HULP BIJ IJSONGEVALLEN. |De jpeeuwkopingiol Een reeks goede wenken. Nu we zulke wintersche dagen hebben, vol gen eenige wenken bij ijsongevallen: Een oud spreekwoord zegt: „IJs kost men- senvleis" en helaas worden eiken winter die ^oorden bewaarheid. Onze eerste waarschu wing is: ,.Ga vooral niet op het ijs, wanneer dit nog niet voldoende sterk is". Indien het Gemeentebestuur stroowisschen doet plaatsen om zwakke plekken (bij bruggen) te waar merken, dan kan men vrijwel veilig zich op het ijs begeven om te genieten van ijsvreug- de. In Haarlem en omstreken zijn reddings haken aangebracht aan of bij de bruggen. Is iemand door het ijs gezakt, daar waar een haak beschikbaar is, dan roept men het slachtoffer toe, zich rustig te houden, de ar men zoo mogelijk wijd uit te spreiden over het ijs en de beenen in achterwaartsche richting te buigen; de kans om onder het ijs te schie ten is in deze houding beslist geringer. Is de afstand van den wal naar het slachtoffer niet te groot, zoodat de 6 M. lange stok voldoende is, dan schuift men den haak over het ijs, het imopeinde omlaag, de ronding van den haak onder den schouder door, tusschen arm en lichaam. De stok wordt een kwartslag ge draaid, waardoor de haak om het lichaam grijpt. De drenkeling kan nu uit het ijsgat naar den wal getrokken worden. Bij een stee- nen walkant het lichaam rugwaarts optrek ken om beschadiging van gelaat en borst te voorkomen. Is het ijsgat verder van den kant, dan gaat de redder met den stok in de hand plat op het ijs liggen, de beenen wijd gespreid om het lichaamsgewicht zooveel mogelijk te verdeelen over een groot vlak, en kruipt nu op buik, knieën en ellebogen naar het slacht offer toe. Is geen reddingshaak aanwezig, dan kan ook een plank, een bank, een touw of desnoods een kleedingstuk dienst doen. Van een jas bijv, houdt men zelf een mouw vast en slingert de andere naar den drenkeling toe, die zich daaraan vastgrijpen kan, desnoods met de tanden, indien de handen te verkleumd zijn. In Haarlem en Heemstede zijn Reddings- garnituren verkrijgbaar aan huizen, kenbaar aan een schildje met Reddingsbrigade. Men kan den bal, die om een asje draait, over het ijs rollen naar het slachtoffer toe, terwijl men den riem in de hand houdt. De drenke ling kan den bal vastgrijpen; zijn de omstan digheden niet al te ongunstig, dan kan hij het uiteinde zich onder de armen om het lichaam slaan, wat het naar den wal trekken vergemakkelijkt. Men kan dit garnituur ook andersom gebruiken, als beveiliging voor den redder. In dat geval gespt de redder den riem om, laat den bal op den wal door een ver trouwd helper stevig vasthouden of wel slaat dit uiteinde om boom, paal of brugleuning. Dan begeeft de redder zich plat kruipend over het ijs naar het slachtoffer. De reddingsklos, die vele Brigadeleden, Mo tor- en Rijwielpolitie bij zich hebben, kan goede diensten bewijzen. De Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen propageert ook bij schaatsenrijders om zich te voorzien van een ijsstok, voorzten in het midden van een stevige schroefoog. Als men in den zak draagt een lijntje van een 20 M. lengte, aan het einde voorzien van een musketonhaakje, dan bevestigt men het haakje in het oog en werpt, het touw vast houdende den stok naar den drenkeling. Dit zelfde principe kan óók worden toegepast op den baanvegersbezem. Ladders en touwen zijn uitmuntende red dingsmiddelen om bij ijsongevallen dienst te doen. Is. het mogelijk de onder- en boven- sport van een lange, stevige lijn te voorzien, dan wordt de redding makkelijker. Eén touw einde houdt men op den wal en het andere werpt men, zoo mogelijk, naar helpers aan de overzijde der vaart. De redder gaat op de lad der zitten en vraagt aan de helpers aan de overzijde der vaart hem te trekken naar of boven het ijsgat. Is de drenkeling gezonken of onder het ijs geschoten, dan wordt de redding van veel ernstiger aard; er dreigt nu ook groot gevaar voor den redder! Men ga nimmer onder het ijs zonder een goede verbindingslijn, goed vastgemaakt om het lichaam; het ijsgat moet met bijl of stuk hout grooter worden gemaakt; een ladder of stok tot op den bodem wijst de plaats aan, waarheen de zoekende redder te rug moet keeren. Alleen een goed en krachtig redder mag in zulk geval reddingspogingen wagen. Bij duiken of dalen in ijskoud water treedt vaak een stekende pijn in nek of ach terhoofd op door temperatuursverschil; deze pijn mag er niet toe brengen de reddingspo gingen te staken. Bij het terugkeeren naar de oppervlakte moet er rekening mee gehouden worden, dat bij heldere lucht (zonneschijn) en weinig of geen sneeuw op het ijsoppervlak. voor den redder onder het ijs, het ijsgat zich donker afteekent. Bij bewolkte lucht of dikke sneeuwlaag op het ijs schijnt het ijsgat inte gendeel lichter dan de omgeving. Bij duister nis moet men zoo mogelijk gebruik maken van sterke lichtbronnen bij of boven het ijsgat. De redder van een ijsslachtoffer moet er om denken, dat verstijfde of bevroren ledematen zeer makkelijk breken; uiterst voorzichtig vervoer is dringend gewenscht. Direct medi sche hulp inroepen. Bij stervensgevaar óók geestelijke hulp, naar gelang van godsdienst. Verkleumde of half bevroren drenkelingen niet direct in een verwarmd vertrek brengen. Zacht wrijven met sneeuw of natte, koude doeken wordt wel toegepast. Bij alle ijsongevallen, ook bij been- of arm breuken, hersenschuddingen enz. steeds ten spoedigste oproepen: Ongevallendienst Haar lem, telefoon 14141, met duidelijke aanwijzing van plaats en aard van het ongeval. Ten slotte nogmaals: Ga niet op het ijs op diep water, wanneer dit nog niet voldoende sterk is; ouderen, geeft geen slecht voorbeeld aan de jeugd. Uw voorbeeld kan voor de jonge ren fatale gevolgen hebben. In ijstijd komen door vallen, inhaken, te gen obstakels rijden enz. gewoonlijk vele on gevallen voor; weest bereid en bekwaam, hel pend en handelend op te treden als uw mede- mensch hulp noodig heeft. A. J. MEIJERINK Betere salarieering van kweekeling met acte gewenscht. Evenals uitbreiding van het Voorbereidend Onderwijs. In het Haarlemsche Schoolblad, officieel or gaan der afd. Haarlem van het „Nederlandsch Onderwijzers Genootschap" lezen we het vol gende: Enkele wenschen. Als we dit schrijven is de behandeling van de gemeentebegrooting in den raad nog niet be gonnen: we weten niet of er uit de boezem van den Raad voorstellen komen, betrekking heb bende op het onderwijs. We zouden wel een heele serie voorstellen kunnen noemen, die genomen moesten worden in het belang van het onderwijs, maar och, waartoe. Gezien de „dwangpositie", waarin onze gemeente thans verkeert, is er vanuit Den Haag niets te verwachten ten opzichte van het onder wijs. Waar geen geld beschikbaar is voor ver laging der leerlingenschaal, behoeven we niet te vragen wederom instelling van het instituut „boventalligen", maar wel zouden we met aan drang willen verzoeken: betere salarieering van den kweekeling met akte. Een bedrag van f 600, in vele gevallen verlaagd met 10 pet. pensioen premie, is geen vergoeding voor het werk, dat deze jonge menschen verrichten. En zooveel zal het toch niet kosten, wanneer die vergoeding met eenige honderden verhoogd wordt. Een andere wensch is: uitbreiding van het voorbereidend onderwijs. Het is toch zeer zeker ten nadeele van het openbaar onderwijs, dat in niet alle stadsgedeelten voldoende gelegenheid is tot het ontvangen van openbaar voorberei dend onderwijs. Wij zouden dat met voorbeel den duidelijk kunnen maken. Speciaal denken we aan Haarlem-Nooi'd. Daarnaast vraagt even dringend om een oplossing het vraagstuk van de salarieering van het personeel der voorbe reidende scholen. Dit personeel heeft wel een bijzonder hooge korting ondergaan. Hier is o.i. heel wat goed te maken, evenals ten opzichte van de salarieering van de leerkrachten der openluchtschool en der buitengewone scholen Een andere wensch is: het stichten van een aparte school voor imbecielen. De drie samen werkende organisaties: Onderwijzers en Artsen: de Bond en het Ned. Ond. Gen. hebben reeds meermalen in een adres aan B. en W. betoogd, dat het stichten van een dergelijke school noo dig is, terwijl ze daarbij een oplossing aan de hand deden. We hopen, dat bij de behandeling der gemeentebegrooting deze kwestie nogmaals naar voren gebracht zal worden en dat de Raad althans het beginselbesluit zal nemen een der gelijke school te stichten.* Van koude gesproken. WARSCHAU, 20 Dec. P.A.T.-A.N.P Uit Moskou komen berichtenwelke aan- toonen hoe koud het wel in Centraal Rusland is. De thermometer wijst daar niet minder dan 51 graden vorst aan. In verschillende wijken van Moskou zijn de waterleidingen gesprongen en zit de bevolking zonder water. In de streek van Kursk komen troepen uitgehonger de wolven de dorpen binnen. De koudegolf in Joego-Slavië heeft in de streken van Bosnië temperaturen ge bracht tot 22 graden onder nul. In het geheele land. ligt het scheepvaartverkeer stil. Ook uit Italië kojnen berichten over zwaar winterweeren in Noord-gtalië is ook overal veel sneeuw gevallen. De lagune van Venetië is op verscheidene plaatsen dichtgevroren. PROVINCIALE STATEN. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half elf werd de winterzitting van de Provinciale Staten geopend. De voorstellen tot wijziging van het „Sala risreglement 1920" en van het „Ambtenaren reglement 1920" worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Buitengewoon L. O. Ged. Staten stellen voor te besluiten, aan het bestuur van de Stichting O.L. Vrouwe van Lourdesschool te Alkmaar, ten behoeve van de stichting van hare school voor Buitenge woon Lager Onderwijs aldaar, een bijdrage uit de provinciale kas te verleenen ad 40 pCt.. van de op 7.100 geraamde kosten van het geschikt maken van het door haar van de gemeente Alkmaar gehuurde leegstaande schoolgebouw voor het doel en voor de in richting daarvan, zulks tot een maximum van 2.840 en onder voorwaarde, dat de rekening van de verbouwing en van de inrichting door Ged. Staten wordt goedgekeurd. De heer Hoogland (S.D.A.P.) zal zijn stem aan deze voordracht geven, maar hij waarschuwt tegen versnippering van het bui tengewoon lager onderwijs. De heer Lambooy (R.K.) meent, dat er een gezonde basis aanwezig is om deze voor dracht aan te nemen, omdat deze school van den beginne af 50 leerlingen heeft gehad, ter wijl het minimum, dat de wet toestaat, 20 be draagt. De heer Witte man (R.K.) (Ged. Staten) verdedigt de voordacht. Ook hij acht het aan tal leerlingen groot genoeg om aan het ver zoek van het bestuur van genoemde stichting te voldoen. Ged. Staten zijn zelfs verheugd, dat zij op deze manier kunnen helpen. Zij hebben con amore tot de oprichting van deze school meegewerkt. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De malariabestrijding. Ged. Staten stellen voor, te besluiten, hen te machtigen, aan de Commissie voor de bestrij ding van de malaria door de bevolking in Noordholland jaarlijks een subsidie uit de pro. vinciale kas tot een bedrag van ten hoogste 4.000 te verleenen, onder eventueel door Ged. Staten nader te stellen voorwaarden. De heer Sajet (S.D.A.P.) brengt hulde aan Ged. Staten voor wat zij ter bestrijding van de malaria hebben gedaan. Hij geeft hun in overweging, bij het Rijk op herstel der subsidie aan te dringen. De heer Mie he Is (SJD.A.P.) (Ged. Staten) zegt, dat Ged- Staten gaarne aan het verzoek van den heer Sajet zullen voldoen. De voordracht wordt goedgekeurd, evenals het voorstel tot vaststelling van een reglement op het houden van dekstieren in Noord-Hol land. Demonstratiebedrijf voor fruitteelt te Haarlemmermeer. Ged. Staten stellen voor, hen te machti gen de exploitatie van het provinciale de monstratiebedrijf voor fruitteelt te Hoofddorp in de gemeente Haarlemmermeer voor reke ning van de Provincie op te dragen aan de Nedex-landsche Heidemaatschappij Ook deze voordracht wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, nadat de heer Kooiman (V.D.) aan den heer Dok (S. D. A. P.) toegezegd heeft, er tegen te zullen waken, dat producten geteeld worden, waar aan geen behoefte bestaat.. Hoogheemraadschap Noord-Hol- land's Noorderkwartier. Aan de orde komt de voordracht van Ged. Staten om te besluiten in het reglement van bestuur voor het Hoogheemraadschap Noord- Holland's Noorderkwartier eenige wijzigingen te brengen. Door Ged. Staten was namelijk een onderzoek toegezegd naar de vraag of. en in hoeverre wijziging zou kunnen en moe ten worden gebracht in de tegenwoordige wij ze van dekking van de kosten van dijksonder- houd in genoemd Hoogheemraadschap, mede met betrekking tot de draagkracht der ver schillende groepen van schuldpliehtigen. De heer Vermeulen (A.-R.) bepleit, de door „De Velserbroek" gevraagde kwijtschel ding van de verplichting tot betaling van de in den Staat A genoemde bijdrage, uit over weging dat deze polder bij de werken van het Hoogheemraadschap geen belang meer heeft, Verouderde toestanden mogen volgens spre ker niet bestendigd worden. De heele relatie van „De Velserbroek" tot het Hoogheemraad schap bestaat hierin, dat De Velserbroek eens per jaar een aanslagbiljet ontvangt om de ge vraagde bijdrage te betalen. Daar staat geen enkele tegenprestatie tegenover. Wie geen belang heeft bij het Hoogheemraad schap, behoeft volgens den heer Vermeulen ook niet te betalen. „De Velserbroek" staat er geheel buiten. Bij de totstandkoming van het Noordzeekanaal zijn de lasten van De Velser broek zeer gestegen. Uit het feit, dat men ten slotte, omdat geen recht te verkrijgen was, het hoofd maar gebogen heeft, mag men niet concludeeren, dat dit onrecht moet blijven bestaan. Spreker doet een beroep op Ged Staten, om dit te herstellen. Kan het college daartoe niet overgaan, dan dient hij een daar toe strekkend amendement in. De heer Sietsma (V.D.) is het niet met den heer Vermeulen eens. Spreker is van mee ning, dat de heer Vermeulen niet voldoende argumenten heelt genoemd om te bewijzen dat „De Velserbroek" van betaling uitgescha keld moet worden. De heer De Roos (S.D.A.P.) meent, dat er geen reden bestaat om de Velserbroek in een uitzonderingspositie te plaatsen. Misschien willen Ged. Staten de mogelijkheid van een afkoopregeling eens bestudeeren. De heer Bomans (R.-K.) (Ged. Staten) merkt op, dat wanneer Ged. Staten de door den heer De Roos gevraagde mogelijkheid, om een afkoopregeling onder het oog te zien, zou den toezeggen, dan zou het college daarmee de uitzonderingspositie van De Velserbroek erkennen en dat doen Ged, Staten niet. Spreker ziet geen rechtsgrond om aan het verzoek van de Velserbroek te voldoen. Elk waterschap heeft zeewerende lasten. Ged. Staten maken zich geheel los van de be langenkwesties. Zij voelen er niets voor, aan De Velserbroek een cadeau te geven; dit zou onbillijk zijn tegenover de andere belasting plichtigen. Spreker hoopt, dat de Prov. Staten A3. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen In een heel groote stad, waar zóó veel huizen waren, dat er geen ruimte genoeg was om bij elk huis een tuintje aan te leggen, woonden twee arme kinderen. Die twee waren arm, ja, maar ze hadden toch nog een tuintje, dat wat grooter was dan de paar bloemen in bloempotten, waarmede de meeste menschen zich tevreden moesten stellen. De kinderen waren geen broer en zuster, voet bij stuk zullen houden en het verzoek van „De Velserbroek" zuilen afwijzen. Het college wijst ook het amendement-Vermeu len af. Dinsdagmiddag werd door Provinciale Sta ten de winterzitting voortgezet. De heer Vermeulen (A.R.) kan niet in zien, dat het tegenover andere belastingplich tigen onbillijk zou zijn, als aan „De Velser broek" ontheffing van betaling werd ver leend. Met zijn amendement heeft hij een uitspraak willen uitlokken. Hij bestrijdt ver der uitvoerig de meening van den heer Bo mans, maar doordat weer vele leden om hem gaan staan is hij op de persplaatsen niet te verstaan. De heer Sietsma (V.D.) is het met den heer Bomans eens, dat men aan De Velser broek een cadeau zou geven ten koste van de andere ingelanden. Spreker wacht met ge rustheid het oordeel van de Staten af. De heer Bomans (R.K.) (Ged. Staten) dankt voor den steun, dien de heeren Sietsma en De Roos aan deze voordracht hebben ver leend en handhaaft verder hetgeen hij in eerste instantie heeft gezegd. Ged. Staten plegen geen onrecht. Men kan alleen van die belasting ontheven worden, door het af te koopen. Het- spijt spreker, dat al zijn moei te den heer Vermeulen niet overtuigd heeft. Het amendement-V e r m e u 1 e n wordt ver worpen met 51—7 stemmen. De voordracht van Ged. Staten wordt zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij het voorstel tot vaststelling van een verdeelingsverordening Tertiair Wegenplan dankt de heer Ankersmit (S.D.A.P.), die niet meer voor een Statenzetel in aanmerking wenscht te komen, Ged. en Prov. Staten voor de vriendelijke belangstelling en samenwer king, jegens hem betoond. Van deze gelegenr held maakt hij gebruik om een pleidooi te houden voor het goed zuiver houden van de Nederlandsche taal en om goede Nederiand- sche woorden niet te verbasteren. Spreker dient een amendement in, waarin hij voorstelt het woord „uitwegen" in die ver ordening door een ander woord te vervangen. De heer De Roos (S.D.A.P.) dient een amendement in om als „beroepsinstantie" de Prov. Staten aan te wijzen. De heer De Jong Schouwenburg (Chr.-Hist.) betuigt zijn leedwezen over het feit, dat de heer Ankersmit bekend heeft ge maakt. zich bij de aanstaande verkiezingen voor de Staten niet meer beschikbaar te zul len stellen. Ontelbare malen heeft de heer Ankersmit het woord gevoerd; spreker is er van overtuigd, dat het heengaan van den heer Ankersmit voor de Staten van Noord-Holland een gemis geacht kan worden. Spreker is het, wat de taalzuivering betreft, geheel met? den heer Ankersmit eens. De heer Bomans (R.K.) acht het onver standig, als de wet op de lintbebouwing van ..uitwegen" spreekt, in de provinciale veror dening een andere uitdrukking te bezigen, want van regeeringswege is verzocht, de re dactie van provinciale verordeningen zooveel mogelijk eensluidend met die van de Rijks wetten te maken. Spreker bestrijdt het. dat het woord „uitwegen" een nieuw woord is, want het komt voor in de „Costume en Usan- tiën" van Gooiland van 1569. Tegen de aan wijzing van de Prov. Staten als oeroepsinstan- tie der Uitwegenverordening heeft spreker ernstig bezwaar, omdat de Prov. Staten be langhebbende partij zijn. Spreker ontraadt aanneming van de amendementen-Ankersmit en -De Roos. De heer De Roos trekt na een toelichting van den Voorzitter zijn amendement in. Het amendement-A nkersmit wordt ver worpen met 42-11 stemmen. De voordracht van Ged. Staten wordt goed gekeurd. Suppletoire begrooting Prov. Water leidingbedrijf. Aan de orde komt een voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een tweede supple toire begroqting van het Provinciaal Water leidingbedrijf voor 1938, sluitende met een bedrag van 1.155.000. De heer Van Dok (S.D.A.P.) vraagt, hoe het staat met het irrigatieplan ten opzichte van het onttrekken van water uit het duin. De heer Groen (R.K.) acht wateronttrek king aan het duingebied schadelijk voor lan derijen en tuinderijen. Hij zal dan ook tegen stemmen. Spreker geeft de voorkeur aan het betrekken van water uit het IJselmeer. De vergadering wordt te half zes verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. maar zij hielden evenveel van elkaar of zij het wel waren. De ouders van het jongetje en het meisje woonden in dezelfde straat, vlak bij elkaar en de kinderen hadden elk een dakkamertje. De twee huizen hadden samen één dakgoot en aan eiken kant van de dakgoot lag zoo'n dakkamertje, met een raam, die zich precies tegenover elkaar bevonden. Men behoefde slechts de goot over te steken om van het ééne raam naar het andere te komen. Vaak stonden de kmderen voor het venster naar elkaar te kijken. En dan hadden Zij de grootste pret. Het zou nog veel mooier worden. Want elk huisgezin had een houten bak, waarin groente groeide. Maar in een anderen bak groeide een rozenstruik. En die bakken met rozenstruiken werden in de dakgoot gezet, zoodat zq bijna tegen elkaar kwamen. Het leek wel een echt tuintje. Erwten- en boonenranken slingerden van boven naar beneden en de rozenstruiken liepen spoedig uit, bogen zich zelfs naar elkaar toe. Het begon zoo langzamerhand een eerepoort van groen en bloemen te worden. (Wordt vervolgd), AANBESTEDING. HAARLEM, Dinsdag. De directeur van Openbare Werken heeft Maandagmorgen ten Raadhuize herbesteed: het aanleggen van een sportterrein, het nor- maliseeren van een gedeelte van do Delft enz. (uit te voeren in werkverschaffing). Laagste inschrijvers waren de heeren Van Halen en Doornik te Leiden voor 33650. Voor het maken van den toegang tot het sportter rein waren dezelfden laagste inschrijvers voor f 3300 Fransclic rechtbank willigt uitleveringsverzoek in. AIX-EN-PROV1NCE 20 December (A. N. P.) De rechtbank te Aix-en- Province (Frankrijk) heeft heden be slist over het verzoek der Nederland sche justitie tot uitlevering van drie Nederlandsche onderdanen, die verdacht worden van oplichting van een bejaar de dame te Arnhem voor een bedrag van circa f 30.000, in verband waarmede zij op 15 December j.l. te Nice gear resteerd konden worden. Men zal zich herinneren hoe een bejaard, ge fortuneerd inwoonster van Arnhem de dupe van de bende is geworden. Het begon met een z.g. kunstschilder, die er in slaagde geld van de dame te leenen, waarna een z.g. zwager van den kunstschilder haar kwam meedeelen de schuld te willen overnemen, mits de dame hem aan geld kon helpen om een deel van het kapi taal uit Duitschland te krijgen. Door allerlei manipulaties en door steeds nieuwe figuren te laten verschijnen, wist de bendo steeds meer geld van de dame los te krijgen. Toen de politie de zaak op het spoor kwam was de dame reeds bijna f30.000 aan de oplichters kwijt geraakt. Op 9 November arresteerde de politie te Arn hem een aantal verdachten, een andere ver dachte meldde zich vrijwillig en de drie overigen werden te Nice gearresteerd in tegenwoordig heid van den Arnhemschen inspecteur van po litie, Magendans. Het zijn de 46-jarige J. van D. en de 53-jarige vrouw C. H„ zich beiden noe mende kunstschilders, en de 28-jarige C. de Z.t koopman. Nadat zjj door de daartoe bevoegde kamer van de rechtbank te Alx-en- Province waren gehoord lieeft deze het verzoek om uitlevering der Neder landsche justitie, ingewilligd. De drie verdachten zullen op transport worden gesteld naar Nederland en daar ter be schikking gesteld worden van het par ket te Arnhem.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3