Zonder beschermende rechten was concurrentie met Holland niet mogelijk Narcissencultuur neemt in beteekenis af. D' Litteraire Kantteekeningen. DINSDAG 27 DECEMBER" 1938 Sortiment tulpen te klein. E Engelsche bloembollencul tuur heeft reeds vele gemoe deren in beweging gebracht. De laatste jaren, zoo werd is mede in verband met ver schillende saneeringsmaatregelen in Nederland de bloembollenteelt in En geland met sprongen vooruitgegaan. Dat men deze zaak ernstig inzag, blijkt wel uit het feit, dat door de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur een commissie werd benoemd, die een onderzoek naar den stand der Engelsche cultures heeft ingesteld. Ofschoon deze commissie reeds vele maanden met haar werk gereed is, heeft het Hoofdbe stuur van „Bloembollencultuur" het wensche- lijk geacht nog geen nadere inlichtingen over de conclusies van het uitgebrachte rapport te verstrekken. Zonder op deze conclusies voor uit te willen loopen, hebben wij toch gemeend er goed aan te doen, waar in breeden lering zoo'n belangstelling voor dit onderwerp be staat, eens de meening te vragen van een des kundige, die van nabij de ontwikkeling der Engelsche bloembollenkweekerij heeft meege maakt en zijn meening kan baseeren op een ervaring van tientallen jaren. Zooals men weet liggen in het Spalding- district in Lincolnshire, ongeveer 170 K.M. ten Noorden van Londen de voornaamste Engel sche bloembollencultures. Het landschap ver toont daar eenige gelijkenis met het Holland- sche, het is namelijk eveneens vlak. Ook in Devonshire, Cornwall en Schotland worden bloembollen geteeld, doch geen noemenswaar dige hoeveelheden. Van de verschillende cultures, aldus onze zegsman, is de tulpencultuur thans wel de be langrijkste. Onmiddellijk na den oorlog, reeds in 1919, is het kweeken van tulpen in Enge land op grootere schaal begonnen. Zeer gelei delijk heeft deze cultuur zich ontwikkeld, niet in het minst door de Hollandsche kweekers, die daar tulpen zijn gaan telen, terwijl in de jaren 1931'33 de uitbreiding in een sneller 'tempo plaats vond. Dit was voornamelijk te wijten aan de „slogan" die in de genoemde jaren in het heele Britsehe Rijk grooten op gang maakte: „Buy British Articles". Op in tensieve wijze is het publiek toen bewerkt aan dezen oproep gehoor te geven. Het zal nie mand verwonderen, dat de Engelsche kweekers dankbaar van deze gelegenheid profiteerden om de aandacht op de Engelsche bloembollen te vestigen. De variatie „Buy British Bulbs" deed haar nuttig effect. Er was echter nog meer. Engeland ging van het goud af waar door er ook een aanzienlijk valuta-voordeel voor de Engelsche kweekers ontstond, dat trouwens door den val van den gulden nog niet geheel is opgeheven. De Hollanders moes ten bovendien 10% invoerrechten betalen, had den den vrachtprijs voor hun rekening en wer den later door saneering in eigen land tot inkrimping gedwongen. De Britsehe kweekers hadden dus volop wind in de zeilen. Wat lag dus meer voor de hand dan een uitbreiding der Engelsche cultures? En tochdrong de „Farmer's Union" er: bij de Engelsche regeering herhaaldelijk op aan de invoerrechten van 10% te wijzigen en een penny te heffen van elk ingevoerd pond bloembollen. En tochvond onlangs de afgevaardigde van het Spalding district het noodig in het Lagerhuis te vragen of de Minister geen ter men aanwezig achtte om meer beschermende maatregelen voor de Engelsche kweekers te overwegen. Vanwaar deze tegenstrijdigheid? Het is in enkele woorden te zeggen. Omdat de Engelsche bollenkioeekers zonder bescher mende rechten absoluut niet en mèt die rech ten nog maar nauwelijks met de Hollanders kunnen concurreeren. Nu alle omstandigheden in hun voordeel zijn dringen de Engelschen nog steeds aan op méér bescherming. Beter bewijs, dat ze niet in staat zijn tot normale concurrentie is wel niet te leveren. Daarbij komt nog, dat en dit betreft dan de tulpen ze niet in staat zijn dezelfde sorteering tul pen te kweeken als in HollandMet uitzonde ring van enkele groote firma's, die men echter vooral niet met de Engelsche Bloembollencul tuur mag vereenzelvigen, telen de Engelschen voornamelijk Darwintulpen en enkele late tulpen. De meer gevraagde soorten enkele en vroege dubbele tulpen teelt de gemiddelde En gelsche kweeker niet. Hij is dus ook niet in staat groote orders uit te voeren daar zijn ge brekkig sortiment hem altijd parten speelt. Er zijn inderdaad enkele groote firma's, die wèl een behoorlijke sorteering hebben maar zij vormen slechts een kleine minderheid. Over het algemeen kweeken de Engelschen niet zoo goed als de Hollanders. In sommige kringen is men dan ook wel eens geneigd hun concur rentievermogen te overschatten. Nogmaals: zonder beschermende rechten zou dat niet of slechts in zeer geringe mate bestaan. Het gewas in Engeland is dit jaar bijzonder goed geweest, evenals trouwens in Holland, en het is daarom begrijpelijk dat alle leverbare tulpen niet inderdaad ook geleverd zijn. Er is dus een surplus, dat echter ook geen al te groote ongerustheid behoeft te wekken. En de Narcissen? De Engelsche narcissencultuur is gedurende de saneering hard achteruitgegaan. De mini mumprijzen waren over het algemeen hooger dan de prijzen waarop men gewend was in te koopen. Voor een appel en een ei werd vroe ger gekocht en daaraan is nu een einde ge komen. Bovendien heeft men veel last van vliegen en bolrot. De narcissenbollen komen blank uit den grond en worden, vermoedelijk door de veelvuldige warmwaterbehandeling om ziekten te voorkomen, dikwijls rot. Men zal onmiddellijk tegen kunnen werpen dat dit be zwaar in Holland toch niet geldt en dan heeft men geen ongelijkHet heeft echter geen zin hier thans dieper op in te gaan en Engeland heeft geen prof. van Slogteren. Uit gezonderd enkele groote kweekers hebben de Engelschen te veel de neiging het wel te ge- looven. Zij loopen de gewassen dan ook niet genoeg in het veld na. /N bijgaand artikel geven wij de mee ning van een deskundige over de bloembollencultures in Engeland. Ongetwijfeld zal van zijn opinie, geba seerd op jarenlange ervaring, met veel belangstelling worden kennis genomen. Over het algemeen is zijn beschouwing nogal hoopgevend en de voornaamste conclusie, die men er aan kan onttrekken is wel deze: de Hollandsche kweekers behoeven zich over de Engelsche bloem bollenteelt nog niet al te ongerust te makentemeer daar verdere beschermen de maatregelen niet te verwachten zijn. En alleen door die maatregelen is be langrijke Engelsche concurrentie te duchten. De groote zorg en de intensieve be werking der Hollandsche kweekers is hun ten penen male vreemd. Onder deze omstandigheden behoeft men zich over de narcissencultures geen al te groote zorgen te maken. Hyacintencultuur gering. Over het kweeken van hyacinten in Enge land kan men al heel kort zijn. Dat gaat ab soluut niet. De Engelsche kweekers, die dit blijven volhouden, gaan ten gronde. Sommigen telen hyacinten alleen om aan de vraag naar Britsehe hyacinten te kunnen voldoen. De Hol- landsche kweekers behoeven zich dus over deze cultuur geen muizenissen in het hoofd te halen. Invloed der saneering. De invloed der Hollandsche saneering op de Engelsche teelt is niet zóó groot als men soms wel denkt. Zooals we reeds schreven ging de narcissencultuur er beslist door achteruit. De tulpenkweekers ondervinden er voordeel van. Het antwoord van den Engelschen Minister van Landbouw aan den afgevaardigde van het Spalding district wijst in deze richting. Men overschatte dit voordeel echter niet. Vooral mag niet uit het oog worden verloren dat juist door deze maatregelen in Holland de Engelsche Minister het niet noodig oordeelde verdere be schermende rechten te heffen. Bij opheffing van de saneering behoort een Engelsche con- tingenteering lang niet tot de onmogelijk heden. Zoodat moeilijk te zeggen is wat nu het zwaarst weegt. De Statenverkiezing. Candidaten van de Vrijz.-Democraten. Nu alle afdeelingen van den Vrijz. Dem. Bond in de Federatie Haarlem zich er mede accoord hebben verklaard, over de samen stelling van de candidatenlijst voor de Staten verkiezing, geen referendum te houden, is de Vrijz. Dem. lijst voor de Federatie Haarlem samengesteld als volgt: 1. Mr. M. Slingenberg; 3. A. J. van Leusen; 5. Mr. J. Roelse; 6. E. Geerts Wnz.; 7. K. Steijn; 8. Mr. O. M. O. Geerlings; 9. Prof. Dr. A. D. Fokker; 10. S. J. de Graaf van Limburg Stirum; 11. mej. Dr. G. Andrea; 12. H. C. Sprenger; 13. J. C. de Jong; 14. R. Strijbis; 15. Mr. L. S. Römelingh; 16. Mr. B. W. Stomps; 17. mevr. H. MeijersKehrer; 18. mevr. C. Stemler—Tjaden; 19. H. C. v. d. Colk; 20. J. Dullaart. De plaatsen 2 en 4 zullen worden bezet door de Federatie Amsterdam, die daarvoor heeft aangewezen, resp. den heer Klaas de Vries en mej. Mr. A. Goudsmit. Kerstbijeeiikomst der S. D. A. P. te Amsterdam. Kerstrede van ir. J. W. Albarda. Overeenkomstig de traditie uit de dagen van wijlen mr. P. J. Troelstra heeft de federatie Amsterdam der S.D.A.P. ook dit jaar op den Eersten Kerstdag in de groote zaal van het Concertgebouw een bijeenkomst belegd waar in de voorzitter der S.D. Tweede Kamerfractie, ir. J. W. Albarda, een kerstrede heeft gehou den. De vergadering werd, bij ontstentenis van den heer Ed. Polak gepresideerd door den tweeden voorzitter der Amsterdamsche partij federatie, den heer J. G. Suurhof, die in zijn openingswoord voorstelde, een felicitatie telegram te zenden aan mr. M. Mendels, die dien dag zijn zeventigsten verjaardag vierde. Ir. J. W. Albarda herinnerde aan het lot der honderdduizenden werkloozen in deze dagen van felle, nijpende winterkoude. Erger nog zijn echter buiten onze landsgren zen de honderdduizenden eraan toe, die om ras en geloof op beestachtige wijze vervolgd worden, gemarteld en uitgeschud. Spr. denkt aan het leed der vervolgde Joden, maar ook aan de vervolgde geestverwanten, ook aan dr. Sohuschnigg, aan ds. Niemöller, en zoo vele ongenoemden. Èi den witten Kerstnacht dondert het ge schut en ontploffen de bommen van Franco, en in het verre Oosten verdedigt het Chinee- sche volk een eeuwenoude beschaving tegen de Japansche horden. Kan men in deze wereld nog gelooven aan het vrede op aarde, in de menschen een wel behagen? De hoop, die men een jaar geleden nog op ontspanning had is vervlogen. Geen jaar heeft zoo groote spanningen gehad als 1938. Vele ernstige menschen noemen het vroege voorjaar van 1939 als het tijdstip, waarop het oorlogsgeweld zal losbarsten. De fascistische staten voelen zich de sterksten en voor hen geldt slechts het recht van den sterkste. Zal de democratie opnieuw terugwijken en willig voldoen aan de eischen der fascistische machthebbers? Geheel Europa zou dan aan hen worden uitgeleverd. Daartegenover bestaat slechts één middel: samenwerking van alle staten, die hun vrijheid liefhebben, want vrijheidsliefde is een groote kracht. Terugkeer naar de collectieve veiligheid is het gebod van dit gevaarlijke oogenblik. Wie collectieve veiligheid verlangt predikt niet den oorlog maar den vrede. Vredelievendheid is een eigenschap der democratische landen en is ook de volken der fascistische regeeringen niet vreemd. Alleen de fascistische regeerin gen zien in den oorlog een edel bedrijf. De zaak voor den vrede is in gevaar, maar zij is niet hopeloos. Door krachtig en moedig optreden kan zij gered worden. Ondanks alle verdeeldheid wordt het geheele Nederlandsche volk vereenigd door zijn inge boren vrijheidszin. Toch wordt het nationaal- socialisme een gevaar door zijn geestelijke be smetting, waarmee het zwakken en wanhopi- gen aantast. Met vertrouwen gaat de partij de ver kiezingen van 1939 tegemoet. Zij is geen partij van belangen-socialisten, maar van beginsel socialisten, die in moeilijke omstandigheden standvastig en trouw zijn gebleven. Na de rede van den heer Albarda heeft de heer E. Boekman, lid van het partijbestuur, hem het boekwerk overhandigd, dat den heer Albarda, ter gelegenheid van zijn 25-jarig Kamerlidmaatschap door de partij was ge schonken en dat eerst thans gereed is geko men. het eerste exemplaar van een uitgave, die ook in den boekhandel verkrijgbaar wordt jesteld en waaraan verschillende schrijvers hebben meegewerkt over de beteekenis van het,-, werk van den heer Albarda en van de sociaal democratie in de 25 jaar van zijn Kamer lidmaatschap. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: licht bewolkt NW matig Vlissingen: betrokken ZZW matig De Bilt: lichte motregen ZW matig Groningen: betrokken ZZW matig Maastricht: bevroren motregen ZW matig Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: 4 2 —1 ^-1 3 —5 6 5 4 2 2 5 0.5 Tijdelijk P. T. T.-personeel kreeg hooger uurloon. Zaterdag is door de bedrijfsleiding van P. T. T. het besluit genomen het uurloon van de hulpbestellers, arbeiders in -tijdelijken dienst, adspirant-bestellers en jongelingen in dienst bij P. T. T. in verband met de koude tot nader order met 10 cent per uur te verhoogen. De hoofden van dienst kregen opdracht de uit betaling van de bedragen der reeds versche nen dagen zoo spoedig mogelijk te doen ge schieden. DR. G. RAS. Tot lid van den Onderwijsraad is bij K.B. opnieuw benoemd dr. G. Ras, te Haarlem. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Zaterdag j.l. hield de Nederlandsche Tuin- dersbcaid onder leiding van den heer W. van Kampen een hoofdbestuursvergadering in Den Haag. De agenda voor deze vergade ring vermeldde o.a. verkiezing van een se cretaris in de plaats van den heer A. Blom te Rotterdam en verkiezing van een lid voor de redactiecommissie van het bondsorgaan „de Nederlandsche Tuinbouw", eveneens in de plaats van den heer Blcrn, die deze beide functies wegens verandering van werkkring heeft moeten nereleggen. In beide vacatures werd voorzien door verkiezing van den heer J. Elfferich te Rotterdam. Fraaie Hollandsche tulpen de trots van onze bloembollenkweekers. Wordt deze zoo bij uitstek nationale cultuur door het buitenland en meer speciaal Engeland, bedreigd? Zal men er in slagen de Hollandsche kweekers te evenaren? In nevensgaand artikel vindt men op deze vragen een antwoord. Verwachting geldig van hedenavond tot mor- genavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Lichte tot matige dooi, wisselende bewolking, geen neer slag van beteekenis, matige, tijdelijk krachtige Noordwestelijke wind. Voor het binnenland: Des nachts tem peratuur om het vriespunt, overdag lichte tot matige dooi, wisselend bewolkt met plaatselijk nevel in den nacht en den ochtend, geen neerslag van beteeke nis, meest matige Noordwestelijke wind. Waarschuwingen voor het verkeer: Ge waarschuwd wordt tegen het gevaar van plaatselijk gladde wegen in het Zuid oosten des lands. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Woensdag v.m. 6.56 uur; n.m. 7.15 uur. Donderdag v.m. 7.40 uur; n.m. 8.02 uur. Vrijdag v.m. 8.29 uur; n.m. 8.56 uur 28 F 34 F. 34 F. 759 m.M. Mr. Frans Erens. Vervlogen jaren. Den Haag. Ten Hagen's Uitgevers maatschappij. De levensherinneringen van den voor drie jaar overleden schrijver Frans Erens werden nu gebundeld en met een voorwoord van An- toon van Duinkerken uitgegeven. Daar onze litteratuur betrekkelijk schaars van kunste- naars-mémoires voorzien is, verdient dit boek in velerlei opzicht de belangstelling van wie zich voor de schrijvers en schilders interes seert, welke tusschen ongeveer 1880 en 1914 aan litteratuur en plastiek ten onzent een vaak parallel-loopenden opbloei hebben be zorgd. Nu is het bij die schaarschheid weer opmerkelijk dat kort na elkaar juist twee mé moires moesten verschijnen die een gelijke pe riode bestrijken: die van Aegidius Timmer man, als „Herinneringen van Tim" uitgege ven, kreeg ik niet te zien, maar ze zullen ge deeltelijk zeker over dezelfde personen moe ten loopen. Bepalen wij ons dus ditmaal tot die van Erens, die vermoedelijk ook belang rijker zijn. En als we dat woord neerschrij ven komt ons dadelijk Erens' eigen meditatie voor den geest, die hij zoo tegen het eind van zijn terugblik ten beste geeft: „Belangrijk! „Belangrijk! een ijdel woord misschien. „Is er een vaste maat van belangrijkheid?". Zoo mediteert wie veel gezien en veel ge dacht heeft en voor wien de toekomst weinig verrassends meer brengen kan. Het zou treurig en waanwijs klinken in den mond van de jeugd, die dan ook niet over mémoires be schikken kan. Wat in Erens' boek belangrijk is, zal voor lederen lezer weer anders genuanceerd kun nen zijn, doch voor ieder kan het de reeks schetsportretten wezen, die hij van zijn be roemd geworden confraters op het papier werpt, al causeerend en verhalend daarbij van zichzelf een beeld teekenend, dat in al zijn aarzelingen uiterst sympathiek is. Het is geen ongewoon verschijnsel dat een van nature rijk begaaf man, tegen den onver mij delij ken levensavond 't voorbije overziend, het feit betreurt zijn gaven niet meer te heb ben uitgebuit, ze niet meer efficiënt te hebben gemaakt, zooals dat in de moderne bedrijfs economie heet. Hij heeft er niet voldoende uit gehaald wat er in zat, en zorgeloos veel in den wind gestrooid, dat door anderen is opge vangen, die er hun voordeel mee gedaan heb ben. Zulk één schijnt mij Frans Erens geweest te zijn. Hier en daar komt daarover in het boek een kleine spijtigheid aan den dag, maar zijn geest is dan weer te wijsgeerig en te nobel om zich daarover verder op te winden. Meer wijsgeerig criticus dan schepper van kunst werken, moest hij bovendien nog allerhand innerlijke aarzelingen overwinnen, die een mogelijkheid tot groote ontplooiing in de eene of andere richting in den weg stonden. Lite rator te zijn had zijn groote voorkeur en hij is dan ook een der zeldzame Hollandsche lit- trés geworden, met een klein, maar bijzonder eigen oeuvre als joyeuse bagage. Doch de wil, de rechtsstudie af te maken, hield den drang naar de kunst tegen, zooals later weer een hypercritische voorzichtigheid een beraam den roman tot fragmenten zou doen slinken. Alles aarzelingen, waar minder in zich zelf gekeerde geesten geen last van hebben, maar die de lichtelijk trieste verlegenheid, waar mee zulk een mensch de vervlogen jaren over ziet, verklaren. Erens heeft rechten gestudeerd in Bonn (waarover hij hier niet veel vertelt) in Parijs en in Leiden en vestigde zich na zijn promotie tijdelijk in Amsterdam, waar hij van wat de beweging der tachtigers genoemd is een op merkzaam getuige werd, die door zijn eruditie in dien kring werd gewaardeerd en in de vriendschap der bonzen werd opgenomen. Dat hij tevoren in Parijs op eenzelfde wijze met een litteraire generatie had omgegaan, die onze beweging van '80 goeddeels be vruchtte, deed hem in den Amsterdamschen kring een plaats innemen, waarop hij infor meerend kou werken zonder zelf op den voor grond te treden of daarvoor zelfs erkenning te oogsten Hij kon royaal zijn met zijn kennis van zaken zonder er profijt van te trekken Zijn uitzonderlijke positie in dat milieu, als Limburgsch Katholiek tusschen een op reli gieus gebied vrijwel onafhankelijk stel gees- en, heeft met het eigen karakter die daden loosheid misschien in de hand gewerkt. Hij bleef de beschouwer, de bepeinzer van wat er om hem heen voorviel, en juist daaraan dan ken wij thans die aardige, vaak hartelijke ka rakteristieken en herinneringen van en over bijna ieder, die in de beweging een plaats LAAT UW HANDDRUK VERME- NIGVULDIGEN. Eigenlijk zoudt U al Uw kennissen, klanten en zakenrelaties op Nieuw jaarsdag de hand moeten schudden. Dat kan met een hartelijken „handdruk per advertentie". Toon zoodoende dat U „dat ietsje meer geeft", waardoor men graag za ken met U doet. Geef nog heden Uw Nieuwjaarsannonce op. Uw relaties zien er U graag bij Prijs der Nfeuwj aarsadvertenties van 13 regels 25 cent, iedere regel meer 10 cent. heeft ingenomen. Het Amsterdamsche kunst leven uit dien tijd vond daardoor in Erens een te boek-steller van de histoire anecdotique, die op dé beweging zelve zoowel als op de los staande figuren het licht uit z ij n lantaarn werpt. Een visie die de persoonlijke visie van Erens blijft, doch onschatbaar is als docu ment, buitengewoon onderhoudend is als voornaam gehouden causerie, die een aan leven rijke periode van geestelijk en maat schappelijk bestaan op wijsgeerig-welwillende wijze omvat. Alle namen te noemen van wie in Erens' werk ten tooneele worden gevoerd lijkt een onbegonnen werk. Eer zou men geneigd zijn te zeggen, dat er niemand ontbreekt. Van de bonzen natuurlijk geen enkele, maar ook de bijloopers worden herdacht, zelfs de kost juf frouwen bij wie de goden logeerden krijgen een vriendelijk woord. En zoo de lezer zich aan deze Amsterdam sche herinneringen voldoende verheugd heeft, raad ik hem aan ook Erens' Parijsche Souve nirs in den aanvang van het boek nog eens door te nemen. Er zijn er ten onzent slechts enkelen die persoonlijke herinneringen aan Maurice Barrès, Mallarmé, Verlaine en zoo vele anderen mochten schrijven. J. H. DE BOIS. NED. VEREENIGING VAN FABRIEKSARBEIDERS. Donderdagavond wordt in het Luxor Thea ter door De Jonge Spelers voor de plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders een opvoering gegeven van Heijermans „Allerzielen". In de pauze zal de heer C. van Velsen, districtsbestuurder, een korte propa- gandarede houden. LEDENVERGADERING VAN DE S.D.A.P. De plaatselijke afdeeling van de S.D.AP. houdt Donderdagavond in gebouw Odeon een ledenvergadering, waarin o.m. het verslag van de Raadsfractie aan de orde zal komen. AANRIJDING DOOR DE GLADHEID. Door de gladheid van den weg kwamen op den morgen van den Eersten Kerstdag twee personen-auto's op den hoek van de Koning straat en de Mr. Van Lingenlaan met elkaar in botsing. Beide wagens bekwamen vrij aan zienlijke schade, die evenwel door verzekering wordt gedekt. De inzittenden bleven onge deerd. SANTPOORT KERSTVERGADERING S.D.A.P. Den eersten Kerstdag werd in „De Toorts" een kerstbijeenkomst gehouden met Mevr. B. Buisingvan Besouw uit Heemstede als spreekster. Vermoedelijk tengevolge van het feit, dat dit maal bij uitzondering deze bijeenkomst op den eersten Kerstdag werd gehouden andere jaren was dit steeds op den tweeden Kerstdag was de belangstelling minder groot dan gewoonlijk. Mevr. Buising—van Besouw besprak, nadat de bijeenkomst door den heer Kenter was ge opend, o.m. den hedendaagschen binnenland- schen toestand, waarbij zij de politiek van de R.K. Staatspartij en de Christelijke partijen aanviel. Ook de toestanden in verschillende andere landen passeerden de revue. Spr. kwam tot de conclusie, dat uiteindelijk slechts het socialisme een goede oplossing kon brengen in den chaos van het oogenblik. De bijeenkomst werd opgeluisterd door piano- en vioolmuziek. KERSTSPEL. Zaterdagavond om half 12 voerde Ds. R. H. Oldeman met leden van den V.C.J.B. in de Ned. Herv. Kerk een kerstspel op. Ondanks het late uur was de belangstelling groot. De opvoering liet niet na diepen indruk op de aanwezigen te maken. BUITENGEWOON HOOGLEERAREN TE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor over te gaan tot het benoemen als bui tengewoon hoogleeraar in het arbeidsrecht mr. G. Levenbach, thans lector aan de Gem. Universiteit aldaar en tot buitengewoon hoog- gewoon hoogleeaar in het experimenteele en technische natuurkunde en de medische pro- paedeuse dr. A. M. J. F. Michels, thans lector. TWEE TAXI'S BOTSTEN. Maandagmiddag zijn op den hoek van den Daalscheweg en de Dominicanenstraat te Nij megen twee taxi's met elkaar in botsing ge komen doordat een der bestuurders verzuimde voorrang te verleenen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De cheuffeur J. van L. werd uit zijn auto geslingerd en bleef bewusteloos liggen, in den anderen wagen zaten de heer en mevrouw E. uit Wormer. Beiden werd ern stig aan het voorhoofd gewond

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10