Na Daladier's overwinning. Groote opkomst der stemmers in Memeiland. Beslissingen verwacht na de bijeenkomst van den Landdag in Januari. Italiaansch blad bepleit reorganisatie van bet beheer over het Suezkanaal Cordell Huil waarschuwt tegen politiek van geweld en agressie. Periode van grooter politieke zekerheid schijnt aangebroken. PROGRAMMA MAANDK'G 12 DECEMBER 193S Een actie „terug naar Duitschland" voor de deur? Zondag heeft de bevolking van het Memeiland gestemd voor den Land dag. De opkomst der kiezerswas buitengewoon groot. Men schat, dat 96, misschien zelfs 97 pCt. der stemge rechtigden, hun stem hebben uitge bracht. In 1935 bedroeg de deelneming 91.3 pCt. De telling begint pas mor gen en het eindresultaat zal niet voor het einde der week bekend zijn. Algemeen is men de meening toe gedaan, dat de pairtij der Memel- Duitschers een groote overwinning heeft behaald Dr. Ernst Neumann. Direct na de verkiezingen zal zoo meldt Havas uit Klaipeda het directorium, dat met de door den president van Litauen be noemde regeering het uitvoerende orgaan vormt van het autonome grondgebied, zijn ontslag aanbieden. De nieuwe landdag zal dan vijf nieuwe leden voorstellen, wier keuze automatisch door den gouverneur zal worden bekrachtigd. hl zijn eerste zitting, welke half Januari zal worden gehouden, zal de landdag aan de centrale regeering de algeheele toepassing vragen van het autonome statuut. Leidende Duitsche kringen te Klaipeda geven te verstaan, dat deze kwestie zich reeds bij de opening der zitting zal kunnen voor doen, indien, zooals dat bij vroegere zittingen liet geval was, de centrale regeering den eed op de regeering zal eischen. Deze zelfde kringen verbergen niet, dat zij vastbesloten zijn „alle consequenties te trek ken" uit de niet-toepassing van het statuut. Het staat aan den Landdag t-e bepalen' onder welken vorm dit besluit zal worden voorge legd. De wettige weg zou zijn eerst besprekin gen met de centrale regeering aan te vangen of langs den weg van een stemming in den landdag, gevolgd door een volksstemming in het land, wijziging in het autonoom statuut te yragen. De speciale correspondent van- Reu ter meldt uit Memel, dat aan den voor avond der verkiezingen voor den Land dag den Duitschers de instructies gege ven worden te ijveren voor een volks stemming voor de vereeniging met het Duitsche rijk. De Duitschers zijn zeker van een groote meerderheid en hebben volgèns den correspondent positief ver klaard, dat zij voornemens zijn in het nieuwe jaar de „aansluiting bij Duitsch land te eischen. Aan den vooravond der verkiezingen is uit in lichtingen van verschillende zijden gebleken, dat de Litausche regeering vergeefs getracht heeft zekerheid te verkrijgen over de latere bedoelin gen van Duitschland ten aanzien van het Memel- gebied. Berlijn heeft geantwoord, dat het slechts één ding verlangt: algeheele naleving van het Memel-statuut. Duitschland wil blijkbaar niet in tegenspraak komen met de herhaalde verzeke ringen van Hitier dat er voor Duitschland na de regeling der Sudeten Duitsche kwestie geen ter ritoriaal probleem meer in Europa bestaat. Deze gereserveerde houding werd echter minder in acht genomen door de provinciale organen in Oost-Pruisen en vooral door de Duitsche leiders te Memel, De vijftigjarige veearts dr. Ernst Neu mann, de leider der Memel-Duitschers, heeft Zondag een aantal buitenlandsche journalisten ontvangen en bij deze ge legenheid verklaard, „dat de toestand rijp was voor een beslissing ten aanzien van Memel". Hij gaf eveneens te ken nen, dat tot „actie" zou kunnen worden overgegaan na de bijeenroeping van den Landdag in Januari a.s. Deze verklaringen bevestigen den algemeenen indruk, dien men te Memel krijgt, t.w.: 1. Geen belangrijke wijziging behoeft als on middellijk gevolg van de verkiezingen te wor den verwacht. 2. Leidende Duitsche kringen te Memel zijn, uitgaande van het beginsel, dat de regeering te Kaunas het initiatief zal moeten nemen tot ver betering van den toestand te Memel, van oor deel, dat gewacht moet worden op de bijeen komst van den Landdag en de betrekkingen, die zich tusschen de plaatselijke autoriteiten en de centrale regeering zullen ontwikkelen. 3. De beslissing, welke een essentieele veran dering zal brengen in den toestand te Memel, zal niet genomen worden te Memel, doch te Berlijn en het oogenblik, waarop de beslissing zal vallen, zal blijkbaar afhangen van den stand der be trekkingen tusschen de beide betrokken regee ringen. In dit verband moet de terugkeer afge wacht worden van dr. Zechlin, den Duitschen gezant te Kaunas, die de Litausche regeering waarschijnlijk welomschreven voorstellen der Duitsche regeering zal doorleggen. In zijn onderhoud met de journalisten zei dr. Neumann o.a. nog: De regeering moet thans overgaan tot daden om haar verplichtingen na te komen, d.w.z. de maatregelen opheffen, welke nog bestaan en in strijd zijn met het statuut van autonomie, dat gegeven is. Hierbij is in de eerste plaats sprake van de staatspolitie, verder opheffen van de be perkingen, welke de regeering van Litauen reele ontwikkeling waarop de Memel-Duitschers recht hebben. De Memel-Duitschers verwachten, dat de regeefing hen volledige autonomie zal geven, zooals dit is voorzien bij het statuut. Inzake de eed zeide Neumann, dat deze niet is voorzien in het statuut. Hierin wordt de afge vaardigden gevraagd trouw te zweren niet alleen aan de grondwet van Litauen en het statuut, het geen aanvaardbaar zou zijn, doch ook aan alle wetten, welke voor het gebied gelden. Nu wor den juist deze uitzonderingswetten bestreden met alle kracht. De Duitsche afgevaardigden zullen deze eed niet afleggen. Het is evenwel mogelijk, dat de regeering thans zoo verstandig zal zijn deze eed niet te eischen. De vertegenwoordiger van Havas vroeg of dr. Neumann niet van meening was, dat de ontwik keling van de politiek in Memel voor een groot deel afhankelijk was van de betrekkingen tus schen Duitschland en Litauen. Neumann ant woordde hierop, dat op het oogenblik de eischen slechts eischen van recht zijn. Hij kan niet zeg gen, wat later zal geschieden, dat zal veel van de binnen- en buitenlandsche omstandigheden afhangen. Men kent evenwel zoo zeide hij het gevoelen van het geheele volle. Dit is Duitsch en wil Duitsch blijven. Amerikaansch journalist mishandeld? Een Amerikaansch journalist, Robert Sellmer geheeten, correspondent van verscheidene tijd schriften, o.a. de Esquire, verklaart Zondag ernstig te zijn mishandeld door een groep jon gelieden-, die deel uitmaakten van den orde dienst van Neumann. Hij zou mishandeld zijn, omdat hij geweigerd heeft den Hitlergroet te brengen, die door het Kulturverband is aange nomen. Hij werd naar een politiepost gebracht en daar ondervraagd. Aangezien hij geen Duitsch verstond werd hij door een agent met vuisten geslagen, terwijl een ander hem armen en beenen vasthield. Met moeite wist hij zijn hotel te bereiken, waar hij met kneuzingen in het gelaat en op het lichaam aankwam. Het D. N. B. zegt ten aanzien van dit incident, dat Sellmer in den nacht van Saterdag op Zon- J onder den invloed van sterken drank voor het Memel Duitsche stembureau voorbijgangers lastig viel. Hij werd hierom door mannen van den ordedienst naar het politiebureau gebracht en onmiddellijk nadat proces-verbaal was op gemaakt, kon hij naar zijn hotel terugkeeren. Studenten eischen terugkeer van Woldemaras. De Litausche regeering heeft Zondag in de hoofdstad en omgeving den uit zonderingstoestand afgekondigd. Men gelooft, dat tot dezen maatregel is overgegaan in verband met de be toogingen der nationalistische studen ten, die zich Zaterdag in de hoofdstad hebben voorgedaan. Tijdens deze betoo gingen eischten de studenten o.a. den terugkeer van Woldemaras, den vroe- geren leider der -nationalistische regee ring, die thans in Frankrijk in balling schap woont. (Woldemax-as was van 1927 tot 1929 minister-president en staat bekend wegens zijn Duitsche sympa thieën.) De genomen maatregelen gel den niet voor het Memelgebied. Volgens Reuter zullen de Litausche studenten drie dagen staken uit protest tegen de regee- ringspolitiek. De politie heeft de universiteit gesloten. Bij hun betoogingen lieten de studenten anti-semie- tische kreten hooren. Er werden dertig perso nen gearresteerd. Alle landen wier schepen door het kanaal varenzouden aandeel in het bestuur moeten hebben Verlaging der tarieven noodzakelijk geacht Het Italiaansche blad Giornale d'Italia houdt zich in een uitvoerig artikel, gedocu menteerd met getallen en statistieken, bezig met de kwestie van het Suezkanaal. Het blad zegt, dat de exploitatie van het kanaal aan de internationale Suez-kanaal maatschappij enorme winsten oplevert, welke verscheidene malen het geplaatst kapitaal overschrijden en welke alleen mogelijk zijn door de zeer hooge tarieven, welke nota bene in goud moeten worden voldaan. Ondanks de groote toeneming- van het internationale scheepvaartverkeer door het kanaal, o.a. door de nieuwe betrek kingen tusschen Italië en zijn koloniaal rijk in Afrika, zijn de tarieven niet verlaagd. Het blad noemt het een ongehoord schandaal, dat de maatschappij zich er alleen voor interesseert sensatio- neele dividenden aan de aandeelhou ders uit te keer en, zonder acht te slaan op de vitale belangen van alle landen, die varen en werken, dus van honderden millioenen menschen. Italië, dat na Engeland de tweede plaats in het verkeer door het kanaal inneemt, heeft verleden jaar. ruim 175 millioen lires aan ta rieven betaald. Zonder dezen last zou de ont wikkeling van Oost-Afrika ongetwijfeld verder geweest zijn. Het oogenblik is gekomen, zegt de Giornale, om een radicale en snelle wijziging te brengen in het administratieve beheer van het Suezkanaal. De Franschen bezitten ruim de helft der aandeelen van de maatschappij en strijken een aanzienlijk bedrag op aan di videnden, welke verre hun aandeel in de tarie ven overtreffen, daar zij de 5e plaats in 't ge bruik van het kanaal innemen (1 Engeland, 2 Italië, 3. Duitschland, 4. Nederland, 5 Frank rijk - red. A.N.P.). Italië, dat na Engeland het meeste betaalt, heeft geen enkel aandeel in zijn bezit. De tarieven moeten dus stellig om laag, in het belang van de geheele wereld. Het beheer over het Suez kanaal moet beschouwd worden als een werk van openbaar nut, waarbij alle landen, in verhouding tot hun bijdrage en rekening houdende met de wettige belangen van Egypte, door welks gebied het kanaal loopt, be trokken zijn. Het bestuur zou dus moeten worden gevormd door verte genwoordigers van alle landen, wel ker schepen door het kanaal varen en in de verhouding tot den omvang van hun scheepvaartverkeer. De kwestie van het Suez-kanaal, zoo besluit de Giornale d'Italia, maakt een integreerend deel uit van het algemeene vraagstuk der Europeesche samenwerking, op den grond slag van gelijke rechten en posities, en van de beteekenis der landen in verhouding tot hun belangen. Suez niet op de agenda der Egyptisch-Italiaansche be sprekingen. In officieele kringen te Kaïro wijst men er op, dat de kwestie van het Suezkanaal niet door Italië ter sprake is gebracht en niet voor komt op de agenda der komende onderhande lingen tusschen Egypte en Italië voor het slui ten van een verdrag van goede nabuurschap, ingevolge de inwerkingtreding van 't- Britsch- Italiaansche pact. Amerikaansche landen kunnen aantoonen, dat een op rechtvaardigheid en samen werking gebaseerde vrede uitvoerbaar is. Autarkie kan geen welvaart brengen. Opleving in het financiëele leven merkbaar. (Van onzen Parijschen correspondent). Wanneer de taal van minister-president Da ladier tot het parlement even energiek zal zijn als zijn daden gedurende den stakings dag van 30 November, is zijn overwinning ver zekerd, was de algemeene opinie, die men met min of meer nuanceeringen in politieke krin gen hoorde verluiden, vóór en gedurende het tweedaagsche debat over de algemeene poli tieke situatie in het Fransche parlement ge houden. Die taal is energiek geweest, ener gieker zelfs dan verreweg de meesten ver wacht hadden. Een onverbiddelijk requisitoir was het tegen de communistische partij, een requisitoir gebaseerd op onloochenbare feiten en geschriften. In feite lag slechts één ge dachte ten grondslag aan de twee uren lange rede van den minister-president; ontmaske ring van het revolutionnaire streven der com munistische partij. Want toen Daladier het accoord van München verdedigde, deed hij dit om het oorlogszuchtig streven der commu nisten aan de kaak te stellen; toen hij de eendrachtige vredespolitiek van Engeland en Frankrijk besprak, was het om de sabotage van den vrede door de communisten te ver- oordeelen; toen hij de maatregelen genomen om de algemeene staking te breken uiteen zette, was het om de revolutionnaire agitatie der uiterste linkerzijde in het licht te stellen. Wel heel 'zelden zal een minister-president, in welk land ook, zulk een scherpe rede heb ben uitgesproken tegen een partij, waarop volgens een fictie, waaraan sommigen nog vasthouden, zijn regeering eigenlijk steunen moest. Daladier heeft in de Kamer zichzelf overtroffen: duidelijk en klaar heeft hij de kwestie gesteld, zooals zij in de huidige om standigheden werkelijk gesteld .moet worden: het land heeft hij gesteld boven de partijen, een feit, dat in jaren zich niet meer voorge daan had. De gunst van deze of gene partij heeft hij zich niet verwaardigd af te bedelen, hij heeft zich gericht tot allen, die werkelijk het welzijn van het land beoogen en die des noods met opoffering van eigen populariteit mede willen werken aan den moeilijken her opbouw van Frankrijk's zeer precairen toe stand. Al valt het niet te ontkennen, dat er nog heel wat voetangels en klemmen liggen op den weg naar algemeen herstel door de regee ring ingeslaigen, het is even ontegenzeggelijk, dat na dit breedvoerig debat de regeering- Daladier vaster dan ooit in het zadel zit. De vrees, dat bij de behandeling der begrooting, waarin immers de onlangs genomen en niet zeer populaire regeeringsdecreten zijn ver werkt, nog talrijke opposanten zich zouden voegen bij.de onverbiddelijk-vijandige socia listische en communistische partijen, wordt minder en minder gegrond geacht, in de eer ste plaats om de energie, waarmede Daladier het regeeringsgezag wil handhaven en ver volgens om de toezeggingen, door den minister van financiën, Paul Reynaud, gedaan, dat zeer talrijke belastingplichtigen zouden ontkomen aan de extra-belasting van 2 pCt. op het in komen. Dit laatste als gevolg van het feit, dat de fi- nancieele toestand zich sinds enkele weken zoo gunstig ontwikkeld heeft dat talrijke uit zonderingen mogelijk zouden zijn. Zelden hebben wij in het Palais Bourbon, de statige vergaderzaal van Frankrijk's volks- afgevaardigderi een ovatie bijgewoond, zoo als Vrijdagavond aan Daladier gebracht werd: van de uiterste rechterzijde tot en met de meeste radicalen toe niet allen, want er zijn er nog onder hen, die op socialistischen en communistische steun moeten rekenen om in 1940 herkozen te worden! werd hij toegejuicht als een triomfator. Wij hebben den indruk, dat na deze Kamerzitting en na het vertrouwens votum, dat de regeering verkregen heeft, de politieke toestand voor betrekkelijk langen tijd in Frankrijk gestabiliseerd is. Zooals Paul Reynaud in zijn rede uiteenzette en met cijfers bewees zoo hebben de Fransche spaarders, die vertrouwen in de regeering stelden van 28 October tot 9 December een bedrag van niet minder dan 13 mil liard, 600 millioen gewonnen, ter wijl zij, die hun geld in het buiten land plaatsten een verlies leden van 4 milliard hebben de regeerings decreten reeds vrucht gedragen en is een opleving in het financieele leven merkbaar. Op de Pan-Amerikaansche confe rentie te Lima heeft de Amerikaan sche minister van buitenlandsche za ken, Cordell Huil, een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de grondslagen van het internationale recht ver sterkt moeten worden. Het recht van iedere natie op behartiging van haar eigen aangelegenheden, vrij van bui- tenlandschen invloed, de erkenning van de souvereiniteit en gelijkheid van de staten, ongeacht hun grootte en sterkte, de eerbied voor het plechtig gegeven woord, de heiligheid der verdragsverplichtingen en talrijke andere grondbeginselen moeten de regels zijn, die het internationale gedrag beheerschen, als men wil, dat niet de anarchie, doch de vrede den boventoon voert naast beschaving en vooruit gang. Op tragische wijze ziet de menschheid zich opnieuw geplaatst voor de keuze tusschen vrijheid en slavernij, orde en anarchie, voor uitgang en terugkeer tot barbarisme; Laat men zich geen illusie maken, aldus de minis ter. Het alternatief is werkelijk en concreet, niet slechts in een deel van de wereld, in de nabijheid van de landen, waar deze herleefde invloeden hun georganiseerde uiting vinden, maar het doemt dreigend op in de geheele we reld en de schaduw valt reeds over het Ame rikaansche halfrond. Het is een gebiedende noodzaak, dat de 21 republieken van het westelijk halfrond ondubbelzinnig uiting ge ven aan haar vast geloof, dat slechts de vorm van nationale organisatie en internationale betrekkingen, welken wij en de rest der menschheid met volharding en werklust hebben opge bouwd, het mogelijk maakt, dat de volken materieel en cultureel vooruit gaan en dat de menschen vrij zijn. Wij allen verlangen hartstochtelijk in vrede met alle volken te leven, maar het mag niet in het minst twijfelachtig zijn, dat de Ameri kaansche volken vastbesloten zijn geen inval in hun gebied door een mogendheid of een combinatie van mogendheden toe te laten. Voor wat mijn land betreft, behoeft niemand in twijfel te verkeeren: zoo lang een gewa pende botsing mogelijk is, zullen de Vereenig- de Staten een voldoende defensieve weermacht te land, ter zee en in de lucht handhaven. Bo vendien zijn wij ons er van bewust, dat de ge wapende macht niet het eenige instrument is, waardoor een volk veroverd kan worden. Ook het zaaien van tweedracht door bepaalde leer stellingen en vele andere vormen van activiteit kunnen gebruikt worden voor de ondermij ning eh vernietiging van in andere landen be staande regeeringsinstellingen en maatschap pelijke orde. Wij allen wenschen met alle volken vriend schappelijke betrekkingen, rustende op den grondslag van eerbied voor de wederzijdsche onafhankelijkheid, op het beginsel van niet- inmenging in eens anders binnenlandsche aangelegenheden en op het principe van eer lijk optreden op elk gebied der internationale betrekkingen, maar het moet onomstootelijk vaststaan, dat de Amerikaansche volken niet zullen toestaan, dat een activiteit binnen dringt, die in strijd is met dezen grondslag voor de betrekkingen tusschen de volken. De omstandigheden, waarin wij geplaatst zijn, aldus vervolgde de minister maken een krachtig programma van positieve actie noo- dig. De conferentie biedt een kostbare gele genheid tot aanvulling van dit programma. De Amerikaansche landen kunnen aantoonen, dat de vrede, gebaseerd op rechtvaardigheid, recht en samenwer king ongetwijfeld uitvoerbaar is. De handel tusschen alle volken moet vrijer gemaakt worden: hij kan niet bevorderd worden door terugkeer tot de primitieve vormen van ruilver keer. De volken kunnen geen welvaart genieten, als de internationale handel wordt verwoest door de zelfmoord pogingen der autarkie. Het zou een onuitsprekelijke ramp zijn, wanneer in deze kritieke tijden een volk bleef doorgaan op den weg van geweld en militaire Amerika, aldus besloot Cordell Huil, staat echter niet alleen. In andere deelen der we reld werken machtige factoren openlijk of latent voor hetzelfde doel. Zuid-Amerikaansche solidariteit. De Peruaansche minister van buitenland sche zaken, Concha, opende het congres met een rede, waarin hij zeide dat „iedere ern stige aanslag op de onafhankelijkheid van een der Amerikaansche republieken de veiligheid van het geheele continent in gevaar brengt". Na Concha sprak de Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken Cantilo. Deze stelde voor Concha tot voorzitter der conferentie te kiezen, hetgeen bij acclamatie werd goedge keurd. Concha aanvaardde het voorzitterschap. Cantilo sprak vervolgens een redevoering uit, waarin hij er op wees, dat „alle republieken van Zuid-Amerika als één man zullen opstaan zonder rekening te houden met de politieke grenzen, om hun integriteit te verdedigen." Spreker legde den nadruk op het feit, dat de landen van Zuid-Amerika daarvoor geen pact noodig hebben. „Een vlag voor allen, zoo zeide hij, de vlag der vrijheid en rechtvaardigheid". Voortgaande leverde Concha een warm pleidooi voor het Argentijnsche plan betref fende middelen tot voorkoming van buiten landsche propaganda. Officieueze vertegenwoordigers van Franco te Lima hebben, zoo meldt de correspondent van Havas pogingen in het werk gesteld op de conferentie te Lima de kwestie der toekenning van de rechten van oorlogvoerende te berde te brengen. Naar het schijnt zijn deze pogingen mislukt. Door deze werkelijk indrukwekkende rede heeft de minister van financiën het pad ge- effend voor zijn premier, want talrijk waren nog onder de leden der rechterzijde zij, die aarzelden en juist om hun twijfel aan de uit werking der regeeringsdecreten niet wisten, of zij voor of tegen de regeering zouden stem men. Grootendeels heeft Paul Reynaud deze gewetensbezwaren uit den weg kunnen rui men, ofschoon er rekening mede gehouden moet worden, dat zij tijdens de behandeling der begrooting weer voor den dag zullen ko men, zooals bijv. de oude vriend en tegenwoor dige tegenstander van den minister van financiën, de heer Flandin, aankondigde. Hoe het ook zij, we gelooven niet, dat dan onoverkomelijke moeilijkheden tegen het re- geeringsbeleid gemaakt zullen worden, daar tijdens de jongste Kamerzitting op zeer dui delijke wijze gebleken is, dat Daladier door zijn energie in woord en daad het vertrouwen van alle nationaal-voelende afgevaardigden ten volle veroverd heeft. Bovendien zal de vrees voor een bijna onafwendbare debacle in geval van ministercrisis, en voor een ongun stige wending in den toch al niet schitteren den internationalen toestand, velen over bezwaren doen heenstappen, die in normale omstandigheden voor hen onoverkomelijk leken. Al is het zeer gevaarlijk een ministerie in Frankrijk een lang leven te voorspellen en al is lang in de Fransche politiek een zeer betrekkelijk begrip, we meenen toch, dat Dala dier, mits hij slechts met dezelfde energie op den ingeslagen weg voortgaat, langer tijd be schoren zal zijn dan aan de meesten zijner reeds talrijke voorgangers op den presiden- tieelen zetel. J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden). P„ Snel en goed ijn. Griep, Kou, r*ijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cc» Cachets, genaamd „Mijn hardt jes" 2 st. 10 ct. Doos 50ct> (Adv. ingezMed.) DINSDAG 13 DECEMBER 1938. HILVERSUM 1 1875 en 415.5 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuzlek. (Om 8.15 Be richten). 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12— Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solisten. 1.— Gramofoon- platen. 1.20 Vervolg concert m.m.v. solist 2.00- 3.00 Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Be richten, gramofoonmuziek. 5.— Het KRO- Orkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 De KRO- Boys m.m.v. solist en gramofconmuziek.. (Om 6.30 Berichten). 7.— Berichten. 7.15 Causerie: „Kaïn". 7.35 Sportpraatje. 8.— Berichten A.N.P., Mededeelingen. 8.15 KRO-Orkest en solist. 9.009.20 Interview). 10.05 Gramo foonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Sig- mund Gaspari en zijn Hongaarsch orkest. 11.0512.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM n 301.5 M AVRO-uitzending. 11.0011.30 v.m. en 6.30—7.00 R.V.U. 8.Gramofoonplaten (Ca. 8.15 Berichten). 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. (Gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon. 11.Causerie „De Hond". 11,30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. 12.17 Orgel spel. 12.30 Avro-Amusementsorkest (Opn.) 1.15 Omroeporkest. 2.Gramofoonplaten. 2.45 Knipcursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoor. 5.— Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.25 Be richten. 6.30 Causerie ,3ent u evenwichtig?" (4). 7.— Voor de kinderen. 7.05 Zang met piano en accordeon. 7.30 Engelsche les. 8.— Berichten A.N.P., Radiojournaal, mededeelin gen. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.— Ra- diotooneel. 10.20 Bridge-les. 11.— Berichten A.N.P.hierna gramofoonmuziek. 11.3012.00 A. Spezialetti's ensemble. DROITWM H 1500 m. 12.30 Gramoifoonmuziek. 12.35 Radio- tocneel. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.20 Het BBC- Norbhern-orkest en solist. 4.15 Orgelspel. 4.40 Pianovoordracht. 5.20 Zang met gitaarbege leiding. 5.40 Leslie Jeffries en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Het BBC-Orkest en so-list. 7.50 Causerie over klassenverschil. 8.20 Ge varieerd programma. 8.50 Radiotoonele met muziek. 9.20 Berichten. 9.45 Een Poolvlieger uit Canada spreekt. 10.— Toespraak Neville Chamberlain. 10.40 Het Shadwick strijkkwar tet en solisten. 11.30 Het Grosvenor House dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek. Gram.- platen.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Gromofoonplaten. 1.25 Der- veaux-orkest. 2.— en 2.50 Gramofoonplaten 4.25 Concert. 5.25 Pianovcordracht. 5.40 Zang. 5.55 Gramofoonplaten. 6.35 Cello en piano. 6.55 Zang. 7.20 Cantrelle-orkest. 8.35 Kamermu ziek. 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN 456 M. 5.50 en 6.30 Gramofoonplaten. 7.50 Omroep- schrammelensemble en solist. 11.20 en 12.35 Omroeporkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Om roeporkest en -kleinorkest. 4.30 Adventspro- gramma. 6.30 Concert. 7.3011.30 Orkest van de Rijksarbeidsdienst, Herman Hagestedt's dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Het Omroep- dansorkest. 1.30 Het Omroepsalonorkest. 1.50- 2.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 en 7.20 dito. 8.20 Het Omroeporkest en solisten en radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonplaten. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonplaten. 1.en 1.30 José Schnyders' orkest. 1.502.20 en 5.20 Gramo foonmuziek. 6.35 Gramofoonplaten. 6,50 Piano en cellovoordracht 8.20 „La dame blanche", opera 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Literaire uitzending. 7.50 Gramofoon muziek. 8.05 Politiek dagbladoverzicht. 8.20 Het Omroeporkest en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en piano. 10.05 Berichten. 10.20-- 11.20 Barnabas von Geczy en zijn orkest,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9