IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Vliegtuigen moesten de eilanden hulp brengen Emile Vandervelde overieden. Karei Capek overleden. Voorzichtigheid geboden. IJsbrekers verlosten een aantal ingevroren schepen 24e JAARCANC No. 47 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Couraut Uitgaven en Algem. Drukkerij !N.V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJrauiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Keunemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAC 27 DECEMBER 1938 Abonnementen per week f 0.121/* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advcrtentiën: 1-5 regels f 0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanhod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Koetilangvervoerde zestig passagiers. Tragisch ongeluk bij landing op Urk. De K. L. M. heeft het druk gehad met het overbrengen van post, pas sagiers en goederen naar de geïso leerde eilanden. Helaas heeft één de zer vluchten een jong menschenleven gekost. Bij een landing van de P.H. O.T.O. op Urk werd n.l. een jongen door den staartsteun van het toestel geraakt en doodelijk gewond. Het slachtoffer was de 10-jarige Gerrit Snoek die met. een veertigtal andere -belang stellenden naar de landing stond te kijken. Toen het vliegtuig zou landen kwam het laag aanvliegen. Ieder, behalve de jongen wierp zich op den grond om niet door het toe stel geraakt te worden. Toen de knaap een klap van den staartsteun kreeg, viel hij be wusteloos neer. De op het landingsterrein aanwezige bur gemeester van Urk, de heer Keyzer, liet on middellijk medische hulp ontbieden. Toen de geneesheer arriveerde, bleek het knaapje echter reeds te zijn overleden. De P.H.-O.T.O. is een Fokker F8 vliegtuig, dat geen staartwiel, maar een staartsteun heeft. De machine werd bestuurd door den er varen gezagvoerder P. Both, die van het on geval niets gemerkt heeft. Het terrein was met twee vlaggen afgezet, wat blijkbaar niet vol doende was om deze afzetting uit de lucht te kunnen waarnemen. Gewoonlijk bevinden der gelijke aanwijzingen zich horizontaal op den grond. De directie der K.L.M. heeft de ouders van het slachtoffer haar deelneming met het on geval betuigd. De piloot, die verklaarde het pu bliek niet te hebben gezien en van het ongeluk niets had gemerkt, was zeer getroffen toen men hem van het on geluk op de hoogte bracht. Volgens den burgemeester bevond het pu bliek zich op voldoenden afstand van het voor de landing uitgezette terrein. De heer De Boer die, op een knie liggende, bezig was het aankomende vliegtuig te fil men, kon door zich achterover te laten vallen, een klap van een der wielen vermijden. Later heeft de P.H.-O.T.O. nog een vlucht naar Urk gemaakt Drukke dag voor de Koetilang De „Koetilang' heeft het Zaterdag middag druk gehad. In totaal heeft het toestel drie vluchten van Eelde naar Ameland en Schiermonnikoog gemaakt. Bij de eerste vlucht zaten in het toestel drie passagiers en 1250 kilogram post, waar van 850 kg. voor Schiermonnikoog en 400 kg. voor Ameland. Van Ameland werden op de terugreis naar Eelde 12 passagiers meegenomen, waarvan drie bestemd voor Amsterdam en 9 voor Gro ningen. Vervolgens werd een tweede vlucht gemaakt naar Schiermonnikoog met 9 passa giers, terwijl zeven mee werden teruggenomen. Nadat de gezagvoerder de inzittenden op Eelde had afgezet, vloog hij het toestel naar Den Helder, naar de Kooy, waar 12 passagiers en 800 kilogram post van de torpedoboot, die Vrijdag een mislukte poging deed Ameland te bereiken, werden opgenomen. Daarmede werd naar Eelde teruggekeerd, waar nog een pas sagier aan boord kwam. Opnieuw steeg het toestel op, thans weer naar Ameland, waar de passagiers en de lading post werden afgezet. De terugreis naar Eelde werd aanvaard met twintig passagiers, onder wie kleine kinderen. Negen reizigers waren bestemd voor Amster dam en elf voor Groningen. Laat in den middag is de Koetilang naar Schiphol teruggekeerd met aan boord 12 pas sagiers en 300 kilogram post. Totaal zijn per K.L.M.-vliegtuig Zaterdag naar en van de eilanden vervoerd 60 passa giers en 3000 kilogram post. Voorzitter der Belgische Socialistische Partij en oud-minister. Vanochtend om half zes is te Brus sel de leider der Belgische Socialis tische partij, Emile Vandervelde over leden. Emile Vandervelde. Zondag had Vandervelde nog met een vriend Louis de Brc.uckère, den voorzitter was de Tweede Internationale, het noenmaal ge bruikt in het gebouw van de socialistische partij. Des avonds werd Vandervelde, na een bezoek aan een bioscoop, onwel. Sedert Maandagavond half elf was hij buiten bewust zijn geweest. De Belgische politicus jurist en schrijver Emile Vandervelde werd in 1865 geboren en is dus 73 jaar oud geworden. Hij volbracht zijn studie aan de universiteit van Brussel Reeds op 20-jarigen leeftijd trad hij toe tot de arbeidersbeweging. In 1894 werd hij lid van het parlement, in 1914 minister van staat. In de oorlogsjaren was hij minister zonder portefeuille en minister voor de levensmid delenvoorziening. In 1917 en 1918 was hij lid van den Raad van Oorlog. In 1918 werd hij minister van oorlog, terwijl hij van 1925-1927 de portefeuille van buitenlandsche zaken had Tot Januari 1937 was hij in de regeering van van Zeeland minister van volksgezondheid. Hij was hoogleeraar aan de universiteit van Brussel, bestuurslid der Werkliedenpartij en van de Socialistische Internationale. Van zijn hand zijn verscheiden werken ver schenen. Touringcar tegen vrachtauto gebotst. Groote materiëele schade. Op den betonweg AmsterdamVelsen ter hoogte van het machinegebouw in den Houtrak- polder heeft in den middag van den Eersten Kerstdag een autobotsing plaats gehad, waarbij aanzienlijke fnaterieele schade werd aangericht. Uit de richting Amsterdam kwam een tou ringcar uit IJmuiden, die werd bestuurd door den chauffeur L. Deze wilde een stilstaande be-, stelauto voorbij rijden, juist toen van den te- genovei'gestelden kant een vrachtauto, bestuurd door den heer de G. uit Huizen, naderde. De bestuurder van de touringcar bemerkte de vrachtauto te laat en hoewel hij door achteruit te rijden nog trachtte een aanrijding te voorko men, mocht hem dit niet gelukken en botste de vrachtauto met groote kracht tegen de linker voorzijde van de touringcar aan. Gelukkig deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor, doch de touringcar werd zwaar beschadigd. De gemeente-poli tie uit Halfweg werd ge waarschuwd en stelde ter plaatse een onder zoek in, waarna de touringcar met een inmid dels gerequireerden kraanwagen werd wegge sleept Begaafd Tsjechisch roman- en tooneelsch rijver. Na een korte ziekte is te Praag op 48-jarigen leeftijd overleden de schrij ver Karei Capek, een der opmerkelijkste figuren in de litteraire wereld van Tsje- cho- Slowakije. Capek wordt door velen beschouwd als de grootste Tsjechische belletrist en was de eerste Tsjechische auteur, die terecht groote buiten landsche vermaardheid genoot. Karei Capek werd 9 Januari 1890 te Klein- schwadonitz geboren. Zijn eerste proza schreef hij tezamen met zijn broer Josef. Als tooneelschrijver verwierf Capek zich een wereldnaam met het drama R. U. R., dat in 1920 verscheen. In dit stuk voert de auteur den mechanischen mensch, den z.g. robot (dit woord is van hem afkomstig) ten tooneele. Van zijn romans mochten genoemd worden Tovarna na Absolutno (1923, in het Engelsch vertaald en uitgegeven te Londen) en Krakatet (1924, Londen 1925). In het Nederlandsch is o.a. vertaald Zahra- niku (Het jaar van den tuinman, Amsterdam 1931) en de satyre „Hoe een tooneelstuk ont staat." Van Capek is ook het aardige en hu moristische boekje „Over Holland", dat in Nederland een gunstig onthaal en een ruimen lezerskring vond. Verder verschenen in Nederlandsche dagbla den en tijdschriften vertalingen uit de bundels Povidky z jedne Kapse (verhalen uit den eenen zak). Deze bundels zijn een pleidooi voor herzie ning van de strafwet en de strafstelsels. Diefstal met geweldpleging. Om het geld van een verkochte auto in handen te krijgen. "MS J. J. de V. te Groningen, die aan J. T. te Groningen een auto had verkocht, kon het grootste gedeelte van het geld niet loskrijgen, omdat T. niet tevreden was over de hoedanig heden van den wagen. De V. nam zijn kame raad, den caféhouder W. D., in den arm en het gelukte hun op een slinksche manier T. in het café van D. te lokken, waarbij ook de hulp was ingeroepen van den chauffeur H. K. Toen de kooper van de auto in het café kwam, werd hij plotseling bedreigd met een mes en de woorden: „Als je niet betaalt steken we je dood". Hierop werden hem de kleeren van het lijf gerukt en zijn horloge en porte- monnaie ontrold. De aangevallene ging op de vlucht en stelde de recherche van een en ander in kennis. De daders, de 25-jarige caféhouder W. D., dc 48-jarige autohandelaar J. J. de V., en de 38-jarige chauffeur H. K., allen uit Groningen, zijn later gearresteerd. Zij, die lich mei ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. V ertogenwoordiger verduisterde 8.000.-. Het eene gat met het andere gestopt. Als verdacht van oplichting en verduiste ring, in dienstbetrekking gepleegd, is te Rot terdam aangehouden en in bewaring gesteld de 41-jarige vertegenwoordiger G. B. aldaar. Hij is vertegenwoordiger van een bier- handel te Hontenisse, voor Rotterdam, Schie dam en Den Haag. Hij is ook belast met het innen van kwitanties. Toen er in het afdragen van geld aan zijn firma stagnatie kwam, werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de administratie geheel in de war was. B. heeft gelden achter gehouden en het eene gat tel kens met het andere gestopt tot de zaak spaak liep. Vast kon worden gesteld, dat hij in het laatste jaar acht duizend gulden heeft achtergehouden en verduisterd. De firma heeft aangifte gedaan bij de politie, die den vertegenwoordiger heeft aangehouden. INVOER VAN PAARDEN BLIJFT GECONTINGENTEERD. De beperking van den invoer van paarden en slachtpaarden werd bij Koninklijk besluit van 27 October 1938 met ingang van 1 Novem ber voor het tijdvak van één jaar verlengd. Ingevolge artikel 3 der crisisinvoerwet 1937 is thans een wetsvoorstel ten aanzien van het in bovengenoemd besluit bepaalde ingediend. Verlenging van de contingenteering van paarden achtte de minister van economische zaken noodzakelijk, aangezien de bestaande druk op de contingenten van enkele Oost- Europeesche landen de vrees wettigt, dat op heffing der contingenteering wederom tot een voor de Nederlandsche paardenfokkerij onge- wenschte toeneming van den invoer zal leiden MISDRIJVEN TEGEN DE ZEDEN TE BATAVIA. BATAVIA, Maandag. Op last van den officier van Justitie zijn Zaterdag in preventieve hechtenis gesteld wegens zedenmisdrijf een waarnemend re dacteur bij het decentralisatiekantoor, een ambtenaar ter beschikking van den thesau rier-generaal, een particulier, een ambtenaar voor muntonderzoek en een referendaris tweede klasse aan het departement van Justitie. Gedurende den Kerstnacht en heden, zette de Bataviasche politie 't onderzoek in de be treffende zaak voort. Preventief werden in den loop der Kerstdagen gesteld: dr. E. H van H., oor- neus- en keelarts, J. A. B.. douane-ambtenaar 4e klasse, L. F. K., hulp marktmeester, M. H. E. van R., vroege1 empployé van de K.P.M., L. F. E. jhr. de S. haridelsemployé, F. W. van G. commissionair in onroerende goederen, dr. J. F. H. K., ambte naar bij het consulaat der Vereenigde Staten G. H. M., en N. G. de B. zonder beroep. Een onderwijzer, die er van verdacht werd bij deze affaire betrokken te zijn, plegede te Bandoeng zelfmoord. Nu de dooi zoo plotseling ingetreden is, is het ijs natuurlijk zeer onbetrouw baar geworden. Uiterste voorzichtigheid is dus geboden. Alleen op de ijsbanen, voor zoover die nog open zijn, kan men nog rijden. Het schaatsenrijden op vaar ten en grachten is zeer gevaarlijk. Men wage zich daar niet aan. De „Reiger" vliegt naar het nest terug. Overal buitengewoon hartelijk afscheid. Het verblijf van 15 dagen in de Unie, dat door de geestdriftige onvangsten, allerwege passagiers en bemanning bereid, tot een ware triomftocht werd is Maandagmorgen besloten met een hartelijk afscheid op het vliegveld te Kaapstad. Vertegenwoordigers van de Zuid-Afrikaan sche regeering en talrijke belangstellenden waren getuige van het vertrek. Ter eere van den heer Beelaerts van Blokland waren eenige troepenafdeelingen aangetreden. Nadat de militaire kapel de volksliederen ten gehoore had gebracht, begaven de passagiers zich in het vliegtuig, dat door den steward van genhuizen met rood lint en hulst van een pas sende Kerstversiering was voorzien. Gezagvoerder Scholte liet „de Reiger" ten afscheid een eererondje maken Hierna zette het toestel dat ruim 200 K.G. post meenam, koerst naar Johannesburg. Daar maakte „de Reiger" een tusschen- landing. Eenige honderden Nederlander* hadden zich op het vliegveld Germiston ver zameld en daar werd dus tei tweede male een afscheid gevierd, waarbij een schat van bloemen „de Reiger" werd binnen gedragen Na een geestelijk noenmaal vertrok „de Reiger" -naar Bulawayo, waar men om 16.00 uur aankwam. Heden zou de reis tot Nairobi worden voortgezet. Een foto van den brand in het beroemde Hotel des Invalides te Parijs, welk gebouw ge lukkig voor verwoesting gesDaard kon blijven. Deensch vissehersvaartuig in moeilijkheden. Sleepboot en reddingboot uit Den Helder vertrokken. DEN HELDER, 27 Dec. Op de noorder- gronden boven Eierland geraakte vanmorgen een Deensch vissehersvaartuig in de branding in moeilijkheden. Noodseinen werden gegeven, welke gezien werden door den eersten licht- wachter van Eierland, die terstond den commis saris van het loodswezen te Den Helder, den heer Van Diest, op de hoogte stelde. Om negen uur vertrok de sleepboot „Amster dam" van de firma Wijsmuller uit Nieuwediep. kapitein J. Kuiper, een half uur later gevolgd door de „Dorijs Rijkers" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, kapitein Coen Bot. Beide schepen zijn op weg naar het Deensche vissehersvaartuig om assistentie te ver- leenen. K. L. M.-vliegtuigen hebben vertraging. Storm houdt „Ibis" bij Napels vast. Het slechte weer heeft ook bij de K. L. M. storing in den dienst gebracht. Zoo kon Zater dag het Indië-vliegtuig „Oehoe" niet van Schip hol vertrekken. De start heeft toen Zondag plaats gehad. En de „Ibis" die, op thuisreis, Zondag te Napels had moeten landen, kwam in een zoo feilen storm terecht, dat de bestuur der het raadzaam achtte een ander vliegveld op te zoeken. Hij keerde terug en vloog tot buiten de zone, waar de storm het hevigst woedde en landde 300 K.M. ten zuiden van Napels op het militaire vliegveld Novera Terinese. De passa giers zijn per trein naai- Napels gegaan. De K. L. M.-vlieger heeft Maandag gepoogd van Novera Terinese naar Napels te starten, doch heeft het nagelaten, omdat de storm zich inmiddels naar het zuiden verplaatst had en er op het veld hevige zijwind stond. Vandaag, wanneer het weer beter is, wordt de machine naar Napels overgevlogen en dan wordt vandaar met de passagiers de reis naar Amsterdam voortgezet. „IJzeren Gustaaf", de bekende Berlijnsche aapjeskoetsier, die tien jaar geleden met zijn „Droschke" van Berlijn naar Parijs reed, is op 80-jarigen leeftijd overleden. Zevenhonderd kippen verbrand. Maandagmiddag omstreeks half vier heeft een felle brand gewoed in het woonhuis van den étaleur Brinkman en het aangrenzende pakhuis van den kippenkoopman H. Beerkma aan het Omsmedingskanaal te Winschoten. De brandweer uit Winschoten bestreed het vuur met drie stralen, doch kon niet verhin deren, dat het geheel e pakhuis een prooi der vlammen werd, terwijl het woonhuis gedeelte lijk werd vernield. De inboedel ls voor een deel gered. Zevenhonderd kippen kwamen in de vlammen om, terwijl twee auto's zijn ver brand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Bij het blusschingswerk heeft een brand wacht een been gebroken. Het strand te Zandvoort was door koning vorst met zijn ijzige hand aangeraakt en omgetooverd in een Noordpoollandschap. Moeilijk werk in Dordtsche Kil Schepen in Rottumeroog in nood Onder zeer moeilijke omstandigheden en zwaren ijsgang is het aan de ijsbrekers van den Nederlandschen Stoomsleepbootdienst v.h. Smit Jr. te Rotterdam gelukt het tankschip „Lubbers 2" Zaterdag van Zijpe naar Pernis te brengen. Voor het doorvaren van de Dord- sche Kil waren zeven sleepbooten, waaronder de groote ijsbrekers „Siberië" en „Spitsbergen" noodig. De „Siberië" en de „Spitsbergen" zijn Zon dagochtend vroeg van Rotterdam naar Gorin- chem vertrokken om 'n Rijnsleepboot die daar met drie groote Rijnschepen ingevroren was, te gaan bevrijden. Dit mocht gelukken en Zondagmiddag is het convooi te Rotterdam aangekomen. Nadat de „Siberië" en „Spitsbergen" Zondag de sleepen van Hardinxveld naar Rotterdam geconvoyeerd hadden, zijn zij Maandagoch tend vroeg naar Gorinchem vertrokken om andere Rijnschepen naar Rotterdam te convoyeeren. Met de ijsbrekers voeren de sleepbooten „Maria Cornelia", „Constantina", „Santa Ma ria" en „Jega" van den sleepdienst J. Jegen te Dordrecht mee naar Gorinchem om een aantal voor Rotterdam bestemde schepen op te halen. Na drie uur zwaren arbeid is het gelukt een groote geul in den ijsdam te Wer kendam te maken, waarna Gorinchem kon worden bereikt. Op de terugreis moesten de sleepbooten zich bij Werkendam wederom door het ijs werken, dat zich opnieuw had vastgezet. Het convooi is veilig te Rotterdam aangekomen. In de nabijheid van Rottummeroog bevonden zich drie schepen, die door het ijs bekneld zijn, in een moeilijke positie. De motorreddingboot „Insu- linde" is uitgevaren om te trach ten assistentie te verleenen. Een der vaartuigen haart in Leer (Did.) thuis, de beide andere in Groningen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1