Schiphol vindt vele bestrijders. Belangen van Rotterdam door verscheidene leden bepleit. Burgemeester de Vlugt gaat heen. Ruwe handen Kunst in Haarlem en «ferfmiSën. WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 rWEEDk KAMER Motie terzake ingediend. DEN HAAG Dinsdag. Den geheelen dag hield de Kamer zich met Sociale Zaken bezig behalve dan even het verzoek van Mr. Rost v. Tonningen (nat.) om Minister Colijn en Minister de Wilde te mogen interpelleer en over goudverschepingen naar el ders en stopzetting van de publicaties over de goudvoorraden der Nederlandsche Bank; Woens dag zal men hieromtrent beslissen. Het belangrijkste was wel de beantwoording door Minister Romme van de sprekers, die zich de vorige week bij de afdeeling „arbeidsverze- kering" hadden laten hooren. Eerst vernamen we, dat bij de a.s. herziening van de Invaliditeitswet het aantal loonklassen vermoedelijk uitbreiding zal ondergaan. Bij het wetsontwerp inzake kinderbijslagregeling zal men het al of niet wenschelijke van inschake ling van de Bedrijfsraden bij de uitvoering van de Sociale verzekering nader kunnen bespreken. Wat het hoofdpunt van het verzekerings-debat aangaat, de ouderdomsvoorziening, bleek de Mi nister, die niet voor premieloos staatspensioen voelt en die ontkende, dat de Minister-president zich, in den verkiezingstijd van 1933 hiervoor zou hebben uitgesproken, deze aangelegenheid heusch niet en bagatelle te beschouwen. Er is een staatscommissoriaal onderzoek gaande om trent heel het probleem van de financiering dei- sociale verzekeringen. Vóór 1941 zal die com missie haar advies moeten uitbrengen. Evenredig met dat onderzoek loopt een bestudeering van de vraag welke kosten de eerst noodige uitbrei ding van de ouderdomsverzorging met zich mee zou brengen; daarbij zal men o.m. ook dienen na te gaan waar de oorzaken liggen van de be hoeftige situatie van vele ouden van dagen. Naar aanleiding van de motie-v. d. Tempel, die aanstuurde op een staatscommissie met het oog op de kwestie van het eventueel betrekken der kleine zelfstandigen in de sociale verzekerin gen, verklaarde de Minister in beginsel geen be zwaar tegen zulk een uitbreiding te hebben, wel waarschuwde hij ook hier tegen, eventueel ver kapt, staatspensioen. De individu moet zelf door premie betaling bijdragen tot de verzorging voor zijn ouden dag. Tussehen beginsel en praktijk ligt nog een pad vol te overwinnen moeilijkhe den. Mr. Romme meende, dat o.m. de midden standsorganisaties eerst nog eens gehoord zouden moeten worden, doch hij moest van een staats commissie, die allicht een „kapstok-commissie" kon Worden, niets hebben. Met zijn afwijzend advies t.a.v. de motie-v. d. Tempel had hij suc ces, want deze ging er met 4125 (linkerzijde plus nationaal-socialisten) aan. Via de afdeeling „Volksgezondheid", die niets opleverde dat bijzondere vermelding waard is, kwamen we terecht bij de afdeeling „werkloos heidsverzekering en activiteitsbemiddeling." Van den Minister kreeg de heer v. Lienden (s. d.) te hooren zulks met een beroep op cijfers dat er heusch al heel wat beperkt wordt op 't. ge bied van vex-leening van arbeids-vergunningen aan buitenlandsche musici, terwijl voorts de heeren Drees'(s. d.) en Loerakker (r. k.)) het genoegen mochten smaken. Minister Romme aan him zijde te zien bij de weerlegging van 's hee ren Woudenb erg's (nat. soc.) bewering, dat ten onzent de arbeiders niet vrij zouden zijn bij hun keuze waar ze zich tegen werkloosheid wil len verzekeren. Ook het verwijt van den nat. soc. spreker, dat Nederlanders buiten de grenzen ar beid (moeten) vinden was. naar de Minister op merkte, ongegrond, want dit is een zich over heel de wereld voordoend, volkomen wederkee- rig verschijnsel, zoodat er z.i. in dit opzicht geen enkele plaats was voor eenige denigreerende taal als men van nat. soc. had laten hooren. Vrij uit voerig ging de Minister van Sociale Zaken nog in op het betoog van den heer Drees (s. d.), dat hierop was neergekomen, dat met behulp van het honger wapen, werklooze arbeiders gedwon gen zouden worden om, als ze daartoe de kans kregen, in den vreemde te gaan wei-ken, wilden ze anders hun aanspraak op steun niet ver beuren. Mr. Romme ontkende dit. De meest gewenschte oplossing wave deelne ming van de Regeering in een N.V., die de ex ploitatie van een vliegveld bij Rotterdam en bij Amsterdam beoogt: zoo dient men de nationale welvaart. Nadat Prof. v. Gelderen (s.-d.) zich voor één centraal vliegveld Leiderdorp had uitgesproken, kwam ir. Vos (s.-d.) daar tegen op. Voor 't binnenlandsch verkeer achtte hij 't nadeelig, voor buitenlandsch verkeer zon der voordeel. Kunnen Rotterdam en Amsterdam niet beiden gehandhaafd worden, dan moet z.i. de grootste stad, dus Amsterdam het winnen. Minister v. Buuren begon met even stil te staan bij het binnenlandsch luchtverkeer. In 1937 waren er slechts 17000 passagiers vervoerd en ook 't vervoer op de Europeesche lijnen van en naar Nederland, dat 36.000 personen had be dragen, was in vergelijking met 't buitenland ook slechts matig. Het transitoverkeer bedroeg 43000; juist het transito-bedrijf is, evenals bij zeehavens, van 't grootste belang. Dat verkeer moeten we dus juist tot ons trekken. Maar dan moet er zoo groot mogelijk ladingaanbod zijn en dient de inrichting van de luchthaven aan de zwaarste eischen voldoen: daarom achtte de Regeering één groote nationale luchthaven je ware, juist om alle schadelijke versnippering te voorkomen. Men moet zich niet bovenal door de verlangens van de verschillende steden la ten leiden, doch door datgene wat het nationale belang is. Centralisatie zit, internationaal, in de lucht. Men lette b.v. ook op België en voorts op brie ven door de internationale luchtvaartmaat schappijen uit den vreemde hier heen over dit punt geschreven. Het beste ware Leiderdorp geweest, ook voor de Maas- en voor de Amstel- stad. De Regeering besloot echter later daarvan af te zien in verband met den aandrang van defensie om zoo spoedig mogelijk de zaak voor elkaar te brengen en nu werd Waalhaven uit de militaire plannen uitgeschakeld. Bovendien liet tegen September de budgetaire toestand zich moeilijker aanzien, zoodat zich daardoor het kostenbezwaar van Leiderdorp sterker deed ge voelen. Zoo viel toen de keuze op Schiphol, dat ook past in de plannen van Defensie. De Mi nister ontkent niet, dat Schiphol ook veel na- deelen heeft, doch die gelden niet voor het grootste deel van 't land, maar eigenlijk vooral voor oRtterdam. De Minister betoogt nog eens, dat de afstand van de Maasstad naar Schiphol waarlijk niet heel groot is en in tijdsduur nau welijks meer dan men in 't buitenland noodig heeft van vliegveld tot groote stads-centrum. Mr. v. Buuren verklaarde vervolgens dat de Regeering niet beoogt aan Rotterdam het vlieg veld en zijn verbindingen met 't buitenland te ontnemen. Ze wil alleen zooveel mogelijk er op aan sturen het luchtverkeer te centraliseeren. Jrouwens Rotterdam heeft aanvaard, dat zijn vliegveld slechts een secundair vliegveld zal zijn. Het vliegverkeer met 't buitenland is niet van voldoenden omvang om hier 2 groote vlieg velden te voeden. Daarom moet men kiezen en dit is wat de Regeering wil. Ir. v. d. Waerden (s.-d.) stelde hierna een motie voor, waarin de Kamer het vertrouwen zou moeten uitspreken, dat de Regeering bij haar luchtvaartpolitiek ten volle rekening zal houden met de internationale luchtvaartbelangen van Rotterdam èn Amsterdam. De liberaal v Lidth de Jeude, de anti-revolutionnair Diepenhorst, de r.-k. ir. B o n g a e r t s en de vrijz.-dem. Schilthuis hadden die motie mede onderteekend. Het was meer en meer duidelijk geworden: een zeer krachtige stroo ming in de Kamer wenschte thans Maas- ei Amstelstad op gelijken voet behandeld te zien. In tweede instantie verzekerde de Minister dat Defensie om zeer ernstige overwegingen ten slotte bevorderd heeft, dat niet Leiderdorp maar Schiphol 't centrale vliegveld zou moeten wor den. De opmerking in de motie, dat naast Am sterdam ook Rotterdam behoefte heeft aan een vliegveld „passend in het internationale lucht verkeer" is den Minister niet heelemaal duide lijk en voorts kan men er van op aan, dat de Regeering met de internationale beteekenis van de beide economische centra ten volle rekening zal houden, doch een duidelijk richtsnoer kan Mr. v. Buuren er niet in ontdekken. Ir. v. d. Waerden zegt, dat als de Minister aan Rot terdam slechts een secundaire plaats in 't inter nationaal luchtverkeer wil geven, dit niet is een „ten volle" rekening houden met de internatio nale beteekenis van dit centrum. Kortom deze motie keert zich fel tegen de gedachte: Am sterdam als centraal vliegveld. Nadat de Minister nog eens betoogd heeft, dat men een nationale, geen locale politiek moet volgen op dit terrein, ontraadt hij aanneming van de motie, waarover de Kamer Donderdag a.s. na de koffie zal stemmen. Tot diep in den nacht ging men hierna nog verder met de behandeling van de begrooting van het Zuiderzeefonds. De strijd tegen één centraal vliegveld. In den hooge een groot aantal voormannen op luchtvaartgebied, o.m. de Directeur van do K. L. M. Daar beneden speelt zich de groote strijd RotterdamAmsterdam af. Het gaat immers om de kwestie van een centraal vliegveld; de Regeering heeft thans, na eerst voor Leiderdorp gevoeld te hebben, haar hart aan Schiphol ver pand. Doch Ir. v. Lidth de Jeude (lib.) en Ir. Bongaerts (R.K.) meenen, dat, in elk geval op het oogenblik, Schiphol èn Waalhaven hun plaats in het internationale vliegverkeer moeten behouden. Dit achten ze eer een „natio nale" oplossing dan alleen Schiphol uitverkoren te doen zijn. Ir. v. d. Waerden (s.d.), die op zichzelf één centraal vliegveld het ideaal zou vinden, verklaart niet blind te kunnen zijn voor wat er ontstaan is. Amsterdam heeft aan Schip hol een wereldreputatie gegeven. Daarnaast heeft de Regeering verhinderd, dat Rotterdam een kans zou krijgen. Wat zij nu betoogt acht spr. buitengewoon zwak, ja onhoudbaar. Ten eerste ziet hij niet in, waarom Leiderdorp plots niet zou deugen en nog vrij kort geleden wel. Maar voorts acht hij het wel heel boud gespro ken om te beweren dat Schiphol ook voor Rot terdam, dat op een afstand van ongeveer 63 K.M. van Schiphol verwijderd is, bevredigend zou zijn. Spr. wil een uitspraak van de Kamer Daarin wil hij dan erkend zien, dat de Staat moet bevorderen dat beide internationale centra (Rotterdam en Amsterdam) een plaats in het internationale vliegverkeer krijgen, onder één Rijksdirectie en met gelijke moederlijke zorg van overheidswege. Doch eerst wenscht hij het antwoord van den Minister af te wachten. De heer Krijger (c.h.), is het met de Regeering eens, dat er hier te lande slechts één, centraal, vliegveld moet zijn. In deze zaak is strijd tus sehen de locale belangen funest. Men heeft, met 't oog op het internationaal luchtverkeer er om niet uitgeschakeld te worden, één gemeen schappelijk belang. Leiderdorp zou een waar lijk centraal vliegveld wezen en de bewering dat de bodem daar niet geschikt zou wezen, acht spr. zwak, gezien de vele moeilijke vraag stukken op 't gebied van den bodem, die onze technici hebben weten te overwinnen. De heer Krijger beroept zich met betrekking tot 't bo- demvraagstuk ook nog op het resultaat van onderzoekingen, ingesteld door het geologisch instituut te Haarlem. De heer Schilthuis (v.d), die zich er juist over verheugd had, toen Leiderdorp van de baan was geraakt, acht Schiphol als eenig groot internationaal vliegveld uit den booze voor een belangrijk deel van ons land. We hebben even zeer bij Rotterdam als bij Amsterdam een goed vliegveld noodig, willen we niet achterblijven bij de ontwikkeling van 't luchtvaartverkeer. Mr. Diepenhorst (a.r.) kon het door de Regeering ten aanzien van het vliegveld-pro bleem gevolgde beleid allerminst bewonderen. Had er zich niet een bepaalde historie voltrok ken, dan zou één centraal vliegveld voor de hand hebben gelegen. Maar dan zou dat con centratiepunt ook moeten liggen in 't hart van het hoefijzer van onze 4 groote steden. Zoo kwam men op het, nu weer door de Regeering opgegeven plan-Leiderdorp, dat men echter met een wonderbaarlijke looping liet loopen om neer te dalen op Schiphol als centraal vliegveld. Dat was wel heel wonderbaarlijk en onverantwoor delijk schadelijk voor Rotterdam. Zoowel Rot terdam als Amsterdam zullen, gezien de prak tische omstandigheden, elk hun eigen vliegveld moeten behouden. We moeten trouwens bij onze burgerlijke luchtvaart niet alles op één kaart zetten. E. v. R. „Reiger" in Kaapstad aangekomen Terugreis wordt op 26 December aanvaard. Dinsdagmiddag is de Reiger te Kaapstad ge land. Daarmede is het eindpunt van de heen reis bereikt. De ontvangst te Kaapstad was zeer hartelijk. Onder de talrijken die zich naar het vliegveld hadden begeven, bevonden zich eenige honder den Nederlanders. Voorts wordt gemeld, dat het driedaagsch verblijf in Durban in alle opzichten zeer is ge slaagd. Bemanning en passagiers waren daar de gas ten van de plaatselijke afdeeling van het Alge meen Nederlandsch Verbond. Het gemeentebestuur van Durban bood de bemanning Maandag een lunch aan, waarbij de burgemeester van de stad een hartelijke rede uitsprak. Per auto werden de omstreken bezichtigd, waarbij vele interessante plaatsen, zooals de val lei der duizend heuvelen en eenige kafferkralen werden bezocht. Het verblijf te Kaapstad zal zes dagen duren. In dien tijd zal het gezelschap een groot ge deelte van de Kaapprovincie te zien krijgen. Op 26 December wordt de terugreis naar Ne derland aanvaard. Eerste asperges zijn er reefis. Dinsdag is een kistje met de eerste asperges door de heeren Q. Nederpal en J. Middelburg, aan H.M. de Koningin ten'paleize Noordeinde te 's-Gravenhage"* aangeboden. Deze asperges zijn gekweekt met electrische verwarming op den proeftuin van het Zuid- Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk, onder toe zicht van den rijkstuinbouwconsulent ir. J. Rie- mens. De asperges zijn in achttien dagen tijd ge kweekt. Met deze methode wordt beoogd de asperge teelt eenige maanden te vervroegen. Eervol ontslag aangevraagd per ultimo April 1939. Dr. W. de Vlugt, burgemeester^ van Amsterdam, heeft per ultimo April van het volgend jaar aan H. M. de Koningin eervol ontslag uit zijn functie verzocht. Dr. de Vlugt zal zich na zijn aftreden metter woon gaan vestigen in zijn villa te Aerdenhout Burgemeester De Vlugt is Amsterdammer var geboorte en voortgekomen uit het aannemers bedrijf. Sedert 1915 maakt hij deel uit van den Amsterdamschen Raad en bijna achttien jaar is hij nu burgemeester van de hoofdstad. Eergis teren werd hij zes en zestig jaar. Het is bijna ondoenlijk op te sommen, wal Amsterdam allemaal onder het bewind van dr de Vlugt heeft verkregen. Gewezen zij echtei op het feit, dat dr. de Vlugt een groot aandeel heeft gehad in de actie van Amsterdam voor eer betere verbinding van de stad met den Boven- Rijn, dat de paleis-Raadhuiskwestie onder zijn bestuur tot een oplossing is gebracht, dat de verbetering van het Noordzeekanaal onder hem is ter hand genomen, dat de stad onder zijn be stuur de grootste uitbreiding, die zij ooit in dr geschiedenis heeft gekend, heeft ondergaan er dat Amsterdam onder zijn dagelijksche leiding zich heeft voorbereid op het vervullen van haai belangrijke economische zoowel als cultureele taak, die haar in dezen tijd werd opgelegd. Ook Schiphol heeft zich onder zijn bewind ontwikkeld tot een der beste luchthavens var> Europa. Natuurlijk is dit niet alles het werk van den scheidenden burgemeester alleen geweest. Ve len hebben daartoe samengewerkt, maar dr. De Vlugt was en is de man, die aan alle activitei' in Amsterdam leiding wist te geven, die haai dikwijls tot een gelukkig resultaat heeft geleid DE „ZILVERREIGER" BLIJFT IN MARSEILLE Het K. L. M.-toestel „Zilverreiger" blijft ii: verband met de slechte weersomstandighed' te Marseille. -60ct. Bij Apothjen Drogisten Adv. Ivqez. Med.) OVEREENKOMST IN ZAKE HET HANDELS VERKEER MET FINLAND. De regeeringspersdienst meldt: Op 20 December 1938 werd te 's-Gravenhage door den minister van Buitenlandsche Zaken en den Finschen gezant hier te lande een overeen komst onderteekend tot nadere regeling van het handelsverkeer tussehen Nederland en Fin land. De overeenkomst omvat eenerzijds een verla ging en een consolidatie van enkele douaneta rieven in Finland, anderzijds een uitbreiding van de invoermogelijkheden in Nederland van eenige Finsche artikelen. In het intieme Museum Fodor der gemeente Amsterdam (Keizersgracht bij de Vijzelstraat) werd Vrijdagavond met de daarbij behooren- de, even intieme feestelijkheid, een tentoon stelling geopend, die de belangstelling der kunstliefhebbers waard is. Het is de eerste eener reeks kleine exposities, die gewijd zullen zijn aan de „vergeten" meesters onzer 19e eeuwsche kunst, en ditmaal gewijd aan Gerard Bilders, den op 27-jarigen leeftijd overleden zoon van den meer bekenden vader Johannes Warnardus, en in zijn korte kunste naarsloopbaan als een der voorgangers der Haagscbe School te beschouwen. Werk van eenige figuren uit Gerard's onmiddellijke om geving is daaraan toegevoegd, zoodat, als we van „Kleine" exposities spreken, dat niet te eng moet worden opgevat: met de tal rijke schetsen en teekeningen van den hoofd persoon zijn er hier toch reeds een tweehon derd nummers saamgebracht. Voor de kunst dier vergeten meesters is de laatste jaren een, weliswaar in kleinen kring ontstane, maar daarom niet minder serieuse belangstelling ontwaakt. Een belangstelling die, de mode van den dag en van de kunst markt negeerend, gericht was op rechtvaardi ging en eerherstel van die meesters, welke door de allergrootsten onder hun tijdgenoo- ten overschadugd en door de mode in het ver geetboek gezet werden. Zoo men er nu in slaagt hun beteekenis weer niet te overschat ten overschaduwd en door de mode in het ver in het oog te houden, is zulk een herleefde be langstelling slechts toe te juichen om de ver borgen schoonheid, die erdoor wordt blootge legd. Wat nu speciaal Gerard Bilders betreft is in ons blad al meerdere malen op zijn leven en werk gewezen, naar aanleiding van de tijd schriftartikelen van Mr. H. F. W. Jeltes en de bemoeiingen van denzelfden heer, een zoo compleet mogelijken inventaris van het le venswerk van den schilder samen te stellen. Aan denzelfden is dan ook in hoofdzaak het tot stand komen dezer expositie te danken, die hij hoopt door meer te kunnen laten vol gen. De stof daarvoor is zonder twijfel voor handen. De lezers dezer kleine feuilletons kunnen zich gemakkelijk een aantal namen te binnen brengen van „vergeten" kunste naars, die er behandeld werden en waarvan te Haarlem in Teyler en het Frans Halsmu seum curieuse werkstukken te vinden zijn. Ook aan hen zal denkelijk bij volgende Fodor- tentoonstellingen aandacht worden geschon ken: wij denken bijvoorbeeld aan Wybrand Hendriks, als daarvoor zeker in aanmerking komend schilder. Uit de Amsterdamsche tentoonstelling re- produceeren wij ditmaal een „Schuit in een sloot bij een boerderij" als wel zeer kenmer kend staal van Gerard Bilders' kunst. Het is een paneel, thans in de verzameling van Mr Chr. P. van Eeghen, en ongeveer veertig jaar geleden, toen ik het voor het eerst zag, nog bij den kunsthandelaar C. M. van Gogh, op de Keizersgracht. Dit werk krijgt voor den beschouwer eerst recht iets ongewoons, wanneer men bedenkt dat het omstreeks 1860 moet zijn geschilderd en een vrijheid van opvatting en behandeling vertoont, die dan van het gangbare type land schapsschildering sterk afwijkt. Zoo is in vele schilderijen van den jongen Gerard het stem pel van zijn tijd nog sterk zichtbaar, en ook hij voldoet aan de toenmalige eischen van een delicaat en zeer uitvoerig geschilderd aan genaam onderwerp, dat hij dan echter reeds met groote distinctie weet te behandelen. Stoffage van figuur ontbreekt, een verhaal tje valt er niet bij te componeeren, het is de enkele momentopname van het spelende licht onder en naast het geboomte, wat den kunste naar heeft aangetrokken. Eer dan een schil derij zal men er in zijn tijd een uitvoerig doorwerkte studie in hebben gezien. Voor een latere generatie zal juist dat frissche, onbe kommerde van de behandeling het bewijs worden dat in den jongen Gerard het senti ment aanwezig was, waaruit de impressionis ten hun alles veranderende kunstinzichten zouden ontwikkelen. Hij is in zooverre de Ma- rissen een stuk vooruit geweest, dat dierge lijke vrije opvatting bij hen eerst na 1870 be merkbaar wordt en hij reeds vóór hen met figuren als Daubigny en Rousseau verwant schap vertoont. In de Hollandsche peinture is hij waarschijnlijk wel de eerste die aan de later geformuleerde omschrijving van het impressionisme beantwoordt: „un coin de la nature, vu a travers un temperament" (een stukje natuur met hartstocht doorschouwd! ja zelfs kan men in zulke uitingen van den zoo jongen schilder reeds accenten vinden die met de nog verder strekkende wenschen als die der luministen in verband staan. Wat niet wegneemt dat hij in veel werk ook aan den eigen tijd gebonden blijft en dan met zijn vriend en leeftijdgenoot August Allebé in fijngevoeligheid en voornaamheid veel punten van aanraking heeft. Als vele vernieuwers in schildersinzicht was Gerard Bilders veelzijdig, ook litterair, ont wikkeld. De oude heer Kneppelhout van den Hemelsche-Berg bij Arnhem, had de zorg voor zijn opvoeding op zich genomen, waar door den jongen kunstenaar vele wegen open stonden, die anderen gesloten blijven. De brieven die Gerard aan zijn mentor en aan anderen schreef en die van zijn voorlijk be grip der kunst getuigen, zijn door Kneppel hout uitgegeven, doch in kleine oplaag, er zoo goed als onvindbaar geworden, terwijl d<= origineele manuscripten door Kneppelhout vernietigd zijn. Waarom? Daar raken we weel een andere quaestie. die misschien een andere snuffelaar in de kunsthistorie dier periode mag aansnijden. J. H. DE BOIS REIK ZE DE HAND Uw kennissen, klanten en zaken relaties. Allen leunt U ze geluk en voorspoed wenschen door „een hand druk per advertentie". Het is maar een kleinigheid zoo'n Nieuwjaarsannonce maar van groote waarde zoo U zaken wilt doen in een sfeer van wederzijdsche vriend schap. Geef nog heden een aardige Nieuwjaarsannonce op. Prijs der Nieuwjaarsadvertenties van 13 regels 25 cent, iedere regel meer 10 cent. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: Viissingen: De Bilt: Groningen Maastricht: betrokken lichte sneeuw betrokken zwaar bewolkt matige sneeuw ONO krachtig ONO zwak NO matig ONO matig ONO zwak in gr. C.: Minimum hedennacht in gr C.: Neersl. afgeL etmaal in m.M.: Den Helder: Viissingen: De Bilt: Groningen Maastricht -10 -10 -10 —12 —12 —14 —13 —11 Verwachting geldig van hedenavond tot mor r;enavond ongeveer 19 uur: Voor het geheeie landMatige tot zwakke Oostelijke tot Noorde:ijken wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, tij delijk lichte sneeuw, matige tot strenge vorst. HERM O METERSTAND Hoogste gisteren 18 F, Laagste hedennacht 14 F. Hoogste heden 18 F, A ROM ET ERST AND Hedenmorgen 9 uur 757 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden iOOG WATER TE IJMUIDEN: Donderdag v.m. 3.26 uur; n.m. 3.38 uur. Vrijdag v.m. 4.04 uur; n.m. 4.13 uur. Zaterdag v.m. 4.39 uur; n.m. 4.49 uur, Het pantserfort bereidt feesten voor. Op 29 Januari a.s. zal het 125 jaar geleden zijn dat het regiment kustartillerie werd opge richt. In verband hiermede bereidt de bezet- ring van het pantserfort alhier feestelijkheden 'oor, die heel wat beloven. In Thalia wordt een feestavond gehouden; tevens zal de bezetting een rondgang door IJmuiden maken en zal o.a. een voetbalwed strijd worden gespeeld. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 540 Norma Maria IJM 6f 3520 252 Christine IJM. 2 f 2250 135 Horn Rif IJM. 155f 2210 440 Zwarte Zee IJM. 94f 3680 Loggers: KW. 18 f 320; KW. 60 f 660. Schepen met versche haring: VL. 190 f 110; VDL. 199 f 220: VL. 142 f 30; VL. 196 f 140: VL. 156 f 410; VL. 103 f 80; VL. 97 f 830; IJM. 490 f 1000; KW. 102 f 20. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Ewald, IJm. 48. Vanst: 12 m. schelvisch; 50 m. braadschelvisch; 80 m. makreel; 35 m. gul en blanke koolvisch; 25 m. rog en poon; 15 m. radio, 40 m. varia. Totaal 257 m.. benevens 30 stuks stijve ka beljauw. Gloria, IJm. 37. Vangst: 15 m. schelvisch, 50 :n. braadschelvisch; 30 m. wijting en witjes; 20 m. radio; 30 m. gul en koolvisch; 85 m. makreel; 25 m. varia. Totaal 225 m., benevens 10 stuks stijve ka beljauw. Antje, RO 15. Vangst: 100 m. gul; 120 m. di versen. Totaal 222 manden, benevens 150 stuks stijve kabeljauw. MARKTBERICHT. (Versche visch) Tarbot 170—130 ct. per KG. Tong 160—108 ct. per KG. Heilbot 130—124 ct. per KG. Groote schol 22 per 50 KG. Middel schol 2617 idem. Zetschol 3525 idem. Kleinschol 27—8.10 idem. Schar 9—6 idem. Poontjes 65.50 idem. Groote schelvisch 28 idem. Middel schelvisch 27.50. Kleinmiddel schelvisch 19—14 idem. Kleine schelvisch 14.5010 idem. Groote gul 20—12 idem Wijting 8—2.90 idem. Makreel 8.504.40 idem. Versche haring 2.20—1.60 idem Kabeljauw 92—14 per 125 KG. Vleet 1 per stuk. Leng 2.701.10 per stuk. Koolvisch 1—0.15 per stuk. Rog 12.5010.50 per koop.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6