De landing van den Prins van Oranje. DINSDAG 13 DECEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBEAD Twintigduizend man vinden werk in Duitschland. In zijn antwoord over de begrooting van zijn departement, geeft de minister van Sociale Za. ken een overzicht over het werken van Ned, ar beiders in Duitschland. Alvorens den trek naar dat land te bevorde ren, heeft de regeering er zich van overtuigd dat de voorwaarden, waaronder door deze ar? beiders moet worden gewerkt, zoodanig zijn dat de arbeid aldaar zonder bezwaar kan wor den aanvaard. De ex-varing heeft bevestigd, fet de Nederlandsche arbeiders in Duitschland vol komen vrij worden gelaten in het nakomen van hun godsdienstplichten en dat ook hun politieke overtuiging tot geen moeilijkheden aanleiding geeft. Was aanvankelijk de neiging bij de Neder landsche ai'beiders om in Duitschland te werken veelal niet zoo groot, dat aan alle ingekomen aanvragen om arbeidskrachten kon worden vol daan, thans is daarin wijziging gekomen. Met name voor bouwvakarbeiders en grondwerkers overtreft het aanbod van gegadigden de plaat singsmogelijkheid. Van het uitoefenen van dwang van overheidswege is te hunnen aan zien dan ook in den laatsten tijd geen sprake. Ten aanzien van de plaatsing van land- en veenarbeiders heeft de regeering zich inder daad genoopt gezien zijdelings eenigen druk op de arbeiders uit te oefenen. Het aantal Nedei-landsche arbeidei-s, dat dit jaar in Duitschland werk heeft gevonden, kan op rond 20.000 worden geschat. Hoewel, zooals niet anders was te verwachten bij een dergelijk aantal, moeilijkheden niet zijn uitgebleven, mag deze plaatsing in het algemeen als uitstekend geslaagd worden aangemerkt. Omtrent de mogelijkheid van plaatsing van Nederlandsche landarbeiders in Zweden in het a.s. voorjaar is reeds sedert geruimen tijd over leg gaande met de bevoegde autoriteiten aldaar. Twintigduizend Duitschers in Amsterdam. Zeer velen kwamen in het geheim binnen, De Vreemdelingendienst van de Amsterdam- sche politie werkt de laatste weken onder hoogspanning. In weerwil van het feit, dat deze af deeling aanmerkelijk is uitgebreid, vergt het zeer groote moeite het vele werk te ver zetten. Honderden verzoeken van en voor Duitsche vluchtelingen, om in onze stad te mogen ver blijven, moeten dagelijks worden behandeld. Naar een globale schatting bevinden zich vol gens de Tel. thans te Amsterdam 32.000 vreem delingen, onder wie ongeveer 20.000 Duitschers. Eiken dag komen er nog Duitschers binnen, die niet langs den legalen weg de grens pas seerden, doch heimelijk ons land wisten te bereiken. Voor zoover bij den Vreemdelingendienst be kend is, bevinden zich alleen in Amsterdam 400 Duitsche vluchtelingen, die in den loop van enkele weken op slinksche wijze binnen kwamen. Deze menschen moeten zich bij de politie melden. Aanvankelijk ontbood de Vreemdelin genpolitie deze personen, allen Duitschers, dagelijks op het hoofdbureau, ten einde zoo doende een scherpe controle te kunnen uit oefenen. In verband met den zeer drukken arbeid op den Vreemdelingendienst moeten deze vierhonderd zich nu om den anderen dag melden. Al deze menschen kwamen kort na de po groms in Duitschland onze grens over. In den tijd daarvóór had de Vreemdelingenpolitie ook reeds eenige honderden Duitschers ontdekt, die heimelijk in ons land gekomen waren. Op drie plaatsen in Nederland, o.a. te Hoek van Holland, zullen kampementen worden in gericht, waar de vluchtelingen tijdelijk onder gebracht zullen worden. Aan den stroom van gevluchte Duitschers zal voorloopig wel geen einde komen. Het is opvallend, dat vooral des Zondags er velen in schijnen te slagen over de grens te komen, zonder de douaneposten te passeeren. KERSTINZAMELING GEVRAAGD. De heer De Marchant et d'Ansembourg heeft aan den minister van algemeene zaken, voor zitter van den Raad van Ministers, de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister er kennis van geno men, dat de opbrengst van de collecte voor Joodsche vluchtelingen, gehouden 3 December j.L, meer dan vierhonderdduizend gulden zou hebben bedragen? 2. Heer de minister er kennis van genomen, dat de opbrengst van de inzameling voor de winterhulp aan het Duitsc'h volk, gehouden op 3 December j.l. den dag van de Duitsche soli dariteit, meer dan vijftien millioen reichsmark zou hebben bedragen? 3. Is de minister niet van meening, dat ge zien de sub 1 en 2 genoemde bedragen een b.v. op Zaterdag 17 December van regeerings- wege te houden Kerstinzameling „Zorg voor eigen volk" tenminste één millioen gulden zou behooren op te brengen, waarmede de nijpende nood van vele tienduizenden volks- genooten zou kunnen worden gelenigd? 4. Is het den minister bekend, dat de leider der nationaal-socialistische beweging bereid is, tienduizend collectanten en collectri. ces voor het doen slagen van de sub 3 be doelde Kerstinzameling beschikbaar te stel len? 5. Is de minister bereid de sub 3 be doelde inzameling te organiseeren en het aan bod van den leider der nat. soc. beweging te aanvaarden? Auto met vijf personen raakte te water. Tegen bestuurder vier maanden gevangenis straf geëischt. Een bruiloftspartij in Berkenwoude heeft voor eenige bruiloftsgasten uit Stolwijk en om geving zeer noodlottige gevolgen gehad. E^n auto met vijf personen, die 's nachts om twee uur den terugtocht naar Stolwijk aanvaardden, is onderweg in het water gereden. Drie van de inzittenden konden zich redden, de twee an deren slaagden er niet in uit de auto te komen en verdronken. De bestuurder, de 32-jarige veehandelaar J. B. te Stolwijk, heeft zich wegens het ver oorzaken van dood door schuld voor de Rot- terdamsche rechtbank te verantwoorden gehad en is deswege veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden. Van dit vonnis teekende hij hooger beroep aan en Maandag diende deze zaak voor net Haagsche gerechtshof. De procureur-generaal vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank (vier maag den gevangenisstraf). Woensdag 14 December zal Scheveningen van 1813 herleven. 9tReiger9'-bemanning zeer hartelijk verwelkomd. DE 125ste gedenkdag van het herstel onzer onafhankelijkheid is den 30sten No vember 1.1. reeds herdacht, ook te Sche veningen waar aan den voet van de „Naald" een krans werd neergelegd. De eigenlijke vie ring echter is voor het oude visschersdorp verschoven naar Woensdag 14 December, om dat einde November de schepen nog niet binnen waren en het juist in de bedoeling lag de visschersbevolking in haar geheel in dit historisch feest te laten deelen. Het was im mers de trouwe Scheveninger Jacob Pronk, die door het Driemanschap in de plannen was ingewijd, en die te paard voorop het rijtuig van den Prins door een juichende menschen- massa naar Den Haag begeleidde. Het zal daarom vooral een Schevening- sche feestdag zijn; de scholen hebben vrij en H.M. de Koningin zal de landing van den „Prins" gadeslaan. Het historisch spel zal ongeveer half tien aanvangen men moet rekening houden met het getij en dit zal vrijwel de eenige be langrijke afwijking zijn in de natuurgetrou we nabootsing van de aankomst van den Prins van Oranje, welke zooals men weet plaats had in den namiddag van den 30sten November om vier uur. Het Engelsche oor logsschip „Warrior", waarmee de Prins den overtocht maakte, zal worden voorgesteld door een Nederlandschen mijnenveger. Nederland is vrij. Vivat Oranje! Juist zooals het in 1813 gebeurde, zal Jacob Pronk na overleg met het Driemanschap per rijtuig uit de richting Den Haag komen. Bij zijn woning tegenover het Smidsslop (thans de winkel van Buis tegenover het Kolenwagen- slag) wordt Pronk omstuwd door een menigte Scheveningers in de oude kleeding en hij houdt een toespraak, waarin hij zegt: „de re geering is om, Nederland is vrij, de zee is open. Vivat Oranje! Dan komt plotseling overal het Oranje te voorschijn, van de huizen worden de vlaggen uitgestoken en met kort jak en hoogen hoed gaan eenige schippers de vlag in den toren van de Oude Kerk uitsteken. (Strikt genomen gebeurde dit reeds op 18 November 1813). Op het Strand. Het historische oogenblik van de landing gaat nu naderen. Het volk dromt samen op het strand, Engelsche matrozen in roode baadjes en met halve hooge hoeden en staartpruikjes, zijn reeds eerder geland. De „Warrior", in casu de mijnenveger, na dert zoo dicht mogelijk de kust, een sloep wordt uitgezet en de Prins en zijn gevolg ne men er in plaats. Dan komt Jacob van Duij- nen op zijn nettenwagen met drie paarden bespannen een eind in zee gereden. Intusschen nadert de sloep de kust, en saluutschoten weerklinken over de zee. Daar stapt de Prins van Oranje over op den wagen van Van Duij- nen en deze begroet hem met het profetische woord „Majesteit!". Strikt historisch was Van Duijnen niet de eerste Scheveninger, die den Prins op vaöer- landsehen bodem welkom mocht heeten. Want voordat de sloep de kust had bereikt, was stuurman Maarten Mos de boot in zee tege- 'moet geloopen, had er zich aan vastgeklampt en gevraagd: „Wie is de Prins?". Toen iemand uit het gevolg hem den Prins had aangewezen had hij diens hand gegrepen en ze eerbiedig gekust. Naar het dorp. Eenigen tijd donderen de saluutschoten. Onder het gejuich der menigte rijdt de net tenwagen door het mulle zand naar boven het dorp in tot aan de pastorie van Ds. Faassen de Heer in de Keizerstraat, waar thans op no. 58 het gebouw van de Christelijke Jongeman- nenvereeniging is gevestigd. Hier wordt de Prins ontvangen door de beide dochters, daar de dominé zelf in het buitenland vertoeft we gens een klein geschil met de ambtenaren dei- accijnzenHierin stak niets oneervols, wan neer men zich slechts herinnert, welke strenge bepalingen er waren tijdens het Continentale Stelsel. In de pastorie is ook de 91-jarige Simon Berkenbosch Blok aanwezig, onder het stad houderlijk bewind kapitein van de schutterij, die diep ontroerd den Prins begroet. Als bewijs voor de groote zorg, welke aan den dag gelegd wordt om dit Scheveningsch historisch feest zoo goed mogelijk te doen slagen, willen we nog vermelden, dat de firma Pander de zaal van de pastorie in den geest van den tijd heeft ingericht en dat daar ook verschillende burgers en burgeressen van het dorp, allen in de kleederdracht van 1813. aan wezig zullen zijn. Het oponthoud zal ongeveer 20 minuten du- ten,- dan volgt een défilé van de bevolking en eindelijk gaat het naar Den Haag, ditmaal niet naar de woning van Gijsbert van Hogendorp aan den Kneuterdijk, maar naar „Promena de" aan den Scheveningschen Weg, waarmee het historisch spel is geëindigd. Om 2 uur trekt nog een kleine historische optocht door oud- en nieuw-Scheveningen en des avonds wordt in Seinpost opgevoerd „Een keerend getij in Neerland!s historie", onder regie van I-Ienri van Eysden Jr. Herinnering aan 1813 De stadsrekeningen van 1813 bevatten na tuurlijk menig document, dat een duidelijk licht werpt op de gebeurtenissen van die da gen. Van Duijnen (Van Duyne) heeft in die dagen druk werk gehad met vrachtrijden. Zoo vinden we: den 18 Nov. 1 vragt na noortwijk om engelsche 9 gl. - st. den 22 dito 1 vragt na noortwijk voor de synposte 9 gl. - st. den 29 dito 2 vragte na terheyde om volk 10 gl. - st. den 30 dito den Soverijn Voorst uyt de boot in dorp Gereede Nihel den 1 Dec. per expresse met een paard na Shage 2 gl. - st. enz. Een fijn gevoelde gedachte van dezen een- voudigen visseher, die de eer hooger stelde dan het geld. W. S. OVERSTROOMINGEN OP SUMATRA. Omgeving van Taloe onder water. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. PADANG 12 December (Aneta/ A. N. P.) Door hevige regens is de omgeving van Taloe oversti-oomd. Het lager gelegen gedeelte staat een meter onder water en modder. Vele huizen zijn door het water verplaatst, waarbij drie personen zijn verdronken. Volgens voorloopige berichten zijn ge deelten van den weg in het gebergte in de nabijheid van de stad in de richting van Air Bangas, en Loeboek Sikaping gestremd door vele boomen en een hal ve meter modder. De telefonische ver binding met Taloe is verbroken. Waarschijnlijk is het hospitaal gedeel telijk vernield. Hooge haringprijzen. Omdat de Prins morgen in Den Haag zal landen. Op den haringafslag te Scheveningen heb ben in verband met de aanstaande herdenking van de landing van den Prins van Oranje te Scheveningen de vaten haring veel hoogere prijzen dan de normal marktprijzen opge bracht. Deze gelden komen ten goede aan de viering van de Oranjefeesten te Scheveningen. Het eerste kantje werd gemijnd door den heer M. de Heyer te Schevenigen voor 95. Voorts werden kantjes koelhuis-maatjes ge veild, waarvan de heer C. van der Burg te Vlaardingen van 37.50 het eerste mijnde. De aanstaande vertolker van de rol van den Prins drukte vervolgens op den knop en het bord wees 99 per kantje aan. De verdere prijzen varieerden van 25 tot -80 per kantje. Het batig saldo liep op tot 1680. Er waren vele belangstellenden. Cleeaiaponnen en mannen met baarden. Na de schitterende ontvangst, welke de „Reiger" Zondag in Pretoria en Johannesburg te beurt is gevallen vond Maandag de ver welkoming plaats der bemanning. Het voor trekkers-comité, waaraan de voorbereiding is toevertrouwd van de feestelijkheden, die bij de viering van Dingaansdag zullen plaats vinden, had hen voor een receptie uitge- noodigd. Honderden belangstellenden, waar onder tal van autoriteiten, gaven van hun be langstelling blijk. De leden van het comité waren gekleed in het oude voortrekkers- costuum, de dames met lange japonnen en hoeden uit den tijd van de groote trek, de heeren met wijde broeken en gebloemde ves ten, terwijl zij, zooals dit op het ocgenblik onder de Zuid-Afrikaansche jongelieden ge bruik is, de baard hadden laten groeien om ook in hun uiterlijk, de gelijkenis met hun voorvaderen zoo ver mogelijk door te voe ren. Een aangenaam samenzijn besloot de ont vangst, waarna de Nederlandsche vereeniging In Johannesburg de bemanning een lunch aanbood. De voorzitter bracht de K. L. M warme hulde voor haar initiatief tot de Din- gaansvlucht, een gebeurtenis voor Zuid-Afrika die overal met vreugde en instemming is be groet. Het Wilhelmus en het Zuid-Afrikaan sche volkslied besloten de lunch, waarbij zoo wel Scholte als Viruly van hun redenaarsta lenten blijk hadden moeten geven. De geheele Zuid-Afrikaansche pers wijdt in geestdriftigen toon gestelde artikelen aan de aankomst van de „Reiger" en de beteekenis die haar zending voor de betrekkingen tus- schen Nederland en de Unie zal hebben. Op 14 December a.s., des morgens word1 in Scheveningen de landing van den Prins van Oranje in 1813 herdacht, welke 125 jaar geleden plaats vond. De Koningin is voornemens deze herdenking, waarbij het tafereel van de landing tot een herleving zal worden gebracht, bij te wonen. Bovenstaande plaat toont U een oude gravure van deze belangrijke gebeurtenis in onze geschiedenis, zooals deze in werkè- heid in 1813 plaats greep. Onfortuinlijk slachtoffer van steekpartij. Gewond, en er bleek nog wat op de lei te staan. In de Beekensteinschelaan te Amersfoort is Maandagavond een vechtpartij ontstaan tus- schen zekeren K., wonende te Amersfoort en een tot nu toe onbekenden man. K., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, liep een verwonding aan de linkerhand op, welke naar het schijnt met een mes was toegebracht. De politie arresteerde K. en bracht hem naar het hoofdbureau over. Daar bleek, dat hij reeds meermalen met de justitie wegens inbraak en smokkelarij in aanraking was ge komen en nog een gevangenisstraf van vijf maanden had te ondergaan. De man is ingesloten en zal ter beschikking van de Justitie te Utrecht worden gesteld. De prijsvraag Voor het Kind. De Centrale Propaganda-Commissie voor de Weldadigheidspostzegels verzoekt ons mede- deeling van het volgende: De prijsvraag voor het kind, die onder den titel „Ronde door Nederland" in de bladen is verschenen, kan geldig worden opgelost door de enkele vermelding van het slagwoord. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is met ingang van 14 December 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Helle- voetsluis: C. J. van Bommel. De heer Van Bommel is le ambtenaar ter secretarie en tevens gemeente-ontvanger van Hellevoetsluis. Ook is hij ontvanger der gemeente Nieuw- Helvoet. ZEVEN KAMERS VAN KOOPHANDEL VERSUS SCHIPHOL. 's-GRAVENHAGE. 12 December. De Ka mers van Koophandel en Fabrieken te Delft, Dordrecht, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam, Utrecht en Vlaardingen, hebben met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van de burger luchtvaart hier te lande, een adres aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal gezonden, waar in zij als hun eenstemmig oordeel uitspreken, dat door een concentratie van het internationale luchtverkeer op het vliegveld „Schiphol", gelijk aan de regeering voor oogen staat, de ontwikke lingsmogelijkheden van de luchtvaart hier te lande worden geschaad instede van gediend. De adi'essanten zijn het hierover eens, dat, indien bepaald vastgehouden wordt aan de ge dachte van de centi-alisatie van het internatio nale luchtverkeer in één luchthaven, slechts een werkelijk centraal gelegen vliegveld te aanvaar den is, en dat kan „Schiphol" nooit zijn. Roeske neemt de felicitaties in ontvangst van een jongedame uit Tsjecho- Slowakije. De heer Fred. J. Roeske, dirigent van de Kon. Mannenzangverceniging „Apollo" te Amsterdam, vierde Maandag zijn 50-jarig toonkunstenaarsjubilcum. Twee opnemingen tijdens het herdenkingsconcert, dat te zijner eere in het Amster- damsche Concertgebouw xverd gegeven. De voorzitter van „Apollo", de heer Jac. Denijs (rechts) huldigt den jubilaris.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6