JAN LUBERTI VERTELT [De jbeeuwkopiogiol dank zij nuttig besteden vrijen tijd VREEMDE SENSATIE OP „BIJENLUST" OVER ZIJN LIEFHEBBERIJEN Goering de volgende maand naar Rome? Dit is de heer Luberti met een buizerd, die zwaar ziek bij hem werd gebracht. Het beest had geen nagels meer en zijn vleugels waren deerlijk verminkt. Na een verblijf van een half jaar op „Bijenlust" ivas de buizerd weer beter dan ooit. U ziet hoe trots hij naar zijn baas kijkt. En met reden aan de Bengaalsche Koningstijger en kan je niet iedereen van je gratie laten genieten. Hoogstens knipper je even met je oogen ten teeken dat het gezelschap zich mag terugtrekken. En deze zachte wenk wordt dan ook terdege begrepen. Buiten staat Astrid de groote zwarte hond, sterk als een leeuw en goedig als een St. Ber nard, met zijn trouwe oogen te knipperen. p een wonder dat U zich niet verveelt, zeg ik, ^*als we in de keuken staan en de gastheer me trotsch zijn geweldig groot Zweedsch fornuis laat zien waar zelf het knappende bruine en witte brood wordt gebakken. „Doet U dat ook zelf?" „Nee, dat niet, maar wel wat anders. Ga maar mee". En we bestijgen een smalle trap, die naar een zolder leidt waar twee aardige kleine ka mertjes zijn getimmerd. „Alles zelf gedaan," zegt de amateur-timmerman met voldoening en men kan merken dat deze liefhebberij hem na aan het hart ligt. Geen wonder ook. Het ziet er allemaal even keurig en verzorgd uit en vooral de triplex bekleeding van de zoldering zal heel wat moeite gekost hebben. Doch er is nog meer We komen nu op een andere verdieping en ook daar getuigen eenige leuke, jongenskamers van des heeren Luberti's vaardige handen. En weer beneden wachten nieuwe verrassingen. Lange ERGENS in een smal stil laantje op de grens van Den Haag en Wassenaar staat een vriendelijk wit oud huis. Daar woont meneer Lu berti. In het dagelijksche leven procu ratiehouder en in zijn vrijen tijd verzorger van kleine wilde dieren en vogels, imker, tuinman, timmerman, architect, aanne mer, filmoperateur, tenor, leider van excursies en spreker op vele vereeni- gingsavonden. „En er kan nog wel wat bij", zegt de heer Luberti tot den verbaasden bezoeker. „Hoe meer werk ik op me neem, des te meer vrijen tijd houd ik over!" We zitten in een laag vertrek, gezellig gemeu beld en tegenover ons staat de man, die het klaar speelt zooveel dingen in zijn vrijen tijd te doen. En goed te doen, zooals U zult merken. Het ka rakteristieke gezicht met het scherpbesneden profiel en de wapperende blonde haren maakt een vriendelijken, prettigen indruk. En de groote gezellige blauwe kiel stelt U nog meer op uw gemak. Nee, die is geen procui-atiehouder met een stijven witten boord van ik weet niet hoe veel centimeters en 'n gekleed jasje met pand jes. Er is niets van een stadsmensch aan Jan Luberti. Hij is een buitenman in hart en nieren. En dat is hem aan te zien —Dus U ziet er is heel wat over mijn vrije tijd liefhebberijen te vertellen zegt hij lachend waar zullen we mee beginnen? Met de beesten maar? „Graag", zegt de interviewer en hij loopt mee den tuin in waar verschillende hokken staan. Een ekster hipt op het gras bij een vijvei'tje en komt zoo vlug mogelijk naar den „baas" toe. Zoo Yank wil je wat hebben, ouwe jongen, zegt mijn gastheer en hij geeft den vogel een stukje koek. Nou moet u goed opletten dan gaat ie het straks' verbergen. Maar nee, Yank vindt het koekjveel te lekker en hij knabbelt het op zijn gemak heelemaal op. We zijn intusschen bij eenige kooien gekomen waarachter twee kleine grijsachtige beestjes hun guitige snuitjes vlak tegen het gaas drukken. Dat zijn nu Peter en Monark, vertelt onze begeleider en hij laat Peter uit zijn kooi komen. Doch eerst moet Yank weg want een ekster en een Canadeesche waschbeerDan strijk ik Pe ter voorzichtig over zijn prachtige velletje Weer verschijnt een koekje uit den schijnbaar onuit- puttelijken vooraad. „Geeft U het hem maar". En zoo beleef ik de sensatie van hef voeren van een waschbeertje. Wat moeten dat een aardige speel kameraadjes voor kinderen zijn. Levend ge worden teddyberen! Doch de tuin is groot en er is nog veel meer te zien. In den hoek staat een flink hok wist U al dat die hokken allemaal zelf door den heer Luberti werden gemaakt? dat tamelijk donker is. Uit het duister glinsteren twee groote glan zende bruine oogen. De oogen van Wodan. Blijf vlak voor het hok staan en verroer je niet. Ik hou mijn adem in. Behoedzaam doet mijn gids in deze nieuwe wereld vol vrijen tijd verras singen, de deur van de kooi open en gaat naar binnen. Onmiddellijk begint er een gefladder en gevlerk waax-bij de centimeterlange klauwen van Wodan verwoed door de lucht maaien. Beweeg niet. Ik sta strak en stijf en mijn oogen even aren die van Wodan in grootte. Langzaam aan begint de vogel wat te kalmee- ren onder de suggestie van de sussende en zachte woordjes van mijn gastheer, die toch zoo nu en dan ternauwernood een haal van de geduchte klauwen kan ontgaan door snel te bukken. Wist U dat een Oehoe zoo groot was? Wodan verslindt binnen twintig minuten een haas met huid er baar en vier vingers van uw hand vinden gemak kelijk in zijn bek een plaats. Zij het dan geen comfortabele. Even later duikt het lachende hoofd van Luberti weer naast me op. Hebt U nu nooit eens een paar halen van die klauwen gekregen? Nou in het begin heeft hij me eenige malen mijn box-st opengehaald door mijn kleeren en alles heen maar tegenwoordig is hij altijd rustig. Alleen als er vreemden bij zijn wordt hij zooals de meeste beesten angstig en dan beginnen ze zich te verdedigen met alle middelen waarover ze kunnen beschikken. Dieren zijn altijd gevaar lijk wanneer ze bang zijn. Neem je die angst weg doordat ze aan je stem en je gem* gewend raken dan kan je ze gerust nadei-en. Je moet er dan toch eei-st wat voor over heb ben, denk ik, maar voor verdere overdenkingen is geen tijd want we komen nu in den moestuin met groenten en frambozenstruiken. Aangelegd en onderhouden door.... natuurlijk door wie anders? Ja, dat is ook een van mijn liefhebberijen, tuinieren en groenten kweeken, het land bemes ten met oude bladeren. Dat doe ik meestal 's morgens voor kantoortijd. Eigenaardig die tegenstelling tusschen een kantoorleven en uw liefhebberijen hier, zegt de bezoeker. Nee, dat is heelemaal niet vreemd, zegt onze vriendelijke gastheer, dat is juist goed te verklaren. Zonder die vrije tijd liefhebberijen zou ik eenvoudig niet kunnen leven. Juist omdat ik dit alles heb ben ik gelukkig. Van den moestuin belanden we al pratend bij een bijgebouwtje dat achter het huis staat. Eigenlijk is dat woord huis niet goed. Een boer- dei-ij van den eerbiedwaardigen leeftijd van 250 jaar mag men geen huis noemen. Dat is een beleediging en onjuist. Daar zit een vergelijking in met andei-e huizen, die ge in buitenwijken aantreft. Zes op één rij. Met bad, sti-oomend wa ter en centx-ale verwarming. Maar zonder gezel ligheid. „Bijenlust" is anders. Het heeft wèl cen trale verwarming en ook een badkamer. De laat ste natuurlijk weer zelf aangelegd. Vrije tijd. weet U! En een gezellige sfeer dat er is! Wij zijn dus in een bijgebouw. Vroeger was het een paardenstal doch thans zijn er andere bewoners gehuisvest. Zoo gauw als we de dem openden schiet een kleine bruinachtige schim naar beneden.boven op het hoofd van meneer Luberti. Twee pientere oogjes glui-en gretig naai de bus met meelwurmpjes en deze stille bede van Mimi, het kleine doodskopaapje blijft niet onverhoord. Aarzelend steek ik mijn hand uit en jawel hoor met één apensprongetje zit Mimi op mijn arm en vandaar naar mijn hoofd il n'y a quun pas. Hebt U wel eens 'n doodskopaapje boven op uw hoofd gehad? Ik verzeker U, het is een vreemde maar geen onaangename sensatie! Is dit geen tip voor Artis om bezoekers te ti-ek- ken? Maar Mimi hangt al weer aan een balk aan de zoldering terwijl Koko, de Afrikaansche groene meerkat zenuwachtig achter de tralies van zijn kooi heen en weer zwaait en met afgunstige oogen naar de lekkernij kijkt Doch even later wordt ook hij tevreden gesteld met een kaakje en de rust keert weer. Ziet U dat beest met dien langen neus, zegt mijn begeleider, dat is nou een Argentijnsche neusbeer. Toen ik hem kreeg was ie zoo mager als een talhout en bovendien verschrikkelijk kwaadaardig. Hij heeft me zelfs twee keer met zijn klauwen toegetakeld dat ik de wond bij een chirurg moest laten hechten. Zijn vorige b een circusartist, had hem grondig bedorven, doch nu is het weer een lief beest. Is 't niet, Hans? En Hans wrijft met zijn langen neus tegen 't j en laat zich gezellig aaien. Het lijkt me een beetje vreemd dat zoo'n klein vriendelijk beertje zoo te keer zou kunneh gaan. Moedig steek ik mijn hand uit om Hans over zijn zwai-te velletje te aaien, doch bliksemsnel wox-dt er een poot door het gaas geslagen en het scheelt een haar of ik had een flinke haal te pakken. Doch even later mag ik hem weer het gebruikelijke koekje geven en voor deze veiTeiding bezwijkt zelfs een Argentijnsche neusbeer! In de kooi naast hem ligt Astra te slapen. En hoe we ook roepen ze verroert zich niet. Waar ze ovei-igens gelijk in heeft. Als je een echte Maleische Palmroller bent dan behoef je je niet aan iedereen te laten kij ken. Tenslotte ben je als civetkat geparenteerd rollen films liggen in een mand te wachten op de montage, die ze zullen omtooveren in inte ressante dieren- en natuurfilms. Weet U hoe lang zoo'n montage soms duurt? Vier maanden van ingespannen werken, van het benutten van elk vrijetijd minuutje, zóó lang duurt het soms voor de films, die in breeden kring zeer worden bewonderd, klaar zijn. Zie daar dan enkele vrije tijd bezigheden van Jan Lubei-ti. Het was maar een bescheiden greep uit het vele. Over zijn zingen met zijn vrouw die vroeger concertzangeres was in het Palestrinakoor oJ.v. van Jos. Vranken Sr. heb ik nog maar gezwegen. En over zijn huis ,,'t Mierennest" op Texel waar eiken zomer zooveel jeugdige gasten ko men zou ook nog heel wat te vertellen zijn. Evenals over de bijenzwermen die des zomers de tuinen van „Bijenlust" bezoemen. „Zoo zie je, aldus zegt deze vrije tijd benutter, hoe je van een materia- listisch kantoorleven toch een leven vol van afwisseling kan maken. Je hoeft niet als een geweldige meneer rond te loopen als je het over de 3 pet. Ned. Staatsschuld van '38 hebt. Vertel er gerust eens een verhaal tusschen- door van een zilvermeeuw. De meeste menschen vinden dat prettig." Of dat heelemaal waar ispeins ik, ter wijl ik afscheid neem. Ja het is waar, mits je het verhaal van de zilvei-meeuwen even sma kelijk kan vertellen als Jan Luberti dat kan. Even later ligt „Bijenlust" achter me. Op de drempel staat de eigenaar en zwaait den ver- trekkenden bezoeker een hartelijk vaarwel toe. Die eigenaar is een gelukkig en tevreden mensch. Dank zij zijn liefhebberijen in zijn vrijen tijd. B. K. Mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Peter, ik ben Canadeesche waschbeer van geboorte. Met mijn neefje Caesar, die op Bijenlustis geboren en zij?i ouders Mirza en Monark logeer ik thans op Wassenaar. Of ik het nooit koud héb? Wel nee, die Hollandsche winters van jullie halen niet bij de onze in Canada. Ik moet dikwijls het ijs van mijn drink- water afhalen en in mijn slaaphok leg gen om behoorlijk te kunnen uitrusten. Wie sprak er over met open ramen slapen? Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen In het begin ging alles goed. Maar toen de booze dwergjes steeds hooger kwamen nxet den spiegel, verliep de reis naar de wolken niet zoo goed meer. Eerst begon de spiegel te grijnzen en zachtjes te schudden. Hoe hooger zij kwamen, des te erger werd dit grijn zen en schudden, zoodat de dwergjes den spiegel haast niet meer vast konden houden. Tenslotte schudde de spiegel zoo hevig van het grijnzen, dat de dwergjes hem los moesten laten. Sneller, steeds sneller viel hy naar beneden, zóó snel, dat de dwergen hem niet in konden halen. Daar sloeg hij al tegen de aarde en sprong in honderd millioen en nog veel meer stukken. Maar daardoor werd nog grooter kwaad gesticht, want enkele stukjes waren net zoo klein als een zandkorrel. Deze vlogen ver, heel ver weg, ja, kwamen soms terecht in de oogen van de menschen. Die zagen dan plotseling alleen maar het booze en slechte, want ieder stukje van den spiegel had dezelfde eigenschap als de spiegel zelf. Sommige menschen kregen ook zoo'n spiegeldeeltje in het hart. Dat was afschuwelijk, want hun hart werd dan een stuk ijs gelijk. Enkele stukken van den spiegel waren groot genoeg om er ruiten van te maken. Maar o wee, als men dan door die ruiten keek. Dan schrokken de menschen erg, want hun beste vrienden zagen zij dan als slechte en booze menschen. Van andere stukken van den spiegel werden brillenglazen gemaakt. Maar degenen, die zoo'n bril op den neus zetten, waren ongelukkig, want 2 overal het leelijke van. De booze dwerg merkte dit alles op en hij lachte onbedaarlijk hard. Door de lucht vlogen echter nog enkele kleine splinters van den spiegel en daarmede begint de tweede geschiedenis, die van een kleinen jongen en een klein meisje. XWordt vervolgd}, Voor een onderhoud met Chamberlain. LONDEN. 19 December (A.N.P.) Een speciale correspondent van het Labourblad „Daily Herald" meldt, dat veld-maarschalk Goering zich naar Italië zal begeven om er Chamber lain en Lord Halifax te ontmoeten, wanneer zij van 11 tot 14 Januari hun officieele bezoek aan Mussolini zullen brengen. Deze ontmoeting tusschen den Britschen premier en Goering is door dr. Schacht, den president der Rijksbank, die Zaterdag, na een bezoek aan den gouverneur van de bank van Engeland, uit Londen is vertrokken, tot stand gebracht. Goering schijnt sinds eenigen tijd gaarne een ontmoeting te willen hebben met Cham berlain. Er was reeds een afspraak gemaakt, dat hij de vorige maand een bezoek aan Londen zou brengen, aldus vervolgt het blad, doch dit bezoek kon niet doorgaan met het oog op de reactie der openbare meening in Engeland tegen de vervolging van Joden in Duitschland. Toen het bezoek van den Britschen premier aan Italië werd bekend gemaakt, was Goering van meening, dat het voor hem mogelijk zou zijn Chamberlain daar te ontmoeten. De goedkeuring van Mussolinie werd ver zocht en verkregen. Dr. Schacht heeft toen opdracht gekregen de aangelegenheid te Londen ter sprake te brengen. Chamberlain heeft toegestemd. De bijeenkomst kan te Rome zijn, doch waarschijnlijker is, aldus het blad, dat zij op het landgoed van Mussolini te Roco delle Caminate zal plaats vinden. Kunstveiling ten bate der uitgeweken kinderen. Schenking van H. M. de Koningin. AMSTERDAM, 19 December. Het comité van organisatie ontving hedenmorgen bericht, da,t H.M. de Koningin alsnog als blijk van be langstelling voor de veiling van kunstwerken, welke verkocht worden op Dinsdag en Woens_ dagavond in het gebouw Frederik Muller en Co. te Amsterdam, ten bate van de uitgeweken kinderen, een schilderij ter beschikking heeft gesteld, 't Zal op Dinsdagavond openbaar ver kocht worden en is morgen den geheelen dag van 104 uur in de veilingzalen te bezichtigen. Groote brand te Brooklyn. NEW-YORK, 19 December. Een geweldige brand heeft een magazijn van twee verdiepin gen op de marineterreinen te Brooklyn in de asch gelegd. Daarbij werden 27.000 gallons al cohol, verf, olie, kerosine en films verbrand. Totnutoe kan men de materieele schade nog niet nauwkeurig schatten, terwijl de marine autoriteiten weigeren zich over den brand tegenover de pers uit te laten. De brandweer der marine was niet in staat het vuur te over meesteren, zoodat de brandweer van de stad moest ingrijpen, die zich er toe bepaalde de belendende gebouwen te beschermen. (United Press). J. C. Scbröder overleden. Op 67-jarigen leeftijd is te Amsterdam plotseling overleden de journalist J. C. Schroder, die onder den schuilnaam „Barbarossa" groote bekendheid heeft verworven, vooral als schrijver van satirieke artikelen. De heer Schroder kwam in 1898 bij de „Tele graaf" als sportredacteur. In 1902 werd hij hoofdredacteur van het blad, welke functie hij tot 1922 vervulde. Thans schreef hij o.m. nog gei-egeld de rubriek S(potternij) O(f) S(otternij). VOETBAL. EEN AMSTERDAMSCH ELFTAL TEGEN DE ZWALUWEN. In het Ajax-stadion wordt op 26 December a.s. een wedstrijd gespeeld tusschen een Am- sterdamsch elftal en de Zwaluwen. Het elftal uit de hoofdstad is als volgt samengesteld: Doel: Ferwerda (Blauw Wit). Achter: Caldenhove (D.W.S.) en Been (Ajas). Midden: Looys (Ajax), Anderiessen (Ajax) en Berger (D.W.V.). Voorhoede; Drager (D.W.S.)Hazewijer (A. F.C.), Bijl (Ajax), Sluijk (Blauw Wit) en Ooms (D.W.V.). Reserves: Gerrits (A.F.C.), Blomvliet (Ajax), Stijeger (Blauw Wit), Boon (D.W.V.) en Montelban (D.W.V.L

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3