IJmuider Courant de Hecstmok is ee weet BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De ex-Koning Alfonso. Van rechtswege. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Besluit van Mr. Oud heeft goedkeuring der regeering. Ernstige stagnatie op lijn AmsterdamDen Haag Bovenleiding raakte defect JiüfUHg' Noodwetje" inzake de autobussen ingediend. Visscherij-Snufjes. 24e JAARGANG No. 40 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Prukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle advertenties, opgegeven voor dit blad, „-orden kosteloos opgenomen in de Jfennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 17 DEC. 1938 Abonnementen per week f 0.12'/i, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 ï-egels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Op 15 April 1931, toen het bericht ons be reikt had dat Koning Alfonso XIII van Spanje afstand van den troon had gedaan en naar Frankrijk was uitgeweken, en dat de republiek was uitgeroepen met Alcala Zamora als hoofd van het voorloopig bewind, schreef ik op deze plaats dat het niet waarschijnlijk leek dat deze Koning zijn geheele verdere leven als ,/roi en exil" zou slijten. De rol van ambteloos burger leek mij op den duur voor Alfonso XIII niet aannemelijk. Hij was tenslotte, ondanks de vrij onmogelijke toestanden die al sinds lange tijden in zijn land heerschten, te zeer als de sterke man opgetreden zij het dan achter schijn-dictators als Primo de Rivera, Berenguer en Aznar om te kunnen ver wachten dat er van eenigerlei zijde nooit meer een beroep op hem gedaan zou worden. Bovendien was hij toen 45-jarige nog te jong om zijn mogelijken terugkeer in de toe komst uit te schakelen. Deze passages moest ik mij wel herinneren, en ze weer naslaan, toen er gistermorgen merkwaardige berichten uit Burgos, het hoofd kwartier van Franco's regeering, kwamen. Daaruit bleek immers dat deze regeering een decreet had uitgevaardigd, waarbij de ex- Koning Alfonso volledig in zijn burgerrechten wordt hersteld. Krachtens dit decreet moet den ex-Koning ook zijn particulier bezit, dat bij het uitroepen der Spaansche republiek in beslag is genomen, worden teruggegeven. Voorts wordt hem weer het verblijf in Spanje toegestaan. Natuurlijk kan dit decreet alleen dat ge deelte van Spanje 'betreffen, dat in de macht van generaal Franco en zijn bewind is. Dat wil dus zeggen dat het den ex-Koning slechts de teruggave van een deel van zijn particu liere bezittingen en den vrijen terugkeer tot 'n deel van Spanje waarborgt. Maar op zichzelf is dat al heel belangwekkend. Gistermorgen volgde wel het bericht uit Rome dat het decreet van Franco's regeering geen wijziging in de plannen van den ex-Koning had gebracht en dat hij ingevolge die plannen in den loop der maand naar Zwitserland zou vertrekken maar ja, dat had „iemand uit zijn omgeving" verklaard en men is niet lichtgeloovig meer in deze wereld. Dat is „men" wel afgeleerd. Bovendien geeft het feit, dat Alfonso in Italië vertoeft, terwijl Burgos zulk een decreet uit vaardigt, ook het een en ander te denken. Het is moeilijk aan te nemen dat Mussolini niet tevoren op de hoogte zou zijn geweest van Franco's voornemens. De beslechting van het Spaansche conflict is in den laatsten tijd ook waarschijnlijker geworden dan ooit tevoren, binnenkort zal Chamberlain naar Rome ver trekken om met den Duce te onderhandelen en dus rijst vanzelf de vraag of er wellicht meer regeeringen zijn dan alleen de Italiaan- sche, die het bericht uit Burgos zonder eenige verbazing ontvangen hebben. De partij van Franco heeft altijd een vrij sterken monarchistischen inslag gehad zelfs een tweevoudigen omdat ook de z.g. legitimisten of Carlisten er van den aanvang af toe behoord hebben. Die waren geen voor standers van Alfonso's herstel op den troon, en een ander deel der opstandige macht, het grootste, scheen veeleer naar een militaire dictatuur van generaal Franco te streven. Maar als nu Franco's regeering besluit tot herstel van den ex-Koning in zijn burgerrech ten kan dat niet anders beteekenen dan dat men het over hem eens geworden is. En als men hem de gelegenheid opent tot terugkeer heeft dat natuurlijk een verder strekkende bedoeling dan hem uit te noodigen tot een ambteloos verblijf in Franco-Spanje. Er loopen velerlei geruchten over aanstaan de bemiddeling in Spanje. Het lijkt moeilijk aan te nemen dat de republikeinen zouden willen onderhandelen op den grondslag van een herstel van het koningschap, met name op dat van Alfonso XIII, tegen wiens persoon men indertijd juist scherp gekant was. Maar deze tijd is rijk aan zoo vreemde gebeurte nissen, dat de zonderlingste mogelijkheden niet uitgeschakeld kunnen worden. Vooral niet ten aanzien van een land als Spanje, dat nu al sinds 21/- jaar door burgeroorlog ver scheurd en uitgeput wordt, dat een factor van belang is in den kamp der groote mogend heden om de macht over de Middellandsehe Zee en dat dientengevolge steeds bruikbaarder is geworden voor onderhandelingen volgens het historiseh-bekende recept„bij u, over u en zonder u". De ex-koning van Spanje is nu 52 jaar oud. Hij werd op 17 Mei 1886 geboren, eenige maan den na den dood van zijn vader Alfonso XII, stond onder voogdijschap van zijn moeder, de Koningin-Regentes Maria Christina, tot 1902 en werd toen meerderjarig verklaard en aanvaardde de regeering. Hij huwde in 1906 met een Engelsche prinses, Victoria Eugenia Christina van Battenberg, geboren in 1887. Zijn oudste zoon, de prins van Asturië, graaf van Cavadonga, was lijder aan haemophilie. Hij kwam kort geleden bij een auto-ongeluk om. Zijn jongere zoons zijn de doofstomme prins Jaime en de gezonde prins Juan. Zijn beide dochters zijn de prinsessen Beatrix en Maria Christina. R- P- Zij, die zich mei ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. Op initiatief van de Zweedsclie Automobielclub ivordt in Ziveden een krachtige actie gevoerd om het linkshouden van het verkeer te veranderen in rechtshouden in verhand met de vele ongelukken, vooral veroorzaakt door ongewoon te van buitenlandsche bezoekers). Men krijgt ook genoeg in Zweden, Van het linksch verkeersgedoe, En men wil, liefst gauw na heden, Naar een rechtspositie toe In het oog van rechtsgeleerden, Is den laatsten tijd geleerd, Ls degeen die links verkeerde, Eigenlijk verkeerd verkeerd. Vreemden, met de linksche streken Naar ervaring niet bekend, Raken, zooals is gebleken. Daar zoo vlug niet aan gewend. En zoo krijgt men ongevallen, Die men liever toch vermijdt, Men ziet het belang van allen, In wat meer rechtsveiligheid. Wil men links links liggen laten, Daar een nieuw Zweedsch rechtsgevoel, Meent, dat dit het land zal baten, Met de veiligheid als doel. Het parool is daar dus heden, Hoeveel geldzorg het ook baart: Geef acht en rechts richt u, Zweden, Daar 't uw peau de suède spaart. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) Bericht uit Times is onjuist. De ministers Colijn, Patijn en Van Boeijen hebben het Eerste Kamerlid nu*. Van Vessem van antwoord gediend op zijn vragen over een publicatie in de „Times" volgens welke de Duitsche regeering zich in Den Haag beklaagd zou hebben over de onvriendelijke houding van de Nederlandsche pers, en volgens welke dr. Colijn in een persconferentie met vertegenwoor digers van Nederlandsche bladen daarop gead viseerd zou hebben deze campagne te staken. Tevens had de heer Van Vessem bij deze vra gen den verboden voetbalwedstrijd Nederland Duitschland ter sprake gebracht. Van het bericht in de „Times" van 9 Decem ber j.l. over een inderdaad op 3 December te voren plaats gevonden hebbende vertrouwelijke conferentie tusschen den voorzitter van den Raad van Ministers en vertegenwoordigers van een aantal Nederlandsche dagbladen, hebben de ministers aldus antwoorden zij kennis genomen. Zij schrijven dat de regeeringspers- dienst in verband met de verbazingwekkende onjuistheid van het „Times"-bericht in op dracht van den voorzitter van den Raad van Ministers een communiqué aan de Nederland sche dagbladpers verstrekte, dat in de bladen is opgenomen. Elke band tusschen de op 3 De cember plaats gehad hebbende vertrouwelijke confei*entie tusschen den voorzitter van den Raad van ministers en vertegenwoordigers van een aantal Nederlandsche bladen en de uit vaardiging van het verbod van den voetbalwed strijd NederlandDuitschland, ontbreekt, aan gezien tot de persconferentie reeds begin November was besloten. Op de vraag van den heer Van Vessem of de ministers niet van meening zijn dat 's lands belang een openlijke afkeuring door de regee ring eischt van de geste van den burgemeester van Rotterdam, antwoordde de minister dat het tegendeel het geval is. Het besluit var» den bur gemeester van Rotterdam tot verbod van den voetbalwedstrijd NederlandDuitschland heeft de volledige goedkeuring der regeering. Moeilijkheden in de N. S. B.? Er zou een conflict MussertRost van Tonningen zijn. Naar de „Standaard" uit betrouwbare bron j verklaart te vernemen, is er in de N.S.B. den laatsten tijd weder veel innerlijke ruzie en verdeeldheid. Het moet het Tweede Kamerlid de heer Rost van Tonningen zijn, die reeds gedurende eenigen tijd den leider der bewe ging, ir. Mussert, er ernstige verwijten van maakt, dat deze bij de leiding der beweging en het bepalen van het door de beweging terzake van verschillende aangelegenheden in te nemen standpunt, steeds achter de feiten aanloopt, waardoor ernstige fouten worden gemaakt. Waax-bij dan nog komt, dat, indien later blijkt, dat inderdaad zulk een fout is ge maakt, de leider hem of hen, die terzake in zijn opdracht heeft of hebben gehandeld, desavoueert en de schuld voor de gemaakte fout op hem (hen) schuift. .Dit -geschil, dat aanvankelijk binnen de kringen der hoogere regionen van de bewe ging is gebleven is nu ook, meldt de „Stan daard" verder, naar de lagere instanties der N.S.B. doorgedrupt, waar het nu ook de meeningen verdeeld houdt en zoo door werkt, dat tot oordeelen bevoegde perso nen de verwachting gewettigd achten, dat het binnenkort in de N.S.B. weer tot een openlijk conflict tot een „explosie" zooals in het verleden in de beweging reeds meer malen heeft plaats gehad zal komen. Ook wat het financieele betreft, schijnt de beweging moeilijke tijden door te maken, en met name de exploitatie van het „Nationale Dagblad" moet daardoor ernstig bedreigd worden. Middenstand door grootwinkel bedrijf bedreigd? Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft in zijn heden gehouden vergadering de te zijner oore gekomen geruchten besproken, omtrent het voornemen van eenige groote industrieele concerns met name Bata en Unilever) om tot stichting van een groot aantal detailzaken hier te lande over te gaan. Dit college heeft zich naar aanleiding daar van tot den minister van economische zaken gewend. In den brief waarmede dit geschiedde wordt gezegd, dat het geen betoog behoeft, dat deze mogelijkheid den middenstand in ernstige mate verontrust, reden waarom het hoofdbe stuur den minister verzocht, hieraan de noo- dige aandacht te willen schenken, casu quo maatregelen te beramen om het gevaar, dat in een degelijke grootscheepsche uitbreiding van net groot-filiaalbedrijf schuilt, van den mid denstand af te wenden. BEV Inbrekers veroordeeld. In Augustus en September van dit jaar hebben twee Schiedammers en een Rotter dammer, resp. de 21-jarige expeditieknecht W. van G., wonende te Schiedam, de 20-jarige slager P. N. J. V., wonende te Rotterdam en de 21-jarige bankwerker A. H. D.. wonende te Schiedam, een serie van niet minder dan achttien inbraken gepleegd. Zij opereerden voornamelijk in Schiedam, Vlaordingen en Rotterdam. De rechtbank veroordeelde Van G. tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, V. tot een gevangenisstraf overeenkomstig den eisch van drie jaar en D. eveneens tot een gevangenisstraf van drie jaar, allen met af trak van preventieve hechtenis. Wegens het breken van een draad der boven leiding is Vrijdagmiddag ernstige stagnatie ont staan in het treinverkeer tusschen Amsterdam en Den Haag. Om ongeveer drie uur ontstond het defect, zoodat van dat oogenblik af de trei nenloop totaal in de war geraakte. De montagewagen was zeer spoedig ter plaat se, doch de storing bleek ernstiger te zijn, dan men aanvankelijk vermoedde. Na eenigen tijd slaagde men er in één spoor vrij te maken. Men stond toen evenwel voor de moeilijkheid het drukke vei'keer tusschen Rotterdam en Amster dam v.v. althans eenigermate voortgang te doen vinden. Een reis van Leiden naar Den Haag duurde echter nog 1 uur en 8 minuten, zoodat alle treinen uit Amsterdam eveneens werden opgehouden. Om vijf uur wordt het op de lijn het drukst, wanneer de forensen zich naar hun woonplaats begeven. Doch het defect was toen nog niet gerepareerd, hoewel enkele treinen heen en weer over een spoor konden worden geleid. Om ongeveer half zeven meende men, dat men het euvel voor goed had verholpen, doch kort daarop brak de bovenleiding opnieuw, zoodat de montagewagen wederom assistentie moest ver- leenen. De tweede reparatie duurde tot ruim kwart over negen. Een groot aantal reizigers is door de'stagnatie gedupeerd, want de treinen konden op de spitsuren slechts over een spoor worden geleid. Te half tien functionneerde de dienst weder om vrij normaal, hoewel natuurlijk veel mate riaal op een verkeerde plaats was terecht ge komen. ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78, heeft de HOED die V zoekt (Adv. Ingez. Med.) Eden aanvaardt den terugwerg. Dankbaar gestemd jegens de Ver. Staten. Alvorens zich in te schepen op de „Queen Mary" heeft Eden gisteren nog een bezoek ge bracht aan den vroegeren gouverneur van New-York. Al Smith, terwijl hij heeft ge luncht met den huidigen gouverneur, Lehman. De pro-Palestijnsche Federatie van Amerika heeft Eden een memorandum overhandigd, waarin hem dringend wordt verzocht zijn in vloed aan te wenden, opdat Palestina open wondt gehouden voor de Joodsche immi granten. Voor hij zich aan boord begaf verklaarde Eden nog: „Ik ga huiswaarts ten zeerste gesti muleerd door hetgeen ik hier gezien en ge hoord heb. Daarvoor ben ik bovenal zeer dankbaar". TVTA Hans de Stumper, die zijn beide geleerde broers zoo mooi de loef afstak, vervolgen wij Maandag onze serie geïllustreerde A n d e r s e n-sprookjes met „DE SNEEUWKONINGIN". Joseph Schmidt mocht geen Duitsche liederen zingen. Verwikkelingen op ee npersbal te Brussel. Op het bal der buitenlandsche pers, dat te Brussel is gehouden, heeft men met eenige moeilijkheden te kampen gehad. Tot de artis- ten, die hun medewerking verleenden be hoorden de Joodsche tenor Josef Schmidt. De Duitsche diplomaten en journalisten, die het bal zouden bijwonen, lieten op het laatste oogenblik weten, dat zij niet zouden ver schijnen, in dien Schmidt in het Duitsch zou zingen. Om een incident te vermijden heeft het perscomité Schmidt daarop verzocht geen Duitsche liederen te zingen. Schmidt trad op met veel succes, doch de Duitschers onthielden zich van applaus, welk voorbeeld door verscheidene Italianen werd gevolgd. De Italiaansche ambassadeur had er ook op aangedrongen, dat Schmidt niet in het Italiaansch zou zingen, doch hierop was men niet ingegaan. ZEEWEG 80—84, SANTPOORT IJMUIDEN-OOST, VELSEN-N. en deelt weer iederen middag van 36 uur versnaperingen uit onder den Kerstboom aan alle kinderen welke met hun ouders komen. Als KERSTATTRACTIE bij aankoop van 2.50 een prachtige KERSTLOOPER MET 4 SERVETTEN CADEAU. Aaitnoez Mea i n Tevens regeling getroffen voor geval Verkeerswet op 15 Februari a.s. niet in werking kan treden. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het aangekondigde „noodwetje" betreffende de autobussen. Hierbij wordt een wijziging voorgesteld van de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven. In de memorie van toelichting lezen we: Bij arrest van den Hoogen Raad van 5 December 1938 is beslist dat eenig verschil be staat tusschen artikel 2 van het reglement autovervoer personen, gelijk dit op het oogen blik luidt, en artikel 2 van paragraaf 47 der wet van 29 November 1935, tot verlaging van de openbare uitgaven, op welk artikel het reglement berust. Thans wordt de radactie van artikel 2 van het reglement welk artikel de materieele handelingen omschrijft, die door natuurlijke personen moeten worden verricht, wil de naamlooze vennootschap exploiteeren over_ genomen in de wet. Het artikel luidt als volgt: „Door ons kan worden verboden het her haaldelijk met een motorrijtuig tegen vergoe ding vervoeren van personen of goederen, voorzoover dit. vervoer niet geschiedt krach tens een vergunning, door ons of een door ons CCCLXXXIII. Ik had immers verleden week gezegd, dat de besomming van de Erin wel eens van dien aard kon zijn, dat de Visscherij-Centrale er niet aan te pas behoefde te komen. De Erin was, toen ik dat schreef, nog hoog en droog op zee, maar de teekenen wezen er toch al op, dat de Erin een goede markt zou treffen. En het kwam uit ook; de Erin had niet alleen een goede markt, maar ook goede visch en de handel weet dit naar waarde te schatten. Er werden flinke prijzen be taald en daardoor maakte de Erin een prachtige reis, ruim f 11700. De Visscherij-Centrale behoefde er dus niet aan te pas te komen, de besomming was zelfs meer dan f 2000 boven het bedrag, tot dat, het welk de Visscherij Centrale als limiet heeft ge steld om voor steun in aanmerking te komen. Het schijnt, dat de verre visch zoo langzamer hand eenige terreinwinst begint te boeken. Zou de onlangs in „Christelijke Belangen" gehouden vergadering al eenig resultaat hebben opgewor pen? Als men deze visch er met een behoorlijk tempo „in" wil krijgen, is echter veel meer pro paganda en reclame noodig. Het is daarom ge- wenscht, dat de propagandacommissie ook elders dergelijke vergaderingen belegt en dan ook eens laat proeven van den oogst, vooral bijv. in een stads als Rotterdam, waarvan gezegd kan wor den (van den vischhandel tenminste) dat er minder aan maat en strijkstok blijft hangen dan in de meeste andere steden. Rotterdam is zeker goed voor een paar honderd manden van deze visch. Uit het antwoord van minister Steenberghe op de opmerkingen der Kamerleden in verband met de steunmaatregelen ten behoeve van de visscherij blijkt, dat 't den minister ernst is met het steunen van de verre visscherij. Laat de mi nister er toch vooral aan denken, dat hij, de verre visscherij steunende, IJmuiden als vis- schersplaats de das omdoet. Dit moge vreemd klinken, maar we weten allen wel wat er van IJmuiden terecht komt, als twintig trawlers evenveel visch aanvoeren, als nu 70 of 80 of an ders gezegd, wanneer 250 zeevisschers hetzelfde werk kunnen verrichten waarvoor nu 750 a 850 noodig zijn. Het vischverbruik zou niet weinig toenemen wanneer de bakolie eens 30 ets. in plaats van 70 ets. per L. kostte. En zoolang dc groote trawlers Noordzeereizen kunnen maken van 1200 a 1600 manden zooals deze week, be hoeven we de visch niet uit de Barentszee van daan te halen. De Erin had een mooie reis, maar het financieele resultaat was niets beter dan van de groote trawlers, die het niet aan gene zijde van „de zestig" gezocht hebben. Er werden deze week bijna 42000 kisten ver- sche haring aangevoerd en onder den druk van dezen grooten aanvoer zijn de prijzen bezweken. Werd verleden week nog 5 a 7 gld. betaald, na Woensdag daalden ze tot f 1.50 a f 2.50 en dat was voor de loggers, die gehoopt hadden op een goede nateelt een groote tegenvaller. Er gaan ge ruchten, dat er nog 10.000 kantjes gezouten mo gen worden. Indien dit juist is kunnen de log gers, die zijn blijven varen, nog wel een mooi trekje maken want er is nog plenty vraag naar pekelharing. De besommingen der trawlers waren deze week schitterend. Natuurlijk stond de Erin bo ven aan, maar behalve de Erin werden er nog vele hooge besommingen gemaakt: de Cornells f 4450, Limburgia f 4820, En Avant f 5680, Delft f 7040, Eveline f 4140 en Haarlem f 8190 waren de uitblinkers, maar vele andere waren aan den hoogen kant. Ook onder de kustbooten kwamen mooie besommingen voor. Met 100 manden vangst kwamen ze grif boven de 2000 gld. Er kwamen deze week binnen 40 trawlers en 28 motorloggers en bovendien kwam er haring van een 120-tal haringschepen. Het omzetcijfer kreeg een flinke duw in de goede richting. PIETERMAN. aan te wijzen autoriteit verleend". Het wetsontwerp heeft een zuiver technische strekking en brengt geen materieele verande ringen aan. In het wetsontwerp is nog een tweede aan gelegenheid behandeld. Ingevolge afdeeling 10 van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven vervalt het reglement autovervoer personen met ingang van 15 Februari a.s. Uiteraard hoopt de regeering, dat op dat tijd stip het aanhangige ontwerp betreffende ver voer van personen met motorrijtuigen in wer king zal treden. Intusschen, zekerheid bestaat op dit punt nog niet. Het thans mede in dit ontwerp voorgestelde heeft tot strekking om, indien in werking treden op 15 Februari niet mogelijk mocht blijken, de tusschenperiode te overbruggen. Op het tijdstip van inwerking, treding van het genoemde wetsontwerp zullen, ingevolge afdeeling 10 van de wet tot ver laging van openbare uitgaven, de thans voor gestelde voorzieningen door het vervallen van het reglement autovervoer personen automa tisch ophouden te werken. Het wetje zal in werking treden met ingang van den dag, volgende op dien van de afkon diging. Op oneerlijke wijze handel gedreven. Reiziger en procuratiehouder in arrest. In den loop van dit jaar deed een firma te Maassluis zaken met een te Amsterdam ge vestigd technisch handelsbureau. Met den reiziger van dit bureau werd overeengekomen, dat- verschillende goederen in consignatie zou den worden verstrekt. Na verloop van tijd wilde de Amsterdamsche firma van de over eengekomen transactie betreffende het zen den van goederen in consignatie, niets weten. Zij nam het standpunt in, dat van koop en niet van consignatie sprake was. Langs ge rechtelijken weg werd de Maassluissche firma door den kantonrechter te Schiedam ver oordeeld tot het betalen van de goederen en de kosten van het proces, hetgeen voor haar een groote schadepost beteekende. In de procedure was de reiziger J. D. uit Leiden gedagvaard de procuratiehouder van het technisch bureau H. en Co., te Am sterdam, J. A. D., wonende te Amsterdam als getuige onder eede gehoord. Na de veroor deeling diende de Ma-assluische firma bij de politie te Maassluis tegen beide personen een aanklacht in wegens het plegen van meineed. De recherche toog op onderzoek uit en toen bleek, dat de reiziger J. D. zich in onderschei den plaatsen van ons land aan soortgelijke practijken had schuldig gemaakt. Hij legde een volledige kentenis af en be weerde in overleg en op aandrang van den procuratiehouder te hebben gehandeld. Ook deze laatste werd gearresteerd. Inmiddels zijn reeds meer den veertig van zulke zaken aan het licht gekomen. De Amsterdamsche firma heeft beide gearresteerden terstond ontslagen. Als verdacht van meineed, oplichting en valsehheid in geschrifte is tegen de gearres teerden proces-verbaal opgemaakt. Zij zullen ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1