch aftreden van den heer P. J. Buyze werd tot bestuurslid dr. H. Broe- kema (Leiden) gekozen, voor één jaar. Voor de eerste maal werd bij een bestuurs- vacature ook een dame candidaat gesteld n.l. mej. Mi', de Cosquino de Bussy door De Vliet (Leiden). Men wees daarbij op den groei van het damesroeien; de Leidsche vereeniging achtte een vrouwelijk bestuurslid reeds thans op zijn plaats. De vergadering bleek evenwel door de ver kiezing van dr. Broekema voorloopig nog een andere meening te zijn toegedaan. ,,De Hoop" schonk voor het senior-skiff- nummer een fraaien beker, den J. J. Blussé- beker, voor den Nederlandschen skiffeur, die de beste prestaties in één seizoen heeft ver richt. Voor het seizoen 1938 werd de beker aan den Nederlandschen kampioen G. J. Velds van „Die Leythe" uitgereikt. De beker voor de vaardigheidsproeven werd aan „Het Spaarne" toegekend. De bekende athleet Jan Zeegers, die in zijn 17-jarige athletiek loop baan 43 kampioenstitels heeft be haald en nog 13 records op zijn naam heeft, zegt de wedstrijdsport vaarwel. Zeegers, is het afgeloopen Met je loopbaan in de sport? Laat je het voor andren open, Nu je toch ook ouder wordt? Nou, dat kan ik me verklaren, Want je hebt er, zachtgezegd, Wel een heele reeks van jaren Al een stapje opgelegd. Jij hebt wel je deel gekregen Van de sportroem in ons land, Zeegers, jij was aan de zege Wel zeer „letterlijk" verwant. Jongren mochten anders hopen, Maar als jij de beenen nam, Kon het haast niet anders loopen, Of 't was prijs, als 't einde kwam. Wat een voeten in de aarde Heeft jouw sportloopbaan gehad, Je prestatie wordt in waarde Niet zoo maklijk overschat. Jongeren dan jij verdwenen Uit de sport reeds lang gelee, Jij droeg met je sterke beenen Steeds maar winnaarsweelde mee. En nu ga je uit het strijdperk Dan toch eindelijk ook heen, Maar je bleef tot in dit tijdperk, Op je nummer, nummer één. Jij hoeft voor geen tegenstanders Nu zelfs, op den loop te gaan, Jij biedt altijd nog een ander, D' aanblik van je hielen aan. Maar er 's ook een tijd van komen En van gaan voor jouw formaat, Jij hebt je besluit genomen, 't Komt er nu van, dat je gaat. 't Is verstandig uit te scheiden, Nu j' er nog op wijzen kan: D' andren zijn toch met hun tijden Steeds nog maar niet boven Jan. P. GASUS. „De bestuursvorm is in de 48 jaren welke ach ter ons liggen, dezelfde gebleven", aldus sprak de president der Kon. Verbonden Ned. Water sportvereenigingen, de heer E. Crone, bij de inleiding van het belangrijkste agendapunt der jaarvergadering, om de technische com missie te belasten met herziening van de sta tuten en verdere reglementen, zoodanig, dat niet langer het bestuur van een der aange sloten vereenigingen het bondsbestuur uit maakt, „maar", vo'egde de voorzitter er aan toe, „de verhoudingen in het verbond zijn, mede door den krachtigen groei, anders ge worden. Daarom heeft de gedachte, den be stuursvorm te wijzigen, in den loop dei- laatste jaren krachtigen aanhang gevonden". De heer Crone gaf een historisch overzicht der organisatie, waarhij hij in het bijzonder de invloedrijke positie,welke de technische Het elftal van Zandvoort. V .1. n. r., eerste rij: A. Weber, Schuiten, Bloe mendal, J. de Muinck, v. d. Bos, Tweede rij: Keesman, D. de Muinck, Dorsman; derde rij: J. Weber, Visser, Schweinsbergen. Geheel rechts twee reserves. commissie in het verbond, heeft, besprak. De samenwerking in het verbond, tusschen ver eenigingen eenerzijds en bondsbestuur ander zijds, heeft de laatste jaren geleden en mede ook daardoor heeft de Kon. Ned. Zeil- Roeivereeniging besloten zich niet meer als voorzittende vereeniging beschikbaar te stel len. De heer Crone waarschuwde bij de be handeling van dit agendapunt, vooral te wil len bedenken, wat er in bijna 50 jaren is op gebouwd. „Laat dit gebouw niet scheuren. Laat men blijven opbouwen, in het belang van den groei der zeilsport". Op de bijeenkomst vielen verschillende stroomingen waar te nemen. Er gingen stem men op om niet de technische commissie met de herziening van de statuten te belasten, maar een gemengde commissie, waarvan de leden uit verschillende aangesloten vereeni gingen zouden worden gekozen. De woord voerders van dit denkbeeld waren van mee ning, dat de huidige technische commissie te veel vastgeklonken zou zijn in de oude vor men en door verkiezing van andere personen in de commissie frissche denkbeelden een kans zouden krijgen. De groote meerderheid bleek echter voor het bestuursvoorstel te voelen. Nimmer, zoo zei den vertegenwoordigers van deze richting, zijn er fouten in de practische werkwijze van het verbond voorgekomen. Nimmer zijn er klach ten binnengekomen en nooit te voren bloeide de watersport in ons land zoo krachtig, In de technische commissie zitten personen, die met alle organisatorische en technische aan gelegenheden volkomen op de hoogte zijn, dus zij zijn in eerste instantie de aangewezen des kundigen, waar het herziening der statuten en reglementen betreft. Bekend werd gemaakt, dat de technische commissie dezer dagen nog met drie perso nen was uitgebreid, nl. met de heeren G. van Dusseldorp (Rotterdamsche Zeilvereeniging) A. G. Dragt (W. V. Amsterdam) en B. Jongsma (De Koenen)zoodat deze commissie thans uit 15 leden bestaat. Met groote meerderheid van stemmen, 89 tegen 19, werd het bestuursvoorstel aange nomen, zoodat tegelijkertijd definitief vast stond, dat de bestuursvorm veranderd zal wor den. Tot 1 Februari a.s. kunnen vereenigingen en belanghebbenden wenschen aan de tech nische commissie kenbaar maken. Het voorstel van het bestuur tot het verlee- nen van machtiging om toe te treden tot Europaeischer Segler Verband ontlokte nog al wat discussie. De belangstelling van onze zei lers voor de Europeesche kampioenswedstrij den, die onder leiding van dezen bond, welke zijn zetel in Duitschland heeft, staan en het feit, dat het goed is gebleken invloed te kun nen uitoefenen op de besluiten van dezen bond, maken deze toetreding volgens het be stuur gewenscht. De verhouding tusschen Deze jonge dames van de Handbal club „Concordia" konden wel lachen, want zij wisten met 10 van het sterke A. D. A. te winnen. V. 1. n. r„ eerste rij, de dames: v. d. Oort, v. Op dam ,Duijff, v. Dalffsen, Stuy. Tweede rij: Koster, Sleeman, Sjouwerman. Derde rij Heeres, Biesbrouck, Aker sloot. Europaeischer Segler Verband en de Inter national Yacht Racing Union, kan thans als voldoende geregeld worden beschouwd. Enkele afgevaardigden merkten op, of toe treding, nu de sportbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland verbroken zijn, op dit oogenblik wel juist was. De heer Crone verklaarde, dat toetre ding op dit oogenbiik hem inderdaad minder geschikt leek. Beter kan het verbond een an der tijdstip afwachten. Maar het bestuursvoorstel houdt slechts machtiging tot toetreding in en daar kunnen geen bezwaren tegen zijn. Met deze mededeeling van den verbonds voorzitter kon men zich algemeen vereenigen. Aan den heer D. J. M. Kagchelland werd de karnpioenswimpel voor de Olympiajollenklasse voor de eerste, maal werd er een kampioen schap in deze klasse gehouden uitgereikt. Den Wimpel voor de 12-voetsjollen-klasse kreeg Th. van Helvert en aan den heer J. F. Stap werd de Van Heemstrabeker uitgereikt. De „Koninklijke" werd bij acclamatie tot voorzittende vereeniging herkozen. Het programma werd als volgt vastgesteld: HET PROGRAMMA DER WEDSTRIJDEN. 20-21 Mei: Rotterdamsche Z.V. kampioen schap van Rotterdam in de 12-voetsjollen- klasse. 27, 28 en 29 Mei: Roei- en zeilvereeniging „Gouda". 4 Juni: Zeil- en roeivereeniging „Hollandia". 10 en 11 Juni: Kralingsche zeilweek. 17 en 18 Juni: Zeil- en roeivereeniging „Nieuwe Meer". 24-25 Juli: De Schinkel. 30 Juni en 1 Juli Koninklijke Marine Jacht Club. 1 en 2 Juli: W. V. Amsterdam. 8, 9 en 10 Juli: Hillegersbergsche zeilweek. 15 en 16 Juli: Braasemermeer. 22, 23 24 en 25 Juli: Kaagweek. 29 en 30 Juli: Rotterdamsche Zeilvereeni ging. 5, 6, 7 en 8 Augustus: Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging (Hollandweek 1). 11, 12 en 13 Augustus: Kon. W.V. „Loos- drecht" (Hollandweek 2). 15, 16 en 17 Augustus: Kon. W.V. „Sneek". 19 en 20 Augustus: Zaanlandsche Zeilver eeniging. 26 en 27 Augustus: Rotterdamsche kam pioenschappen Sharpies en Olympia jollen. 27 Augustus: Watersportvereeniging „West end". 2 en 3 September: Haarlemsche Jachtclub. 3 September: Kralingsche Zeilclub kam pioenschap van Rotterdam B.M.-klasse. 9 en 10 September: Noordhollandsche kam pioenschappen. 16 en 17 September: Nationale kampioen schappen 12-voets-jollen en Olympia-jollen op De Kaag. 23 en 24 September eventueele voortzetting der kampioenschappen. 16 en 17 September: W. V. „V.Z.O.D." kam pioenschap van Rotterdam in de N. N. 16 M2- klasse 24 September: W. V. „De Leede". IJSHOCKEY De competitie om den Lippens- beker gaat door. De competitie voor den Lippensbeker zal dit seizoen in ieder geval doorgang vinden. Moch ten de West-Duitsche stedenploegen door het be sluit van den Rijkssportleider niet deelnemen, dan zullen in de competitie voor den Lippensbe ker alleen Brussel, Antwerpen, Den Haag en Amsterdam uitkomen. De ontmoetingen tus schen Den Haag en Amsterdam (a.s. Woensdag in de Residentie en Donderdag te Amsterdam) zullen reeds gespeeld worden in het kader van dezè competitie. DOOR CRITICUS De Kennemers—H, F. C Een bekend voetbal-spreekwoord zegt, dat een elftal net zoo goed speelt, als de tegenpartij het laat spelen en ofschoon dit gezegde niet al tijd op gaat, was het op dezen wedstrijd zeer zeker van toepassing. Want zonder aan de capaciteiten van de Kennemers, individueel zoo wel als ploeg, ook maar iets af te doen, dient toch te worden geconstateerd, dat H. F. C. het den Wijkers wel erg.gemakkelijk heeft gemaakt. Het is mij dan ook niet wel mogelijk te beoor- deelen, of de roodzwarten thans, na een zeer matige eerste competitiehelft, den goeden vorm van het vorige seizoen hebben terug gevonden, die hen in staat moet stellen, ook de sterkste tegenstanders in hun afdeeling met succes te kunnen bekampen. Dat neemt echter niet weg, dat de opzet van hun spel, het positie kiezen van de spelers ten opzichte van elkaar en daardoor het verband tusschen de linies onderling den indruk wekken, dat met deze opstelling het elftal de goede ba lans heeft gevonden. De Kennemers maken zich wijselijk niet schuldig aan een systeem, dat staat of valt met de daarvoor noodige geschiktheid van één of meer spelers; zij spelen in de gewone, ik ben ge neigd te zeggen de normale, formatie, waardoor hun aanvalsspel volledig tot zijn recht kan ko men. Deze aanval is op snelheid en vooral op open spel gebaseerd, waartoe de halfbacks en speciaal de geroutineerde spil Horeman dei\ grondslag leggen. Dit wil niet zeggen, dat het kort passeeren door het binnentrio van de voor hoede en tusschen de halfbacks onderling geheel wordt uitgeschakeld om in een gunstiger positie voor het vijandelijke doel te komen, maar hoofd zaak blijft toch het behalen van terreinwinst en het scheppen van vrije kansen door breed spel, crosspasses en het snel afgeven van het leder aan een zich in gunstige positie bevindenden collega. De twee nieuwelingen in de voorhoede passen zich hierbij naar behooren aan, de rechtsbinnen van Luyn deed voor een zoo jeugdig speler zeer nuttig werk, waarvan vooral de middenvoor Boom, die met meer zelfbeheershing dan vroe ger speelt, kon profiteeren. Linksbuiten Semeins genoot ditmaal, evenals trouwens Schipper op den anderen vleugel, een zeer groote mate van vrijheid, maar toch bleek wel, dat hij op kri tieke momenten zijn hoofd en vooral zijn oogen gebruikt, om het leder op de voordeeligste wijze te plaatsen. De verdediging had het dit keer niet moeilijk; Dinkla is zijn plaats nog altijd dubbel en dwars waard en dat is maar goed ook, want zijn part ner Bos is nog steeds geneigd van zijn plaats te loopen, waarvan een sterkere voorhoede dan die van H. F. C. gebruik zal maken om „door het midden" vlak voor keeper Van Urk te komen. Alles bijeen genomen, kan gezegd worden, dat de Kennemers over een 'elftal beschikken, waarin elke speler zijn steentje bijdraagt. Slechts dient Veenstra zich te hoeden voor onnoodige overtredingen. Steeman en Horeman verdienen een pluim voor hun weloverwogen spel en uit stekend opbouwend werk, dat ook tegen sterkere tegenpartijen zijn vruchten zal afwerpen. Zooals H. F. C. in dezen wedstrijd speelde, is het inderdaad het zwakste elftal van de afdee ling en is er geen kans, dat de blauwwitten van de laatste plaats afkomen. Zelfs als men aan neemt, dat de spelers ontmoedigd werden door het feit, dat de scheidsrechter aan Kennemers een doelpunt toekende, toen een bal van den paal in het veld terugsprong zonder de lijn te hebben gepasseerd en dat een ander doelpunt het vijfde het onmiddellijk gevolg was van een andere foutieve arbitrale beslissing, kan geen voldoende excuus gevonden worden voor het meer dan poovere spel, dat tactisch totaal verkeerd was opgezet en waarin het enthou siasme bij een aantal spelers ver te zoeken was. Kruyer heeft hard gewerkt, doch waarom hij, zelfs toen het 40 stond, bleef volharden in zijn verdedigende houding, is mij volkomen onbe grijpelijk. Het middenveld werd geheel aan de tegenpartij overgelaten en Van Olphen was de eenige, die pogingen deed den bal over den grooten afstand tusschen de verdediging en de steeds afwachtende voorhoede te brengen. Van der Togt heeft aan deze zware nederlaag geen schuld; hij verrichtte enkele prachtige saves en ook Langendam heeft zich kranig en enthou siast geweerd. Lichtenstein deed op de linksbui tenplaats nuttige dingen en zijn corners dienen te worden geroemd, Van Baasbank deed in de eerste helft nu en dan handig werk, maar daar mede is dan ook alles gezegd. Drijver speelde zeer nonchalant en was daardoor schuld aan een paar doelpunten, maar hoofdzaak is, dat H. F. C. tot normaal aanvallend voetbal zal moeten te- rugkeeren om'nog te redden, wat er te redded valt. I

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5